توضیح عکس توضیح عکس
توضیح عکس تبلیغات

وبلاگ یک مهندس...

وبلاگ یک مهندس...

شعری زیبا از فریدون حلمی

 نه سلامم  نه علیکم
نه سپیدم   نه سیاهم
نه چنانم که تو گویی
نه چنینم که تو خوانی
و نه آنگونه که گفتند و شنیدی
نه سمائم  نه زمینم
نه به زنجیر کسی بسته‌ام و بردۀ دینم
نه سرابم
نه برای دل تنهایی تو جام شرابم
نه گرفتار و اسیرم
نه حقیرم
نه فرستادۀ پیرم
نه به هر خانقه و مسجد و میخانه فقیرم
نه جهنم نه بهشتم
چُنین است سرشتم
این سخن را من از امروز نه گفتم، نه نوشتم
بلکه از صبح ازل با قلم نور نوشتم ...
 
 
گر به این نقطه رسیدی
به تو سر بسته و در پرده بگویــم
تا کسی نشنـود این راز گهربار جهان را
آنچه گفتند و سُرودند تو آنی
خودِ تو جان جهانی
گر نهانی و عیانی
تـو همانی که همه عمر بدنبال خودت نعره زنانی
تو ندانی که خود آن نقطۀ عشقی
تو خود اسرار نهانی
تو خود باغ بهشتی
تو بخود آمده از فلسفۀ چون و چرایی
به تو سوگند
که این راز شنیدی و نترسیدی و بیدار شدی در همه افلاک بزرگی
نه که جُزئی
نه که چون آب در اندام سَبوئی
تو خود اویی  بخود آی
تا در خانه متروکۀ هرکس ننشینی و
بجز روشنی شعشعۀ پرتـو خود هیچ نبینی
و گلِ وصل بچینی...

پ.ن : بعضی دوستان به اشتباه این شعر رو منسوب به مولانا میکنند در حالی که شاعر این شعر اقای فریدون حلمی بوده وفقط ضرب اهنگ اولیه شعر شبیه اشعار مولاناست.


برچسب‌ها: فریدون حلمی, شعر, اومانیسم, تو خود اسرار نهانی, غزلیات مولانا
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان 1392ساعت 19:16  توسط spow  | 

قوانین و مقررات ایمنی و بهداشت در واحدهای صنفی

در جزوه ای که با عنوان قوانین و مقررات ایمنی و بهداشت در واحدهای صنفی تقدیم حضورتان میگردد علاوه بر مباحث مرتبط با کلیات HSE به مسائل و مشکلات کار و کارگر نیز پرداخته شده است که شمه ای از عناوین و موضوعات ان به شرح زیر می باشد :

کلیات حقوق کار

ظهور و شكل گيری تدريجی مقررات كار

ماهيت حقوق کار

پيشينه حقوق کار در ايران (قوانين کار در ايران)

وظايف و مسئوليتهای وزارت کار و امور اجتماعی

قانون کار در جمهوری اسلامی ايران

قرارداد کار

انقضای مدّت در قراردادهای کار با مدّت معيّن

انواع قراردادها

قرارداد دوره آزمايشی

قراردادهای کارمزدی

قراردادهای مزد ساعتی

قراردادهای کارمزد ساعتی

شرايط کار زنان و نوجوانان

اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ايران

حفاظت فنی و بهداشت کار

مسئوليت کارفرمايان در چگونگی اجرای مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار

بازرسی کار و نقش آن در اجرای مقررات قانون کار

مذاکرات و پيمان های دسته جمعی کار

خدمات رفاهی کارگران

خطر

شناسايی خطرات

ريسک

مقررات عمومی تأمين اجتماعی و بيمه بيکاری

هيئت مديره

مدير عامل

هيئت نظارت

بيمه

ماهيت بيمه

شرايط عقد بيمه

بيمه تامين اجتماعی

موقعيت حقوقی و قانونی بيمه شدگان در سازمان تأمين اجتماعی (حقوق بيمه شدگان)

پرداخت هزينه هايی که توسط تأمين اجتماعی صورت میگيرد

تسهيلات قانونی برای کارفرمايان

بيمه بيکاری

روابط کار واختلافات ناشی از آن بين کارگر و کارفرما

مراحل رسيدگی به اختلاف به ترتيب مقرّر در قانون کار

چگونگی اجرای آرای قطعی هيئت حلّ اختلاف

شورای عالی کار

مقررات عمومي براي كليۀ شاغلان و نحوه ايمن كردن محيط كار

معيار عملکرد ايمنی

مديريت و راهبری ايمنی بهداشت حرفه ای

انواع فرم های حفاظتی

لباس کار

ويژگیهای محيط کار آراسته

نقش رنگ در آراستگی و ايمنی محيط کار و زندگی

متن کامل جزوه قوانین و مقررات ایمنی و بهداشت در واحدهای صنفی تهیه شده توسط دکتر فرهاد مهدی پور را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: قوانین و مقررات ایمنی و بهداشت در واحدهای صنفی, ایمنی, قانون کار, کار کارگر ایمنی بهداشت محیط زیست حقوق, ایمنی و بهداشت HSE
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان 1392ساعت 17:59  توسط spow  | 


عوامل مؤثر بر مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران

چکیده

در این تحقیق عوامل موثر بر مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بررسی شده است. این مطالعه ی بر اساس طرح تحقیق نیمه تجربی انجام شده است و برای تجزیه و تحلیل داده ها از شاخص های آماری مدل رگرسیون لجستیک، ضریب همبستگی، کای دو و همچنین مقایسه ی میانگین ها استفاده شده است.
بر اساس نتایج تحقیق در سطح معناداری پنج درصد، عواملی مانند تغییر در عملکرد شرکت و پیش بینی رشد سود های آینده ی شرکت با مدیریت سود رابطه ی مستقیم دارد. اما، بین مدیریت سود و پارامترهایی نظیر اندازه ی شرکت و ساختار مالکیت آن، رابطه ی معنی داری وجود ندارد.

مقدمه

به اعتقاد اسچیپر( 1989) مدیریت سود مداخله ی هدفمند در فرآیند گزارشگری مالی برون سازمان شرکت به قصد کسب منافع شخصی است. بلکویی( 2004)  معتقد است مدیریت سود بخشی از حسابداری طراحی شده است. یعنی ایجاد هدف و تصویر از پیش ساخته برای انتقال اطلاعات با به کارگیری اطلاعات حسابداری است. هموار سازی سود، مدیریت سود، حسابداری ساختگی و قصورهای سیستم حسابداری جنبه های مختلف حسابداری طراحی شده هستند.
      طبق تحقیقات دیجورج و دیگران( 1999) سرمایه گذاران و مدیران شرکت ها به دقت به گزارشگری سود شرکت توجه می کنند. مدیریت از اهمیت سود برای ذی نفعان شرکت آگاهی دارد و پاداش خود را پیامد طبیعی سود حسابداری می داند. نتایج تحقیق بال و براون (1968) نشان داد که تغییرات سود حسابداری و قیمت سهام هم جهت و مرتبط هستند. یعنی اطلاعات سود حسابداری دربرگیرنده ی عواملی است که بر قیمت سهام موثر بوده و می تواند سودمند واقع شود.
     تحقیقات متعدد (داروق و دیگران، 1998؛ دچو و اسکینز، 2000؛ اسچیپر، 1998؛ فیلدز و دیگران، 2001؛ نلسون و دیگران، 2002) نشان داده است دریافت پاداش، قراردادهای وام، بازار سرمایه، هموار سازی سود و پارامترهای سیاسی از مهم ترین انگیزه های مدیریت سود هستند.
    هیلی و واهلن (1999) معتقدند مدیریت سود زمانی انجام می شود که مدیران، قضاوت و سلیقه ی خود را در گزارشگری مالی با هدف گمراه کردن کاربران اطلاعات مالی به کار ببرند. در این حالت، مدیران روش هایی در سیستم حسابداری و گزارشگری سود انتخاب می کنند که منعکس کننده ی اوضاع واقعی اقتصادی شرکت نیستند.
   از دیدگاه دیجورج و دیگران (1999) مدیریت سود هم در دامنه ی گزارشگری مالی و حسابداری تعهدی و هم در سایر فعالیت ها و اقدام های مدیریت صورت می گیرد. اما، بیشتر محققانی نظیر هیلی ( 1985) ، اسچیپر (1989) و بلکویی ( 2004) مدیریت سود را بیشتر در محدوده ی گزارشگری مالی و حسابداری تعهدی امکان پذیر می دانند. فاما و جنسن (1983) و بیتی و دیگران ( 2002) معتقدند شرکت های سهامی عام به دلیل تئوری نمایندگی در مقایسه با شرکت های سهامی خاص انگیزه های بیشتری برای اجرای مدیریت سود دارند.
     نتایج تحقیق هاکرمن و زمیجوسکی (1979) نشان داد مدیران شرکت هایی که پاداش خود را بر مبنای سود حسابداری دریافت می کنند، برای بیشتر نشان دادن سود از روش های حسابداری افزایش دهنده ی سود استفاده می کنند.

2. مبانی نظری و پیشینه ی تحقیق
   در این تحقیق پارامترهایی مانند اندازه ی شرکت، ساختار مالکیت،تغییر در عملکرد شرکت و پیش بینی رشد سود های آینده ی شرکت به عنوان عوامل موثر بر مدیریت سود بررسی شده اند. اینک تحقیقات مربوط به هر یک از پارامترهای مزبور به اختصار بیان می شوند.
اندازه ی شرکت
    موزز (1987) معتقد است هر چه اندازه ی شرکت بزرگتر باشد، مدیران این شرکت ها انگیزه ی بیشتری برای مدیریت سود خواهند داشت. زیرا، با بزرگ تر شدن شرکت ها، مسئولیت پاسخ گویی مدیران در مقابل ذی نفعان بیشتر، افزایش می یابد. بیتی و دیگران(2002) به این نتیجه رسیدند شرکت های بزرگ تر در مقایسه با شرکت های کوچک تر، از مدیریت سود بیشتری استفاده می کنند.
ماتسوموتو (2002)، بارتون و سیمکو (2002) و فرانکل و دیگران (2002) معتقدند هر چه اندازه ی شرکت بزرگ تر شود، احتمال دست یابی ساختگی به شاخص از قبل تعیین شده سود افزایش می یابد.
 
ساختار مالکیت
     بلک (1992) معتقد است مدیران شرکت هایی که مالکان متعدد دارند و از سهامداران عمده برخوردار نیستند، انگیزه ی بیشتری برای مدیریت سود دارند. زیرا، هزینه ی پردازش اطلاعات برای سهامداران جزء توجیه اقتصادی ندارد. در نتیجه، آنان مجبورند به اطلاعات سود و زیان گزارش شده توسط مدیریت شرکت ها اتکا کنند.
    برگستاهلر و دیچو (1997) نتیجه گرفتند سرمایه گذاران شرکت های دارای مالکان متعدد و فاقد سهامداران عمده به جای پردازش دقیق اطلاعات مورد نیاز خود، بر معیارهای کم هزینه یی مانند شاخص های مبتنی بر سود اتکا می کنند. آنان معتقدند هر چه تعداد سهامداران جزء یک شرکت بیشتر باشند، احتمال اتکا بر شاخص های ساده ی سود افزایش می یابد. در نتیجه، در این حالت اتکا بر شاخص های سود باعث افزایش احتمال مدیریت سود می شود. در پایان، برگستاهلر و دیچو به این نتیجه رسیدند که در شرکت های دارای سهامداران متعدد و متنوع در مقایسه با شرکت های دارای سهامداران عمده، احتمال انجام مدیریت سود بیشتر است.
     بیتی و دیگران(2002) به این نتیجه رسیدند که در شرکت های سهامی خاص که مالکیت آنها متعلق به چند نفر است، احتمال انجام مدیریت سود در مقایسه با شرکت های سهامی عام، بیشتر است. بهاتاچاریا (2001) معتقد است گروهی از فعالان بازار سرمایه به ویژه سهامداران جزء شرکتهای سهامی که دارای تحلیل گران مالی کافی نیستند، بر شاخص های ساده ی سود اتکای بیشتری می کنند.
    دچو و دیگران(1996) معتقدند شرکت هایی که تعداد اعضای هیأت مدیره ی آنها زیاد است و این اعضا نیز عمدتاً موظف هستند، در مقایسه با دیگر شرکت ها، از مدیریت سود، بیشتر استفاده می کنند. همچنین، آنان به این نتیجه رسیدند احتمال انجام مدیریت سود در شرکت هایی که مدیر مالک آن نیز هست، کمتر از شرکت های دیگر است.
    داروق و دیگران (1998) معتقدند بین ساختار مالکیت و مدیریت سود رابطه وجود دارد. ساختار مالکیت نیز در شرکت های مختلف متفاوت است. در آمریکا بخش اعظم سهام  شرکت ها، متعلق به موسسات مالی و شرکت های سرمایه گذاری است. شرکت های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران جز دارای افق سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند. اما، شرکت های هلدینگ دارای افق سرمایه گذاری بلند مدت هستند. آنان نتیجه گرفتند اگر سهامداران دارای افق سرمایه گذاری کوتاه مدت، سهامداران عمده ی یک شرکت را تشکیل دهند، احتمال انجام مدیریت سود در این شرکت ها زیاد است.
  به اعتقاد پورتر (1992) در شرکت هایی که سرمایه گذاران نهادی بخش عمده ی مالکیت شرکت را به عهده دارند، به دلیل این که آنان بر سودهای نزدیک به سودهای پیش بینی شده تاکید می کنند، احتمال انجام مدیریت سود در مقایسه با دیگر شرکت ها بیشتر است. پورتر بیان می کند مدیران چنین شرکت هایی از هزینه های عدم دستیابی به سودهای مورد نظر سرمایه گذاران نهادی آگاه هستند. بنابراین، سعی می کنند با مدیریت سود، به شرایط مورد نظر سرمایه گذاران مزبور برسند.
    ماتسوموتو (2002) به این نتیجه رسید شرکت هایی که عمده ی سهام آنها متعلق به سرمایه گذاران نهادی است، با احتمال بیشتری از مدیریت سود برای دستیابی به شاخص از پیش تعیین شده (سود) استفاده می کنند. بوشی (1998) معتقد است احتمال انجام مدیریت سود در شرکت هایی که مالکیت به طور عمده متعلق به سرمایه گذاران نهادی است، در مقایسه با دیگر شرکت ها، بیشتر است. زیرا، رفتار سرمایه گذاران نهادی متغیر و موقتی است و هدفشان حفظ و نگهداری سهام برای یک دوره ی کوتاه مدت است.

    بارتون و سمیکو (2002) و فرانکل و دیگران(2002) نیز به این نتیجه رسیدند که ساختار مالکیت بر مدیریت سود موثر است و انگیزه یی قوی برای انجام آن است.

متن کامل تحقیق با عنوان عوامل مؤثر بر مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران با فرمت ورد را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: عوامل مؤثر بر مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده د, دانلود تحقیق مدیریت, دانلود مقالات حسابداری, بورس شرکت سهامی سود روش انگیزه مدیریت حسابداری, دانلود تحقیق حسابداری
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان 1392ساعت 13:16  توسط spow  | 

شناسايی و تعيين هدف اندازه گيری عوامل زيان آور محيط كار


مستندات قانوني :

1- براساس بخشنامه شماره 8621 مورخ 25/5/82 انجام اندازه گيري عوامل زيان آور هر سال قبل از انجام معاينات سلامت شغلي الزامي است . رعايت اين بخشنامه مطابق ماده 85 قانون كار براي كليه كارفرمايان الزامي است .
اندازه گيري عوامل زيان آور محيط كار توسط شركت هاي داراي مجوز از معاونت هاي بهداشتي هر استان انجام مي شود ، معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي قم هر سال ليست شركت هاي خدمات بهداشت حرفه اي مجاز را منتشر مي نمايد ، واحد هاي كاري با توجه به اين ليست شركت خدمات بهداشت حرفه اي خود را انتخاب ، سپس از مركز بهداشت شهرستان استعلام مي نمايند پس از پاسخ مثبت مركز بهداشت شهرستان اقدام به عقد قرار داد مي نمايند . واحد هاي كاري بالاي 25 نفر كه داراي مسئول بهداشت حرفه اي مي باشند بايستي بگونه اي برنامه ريزي نمايند كه قبل از انجام معاينات سلامت شغلي اندازه گيري عوامل زيان آور محيط كار انجام شود و  قبل از اقدام به اندازه گيري شناسايي عوامل زيان آور ضرورت دارد. شناسايي عوامل زيان آور در واحد هاي كاري زير25 نفر بعهده شركت خدمات بهداشت حرفه اي است .
2- بند 5 شرح وظايف  مسئولين بهداشت حرفه اي واحد هاي كاري مربوط به شناسايي عوامل زيان آور محيط كار مي باشد .

دستورالعمل و فرم ارزیابی اندازه گيری عوامل زيان آور محيط كار دراین پست برای دانلود تقدیم حضور شما میگردد.

برای دانلود گزارش کار شناسايی و تعيين هدف اندازه گيری عوامل زيان آور محيط كار به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: شناسايی و تعيين هدف اندازه گيری عوامل زيان آور محي, ایمنی بهداشت محیط زیست, کار و کارگر, HSE, ایمنی
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان 1392ساعت 0:37  توسط spow  | 

برنامه ریزی و نیاز سنجی سیستم های اطلاعاتی

برنامهریزی سیستمهای اطلاعاتی

سیستم های اطلاعاتی در اغلب سازمانها به مثابه سیستمهای کاربردی منفرد در رابطه با مسائل مجزای سازمانی ایجاد میشوند. خیلی کم طراحان این سیستم ها تفکر طرح کلی سیستمهای اطلاعاتی را ارائه میدهند. در مقابل چنین رویکرد اتفاقی، بعضی سازمانها رویکرد برنامه ریزی استراتژیک سیستم های اطلاعاتی را انتخاب کرده اند (فرایند تشخیص نرم افزار ها، سخت افزار ها، و پایگاههای اطلاعاتی عمده ای که از برنامههای کاری استراتژیک تعریف شده حمایت میکنند). بدین معنی که، اولویت اجرایی فناوری اطلاعات بر مبنای ارتباط استراتژیک آنها رتبه بندی میشود.
اصطلاح برنامه ریزی سیستمهای اطلاعاتی، بر برنامهریزی برای ایجاد سیستم های کاربردی مبتنی بر رایانه دلالت دارد. این برنامه ریزی ممکن است شامل فعالیتهایی نظیر تعریف نیازها به سیستم کاربردی، طراحی برنامه، و تخصیص منابع خاص برای ایجاد آن باشد. اما اصطلاح برنامه ریزی سیستم اطلاعاتی، مفهوم وسیع تری دارد که به معنی برنامه ریزی برای تعیین نیاز به سیستم های اطلاعاتی است به گونهای که بتواند نیازهای بلند مدت و کوتاه مدت سازمان را برآورده سازند.

دیدمان آنتونی

آنتونی تحت عنوان سیستمهای برنامه ریزی و کنترل، وظایف مدیریت را در سه سطح تعریف میکند، که به دیدمان آنتونی معروف است:
1.برنامه ریزی استراتژیک : فرایند تصمیم گیری در خصوص اهداف، منابع مورد استفاده برای رسیدن به این اهداف و نیز تدوین استراتژیها و خط مشی هایی که برای تهیه منابع، آماده سازی، و نحوه استفاده از منابع لازم است.
2.کنترل مدیریت : فرایندی است که توسط آن، مدیران مطمئن میشوند، منابع سازمانی به طور کارامد حاصل شده و به طور موثر در جهت تحقق اهداف سازمانی به کار گرفته میشوند.
3.کنترل عملیات : فرایند حصول اطمینان از این که وظایف به طور موثر و کارامد انجام میشوند.
مطابق نظر آنتونی (Anthony,1965) این سه فرایند سلسله مراتبی را تشکیل میدهند که با برنامه ریزی استراتژیک شروع و به کنترل عملیاتی ختم میشود و دارای ابعادی هم چون زمان (بلند مدت؛ میان مدت؛ و کوتاه مدت) سطح سازمانی (عالی، میانی و عملیاتی) درجه قضاوت (عالی، تاحدی، هیچ) اهمیت تصمیم (عمده، متوسط، جزئی)و... است. برنامه ریزی استراتژیک عبارت است از فرایند تعیین اهداف و استراتژیهای سازمانی. فرایند برنامه ریزی استراتژیک با تصمیمات عمده (مانند متنوع سازی، اندازه سازی مجدد) که پی امدهای بلند مدت دارند، سروکار دارد. کنترل مدیریت با عملیات جاری سازمان در ارتباط است. در کنترل عملیاتی، تأکید از مسائل عمومی تر به وظایف عملیات جزئی انتقال مییابد.

مدل ارل

سازمان نیاز دارد نگرشی را به وجود آورد تا برنامه ریزی سیستم های اطلاعاتی را با فرآیندهای کلی مدیریت و برنامه ریزی کاری در هم آمیزد. ارل (Earl,1989) پنج نگرش عمده را در برنامه ریزی سیستم های اطلاعاتی مطرح میسازد که بر بلوغ سازمانی فزاینده دلالت دارد. با نگاه به مدل ارل اثربخشی پیوند بین برنامه ریزی سیستمهای اطلاعاتی و استراتژی سازمانی را میتوان دریافت. مطابق این مدل پنج نگرش برنامه ریزی در هر مرحله از بلوغ سازمانی به شرح زیر شکل میگیرد:
1.نگرش تکنولوژی مدار : این نگرش در مرحله اول، برای عمدتا متخصصان فناوری اطلاعات برای بر پاساختن بنیادها و معماری تکنولوژی اطلاعات اعمال و سیستمها و فناوری اطلاعات در سازمان نگاشت میشود.
2.نگرش روش مدار: در مرحله دوم، روشهای کاری مورد تحلیل قرار میگیرند تا نیاز به سیستم های اطلاعاتی به طور منطقی تعریف میشود. مدیریت ارشد سازمان جهت گیری سازمان در خصوص IS/IT را تعیین میکند.

3.نگرش اداری: در مرحلهی سوم، برنامه ریزی تفصیلی سیستمهای اطلاعاتی تحقق مییابد، و بودجه هزینه ای و سرمایه ای برای نیل به کار کردهای سیستم های اطلاعاتی تأمین میشود.

برای دانلود متن کامل برنامه ریزی و نیاز سنجی سیستم های اطلاعاتی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: برنامه ریزی و نیاز سنجی سیستم های اطلاعاتی, دانلود تحقیق مدیریت, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, سیستم های اطلاعات مدیریت MIS, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 18:38  توسط spow  | 

دانلود کتاب و حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسون

کتاب سیستم های مخابراتی بروس کارلسون به همراه حل المسائل

Communications Systems - A. Bruce Carlson , Paul B. Crilly , Janet C. Rutledge

کتاب «سیستم‌های مخابراتی» نوشته «ای. بروس کارلسون»، «پل بی. کریلی» و «انت سی. راتلج» شامل مقدمه‌ای بر سیستم‌های مخابراتی برای دوره‌های کارشناسی و دانشجویان رشته برق یا مهندسی کامپیوتر است

در این کتاب به مهارت‌های جدیدی چون ارتباطات نوری و طیف گسترده به عنوان بخش اشاره شده است

در این کتاب، مطالعات اولیه انتقال سیگنال و محدودیت‌های ذاتی سیستم‌های فیزیکی و مفاهیم منسجمی از مخابرات آمده است و سپس سیستم‌های مخابراتی آنالوگ، سیگنال‌های تصادفی و پارازیت، سیستم‌های دیجیتال و تئوری اطلاعات بررسی می‌ شود

تکنیک‌های ریاضی و مدل‌های موردنیاز نقش عمده‌ای در سراسر کتاب دارند .

در این کتاب، کاربردهای متعددی برای اهمیت عملی و تشریح مفاهیم راهبردهای طراحی به کار گرفته و به همین منظور، مطالعات سخت‌افزاری برای اثبات مفیدبودن روش‌های مخابراتی متعدد لحاظ شده است

موقعیت و نحوه برخورد با احتمال، سیگنال‌های تصادفی و پارازیت را می‌توان مهم‌ترین ویژگی این کتاب دانست.

ویژگی‌ بارز دیگر کتاب حاضر، وجود فصلی درباره سیستم‌های طیف گسترده و خطی است که به تئوری اطلاعات و آشکارسازی در انتهای کتاب می‌پردازد

برای دانلود کتاب و حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسون به لینک های زیر مراجعه فرماید :

دانلود کتاب و حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسون از سرور 4Shared

کتاب سیستم های مخابراتی کارلسون

دانلود کنید.

حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسون

دانلود کنید.

دانلود کتاب و حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسون از سرور پیکوفایل

کتاب سیستم های مخابراتی کارلسون

دانلود کنید.

حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسون

دانلود کنید.

دانلود حل المسائل ویرایش چهارم کتاب سیستم های مخابراتی کارلسون به صورت تایپ شده از سرور پرشین گیگ

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود کتاب و حل المسائل سیستم های مخابراتی کارلسو, سیستم های مخابراتی کارلسون ویرایش چهارم, دانلود کتابهای مهندسی, دانلود کتابهای مهندسی برق, مخابرات سیگنال ارتباط نویز فیبر نوری
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 18:28  توسط spow  | 

ترانس جریان CT

دانلود جزوه اموزشی ترانس های جریان CT ساختمان ، عملکرد و ویژگی ها

فهرست مطالب

مقدمه

ترانس جریان Current Transformer
توانایی های عمومی ترانسفورماتورهای جریان
ساختار ترانسفوماتورهای جریان
ترانسهای جریان هسته بالا
ترانسهای جریان هسته پائین
ترانس های جریان بوشینگی
ترانس جریان نوع قالبی یا رزینی
ساختمان ترانس جریان CT
تعاریف مربوط به ترانس جریان
کلاس دقت ترانسفورماتورهای جریان حفاظتی
کلاس دقت ترانسفورماتورهای جریان اندازه گیری
بعضی ویژگیها که در ساختمان ونصب ترانس جریان باید رعایت گردد
کورهای ترانسفورماتور جریان
اجتناب از باز بودن سمت ثانویه ترانسفورماتور جریان
ظرفیت ترانسفورماتور جریان
نحوه تست ترانس جریان CT
انواع تست های CT
قدم های انتخاب ترانسفورماتور جریان
اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب ترانسفورماتور جریان  
اشباع ترانسفورماتورهای جریان
مدار معادل ترانسفورماتور جریان

مقدمه

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیز با به روی کار آمدن رله های زکوندر استفاده از ترانسهای جریان وولتاژ جهت حفاظت و نیز جهت اندازه گیری کمیتهای جریان ، ولتاژ و توان و......امری است اجتناب ناپذیر و استفاده از آنها در تابلوهای برق و پستهای فشار متوسط و قوی جهت رسیدن به اهداف فوق رو به افزایش است در این مقاله سعی برآن شده که با توضیحاتی مختصرآشنایی هرچه بیشتر دوستان گرامی با تجهیزات فوق فراهم آورده شود   

چرا از ترانس های ولتاژ و جریان استفاده می کنیم؟

در صنعت برق برای دو منظور اندازه گیری و حفاظت نیاز به میزان پارامترهای ولتاژ و جریان هستیم ولی از آنجا که این مقادیر اعداد بزرگی می باشند لذا دسترسی به آنها نه عملی بوده و نه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است پس ناگزیر به استفاده از ترانسهای جریان وولتاژ می باشیم تا این مقادیر را به مقادیر کوچکتری که کسری از مقادیر واقعی می باشند تبدیل نماییم. در واقع این تجهیزات نمونه کوچک شده ، با درصد خطایی بسیار کم از ولتاژ و جریان طرف اولیه هستند و چون تمامی دستگاه های اندازه گیری همچون آمپرمتر، ولتمتر، وارمتر و.......و نیز رله های حفاظتی بر اساس میزان جریان و ولتاژ ثانویه این تجهیزات ساخته می شوند لذا می توان به کمک این ترانسها به اهداف حفاظت و اندازه گیری دست یافت.

برای دانلود جزوه ترانس جریان CT به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ترانس جریان CT, اندازه گیری الکتریکی, ترانسفورماتور, Current Transformer, هسته ترانس تست مقالات مهندسی برق جریان اشباع
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 11:49  توسط spow  | 

سنگ زنی خزشی

مقدمه
سمباده کاری یکی از عملکردهایی است که تکنولوژی امروز به آن دست یافته است . عملکردهایی که به عنوان پایان پروسه های پی  در پی  تلقی شده و باعث اضافه کردن  صافی سطح بیشتر می شود .
 
به منظور برخورداری از مزایای که درسمباده کاری به عنوان یک تکنولوژی مهیا شده است. لازم است  بدانیم  هزینه  واقعی  ساخت یک قطعه چقدر است . شرکت های  رقیب دیگر ماشین های سمباده تهیه نمی کنند تا تیغه های از رده خارج شده اش را تعویض کنند . برای انجام کاری مشابه ، این گونه شرکت ها متدهای ساخت و تولید را ارزیابی کرده و عملیات جدیدی اتخاذ کرده برای رسیدن به کیفیت بالا در قسمت های مختلف با قیمت کم .

عملکردهای  ماشینکاریcreep-feed    برای مثال  می تواند  شماره هایی از فرزکاری  و مته کاری را داشته باشد . جدا از بالا رفتن کیفیت قطعه کار توسط عملیات creep-feed ، این پروسه  باعث  جبران کردن هزینه های حاصله از سرمایه ابزارها ، وسایل مصرفی ، بازرسی ها ، هزینه های نگهداری و بعد از آن ها هزینه پروسه های پایانی و پلیسه کاری ، می شود .

سیستم های جدید اتصال

سمباده کاری عالی ( مجهز) مخصوصاَ CBN ( مکعب برن نیترید ) که در اواخر سال 1960 آشکار شد . شلنگ های بزرگ ساخته شده برای اینکه سیستم های اتصال را توسعه دهد و تکنیک هایی برای حذف یا حداقل کنترل بهتر چرخ سمباده ، اتصال های الماس به صورت لاک روی چرخ CBN ( مکعب برن نیترید ) که نیازمند مقدار مشخص نرمی بر آماده کردن ، سمباده کاری است . و نوعی دیگر که در رقابت با نوع قبلی است . چرخ های پلیت الکتریکی و شیشه ای است . چرخ های اتصال شیشه ای سمباده مجهز با سمباده های متداول اتصال شیشه ای چرخ های اکسیدآلومینیوم (Al2O3) و چرخ های سیلیکون کاربید آماده سازی
و مهیا کردن چرخ های شیشه ای آسان شده است . در متدهای قدیمی چرخ ، شبیه فرم له کردن آهار زنی و نقطه مجرد الماس می تواند به کار گرفته شود . مقدار مشخصی از منحنی چرخ ممکن است (با آلومینیوم اکسید استیک) پوشانده شود  تا از سمباده اولویت داده شود .
چرخ های ماشین کاری و اتصال که امروزه در دنیا مهار است . ممکن است فاصله براده با چرخ را نسبت به قبل بهتر تنظیم کند ، ماده سیال بهتر برای برش و چرخ های اتصال فلز به کار برد .
چرخ های شیشه ای  سمباده کاری  مجهز ، بیشترین کاربرد را  در ID ( قطر داخلی ) پیدا می کند .
سمباده کاری موقعی که چرخ پوشیده می شود و زمان دوباره آهار زدن آن موثر است به محصول و قسمت پروسه . خصوصیات دیگر اتصال فلزی و لاک چرخ ها قابلیت حفظ استحکام دانه ها می باشد .

سمباده های جدید

در آینده همه سمباده به صورت سمباده عالی ( مجهز) نیستند . مخصوصاَ در مواقعی که اندازه خروجی کم باشد و تنوع درجلوه ها مورد نیاز باشد. باید برای استفاده چرخ های سمباده کاری متداول ، توجیه اقتصادی پیدا کرد . در زمانی که چرخ های سرامیکی همچوcubit ron  به وسیله شرکت (st- panlw) 3M و (Speed – Gel) SG به بازار آمد .
سمباده های به وسیله (wor cester, MA) ، به صورت ترقی بزرگ بوده است . خصوصیات پوشش دانه ها تا اینکه چرخ ها تیز بمانند و یا برش خوب ، توسعه و ازدیاد در زمان پوشش سمباده ( در این موردcubit ron  ) ، زمان تماس بین چرخ آهار و سمباده .( در این موردcubit ron  )
اکسید آلومینیوم (Al2O3) که از بوکسیت گرفته شده ( ذوب می شود از) پس از خرد و له شدن در فرز ساچمه ای ( آسیاب ساچمه ای ) که محصول ، ماده ای بسیار تیز با ساختاری بسیار شکننده است که این درتضاد با ساختارمتراکم و سخت سمباده SG است. برای تولید سمباده ای  ایده آل موازنه ای بین خصوصیات دانه های SG و« شکست پذیری» ، اتصال پذیری و نرمی آلومینیوم ودر چرخ سمباده های SG از آنها استفاده می شوند با تنوع در درصدهای (SG و دانه هایAl  ) .
جنبه مورد توجه و جالب موضوع این است که که در پروسه  تولید SG ، در تیزی و متالوژی نسبت دانه ها قابل کنترل است و شاید یک روز شاهد آن باشیم که از دانه های یکسان و شامل تیزی و هم اندازه باشند ، برای چرخ برای انجام ماکزیمم بازده .

برای دانلود متن کامل مقاله اموزشی سنگ زنی خزشی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: سنگ زنی خزشی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی مکانیک ساخت تولید, سنگ زنی, ماشین کاری
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 11:24  توسط spow  | 

حکمت شادان بخش شانزدهم

در آخرين وسوسه ی مسيح، نوشته ی نيکوس کازانتزاکيس، بحث جالبی ميان عيسی و پولس در می گيرد. عيسی به پولس اعتراض می کند که مسيحی که شما بر ساخته ايد مسيح واقعی نيست. می گويد:"عيسی ناصری منم. هيچگاه مصلوب نشدم و هيچگاه رستخيز نيافتم. من پسر مريم و يوسف نجار ناصری هستم. من پسر خدا نيستم، که مانند هر کس ديگری، پسر انسانم". پولس پاسخ می گويد که:"در بطن پوسيدگی و ظلم و فقر اين دنيا، مسيحای مصلوب و رستخيز يافته تسلايی ارزشمند برای انسان شريف، انسان مظلوم بوده است. حالا راست يا دروغ، من اهميت نمی دهم. برای نجات دنيا اين کافی است".عيسی به او می گويد:"ويران شدن دنيا در اثر حقيقت بهتر از نجات يافتن آن توسط دروغ است".

پولس پاسخ میدهد:
"من درباره حقيقت و دروغ و اينکه او را ديدم يا نديدم، مصلوب شد يا نشد، پشيزی ارزش قائل نيستم.حقيقت را می آفرينم...آن را می سازم...برای نجات دنيا مصلوب شدن تو ضروری است، و من به رغم ميل تو مصلوبت می کنم. رستاخيز تو هم ضروری است و باز هم به رغم ميل تو من دوباره زنده ات می کنم... در روز سوم، تو را از گور می لغزانم، زيرا نجاتی بدون رستاخيز وجود ندارد...مطايق ميل و دلخواه خودم داستان زندگی، تعاليم، تصليب و رستاخيز تو را بازآفرينی میکنم.

نيکوس کازانتزاکيس، آخرين وسوسه مسيح، ترجمه صالح حسينی،انتشارات نيلوفر، صص 453-451

هر روز صبح در هر ایستگاه بزرگ راه آهن هزاران نفر داخل شهر می شوند تا به سر کارهای خود بروند و یا در همین حال هزاران نفر دیگر از شهر خارج می شوند تا به سر کارشان برسند . راستی چرا این دو گروه از مردم محل های کارشان را با یکدگیر عوض نمی کنند ؟ صف های طویل اتومبیل ها و راه بندان های ناشی از آن در ساعت های پر رفت و آمد از روز خود معضلی بزرگ است . اگر این دو دسته از مردم محل کار یا سکونتشان را با یکدیگر عوض کنند می توان از تمام مسائلی چون آلودگی هوا ، درگیری روانی و فعالیت های پلیس های راهنمایی بر سر چهار راه ها اجتناب کرد : آنگاه خیابان ها آن قدر خلوت و ساکت خواهند شد که می توان بر سر تقاطع ها نشست و منچ بازی کرد .


عقايد يك دلقك/هاينريش بل/ محمد اسماعيل زاده


برچسب‌ها: حکمت شادان بخش شانزدهم, هاینریش بل, عقاید یک دلقک, اخرین وسوسه مسیح, نيکوس کازانتزاکيس
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 11:18  توسط spow  | 

حکمت شادان بخش پانزدهم

آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده نماید؟


ازدواج‌کردن، نصف‌کردن حقوق و دو برابرکردن وظایف است.

اما چنین خدائی، یهوه که برای تفریح و از روی عمد، این جهان فقر و درد و رنج را می‌آفریند و به‌عمل خود نیز می‌بالد و می‌گوید:- "...و همانا بسیار نیکو بود.." (سِفرِ پیدایش- ۱، ۳۱)- غیر قابل تحمل است.

عشق و عاشقی هرچند اثیری و پراحساس ابراز گردد، بازهم ریشه در شهوت دارد و بس.

هدف نهائی از سرودن اشعار و نشر افکار، کوششی است آگاهانه تا سری بزرگ را بر روی تنه انسان‌های کوچک قرار دهند؛ پس چندان جای تعجب نیست اگر نتیجه نمی‌بخشد.

انسان در حقیقت حیوانی وحشی و تنفرانگیز است که ما او را فقط در حالت رام و مهار شده می شناسیم، این حالت را تمدن نامیده‌اند.ارتور شوپنهاور

----------------
باور داشتن یعنی در سیطره ی یک اقتدار قرار گرفتن. اگر خود را زیر سیطره اش قرار داده باشی ، لاجرم نمی توانی بی آن که در برابرش شوریده باشی ، به پرسش اش بگیری و از نو ،باور پذیرش بیابی.

دین می گوید : « این کار را بکن ! اینطور فکر کن ! و قادر به مستدل ساختن آن نیست و اگر هم در این کار بکوشد، ایجاد دافعه خواهد کرد، زیرا به ازای هر دلیلی که پیش می نهد. ضد دلیلی منطقی و قانع کننده وجود دارد، متقاعد کننده گفتن این است که : اینطور فکر کن ! هر چقدر هم عجیب به نظر برسد.

هیچ چیز به اندازه ی خود را فریب ندادن دشوار نیست.لودویگ ویتگنشتاین


برچسب‌ها: ارتور شوپنهاور, حکمت شادان بخش پانزدهم, مکتب فرانکفورت, فلسفه و زندگی, لودویگ ویتگنشتاین
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 11:9  توسط spow  | 

دانلود کتاب اموزشی بازاریابی و مدیریت بازار

این کتاب براساس کتاب بازاريابی و مديريت بازار حسن الوداری و در بیش از 270 صفحه تهیه شده است.

بازاريابی و مديريت بازار


فصل اول
مفاهيم مديريت بازار

از دانشجو انتظار مي رود پس از مطالعه اين فصل بتواند:
1- مفاهيم اساسي بازاريابي را نام برده و هر کدام را شرح دهد.
2- بازاريابي را تعريف کرده و فرايند مديريت بازاريابي را توصيف نمايد.
3- وظايف مختلفي را که مديران بازاريابي موسسات ايفا مي کنند، توضيح دهد.
4- فرق اساسي فلسفه هاي موجود در مديريت بازاريابي را بيان نمايد.
5- اهداف نظام بازاريابي را نام برده و هر يک از آنها را تجزيه و تحليل نمايد.

فصل دوم
انواع بازار و محيط بازاريابي

از دانشجويان محترم انتظار مي رود پس از مطالعه اين فصل بتوانند:
1- انواع بازارها را از ديدگاههاي مختلف شرح دهند.
2- محيط بازاريابي را توضيح داده و انواع آن را نام ببرند.
3- عوامل تشکيل دهنده محيط خرد موسسه را توضيح دهند.
4- محيط کلان موسسات را توصيف نموده و هر يک از عوامل آن را شرح دهند.
5- واکنشهاي مختلف شرکتها را در برابر محيط بازاريابي بيان نمايند.

فصل سوم
تقسيم بازار و تعيين بازار هدف

از دانشجويان محترم انتظار مي رود پس از مطالعه اين فصل بتوانند:
1- ضرورت تقسيم بازار را بيان نمايند.
2- سير تکاملي تقسيم بازار را شرح دهند.
3- ضوابط و معيارهاي مختلف تقسيم بازار را توضيح دهند.
4- عوامل موثر در تقسيم بندي بهينه بازار را توصيف نمايند.
5- استراتژيهاي مختلف تعيين بازار هدف را با هم مقايسه نموده و آنها را ارزيابي نمايند.
6- عوامل موثر بر انتخاب استراتژي بازاريابي را نام برده و تحليل کنند.

فصل چهارم
نيازها و رفتار خريداران

از دانشجويان عزيز انتظار مي رود پس از مطالعه اين فصل بتوانند:
1- نقش خريداران را در سرنوشت موسسات امروزي توضيح دهند.
2- زنجيره خدمت- سود را با ترسيم شکل، شرح دهند
3- انواع بازارها را با توجه به سه عنصر پول، اشتياق و نيز نام ببرند.
4- هفت O (او) بازاريابي را به طور کامل شرح دهند.
5- انواع شيوه هاي بازاريابي را به طور کامل تشريح نمايند.
6- نيازهاي مختلف خريداران را با توجه به ميزان توسعه يافتگي بازارها بيان کنند.
7- عوامل فردي موثر در رفتار مصرف کنندگان را تجزيه و تحليل نمايند.

فصل پنجم
اندازه گيري کمي بازار و پيش بيني فروش

از دانشجويان محترم پس از مطالعه اين فصل بايد بتوانند به سوالات زير جواب دهند:
1-عوامل موثر بر روي پيش بيني نادرست تقاضا را بيان کنند.
2- مشکلات ناشي از برآوردهاي نادرست تقاضا را بيان کنند.
3- تعريف درستي از واژه فروش در علم بازاريابي ارائه دهند.
4- سهم بازار مطلق و سهم بازار نسبي موسسات را توصيف نمايند.
5- مدلهاي کمي و کيفي پيش بيني را نام برده و هر يک را توضيح دهند.
6- نقش درک صحيح آينده را در پيش بيني درست تقاضا شرح دهند.

فصل ششم
اهداف بازرگاني و سازمان بازاريابي

انتظار مي رود پس از مطالعه اين فصل دانشجو بتواند:

1- اهداف حاکم بر يک سيستم بازاريابي را شرح دهد.
2- فرق اساسي بين رسالت و اهداف شرکت ها را توضيح دهد.
3- سير تکاملي جايگاه بازاريابي را در ساختار تشکيلاتي موسسات تبيين نمايد.
4- عوامل موثر در سازماندهي بازاريابي شرکتها را شرح دهد.
5- انواع ساختارهاي سازماني واحد بازاريابي را توصيف نمايد.
6- چهار سطح سازماني را در زمينه برنامه ريزي استراتژيک بيان نمايد.
7- چالشهاي مهم سازمان بازاريابي را توضيح دهد.

فصل هفتم
برنامه ريزي بازاريابي عمومي و بازاريابي بيمه مخصوص

از دانشجويان محترم انتظار مي رود پس از مطالعه اين فصل بتوانند:
1- نقش قوانين بازاريابي را در يک برنامه ريزي خوب و بهينه توضيح دهند.
2- حيطه هاي مهم بازاريابي موسسات را شرح دهند.
3- راهها و شيوه هاي مناسب، تشخيص يک برنامه بازاريابي موثر را بيان نمايند.
4- منافع حاصل از برنامه ريزي در موسسات را شرح دهند.
5- فرايند برنامه ريزي بازاريابي را تشريح نمايند.
6- گامهاي اساسي در برنامه ريزي را توصيف نمايند.
7- ماهيت و محتواي يک برنامه عملياتي بازاريابي را تحليل نمايند.
8- دلايل اصلي در پياده کردن يک برنامه بازاريابي را توشيح دهند.
9-وجه تمايز بين کالا وخدمت را بيان نمايند.
10- بازاريابي در موسسات بيمه را شرح دهند.

فصل هشتم
نحوه تصميم گيري در زمينه بازاريابي

از دانشجويان عزيز انتظار مي رود، پس از مطالعه اين فصل بتوانند:
1- ابزار و مفاهيم لازم براي تصميم گيري را نام برده و هر يک را  به اختصار شرح دهند.
2- در مورد 4P فروشنده و 4C مشتري توضيحات لازم را ارائه نمايند.
3- تصميمات عمده بازاريابان را در مورد آميزه محصول شرح دهند.
4- انواع تصميمات مديريتي را در مورد گسترش خط محصول با رسم نمودار توضيح دهند.
5- عوامل اصلي موثر در تصميم گيري در مورد آميزه قيمت را بنويسند.
6- در مورد اهداف بازاريابي موسسات توضيحات لازم را ارائه نمايند.
7- تصميمات مربوط به کانالهاي توزيع محصولات را توضيح دهند.
8- علل پيچيدگي تصميمات بازاريابي را شرح دهند.

فصل نهم
تحقيقات بازاريابي

دانشجو پس از مطالعه اين فصل بايد بتواند:
1- لزوم تحقيقات در بازاريابي امروزي را شرح دهد.
2- نقش تحقيقات در فرايند تصميم گيري مديران را توضيح دهد.
3- تحقيقات بازاريابي را به وضوح تعريف نمايد.
4- فرايند کامل يک تحقيق بازاريابي را با رسم شکل تشريح نمايد.
5- هفت C لاتين رابط بين مدير و محقق را بيان نمايد.
6- انواع تحقيقات بازاريابي را به اجمال شرح دهد.
7- دبليوهاي ششگانه (6W) تحقيقات توصيفي را ذکر نمايد.
8- روشهاي موجود جهت جمع آوري داده ها در تحقيقات اکتشافي  را بيان نمايد.
9- در مورد 10S (ده اس)، 5M (پنج ام) و روش گروه متمرکز توضيحات شفاف ارائه نمايد.
10- تکنيک هاي سه گانه مصاحبه هاي عمقي را توضيح دهد.
11- تکنيک هاي فرافکن را نام برده و هر يک را به اختصار شرح دهد.
12- روشهاي جمع آوري اطلاعات در تحقيقات توصيفي را به اجمال بيان نمايد.

فصل دهم
سيستم بازاريابي و انواع مدلهاي بازاريابي

دانشجويان محترم پس از مطالعه اين فصل بايد بتوانند:
1- سيستم بازاريابي را تعريف نمايند.
2- سيستم هاي چهارگانه فرعي يک سيستم بازاريابي را نام برده و هر يک را به اجمال شرح دهند.
3- سيستم هاي اطلاعاتي غيرمتمرکز را توضيح دهند.
4- سيستم هاي سه گانه توزيع را بيان نمايند.
5- انواع مدلهاي بازاريابي (مدلهاي برنامه ريزي استراتژيک) را نام ببرند.
6- مدل موقعيتي بازار- محصول را به طور کامل شرح دهند.
7- مدل گروه مشاوره بوستون (ماتريس  BCG ) ماتريس را توضيح دهند.
8- مدل جنرال الکتريک (GE) را به طور کامل توصيف نمايند.
9- مدل استراتژي عمومي پورتر (PGS) را شرح ىهنىز
10- نقاط قوت و ضعف اصلي مدلهاي برنامه ريزي را بيان نمايند.

فصل يازدهم
چگونگي ايجاد خلاقيت در مديريت بازاريابي

دانشجويان محترم پس از مطالعه اين فصل بايد بتوانند:

1- خلاقيت را تعريف نموده و فرق آن را با نوآوري توضيح دهند.
2- روشهاي اصلي بهسازي محصولات را نام برده و شرح دهند.
3- مراحل ايجاد يک محصول جديد را به طور کامل بيان نمايند.
4- سه نوع تست مهم مربوط به مرحله آزمايش بازاريابي را شرح دهند.
5- دوره عمر يک محصول را با رسم منحني به اجمال شرح دهند.
6- مشکلات مربوط به استفاده از منحني عمر کالا را بيان نمايند.
7- موانع موجود بر سر راه خلاقيت و نوآوري را نام ببرند.

8- مباني هفتگانه خلاقيت را نام برده و هر يک را شرح دهند.

برای دانلود کتاب بازاریابی و مدیریت بازار به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: بازاریابی و مدیریت بازار, دانلود کتاب های مدیریت, بازار بازاریابی مدیریت بازرگانی مدیر فروش مشتری, دانلود جزوه, دانلود کتاب بازاریابی و مدیریت بازار
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 10:36  توسط spow  | 

بررسی کاهش شدت مصرف انرژی بدلیل افزایش راندمان تولید ورق در کوره های پیشگرم نورد گرم شرکت فولاد مبارکه

چکیده

یکی از صنایع بزرگ مصرف کننده انرژی صنعت فولاد است که از صنایع مادر هر کشور محسوب می شود. افزایش ظرفیت تولید فولاد هر کشور نشانه رشد و شکوفایی آن کشور است. مدیریت مصرف انرژی در کوره های پیشگرم نورد فولاد علاوه بر اینکه موجب کاهش مصرف سوخت می شود، باعث افزایش تولید، کاهش هزینه های مربوطه و همچنین کاهش نشر آلاینده های زیست محیطی نیز خواهد شد. در مقاله حاضر به بررسی کاهش شدت مصرف انرژی و افزایش راندمان در اثر افزایش ظرفیت تولید کوره های پیشگرم نورد گرم شرکت فولاد مبارکه پرداخته ایم. نتایج حاصل از تحلیل های عددی و اندازه گیریهای عملی در مدت زمان اندازه گیری را با نتایج مشابه در شرایط طراحی کوره مقایسه، علت عدول شرایط موجود از شرایط طراحی را با توجه به نمودارهای ترسیم شده آنالیز نموده، راهکارها و پیشنهاداتی را جهت برطرف نمودن موانع، سیر صعودی روند تولید، کاهش هزینه های تولید و بهینه سازی مصرف انرژی بیان نموده ایم. تحلیل های عددی یک دانش مفید در صنعت فولاد محسوب می شود که ما را در قادر می سازد در آینده راندمان تولید کوره ها را بیشتر ارتقاء و در نتیجه افزایش تولید چشمگیری را شاهد باشیم.

مقدمه

کوره های پیش گرم سهم نسبتاً بالایی از انرژی فسیلی مصرفی در فرآیند تولید محصولات فولادی نوردی را به خود اختصاص می دهد و بهینه سازی مصرف انرژی در آنها علاوه بر افزایش تولید و راندمان کوره، باعث کاهش شدت مصرف انرژی و کاهش تلفات خروجی از کوره می گردد. بعد از بحران نفتی سال 1973 مسئله صرفه جویی انرژی مورد توجه دنیای صنعتی قرار گرفت و مطالعات و اقدامات گسترده ای در این زمینه به ویژه در مورد صنایع فولاد انجام گرفت. در این اقدامات طی یک دهه، بازده 30 تا40 % کوره ها تا 70% افزایش یافت و مصرف ویژه کوره ها از (kcal/kg)500 به (kcal/kg)300-250  کاهش یافت. در مقاله ارائه شده در سال 1997 مصرف ویژه کوره های پیشگرم کارخانه فولاد آن فنگ  تایوان طی فاصله زمانی اکتبر 1994 تا  آوریل 1996 از (kcal/kg)322  به (kcal/kg)285  تنزل یافت. [1] فونتا و همکارانش از شرکت ایتالیام پیانتی برای کوره  های پیشگرم که در سال 1970 طراحی شده بود و با ظرفیت اسمی(ton/hr)300 کار می کرد. میزان مصرف انرژی را(kcal/kg)431 گزارش دادند پس از بازیافت انرژی توسط پیشگرمکن های هوا و اصلاحات انجام شده این عددبه (kcal/kg)330 تنزل یافت. در گزارشهای عملی متعددی جهت کاهش مصرف ویژه انرژی کوره های پیشگرم  و افزایش تولید فولاد روشهای متفاوتی از قبیل تولید بخار و یا پیشگرم کردن تختال  توسط گازهای خروجی از دودکش، استفاده از مشعل های بازیابی و شارژ داغ تختال پیشنهاد شده و اثرات آنها در صرفه جویی و افزایش تولید محصولات نوردی فولادی مورد بررسی قرار گرفته است.

متن کامل مقاله بررسی کاهش شدت مصرف انرژی بدلیل افزایش راندمان تولید ورق در کوره های پیشگرم نورد گرم شرکت فولاد مبارکه را از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: کاهش شدت مصرف انرژی, انرژی, نورد, کوره های پیشگرم نورد گرم, مدیریت مصرف انرژی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 10:27  توسط spow  | 

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

مدیریت ارتباط با مشتری: به همه فرآیندها و فناوری‌هایی گفته می‌شود که در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای شناسایی، ترغیب، گسترش، حفظ و ارائه خدمت به مشتریان به کار می‌رود.
سازمان‌ها با استفاده از CRM می توانند چرخه فروش را کوتاهتر و وفاداری مشتری به ایجاد روابط نزدیکتر و درآمد را افزایش دهند. سیستم مدیریت روابط با مشتری می‌تواند کمک کند تا مشتریان موجود حفظ شوند و مشتریان جدیدی جذب شوند. سازمان‌ها برخی روش‌هایی را شامل مدیریت ارتباط با مشتری، تحلیل ارزش مشتری، استراتژی سازمانی و ساز و کارهای خدماتی که کارایی ارتباطات مشتری را بهبود می‌دهد بکار می برند. مدیریت ارتباط با مشتری استراتژی ای برای کسب مشتریان جدید و نگهداشتن آنها است. مدیریت ارتباط با مشتری عملیاتی شامل تمام فعالیتهای مرتبط با مشتریان بی واسطه همچون شرکتها می باشد.
هر فعالیت مدیریت ارتباط با مشتری عملیاتی در یکی از سه فرآیند سازمانی زیر پیاده شده است: فروش، بازاریابی و خدمات. در حالی که این‌ها فرآیند هایی مستقیماَ مرتبط با مشتری هستند. مدیریت ارتباط با مشتری تحلیلی(Analytical CRM) تمام اجزایی که برای تحلیل روابط و ویژگیهای مشتری که بر اساس اجرای فعالیتهای مدیریت روابط با مشتری عملیاتی با تاکید بر نیاز مشتریان و استثنائاتشان وجود دارد، تامین می کند. قبل از اینکه سازمان بتواند بازاریابی یا استراتژی‌های مدیریت روابط با مشتری را توسعه دهد، آنها باید بدانند که چگونه مشتریان برای خرید کردن تصمیم می‌گیرند. این فرآیند تصمیم گیری چرخه خرید مشتری (CBC) نامیده می‌شود.

CRM از سه بخش اصلی تشکیل شده است: مشتری، روابط و مدیریت. منظور از روابط، ایجاد مشتریان وفادارتر و سودمند تر از طریق ارتباطی یاد گیرنده می‌باشد و مدیریت عبارت است از خلاقیت و هدایت یک فرایند کسب و کار مشتری مدار و قرار دادن مشتری در مرکز فرآیندها و تجارب سازمان.

فهرست مطالب جزوه مدیریت ارتباط با مشتری : Customer Relationship Management CRM

1-    تاريخچه CRM
2-    انواع فناوری CRM
3-    انواع CRM
4-     چالش‌های اجرایی CRM
5-    مزایای بکارگیری سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری
6-    چگونه CRM خود می تواند سود آور باشد؟
7-    دلایل حرکت سازمانها به سوی سرمایه گذاری بر مدیریت ارتباط با مشتری
8-    تجارب سنتی بازاریابی در سازمانها
9-    چارچوب گارتنر
10-    رضایت مشتری چیست؟
11-    رضایت مشتری چه اثری در کسب و کار یک عرضه کننده دارد؟
12-    اندازه گیری رضایت مشتری(CSM)
13-    منابع و مراجع
14-    منابع

1- تاریخچه: CRM ‍

شاید بتوان تاریخچه ظهور مباحث مرتبط به CRM را در سه دوره زیر خلاصه نمود:
الف) دوره انقلاب صنعتی (تولید دستی تا تولید انبوه): ابتکارات فورد در بکارگیری روش تولید انبوه به جای روش تولید دستی، یکی از مهمترین شاخص‌های این دوره می باشد. هر چند تغییر شیوه تولید باعث شد که محدوده انتخاب مشتریان از نظر مشخصه‌های محصول کاهش یابد (نسبت به تولیدات صنایع دستی) اما محصولات تولید شده به روش جدید از قیمت تمام شده پایین تری برخوردار شدند. به عبارتی دیگر در انتخاب روش تولید انبوه از سوی فورد، افزایش کارایی و صرفه اقتصادی مهمترین اهداف پیش بینی شده بودند.
ب) دوره انقلاب کیفیت (تولید انبوه تا بهبود مستمر): این دوره هم‌زمان با ابتکار شرکت‌های ژاپنی مبنی بر بهبود مستمر فزآیندها آغاز شد. این امر به نوبه خود به تولید کم هزینه تر و با کیفیت تر محصولات منجر شد. با مطرح شدن روشهایی نوین مدیریت کیفیت مانند TQM این دوره به اوج خود رسید. اما با افزایش تعداد شرکت‌های حاضر در عرصه رقابتی و گسترش فرهنگ حفظ و بهبود کیفیت محصول (از طریق ابزارهای مختلف کیفیتی)دیگر این مزیت رقابتی برای شرکتها پیشرو و کارساز نبوده و لزوم یافتن راه‌های جدیدی برای حفظ مزیت رقابتی احساس می شد.

ج) دوره انقلاب مشتری (بهبود مستمر تا سفارشی‌سازی انبوه): در این دوره با توجه به افزایش توقع مشتریان، تولید کنندگان ملزم شدند محصولات خود را با هزینه کم، کیفیت بالا و تنوع زیاد تولید کنند. به معنای دیگر تولید کنندگان مجبور بودند توجه خود را از تولید صرف به یافتن راه‌هایی برای رضایت مشتریان سابق خود معطوف نمایند.

برای دانلود متن کامل جزوه مدیریت ارتباط با مشتری Customer Relationship Management به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مدیریت ارتباط با مشتری CRM, دانلود جزوات مدیریت, بازاریابی, مشتری مداری مشتری محوری بازار مشتری, Customer Relationship Management CRM
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 10:21  توسط spow  | 

دانلود مجموعه لغات و اصطلاحات کاربردی رشته مدیریت

فایلی که برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد شامل تعدادی از لغات و اصطلاحات کاربردی و پراستفاده در رشته مدیریت و گرایش های وابسته می باشد که برای درس زبان و ازمون کارشناسی ارشد مدیریت می تواند مفید واقع شود.

قبلا در وبلاگ جزوه مخصوص زبان ازمون کارشناسی ارشد برای دانلود قرار گرفته است.

برای دانلود مجموعه لغات و اصطلاحات کاربردی رشته مدیریت به لینک زیرمراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود مجموعه لغات و اصطلاحات کاربردی رشته مدیریت, دانلود جزوه, دانلود, مدیریت, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 10:12  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی شیمی با عنوان :

شبيه‎سازی راكتورهای كاتاليستی با بستر ثابت و سيالی جهت احياء NOx توسط آمونياك

خلاصه

امروزه آلودگي هوا به عنوان يكي از معضلات شهرهاي بزرگ شناخته شده است و در اين راستا NOxكه مخلوطي از اكسيدهاي نيتروژن مي‎باشد. به عنوان يكي از اجزاء آلاينده گازي هوا شناخته شده است. هدف از اين تحقيق بررسي احياء كاتاليستي اكسيدهاي نيتروژن مي‎باشد. براي اين منظور از عامل تبديل آمونياك بر روي كاتاليست كك فعال به دليل فراواني و عملكرد مناسب در دماي پايين (C ْ 250ـ 100) استفاده مي‎شود. واكنشهايي كه در اين حالت اتفاق مي‎افتند، شامل احياء NO با كربن، اكسيداسيون آمونياك با اكسيژن، احياء NO با آمونياك (واكنش اصلي) و واكنش آمونياك با SO2 مي‎باشند. با مشخص بودن روابط سينتيكي واكنشها، شبيه‎سازي كامپيوتري براي راكتورهاي كاتاليستي با بستر ثابت و سيالي انجام گرفته است.

مقدمه

NOx كه به عنوان يك جزء مهم آلودگي هوا شناخته شده است توسط منابع ساكن و متحرك كه از سوختهاي فسيلي استفاده مي‎كنند ايجاد مي‎گردد. بيماريهاي تنفسي، صدمه به گياهان، باران‎هاي اسيدي و غيره از جمله خطرات ناشي از وجود بيش از حد NOx در جو مي‎باشند بدين منظور محققين روش‎هاي مختلفي براي بازيابي اكسيدهاي نيتروژن از جريان‎هاي گازي خروجي از صنايع بكار برده‎اند. از محلول‎هاي مختلفي مي‎توان براي جذب و بازيابي اكسيدهاي نيتروژن استفاده كرد. همچنين جذب سطحي اكسيدهاي نيتروژن بر مواد جاذب جامد امكان‎پذير است. يكي از روشهاي بسيار مؤثر در حذف اكسيدهاي نتيروژن احياء كاتاليستي آنها مي‎باشد كه به دو صورت انتخابـــي و غيـــرانتخابي انجــــام مي‎شـــوند. در احياء كاتاليستي غيرانتخابي عامل تبديل (NH3, CH4, CO, H2) علاوه بر اكسيدهاي نيتروژن با ديگر تركيبات گازي (O2, SOx) نيز واكنش مي‎دهند. بدجاي، ريزنفلد و اربچ [1] از عامل تبديل H2 و كاتاليست كربن فعال براي احياء NOx استفاده كردند. شيكادا و فوجي موتو [2] احياء NO با آمونياك را با استفاده از كاتاليست اكسيد واناديم بر پايه اكسيد كمپلكس سيليكا ـ تيتانيا  مطالعه كردند و همچنين جانتجن و همكاران [3] احياء NO با آمونياك بر كاتاليستهاي كربن را مورد بررسي قرار دادند. در حالت احياء كاتاليستي انتخابي تنها احياء NOx صورت مي‎گيرد يعني اينكه ساختار كاتاليست طوري است كه سرعت احياء NOx از ديگر واكنشها بسيار شديدتر است. طي سالهاي اخير به منظور احياء انتخابي اكسيدهاي نيتروژن بيشتر از عامل تبديل آمونياك بر كاتاليستهاي لانه زنبوري استفاده شده است. ترونكوني و فورزاتي [4] در اين زمينه تحقيقاتي انجام داده‎اند.

متن کامل مقاله شبيه‎سازی راكتورهای كاتاليستی با بستر ثابت و سيالی جهت احياء NOx توسط آمونياك را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: شبيه‎سازی راكتورهای كاتاليستی با بستر ثابت و سيالی, مهندسی شیمی, راکتور کاتالیستی, شبیه سازی, دانلود مقالات مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 10:6  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی مکانیک با عنوان :


طراحی،محاسبه وساخت دستگاه تعیین ضریب هدایت حرارتی جامدات

چكيده

در این مقاله تصمیم بر این است که نحوه طراحی و ساخت یک دستگاه آزمایشگاهی تعیین ضریب هدایت حرارتی جامدات تشریح گردد. این طرح در واقع تبلور علاقه و پشت کار دانشجویی بوده که همت خود را در جهت باروری اندوخته های علمی بکار گرفته و خود را به مرزهای دانش نزدیک نموده است. با ساخت این دستگاه می توان به دقت ضریب هدایت حرارتی را برای هر نوع ماده جامد اندازه گیری نمود.

مقدمه :

انتقال حرارت طبق تعریف عبارتست از انرژی ای که براثر اختلاف درجه حرارت از نقطه ای به نقطه دیگر جابجا می گردد،که به سه روش صورت می گیرد:هدایت،جابجایی وتشعشع.در تجزیه وتحلیل های عملی درارتباط بامحاسبه انتقال حرارت،بعضا نیاز هست که برای محاسبه مقدار انتقال حرارت مشخصات فیزیکی مواد را بدانیم،یکی از مشخصات فیزیکی عمده مواد عبارتست از ضریب هدایت حرارتی مواد،که با  نمایش داده می شود. λ عبارتست از خاصیتی از ماده که میزان رسانایی و نارسانایی آنرا بیان می نماید، که بسیار مهم و لازم است که این خاصیت را بدانیم. وسیله حاضر دستگاهی است که توسط آن می توان ضریب هدایت حرارتی هر مادۀ جامدی را اندازه گیری نمود.

برای دانلود متن کامل مقاله طراحی،محاسبه و ساخت دستگاه تعیین ضریب هدایت حرارتی جامدات به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تعیین ضریب هدایت حرارتی جامدات, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, انتقال حرارت, دستگاه آزمایشگاهی تعیین ضریب هدایت حرارتی جامدات, مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 9:56  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی مکانیک و مهندسی مواد و متالورژی با عنوان :

بررسی مدل حجمی در ریزکمانش

چكيده 

 هنگامیکه مواد مرکب تقویت شده با الیاف به صورت فشاری در راستای الیاف بارگذاری می شوند، بر اثر کمانش الیاف و یا بر اثرشکست عرضی در رزین قبل از کمانش الیاف دچار تخریب می شوند. در بارگذاری فشاری دو حالت کمانش برای الیاف وجود دارد. حالت اول کمانش برشی و حالت دوم کمانش عرضی. در این مقاله نوع المان حجمی مناسب در مدل سازی میکرو مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از پارامترهای مهمی که بر روی نتایج حاصل از مدل سازی، تاثیر زیادی دارد نحوه قرار دادن شرایط مرزی بر روی مدل می باشد. در مقیاس میکرو در هنگام کمانش الیاف رزین اطراف آن دچار کمانش نمی شود. جهت جلوگیری از کمانش رزین اطراف تک لیف در مدل المان محدود، سطوح جانبی رزین در مدل در راستای جانبی قید گزاری گردید تا از کمانش رزین جلوگیری شود. با مدل سازیهای صورت گرفته، با شرایط مرزی اعلام شده مشخص گردید که از بین سه نوع المان حجمی شش ضلعی، مربع و دایره ای، نتایج المان حجمی شش ضلعی همخوانی بهتری با نتایج تجربی دارد. در مرحله بعد رزین اطراف فایبر با فنر معادل آن جایگزین گردید و سپس مقاومت کمانشی در مدل محاسبه گردید. نتایج حاصل از این نوع مدل سازی با نتایج مدل سازی شش ضلعی مقایسه گردید، درصد خطا حاصل از این دو نوع مدل سازی 16% محاسبه گردید.

مقدمه 

تحقیقات بسیاری در زمینه رفتار مواد مرکب در مقیاس میکرو انجام گرفته است. یکی از کاملترین بررسی ها و جمع آوری اطلاعات توسط جونز انجام گرفته است. میکرو مکانیک و ماکرو مکانیک یک تقسیم بندی مناسب جهت بررسی رفتار مواد مرکب می باشد. به عبارت دیگر میکرومکانیک، تحلیل رفتار ماده مرکب در تعامل با مواد سازنده بوده، در حالیکه ماکرومکانیک، تحلیل رفتار ماده مرکب در مقیاس سازه بکار گرفته شده می باشد. خواص یک لایه می تواند با استفاده از نتایج تست در حالت ساخته شده تعیین و یا به صورت ریاضی بر پایه خواص مواد سازنده تخمین زده شود. به عبارت دیگر می توان خواص لایه را از طریق روش های میکرومکانیکی پیشگویی کرد و یا خواص لایه را از طریق وسایل فیزیکی و در مقیاس ماکرو مکانیکی اندازه گیری نمود. علم میکرومکانیک وقتی به علم ماکرومکانیک ترجیح داده می شود که خصوصیات موادی به خصوصیات سازه ای در آنالیز ترجیح داده شود. در صورت طراحی دقیق و کامل می توان نشان داد که پیشگویی های میکرومکانیکی از خواص یک لایه مبتنی بر خصوصیات اجزای تشکیل دهنده، با خواص اندازه گیری شده مطابقت دارند. تحلیل میکرومکانیکی، دارای محدودیت های می باشد که لازم است فرضیه های میکرومکانیکی با ازمایش دقیق مورد تایید قرار گیرند.

برای دانلود متن کامل مقاله بررسی مدل حجمی در ریزکمانش به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: بررسی مدل حجمی در ریزکمانش, کمانش, کمانش عرضی الیاف کامپوزیت کشش مهندسی رزین, مهندسی مواد مقاله ساخت وتولید مدل سازی ازمایش, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 9:51  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی مکانیک با عنوان :

فرآیند سوراخ کاری داغ جهت تولید مخازن گاز طبیعی فشرده(CNG) نوع اول،از شمشال

چكيده

در این روش ابتدا شمشال فولادی یا آلومینیومی که قابلیت آهنگری، شکل دهی چرخشی گرم و عملیات حرارتی جهت بهبود خواص استحکامی و ضربه پذیری را داشته باشد،انتخاب می شود.شمشال ها با طول مخصوص در قسمت آماده ساز شمش بریده می شوند سپس روش سوراخ کاری انجام می شود.در تولید این مخزن،به دلیل شرایط خاصی از جمله نیروی زیاد پرس و درجه تغییر شکل بالا و غیره از  روش اکستروژن سرد در دمای محیط نیز استفاده می شود.در این قسمت ابتدا شرایط ساخت برای مخازن فولادی بیان می شوند و در ادامه  به روش ساخت از آلومینیوم نیز اشاره می شود.

مقدمه:

مخازن گاز طبیعی فشرده(CNG) نوع اول،بدون درز و از جنس فولاد يا آلومينيوم مي باشند(شکل1). گر چه نوع آلياژ مورد استفاده و همچنين تنشهاي طراحي اينگونه مخازن در استاندارد مشخص نگرديده است وليكن اينگونه مخازن فولادي يا آلومينيومي بايد آزمونهاي كارايي را بگذرانند. آزمونها به دليل اطمينان از چقرمگي   و مقاومت در برابر تنش، خوردگي و ترك در جنس به كار رفته، صورت مي گيرند. همچنين آزمونهاي سختي و فشار هيدرواستاتيك جهت اطمينان از استحكام مخزن نيز انجام مي گيرند.

متن کامل مقاله فرآیند سوراخ کاری داغ جهت تولید مخازن گاز طبیعی فشرده(CNG) نوع اول،از شمشال را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: فرآیند سوراخ کاری داغ جهت تولید مخازن گاز طبیعی فش, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی مکانیک, شمشال فرایند مقاله سوراخ کاری مخزن استاندارد, مخازن گاز طبیعی فشرده CNG
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 1:53  توسط spow  | 

اموزش دانلود از سایت 4Shared

برخی از دوستان در زمینه دانلود از سایت فورشیرد 4Shared با مشکلاتی مواجه میشن که امیدوارم توضیحات کوتاه بنده بتونه گره کارشونو در این زمینه بازکنه

البته همه دوستان دراین موارد واردتر هستند ولی با این همه شاید تعداد اندکی از دوستان به این مطلب احتیاج داشته باشند.

از حدود یکسال پیش سایت 4Shared برای دانلود داشتن اکانت رو الزامی کرده لذا هرکس نیاز به دانلود هر فایلی از این سایت داشته باشه باید حتما با اکانت خودش وارد بشه تا بتونه فایل مورد نظر رو دانلود کنه

برای ثبت نام از گزینه Sign up و برای وارد شدن باید از گزینه Log in استفاده کنید که در تصویر بالا هم توضیح داده شده است.

وقتی یکبار با اکانتتون وارد بشید تا زمانی که Sign out نکردید میتوانید به تمامی لینک های دانلود فعال دسترسی داشته باشید.

توجه کنید که در صفحه دانلود نزدیک به 10 ایتم دانلود مشاهده میفرمایید ولی فقط و فقط همان گزینه دانلودی که در شکل بالا مشخص شده است برای دانلود فایل مورد نظرتون صحیح بوده و شما رو به نتیجه مطلوب رهنمون میکنه


پس از اینکه روی گزینه دانلود کلیک کردید یک صفحه Pop up معمولا باز میشه که میتونید اون رو فورا ببندید(با یک سری تنظیمات میتونید مانع بالااومدن همچین صفحه ای بشید که علاقمندان میتونن خودشون راهشو پیداکنن) و پس از لود مجدد صفحه به صفحه ای مانند تصویر بالا خواهید رسید.

قبلا میتونستید بدون انتظار فایل مورد نظرتون رو دانلود کنید ولی با قالب جدید سایت 4Shared باید 20 ثانیه برای دانلود فایلتون منتظر بمونید که در تصویر بالا توضیح داده شده است.

پس از سپری شدن 20 ثانیه اگر از نرم افزارهای مدیریت دانلود استفاده میکنید لینک به صورت اتوماتیک برای Download Manager شما فعال خواهد شد وگرنه به صورت دانلود به کمک جستجوگرتان نمایان میشود که درهرصورت فرایند دانلود تکمیل شده است.

لازم به ذکر است اگر فایلی موجود نباشد یا اکانتی دی اکتیو شده باشد با پیغام فایل مورد نظر موجود نمی باشد مواجه خواهید شد و گزینه دانلود غیرفعال خواهد بود.

امیدوارم توضیحات ارائه شده برای دوستان مفید باشد.

موفق باشید.


برچسب‌ها: اموزش دانلود از سایت 4Shared, دانلود, اموزش دانلود, مقالات مهندسی کامپیوتر, ترفندهای کامپیوتری مفید
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان 1392ساعت 1:45  توسط spow  | 

مجموعه لغات و اصطلاحات کاربردی مهندسی برق

Power engineering dictionary


above-mentioned              مذکور ، فوق الذکر     
acceleration torque              گشتاور شتاب دهنده     
accelerator              شتاب دهنده     
access                   دسترسی ، دستیابی          
accordingly              بنابراین،ازاینرو،نتیجتا     
accurate                   صحیح ، دقیق ، درست          
adjacent                   مجاور ،نزدیک ، همجوار          
adjustment              تنظیم     
air-gap                   فاصله هوایی          
alternating current              جریان متناوب     
amplifire                   تقویت کننده          
amplitude                   دامنه          
angle                   زاویه          
apparent                   ظاهری، پیدا، آشکار          
apparent power              توان ظاهری     
Appendix                   پیوست ، ضمیمه          
appropriately              بطور مناسب     
approximation              تقریب     
armature                   آرمیچر          
armature current              جریان آرمیچر     
armature power losses         تلفات آرمیچر          
armature shaft              محور آرمیچر          
armature voltage              ولتاژ آرمیچر          
armature winding              سیم پیچ آرمیچر          
as follows                   به شرح زیر ، به قرار زیر          
as follows                   بشرح زیر، به قرار زیر          
assumptions              فرضیات،مفروضات     
asynchronous generator         ژنراتور آسنکرون          
asynchronous motor              موتور اآسنکرون          
at least                   حداقل ، دست کم          
auto transformer              اتوترانسفورماتور     
auxiliary winding              سیم پیچ کمکی     
average torque              گشتاور متوسط     
back emf                   نیروی ضد محرکه          
back-electromotive force         نیروی ضد محرکه          
balanced three phase         سه فاز متعدل          
band pass filter              فیلتر میان گذر          
bandwidth                   پهنای باند          
barrier potential              پتانسیل سد     
bearing                   یاطاقان          
bias                   بایاس          
biased                   بایاس شده          
blocked rotor              رتورقفل شده یا بلوکه شده     
boundary                   مرز،مرزی          
break                   ترمز          
breakdown              فروپاشی شکست     
brush                   جاروبک          
brushless                   جاروبک          
capacitance              ظرفیت     
capacitor                   خازن          
cast iron                   چدن          
cast steel                   فولاد ریخته گری          
clearly                   آشکارا ، واضحا          
clock wise(cw)              در جهت عقربه ساعت     
coercive force              نیروی خنثی کننده     
coil                   سیم پیچ          
commulatively compound         کمپوند اضافی          
compensation              جبران کنندگی          
complex                   پیچیده          
complex conjugate              مزدوج مختلط     
component              مولفه ، جزء ،عضو     
compound generator              ژنراتور کمپوند یا مختلط     
compound machine              ماشین کمپوند یا مختلط     
compound motor              موتور کمپوند یا مختلط     
compute                   محاسبه کردن ، حساب کردن          
conduction angle              زاویه هدایت     
conductivrity              هدایت ویژه     
continuous              پیوسته     
contribute                   شرکت کردن          
conversion              تبدیل ، تغییر     
copper                   مس          
copper losses              تلفات مسی     
copper wire              سیم مسی     
core                   هسته          
core losses              تلفات هسته     
corresponding              نظیر به نظیر ، متشابه     
counter clock wise(ccw)         در جهت خلاف عقربه  ساعت          
coupling effect              اثر تزویجی          
curie-point              نقطه کوری          
current limit control              کنترل حد جریان          
current source              منبع جریان          
cut off                   قطع کردن ، قطع          
cylinder                   استوانه          
cylindrical rotor              رتور استوانه ای     
dash line                   خط چین          
data                   داده          
DC generator              ژنراتور جریان مستقیم     
DC motor                   موتور جریان مستقیم          
decimal                   اعشاری          
delay                   تاخیر          
delta connection              اتصل مثلث     
density                   چگالی ، تراکم          
detector                   آشکار ساز          
device                   وسیله ، ابزار          
diagnosis                   تشخیص ، عیب شناسی          
dielectric                   دی الکتریک          
dielectric constant              ثابت دی الکتریک     
dielectric current              جریان دی الکتریک     
differential amplifier              تقویت کننده تفاضلی     
differentialy compound         کمپوند نقصانی          
dipole                   دو قطبی          
direct current(dc)              جریان مستقیم     
direction                   جهت          
distribute                   پخش کردن،توزیع کردن          
distributed              توزیع شده     
distribution              پخش ، توزیع ، تقسیم     
divertor                   دیورتور ، منحرف کننده          
drop                   افت          
dynamic Breaking              ترمز دینامیکی     
dynamo                   دینامو          
economic dispatch              توزیع اقتصادی     
economic load flow              پخش بار اقتصادی     
eddy-current              جریان گردابی     
efficiency                   بهره ، راندمان،بازده          
efficiency                   رانمان ، بهره          
electrical input              ورودی الکتریکی     
electrical output              خروجی الکتریکی     
electromotive force(EMF)         نیروی محرکه الکتریکی          
element                   عنصر          
elimination              حذف ، دفع     
energy conversion              تبدیل انرژی     
entire                   کامل،کل ،تمام          
equation                   معادله ،رابطه          
equivalent                   معادل،هم ارز،مساوی          
equivalent-circuit              مدار معادل     
estimation              تخمین     
expression              عبارت ، بیان     
fault impedance              امپدانس خطا     
ferromagnetic              فرومغناطیسی     
field                   میدان ، حوزه          
field pole                   میدان حاصله از قطب          
field winding              یسم پیچ تحریک (میدان)     
field-current              جریان تحریک ، جریان میدان     
flux                   شار          
flux density              چگالی شار     
flux linkage              مدار شار مغناطیسی     
frequency                   فرکانس          
friction                   اصطکاک          
full load                   بار کامل ، تمام بار          
full load current              جراین در بار کامل     
full load slip              لغزش در بار کامل     
generated-voltage              ولتاژ تولید شده     
generator                   ژنراتور،مولد          
given in                   ضمیمه شده ، افزوده          
hall effect                   اثر هال          
hence                   بنابراین،ازاینرو          
hysteresis              پسماند ،هیسترزس     
hysteresis              هیسترزیس     
hysteresis band              باند هیسترزیس     
hysteresis loop              حلقه هیسترزیس     
identical                   یکسان ، برابر          
imaginary                   موهومی ، مقدار موهومی          
in terms of              برحسب     
indicate                   نشان دادن، نمایش دادن          
indicate                   نشان دادن ، اشاره کردن بر          
individual                   اختصاصی ، خاص          
induce                   القاء کردن          
induced voltage              ولتاژ القاء شده     
induction                   القاء          
induction generator              ژنراتور القایی     
induction motor              موتور القایی     
industrial load              بار صنعتی     
industry                   صنعت          
inertia                   اینرسی          
inertia constant              ثابت اینرسی     
infinite                   بی نهایت          
inner                   داخلی،درونی          
instantaneous              لحظه ای ، آنی     
instantaneous current         جریان لحظه ای          
insulate                   عایق، ماده عایق          
insulate                   عایق کردن، عایقکاری          
insulated                   عایق دار          
insulated cable              کابل عایق شده          
internal                   داخلی،درونی          
internal angle              زاویه داخلی          
internal circuit              مدار داخلی          
kirchhoff's current low ( kcl)         قانون جریان کیرشهف          
kirchhoff's voltage low ( kvl)         قانون ولتاژ کیرشهف          
knol                   مهره          
lagging                   پس فاز          
lagging power factor              ضریب توان پس فاز          
laminated                   مورق          
lap-winding              سیم پیچ مجاور          
lead to                   منجر شدن          
leading                   پیش فاز          
leading power factor              ضریب توان پیش فاز          
leak                   نشت کردن          
leakage                   نشتی ، نشت          
leakage current              جریان نشتی          
left-hand-rule              قانون دست چپ          
line                   خط          
linear                   خطی،طولی          
linearity                   خطی بودن ، خطی          
lines of flux              خطوط شار          
load                   بار          
load balancing              متقارن کردن بار          
load compensation              جبران کنندگی بار          
load current              جریان بار          
load-torque              گشتاور بار          
locked                   قفل شده          
locked rotor              دتور قفل شده          
loop                   حلقه          
losses                   تلفات          
magnetic                   مغناطیسی          
magnetic circuit              مدار مغناطیسی     
magnetizing-curve              منحنی مغناطیس شوندگی     
magnetomotive force              نیروی محرکه مغناطیسی     
magnitude              دامنه ، اندازه ، مقدار     
master controller              کنرل کننده اصلی     
maximum torque              گشتاور ماکزیمم     
mechanical losses              تلفات مکانیکی     
modulation              مدولاسیون     
moment of inertia              ممان اینرسی     
moreover                   علاوه بر این،بعلاوه          
mutual                   متقابل ، دوسره          
mutual inductance              ضریب القای متقابل     
nameplate                   پلاک          
neutral                   خنثی          
no load                   بی باری          
no load current              جریان بی باری     
no load slip              لغزش در حالت بی باری     
no load test              آزمایش بی باری     
no load voltage              ولتاژ بی باری     
node                   گره          
node voltage              گره ولتاژ     
nonlinear                   غیر خطی          
north pole                   قطب شمال ، قطب مثبت          
open circuit test              آزمایش مدار باز     
orbit                   مدار          
outer                   بیرونی، خارجی          
output voltage              ولتاژ خروجی     
over voltage              اضافه ولتاژ     
overcome                   غلبه کردن،چیره شدن، فایق آمدن          
percentage              درصد ، بر حسب درصد     
permeability              پرمابلیته ، نفوذپذیری مغناطیسی     
phase angle              زاویه فاز     
phase current              جریان فاز     
phase voltage              ولتاژ فاز     
phenomenon              پدیده     
pole slip                   لغزش قطب          
potential                   پتانسیل ، ولتاژ          
power                   توان          
power factor angle              زاویه ضریب توان     
power factor correction         بهبود ضریب توان ،اصلاح ضریب توان          
power losses              تلفات توان          
power supply              منبع تغذیه          
power triangle              مثلث توان          
primary winding              سیم پیچ اولیه          
prior                   اولی ، قبلی، از پیش          
procedure                   پروسه ، فرایند ، روند          
production cost              هزینه تولید     
pulse train              قطار پالس     
rated current              جریان اسمی     
rated power              توان اسمی     
rated speed              سرعت اسمی     
rated voltage              ولتاژ اسمی     
rectifier                   یکسو کننده ، یکسوساز          
residual-magnetism              پسماند مغناطیسی     
resistivity                   مقاومت ویژه          
respectively              به ترتیب     
respectively              به ترتیب     
rotating field              میدان گردان     
rotating flux              شار گردان     
rotational speed              سرعت چرخش     
rotational-losses              تلفات چرخشی     
salient                   قطب،نمایان          
salient pole                                      قطب برجسته     
saturation                   اشباع          
saturation current              جریان اشباع     
secondary winding              سیم پیچ ثانویه     
self-inductance              خود القایی     
seperately - excited              تحریک جداگانه     
series machines              ماشینهای  سری     
set-up                   نصب کردن،ساختن          
short circuit capacity              ظرفیت اتصال کوتاه     
short circuit test              آزمایش اتصال کوتاه     
short-circuit              اتصال کوتاه ، مدار کوتاه     
shunt machines              ماشینهای موازی یا شنت     
single phase to ground fault         اتصال کوتاه یک فاز به زمین          
simulation                   شبیه سازی          
single line to ground fault         اتصال کوتاه یک خط به زمین          
single phase              تکفاز          
single phase asynchronous motor    موتورآسنکرون تکفاز          
single phase induction motor         موتور القایی تکفاز          
single phase motor              موتور تکفاز          
single phase transformer         ترانسفورماتورتکفاز     
sinusoidal                   سینوسی          
sinusoidal current              جریان سینوسی     
sinusoidal quantity              کمیت سینوسی     
sinusoidal wave              موج سینوسی     
slope                   شیب          
speed regulation              تنظیم سرعت     
squirrel cage rotor              رتور قفس سنجابی     
stall                   سکون          
starter                   راه انداز          
starting torque              گشتاور راه انداز     
starting-current              جریان راه اندازی     
step-up transformer              ترانسفورماتورافزاینده     
subtransient internal voltage         ولتاژ داخلی زیر گذرا          
supposed                   فرضی،تصور شده          
susceptance              ساسپتانس     
symmetrical components         مولفه های متقارن          
symmetrical line              خط متقارن          
synchronous              همزمان،سنکرون          
synchronous condenser         کندانسور سنکرون     
synchronous generator         ژنراتور سنکرون     
synchronous motor              موتور سنکرون          
synchronous speed              سرعت سنکرون          
tap changer              تب چنجر          
threshold circuit              مدار آستانه          
time ratio control              کنترل نسبت زمان          
torque                   گشتاور چرخشی          
transformer              ترانسفورماتور،مبدل     
transient internal voltage         ولتاژ داخلی  گذرا          
transient stability limit         حد پایداری گذرا          
transmission              انتقال ، ارسال          
turns ratio                   نسبت دور          
two phase to ground fault         اتصال کوتاه دو فاز به زمین          
typical values              مقادیر عمومی          
unidirectional              یک جهته ، یک سوی          
unit sine                   سینوسی واحد          
universal motor              موتور یونیورسال     
utilized                   مورد استفاده          
variation                   تغییرات، اختلاف          
vector control              کنترل برداری     
velocity                   سرعت          
vice versa                   بر عکس ، معکوس          
wind                   کلاف ، سیم پیچ          
with stand                   تحمل کردن، تاب آوردن          
wounded rotor              رتور سیم پیچی شده     
zero state                   حالت صفر   


برچسب‌ها: مجموعه لغات و اصطلاحات کاربردی مهندسی برق, مهندسی برق قدرت, دانلود مقالات مهندسی برق, دانلود جزوات مهندسی برق, لغات و اصطلاحات کاربردی مهندسی برق
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم آبان 1392ساعت 20:27  توسط spow  | 

ايمنی در جوشكاری

فهرست


-  قبل از مطالعه در مورد اين شغل چه چيزهايي بايد بدانيم ؟
-  به طور مشخص يك جوشكار چه كاري را انجام مي دهد ؟
-  چه خطرات ايمني و بهداشتي يك فرد جوشكار را تهديد مي كند ؟
-  آيا جوشكاري در دراز مدت اثرات سوئي بر روي سلامتي جوشكار دارد ؟
-  چه اقدامات پيشگيرانه اي مي توان انجام داد ؟
- روش هاي كار ايمن كه در حين عمليات جوشكاري بايد مد نظر قرار گيرند شامل چه مواردي است ؟
- چگونه مي توان اطلاعات بيشتري كسب نمود ؟


 
 قبل از مطالعه در مورد اين شغل چه چيزهايي بايد بدانيم ؟
در اين مقاله وظايف و كارهاي عمومي يك جوشكار به طور خلاصه شرح داده شده است . جوشكار ها در گستره وسيعي از محيط هاي كاري مي توانند كار انجام دهند .
از آنجايي كه هر محيط كاري مسائل منحصر به فرد خاص خود را دارد ، نمي توان همه خطراتي را كه ممكن است يك جوشكار با آن مواجه شود ،‌ پيش بيني نمود ، از اينرو ، اين مقاله به كارها و وظايف اصلي كه جوشكاران به طور عمومي انجام مي دهند ، مي پردازد .

 به طور مشخص يك جوشكار چه كاري را انجام مي دهد ؟
يك جوشكار از تجهيزات و وسايل خاصي براي اتصال يا «جوش» فلزات به يكديگر استفاده مي كند. همچنين مواد و قطعات فلزي را برش و شكل مي دهد . انواع جوشكاري عبارتست از :
-    جوشكاري قوس الكتريكي با الكترود تنگستني
-    جوشكاري قوس الكتريكي با الكترود مصرف شونده
-    جوشكاري قوس الكتريكي با هسته از جنس مواد گداز آور
-    جوشكاري با قوس پلاسما
-    جوشكاري قوس الكتريكي با الكترود دستي
-    جوشكاري مقاومتي
-    جوشكاري زير پودري
در بسياري از حالات فلزات لحيم و پرداخت مي شوند . وسايل برش با شعله و انواع مختلف ماشين آلات شكل دهي به فلزات (‌ مثل برش – صاف كردن و خم كردن ) نيز ممكن است مورد استفاده قرار گيرند .
جوشكاران بايستي بدانند كه چگونه فلز را براي جوشكاري يا برش آماده كنند، كدام روش جوشكاري را به كار برند، چگونه از وسايل خود به طور ايمن استفاده كنند، چگونه از دستورالعمل كار پيروي كنند و چه روشي را براي كنترل كيفيت بكار بندند.
    جوشكاران مي توانند در محل هايي كه سازه هاي فلزي، بويلر، ماشين آلات سنگين،
هواپيما و كشتي ساخته مي شود كار كنند. همچنين اين افراد در بسياري از بخش هاي صنعتي نظير خودروسازي – صنايع نفت و گاز – توليدات صنعتي – جنگلباني – معادن – ساختمان و غيره مشغول بكار شوند.

 چه خطرات ايمني و بهداشتي يك فرد جوشكار را تهديد مي كند؟
اصولاً خطرات در يكي از شش گروه زير طبقه بندي مي شوند.
الف – بيولوژيكي
    به دليل اينكه خطرات بيولوژيكي به محيط كار مربوط مي شود معمولاً جوشكاران را تهديد نمي كند؟
ب - شيميايي
    هنگام جوشكاري فيوم هايي توليد مي شود كه مخلوطي از تركيبات اكسيدهاي فلزي – سيليكات ها و فلوروئيدها مي باشد. فيوم هنگامي توليد مي شود كه يك فلز تا بالاي نقطه جوش خود گرم شود و سپس بخارات آن به شكل ذرات خيلي ريز جامد تبديل گردد.
فيوم هاي جوشكاري معمولاً حاوي اكسيدهاي مواد جوشكاري شده و الكترودهاي مورد استفاده مي باشد. اگر فلز پوشش يا رنگ داشته باشد اين مواد در اثر گرما تجزيه شده و به بخشي از فيوم تبديل مي گردد. هنگامي كه در نزديكي اين فيوم ها كار انجام مي شود بايستي ملاحظات خاصي در نظر گرفته شود. جوشكاران اغلب با مواد زير و در اطراف آنها كار مي كنند.
-    مايعات قابل اشتعال و قابل احتراق
-    گازهاي متراكم (تحت فشار)
ج – ارگونومي
    بسياري از آسيب ها و جراحات جوشكاران در نتيجه كشيدگي، دررفتگي ، و يا تغيير شكل عضلات آنها مي باشد. جوشكاران اغلب مجبورند كه:
-    وسايل و مواد سنگين را بردارند يا حركت دهند.
-    به مدت طولاني در موقعيت نامناسب كار كنند.
-    ابزار سنگين جوشكاري را به مدت طولاني در دست نگهدارند.
-    حركت هاي تكراري انجام دهند.
د – فيزيكي
جوشكاران در معرض آسيب هاي زير مي باشند:
-    سرو صدا زياد
-    سرما يا گرماي شديد
قوس و شعله جوشكاري باعث ايجاد و انتشار نورهاي شديد مرئي و اشعه هاي ماوراء بنفش و مادون قرمز مي شود. اشعه هاي گاما يا ايكس نيز توسط دستگاههاي تست و بازرسي و يا ماشين هاي جوشكاري مي تواند ايجاد شود.
هـ - ايمني
جوشكاران اغلب مجبورند كه:
-    در ارتفاعات كار كنند.
-    در فضاهاي محصور كار كنند.
-    در اثر كار ممكن است دچار شوك الكتريكي يا برق گرفتگي شوند.
ديگر خطرات موجود عبارتند از:
-    پرتاب ذرات كه ممكن است وارد چشم يا پوست آنها شود.
-    بريدگي و زخم حاصل از لبه هاي تيز فلزات
-    سوختگي در اثر تماس با سطوح داغ، شعله و جرقه
-    آتش سوزي در اثر جرقه، شعله يا فلزات داغ (اين حالت ها زماني رخ مي دهد كه در هواي محيط، اكسيژن زياد مي شود و بنابراين آتش سوزي راحت تر اتفاق مي افتد) همچنين آتش سوزي ممكن است در اثر نقص عملكرد وسايل باشد. دقت داشته باشيد كه لباسهايي كه آغشته به روغن يا گريس باشند راحت تر مي سوزند. آستين يا شلواري كه تا خورده و بالا زده شده باشد مي تواند جرقه ها را جذب كند و خطر آتش سوزي را افزايش دهد.
و – رواني
    تقاضا براي كار و احتمال بيكاري نيز باعث بروز استرس مي شود. بعلاوه برخي جوشكاران ممكن است مجبور باشند كه در شيفت هاي بيشتر و يا ساعات طولاني تري در يك روز كار كنند كه اين امر بر روي سلامتي آنها اثر منفي دارد.

 آيا جوشكاري در درازمدت اثرات سوئي بر روي سلامتي جوشكار دارد؟
-    عفونت ناحيه تنفسي در جوشكاران بيشتر از سايرين ديده شده است. به نظر مي رسد كه تحريكات شيميايي حاصل از تماس با فيوم ها عامل بروز عفونت در اين ناحيه باشد.
-    امراض و بيماريهاي ريوي كه در اثر تنفس ذرات معدني يا فلزي ايجاد مي گردند.
-    برخي سرطان ها (مثل كبد – بيني – سينوس ها – معده و شش) سازمان بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) فيوم هاي جوشكاري را جزء عوامل سرطان زا قرارداده است.
-    احتمال از دست دادن شنوايي
-    تماس با اشعه ماوراء بنفش موجب بروز بيماريهاي مزمن و آسيب چشم ها و پوست مي گردد.
-    آسيب سيستم عصبي در اثر تماس با فيوم هاي سرب – منگنز و آلومينيوم.
-    بيماريهاي تنفسي ناشي از غلظت بالاي دي اكسيد كربن و ميزان كم اكسيژن (خصوصاً در مناطق داراي تهويه ضعيف)
-    مسموميت مزمن هنگامي كه مواد خاصي در فيوم باشد مثل روي يا كادميوم،
بي فنيل هاي پلي كلرينه (ناشي از تجزيه روغن هاي ضد خوردگي) يا مواد حاصل از تجزيه رنگ ها .
(منبع: راهنماي مشاغل – جوشكاري – دايره المعارف ايمني و بهداشت - چاپ چهارم 1998 صفحات 103،34 - 103،33)

 چه اقدامات پيشگيرانه اي را مي توان انجام داد؟
-    نصب سيستم تهويه موثر هر جا كه امكان پذير باشد.
-    استفاده دائم از وسايل حفاظت فردي، جوشكاران بايستي از عينكي كه آنها را در مقابل اشعه ماوراء بنفش مصون مي دارد استفاده كنند. همچنين بايد گوشي داشته باشند. اگر تهويه موضعي مؤثر يا نصب آن عملي نباشد، بايستي از وسايل مقتضي استفاده نمود. پيش بند و دستكش هاي چرمي نسوز نيز به حفاظت دست ها و لباس ها كمك مي كند.
-    اطمينان از اينكه مواد قابل احتراق و اشتعال دور از محل كار انبار شده اند.
-    داربست ها و نردبانها را بايد قبل از استفاده بازديد و بازرسي نمود. كارگران بايد نحوه جلوگيري از سقوط وسايل و استفاده صحيح آنها را فرا گيرند.
-    آموزش روشهاي بالا رفتن ايمن
-    اگر لازم است كاري در موقعيت نامناسب از نظر ارگونوميكي انجام شود (بطور مثال دست فرد بالاي سطح شانه ها قرار گيرد) بايد زمان استراحت كافي به كارگر داده شود.

 روش هاي كاري ايمني كه در حين عمليات جوشكاري بايد مدنظر قرار گيرند شامل چه مواردي است؟
جوشكاران لازم است موارد زير را بدانند:
-    اطلاعات عمومي در مورد جوشكاري
-    روش هاي صحيح انتخاب، استفاده و نگهداري وسايل حفاظت فردي
-    روش هاي ورود به فضاهاي محصور
-    روش هاي حفاظت از سقوط
-    چگونگي كار كردن ايمن و استفاده مناسب از مايعات قابل اشتعال و احتراق
-    چگونگي استفاده ايمن از گازهاي متراكم و تحت فشار
-    چگونگي استفاده از تجهيزات انتقال نيرو 
-    استفاده ايمن و مناسب از نردبانها ، سكوها و داربست ها
-    روش هاي حمل دستي مواد
همه كارگران بايستي كارهاي زير را انجام دهند :
-    پيروي از WHMIS  MSDS,  
-    گزارش خطرات
-    روش هاي حفظ نظم و ترتيب محل كار

 چگونه و از چه منابعي مي توان اطلاعات بيشتري كسب نمود ؟
به علت اينكه در گستره وسيعي از محل هاي كار جوشكاري انجام مي شود و مواد زيادي توسط جوشكاران مورد استفاده قرار مي گيرد نمي توان همه موقعيت ها و موارد را در اين مقاله بررسي نمود .
توجه : اگر در مورد سلامتي سوالي داريد از پزشك خود بپرسيد .
اگر در مورد كارگاه خود سوالي داريد مي توانيد از مراكز زير بپرسيد .
-    كميته حفاظت فني و بهداشت
-    سنديكا يا اتحاديه
-    واحد ايمني
-    سرپرست يا مدير
-    چك و كنترل در آزمايشگاه محل كار
-    بخش دولتي مسئول بهداشت و ايمني
 
1- MSDS: Material Safety Data sheet
2- WHMIS: Workplace Hazardous Material Information system

----------------

منبع: سايت ايمني و بهداشت حرفه اي كانادا (CCOHS)


ترجمه: مرجان شعباني
ويرايش: ندا ايوبي


برچسب‌ها: ايمنی در جوشكاری, جوشکاری, ایمنی و بهداشت صنعتی, جوش جوشکار جوشکاری ایمنی HSE مقاله دانلود صنعت, ایمنی
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم آبان 1392ساعت 19:2  توسط spow  | 

ارزيابی عملکرد و بهبود مستمر سازمان

موسسات و سازمان ها و دستگاه هاي اجرايي با هر ماموريت، رسالت، اهداف و چشم اندازي که دارند نهايتاً در يک قلمرو ملي و يا بين المللي عمل مي کنند و ملزم به پاسخگويي به مشتريان، ارباب رجوع و ذينفعان هستند تا شرکتي که هدفش سودآوري و رضايت مشتري است و سازماني که هدف خود را اجراي کامل و دقيق وظايف قانوني و کمک به تحقيق اهداف توسعه و تعالي کشور قرار داده، پاسخگو باشند. بنابراين، بررسي نتايج عملکرد، يک فرايند مهم راهبردي تلقي مي شود. کيفيت و اثربخشي مديريت و عملکرد آن عامل تعيين کننده و حياتي تحقق برنامه هاي توسعه و رفاه جامعه است. ارايه خدمات و توليد محصولات متعدد و تامين هزينه ها از محل منابع، حساسيت کافي را براي بررسي تحقق اهداف، بهبود مستمر کيفيت، ارتقاي رضايتمندي مشتري و شهروندان، عملکرد سازمان و مديريت و کارکنان را ايجاد کرده است. در صورتي که ارزيابي عملکرد با ديدگاه فرايندي و بطور صحيح و مستمر انجام شود، در بخش دولتي موجب ارتقا و پاسخگويي دستگاه هاي اجرايي و اعتماد عمومي به عملکرد سازمان ها و کارايي و اثربخشي دولت مي شود. در بخش غير دولتي نيز موجب ارتقاي مديريت منابع، رضايت مشتري، کمک به توسعه ملي، ايجاد قابليت هاي جديد، پايداري و ارتقاي کلاس جهاني شرکت ها و موسسات مي شود.

تعاريف

▪ ارزيابي عملکرد فرايندي است که به سنجش و اندازه گيري، ارزش گذاري و قضاوت درباره عملکرد طي دوره اي معين مي پردازد.
▪ ارزيابي عملکرد در بعد سازماني معمولاً مترادف اثربخشي فعاليت هاست. منظور از اثر بخشي ميزان دستيابي به اهداف و برنامه ها با ويژگي کارا بودن فعاليت ها و عمليات است.
▪ ارزيابي عملکرد در بعد نحوه استفاده از منابع در قالب شاخص هاي کارايي بيان مي شود. اگر در ساده ترين تعريف، نسبت داده به ستاده را کارايي بدانيم، نظام ارزيابي عملکرد در واقع ميزان کارايي تصميمات مديريت در خصوص استفاده بهينه از منابع و امکانات را مورد سنجش قرار مي دهد.
▪ ارزيابي عملکرد عبارتست از اندازه گيري عملکرد از طريق مقايسه وضع موجود با وضع مطلوب يا ايده آل براساس شاخص هاي از پيش تعيين شده که خود واجد ويژگي هاي معين باشد.
▪ به طور کلي انظام ارزيابي عملکرد را مي توان فرايند سنجش و اندازه گيري و مقايسه ميزان و نحوه دستيابي به وضعيت مطلوب با معيارها و نگرش معين در دامنه و حوزه تحت پوشش معين با شاخص هاي معين و در دوره زماني معين با هدف بازنگري، اصلاح و بهبود مستمر آن مي باشد. 

ديدگاه ها

مباحث ارزيابي عملکرد را مي توان از زواياي متفاوتي مورد بررسي قرار داد. دو ديدگاه اساسي سنتي و نو در اين باره وجود دارد. ديدگاه سنتي، قضاوت و يادآوري عملکرد و کنترل ارزيابي شونده را هدف قرار داده و سبک دستوري دارد. اين ديدگاه صرفاً معطوف به عملکرد دوره زماني گذشته است و با مقتضيات گذشته نيز شکل گرفته است. ديدگاه نو، آموزش، رشد و توسعه ظرفيت هاي ارزيابي شونده، بهبود و بهسازي افراد و سازمان و عملکرد آن، ارايه خدمات مشاوره اي و مشارکت عمومي ذي نفعان، ايجاد انگيزش و مسئوليت پذيري براي بهبود کيفيت و بهينه سازي فعاليت ها و عمليات را هدف قرار داده و مبناي آن را شناسايي نقاط ضعف و قوت و تعالي سازماني تشکيل مي دهد. خاستگاه اين ديدگاه مقتضيات معاصر بوده و به ارزيابي سيستمي عملکرد با استفاده از تکنيک ها و روش هاي مدرن، توسعه پيدا مي کند. حوزه تحت پوشش اندازه گيري عملکرد مي تواند سطح کلان يک سازمان، يک واحد، يک فرايند و کارکنان باشد. سطح ارزيابي عملکرد اگر تنها شامل افراد باشد بطوري که امروزه در بخش هاي مديريت منابع انساني متداول است، ارزشيابي شايستگي کارکنان با معيارهاي مختلف در سازمان ها انجام مي شود. سازمان، افراد و يا واحد سازماني گر چه به ظاهر انجام دهنده کار هستند اما تنها جزيي از سيستم کل مي باشند و بايد شرايط اجزاي ديگر آن نيز مد نظر قرار گيرد. توجه به معيارهاي همه جانبه و استراتژي ها و آرمان هاي سازمان از لوازم يک سيستم مديريت عملکرد جامع مي باشد. چنين رويکردي در ارزيابي عملکرد، يک ارزيابي واقعي، عدالت محور، قابل اعتماد و اتکا و پيش برنده و پويا خواهد بود.

ضرورت و اهميت ارزيابي عملکرد

بهبود مستمر عملکرد سازمانها، نيروي عظيم هم افزايي(Synergy) ايجاد مي کند که اين نيروها مي تواند پشتيبان برنامه رشد و توسعه و ايجاد فرصت هاي تعالي سازماني شود. دولت ها و سازمان ها و موسسات تلاش جلو برنده اي را در اين مورد اعمال مي کنند. بدون بررسي و کسب آگاهي از ميزان پيشرفت و دستيابي به اهداف و بدون شناسايي چالش هاي پيش روي سازمان و کسب بازخور و اطلاع از ميزان اجرا سياست هاي تدوين شده و شناسايي مواردي که به بهبود جدي نياز دارند، بهبود مستمر عملکرد ميسر نخواهد شد. تمامي موارد مذکور بدون اندازه گيري و ارزيابي امکان پذير نيست. لرد کلوين فيزيکدان انگليسي در مورد ضرورت اندازه گيري مي گويد: «هر گاه توانستيم آنچه درباره آن صحبت مي کنيم اندازه گرفته و در قالب اعداد و ارقام بيان نماييم مي توانيم ادعا کنيم درباره موضوع مورد بحث چيزهايي مي دانيم. در غير اين صورت آگاهي و دانش ما ناقص بوده و هرگز به مرحله بلوغ نخواهد رسيد» علم مديريت نيز مبين مطالب مذکور است. هر چه را که نتوانيم اندازه گيري کنيم نمي توانيم کنترل کنيم و هر چه را که نتوانيم کنترل کنيم مديريت آن امکان پذير نخواهد بود. موضوع اصلي در تمام تجزيه و تحليل هاي سازماني، عملکرد است و بهبود آن مستلزم اندازه گيري است و از اين رو سازماني بدون سيستم ارزيابي عملکرد قابل تصور نمي باشد.

فرايند ارزيابي عملکرد

هر فرايندي شامل مجموعه اي از فعاليت ها و اقدامات با توالي و ترتيب خاص منطقي و هدف دار مي باشد. در فرايند ارزيابي عملکرد نيز هر مدل و الگويي که انتخاب شود، طي مراحل و رعايت نظم و توالي فعاليت هاي ذيل ضروري مي باشد.
▪ تدوين شاخص ها و ابعاد و محورهاي مربوطه و تعيين واحد سنجش آن ها.
▪ تعيين وزن شاخص ها، به لحاظ اهميت آن ها و سقف امتيازات مربوطه.
▪ استاندارد گذاري و تعيين وضعيت مطلوب هر شاخص.
▪ سنجش و اندازه گيري از طريق مقايسه عملکرد واقعي پايان دوره ارزيابي، با استاندارد مطلوب از قبل تعيين شده.
▪ استخراج و تحليل نتايج.

تدوين شاخص ها

شاخص ها مسير حرکت سازمان ها را براي رسيدن به اهداف مشخص مي کند. نگاه اول در تدوين شاخص ها متوجه چشم انداز(Vision) و ماموريت(Mision) و اهداف کلان، راهبردهاي بلندمدت و کوتاه مدت و برنامه هاي عملياتي و به فعاليت هاي اصلي متمرکز مي شود. منابع احصاء و اقتباس براي تدوين شاخص هاي ارزيابي عملکرد سازمان هاي دولتي، قوانين و مصوبات مجلس و هيات دولت و برنامه هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و هم چنين چشم انداز بيست ساله کشور و استراتژي توسعه صنعتي کشور مي باشد. در بخش غيردولتي اساسنامه و برنامه هاي عملياتي و سهم بازار و هر هدفي که مد نظر سازمان مي باشد ملاک قرار مي گيرد. براي کمپاني ها و گروه هاي صنعتي که چندين شرکت اقماري تحت پوشش دارند مي توان شاخص هايي را در ابعاد عمومي مشترک و در ابعاد اختصاصي هريک از آن ها با توجه به وظايف و فعاليت و تکنولوژي و محصول و منابع و مسئوليتي که دارند تدوين نمود. اگر سازمان ها بلحاظ استراتژي و نحوه تصميم گيري با هم مقايسه شوند، استراتژي و تصميم گيري کدام اثربخش است؟ سازماني که به جوهر استراتژي يعني به ابعاد تحول آفرين فرصت رقابتي تاکيد و عمل مي کند در مقايسه با سازماني که استراتژي را در اشکال برنامه و فرايند مي بيند داراي استراتژي اثر بخش تري است. سازماني که سبک تصميم گيري آن داراي نگرش جستجوگرانه باشد نه جانبدارانه، مشارکت کنندگان آن نقش منتقد داشته نه نقش سخنگو و سازماني که به نظريات اقليت بها داده و آن بررسي مي شود اثربخش تر است. شاخص هاي ارزيابي عملکرد تدوين شده بايد ويژگي يک سيستم SMART & D را داشته باشند.
▪ Specific(S) مخصوص، معين و مشخص باشد. يعني شاخص جامع و مانع، شفاف و ساده و واضح و رسا و صريح باشد بطوري که برداشت يکساني از مفاهيم ايجاد نمايد. ▪ Measurable(M) قابل اندازه گيري باشد. سنجش آن ها به سادگي مقدور باشد. يعني علاوه بر عملکرد کمي، قابليت تعريف عملکرد کيفي شاخص در قالب هاي متغير کمي را نيز داشته باشد.
Achievable (A) قابل دستيابي باشد.
Realestic (R) واقع گرايانه باشد. يعني با فعاليت ها و ماموريت ها و خط مشي و راهبردهاي واقعي سازمان و با حوزه هاي حساس و کليدي عملکرد سازمان مرتبط باشد.
Timeframe (T) چهارچوب و محدوده زماني، يعني شاخص دوره ارزيابي معين داشته باشد.
Database(D) بانک اطلاعاتي، يعني داده ها و اطلاعات لازم و مربوط به شاخص وجود داشته باشد.

تعيين وزن شاخص ها و اهميت آن ها

اهميت هر کدام از ابعاد و محور شاخص ها چقدر است؟ آيا شاخص ها اهميت يکسان دارند يا متفاوت؟ کدام شاخص از بيشترين و کدام يک از کمترين اهميت برخوردار است براي تعيين ضرايب و اوزان شاخص ها روش هايي از جمله مي توان روش ليکرت، روش گروه غيرواقعيNominalGroupTechnics)NGT)، روش بوردا(Borda)، روش انتخاب نظريات کارشناسان(Expert choice) را مي توان نام برد. يکي از روش هاي مهم قابل استفاده در اين زمينه که در علم مديريت نيز کاربرد زيادي دارد، روش فرايند تحليل سلسله مراتبي(Analytic Hierarchy Process (AHP که از اصول اساسي تفکر تحليلي زير تبعيت مي کند:
▪ اصل ترسيم درخت سلسله مراتب.
▪ اصل تدوين و تعيين اولويت ها.
▪ اصل سازگاري منطقي قضاوت ها.
تصميم گيري براساس روش AHP از مزيت هاي بسياري از جمله الگوي واحد قابل فهم، تکرار فرايند، اجماع و تلفيق قضاوت ها، بده و بستان بين عوامل تشکيل دهنده گزينه ها، ترکيب مطلوبيت گزينه ها، رويکرد تحليلي و سيستمي، عدم اصرار بر تفکر خطي، ساختار سلسله مراتبي و اندازه گيري موارد نامشهود در تدوين و تعيين اولويت ها برخوردار است. روش AHP با طبقه بندي سلسله مراتب ساختاري و وظيفه اي براساس مقايسات زوجي اولويت ها بنا شده است که تصميم گيرنده، به ترسيم درخت سلسله مراتب تصميم که عوامل مورد مقايسه و گزينه هاي رقيب مورد ارزيابي در تصميم را نشان مي دهد انجام داده و سپس مقايسات زوجي صورت مي گيرد. همين مقايسات، وزن هريک از عوامل را در راستاي گزينه هاي رقيب مشخص مي سازد و در نهايت يک الگوريتم رياضي به گونه ماتريس هاي حاصل از مقايسات زوجي را با همديگر تلفيق مي سازد که تصميم بهينه بمنظور اختصاص ضرايب به بهترين وجه ممکن حاصل مي شود. البته نرخ سازگاري تصميم با قضاوت ها در اين مرحله واجد اهميت خاصي بوده و سازگاري مقايسات را مشخص مي کند. يکي از روش هاي مقايسه نرخ سازگاري، روش بردارهاي ويژه مي باشد. استانداردگذاري و تعيين وضعيت عملکرد مطلوب شاخص ها براي پايان دوره ارزيابي: تعيين معيار عملکرد و مقدار تحقق شاخص بصورت کمي يا کيفي و نرخ رشد عملکرد در سال هاي گذشته بصورت ميانگين و يا ميانگين متحرک براي دو يا چند سال گذشته با در نظر گرفتن اهداف خاص تعيين شده براي آن دوره و پديده هاي موثر در نحوه تحقق آن شاخص، استخراج و معين مي گردد. در تعيين وضعيت مطلوب عملکرد شاخص بايد واقع گرايانه و غير بلند پروازانه عمل کرد و توافق واحدهايي که وظيفه انجام و عمل به آن شاخص را بعهده دارند جلب نمود.

سنجش و اندازه گيري و استخراج نتايج

براي هر شاخص، عملکرد واقعي را با استفاده از مجموع واقعيت هاي موجود مشخص و با استاندارد عملکرد مطلوب مقايسه نسبت به وضعيت تحقق اهداف آن شاخص بررسي و در نهايت تحليل لازم انجام و در صورت لازم اقدامات اصلاحي جهت بهبود عملکرد در آن شاخص را معين نمود. يک نکته اين که در نتايج عملکرد، معمولاً رويکرد و ديدگاه حاکم در ارزيابي عملکرد مورد توجه خاص قرار مي گيرد. مثلا: اگر ارزيابي عملکرد يک فرايند مورد توجه باشد، نتايج اين اندازه گيري منتهي به تعيين وضعيت مطلوب يا نامطلوب بودن عملکرد آن فرايند مي گردد. اگر فرايند موجب افزايش ارزش افزوده براي سازمان شود عملکرد آن مطلوب وگرنه علت منفي بودن عملکرد فرايند را بايد بررسي کرد. براي علت يابي مي توان از تکنيک طراحي آزمايش هاDOE)Design of Experience) و براي کاهش خطا از Six segma که در سازمان هاي پيشرو بيشتر عملي مي باشد استفاده نمود. هم چنين براي بهبود داخل فرايند از روش بهبود مستمر فرايند CPI)Continuous Process Improvement) و جهت بهبود کلي و عوامل خارجي فرايند نياز به مهندسي مجدد BRP)Business Process Reengineering) است.

مدل ها و الگوهاي سيستم ارزيابي عملکرد

در الگوهاي نوين ارزيابي عملکرد، مدل هاي کمي مثل معيار بهره وري با رويکرد ارزش افزوده، معيار کارآمدي با رويکرد اثربخشي و کارآيي و معيار سودآوري با رويکرد حسابرسي عملکرد و مدل هاي کيفي، مثل معيار توصيفي و ارزشي با رويکرد تعهد سازماني و اخلاق سازماني و چند معيار ديگر بکار گرفته شده است. دست کم هفت مقياس براي ارزيابي عملکرد يک سازمان وجود دارد که الزاماً متمايز از يکديگر نيستند. اين مقياس ها عبارتند از: اثربخشي، کارايي، سود و سودآوري، بهره و بهره وري، کيفيت زندگي شغلي، خلاقيت و نوآوري و کيفيت. به مهم ترين و متداول ترين الگو و مدل هاي اجراي فرايند ارزيابي عملکرد ذيلاً اشاره مي گردد:
الگوي تحليل سلسله مراتبي(AHP) که در فوق مختصر شرحي داده شد، الگوي کارت امتياز متوازن Balance Score Card BSC)B) بناي اين الگو ايجاد حلقه اتصال مديران با عملکرد امروزين به اهداف فرداي آن هاست. برنامه ريزي آرمانيGoal Programing GP)c) که کاربرد آن براي بهينه سازي چندين عامل بطور هم زمان با يک مساله چند منظوره است. الگوي تحليل پوششي داده ها Data Envelopment Analysis (DEA)A، اين مدل رياضي را براي تاويل و شفاف سازي حدود علي و معلولي بهره وري با تحليل هاي واقع بينانه تدارک ديده شده است. الگوهاي سيستم هاي کيفيت(مميزي کيفيت ISO ، مديريت کيفيت جامع(TOM)، الگوي مهندسي مجدد(Re-engineering)، مدل ترازيابي و الگوسازي(Benchmarking)، الگوي سنجش کارايي و اثربخشي، الگوي هوشين کانري، الگوي برتري سازماني بنياد کيفيت اروپاييEuropean Foandation Quality Mangement EFQM)M) که به تبعه آن جايزه ملي کيفيت ايران Iran National Quality Award (INQA)A نيز تدوين گرديده است.

معرفي نرم افزارها

نرم افزارهايي که به نوعي در ارزيابي عملکرد مورد استفاده قرار مي گيرد به پنج گروه تقسيم مي شود:
1) گروه اول نرم افزارهايي که در مباحث تحقيق در عمليات کارکرد دارند مثل: Lindo، Lingo، Strom، QSB، DS، Expert choice و….
2) گروه دوم نرم افزارهايي آماري مثل SPSS، Minitab، Cretrium.
3) گروه سوم نرم افزارهاي سيستم پويا و شبيه سازي مثل Matlab، Taylor، Slam، Ithink.
4) گروه چهارم نرم افزارهاي که در محاسبه بهره وري کاربرد دارند مثل(DEA)EMS ، Analyst.
5) گروه پنجم نرم افزارهاي که در سيستم هوش مصنوعي و سيستم خبره و شبکه عصبي کاربرد دارد مثل: Fuzzygen، Matlab، NN.

نتيجه گيری

سازمان ها تا زماني که براي بقا تلاش مي کنند و خود را نيازمند حضور در عرصه ملي و جهاني مي دانند، بايد اصل بهبود مستمر(Continous improvement) را سرلوحه فعاليت خود قرار مي دهند. اين اصل حاصل نمي شود، مگر اين که زمينه دستيابي به آن با بهبود مديريت عملکرد امکان پذير شود. اين بهبود را مي توان با گرفتن بازخور لازم از محيط دروني و پيراموني و تجزيه و تحليل نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهديدهاي سازمان، مسئوليت پذيري و جلب رضايت مشتري با ايجاد و بکارگيري سيستم ارزيابي عملکرد با الگوي مناسب، اين امکان را ايجاد خواهد کرد. به انعطاف پذيري برنامه ها و اهداف و ماموريت سازمان ها در محيط پوياي امروزين کمک قابل توجه مي نمايد. ارزيابي و اندازه گيري عملکرد و توسعه آن به فرهنگ سازي و ارتقاء فرهنگ سازماني نياز دارد.


برچسب‌ها: ارزيابی عملکرد و بهبود مستمر سازمان, دانلود مقالات مدیریت, سازمان اثربخشی مدیریت رفتار شاخص جامعه کیفیت, مشتری رضایت بازاریابی مدیر ارزیابی بهبود مستمر کنت, ارزیابی عملکرد مدیریت
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم آبان 1392ساعت 18:52  توسط spow  | 

شعرهایی از خورخه لوئیس بورخس

خورخه لوئیس بورخس (به اسپانیایی: Jorge Luis Borges)‏ ‏ (۱۸۹۹ - ۱۹۸۶) نویسنده، شاعر و ادیب معاصر آرژانتینی. وی از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین است. شهرت او بیشتر به خاطر نوشتن داستان کوتاه است. یکی از مشهورترین کتاب های او، داستان (۱۹۴۴)، گلچینی از داستان های کوتاه بورخس به انتخاب خودش است که مضامینی همچون رویاها، کتاب خانه ها، آیینه ها، حیوان ها، فلسفه، دین و خدا را می توان حلقه اتصال این داستان ها دانست.
تحصیلات بورخس تا سن ۱۱ سالگی در داخل خانه انجام می شد و او به فراگیری دو زبان اسپانیایی و انگلیسی مشغول بود. کل افراد خانواده در سال ۱۹۱۴ به خاطر کاهش بینایی پدر و برای درمان این مشکل به شهر ژنو در سوییس رفتند و تا پایان این دهه در اروپا ماندند. در آنجا بورخس به مدرسه رفت و زبان های فرانسوی و آلمانی را آموخت. در سال ۱۹۲۱ آنها به بوئنوس آیرس بازگشتند. بورخس نخستین دفتر شعر خود با عنوان شور بوئنس آیرس، در بیست و چهار سالگی منتشر کرد. سال‌ها بعد به عنوان استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه بوئنوس آیرس منصوب شد. قبل از آن رئیس کتابخانه ملی آرژانتین هم بود.

وی هیچ گاه به گونه ادبی رمان علاقه‌ای نداشت. داستان کوتاه‌های وی انقلابی در فرم داستان کوتاه کلاسیک ایجاد کرد. بعدها منتقدین از وی به عنوان نویسنده پست مدرن نام بردند.

با اینکه بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد هیچگاه برنده آن نشد. با این وجود جایزه‌ی ملی ادبیات آرژانتین را از آن خود کرد.

برخی از آثار او به فارسی نیز ترجمه شده است.

بورخس به مرور زمان بینایی خود را از دست می‌داد و قبل از مرگ کاملاً نابینا شد. وی در زمان تصدی پست ریاست کتابخانه‌ی ملی آرژانتین، تقریباً نابینا بود.
آثار ترجمه شده به فارسی

    ویرانه‌های مدور - احمد میرعلائی
    الف و چند داستان دیگر - احمد میر علایی
    کتابخانه بابل - کاوه سید حسینی
    اطلس - احمد اخوت
    هزارتوهای بورخس - احمد میرعلائی
    کتاب موجودات خیالی - احمد اخوت
    اولریکا وهشت داستان دیگر - کاوه میرعباسی


بورخس به رغم شعر و داستان‌های درخشانش جايزه نوبل دريافت نکرد. در خانواده خرده بورژوازی مرفه زاده شد و رشد کرد. هرگز در برابر نظاميان دست راستی مسبب "جنگ کثيف" ايستادگی نکرد. به‌زمانی که ده ها نويسنده شيليائی در سياهچال‌ها شکنجه و کشته می‌شدند، از دست ديکتاتور پينوشه جايزه دريافت کرد. يک بار، حتی بی‌آنکه طنزی در ميان باشد گفت که بزرگترين خطای امريکا (ی شمالی) اين است که به سياهان سواد خواندن آموخت.

اين شاعر و نويسنده نيازی به گريز نداشت. (به زمانی که اگر نويسنده‌ای از کشورش نگريخته بود، حتما در زندان بود. و بسياری از همان ماندگان در زير شکنجه کشته شدند.) کوتاه سخن: بورخس حتی برای داوران سوئدی هم زيادی محافظه کار بود. بورخس در همه عمرش به مردم کوچه و خيابان حسادت ورزيده است. او خود را از همه آنانی که در بيرون از فضای امن خانه‌اش با هم گلاويز می‌شدند و به روی هم چاقو می‌کشيدند، کوچکتر احساس می‌کرد.

بورخس در حادثه‌ای نابينا شد و اين بزرگترين حادثه زندگيش نبود. زندگيش بيشتردر روحش جريان نداشت. در داستان‌هايش نبايد به دنبال "کليد" واقعيت بود. واقعيت زندگيش، ظرفيت بی نظير او برای خواندن بود. خود گفته‌است: "حادثه‌ای در زندگی نداشته‌ام اما بسيار خوانده‌ام." کودکيش را در کتابخانه پدر با خواندن آثار پو، کردو Queredo، جويس و ديگران گذرانده است. زبان انگليسی را خوب می‌دانست و بيشتر تحت تاثير نويسندگانی چون Robert Louis Stevenson، Lewis Caroll، Jeffrey Chaucer بوده‌است و نيز کتاب مقدس و قبالا (کبالا).

پس از انتشار نخستين مجموعه شعرش که اشعاری در مدح نظاميان شجاع را نيز در بر می‌گيرد، سی سال شعر نگفت. بازگشت او به شعر سبب آفرينش شعرهای زيبای کم نظيری شد. زيبائی شعرهای پسين او در تازگی، طنز دلنشين، سادگی، روشنی و همزمان پيچيدگی آنهاست. پيچيدگی شعرهای او را می‌توان با داستانهای کافکا مقايسه کرد. گرچه خود او متواضعانه هرگز حاضر نشد که با استادی چون کافکا مقايسه شود. بورخس در داستانهايش، آميزه بی نظيری از مقاله-داستان، پر از تخيل کابوس‌وار در باره جهان خشن، از مکزيکِ آزتک ها تا چين باستان و زندگی امروزه ارائه می‌دهد، پر از تصاوير خيالواره که به واقعيت محض ماننده است، گم شده است. او به بهشت، دوزخ، خدا، پدر، پسر و روح القدس و اعتقادات ديگر مذهبی يا فلسفی باور ندارد، تنها برای آفرينش جهان جادوئی ادبيش آنها را به کار می گيرد. او به جستجوی اسطوره‌هائی می‌رود که بيشترين امکان زيباشناسانه را در اختيارش می‌گذارند. به دليل زبان ساده و کم نظيرش، به سادگی و با لذت می‌توان در جهان جادوی ادبی بورخس غوطه خورد و گم شد. در باره بورخس به اندازه يک کتابخانه نوشته‌اند.


 حکمت وداع

کم‌کم تفاوت ظریف میان نگه‌داشتن یک دست

و زنجیر کردن یک روح را یاد خواهی گرفت.

این‌که عشق تکیه‌کردن نیست
و رفاقت، اطمینان خاطر.

و یاد می‌گیری که بوسه‌ها قرارداد نیستند
و هدیه‌ها، عهد و پیمان معنی نمی‌دهند.

و شکست‌هایت را خواهی پذیرفت
سرت را بالا خواهی گرفت با چشم‌های باز
با ظرافتی زنانه و نه اندوهی کودکانه

و یاد می‌گیری که همه‌ی راه‌هایت را هم‌امروز بسازی
که خاک فردا برای خیال‌ها مطمئن نیست
و آینده امکانی برای سقوط به میانه‌ی نزاع در خود دارد

کم کم یاد می‌گیری
که حتی نور خورشید می‌سوزاند اگر زیاد آفتاب بگیری.

بعد باغ خود را می‌کاری و روحت را زینت می‌دهی
به جای این‌که منتظر کسی باشی تا برایت گل بیاورد.

و یاد می‌گیری که می‌توانی تحمل کنی...
که محکم هستی...
که خیلی می‌ارزی.

و می‌آموزی و می‌آموزی

با هر خداحافظی
یاد می‌گیری.

----------------------------------


عادل‌ها

مردی که در باغچه‌اش کار می‌کند،
آن سان که ولتر آرزو داشت.
آن کس که از وجود موسیقی سپاسگزار است.
آن کس که از یافتن ریشه واژه‌ای لذت می‌برد.
آن دو کارگری که در کافه‌ای در جنوب،
سرگرم بازی خاموش شطرنجند.
کوزه‌گری که درباره رنگ یا شکل کوزه‌ای می‌اندیشد.
حروف‌چینی که این صفحه را خوب می‌آراید،
هرچند برایش چندان رضایتبخش نباشد.
زن و مردی که آخرین مصراع‌های بند معینی از یک شعر بلند را می‌خوانند.
آن کس که دست نوازشی بر سر حیوان خفته‌ای می‌کشد.
آن کس که ظلمی را که بر او رفته توجیه می‌کند یا دلش می‌خواهد که توجیه کند.
آن کس که از وجود استیونسن شاد است.
آن کس که ترجیح می‌دهد حق با دیگران باشد.
این آدم‌ها، ناخودآگاه، دنیا را نجات می‌بخشند.
                                                                     ترجمه: صفدر تقی‌زاده

----------------------------------

اگر بتوانم یک‌بار دیگر زندگی کنم

اگر بتوانم یک‌بار دیگر زندگی کنم
می‌کوشم بیشتر اشتباه کنم
نمی‌کوشم بی‌نقص باشم.
راحت‌تر خواهم بود
سرشارتر خواهم بود از آن‌چه حالا هستم
در واقع، چیزهای کوچک را جدی‌تر می‌گیرم
کمتر بهداشتی خواهم زیست
بیشتر ریسک‌ می‌کنم
بیشتر به سفر می‌روم
غروب‌های بیشتری را تماشا می‌کنم
از کوه‌های بیشتری صعود خواهم کرد
در رودخانه‌های بیشتری شنا خواهم کرد
جاهایی را خواهم دید که هرگز در آن‌ها نبوده‌ام
بیشتر بستنی خواهم خورد، کمتر لوبیا
مشکلات واقعی بیشتری خواهم داشت و دشواری‌های تخیلی کمتری
من از کسانی بودم
که در هر دقیقه‌ی عمرشان
زندگی محتاط و حاصلخیزی داشتند
بی‌شک لحظات خوشی بود اما
اگر می‌توانستم برگردم
می‌کوشیدم فقط لحظات خوش داشته باشم

اگر نمی‌دانی که زندگی را چه می‌سازد
این دم را از دست مده!

از کسانی بودم که هرگز به جایی نمی‌روند
بدون دماسنج
بدون بطری آب گرم
بدون چتر و چتر نجات

اگر بتوانم دوباره زندگی کنم- سبک سفر خواهم کرد
اگر بتوانم دوباره زندگی کنم - می‌کوشم پابرهنه کار کنم
از آغاز بهار تا پایان پاییز
بیشتر دوچرخه‌سواری می‌کنم
طلوع‌های بیشتری را خواهم دید و با بچه‌های بیشتری بازی خواهم کرد
اگر آنقدر عمر داشته باشم
- اما حالا هشتادو پنج ساله‌ام
و می‌دانم رو به موتم

گلوله‌ها در آخرين شب صفير می‌کشند.

باد است، و خاکستر در باد،

روز و ميدان از هم پاشيده‌اند،

بی شکل، و پيروزی از آنِ ديگران است،

بربرها، چوپانانِ گله.

من که قانون و نظم آموخته‌ام،

من، فرانسيسکو نارسيسو دِ لاپريداFrancisco Narciso de Laprida]

که صدايش استقلال را اعلام کرد

استقلال اين استانهای جنوبی را؛ اکنون شکست خورده است،

چهره در خون و عرق آلوده،

شکست خورده بی هيچ اميد و حتی ترس،

سوی جنوب می‌گريزم

از آخرين شهرها

به سانِ ناخدای "برزخ"

که پای پياده می‌گريخت، زمين را به خونش می‌آلود

و از مرگ گنگ و نابينا شد

آنجا که رودخانه ای تاريک نامش را از دست داد؛

بدينگونه می‌ميرم، امروز انجامِ کار می‌رسد،

شبِ ابريشمينِ مرداب‌ها

سر در پی‌اَم نهاده و گريزم را کند می‌کند.

سُمکوبه مرگِ داغم را می‌شنوم که به جستجوی من است

با سوارانش، يال اسبانش و تيرکمانش.

من که می‌خواستم از جنسِ ديگری باشم، مردی از تبارِ

واژگان، کتاب ها، انديشه،

در زير آسمانِ گشاده در مرداب ها خواهم افتاد،

اما شادی وصف ناپذير رازآميزی مرا فراخواهد گرفت.

سرانجام خود را يافتم

و سرنوشتم را در امريکای لاتين.

هزارتوی هزار شکلِ گامها -

از کودکی ام روزهايم را شکل بخشيده اند-

همه زمان مرا سوی اين شبِ انبوه کشانده اند.

سرانجام او را يافتم،

کليدِ گمشده سالهايم را،

سرنوشتِ فرانسيسکو دِ لاپريدا را،

حرفی گمشده، شکل کاملی که از روزِ ازل

خدا را شناخت.

در آينه اين شب می‌توانم چهره جاودانه نامنتظرم را لمس کنم.

دايره بسته می‌شود. چنين است. انتظار می‌کشم.
پاهايم را در سايه تيرهائی می‌کشانم که مرا می‌جويند.
قهقهه مرگم، سواران، يال ها، اسبها
بر فرازِ سرم آويخته اند ... اينک نخستين ضربه،
اينک آهنِ سخت که سينه‌ام را می‌شکافد،

کاردِ پنهانی بر گلو.


----------------------------------


 او


چشمانِ گوشتِ تو درخششِ آفتابِ

غيرقابل تحمل را می‌بينند، گوشتِ تو

ماده ناياب يا صخره بسته را لمس می‌کند.

اوست نور، سياه و زرد

همان است که می‌بيند.

با چشمانِ بی‌نهايت به تو می‌نگرد

اوست که پژواک را می‌جويد و

چشمانِ آينه را.

مارهای هفت سرِ سياه و ببرهای سرخ را.

آفرينش تنها راضی‌اش نمی‌کند.

او هر آفريده‌ای از جهانِ غريبش است:

ريشه های سرسختِ سدر و دگرگونی های ماه.

مرا قابيل نام نهاده اند.

جاودانگی

مرا از طعمِ آتشِ دوزخ می‌شناسد.----------------------------------


 هزارتو


زئوس نمی تواند بازشان کند،

بندهای سنگی که مرا فراگرفته اند.

آنان را فراموش کرده ام

انسانهائی را که پيش از من بوده اند

و پا به همان راه گذاشته اند از ميانِ همان ديوارهای نفرت انگيز

که سرنوشت من باشد.

راه های راستی که خود در دايره ای پنهان

پيچ و تاب می‌خورند

در پايانِ سال ها.

سينه کشِ ديوارها که با پولِ رِبای روزانه نقش زده شده اند.

در ماده سپيد جاپائی يافته ام که از آن می‌ترسيدم.


آسمان در شب های تيره عميق مرا قی کرده است،

يا در بازتابِ صدای نوميدوارِ قِی.

می دانم که کسی ديگر در سايه ايستاده است،

به اندازه گرفتنِ سرنوشتش در تنهائی طولانی

که هادس * آن را می تَنَد و بازش می کند،

به آرزوی آشاميدنِ خونِ من و بلعيدنِ مرگِ من.

ما يکديگر را می‌جوئيم.

آرزو داشتم که اين روزِ انتظارِ آخرين روز می بود.


__________________
‑* نگهبانِ جهانِ زيرين در اساطير يونانی.


----------------------------------

 شاعر از شکوه می‌گويد


حلقه آسمان گرداگردِ شکوهِ من

کتابخانه های شرق بر سرِ شعرهای من در جنگند،

اميران می خواهند دهانم را با زر پر کنند،

فرشتگان جانم را از بيرون می شناسند.

با وَهم و حقارت کار می کنم:

کاش مرده به دنيا می آمدم. نياز


بادهای غربی و نسل ها.

روزها که هيچکدام نخستين نبودند.

خُنکی آب در گلوی آدم.

بهشتِ آراسته.

چشم که ژرفای تاريکی را می نمايد.


عشقِ گرگ ها در سپيده سحر.

واژه. شعرِ شش وزنی. آئينه.

برجِ بابِل و خود پرستی.

ماه، به زمانی که کلدانی ها نگاهش می کردند.

ماسه های بی شمارِ گنگِزGanges

چونک-تزو و پروانه ای که به خوابش می بيند [Chaung-tzu

سيبِ طلای جزاير.

گام در هزارتوهای بی انتها.

جامه نادوخته پنه لوپ [Penelope

حلقه رواقيون.

سکه در دهانِ مردگان.

وزنِ شمشير در ترازو.

هر قطره ای از گرداب.

عقاب ها، شکوه و زيبائی، انبوهی.

سزار در صبحِ فارسالوس [Pharsalus

سايه صليب ها بر جهان.

شطرنج و جبرِ پارسيان.

ردِ کوچِ مردم.

فتحِ کاخِ شاهان با شمشير.

قطب نمای قابل اعتماد. دريای آزاد.

پژواکِ زنگِ ساعت در خاطره.

پادشاهی که با تبر کشته می شود.

گرد و غبارِ به جای مانده از لشکر.

آوازِ هزاردستان در دانمارک.

خطِ دقيقِ خطاط.

چهره کس که خودکشی کرده در آئينه.

کارتِ بازیِ قماربازِ متقلب. حرصِ طلا.

انبوهِ ابر فرازِ کوير.

هر نقشِ اسليمی در لوله شکل نما.

هر اندوه و هر قطره اشکی.

به همه اينها نياز بود

تا دستانمان يکديگر را بيابند.


----------------------------------


 آنجا که هيچ نمی‌دانيم


ماه نمی داند که آرام و شفاف است.

از ماه بودنش هيچ نمی داند؛

شِن نمی داند که شِن است.

هيچ چيزی شکلِ غريبش را احساس نمی کند.

هر قطعه عاج شطرنجی انتزاعی است


در دستانی که شکل شان می بخشد.

شايد اين سرنوشتِ بشر باشد

شادیِ کوتاه و اندوهِ دراز

ابزارِ دستِ ديگری.

نمی دانيم؛ آن که خدايش می ناميم ياری مان نمی کند.

ترس هم بيهوده است، ترديد

و التماسِ فروخفته که در درونمان آماس می کند.

کدامين کمان، تيری را که منم پرتاب کرده است؟

کدامين قله می تواند گلِ سرخ باشد؟صبحی در سال ۱۶۴۹   امپراتور کارل در ميان مردمش می خرامد

به چپ و راست می نگرد

نمی گذارند تا افسرِ تشريفات زير بغلش را بگيرد

آزاد از هر پرده پوشی، می داند که

امروز با مرگ ديدار خواهد کرد،


بدونِ فراموشی، و اين که او خود پادشاه است.

دَمی بعد کشته خواهد شد؛

صبحدم بی ترحم و ناگزير است.

ترسی ندارد.


چونان قماربازی ماهر هميشه بی تفاوت بود

جامِ زندگی را تا آخرين جرعه سر کشيد؛

اکنون در ميانِ مردانِ مسلح تنهاست.


چوبه دار از شَرَفَش نمی کاهد

قاضيان قاضی نيستند.

سلام می دهد و لبخند می زند.

بسی بيشتر چنين کرده است. ----------------------------------


شاهِ ناتوان، پيلِ کجرو،

وزيرِ بی رَحم، قلعه چهارگوش، سربازِ زيرک

مسلحانه يکديگر را می جويند

بر نطعِ سياه و سپيد.


نمی دانند که دستانِ بسته شطرنج باز

سرنوشت شان را رقم می زند،

نمی دانند که چنگالی آهنين

آزادی و زندگی شان را به مهميز می کشد.


شطرنج باز هم زندانیِ ديگری است،

(چنين می گويد عُمَر)

زندانیِ شب ها و روزهای سپيد.


خدا شطرنج باز را بازمی دارد.

کدامين خدا در پسِ پشتِ خدا

ماده می بافد و زمان و

رويا و آرزوها را؟

با سپاس از اقای مسعود زاهدی


برچسب‌ها: شعرهایی از خورخه لوئیس بورخس, بیوگرافی خورخه لوئیس بورخس زندگینامه, بورخس شاعر پست مدرن, شعر و ادبیات, خورخه لوئیس بورخس
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 21:3  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی سیستم های سرمایشی جذبی absorption

جزوه سیستم های سرمایشی جذبی در 70 صفحه توسط دکتر دلفانی و در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به منظور تحقیق و تحقق بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان به عنوان بزرگترین مصرف کننده و نیز بزرگترین هدردهنده(بالاترین هدررفت و تلفات انرژی در ایران مربوط به بخش مسکونی می باشد!) تهیه شده است.

سیستم های سرمایشی جذبی

عناوین مطالب
مقدمه
تاریخچه
مبانی عملکرد
سیستم های جذبی آمونیاکی-آب
سیستم های جذبی لیتیوم بروماید-آب
سیستمهای دسیکنت

برای دانلود سمینار اموزشی سیستم های سرمایشی جذبی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: سیستم های سرمایشی جذبی سیستم های جذبی آمونیاک آب, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, انرژی, بهینه سازی مصرف انرژی, مهندسی تاسیسات مکانیکی
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 20:38  توسط spow  | 

دانلود جزوه مبانی سازمان و مدیریت

در این پست یک جزوه 330 صفحه ای با موضوع مبانی سازمان و مدیریت برای دانلود تقدیم حضور شما میگردد که به بررسی کلیه مباحث تئوریک و عملی درس مبانی سازمان و مدیریت پرداخته است.

مبانی سازمان و مدیریت

تعریف سازمان:

گروهی متشکل از دو یا چند تن که در محیطی با ساختار منظم و از پیش تعیین شده برای نیل به ‌‍‎‏‍اهداف گروهی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

انواع سازمان‎‎‎ها:
سازمان‎های انتفاعی و غیر انتفاعی


سازمان‎‎های تولیدی و خدماتی


سازمان‎‎های دولتی و خصوصی

تعریف مدیریت:

فرآیند برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و نظارت بر کار اعضای سازمان و کاربرد کلیه منابع قابل دسترسی برای رسیدن به هدف‌های تعیین شده سازمان.

تعاریف مدیران عملیاتی، میانی و عالی
مدیران عملیاتی(خط اول):
مدیران در این سطح مستقیما مسئول تولید کالا و خدمات هستند مانند سرپرستان.
مدیران میانی:
این مدیران به طور مستقیم به مدیران رده بالا گزارش می‌دهند و پل ارتباطی میان مدیران عالی و عملیاتی هستند.
مدیران عالی:
گروه کوچکی از مدیران را تشکیل می‌دهند. واین مدیران اهداف، خط‌ مشی‌ها و راهبردهای سازمان را تشکیل می‌دهند.

برای دانلود جزوه مبانی سازمان و مدیریت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مبانی سازمان و مدیریت, دانلود جزوات مهندسی صنایع, مدیر مدیریت سازمان رفتار سازمانی بهره وری شغل, دانلود جزوه, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 20:21  توسط spow  | 

دانلود جزوه ازمایشگاه شیمی اب

جزوه شیمی اب و تصفیه پساب های صنعتی تهیه شده در پالایشگاه تبریز توسط اقای ارش اکبری نوشاد در 155 صفحه به کلیه مباحث تئوریک و اساسی تصفیه اب های صنعتی ، اصول شیمی اب واحدهای صنعتی نظیر نیروگاه و پالایشگاه که در انها اب بالاترین تاثیر را در عملکرد واحدهای تولیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می گذارد ، سختی سنجی ، ازمایشگاه شیمی ، شیمی اب و فاضلاب ، تصفیه پساب های صنعتی و اصول بهره برداری واحد شیمی اب پرداخته است.

لیست مباحث مطرح شده در جزوه شیمی اب به شرح زیر می باشد:

1) آب‏‎های صنعتی   Industrial Waters    
2) پديده خوردگی  يا Corrosion
3) پديده‎‎های  حمل(Carryover) كف( Foaming ) غليان (Priming ) 
4) شکنندگی قلیایی (Caustic Embrittlement) در بویلر
5) انواع رسوب  در بویلرها
6) اشکالات مهم در Heat Exchangers و Cooling Waters
7) واحد آب صنعتی  Industrial Water Unit
8) دیاگرام بار (Bar Diagram)
9) نرم سازی شیمیایی آب(Chemical Softening of Water)
9-1) نرم سازی به روش لایم (Lime Softening Method)
9-2) نرم سازی به روش لایم اضافی
9-3) نرم سازی به روش لایم- سودا
9-4) نرم سازی به روش لایم- سودا اضافی (Excess Lime-Soda Softening Method)

11)واحد آب ترش Sour Water Treatment Unit
12) واحد هيدروژن Hydrogen Plant
13) آزمايش‎های كنترل آب در پالايشگاه
14) اندازه‎گيری pH
15) اندازه‎گيری كل جامدات محلول يا T.D.S
16 ) فسفات‎ها و سنجش آنها (ASTM  D515-82-B)
17) سنجش سيليس ASTM  D859
18) آزمايش سنجش سولفيت
19) تعيين كلرايد (تعيين ميزان نمك)
20) تعييـن سختی آب(ASTM D1126)
21) تعيين قليائيت آب
22) اندازه‌گيری قابليت رسانش الكتريكی آب  Conductivity
23) اندازه‌گيری آهن محلول در آب و پساب های صنعتی
24) تعيين كلر آزاد باقيمانده در نمونه‎های آبی
25)آشنايی با واحد پساب
26) تصفيه فيزيكی و بيولوژيكی فاضلاب بهداشتی
27) عمليات تصفيه فيزيكی و بيولوژيكی آب‎های آلوده به مواد نفتی
28) عمليات تصفيه شيميايی آب‎ها
29) آزمايش‎های انجام يافته بر روي نمونه‎های بازيافت
30) سنجش ميزان يون آمونيم در نمونه‎ها
31) تعيين اكسيژن محلول در آب «DO»
32) روش تعيين TSS و  MLSS
33) تعيين اكسيژن مورد نياز شيميايی COD  (ASTM  D1252  Method A & B)
34) تعيين مقدار H2S در آب‎ها  Determination of H2S in water( Standard method 4500 F)
35) تعیین یون سولفات در آب به روش وزن سنجی ASTM  D 516 (Method A)

جزوه شیمی اب و اصول مهندسی شیمی اب و تصفیه پساب های صنعتی برای مهندسین شیمی و شاغلین صنایع نیروگاهی و پالایشگاهی و صنایعی که به طور مستقیم و غیر مستقیم از اب صنعتی تصفیه شده استفاده میکنند مانند صنایع فولاد و ذوب اهن و علاقمندان مباحث مهندسی شیمی علی الخصوص شیمی اب و تصفیه اب بسیار کاربردی و مفید می باشد.

برای دانلود جزوه شیمی اب به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه شیمی اب, شیمی اب, تصفیه اب و پساب های صنعتی فاضلاب, دانلود جزوات مهندسی شیمی, پالایشگاه نیروگاه صنایع فولاد ذوب اهن شیمی اب صنعت
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 20:11  توسط spow  | 

دانلود مستند توربین بادی نشنال جئوگرافی National Geography

مستند توربین های بادی پخش شده از شبکه نشنال جئوگرافی به بررسی ساخت ، تجهیز سایت ، نصب و بهره برداری از توربین های بادی به عنوان یک ابرسازه غول اسا با عملکردی پاک و پرا از منفعت برای انسان و محیط زیست پرداخته است.

حجم مستند تقریبا 700 مگابایت می باشد وزبان ان انگلیسی است.سه نوع اصلی توربین بادی

با توجه به اینکه لینک دانلود مستقیم امکانپذیر نشد برای دانلود از لینک تورنت استفاده کرده ایم.

اگر در مورد تورنت و نحوه دانلود از تورنت اطلاع کافی ندارید به این لینک مراجعه فرمایید. وگرنه کافیه لینک رو دانلود واقدام به دانلود از طریق تورنت فرمایید.

برای دانلود مستند توربین بادی شبکه نشنال جئوگرافی National Geography به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود مستند توربین بادی National Geography نشنال , فیلم نیروگاه مهندسی دانلود مستند, نصب و بهره برداری توربین بادی, نیروگاه بادی, توربین بادی
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 11:30  توسط spow  | 

الکترود جوشکاری

جوشکاری با الکترود دستی پوشش‌دار SMAW، Shielded Metal Arc Welding نام یک فرآیند جوشکاری است که در آن با استفاده دستگاه جوشکاری و الکترود جوشکاری بین فلزات مختلف ازجمله انواع فولاد آلومینیوم، چدن و غیره اتصال برقرار می‌کنند. این روش جوشکاری یکی از پر کاربردترین روش‌های اتصال فلزات است.
عبارت SMAW از واژه‌های Shielded Metal Arc Welding گرفته شده و به معنی جوشکاری با الکترود روپوش دار می‌باشد. نام دیگر این فرآیند MMAW می‌باشد که از واژه‌های Manual Metal Arc Welding گرفته شده. مرجع نام گذاری این فرآیند جوشکاری انجمن جوشکاری آمریکا AWS می‌باشد.

تجهیزات فرآیند SMAW

    ترانس جوشکاری
    کابل اتصال
    انبر نگهدارنده الکترود
    ماسک جوشکاری
    دستکش
    روپوش

در فایلی که تقدیم حضورتان میشود به بررسی انواع الکترود جوشکاری مورد استفاده در جوشکاری با الکترود دستی پوشش‌دار پرداخته شده و طبقه بندی و کاربرد انواع انها بررسی شده است.

برای دانلود مقاله انواع الکترود جوشکاری مورد استفاده در جوشکاری با الکترود دستی پوشش‌دار به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: الکترود جوشکاری, جوشکاری, SMAW Shielded Metal Arc Welding, الکترود جوشکاری مورد استفاده در جوشکاری با الکترود, جوش
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 10:57  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی مدیریت پروژه Project Management دکتر شجاعی در 213 صفحه

مديريت و کنترل پروژه


توجه به دو عنصر ”برنامه ريزي” و“ کنترل“ در مديريت علمي به عنوان ارکان اساسي وظايف مديريت شناخته ميشود. توجه به اين دو عامل باعث صرفه جويي در زمان و هزينه انجام پروژه ها خواهد شد.
عناصر پنج گانه مديريت عباتند از:
برنامه ريزي، سازماندهي، مديريت منابع انساني،راهبري، کنترل
سازمانهاي صنعتي،شرکت هاي پيمانکاري، مهندسين مشاور و ساير سازمانهايي که به نحوي در امور طراحي، نظارت و يا اجراي طرح هاي صنعتي، عمراني  يا پژوهشي سر وکار دارند، مسلماً ميبايست به اين دانش مسلح باشند.

تعريف پروژه
مجموعه تلاش هاي موقتي براي تحقق يک تعهد در ايجاد يک محصول يا ارائه خدمات مشخص ميباشد.
 مجموعه اي از فعاليتها براي دستيابي به منظور خاص يا هدف خاص انجام ميگيرد.
مجموعه اقدامات و عمليات خاص که داراي روابط منطقي با يکديگر است بوده و براي نيل به هدف يا اهداف معيني انجام ميشود.

برخي تعاريف ديگر
فعاليت : کوچکترين جزء عملياتي تشکيل دهنده يک پروژه را گويند.
مثلاً جوش کاري،اجراي آسفالت، اجراي فونداسيون ، ... در يک پروژه سازه
مدت فعاليت : مدت زمان انجام يک فعاليت در پروژه را مدت فعاليت گويند. اين زمان ميتواند کم يا زياد باشد اما صفر يا بي نهايت ممکن نيست.
منابع: به کليه امکانات و وسايلي گفته ميشود که براي انجام آن فعاليت مورد نياز است. که به سه دسته عمده تقسيم ميشوند:
1- منابع انساني   2- ماشين آلات و تجهيزات  3- مواد و مصالح

انواع پروژه
1- پروژه اجرايي:
  همانند احداث پالايشگاه، احداث سد ، احداث ساختمان و ...
2- پروژه مطالعاتي و تحقيقاتي:
همانند مطالعه توجيه اقتصادي يک پروژه، مطالعات اجتماعي و فردي يک منطقه يا شهر و ...
3- پروژه خدماتي :
همانند زيبا سازي شهر، بهبود ترافيک ، دفع زباله و ...

ويژگي هاي پروژه
موقتي بودن
داراي هدف يا اهداف تعيين شده مي باشد.
همواره محدوديتهايي به پروژه اعمال مي شوند.
داراي چرخه حيات مي باشد.
هر پروژه پديده اي يکتا است.
همواره با عدم قطعيت همراه است.

پروژه چيست ؟‌ مديريت و كنترل پروژه به چه معناست ؟

در زبانهاي گوناگون و حتي در سازمانهاي مختلف هر كشور در مورد واژه‌هاي برنامه ، طرح يا پروژه ، اختلافات لغوي ، معنايي و قانوني وجود دارد ؛ از اين رو چهارچوب آنان روشن و آشكار نيست و گاه به جاي يكديگر نيز استفاده مي‌شوند .
آرمانها و اهداف تعيين‌شده حكومت در سطح برنامه‌ريزي بلندمدت يا استراتژيك ، برنامه  (Plan)ناميده مي‌شود كه اين برنامه‌ها داراي اهداف كيفي مي‌باشند . مانند برنامه توسعه صنايع شيميايي ، برنامه توسعه شبكه راه‌هاي كشوري ؛ دستيابي به اين اهداف و آرمانها در يك فاصله زماني بلندمدت كه معمولا بين ده تا بيست‌وپنج سال است ، امكانپذير مي‌باشد.
پس از اينكه برنامه‌ها در سطح برنامه‌ريزي بلندمدت مشخص گرديدند ، هر برنامه در سطح برنامه‌ريزي ميان‌مدت يا تاكتيكي توسط مديريت طراز اول يا سيستم اجرايي كشور به مجموعه‌اي از طرحها (Program) يا برنامه‌هاي اجرايي تفكيك مي‌شود كه شامل مجموعه‌اي از تصميمات مقطعي يا اجرايي هستند كه ظرف پنج تا ده سال آينده بايد اجرا و به نتايج موردنظر برسند .

هر طرح در سطح برنامه‌ريزي كوتاه‌مدت يا اجرايي توسط واحدهاي ستادي يا سطوح مديريت مياني نظام اجرايي كشور به مجموعه كارها و عملياتي كه آن را پروژه (Project) مي‌نامند ، تبديل و تقسيم مي‌شود .

برای دانلود جزوه اموزشی مدیریت پروژه Project Management دکتر شجاعی در 213 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مدیریت پروژه, مدیریت پروژه Project Management, دانلود جزوه, مهندسی عمران, دانلود جزوه مدیریت پروژه Project Management دکتر ش
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 10:33  توسط spow  | 

هارمونیکها


مقدمه 

بروز هارمونيك در سيستم‎هاي برق اولين پيامد عناصر غيرخطي در شبكه است. به‎‎‎خاطر گسترش فزاينده استفاده از عناصر غيرخطي در سيستم‎‎هاي برق، مانند راه‎‎اندازها (درايورهاي تنظيم سرعت) و مبدل‎‎هاي الكترونيكي قدرت، مقدار هارمونيك شكل موج جريان و ولتاژ به‎‎‎طور چشمگيري افزايش يافته است و بنابراين اهميت موضوع كاملاً مشخص است.
بررسي مسائل هارمونيك‎‎ها منجر به تحقيقاتي گرديد كه نتايج آن نقطه ‎‎نظرات متعددي درمورد كيفيت برق بود. به ‎‎نظر برخي از محققين، اعوجاج هارمونيكي هنوز مهمترين مسئلـه كيفيت برق مي‎‎باشد. مسائل هارمونيكي با بسياري از قوانين معمولي طراحي سيستم‎هاي قدرت و عملكرد آن تحت فركانس اصلي مغاير است. بنابراين مهندس برق با پديده‎‎هاي ناآشنايي روبرو مي‎‎شود كه نياز به ابزار پيچيده و تجهيزات پيشرفته براي حل مشكلات و تجزيه و تحليل آنها دارد. گرچه تحليل مسائل هارمونيكي مي‎‎تواند دشوار باشد، ولي خوشبختانه همة سيستم قدرت داراي مشكل هارمونيكي نيست و فقط درصد كمي از فيدرهاي مربوط به سيستم‎هاي توزيع تحت‎‎تأثير عوامل ناشي از هارمونيك‎‎ها قرار مي‎‎گيرند. مشتركين برق در صورت وجود هارمونيك‎ها مشكلات زيادتري از شركت‎هاي برق را تحمل مي‎كنند. مشتركين صنعتي كه از محركه‎‎هاي موتور با قابليت تنظيم سرعت، كوره‎‎هاي قوس الكتريكي، كوره‎‎هاي القايي، يكسوكننده‎‎ها ، اينورترها، دستگاه‎‎هاي جوش و نظاير آن استفاده مي‎‎كنند، نسبت به مسائل ناشي از اعوجاج هارمونيكي ضربه‎‎پذيرتر از بقية مشتركين مي‎باشند.
اعوجاج هارمونيكي يك پديده جديد در سيستم‎هاي قدرت به شمار نمي‎رود. نگراني ناشي از اعوجاج در بسياري از دوره‎ها درسيستم‎هاي قدرت الكتريكي جريان متناوب وجود داشته و دنبال شده است. جستجوي منابع و مطالب تكنيكي دهه‎هاي قبل نشان مي‎دهد كه مقالات مختلفي در رابطه با اين موضوع انتشار يافته است. اولين منابع هارمونيكي شناخته‎‎شده، ترانسفورماتورها بودند و اولين مشكل نيز در سيستم‎هاي تلفن پديد آمد. استفاده گروهي از لامپ‎هاي قوس الكتريك به‎‎‎دليل مؤلفه‎هاي هارمونيكي توجهات خاصي را برانگيخت ولي اين مسائل به اندازه اهميت مسئله مبدل‎هاي الكترونيك قدرت در سال‎هاي اخير نبوده است.
خوشبختانه در طي اين سال ها پژوهشگران متوجه شده اند كه اگر سيستم انتقال به نحو مناسبي طراحي گردد، به‎‎نحوي كه بتواند مقدار توان مورد نياز بارها را به راحتي تأمين نمايد، احتمال ايجاد مشكل ناشي از هارمونيك‎ها براي سيستم قدرت بسيار كم خواهدبود، گرچه اين هارمونيك‎ها مي‎توانند موجب مسائلي در سيستم‎هاي مخابراتي شوند. اغلب در سيستم‎هاي قدرت مشكلات زماني بروز مي‎كنند كه خازن‎هاي موجود در سيستم باعث ايجاد تشديد در يك فركانس هارمونيكي گردند. در اين شرايط اغتشاشات و اعوجاجات، بسيار بيش از مقادير معمول مي‎گردند. امكان ايجاد اين مشكلات در مورد مراكز كوچك مصرف وجود دارد ولي شرايط بدتر در سيستم‎هاي صنعتي به‎دليل درجه زيادي از تشديد رخ مي‎دهد.
سطوح هارمونیک های جریان و ولتاژ در سیستم توزیع دائم در حال افزایش اند، یک دلیل مهم اشاعه وسائلی است که تولید هارمونیک می نمایند. وسایل کنترل کننده تریستوری مثال نمونه ایست که در سطوح قدرت صنعتی، تجاری و خانگی در حد وسیعی مورد استفاده پیدا نموده، این وسایل برای کنترل ولتاژ، سرعت تغییر فرکانس و مدل قدرت بکار برده می شوند و عموماً به سبب قیمت پائین تر، بازده بیشتر و نگهداری ساده تر جایگزین دیگر وسایل شده اند. دلیل دیگر افزایش هارمونیک ها، ازدیاد تحریک ترانسفورماتور های توزیع است که کاربرد پذیری آنها عملاً بیشتر و بیشتر می شود. دلیل سوم استفاده از خازن های شنت را می توان نام برد، خازن ها در هیچ شرایطی تولید هارمونیک نمی نمایند.اما نصب خازن های تصحیح کننده ضریب قدرت مسائل پتانسیلی را افزایش و حضور آنها در مدار القائی اساساً امکان حلقه های شبکه را برای رزونانس محلی ، عمومی یا بزرگ سازی هارمونیک مهیا می سازد.

متن کامل مقاله اموزشی مهندسی برق قدرت با عنوان هارمونیک ها را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: هارمونیک, هارمونیک سوم اعوجاج رزونانس نویز دیود لامپ شنت, ترانسفورماتور, ژنراتور, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1392ساعت 0:18  توسط spow  | در حال حاظر کیفت فایلهای ویدویی به دو بخش SD و HD تقسیم میشه HD مخفف High Definition ( وضوح بالا ) وSD مخفف Standard-definition ( کیفیت استاندارد) هستش

SD برای DVD بکار برده میشه و پیکسلهای افقی و عمویش از جدول زیر پیروی میکنن ( وضوح تصویر ۴۸۶p می باشد)


HD فرمت Blue Ray و یا HD DVD میباشندبه طور کلی فرمت HD به دو گروه اساسی تقسیم بندی میشود:


۱-فرمت i: این حرف که از ابتدای کلمه interlace گرفته شده نشان دهنده این موضوع است که در این فرمت تمام پیکسل ها و خطوط در یک زمان پرداازش نمیشوند بلکه در ابتدا تعدادی از پیکسل ها پردازش می شود و در مدت زمان اندکی بقیه پیکسلهای باقی مانده پردازش میشود. به عنوان مثال ۶ پیکسل را تصور کنید که هر کدام یک عدد مشخص از ۱ تا ۶ دارند. حال میخواهیم این ۶ پیکسل را در حالت interlace پردازش کنیم. پس در این روش ابتدا پیکسلهای زوج را پردازش میکنیم، یعنی ۲، ۴ و ۶٫ بعد از این موضوع دقیقا پیکسل های فرد ۱، ۳ و ۵ مورد پردازش قرار میگیرند. با این روش تمام پیکسل ها با اختلاف زمان کمتری نسبت به یکدیگر پردازش میشوند. البته این روش یک مشکل دارد و آن هم ایجاد لرزش تصویر یا Flicker در هنگام افزایش اندازه تصویر وسرعت تعویض فریم ها است.
۲-فرمت p: این فرمت نوع توسعه یافته فرمت i است که امروزه در بعضی از تلویزیون های جدید مشاهده میشود. در بیان ساده می توان بزرگترین تفاوت فرمت p با i را در نحوه پردازش پیکسل ها و خطوط دانست. به طور کلی در فرمت progressive تمام خطوط و پیکسل ها در یک زمان پردازش می شود. پس به همین علت تصاویری که براساس این فرمت ساخته میشود فاقد هرگونه لرزش یا Flicker خواهد بود.
به علت پردازش کمتر و احتیاج به سخت افزار ارزانتر در نوع I بیشتر سخت افزار ها مانند دربین و تلوزیون ها از این نوع استفاده می کنن و البته تبلیغات نوع ۱۰۸۰P رو می کنن !!!
۷۲۰p رو HD و ۱۰۸۰ رو Full HD می گن


تصویر زیر مقایسه بین رزولیشنهای مختلف رو نشان میدهو تصویر با جزئیات بیشترمزیت فرمت HD  • رزولوشن و کیفیت بسیار بالا
  • استفاده از انواع سیستم های صدا ( دالبی و …)
  • تصویر عریض(۱۶:۹)
  • استفاده از کابل HDMI

انواع رابط های تصویری
کامپوزیت: این نوع ورودی دارای پایین ترین کیفیت اما بالاترین رنج سازگاری است. هر دستگاهی که دارای ورودی ویدئو باشد، حتماً شامل ورودی کامپوزیت هم هست. دستگاه مورد نظر را می توانید با استفاده از یک سیم رابط ۷۵ اهمی با جک RCA به تلویزیون متصل کنید.( Capable of SDTV at 480i )
S – ویدئو: این سیستم ورودی، کیفیت بالاتری را ایجاد می کند و اغلب دستگاهها بجز سیستم های VCR شامل این ورودی می باشند. برای اتصال دارای یک سیم مخصوص بخود می باشد و با استفاده از سوکت های مولتی پین قابلیت اتصال را پیدا می کند. ( SDTV at 480i and EDTV at 480p )
کامپوننت: این ورودی برای اتصال رسیورهای ماهواره ای، دستگاه DVD، و بلو ری (Blue Ray) کاربرد دارد که با یک سیم سه سر ۷۵ اهمی به تلویزیون متصل می شود. ( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )
VGA (آرایه گرافیک تصویر)
سیستم اتصال آنالوگ RGB که در ابتدا در ساخت کامپیوتر ها مورد مصرف قرار می گرفت.( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )
DVI (آرایه تصویری دیجیتال)
یکی از پر کیفیت ترین انواع ورودی هاست. این سیستم اتصال دیجیتالی تصاویر می تواند تنها با کمک یک آدابپتور به سیستم هایی که دارای خروجی HDMI هستند متصل گردد. همچنین می توان از آن برای اتصال تلویزیون به کامپیوتر نیز کمک گرفت که به این منظور یک سیم مخصوص به انضمام سوکت مولتی پین مورد نیاز است. ( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )
HDMI (آرایه کیفی مولتی مدیا)
می توان گفت این مشخصه همان سیستم DVI است با این تفاوت که صدای دیجیتال و لینک کنترل هم به آن اضافه شده و در شمار اصلی ترین مشخصه های تلویزیون های نسل جدید قرار می گیرد. برای اتصال Blue-Ray به تلویزیون نیز از همین مورد استفاده می شود. باید موقع خرید به این مطلب توجه کنید که تلویزیون منتخب شما دارای چند ورودی HDMI می باشد. سعی کنید حداقل ۳ تا ۴ ورودی HDMI داشته باشد تا بتوانید در آن واحد دستگاههای مختلفی را به آن متصل نمایید. ( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )
منابع:
ویکیپدیا
نارنجی
uniquedc


برچسب‌ها: کیفیت فایل های ویدیویی, رزولوشن تصویر, فرمت ویدیویی, گرافیک ویدیو تصویر مقاله, Full HD HD SD Blue ray DVD
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1392ساعت 23:6  توسط spow  | 

دانلود اسلاید سمینار اموزشی تئوری های مدیریت

سمينارتئوري هاي مديريت

سرفصل ها

مفاهيم سازمان و مديريت
سازمان
مديريت
سطوح مديريت
مهارت هاي مديريت
دامهاي مديريت
تغييرات مديريتي مهم در قرن 21
مكاتب مديريت
طبقه بندي ها
مكتب كلاسيك
مكتب نئو كلاسيك
مكتب كمي
مكتب سيستمي
مكتب اقتضايي

سازمان  Organization              
سازمان عبارت است از پديده اي اجتماعي كه به طور آگاهانه هماهنگ شده وداراي مرز نسبتا مشخصي است وبراي تحقق هدف يا اهدافي مشترك فعاليت مي نمايد.

OT  و OB
تئوري سازمان       ORGANIZATION THEORY
OTديدگاه كلان نسبت به سازمان دارد
رفتارسازماني ORGANIZATION BEHAVIOR        
 OBديدگاه خرد نسبت به مسائل سازمان، افراد وگروههاي مستقل ياكوچك دارد.

برای دانلود سمینار تئوری های مدیریت به صورت اسلایدهای پاورپوینت(54 اسلاید 2 مگابایت) به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تئوری های مدیریت, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, مدیریت, تئوری اقتضائی تئوری نئوکلاسیک تئوری رفتار سازمانی, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1392ساعت 14:38  توسط spow  | 

بتن ترک ترمیم

چکیده:

در طراحی و اجرای سازه های بتن آرمه اغلب پدیده ترک وجود دارد. از ترک های اجازه داده شده طراحی حدی گرفته ، تا ترک های ناشی از تغییر شکل ها اعم از کوتاه مدت و بلند مدت در بتن همواره در این گونه سازه ها پدیدار می شود. به استثنای ترک های مجاز طراحی حدی مابقی انواع ترک های ، مقبول و مطلوب نمی باشد و لازم است که به وسیله روشها و امکاناتی ترمیم شوند.
در این مقاله سعی شده است که با استفاده از مراجع مختلف به بررسی و اراءه راه حل مناسب برای مقابله با این پدیده اراءه شود.

مقدمه:
علائم خرابی در سازه های بتن مسلح شامل ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن و پکیدگی بتن، خوردگی آرماتورها و تغییر شکل های بیش از حد است و در این میان ترک خوردگی بتن به عنوان بدیهی ترین این عوامل محسوب می گردد.
افت پی بر اثر عواملی همچون رطوبت، فشارهای وارده از طبقات و یا بی مقاومتی خاک پیش می آید. از طرفی نوع مصالح و اجرای نامناسب سبب نشست های پی می شود و در مجموع ، اسکلت سازه دچار حرکت می گردد و مشکلات مختلفی که شامل بوجود آمدن انواع ترک هاست ، بوجود می آید.
ترک هایی که در سازه های بتنی بوجود می آیند، به طور قابل توجهی بر روی دوام بتن اثر می گذارند. ترک خوردگی در بتن پدیده ای تصادفی است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و ممکن است به علت های گوناگونی بوجود آید. بعضی از ترکها ممکن است تنها ظاهر بتن را تحت تأ ثیر قرار دهند اما بعضی دیگر گاهی می توانند آسیب های سازه ای قابل توجهی بوجود آورند و باعث کاهش دوام و کارآیی سازه گردند.
اهمیت ترک خوردگی بستگی به نوع سازه و نوع ترک خوردگی دارد. به عنوان مثال ترکهایی که در ساختمان ها اهمیت زیادی ندارند، ممکن است در سازه های نگهدارندة آب نظیر سدها و یا مخازن آب، اصلاً مورد پذیرش نباشند.
به علت پیدایش ترک در سازه، مقاومت آن بطور پیشرونده ای کاهش می یابد و در نتیجه با افزایش اندازة ترک، سازه در معرض گسیختگی قرار خواهد گرفت و مقاومت آن می تواند تا آنجا کاهش یابد که تحت اثر بارهای نرمال نیز دچار گسیختگی گردد.

گسیختگی برای فراهم کردن کارآیی کافی اتصالات، برای اصلاح جمع شدگی و تغییر مکان های حرارتی، از دلایل متداول ترک خوردگی می باشند. از دیگر موارد رایج ترک خوردگی آنهایی هستند که در اثر نشست، بارگذاری های فوق العاده نظیر زلزله و یا ارتعاش زمین اطراف سازه بوجود می آیند.  ترکها بطور معمول در 30 روز اول بعد از بتن ریزی بوجود می آیند. این ترک ها ممکن است در ابتدا آنقدر کوچک باشند که حتی قابل رویت نباشند و هیچ گونه نتیجه منفی در بر نداشته باشند . بعضی از آنها ممکن است با گذشت زمان هرگز رشد نکنند و باعث بوجود آمدن تراوش آب و یا هیچ گونه مشکل سازه ای نیز نشوند، اما بعضی از ترک ها خیلی زود قابل رویت می شوند و می توانند مشکلا ت زیادی بوجود آورند. اما همواره باید توجه داشت، حتی ترک هایی که گاهی اوقات به راحتی قابل رویت نیستند نیز می توانند با گذشت زمان بزرگتر شده و سبب نفوذ رطوبت، خوردگی آرماتورها و از بین رفتن یکپارچگی سازه ای گردند.

برای دانلود متن کامل مقاله مهندسی عمران با عنوان بتن ترک ترمیم به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: بتن ترک ترمیم, بتن بتن ریزی سازه سیمان گچ اب, مهندسی عمران مهندسی سازه, دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی عمران
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1392ساعت 14:26  توسط spow  | 

دانلود سمینار اموزشی مدیریت تعارض

مدیریت تعارض


فهرست مطالب

دیباچه
جایگاه تعارض در مطالعات سازمانی
دیدگاههای تعارض
گونه های تعارض
مراحل تعارض
مزایا و معایب تعارض
مدیریت تعارض
سبکهای مدیریت تعارض
راهبردهای ایجاد تعارض سازنده در سازمان
فنون و راهبردهای مدیریت تعارض
روشهای حل تعارض

امروز صاحبنظران‌ مدیریت‌ براین‌ باورند که‌ نیروی‌ انسانی‌ به‌ عنوان‌ اصلیترین‌ دارایی‌ سازمانها و به‌ عنوان‌ مزیت‌رقابتی‌ مطرح‌ است‌ و وجود روابط سالم‌ مبتنی‌ بر همکاری‌ و همدلی‌ بین‌ این‌ منابع‌ ارزشمند از جمله‌ مهمترین‌ عوامل‌ اساسی‌برای‌ موفقیت‌ درهمه‌ سازمانها اعم‌ از صنعتی‌، اداری‌، خدماتی‌، آموزشی‌ و مانند آنهاست‌.

از طرف‌ دیگر با توجه‌ به‌ پیچیدگی‌ روزافزون‌ سازمانها و تفاوت‌ در اندیشه‌، نگرش‌ و باورهای‌ افراد، تعارض‌ به‌ عنوان‌جزء اجتناب‌ناپذیر زندگی‌ سازمانی‌ امروز مطرح‌ است‌. نکته‌ قابل‌ توجه‌ اینجاست‌ که‌ اجتناب‌ناپذیر بودن‌ تعارض‌دال  بر منفی‌ بودن‌آن‌ نیست‌ ، بلکه‌ چه‌ بسا اگر تعارض‌ خوب‌ مدیریت‌ شود، می تواند برای‌ سازمان‌ مفید نیز باشد. به‌ عبارت‌ دیگر تعارض‌ سکه‌ای‌ است‌ که‌دو وجه‌ مثبت‌ و منفی‌ دارد و شیوه‌ برخورد و یا رویارویی‌ با آن‌ است‌ که‌ اثر آن‌ را برای‌ سازمان‌ تعیین‌ می‌کند. از این‌رو، بی‌شک‌توانایی‌ مدیریت‌ و کنترل‌ پدیده‌ تعارض‌ در سازمانها از مهمترین‌ مهارتهای‌ مدیریت‌ است‌ که‌ مدیران‌ امروز نیازمند آن‌ هستند.

برای دانلود سمینار اموزشی مدیریت تعارض تهیه شده توسط اقای مهدی فقیهی به صورت اسلایدهای پاورپوینت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مدیریت تعارض, مدیریت, دانلود جزوات مدیریت, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود سمینار اموزشی مدیریت تعارض
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1392ساعت 0:18  توسط spow  | 

دانلود هندبوک سنسورهای مدرن Modern Sensors Handbook

هندبوک سنسورهای مدرن ویرایش شده توسط ریپکا - تیپک یک رفرنس ارزشمند برای دانشجویان مهندسی و شاغلین در صنعت علی الخصوص مهندسین برق ، ابزار دقیق و مکانیک می باشد که در 536 صفحه به بررسی و تشریح ساختار، عملکرد و انواع سنسورهای مدرن می پردازد.

فهرست مطالب هندبوک سنسورهای مدرن به شرح زیر می باشد :

فصل یک : سنسورهای فشار

فصل دو : سنسورهای اپتیکال یا سنسورهای نوری

فصل سه : سنسور جریان

فصل چهار : سنسورهای هوشمند و شبکه سنسورها

فصل پنج : شتاب سنج ها و ابزارهای سنجش زاویه

فصل شش : سنسورهای شیمیایی و بیوسنسورها

فصل هفت : سنسور سنجش سطح ، موقعیت و فاصله

فصل هشت : سنسور دما

فصل نه : ژیروسکوپ حالت جامد و ابزارهای ناوبری

فصل ده : سنسورهای مغناطیسی

فصل یازده : تکنولوژی ها و مواد جدید در سنسورها

هندبوک سنسورهای مدرن Modern Sensors Handbook یک کتاب ارزشمند برای مطالعه و یک رفرنس عالی برای اهالی صنعت و دانشگاه می باشد.

کتاب به زبان انگلیسی می باشد!

برای دانلود هندبوک سنسورهای مدرن Modern Sensors Handbook به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود هندبوک سنسورهای مدرن Modern Sensors Handboo, دانلود کتاب های مهندسی, دانلود هندبوک, هندبوک مهندسی, سنسور
+ نوشته شده در  جمعه دهم آبان 1392ساعت 23:32  توسط spow  | 

دانلود نمونه سوالات ازمون استخدامی بانک

در این مجموعه نمونه سوالات ازمون های استخدامی 13 نمونه سوال از سوالات ازمون عمومی استخدامی بانک ها و موسسات دولتی برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد.

سوالات ازمون عمومی استخدامی بانک ها و موسسات دولتی شامل سوالات زبان و ادبیات فارسی ، مبانی کار با رایانه یا مبانی کامپیوتر و زبان انگلیسی می باشد.

برای دانلود نمونه سوالات ازمون استخدامی بانک ها و موسسات دولتی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

در همین زمینه میتوانید نمونه سوالات استخدامی وزارت نیرو و وزارت نفت را از طریق جستجو در ارشیو سایت دانلود نمایید.


برچسب‌ها: دانلود نمونه سوالات ازمون استخدامی بانک ها و موسسا, دانلود, دانلود نمونه سوالات ازمون استخدامی, نمونه سوال, ازمون استخدامی
+ نوشته شده در  جمعه دهم آبان 1392ساعت 22:54  توسط spow  | 

دانلود جزوه ذخیره و بازیابی اطلاعات جیلاوی

ذخيره و بازيابی اطلاعات

هدف از گردآوری این جزوه جلوگيري از اتلاف وقت دانشجويان براي یادداشت کردن مطالب کلاس و برداشت بهتر از اين درس مي باشد . زیراکه درس ذخيره و بازيابي اطلاعات , شناختي نسبي درباره ساختار فايل ها بدست مي دهد كه جزو نياز هاي اوليه در پردازش داده ها مي باشد.
مطالب گردآوری شده  خلاصه ای از مطالب درس کلاس است . انتظار می رود دانشجویان علاقمند , به منابعی که در کلاس اشاره می گردد مراجعه نمایند .
اين جزوه به دو قسمت عمده بررسي رسانه هاي جانبي و ساختار فايلها تقسيم شده است.
درقسمت بررسی رسانه های جانبی از رسانه های دیسک , نوار و عوامل جنبی مانند بافر , بلاک و باکت گفتگو می نماید . اما در قسمت ساختار فایلها , ساختارهای مبنائی و اعمال و تکنیک های آنها بررسی می شود .
اميد است كار حاضر توانسته باشد  به اهداف خود نائل گرديده باشد و گامي قابل قبول براي دانشجويان پر تلاش باشد.
بديهي است پيشنهادات و انتقادات سازنده تمامي عزيزان مي تواند جهت  بهبود اين جزوه در نسخه هاي بعدي موثر باشد                 

 منصور جيلاوي

فهرست جزوه درس ذخیره وبازیابی اطلاعات جیلاوی


1    رسانه هاي ذخيره سازي    - 2 -
1.1    ديسك    - 2 -
1.1.1    رده بندي ديسكها :    - 2 -
1.1.2    تقسيمات ديسك :    - 2 -
1.1.3    پارامترهاي زماني ديسك :    - 3 -
1.1.4    نرخ واقعي انتقال در ديسكها :    - 4 -
1.2    نوار( tape )    - 6 -
1.2.1    حداكثر ظرفيت نوار :    - 8 -
1.2.2    ظرفيت حقيقي نوار :    - 8 -
1.2.3    حداكثر سرعت انتقال اطلاعات :    - 9 -
1.2.4    سرعت انتقال مفيد :    - 9 -
1.2.5    منحني سرعت انتقال مفيد :    - 10 -
1.2.6    نحوه ذخيره سازي فايلها روي نوار :    - 10 -
1.3    ركورد :    - 12 -
1.3.1    پياده سازي ركورد از ديد پردازشگر فايل :    - 12 -
1.3.2    دلايل متغير شدن طول ركورد :    - 13 -
1.3.3    ركورد منطقي  :    - 13 -
1.3.4    ركورددرنشست فيزيكي روي رسانه ذخيره سازي:    - 13 -
1.3.5    كليد ركورد :    - 15 -
1.3.6    بلاك بندي يا دسته بندي :    - 15 -
1.4    مزايا و معايب بلاك بندي :    - 19 -
1.5    باكت بندي :    - 20 -
1.6    لوكاليتي(locality)ياميزان همسايگي فيزيکی ركوردها درفايل:    - 20 -
1.7    چگالي لود اوليه در فايلها ( loading density ) :    - 20 -
1.7.1    مزايا و معايب :    - 21 -
1.8    نشاني دهي ( آدرس دهي ) به فايل :    - 21 -
1.9    سطوح مختلف نشاني دهي :    - 22 -
1.9.1    نشاني دهي در سطح برنامه پردازشگر :    - 22 -
1.9.2    نشاني دهي در سطح منطقي سيستم فايل :    - 22 -
1.9.3    نشاني دهي در سطح فيزيكي سيستم فايل :    - 23 -
1.10    اجراي در خواست كاربر توسط سيستم فايل :    - 24 -
1.11    راهنماي فايل    - 25 -
1.12    بافر  ( buffer )   يا حافظه ميانگير    - 25 -
1.12.1    بافر سخت افزاري :    - 26 -
1.12.2    بافر نرم افزاري  :    - 26 -
1.13    نحوه ايجاد منطقه بافر ها :    - 26 -
1.14    چگونگي دستيابي به محتواي بافر    - 26 -
1.14.1    روشي بنام اسلوب انتقالي ( Move mode )  :    - 26 -
1.14.2    روشي بنام اسلوب مكان نمائي ( Locate mode )  :    - 26 -
1.15    انواع بافرينگ ( buffering )  ( عمليات روي بافر )    - 27 -
1.15.1    بافرينگ ساده :    - 27 -
1.15.2    بافرينگ دوگانه :    - 27 -
1.15.3    بافرينگ چندگانه :    - 28 -
1.16    ارتباط عمليات خواندن / نوشتن با نحوه بافرينگ :    - 28 -
1.17    تكنيكهاي بهبود نرخ انتقال در ديسكها    - 29 -
1.17.1    تكنيكهاي كاهش زمان درنگ دوراني:    - 29 -
1.17.2    تكنيكهاي كاهش زمان استوانه جوئي :    - 30 -
1.17.3    روشهاي ديگر :    - 31 -
1.17.4    ملاحظاتي در تخصيص ديسك به فايل ها    - 31 -
2    ساختار فایلها    - 34 -
2.1    ساختارهاي مبنائي ‌:    - 34 -
2.2    ضوابط ارزيابي كارآئي    - 34 -
2.3    شرح ضوابط    - 35 -
2.3.1    متوسط اندازه ركورد    - 35 -
2.3.2    واكشي يك ركورد دلخواه    - 38 -
2.3.3    بدست آوردن ركورد بعدي    - 39 -
2.3.4    بهنگام سازي فايل از طريق درج يك ركورد    - 39 -
2.3.5    بهنگام سازي فايل از طريق تغيير محتواي ركورد    - 39 -
2.3.6    خواندن تمام فايل    - 40 -
2.3.7    سازماندهي مجدد    - 40 -
2.4    شرح ساختارها    - 42 -
2.5    فايل با ساختار پايل    - 42 -
2.5.1    معرفي ساختار    - 42 -
2.5.2    ارزيابي كارآئي    - 42 -
2.6    ساختار ترتيبي ( Sequential File )    - 46 -
2.6.1    عدم تقارن در فايل ترتيبي    - 46 -
2.6.2    موارد استفاده    - 46 -
2.6.3    ارزيابي كارآئي    - 46 -
2.7    فايل با ساختار ترتيبي شاخص دار ( Indexed Sequential )    - 51 -
2.7.1    نحوه پردازش فايل    - 51 -
2.7.2    شاخص    - 52 -
2.7.3    بررسي مسئله سرريزي    - 54 -
2.7.4    موارد استفاده ساختار    - 56 -
2.7.5    ارزيابي كارآئي ساختار ترتيبي شاخص دار    - 56 -
2.8    فايل چند شاخصي Multi Index File ) (    - 60 -
2.8.1    معرفي ساختار    - 60 -
2.8.2    فايل وارون ( Inverted file )    - 61 -
2.8.3    اهميت ساختار دروني فايل شاخص    - 61 -
2.8.4    تعداد مدخلها در سطح اول شاخص    - 62 -
2.8.5    ساختار شاخص    - 63 -
2.8.6    نحوه درج و حذف در درختواره    - 64 -
2.8.7    موارد استفاده    - 67 -
2.8.8    ارزيابي كارآئي    - 67 -
2.9    فايل مستقيم : ( Direct File )    - 72 -
2.9.1    معرفي ساختار    - 72 -
2.9.2    برخي ويژگيهاي ساختار    - 73 -
2.9.3    لزوم اعمال تابع تبديل    - 74 -
2.9.4    توابع مولد آدرس    - 74 -
2.9.5    انواع توابع درهم ساز    - 74 -
2.9.6    انواع ديگر توابع درهم ساز عبارتند از :    - 75 -
2.9.7    ضوابط انتخاب تابع درهم ساز    - 75 -
2.9.8    شرايط پديده تصادف    - 76 -
2.9.9    احتمال بروز تصادف    - 77 -
2.9.10    باكت بندي درفایل مستقیم    - 77 -
2.9.11    راه حل هاي مسئله تصادف    - 78 -
2.9.12    معايب فايل مستقيم در ساختار مبنائي    - 82 -
2.9.13    موارد استفاده :    - 82 -
2.9.14    ارزيابي كارآئي    - 82 -
2.10    فايل با ساختار چند حلقه اي ( Multiring File )    - 86 -
2.10.1    معرفي ساختار    - 86 -
2.10.2    نمايش ساختار در طراحي    - 87 -
2.10.3    ساختمان يك ركورد    - 87 -
2.10.4    سرحلقه و نقش آن    - 88 -
2.10.5    ملاحظاتي در نشست فايل روي ديسك    - 88 -
2.10.6    روش پاسخگوئي به پرس و جوها    - 88 -
2.10.7    موارد استفاده ساختار    - 92 -
2.10.8    ارزيابي كارآئي    - 92 -

برای دانلود جزوه ذخیره و بازیابی اطلاعات جیلاوی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه ذخیره و بازیابی اطلاعات جیلاوی, جزوه ذخیره و بازیابی, دانلود جزوه, دانلود, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان 1392ساعت 10:24  توسط spow  | 

كنترل كننده منطق فازی برای سرعت ماشين سنكرون

اخيراَ استفاده ازمنطق فازي در كاربردهاي كنترلي افزايش يافته است . اين مقاله نیز كاربردي از منطق فازي را براي كنترل سرعت ماشين سنكرون SM بيان مي كند كه به صورت يك كنترل كننده ي فازي است كه براساس آناليز پاسخ گذراي سرعت موتور و منطق فازي طراحي شده است.
كنترل كننده ي فازي بر اساس انحراف و تغييرات سرعت ، بردارهاي جريانِ كنترلي سرعتي متفلوتي را توليد مي كند.
نتايج شبيه سازي ديجيتالي نشان مي دهد كه كنترلر سرعت فازي طراحي شده ، رفتار ديناميكي خوبي را از موتور نشان داده سرعتي خوب، بدون اورشوت و رفتاري مناسب در مقابل تاثيرات اغتشاش باري ارائه مي دهد.
نتايج حاصل از كنترل كننده ي منطق فازي براي موتور سنكرون عملكردي بهتر از كنترل كننده هاي  PI معمول را ارائه مي دهد.

مقدمه: 

از زماني كه ممدني در سال  1965 كار خود را براساس تئوري فازي زاده  براي كنترل سيستم هايي كه آسان مدل نمي شوند طرح كرد كنترل منطق فازي به عنوان موضوع تحقيقي پرطرفداري در تئوري كنترل و اتوماسيون مطرح شده است.
مفهوم  FLC براي استفاده كردن از دانش كيفي براي ساخت يك كنترل كننده ي عملي است.
براي يك سيستم كنترل پروسه اي، يك الگوريتم كنترل فازي درك مستقيم و تجربه ي يك طراح و محقق را در بر مي گيرد.
كنترل نيازمند يك مدل رياضي دقيق از دستگاه نيست بنابراين براي فرايندي مناسب است كه در آن مدل ناشناخته است يا بطور ناقص تعريف شده است مخصوصا براي سيستم هاي تركيبي و ناشناخته ي ديناميكي.
البته الگوريتم كنترل فازي مي تواند از طريق تطبيق با مدل فازي و يادگيري دستگاه تصحيح شود.
كنترل فازي مي تواند به همان خوبي براي سيستم هاي چند بعدي غير خطي مركب نيز عمل كند ،
سيستم هايي با پارامترهاي متغيير يا در شرايطي كه سيگنال هاي به دست آمده از سنسور دقيق نيست. كنترل فازي ذاتاَ غير خطي و سازگار است وعملكرد خوبي را تحت تاثير تغييرات پارامتري  و اثرات اغتشاش بار از خود نشانمي دهد..
به عنوان يك تكنولو‍ژي  كنترلي هوشمند ، كنترل منطق فازي  FLC روش سيستمي را ارائه مي دهد تا تجربه ي انساني را با  الگوريتم هاي غير خطي تركيب كند كه با مجموعه اي از اصول زباني به كنترل كننده تعريف مي شود و به طور معمول يك الگوريتم ِكنترل فازي ، حاوي مجموعه اي از قوانين تصميم گيري است كه مي توانند آن را به عنوان يك الگوريتم كنترل غير رياضي و سازگار بر پايه ي فرايندي زباني  در مقابل الگوريتم هاي كنترليِ فيدبك دارِ رايج در نظر گرفت.
به كارگيري چنين كنترلي بايد مشمول ترجمه ي متغييرهاي ورودي به زباني شبيهِ ( بزرگ مثبت ، صفر ، كوچك منفي و... ) و به كارگيري قانون هاي كنترلي باشد به طوري كه فرايند تصميم گيري بتواند خروجي هاي مناسب را توليد نمايد.
كنرل فازي FLC با استفاده ازاطلاعات زباني و استفاده از مزاياي زيادي مانندِ Reboustness ، قاعده ي تخمين عمومي ، آزادي مدل و الگوريتم  قانون عمل مي كند.
تحقيقات اخير پتانسيل هاي كنترل فازي براي كاربردهاي درايوي ماشين را مورد بررسي قرار داده و نشان داده شده است كه يك كنترل كننده كه بطور مستقيم به صورت فازي طراحي شده است مي تواند از كنترل كننده هاي انتگرالي ، تناسبي ، مشتقي سبقت بگيرد ( PID ) .
در اين مقاله كاربرد منطق فازي در كنترل سرعت ماشين سنكرون طراحي شده است. برنامه ي كاري اين مقاله براساس زير است :
در بخش 1  اصول بردار كنترل درايو موتور سنكرون ارائه شده است.
در بخش  2 كنترل كننده اي  پيشنهاد شده است تا براي كنترل سرعت موتور سنكرون به كار رود.

نتايج شبيه سازي براي نشان دادن تاثيرات آن و در نهايت در بخش آخر نتيجه گيري ها جمع بندي شده است.

متن کامل مقاله كنترل كننده منطق فازی برای سرعت ماشين سنكرون را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: كنترل كننده منطق فازی برای سرعت ماشين سنكرون, منطق فازی, کنترل, کنترل اتوماسیون ماشین سنکرون ژنراتور فازی لاجیک, ماشین سنکرون
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم آبان 1392ساعت 10:48  توسط spow  | 

دانلود مجموعه شعر حیدربابایه سلام به صورت نرم افزار دوزبانه ترکی اذربایجانی و ترکی استانبولی

حیدربابایا سالام یا حیدربابایه سلام (به فارسی: سلام بر حیدربابا) که اغلب به صورت کوتاه «حیدربابا» خوانده می‌شود، نام منظومه‌ای است به ترکی آذربایجانی از محمدحسین شهریار.

شهریار در این اثر از دوران کودکی خود در خشکناب، که در پای کوهی به نام حیدربابا قرار دارد یاد می‌کند. او کوه کوچک حیدربابا رامورد خطاب قرار داده و توصیف گیرائی از طبیعت و مردمان آن سامان به دست می‌دهد و گاه احساس خود از اوضاع گذشته و حال را با زبان ساده و بی تکلف و نزدیک به زبان عامهٔ مردم بیان می‌کند.

این اثر در ۱۲۱ بند نوشته شده است که ۷۶ بند آن متعلق به قسمت نخست میباشد.

حیدربابا گؤیلر بوْتوْن دوماندى

گونلریمیز بیر-بیریندن یاماندى

بیر-بیروْزدن آیریلمایون، آماندى

یاخشیلیغى الیمیزدن آلیبلار

یاخشى بیزى یامان گوْنه سالیبلار

حیدربابا تمام جهان، غم گرفته است

وین روزگارِ ما همه ماتم گرفته است

اى بد، کسى که که دست کسان کم گرفته است

نیکى برفت و در وطنِ غیر لانه کرد

بد در رسید و در دل ما آشیانه کرد

...


وزن این اشعار بر خلاف اکثر اشعار کلاسیک ترکی آذربایجانی که عروضی هستند، بر اساس وزن هجایی است به این ترتیب که مصرع‌ها از سه قسمت "چهار، چهار، سه" هجایی تشکیل شده است برای نمونه:


حیدر بابا ایلدریملار شاخاندا

حی در با با _ ایل د ریم لار _ شا خان دا

این اثر به زبان‌های مختلف چه به صورت نظم و چه به صورت نثر ترجمه شده است.

نمونه‌ای از ترجمه نظم به فارسی اثر کریم مشروطه چی (سونمز):
حیدر بابا به گاه چکاچک رعد و برق         کامواج سیل غرد و کوبد به صخره فرق
صف بسته دختران، به تماشا شوند غرق         از من درود بر شرف و دودمانتان
باشد که نام من گذرد بر زبانتان        

نمونه ای از ترجمهٔ بهروز ثروتیان به زبان فارسی:


حیدربابا چو ابر شَخَد، غُرّد آسمان         سیلابهاى تُند و خروشان شود روان
صف بسته دختران به تماشایش آن زمان         بر شوکت و تبارِ تو بادا سلام من‬
گاهى رَوَد مگر به زبانِ تو نامِ من‬     

فایلی که برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد به صورت نرم افزاری بوده و متن مجموعه اشعار حیدربابایه سلام استاد شهریار به دوزبان ترکی اذربایجانی و ترکی استانبولی به همراه صدای خود استاد شهریار در دسترس می باشد.

دانلود این فایل ارزشمند را از دست ندهید.

برای دانلود مجموعه شعر حیدربابایه سلام به صورت نرم افزار دوزبانه ترکی اذربایجانی و ترکی استانبولیبه لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: محمد حسین بهجت تبریزی شهریار, دانلود حیدربابایه سلام, دانلود حیدربابایه سلام ترکی اذربایجانی, حیدربابایه سلام شهریار, دانلود اشعار ترکی شهریار
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 22:41  توسط spow  | 

دانلود فایل معرفی نیروگاه تلمبه ذخیره ای و نیروگاه سیاه بیشه

قبلا در پست 1134 فایل سمینار اموزشی معرفی نیروگاه تلمبه ذخیره ای و نیروگاه سیاه بیشه را برای دانلود تقدیم کرده بودیم که به دلیل از کار افتادن لینک دانلود در این پست مجددا اپلود و برای دانلود تقدیم حضور شما میگردد.


مقدمه
معرفی نیروگاه تلمبه ذخیره ای
توربین ها
مزایا
مقایسه با دیگر روشهای تولید الکتریسیته
ریسک های مالی
نیروگاه سیاه بیشه


الکتریسیته بایستی به محض تولید مصرف شود . به همین سبب است که سیستم های دیسپاچینگ ( کنترل شبکه و هماهنگی تولید و مصرف ) مهم هستند ، این سیستم ها بایستی تقاضای برق را با مقدار تامین آن موازنه کنند . به محض اینکه یکی از طرفین نتواند خود را با طرف دیگر تطبیق دهد مسائل و اشکالات ظاهر می شوند . با این وضعیت به نظر می رسد وجود نوعی انرژی ذخیره نگه داشته شده به عنوان یک ابزار موثر برای بهره برداری پایدار شبکه ایفای نقش خواهد کرد . اما بهره مندی از امکانات ذخیره انرژی تا کنون مشکل بوده است . ذخیره کردن انرژی در شکل دینامیکی آن آمپر و ولتاژ تقریبا غیر ممکن است . همچنین در همه روشهای دیگر ذخیره انرژی ؛ الکتریسیته را به نوع دیگری از انرژی تبدیل می کنند . بدین معنی که انرژی را به نوع دیگری از انرژی ذخیره و سپس هر گاه انرژی مورد نیاز باشد بایستی دوباره به برق تبدیل شود .
باتریها انرژی را به صورت شیمیایی ذخیره می کنند ، یک نیروگاه آبی ذخیره ای پمپاژی انرژی پتانسیل را ذخیره می کند ، یک چرخ لنگر انرژی جنبشی را ذخیره می کند .

و یک نیروگاه ذخیره انرژی هوای فشرده ( case) انرژی را به شکل هوای متراکم ذخیره می کنند که نوعی از انرژی پتانسیل است .

برای دانلود فایل سمینار اموزشی معرفی نیروگاه تلمبه ذخیره ای و نیروگاه سیاه بیشه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود فایل معرفی نیروگاه تلمبه ذخیره ای و نیروگاه, نیروگاه تلمبه ذخیره ای, پمپ توربین پمپاژ روش تولید برق, نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه, نیروگاه
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 22:25  توسط spow  | 

دینامیک ضربه یک پرتابه زیر اب

چکیده

در این مقاله دینامیک پرواز یک مدل ساده شده یک جسم سوپر کاویتاسیون بررسی می شود. در حالت خاص توجه خاصی به طبیعت و فرکانس ضرباتی است که به انتهای جسم بر خورد می کند و با دیوارهای حفره تماس دارد. با توجه به آزمایشات انجام شده در تحقیقات مشابه می توان نشان داد که نیروی لبه اعمال شده بوسیله سیال تقریبأ در مسیر طول جسم می باشد. این پدیده باعث می شود که این نیرو لنگری معادل صفر نسبت به مرکز جرم وارد کند که می توان فرض کرد جسم آزاد از لنگر است و در لبه جلویی آن مفصل شده است. برای ساده کردن تحلیل، فرض می شود که جسم حول محور تقارن خود نمی چرخد. بنابراین بین ضربه ها یک حرکت صفحه ای با سرعت زاویه ای ثابت وجود دارد. با استفاده از مکانیک سیالات پدیده ضربه را وقتی که دم به جدارهای حفره تماس پیدا می کند، مدل می کنیم و نشان می دهیم که منطقی است فرض کنیم با وجود ضریب جبران معادل با واحد، ضربه لحظه ای می باشد. با استفاده از این مدل ساده شده، برای پارامترهای نمونه یک شبیه سازی مناسب ارائه می شود.


مقدمه 

سرعت حداکثر وسایل نقلیه زیرآبی مانند اژدرها و زیر دریایی ها به دلیل پسای تولید شده به وسیله اصطکاک وارده بر بدنه کشتی محدود می شود. سرعت 40m/s ( Knots 75 ) خیلی زیاد محسوب می شود اغلب سیستم ها عملأ دارای سرعتی کمتر از نصف این هستند. در حالیکه سرعت کم برای اکوستیک و راندمان هیدرودینامیکی مزیت محسوب می شود، بعضی کاربردهای خاص را که سرعت بالا نیاز دارند، نمی توان با هیدرودینامیک معمولی بررسی کرد. وقتی که یک جسم در آب با سرعت بالا حرکت می کند، فشار سیال بصورت محلی به زیر یک مقداری کاهش می یابد که یک حفره گازی با چگالی کم می تواند تشکیل شود. جریانهای شامل حفره هایی که تمام جسم متحرک را فرا می گیرند، سوپر کاویتاسیون نامیده می شوند و چون فاز مایع با بیشتر طول جسم متحرک در تماس نیست، پسای پوستی تقریبأ قابل صرفنظر کردن است.
چند وسیله زیرآبی جدید که از سوپر کاویتاسیون استفاده کردند دارای پسای کم و سرعت های خیلی زیاد
می باشند(میلر، 1995).  اجسام با سرعت های بالای دارای سوپرکاویتاسیون موجود از گلوله های کوچک تا اژدرهای سنگین وزن عظیم الجثه را شامل می شود. از آنجا که نیروی وارده بر جسم دارای سوپرکاویتاسیون از اجسام غوطه ور معمول بسیار متفاوت می باشد، پایداری هیدرودینامیکی آنها باید کاملأ ارزیابی مجدد گردد. در حالت خاص، از آنجا که جسم فقط در یک درصد جزئی از طول خود مرطوب می شود، و از آنجا که نیروهای دینامیکی بخار قابل صرفنظر کردن هستند، مرکز فشار همیشه جلوی مرکز جرم است که اصل استاندارد پایداری هیدرودینامیکی را نقض می کند. ضمنأ، دینامیک جسم شامل حداقل دو فاز کاملأ مختلف می باشد: 1- حرکت سوپرکاویتاسیونی خالص، فقط تماس لبه جلویی با سیال امکان پذیر است و 2- حالتهایی که شامل قسمت هایی است که جدارهای حفره با سیال تماس دارند(شکل1).
در حالت پرواز سوپر کاویتاسیون خالص، نیروهای تولید شده بوسیله جریان بخار آب ممکن است یک اثر پایدارکننده در سرعت های خیلی بالا داشته باشد. در حالتی که جسم با جدارهای حفره تماس دارد، این تماس ها ممکن است با دوره طولانی مدت(صفحه ای) یا متناوب(ضربه ای) باشد. در مطالعه اولیه، جریان های با سرعت متوسط را در نظر می گیریم که حفره با دوره طولانی(صفحه ای) رخ نمی دهد و بنابراین نیروهای دینامیکی بخار قابل صرفنظر است.

متن کامل مقاله دینامیک ضربه یک پرتابه زیر اب را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دینامیک ضربه یک پرتابه زیر اب, دانلود مقالات مهندسی هوافضا, دانلود مقاله, کاویتاسیون, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 13:40  توسط spow  | 

چالشـهای مديريت در برنامه ريزی پروژه های اجرايی

چكيده سخنراني جناب آقاي مهندس نقشينه در دانشگاه صنعتي شريف

تعريف پروژه :

ا‏َعمال اجرائي براي يك برنامه تك موردي كه در زمان مشخص آغاز و پايان مي پذيرد را پروژه ناميده اند . پروژه ها از نظر فرآيند با هم متفاوتند زيرا از يكديگر مجزا هستند و داراي زمان آغاز و پايان مشخصي هستند و وظيفه اصلي يك مدير پروژه ، برنامه ريزي صحيح و كنترل سيستمهاي موجود در روند مديريت پروژه مي باشد .
مطابق نمودار ذيل يك مدير پروژه بايد يك طرح كلي بريزد كه شامل برنامه تفصيلي تكميل طرح ، روش كنترل پيشرفت ، هزينه و عوامل زماني متغير باشد .

به عبارت ديگر پروژه نوع خاصي از برنامه است زيرا برنامه عبارتست از : تعيين هدف كوتاه مدت و راه رسيدن به آن و يا تعهد براي انجام يكسري عمليات به منظور تحقق هدف .
برنامه ها خود به دو دسته عمده به شرح ذيل تقسيم مي گردند :

1- برنامه هاي استراتژيك : اين برنامه ها براي كسب اهداف جامع سازمان طراحي مي شود و از طريق آن ، مأموريت سازمان – كه تنها دليل حيات آن است – به اجرا در مي آيد

متن کامل سمینار با عنوان چالش های مدیریت در برنامه ریزی پروژه های اجرایی را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: چالش های مدیریت در برنامه ریزی پروژه های اجرایی, دانلود مقالات مهندسی عمران, دانلود جزوات مدیریت, پروژه مدیریت استراتژیک زمان بندی پروژه, مدیریت پروژه
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 11:45  توسط spow  | 

روابط انسانی و بهداشت روانی در مدیریت


مقدمه

مديريت ضرورتي اجتناب ناپذير براي هر سازمان و اجتماع است كه با فرض فقدان آن، رشته امور از هم مي‌گسلد و شيرازه کارها به هم مي ريزد. احراز نقش مديريت و شرط کسب توفيق در آن، مستلزم احراز دانش ها و مهارتهايي است که يکي از مهم ترين آنها روابط انساني در مديريت يعني هنر ارتباطات انساني مي‌باشد و بدون ترديد چگونگي روابط انساني در مديريت، تابع نوع نگرش به انسان خواهد بود.
اهميت و توجه به روابط انساني و نقش غيرقابل انکار آن در جهت اهداف سازمانها و جوامع بشري بر کسي پوشيده نيست ، اين جايگاه بحدي است که بسياري از صاحبنظران علم مديريت ، مديريت را علم، هنر و يا فن برقراري روابط با انسانها معرفي کرده‌اند. در مکتب انسان‌ساز و حياتبخش اسلام نيز تاکيد ويژه‌اي بر روابط انساني و ارتباط صحيح و اصولي و توام با اخلاق حسنه با حفظ کرامت انسان در تمامي سطوح گرديده و در اين رابطه مديران بهتر است نخست ديدگاه اسلام در زمينه مديريت و روابط انساني و ارزشهاي حاکم بر آن را شناخته و پس از شناخت و بررسي خصوصيات و ويژگي‌هاي آن جهت تحقق و عينيت بخشيدن به آن اقدام نمايند.
روابط انساني از نظر مفهوم شناسي به معناي ايجاد مناسبات انساني سالم، به منظور ارتقاي رضايت خاطر و نيرومند کردن روحيه افراد و ايجاد اشتراک مساعي بيشتر انسانها مي باشد، روابط انساني در مديريت شريان حيات مديريت و قلب تپنده سازمان است، دانش روابط انساني با ايجاد محيط سالم، نشاط انگيز، و آرامش بخش، موجب بيشترين بازدهي باکمترين هزينه مي‌گردد. در پرتو روابط انساني سالم و سازنده، آثار مثبت فراواني نصيب افراد و سازمان مي گردد که برخي از آنها عبارت است از: محيط کاري و سازماني آرام بخش و نشاط انگيز، ارتقاي احساس امنيت روحي و رواني، توانمندسازي روحي کارکنان، افزايش رضايتمندي از کار و زندگي، شکل گيري فضاي همکاري و همياري، ايجاد صميميت، ايجاد زمينه رشد و بالندگي مادي و معنوي، ارتقاي سطح سلامت عمومي و بهداشت رواني، پيشگيري از هدر رفت انرژيهاي مادي و معنوي، جلوگيري از کم کاري و بي کاري پنهان، ارتقاي بهره وري و سطح توليد.

متن کامل جزوه اموزشی روابط انسانی و بهداشت روانی در مدیریت به صورت اسلایدهای پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: روابط انسانی و بهداشت روانی در مدیریت, دانلود جزوات مدیریت, مدیریت, بهداشت روانی, دانلود مقالات مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 11:35  توسط spow  | 

دانلود کاتالوگ های اموزشی فلومترها و اندازه گیری جریان شرکت ABB

قبلا در پست 5 کاتالوگ اموزشی فلومتر جریان کوریولیس شرکت ABB را برای دانلود تقدیم کرده بودیم که به دلیل بن شدن اکانت قابلیت دانلود ندارد.

دراین پست مجموعه کامل کاتالوگ های اموزشی فلومترها و اندازه گیری جریان شرکت ABB را برای دانلود شما اماده ساخته ایم که لیست انها را درادامه میتوانید مشاهده فرمایید :

فلومتر جریان کوریولیس Coriolis Mass Flowmeters

فلومترهای الکترومغناطیسی Electromagnetic Flowmeters

سیستم کامپیوتری کنترل جریان Flow Computer Units

تجهیزات سنجش اختلاف جریان اولیه Primary Flow Differential Products

فلومترهای جریان حرارتی Thermal Mass Flowmeters

سنجش جریان مقاطع متغیر Variable Area Flowmeters

فلومترهای گردابی و چرخشی  Vortex and Swirl Flowmeters

برای دانلود مجموعه کامل کاتالوگ های اموزشی فلومترها و اندازه گیری جریان شرکت ABB به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود مجموعه کامل کاتالوگ های اموزشی فلومترها و ا, نیروگاه, فلومتر, اندازه گیری جریان, فلومتر مغناطیسی فلومتر جریان اندازه گیری کوریولیس
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 11:30  توسط spow  | 

ماریو بارگاس یوسا برگزیده شدن آلیس مونرو به عنوان برنده نوبل ادبیات 2013 را «انتخابی عالی» خواند.

 ماریو بارگاس یوسا رمان‌نویس سرشناس پرویی و برنده نوبل ادبیات 2010 در مصاحبه‌ی اخیرش درباره برنده شدن آلیس مونرو گفت: «این یک انتخاب عالی است، به ویژه برای خانم‌ها که همچنان سهم‌شان در فهرست برندگان نوبل بسیار ناچیز است.»

امروز همچنین اعلام شد دانشگاه «دلاور» قصد دارد از 31 اکتبر نمایشگاهی را به افتخار این چهره ادبی برگزار کند. در این نمایشگاه کارهای یوسا و آثاری که درباره‌ی وی خلق شده‌اند، در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

به گزارش ال کامرسیو، نمایشگاه کتابخانه این دانشگاه تا 13 دسامبر به کار خود ادامه خواهد داد تا جنبه‌های مختلف شخصیتی و کاری نویسنده «گفت‌وگو در کاتدرال» را بشناساند.

بارگاس یوسا متولد 1936، طی نیم‌قرن گذشته یک از مهم‌ترین چهره‌های ادبی آمریکای لاتین بوده است. از معروف‌ترین رمان‌های او می‌توان به «سوربز»، «خانه سبز» و «گفت‌وگو در کاتدرال» اشاره کرد. یوسا علاوه‌ بر نویسندگی، مقاله‌نویس متبحری نیز است و آثارش در روزنامه‌های مطرح اسپانیولی‌زبان به چاپ می‌رسد.


برچسب‌ها: واکنش یوسا به جایزه نوبل آلیس مونرو, برندگان نوبل ادبیات, ماریو بارگاس یوسا, آلیس مونرو برنده نوبل ادبیات 2013, جایزه نوبل ادبیات
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 10:22  توسط spow  | 

خبرگزاری مهر: با وجود دستور ویژه دولت برای اجرای 19 راهکار جلوگیری از خشکی کامل دریاچه ارومیه و در صورت طولانی شدن مطالعه بر روی طرح‌های بزرگی مانند انتقال آب دریای خزر و رودخانه مرزی ارس، به زودی و در پی خشکی 80 درصدی فعلی دریاچه و خطر وقوع طوفان های نمکی، از بین رفتن کشاورزی و تغییرات آب و هوایی به ویژه در غرب کشور، اثری از دومین دریاچه آب شور جهان در نقشه ایران باقی نخواهد ماند.

دریاچه ارومیه با 51 هزار و 876 کیلومتر مربع وسعت معادل 3 درصد از خاک ایران را شامل می شود و بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی قرار گرفته است. این دریاچه بزرگترین دریاچه داخلی کشور و دومین دریاچه بزرگ آب شور جهان است که دیگر باید گفت، بود!

زرینه رود و سیمینه رود 2 رودخانه ای است که به همراه 4 رودخانه دیگر به دریاچه ارومیه می ریزد. با وجود اینکه آب دریاچه ارومیه 2 برابر آب اقیانوس ها شوری دارد، اما این حوضه آبریز دشت های وسیعی از منطقه غرب کشور در تبریز، ارومیه، مهاباد، پیرانشهر، نقده، میاندوآب، اشنویه، آذرشهر و سلماس را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث رونق کشاورزی در این بخش ها شده است.

افت 6 متری سطح آب دریاچه ارومیه

طی 13 سال گذشته سطح آب دریاچه ارومیه به میزان 6 متر کاهش یافته و هم اکنون به 1 متر رسیده است. متاسفانه بروز خشکی در دریاچه ارومیه، مسائل و مخاطرات زیست محیطی فراوانی را نیز به وجود آورده که می توان به خطر وقع طوفان های نمکی و تغییر آب و هوای منطقه از معتدل به گرمسیری با بادهای گرم اشاره کرد.

عابد فتاحی نماینده ارومیه در مجلس در اینباره گفت: متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولان 80 درصد کل دریاچه ارومیه خشک شده است و اگر به این موضوع رسیدگی نشود در آینده کشور با بحران طوفان های نمکی مواجه خواهد شد.

فتاحی وضعیت انباشت نمک در حاشیه دریاچه ارومیه را بحرانی و فاجعه بار خواند و اظهار داشت: خوشبختانه در دولت یازدهم توجه بهتری برای نجات این دریاچه در حال شکل گرفتن است و طرح‌ هایی مانند بارورسازی ابرها، انتقال آب از رودخانه ارس و دریای خزر از جمله طرح‌ های نجات می تواند به شمار می‌ آید.

بحران طوفان های نمکی

27 شهریورماه امسال حمید چیت چیان؛ وزیر نیرو در زمانی که 80 درصد از دریاچه ارومیه خشک شده بود درباره احتمال اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه گفت: طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه در مرحله مطالعه است و در اینباره در حال انجام مطالعات زیست محیطی و فنی هستیم تا ببینیم این انتقال ممکن است یا خیر؟

با این حال، اهمیت نجات بزرگترین دریاچه داخلی کشور از نگاه مقامات دولت تدبیر و امید دور نماند و رئیس جمهور دستور تشکیل کارگروهی برای بررسی راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را در تابستان امسال داده بود. این کارگروه در مهرماه توانست گزارشی را در هیئت وزیران ارائه کند که طی آن 19 راهکار مورد تایید و تصویب دولت قرار گرفت و از سویی وزیر نیرو نیز ماموریت یافت در اینباره اقدامات موثری را انجام دهد.

بررسی طرح انتقال آب دریای خزر

پیش تر برخی مباحث مانند تغییر الگوی کشت، استفاده از روش های نوین در استفاده از آب کشاورزی، انسداد چاه های غیرمجاز برداشت آب و لزوم همکاری مستقیم مردم برای جلوگیری از فاجعه دریاچه ارومیه، همچنین توقف مطالعات سدسازی و پروژه های نیمه تمام مطرح شده بود.

دریاچه ارومیه وقتی پُرآب بوددریاچه ارومیه وقتی بی آب شد

علاوه بر این، باروری ابرها، فرهنگ سازی و بهینه سازی مصرف آب، تحویل حجمی آب، آمایش سرزمین و جلوگیری از برداشت بی رویه، لایروبی انهار، تدوین سیستم واحد مدیریتی و سیاسی، حمایت های مدیریتی از آبیاری تحت فشار، بررسی انتقال ریزگردها و جلوگیری از افزایش جمعیت در حوضه آبریز نیز مطرح شده است.

انتقال آب از طریق دریای خزر و رود مرزی ارس؛ دو گزینه دیگر مطرح در این بخش است که متفاوت تر از سایر برنامه های نجات دریاچه ارومیه است. هرچند طرح انتقال آب دریای خزر از سال 89 مطرح بوده و در آن زمان به عنوان تنها راه نجات دریاچه ارومیه نیز نامیده شده بود، اما هزینه بر بودن انجام چنین طرح بزرگی، لزوم رعایت قوائد و مقررات بین المللی در اینباره، فاصله حداقل 300 کیلومتری دریاچه ارومیه با دریای خزر، عدم وجود چنین تجربه ای در کشور و مسائلی از این دست باعث شده تا به امروز چنین موضوعی تنها در حد مطالعه باقی بماند.

بدون مطالعه کافی هیچ انتقالی انجام نمی شود


علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه در سال 74 بالاترین ارتفاع آب در دریاچه ارومیه وجود داشته است گفت: از سال 74 به بعد به مدت 14 سال است که خشکسالی ها ادامه دارد و در عین حال، کشاورزی با سرعت در حال توسعه است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون عمق آب دریاچه ارومیه به حداقل رسیده و بخش های وسیعی از آن نیز خشک شده است. به صورت کلی از 6 میلیاردمترمکعب آب موجود در حوضه دریاچه ارومیه، بیشترین استفاده در بخش کشاورزی صورت می گیرد و از اینرو حقابه دریاچه ارومیه رعایت نمی شود.

دائمی با تاکید بر اینکه انتقال آب بین حوضه ای ضوابطی دارد و بدون مطالعه هیچگونه انتقالی صورت نمی گیرد تاکید کرد: باید روش هایی مورد استفاده قرار گیرد که منجر به مهار تبخیر بیش از حد آب دریاچه ارومیه شود.

احتمال حذف دریاچه ارومیه از نقشه ایران

با این حال، کارشناسان می گویند وجود بیش از 130 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز و 72 سد بزرگ و کوچک در حوضه دریاچه ارومیه؛ همچنین توسعه 100 درصدی کشاورزی باعث دامن زدن به روند خشکی و نابودی دریاچه ارومیه شده است.

نادر قاضی پور؛ نماینده ارومیه در مجلس نیز با بیان اینکه باید آب از رود مرزی ارس به دریاچه ارومیه منتقل شود گفت: وزارت نیرو از انجام این کار هراس نداشته باشد. یک سوال بی جواب در این بخش این است که چرا با وجود خشکی و در معرض نابودی کامل قرار گرفتن دریاچه ارومیه، از منابع آبی این دریاچه به کارخانجاتی مانند ذوب آهن اختصاص می یابد؟

در هر صورت با وجود اینکه دولت در مدت 2 ماهه فعالیت خود نشان داده است که در جلوگیری از خشکی کامل بزرگترین دریاچه داخلی کشور و متوقف کردن این فاجعه زیست محیطی جدی است؛ اما اگر اقدامات اساسی و موثری در این بخش صورت نگیرد، بزودی اثری از دریاچه ارومیه در نقشه ایران باقی نخواهد ماند.


برچسب‌ها: دریاچه ارومیه, مرثیه ای برای دریاچه ارومیه, انتقال اب رود ارس, اخبار نیروگاه, خشک شدن دریاچه ارومیه
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 9:27  توسط spow  | 

برنامه ريزی استراتژيک صنعتي با استفاده از روش Miltenburg


عناوین :

1 – مروری بر مفاهیم مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک
2 – سلسله مراتب تصمیمات استراتژیک در سازمان
3 – تعریف وظایف مختلف در یک کسب و کار
4 – معرفی وظیفه تولید و عملیات و تقسیم بندی آن
5 – معرفی استراتژی تولید صنعتی
6 – تقسیم پژوهشهای تولید صنعتی به دو حوزه  ” محتوا ”  و  ” فرآیند ”
7 – مرور کوتاهی بر ” محتوا ” ی استراتژی تولید صنعتی
8 – معرفی ” فرآیند ” های تدوین استراتژی تولید صنعتی
9- معرفی مدل Miltenburg و نحوه استفاده از آن
10-ارایه یک مورد کاربردی در ایران

مروری بربرنامه ريزی ومديريت استراتژيک

فرهنگ لغات وبستر، استراتژی را بعنوان علم برنامه ريزی وهدايت عمليات نظامی تعريف کرده است. (Hill & Jones , 1992 , 7 ).
" اما برخی افراد کلمات استراتژی ، برنامه ، خط مشی و هدف را بايکديگر اشتباه کرده وبه جای هم مورد استفاده قرار می دهند." (Pun, 2004,904 ).
اما برای جلوگيری از اين اشتباه بايد به تعاريف زير دقت کنيم:
"استراتژی يک برنامه يا بطور معادل يک راهنمايی يا جريانی از اقدامات به سوی آينده و مسيری برای رفتن از اينجا به آنجا می باشد." (Mintzberg,1994,108 ).
اين تعريف نشان می دهد که استراتژی کلمه ای عام تر از برنامه است وبه معنی هدف نمی باشد ، بلکه به معنی راهی برای رسيدن به هدف است.
برنامه ريزی بعنوان يکی از اصلی ترين وظايف مديران شالوده وسنگ بنای فرايند مديريت سازمانهاست . دراين ميان برنامه ريزی استراتژيک (راهبردی) با نگاهی همه جانبه و بلند مدت جايگاه ويژه ای دارد. مديريت استراتژيک را می توان به صورت زيرتعريف کرد:
"مديريت استراتژيک فرايندی است که از طريق آن سازمانها محيط داخلی وخارجی خود را تجزيه وتحليل نموده و از آن ياد می گيرند. راهنمايی های استراتژيک بوجود آورده ، استراتژيهايی پديد می آورند که برای دستيابی به  اهداف تعيين شده به آنها کمک می کند وآن استراتژيها را درتلاش برای رضايت پديد آورندگان کليدی سازمان که صاحبان منافع ناميده می شوند ، اجرا می کنند." (Harrison & ST.John, 1998,4 )
"مديريت استراتژيک فرآيند مديريت کردن يکجای اهداف ووسيله هايی است که به تعريف اينکه سازمان چيست (يا می خواهد باشد) ، کجا می خواهد برود، چه موقع می خواهد به آنجا برود وچگونه می خواهد اين کار را انجام دهد ، کمک می کند." (Finlay,2000,15 ).
"مديريت استراتژيک مجموعه ای از تصميمات و اعمال مديريتی است که عملکرد دراز مدت يک سازمان را مشخص می کند وشامل کاويدن محيط (داخلی وخارجی) ، تدوين استراتژی (برنامه ريزی بلندمدت يا استراتژيک)، اجرای استراتژی وارزيابی و کنترل می باشد.( Wheelen & Hunger,2003,3 )

متن کامل فایل ارائه شده در هشتمین کنفرانس بين المللی مدیریت استراتژیک توسط اقای محمد هادیزاده با عنوان : برنامه ريزی استراتژيک صنعتي با استفاده از روش Miltenburg را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: هشتمین کنفرانس بين المللی مدیریت استراتژیک, دانلود مقالات مدیریت, برنامه ریزی استراتژیک, برنامه ريزی استراتژيک صنعتي با استفاده از روش Milt, مدیریت استراتژیک
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام مهر 1392ساعت 1:22  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی برق قدرت با عنوان :

اشکالات مرتبط با ترانسفورماتورهای قدرت در پست های فشارقوی

مقدمه

ترانسفورماتورهای قدرت یکی از اجزاء مهم و گرانقیمت صنعت برق در پست های فشارقوی همچنین عامل مهمی در تعیین هزینه برق هستند.
 گاهی بر اثر اشکالات پیش آمده در ترانسفورماتورهای قدرت و متعلقات مربوطه ترانسفورماتور بصورت ناگهانی قطع شده و این باعث قطع شبکه سراسری می شوند و با توجه به هزینه زیاد و وزن زیاد آنها امکان تهیه و جابجایی آنها مشکل است به همین دلیل لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:
1.    پیدا کردن و جمع آوری اشکالات پیش آمده در رابطه با ترانسفورماتورهای قدرت و متعلقات مربوطه
2.    پیدا کردن روش های پیشگیری از بروز اشکالات و استفاده از آنها
3.    استفاده از دستورالعمل های سازندگان مربوطه و اضافه کردن دستورالعمل های حاصل از تجربیات موجود در ایران
4.    استفاده از تجربیات متخصصین در جهت بهینه کردن سفارش – خرید- نصب و راه اندازی – تعمیرات – بهره برداری و افزایش عمر ترانسفورماتورهای قدرت در ایران

متن کامل مقاله اشکالات مرتبط با ترانسفورماتورهای قدرت در پست های فشارقویرا از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: اشکالات مرتبط با ترانسفورماتورهای قدرت در پست های , پست فشار قوی, دانلود مقالات مهندسی برق قدرت, دانلود مقاله, ترانسفورماتور
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 23:39  توسط spow  | 

دانلود کتاب طرح ریزی واحدهای صنعتی

طرحريزي واحدهاي صنعتي

فهرست

فصل اول: کليات

فصل دوم: مطالعه و طراحي فرآيند

فصل سوم: استقرار ماشين آلات

فصل چهارم: طراحي خط مونتاژ و انبار

فصل پنجم: طراحي استقرار بخش هاي توليدي

فصل ششم: حمل و نقل

فصل هفتم: تکنينکهاي طراحي استقرار

فصل هشتم: الگوريتم هاي کامپيوتري طراحي استقرار

فصل نهم: جايابي

تاريخچه
با به وجود آمدن انقلاب صنعتي و تخصصي کار کارگران، مطالعه و بررسي طرح استقرار واحدهاي توليدي براي صاحبان آن اقتصادي نمود. اولين دستاورد اين مطالعه، مکانيزه کردن وسائل و دستگاهها بود.
سپس حمل و نقل مواد بين مراحل ساخت مورد توجه خاص قرار گرفت.
بدين ترتيب صاحبان صنعت، متخصصين را برگزيدند تا مسائل طرحريزي واحدهايشان را مطالعه نمايند.

طرحريزي عبارت است از برنامه ريزي، طراحي، بهبود و پياده سازي سيستمهاي توليدي شامل طرح استقرار و سيستم حمل و نقل به نحوي که موثر ترين عملکرد براي واحد توليدي يا خدماتي فراهم شود.
طرح استقرار در طرحريزي کارخانه
طرح استقرار, آرايش منسجم و هماهنگي از مواد، ماشين آلات و نيروي کار است به نحوي که حداکثر کارآيي از تلفيق آنها بدست آيد.
به عبارت ديگر طراحي استقرار به معني آن است که مي خواهيم بدانيم ماشين آلات و تجهيزات توليدي، تجهيزات در ارتباط با توليد و امکانات خدمات پرسنلي را چه طور در کنار هم قرار دهيم تا کار آيي واحد توليدي بالاتر رود.

اهميت طراحي کارخانه

1- اولين شرط لازم براي داشتن يک توليد اقتصادي, دارابودن يک طرح مفيد براي جريان مواد است.
2- شرط لازم براي داشتن يک طرح خوب جريان مواد, وجود ترتيب مناسب فيزيکي از همه ماشين آلات و تجهيزات است.
3- شيوه صحيح حمل و نقل فوق را کامل کرده و منجر به عملکرد کارآمد و موثرتر فرآيندهاي مختلف مربوط به هم مي شود.
4- عملکرد کارآمد و موثرتر هزينه توليد را حداقل مي کند که در نتيجه حداکثر سود را بدنبال خواهد داشت.

متن کامل کتاب 270 صفحه ای طرحریزی واحدهای صنعتی را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود کتاب طرح ریزی واحدهای صنعتی, طرح ریزی, استقرار ماشین الات طراحی کارخانه خط تولید مونتاژ, مطالعه و طراحی فرایند, طراحی کارخانه
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 19:47  توسط spow  | 

دانلود جزوه مدیریت

جزوه مبانی مدیریت 140 صفحه ای که در این پست تقدیم حضور میگردد به بررسی مبانی و مفاهیم مدیریت ، سازمان ، سیستم و تئوری های مختلف مدیریت پرداخته ویک جزوه عالی برای مطالعه دروس اساسی مدیریت و نیز مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت می باشد.

مديريت        Manangment

مديريت عبارتست از انجام عمليات براي حصول به هدف يا هدفهاي از پيش تعيين شده از طريق هدايت و تلفيق مساعي افراد
مديريت عبارتست از استفاده مناسب از منابع و امكانات موجود به منظور نيل به هدفهاي معين.

مديريت عبارتست از تأمين هدفهاي سازمان با حداكثر نتايج و حداقل مساعي از طريق استفاده از وسايل و تكنيكهاي مناسب ، برنامه ريزي ، سازماندهي ، هماهنگي ، رهبري ، كنترل در چارچوب محيط فرهنگي و خلق و خوي اجتماعي مؤسسه.
 مديريت عبارتست از نيل به هدفهاي سازمان يا صرف حداقل هزينه و زمان.
-مديريت علم و هنر استفاده از منابع سازمان و هماهنگ ساختن كار و تلاش كاركنان آن براي رسيدن به هدفهاي تعيين شده.
مديريت عبارتست از فرايندي براي حل مسائل مربوط به تأمين هدفهاي سازماني بنحو مطلوب از طريق استفاده مؤثر و كارآمد از منابع كمياب در محيط در حال تغيير
 ( كريتنر)
مدیریت عبارتست از تامین حداکثر نتایج با حداقل مساعی  به نحوی که حداکثر رفاه و رضایت خاطر را هم برای کارکنان و هم برای کارفرمایان فراهم کند و بهترین خدمات و یا مرغوبترین کالاها را به مشتریان و یا عامع مردم ارائه دهد

  Efficiency    کارآئی

هزینه رسیدن به هدف
کار را درست انجام دادن Doing things right  
رسیدن به اهداف با صرف بهینه منابع

Effectivness اثر بخشی 

میزان تحقق اهداف
کار درست انجام دادن  Doing righ things
توجه به عملکرد عالی،رضایت خاطر کارکنان


بهره وری=کارآئی +اثربخشی

مدیریت علم است یا هنر
علم:از طریق آموزش
هنر:از طریق کسب تجربه

سازمان :

سازمان عبارتست از دسته بندي و گروه بندي افراد در قالبهاي نظام يافته بگونه اي كه مساعي هماهنگ شده آنها در يك محيط متغيير بصورت وسيله اي براي نيل به هدفهاي سازماني در آيد.

سازمان عبارتست از فرآيندي نظام يافته از روابط متقابل افراد براي دست يافتن به هدفهاي معين 

برای دانلود جزوه مدیریت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مدیریت, هنر مدیریت علم مدیریت رهبری سیستم سازمان, مدیر اقتضائی تئوری مدیریت مبانی مدیریت, کارایی اثربخشی راندمان بهره مدیریت, مدیر مدیریت سازمان بهره وری اصلاح ساختار
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 19:35  توسط spow  | 

شعرهایی از شمس لنگرودی

از شب
بجز خاکستر خانه اش باقی نیست
تو رفته ئی
سحر
از سوراخ کلید پیامی روشن می فرستد
بی تو نمی توانم بخوانم.

------------


بگذار خم شوم
گونه های نسیم را ببوسم
عیناً به رسم تو دور می شود، می بینی!

------------

پرندۀ توست در اتاقم
بر میلۀ شعرهایم
که آواز می خواند
نقطه ها را بر می چیند
و آب از من می خواهد.

پرندۀ توست
در خشکسال تنم
که آواز می خواند
و به زمزم شان فخر می فروشد.

پرندۀ توست در تنم
که به پروازم خیره اند
مارهای زنگاری، جغدها، نیزه ها.

------------

تابستان، گذشته است
جاده فرش شده در برگ ها
برگی در کفم نیست
برای بازی با روزهائی
که نباشی.

شمس لنگرودی
تعادل روز بر انگشتم


مصاحبه ی روزنامه بهار با شمس لنگرودی 11 مهر 92

شعر غنایی و عاشقانه‌های سیاســــی – اجتماعی شمس‌لنگرودی در این ‌سال‌ها در فضای مجازی و در عرصه کتاب‌های کاغذی مخاطبان فراوانی دارد. لنگرودی آن‌قدر مورد توجه است که آهنگسازان به سراغش می‌روند و یکی، دو سی‌دی از ترانه‌هایش ضبط و پخش شد. در یک فیلم بلند سینمایی نقش قاضی دادگاه را بازی کرد که در دهه فجر به نمایش گذاشته می‌شود. سه رمان نوشت که جلد دوم آن مجوز چاپ نگرفت. با این همه لنگرودی شاعر کماکان بیشتر مورد توجه است. هم‌نسلان او خاطره مجموعه شعر «قصیده لبخند چاک‌چاک» را مرثیه شکست نسل خود ارزیابی می‌کنند و بازتاب آرمانگرایی آن دوران. اما نسل جدید که نه تجربه دوران انقلاب و دهه 60 را دارد و نه دغدغه آگاهی از چند و چون آن، شمس‌لنگرودی را با همین ویژگی‌های امروزش دوست دارند. همین که هست.
«تو دیگر نیستی/ انار شکسته‌ای که خاطره‌های خونینش تنها بر دست و دهان می‌ماند.
تو دیگر نیستی/ مگر به صورت شعری در دهان/و لمس سرانگشت‌های تمام‌شده‌ات/ در دست‌هایمان./
شگفت، لعل‌گونه، درخشان، پرداخت شده، آبگون،.../ انار دهان گشوده/ از این بیش/نمی‌ماند/ بردرخت.»
در مقطعی از تاریخ شعر نو، شعر سیاسی علاقه‌مندان فراوانی داشت. به ویژه در میان اقشار دانشجو و تحصیلکرده، زمانی انتشار یک شعر از فروغ، اخوان و شاملو جامعه روشنفکری را تکان می‌داد، چه شد که آن شور و شوق دیگر وجود ندارد.
زمانی بود که چپ‌ها- به ویژه در حوزه هنر و ادبیات- جهان را به تسخیر خودشان درآورده بودند. به‌ویژه مارکسیست‌ها. سوال را می‌شود شکل دیگری مطرح کرد. چرا با وجود این که بحران‌های عظیمی جهان را در خود گرفته، خبری از چپ نیست. همه در سکوت فرورفته‌اند، درگیری‌ها غالبا بین راست سنتی و راست مدرن است و چپ‌ها نظاره‌گر صحنه‌اند. برای این که متاسفانه عملکرد چپ‌ها خوب نبود، برای این که اندیشه چپ به نیازهای جوامع پاسخ لازم را نداد، همیشه انگیزه‌هاست که محرک اصلی انسان است. چپ‌ها سال‌ها فکر می‌کردند کلید حل معضلات جوامع بشری در دست‌شان است و شاعران و نویسندگان چپ هم به دنبال این تئوری با شور و هیجان این آرمانگرایی را تبلیغ می‌کردند. منتها وقتی خود تئوری‌ها زیر سوال رفت یا دست‌کم مورد تردید یا مورد بازبیبنی قرار گرفت نقش هنر و ادبیات هم در این عرصه کمرنگ شد. الان دیگر آن نوع از ادبیات به نیاز جامعه پاسخ نمی‌دهد. برای روشنفکر دهه 50 مسلم بود که مشکل زیربنا و روبناست. اما امروز تقریبا برایش روشن شده که چنین خبرهایی نیست که زیربنا اگر عوض شد روبنا هم عوض می‌شود.
آیا به همین دلیل شعر از اریکه سلطنت به زیر افتاد و رمان جایش را گرفت؟
شعر سالیان دراز است که کارکرد اولیه‌اش را در جهان از دست داده است. منتها در کشورهای اصطلاحا پیرامونی این اتفاق تازه دارد می‌افتد. فقط این نیست که شعر دیگر جایگاه سابق را ندارد. تئاتر، باله، نقاشی و... هم همین وضع را دارند. هنرهای دیگری آمدند و آن‌قدر با صدای بلند اعلام حضور می‌کنند که صدای هنرهایی مثل شعر شنیده نمی‌شود. مثل موسیقی و سینما، بسیاری از عناصر شعر در موسیقی تجلی پیدا می‌کند یا وارد سینما شده است. برای همین کارکرد این هنرها افزایش پیدا کرده است. موسیقی شاعرانه، سینمای شاعرانه. یک کنسرت موسیقی هزاران هزار نفر را جمع می‌کند اما شعر چنین توان و امکانی ندارد. حتی رمان هم چنین امکانی ندارد. بهترین رمان را در کمتر از دو ساعت می‌توانید در یک فیلم سینمایی ببینید. در حالی که خواندن آن رمان اگر خیلی سرعت داشته باشید یک ماه طول می‌کشد. اما سرانجام هیچ‌کدام از این هنرها از بین نمی‌روند.
امروز با توجه به فضای مجازی و حضور انواع هنرها در این فضا و نشر الکترونیک آینده شعر و داستان و رمان را چگونه می‌بینید؟
کتاب جالبی منتشر شده به اسم «سارقان آتش» که گفت‌وگوهایی است در باب رمان و شعر که تعدادی مصاحبه است با ساراماگو، امبرتو اکو، هانتکه، پل آستر و... کتاب بسیار جالب و جذابی است. یک بخش از کتاب مربوط به مصاحبه‌ای است با امبرتو اکو که سوال خبرنگار از او همین است. امبرتو اکو جواب دقیقی به این سوال می‌دهد. مختصرش این است که می‌گوید اقیانوسی که با اینترنت پیدا شده مسلما خیلی‌ها را از مراجعه به کتاب بی‌نیاز می‌کند اما خاصیت کاغذ -کتاب و روزنامه- این است که به سادگی از دست نمی‌رود.
وقتی رمان درآمده بود خیلی‌ها در اواخر قرون 18 و 19 می‌گفتند دوره شعر دیگر تمام شده است. اما بعدها دیدیم که تمام نشد. سینما که پیدا شد بسیاری می‌گفتند دوره رمان دیگر تمام شده است. امبرتو اکو می‌‌گوید وقتی از روی رمان «نام گل سرخ» فیلم سینمایی ساختند، در واقع این فیلم چیز دیگری شد که اصلا رمان من نبود. اکو می‌گوید در آن‌جا فهمیدم هر کسی روایت خودش را می‌تواند داشته باشد بنابراین هم سینما هست و هم این که رمان در جای خودش خواهد ماند. اکو می‌گوید جالب این است که دیدم تازگی از روی فیلم رمان می‌نویسند. نتیجه عرض بنده این است که هر کدام کارکرد خودشان را حفظ خواهند کرد. اگرچه نهایتا آن‌که تازه‌تر است جای بیشتری برای خودش باز می‌کند. به‌ویژه که امکانات بیشتری دارد و به ویژه که قابلیت دسترسی مخاطبان به آن بیشتر است.
دوره احمدی‌نژاد چگونه گذشت؟
بسیار بیمارگونه و سخت. در آن دوره هزاران اثر منتشر نشد. سانسور فقط جلوی اثر را نمی‌گیرد، به مرور خلاقیت را نابود می‌کند. و این چیزی است که آن‌ها می‌دانند.
ولی کتاب‌های زیادی از شما منتشر شد.
در آن دوره تنها کتاب من نبود که منتشر می‌شد. هزاران کتاب از نویسندگان و شاعران و مترجمان منتشر شد. کتاب‌های فراوانی هم اجازه چاپ نگرفت. این که اگر شاعری کتابی منتشر کرد پس هیچ مشکلی نداشت دیدن یک‌طرف قضیه است. بعضی‌ها کم‌کارند و بعضی پرکار. کم‌کارها مسلما در مواجهه با مشکل ممیزی بیشتر دیده می‌شوند. اما وقتی شما پرکار باشید و چند کتاب تحویل وزارت ارشاد برای گرفتن مجوز بدهید سرانجام کاری از شما منتشر می‌شود. در دوره احمدی‌نژاد جلوی انتشار رمان من گرفته شد. رفتیم با مسئولان اداره کتاب صحبت کردیم ولی سر سوزنی تاثیر نداشت و غیرمجاز اعلام شد. اسم رمان بود «شکست‌خوردگان را چه کسی دوست دارد؟». یک مجموعه شعر دیگر به اسم «صبح آفتاب‌تان بخیر گر‌به برفی» داشتم که مجوز چاپ نگرفت. یا مجموعه‌هایی که از من منتشر شد، بدون ممیزی نبود.
شعرهای خطابی شما برای چه کسی است؟ آیا در عشق کسی است که شکست خورده‌اید؟
این شعرها خطاب به هر کسی که باشد، خب نمی‌توانم اسم ببرم. اما آن عشق مورد نظر شما شکست نیست. زیرساخت ذهنم اصلا این گونه نیست. یعنی در عاشقانه‌ترین شعرهایم هم اگر دقیق شوید، مطلقا صحبت شکست به میان نمی‌آید. اما اندوه ازدست‌دادگی، همیشه در من هست. این از کجا می‌آید، نمی‌دانم و علتش را کشف نکرده‌ام. یک حس تنهایی همیشه با من بوده و هست که شاید این شعرهای خطابی آن خلاء درون را پر می‌کند.پائیز
جنون ادواری سال است
پیرهنش را ریزریز می کند
در ملافه ای به سفیدی برف
خواب میرود
بانگشتانی
که از لبه تخت بیرون است

------------

چه شغل عجیبی !
شروع هفته تو را می بینم
باقی هفته
به خاموش کردن خود در اتاقم مشغولممن کوچه‌یی از شهابم
در روشنایی من باران‌ها دهل می‌کوبند
و بچه‌های برهنه فرفره‌شان
بشقاب پرنده‌ی دست‌ساز است
خرمهره‌‌شان ابریشم اندوه.

چرا تا وقتی نیامده بودی
همه چیزی سر جای خود بود
حالا دندان‌هایم نیز، فقط با اسطوره سفید می‌شوند
و چقدر می‌ترسم از سفید
وقتی شنیده‌ام
در برف شاهنامه کسانی هم گم شدند
و تو پیداشان نکردی.

شمس لنگرودی
از کتاب تازه منتشر شده
«وعجیب که شمس‌ام می‌خوانند»
63 ترانه عاشقانه- انتشارات نگاه

برچسب‌ها: شعرهایی از شمس لنگرودی, وعجیب که شمس‌ام می‌خوانند شمس لنگرودی, تعادل روز بر انگشتم شمس لنگرودی, شعر نو, شمس لنگرودی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 18:45  توسط spow  | 


سيستم حفاظت از سايتهاي ارتباطي در مقابل رعدوبرق و اثرات ناشي از آن

امروزه ارتباطات به يکی از ستون های زندگی تبديل گرديده و بسترهای اطلاع رسانی که دنيا را به دهکده کوچکي تبديل نموده اند  سوار بر امواج خروشان ارتباطات می باشند .
در چنين وضعی ، با توجه به  اهمیت  برقراری ارتباطی پايدار بایستی  به فکر بالا بردن ايمنی فيزيکی و الکتريکی سايتهای  ارتباطی بود .
در گذشته  رعد و برق و عوامل طبيعی خسارتهای جانی و مالی فراوانی به انسان وارد نموده اند . ولی امروزه ، اصابت مستقيم و يا القائات ناشی از اصابت غير مستقيم صاعقه می تواند  اثرات مخربی برروی سايتهاو سيستم هاي  ارتباطی گذاشته و علاوه بر خسارات فراوان مالی ،  پايداری ارتباطات را نيز تهديد نمايد .

در اين مقاله سعی خواهيم کرد تمامي اثرات صاعقه بر روي سيستم هاي ارتباطي را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای عملی و استاندارد برای مقابله با آن ارائه نماييم.
تعريف يك سیستم هم پتانسیل :
وجود اختلاف پتانسیل بالا بین دو هادی الکتریکی نزدیک بهم باعث بوجود آمدن قوس الکتریکی می شود که خطر و خسارت ناشی از آن کمتر از صاعقه نیست ، بهمین دلیل در ایجاد یک سیستم حفاظتی ارت هم پتانسيل سازی از ارکان کار بوده و بدین مفهوم است که در یک مکان حفاظت شده بایستی تمامی هادی های الکتریکی ازقبیل بدنه دستگاهها  ،  سازه های فلزی  ، لوله های آب و ....  هم پتانسیل باشند زیرا در غیر این صورت این  اختلاف پتانسیل باعث تخلیه شدن رعد وبرق از مسیر های نامناسب خواهد شد که احتمالاخسارت آن کمتر از اصابت مستقيم  صاعقه نیست . برای ایجاد سیستم هم پتانسیل بایستی تمامی اجزاء هادی در ساختمان بگونه ای به سیستم زمین مشترك متصل گردند . 
برای طراحی سيستم حفاظت از سايتهای ارتباطی در مقابل رعد و برق مولفه های فراوانی وجود دارد که مواردی در ذیل آمده است :
۱– موقعيت جغرافياي سايت ارتباطی (که بوسيله آن احتمال وقوع رعد وبرق در آن ناحيه و ضرورت نصب سيستم ارتينگ محاسبه می گردد)
۲– فاکتور تاثير سطوح خارجی ساختمان :
شکل و ارتفاع يک ساختمان با کاهش يا افزايش احتمال  اصابت صاعقه به آن ساختمان مستقيما در ارتباط است .
۳– نوع ساختمان :
آجری يا بتونی بودن ساختمان و اينکه دارای اسکلت فلزی است يا نه ؟
۴– ارزش تجهیزات  ارتباطی داخل ساختمان :
بسته به قيمت تجهيزات می توان مقدار هزينه مطلوب  برای ايمنی آن را  برآورد نمود  .
در حالت كلي برای حفاظت از يک سايت ارتباطی در نظر گرفتن دو  نوع حفاظت خارجی و حفاظت داخلی الزامی می باشد .
حفاظت خارجی   :  حفاظت خارجی سايت ارتباطی را در مقابل اصابت مستقيم رعد و برق محافظت  می نمايد و از سه قسمت ذیل تشکیل گردیده است .
۱ـ برقگير                                 ۲ـ هادی ميانی                              ۳ـ سيستم زمين

که هر کدام از موارد فوق دارای انواع محاسبات عديده ای می باشد که به اختصار شرح داده می شود .

متن کامل مقاله سيستم حفاظت از سايتهای ارتباطی در مقابل رعدوبرق و اثرات ناشی از آنرا از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: صاعقه ارت و حفاظت, سیستم ارتینگ ساختمان, دانلود مقالات مهندسی برق, سيستم حفاظت از سايتهاي ارتباطي در مقابل رعدوبرق و , دانلود جزوه ارت
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 15:52  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی مبانی HSE (مبانی ایمنی و حفاظت فردی و صنعتی)

دوره آشنايي با:


سيستم مديريت
ايمني، بهداشت و محيط زيست
(HSE)
Health And Safety Executive


سيستم مديريتي
نظامي است هدفمند و سازماندهي شده با برنامه ريزي خاص كه با تهيه دستورالعملها، روشهاي اجرايي و استانداردها و مقررات جاري استقرار يافته و مورد بازنگري قرار
مي گيرد و در مقاطع زماني مختلف اصلاح
مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گردد

مزاياي اجرا
بررسي پروژه از نظر مسايل بهداشت، ايمني و محيط زيست در تمامي مراحل
اطمينان به مديريت در مشخص كردن ريسكها و روشهاي كنترل و كاهش آنها
رعايت استانداردهاي موجود در ارتباط با پروژه در تمامي مراحل HSE
كاهش هزينه ها و افزايش سودآوري و رقابت در بازارهاي جهاني بسترسازي مناسب جهت اخذ و اجراي كليه استانداردهاي مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست
 افزايش اطمينان پرسنل از كاهش و كنترل خطرات بالقوه و بالفعل موجود در پروژه و اثرات سوء آنها

در چه مرحله اي از پروژه، HSE قابل پياده سازي است؟
1.   ارزيابي
2.   انتخاب
3.   قبل از تصويب پروژه
4.   قبل از ساخت
5.   ساخت و نصب
6.   قبل از راه اندازي

7.   راه اندازي و عمليات

برای دانلود جزوه اموزشی مبانی HSE (مبانی ایمنی و حفاظت فردی و صنعتی) به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی مبانی HSE, ایمنی, حفاظت ایمنی ایمنی فردی ایمنی صنعتی, ايمني بهداشت و محيط زيستHSE, مدیریت ایمنی پروژه فرایند حفاظت استاندارد
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 15:27  توسط spow  | 

دانلود جزوه برنامه ریزی عملیاتی

جزوه 100 صفحه ای برنامه ریزی عملیاتی تهیه شده توسط دکتر فردین مهرابیان به بررسی تاریخچه ، سیر عملکرد و چارچوب های نظری و عملی برنامه ریزی و برنامه ریزی عملیاتی سیستماتیک میپردازد.

سیرتکامل برنامه ریزی :
 برنامه ریزی یکی از مهم ترین و با اولویت ترین ارکان مدیریت می باشد .
 آثار بجای مانده از زندگی بشر اولیه طی صدها هزار سال پیش نشان می دهد که در هر زمانی برنامه ریزی به نوعی صورت می پذیرفته است .
- از بدوی ترین و ساده ترین فعالیت های گروهی بشر دررفع نیازهای خود( نظیر شکاریا خوشه چینی ) تا جدیدترین و پیچیده ترین فعالیت های اقتصادی ، اجتماعی و صنعتی که عمدتاً از اواخر قرن هفدهم و درچارچوب صنایع و بازرگانی رونق گرفت و در دوران انقلاب صنعتی متجلی شد عموماً نیاز به
 برنامه ریزی را ثبوت راند  

- گردآوری افراد و ابزار و سازماندهی و هدایت آنها در زمان مناسب برای شکار، مدیریت اولیه را به
 برنامه ریزی ابتدایی پیوند می داد.

- مراکز بزرگ تمدن باستان نظیر چین ، مصر، ایران ، یونان،روم هرکدام به سهم خود دارای برنامه ریزی های ضمنی بوده اند .

- اولین برنامه ریزی  توسعه به اوایل دوران زمامداری  استالین در اتحادجماهیر سوسياليستي شوروی سابق برمی گردد .

کمی پس از سال 1500 میلادی ، عقاید ماکیاولی  مبتنی بر لزوم حداکثر استفاده از هر چیز در خدمت حاکم، طرفداران زیادی یافت .
در حدود سال 1650 میلادی ، لویی چهاردهم ، امپراتور فرانسه زندگی روزمره و شیوه حکومت خود را براساس یک زمان بندی دقیق قرار داده بود که طبیعتاً دستگاه دولت نیز تا حدودی ملزم به رعایت این برنامه ریزی بود .

- در اواخر قرن 17 برنامه ریزی با اهدافی صرفاً اقتصادی متجلی شد - توماس هابز( (Thomas Hobbes دانشمند انگلیسی بر این باور بود که منافع افراد ، انگیزه واقعی حرکات و فعالیت آنان می باشد .

در قرن 18 آدام اسمیت اقتصاد دان معروف انگلیسی اصل تخصیص ، تفکیک و تقسیم کار را ارائه نمود .

...

برای دانلود جزوه برنامه ریزی عملیاتی در 100 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه برنامه ریزی عملیاتی, تصمیم گیری برنامه مرتبه سیستم مدیر مدیریت, دانلود جزوات مدیریت, دانلود جزوات مهندسی صنایع, برنامه ریزی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 15:20  توسط spow  | 

دانلود جزوه برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک فرایندی که منجر به اتخاذ استراتژی و نیز تصمیم گیری در مدیریت استراتژیک به عنوان کاربرد توامان زمان و اتخاذ تصمیم اثرگذار در این جزوه 160 صفحه ای به تفضیل مورد بحث قرار گرفته است.

برنامه ریزی استراتژیک

مفهوم مدیریت استراتژیک
مدیریت استراتژیک هنر و علم تدوین , اجرا و ارزیابی تصمیمات وظیفه ای چندگانه است که سازمان را قادر می سازد به مقاصد خود دست یابد. مدیریت استراتژیک شامل سه بخش اصلی تدوین , اجرا و ارزیابی استراتژی می باشد.

تدوین استراتژی
در این مرحله ماموریت سازمان / شرکت تعیین شده , عوامل خارجی و داخلی بررسی می شوند تا فرصت ها , تهدیدها , قوت ها و ضعف ها مشخص شوند و بر اساس آنها اهداف و استراتـژیهای مختلف سازمان در سطوح مختلف تعیین شوند.

اجرای استراتژی
در این مرحله استراتژی های تعیین شده در مرحله تدوین بایستی به اجرا درآیند. برای اجرای استراتژی ابتدا اهداف و سیاست ها در راستای ماموریت و استراتژی ها تعیین شده و بر اساس آنها منابع سازمان تخصیص داده می شوندو سپس در ساختار مناسبی و با فرهنگ سازنده هدایت می شوند تا استراتژی ها به اجرا درآیند.

ارزیابی استراتژی
در این مرحله تغییرات احتمالی عوامل تاثیر گذار داخلی و خارجی و اثرات احتمالی آنها بر ماموریت , اهداف و استراتژی ها و راه کارهای اجرایی بررسی می شود. هم چنین نحوه انجام هر کدام از مراحل تدوین و اجرای استراتژی از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت نتایج به دست آمده و نحوه دستیابی به آنها مورد ارزیابی قرار می گیرند تا انحرافات احتمالی شناسایی شده و در جهت رفع آنها اقدام شود.

سطوح مدیریت استراتژیک
فرایند مدیریت استراتژیک دارای سه سطح است ولی در سازمانهایی که کوچک بوده و از ساختار سخت تری برخوردارند ممکن است در دو سطح تعیین شوند.این سطوح شامل :
1- سطح کل سازمان
2-سطح بخشی/واحد تجاری استراتژیک/کسب و کار
3-سطح وظیفه ای

برای دانلود جزوه برنامه ریزی استراتژیک در 160 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه برنامه ریزی استراتژیک, تصمیم گیری, مدیریت استراتژیک, مدیریت دانلود جزوه استراتژی استراتژیک تصمیم گیری م, استراتژی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 12:5  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی نرم افزار HSpice

جزوه تجزيه و تحليل مدارهاي الكتريكي و الكترونيكي با HSpice 

با گسترش و پيچيدگي روز افزون مدارهاي الكترونيكي استفاده از كامپيوتر در تجزيه و تحليل اينگونه مدارها از ضرورت برخوردار است. كامپيوتركمك مي كند تا بتوانيم بينش خود را در موارد زير، درباره مدارهاي الكترونيكي تعميق دهيم :

۱- بررسي اثر تغييرات اجزاء مدار و محاسبه حساسيت رفتار مدار نسبت به آن (شامل مقاومت ها، سلفها، خازن ها، ديودها و ترانزيستورها و ... )

٢- در نظر گرفتن آثار غير خطي المان ها در رفتار مدار
٣- بهينه كردن مدار با توجه به موارد فوق
٤- بررسي رفتار مدار از نظر نويز و اعوجاج ها و همچنين از نظر تجزيه و تحليل در حوزه فركانس و بدست آوردن طيف فركانسي بر مبناي تجزيه و تحليل فوريه بدون اينكه نياز به استفاده از دستگاه هاي گران قيمتي مانند Noise Figure Meter و يا Spectrum Analyzer داشته باشيم .  

برنامه HSpice

HSpice برنامه اي براي شبيه سازي مدارهاي الكتريكي و الكترونيكي مي باشد. اين برنامه قابليت تجزيه و تحليل هاي زير را در مدارهاي الكتريكي و الكترونيكي دارد .

١- تجزيه و تحليل dc

٢- تجزيه و تحليل گذرا

٣- تجزيه و تحليل نويز

٤- تجزيه و تحليل ac

٥- تجزيه و تحليل فوريه

برای دانلود جزوه اموزشی نرم افزار HSpice تهیه شده توسط اقای سیروس طوفان در دانشگاه علم و صنعت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی نرم افزار HSpice, دانلود جزوات مهندسی برق, تحلیل مدار, اموزش نرم افزار, تجزيه و تحليل مدارهاي الكتريكي و الكترونيكي با HSp
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 11:52  توسط spow  | 

دانلود کتاب اصول مدیریت اسلامی و الگوهای ان در بیش از 250 صفحه که یک منبع کامل برای درس اصول مدیریت اسلامی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مدیریت وگرایش های مختلف ان به حساب می اید.

اصول مديريت اسلامي و الگوهاي آن
حجت‌الاسلام دكتر ولي‌الله نقي‌پورفر

تهيه كننده:
دكتر ميرزا حسن حسيني

اين بحثها، در بر گيرنده سه مقدمه، و پنج اصل از اصول مطرح شده به همراه الگوهاي آنها مي باشد كه تلاشي است در حد بضاعت ناچيز در استخراج اصول مديريت اسلامي و شناسايي الگوهاي آنها در سيره انبيا و اوليا.

مقدمه اول
1) نقش«زمان و مكان» در فهم و تحقق دين
2) نقش ديدگاه« ولايت فقيه» در فهم و تحقق دين

مقدمه دوم
1) مديريت از ديدگاه قرآن و معصوم (ع)
2) رابطه دين اسلام و علم

مقدمه سوم
1) مباني پزوهش در قرآن
2) منابع تحقيق در مديريت اسلامي
* پس از طي اين مقدملت به بررسي« اصول مديريت اسلامي و الگوهاي آن» مي رسيم:

ترتيب اصول
1) اصل عدم تقدم بر خدا و رسول
2) اصل آخرت گرايي
3) اصل وحدت و هماهنگي
4) اصل اعمال مديريت بر اساس اختيار نيروها
5) اصل اعمال مديريت بر اساس بصيرت نيروها
6) اصل تدبر و تدبير
7) اصل مشورت
8) اصل تحزب و سازماندهي
9) اصل هدايت و رهبري
10) اصل مسووليت متقابل
11) اصل ابوت و بنوت
12) اصل امر به معروف و نهي از منكر
13) اصل مراقبت و محاسبه
14) اصل بشارت و انذار
15) اصل اصل حضور و شهود
16) اصل اختيار و مسووليت
17) اصل اصل سلسله مراتب مديريت
18) اصل قسط و عدالت
19) اصل مدارا و تقيه
20) اصل قاطعيت در طرح و اجرا
21) اصل آموزش مستمر
22) ...

متن کامل کتاب اصول مدیریت اسلامی و الگوهای ان را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود کتاب اصول مدیریت اسلامی و الگوهای ان, اصول مدیریت اسلامی و الگوهای ان, اسلام مدیریت مدیر مدیریت اسلامی اصول مدیریت, دانلود کتابهای مدیریت, مدیریت اسلامی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 11:23  توسط spow  | 

دانلود فایل سمینار اموزشی هوش هیجانی

هوش هيجاني (عاطفي)

ارايه كننده : دكتر محمد رضا عابدي

مقايسه IQ  و EQ
ضريب هوش عاطفی
ثابت نيست
در طول زندگی قابل افزايش است
IQ
در حدود 15 سالگی تثبيت می شود
قابل افزايش نيست
می تواند به اندازه 10 تا 20 درصد در موفقيتها نقش داشته باشد.

تفاوتEQ  با IQ
 با اشاره به تفاوت EQ  و IQ اهميت EQ در رفتار و عملكرد سازماني افراد بيشتر نمايان خواهد شد : اولاً IQ تا حد زيادي غير اكتسابي و موروثي است در حاليكه نتايج پژوهشها نشان مي دهد با دادن آموزشهاي لازم و فراهم كردن بستر تربيتي مناسب مي توان EQ افراد را ارتقا داد.

ثانياً با توجه به اهميت  روابط اجتماعي در سازمانها بدون ترديد نقش EQ در موفقيت شغلي افراد پر رنگ تر است. امروزه گفته مي شود موفقيتهاي افراد در سازمانها 80 % وابسته به EQ  و تنها 20 % در گرو بهره مندي ازIQ  بالاست به عنوان مثال فردي با توانايي هاي منطقي و بهرة هوشي بالا كه نتواند احساساتش را كنترل كند يا روابط اجتماعي خوبي را بنا كند در محيط كاری اش با مشكل روبرو مي شود، ولي فردي با بهرة هوشي عادي و در عين حال برخورداري ازEQ بالا با مديريت بر احساسات خود برانگيختگي ، همدلي و داشتن روابط اجتماعي مطلوب در سازمان با احتمال بيشتري مي تواند به جايگاههاي بهتر و موفقتيهاي بيشتر دسترسي پيدا كند.

متن کامل فایل سمینار اموزشی هوش هیجانی به صورت اسلایدهای پاورپوینت را ازلینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: هوش هیجانی, هوش هیجانی هوش عاطفی روانکاوی روانشناسی, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود فایل سمینار اموزشی هوش هیجانی, روانشناسی کار
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 10:46  توسط spow  | 

كنترل كيفيت

کنترل کیفیت Quality Control چه به صورت کیفی و چه به صورت کمی (که در صنایع و مشاغل مختلف بیشتر با این نوع از کنترل سروکار داریم) یکی از زمینه های اصلی بروز عیوب و شکاف ها از برنامه و هدف سازمان و سیستم است تا با گرفتن فیدبک های مناسب و اعمال اصلاحات لازم نسبت به بهینه سازی عملکرد اقدام شود.

دانلود جزوه اموزش مبانی کنترل کیفیت تهیه شده توسط اقای محمدرضا سلیمان فلاح که فهرست ان را در ادامه مشاهده می فرمایید:

فصل اول : مروري بر تاريخچه كيفيت

فصل دوم : بازرسي

فصل سوم : كنترل كيفيت

فصل چهارم : كنترل كيفيت آماري

فصل پنجم : طرح نمونه گيري بمنظور پذيرش

تعريف بازرسي
بطور كلي فرآيند بازرسي را مي توان به عنوان عملياتي كه وظايف آن عبارت است از :
تعريف نمود.
1- تعين مشخصات لازم و روشهاي اندازه گيري براي بازرسي
2- تحقيق پيرامون ميزان مطابقت توليد با مشخصات طراحي شده
3- ارتباط اطلاعاتي با مسئولان ايجاد تصحيحات لازم در فرآيند توليد

بازرسي و كنترل كيفيت

اصولا بايد تمايز بسيار روشني ميان بازرسي و كنترل كيفيت قائل شد ، چرا كه بازرسي مقايسه مشخصه ها با استانداردهاي تعين شده است  ، در حالي كه كنترل كيفيت با هر وظيفه اي كه به بهبود كيفيت محصولات توليدي كمك كند ارتباط دارد. به عبارت ديگر كنترل كيفيت كليه وظايف يا  فعاليتهاي لازم جهت تحقق اهداف كيفيتي شركت را در بر ميگيرد

برای دانلود متن کامل جزوه اموزشی کنترل کیفیت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزش کنترل کیفیت, دانلود جزوات مدیریت, دانلود جزوات مهندسی صنایع, کنترل کیفیت کنترل کیفی بازرسی اصلاح نمونه گیری, کنترل کیفیت Quality Control
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 9:16  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی اشنایی با وظایف مدیریت منابع انسانی

وظايف مديريت منابع انسانی


تجزيه و تحليل (کارشکافی)  و طراحي شغل
برنامه يزي نيروي انساني
كارمنديابي
انتخاب
جامعه پذيري (اجتماعي كردن)
آموزش
ارزيابي عملكرد كاركنان
پاداش
ارزشيابي مشاغل (مديريت حقوق و دستمزد)
انضباط

شغل:
مجموعه وظايف و فعاليت هايي كه يك انسان معمولي در مدت زمان معيني انجام مي دهد. علاوه بر وظايف و فعاليت ها، اختيارات و مسئوليت هاي شغل هم بايد معين باشد.
پست:
تعداد جايگاه هايي كه براي يك شغل در نظر گرفته مي شود.

متن کامل جزوه اموزشی اشنایی با وظایف مدیریت منابع انسانی را از لینک زیر دریافت کنید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی اشنایی با وظایف مدیریت منابع ان, ارزیابی عملکرد, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوات مدیریت, مديريت منابع انسانی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم مهر 1392ساعت 9:5  توسط spow  | 

دانلود نمونه سوالات درس فلز کاری

فایلی که برای دانلود ارائه میشود حاوی 75 نمونه سوال برای درس فلزکاری می باشد که برای ازمودن دانسته های خود میتوانید از سوالات بهره ببرید:

نمونه سوالات فلز کاری

1- دندانه های تیغ اره را چپ و راست می سازند تا آن که:
 الف) براده بیشتر برداشته شود                              ب) راحت تر حرکت کند
  ج ) براده برداری سرعت بیشتری داشته باشد           د) هیچکدام

2- سوهانها از نظر آج عبارتند از :
 الف) یک آج – دو آج – آج درشت                         
ب) آج نرم – آج متوسط – آج درشت
ج  ) آج تخت- آج سه گوش- آج چهار گوش                                                                                     
 د  ) هیچکدام
3- برای بریدن آهن توپر و تیرآهن از تیغ اره :
 الف) 18 دندانه در هر اینچ استفاده می کنند
  ب ) 14 دندانه در هر اینچ استفاده می کنند
    ج ) 24 دندانه در هر اینچ استفاده می کنند
   د  ) 32 دندانه در هر اینچ استفاده می کنند

4- برای دنده کردن سر لوله آب:
 الف) از قلاویز استفاده می کنیم
  ب ) از برقو استفاده می کنیم
  ج  ) از حدیده استفاده می کنیم
   د  ) از هیچکدام استفاده نمی کنیم

5- برای سوراخ کردن یک قطعه فلز:
 الف) آن را با سمبه نشان علامت زده سوراخ می کنیم
  ب ) آن را به گیره مخصوص ماشین مته بسته و سوراخ می کنیم
  ج  ) آن را با سمبه نشان علامت زده به گیره مخصوص ماشین بسته سوراخ میکینم
   د  ) آن را بدون زدن سمبه نشان و بستن به گیره سوراخ می کنیم

6- دقت کولیس عموما برابر است با:
 الف) 100/1 متر        ب) 10/1 متر       ج) 10/1 ساتنیمتر       د) 10/1 میلیمتر

برای دانلود متن کامل نمونه سوالات درس فلز کاری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود نمونه سوالات درس فلز کاری, مهندسی مکانیک ساخت تولید, مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, فلزکاری
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392ساعت 13:27  توسط spow  | 

کاربردهای ایمنی در سوئیچ گیرهای برق

سوئيچ‌گيرهاي برق از جمله ابزارهايي هستند كه متخصصان و كارشناسان و كاربراني در صنعت برق با آنها سروكار دارند. شناخت نحوه كار آنها و ميزان ايمني‌شان براي كاربران مي‌تواند مفيد باشد. در مقاله ترجمه شده زير كه به وسيله مهندس تقي وحيدي كارشناس ارشد تحقيقات و بهره‌وري شركت توزيع نيروي برق خراسان جنوبي ارايه شده نحوه كار سوئيچ‌گيرهايي از نوع سه فاز AC با ولتاژ نامي يك تا ۳۳ كيلوولت و ايمني آنها مورد بررسي قرار گرفته است.
سوئيچ‌گيرهاي مورد بحث در اين مقاله از نوع سه فاز AC با ولتاژ نامي ۱ تا ۳۳ كيلوولت بوده كه مسايلي مانند نحوه انتخاب، بهره‌برداري و نگهداري از آنها در اين نوشتار مطرح شده است. راهكارهاي ارايه شده مربوط به سوئيچ‌گيرهاي روغني، هوايي، گازي (۶SF) و خلاء بوده است. همچنين توصيه‌هاي صورت گرفته درباره بريكرها، كليدها، كليدفيوزها و مقره‌ها و همچنين كنتاكتورهايي با ولتاژ AC در حد يك كيلوولت كاربرد است. اين نوشتار سوئيچ‌گيرهاي DC، سوئيچ‌گيرهاي AC تكفاز و فشار ضعيف تا سطح ولتاژ يك كيلوولت را شامل نمي‌شود.

● سوئيچ‌‌گيرهاي برق

به طور كلي، سوئيچ‌گيرها قابليت راه‌اندازي و اطمينان مناسبي داشته و عيب و نقص در آنها به ندرت رخ مي‌دهد اما وقوع عيب، ممكن است سبب بروز حوادثي همچون انفجار، سوختن روغن، ايجاد ابرهاي گازي، و بروز جراحات جدي در افراد شده و حتي در مواردي منجر به مرگ و مير و نيز آسيب به كارخانه‌ها و ساختمان‌هاي مجاور شود و زيان‌هاي مالي را نيز به وجود آورد. سوئيچ گيرهاي گازي (۶SF) و خلاء، خطرات ناشي از آتش‌‌سوزي روغن را نداشته اما ممكن است ضايعات ديگري در آنها روي دهد كه براي پيشگيري از آن نياز به مديريت و سازماندهي است. تجربه‌هاي گذشته نشان داده كه عيب و نقص معمولاً پس از راه‌اندازي يا اندكي پس از راه‌اندازي سوئيچ‌گير روي مي‌دهد. بنابراين نحوه راه‌اندازي سوئيچ‌گير، موقعيت نصب آن و شرايط شبكه در لحظه راه‌اندازي، شاخص مهمي در بهره‌برداري ايمن سوئيچ‌گير هستند. سيستم‌هاي مديريتي براي بهره‌برداري ايمن سوئيچ‌گير و پيشگيري از ضايعات بايد قابليت ثبت اطلاعات شبكه را داشته و روش‌هاي نصب، راه‌اندازي، بهره‌برداري، نگهداري و تعويض تجهيزات را مشخص كند. همچنين ضرورت دارد در سيستم‌هاي مديريتي مزبور علاوه بر آموزش كاركنان سيستم مميزي براي كنترل اثربخشي روش‌هاي به كار رفته تعريف شود.

● ثبت اطلاعات

ضرورت دارد اطلاعات مربوط به تمام سوئيچ‌گيرها، دياگرام‌ها و آرايش‌هاي شبكه شامل خطاهاي موجود در نقاط مختلف شبكه ثبت و كنترل شده و از قابليت دسترسي به آنها و به روزبودن اطلاعات اطمينان حاصل شود. اطلاعات ثبت شده بايد حاوي مواردي چون دياگرام‌هاي شبكه و ارتباطات بين سوئيچ‌گيرها و ساير اقلام باشد. ضمناً سطوح خطا، نوع تجهيزات و اطلاعات مرتبط با آنها از قبيل نام سازنده، شماره سريال و سال ساخت، تاريخ نصب، ولتاژ و جريان نامي، جريان اتصال كوتاه نامي و مكانيسم راه‌اندازي مدنظر قرار بگيرد و نيز اطلاعات مربوط به محدوديت‌هاي بهره‌برداري مانند احتمال بروز شوك‌هاي الكتريكي و نيز اطلاعات مربوط به نحوه نگهداري اقلام داخلي سوئيچ‌گير و تعداد عمليات رفع خطا از بريكرهايي كه تحت جريان نگهداري قرار گرفته‌اند، در آن موجود باشد. اين موارد همچنين جزئيات تمامي اصلاحات و رفع عيوب انجام شده را بايد ارايه دهد. براي مثال مواردي مانند تنظيم اهرم‌هاي فرمان وصل تجهيزات در برابر عكس‌العمل‌هاي مكانيكي هنگام وصل و … را بيان كرده و نيز اطلاعات مربوط به وسايل كنترل قوس الكتريكي در بريكرهاي روغني را ثبت كند.

● روش‌هاي نصب و راه‌اندازي، بهره‌برداري

به كمك اطلاعات ثبت شده، بايد سوئيچ‌گيرها و شبكه‌هاي برق مورد ارزيابي قرار گيرند تا امكان شناسايي خطرات و مشكلات بالقوه از قبيل شوك‌هاي مكانيكي موثر بر سوئيچ‌گير، وجود تجهيزات راه‌اندازي با فرمان دستي، عدم وجود اهرم‌هاي فرمان وصل به گونه اي كه در برابر عكس‌العمل‌هاي مكانيكي حين وصل مقاوم باشند، و نيز وسايل نامناسب حفاظت در برابر آتش‌سوزي ميسر شود. پس از ارزيابي مي‌توان اقدامات مورد نياز را براي حصول اطمينان از عملكرد ايمن تجهيزات و سيستم‌ها، شناسايي كرد. اين اقدامات شامل جلوگيري از راه‌اندازي سوئيچ‌گير در حالت اتصال به شبكه و قرار داشتن تحت شوك مكانيكي از طريق غيرفعال كردن قابليت راه‌اندازي اتوماتيك تجهيزات تا زمان رفع خطاي سيستم است. جلوگيري از امكان دسترسي به سوئيچ‌گير در حالت اتصال به شبكه، كاهش سطوح خطاي شبكه در نقاط مختلف از طريق آرايش مجدد شبكه‌ها، جلوگيري از راه‌اندازي كليدهاي با مكانيسم دستي در حالت برقدار بودن شبكه تحت شرايط دقيق كنترلي و جايگزيني سوئيچ‌گيرهاي تحت شوك مكانيكي نيز مدنظر است. ساير اقدامات اضطراري و ضروري پس از ارزيابي نيز عبارتند از: تغيير مكانيزم وصل براي سوئيچ‌گيرهاي با راه‌انداز دستي (در غير اين صورت بايد نسبت به جايگزيني سوئيچ‌گير اقدام شود). تنظيم اهرم‌هاي فرمان وصل در برابر عكس‌العمل‌هاي مكانيكي تجهيزات در هنگام وصل آنها به شبكه، و اقدامات اصلاحي براي حفاظت در برابر آتش‌گرفتگي.
براي انجام اقدامات فوق بايد طرحي ارايه شده و جدول زماني انجام آن تهيه شود. همچنين بايد روش‌هاي راه‌اندازي توسعه يافته و گروه مناسبي از كاركنان براي انجام فعاليت‌هاي مورد نياز در بهره‌برداري، بازرسي، تعمير، نگهداري و تست سوئيچ‌گيرها انتخاب شوند. از سوي ديگر كاركنان مربوطه بايد دانش مناسبي از قوانين ايمني و اعمال آنها داشته و در صورت لزوم نسبت به آموزش كاركنان اقدام شود. همچنين ضرورت دارد به صورت منظم كل سوئيچ‌گير و ملحقات آن، بازرسي، نگهداري و تست شوند. همچنين موادي از قبيل روغن و گاز ۶SF نيازمندي‌هاي خاصي از لحاظ كاركرد، تميزي، جلوگيري از كثيفي، محل استقرار روغن و گردش آن داشته و همچنين خطرهايي در ارتباط با كاربرد آنها وجود دارد. ايستگاههاي توزيع نيز بايد به صورت دوره‌اي بازرسي شده و اقدامات اصلاحي طبق اولويت به انجام رسند. اين اقدامات شامل كارهاي فوري (در زمان به خطرافتادن ايمني ايستگاه و مكان استقرار آن) و فعاليت در اسرع وقت و اقدامات آينده است. آيتم‌هايي از قبيل محل استقرار سوئيچ‌گير، وجود علايم حاكي از رطوبت و آب، وجود علايم حاكي از دسترسي به تجهيزات و اختلال در آنها توسط افراد غيرمجاز، وجود تجهيزات آتش‌نشاني و تابلوهاي هشداردهنده، علايم حاكي از افزايش درجه حرارت، بوي مواد داغ و اوزن وجود دود نيز قابل بررسي است.

علايم حاكي از نشت روغن و ساير شرايط غيرطبيعي، وجود دوده و مواد آلاينده، خوردگي سوئيچ‌گير، كنترل سطح سيال، وجود برچسب‌ها، درستي اتصالات و اينترلاك‌هاي اصلي، وجود تجهيزات حفاظتي و ابزار دقيق و موقعيت تجهيزات كمكي از قبيل باتري‌ها و شارژرها و تابلوهاي فرمان بايد در برنامه بازرسي لحاظ شوند. از سوي ديگر برنامه نگهداري بايد در فواصل زماني منظم و از پيش تعيين شده انجام شده و عمليات نگهداري درباره بريكرهاي روغني به كار رفته و اين اقدام بلافاصله پس از فرمان قطع بريكرها در اثر خطاي موجود در شبكه، به انجام رسد. برخي اوقات از سوئيچ‌گيرهاي ۶ SF و يا سوئيچ‌گيرهاي خلاء به عنوان سوئيچ‌گيرهايي ياد مي‌شود كه ”نياز كمي به نگهداري“ دارند، اما اين موضوع بدين معني نيست كه اين سوئيچ‌گيرها نياز به برنامه نگهداري ندارند. براي امر نگهداري بايد با توجه به عواملي از قبيل نوع سوئيچ‌گير، عمر آن و تعداد دفعات راه‌اندازي، برنامه‌ريزي صورت گيرد. همچنين بايد تاريخچه نگهداري سوئيچ‌گير بررسي شده و نيز اطلاعات مربوط به هر آيتم ثبت شود تا امكان شناسايي عوامل منجر به بروز تغييرات در تجهيزات فراهم شود. به دنبال آن فاصله زماني بين دوره‌هاي نگهداري را مي‌توان تنظيم كرد. در صورتي كه ارزيابي نشان دهد كه سوئيچ‌گير نياز به جايگزيني دارد، بايد موارد زير لحاظ شده و در صورت لزوم به تصويه‌هاي مربوطه عمل شود:

۱) جايگزيني كامل سوئيچ‌گير:
مزيت اين كار در اين است كه نصب سوئيچ بورد جديد مطابق با آخرين طراحي پيشنهادي از سوي سازندگان خواهد بود.
۲) جايگزيني يا رفع عيب سوئيچ بورد در تأسيسات موجود:
در اين حالت مي‌توان قطعات انفرادي سوئيچ‌گير را تعويض كرده يا نسبت به رفع عيب سوئيچ بوردها اقدام كرد. همچنين در مورد بريكرها مي‌توان نسبت به ارتقاي سوئيچ‌گير اقدام كرد قبل از تصميم‌گيري درمورد تعويض سوئيچ‌گير، لازم است عايق تجهيزات مستقر بر روي سيستم باس بار فشار قوي، محفظه ترانسفورماتور جريان، كابل‌ها و ترمينال‌ها و غيره بررسي شده و عمر مفيد آنها بررسي شوند تا هزينه‌هاي جايگزيني موردي تجهيزات، رفع عيب آنها يا نصب تجهيزات جديد قابل توجيه باشد. ضروري است كه ارزيابي كلي از سوئيچ‌گير انجام شود كه اين ارزيابي شامل بررسي عايق تجهيزات فشار قوي به كمك روش‌هاي موردي مانند اندازه‌گيري عايق به روش تخليه الكتريكي و بررسي اطلاعات ناشي از آزمايش مزبور طبق استانداردهاي موجود است. براي بررسي بريكرها ضروري است مواردي همچون اتصالات خروجي كليد، تجهيزات كنترلي و حفاظتي، اينترلاك و ارت كردن تجهيزات مطابق استانداردهاي ايمني، مقادير نامي اتصال كوتاه، مجراي خروج گازهاي ايجاد شده در كليد و مقادير نامي تجهيزات مورد بررسي و مورد بازرسي قرار گيرند. همچنين دسترسي به قطعات يدكي در فرايند تصميم‌گيري نقش اساسي دارد. بنابراين ضرورت دارد كه از موجود بودن اقلام استراتژيك (مانند بوشينگ‌ها، ترانسفورماتورهاي جريان، سركابل‌ها، مكانيزم‌هاي راه‌اندازي) و نيز اقلام روتين مورد استفاده در برنامه نگهداري (از قبيل كنتاكت‌هاي اتصال جريان الكتريكي، درزبندها، كنتاكت‌هاي خاص عبور روغن جهت خاموش كردن جرقه، و سيم پيچ‌هاي فرمان قطع و وصل) اطمينان حاصل شود. علاوه بر آن بايد از لحاظ اقتصادي بررسي شود كه آيا ارتقاي تجهيزات و يا تعويض اقلام موردي آن به منظور رفع عيب از سيستم به صرفه است و يا بايد نسبت به جايگزيني تجهيزات اقدام كرد.
از طرف ديگر كاركناني كه وظيفه راه‌اندازي، بهره‌برداري، بازرسي، نگهداري و تست سوئيچ‌گيرهاي شبكه را برعهده دارند، بايد با روش‌ها و قوانين ايمني به ويژه درمورد سوئيچ‌گيرهاي فشار قوي آشنا بوده و بايد مسووليت‌هايشان ايشان به آنان يادآوري شده و در صورت لزوم تحت آموزش قرار گيرند تا بتوان از كار ايمن و بدون خطر تجهيزات اطيمنان حاصل كرد.

● سيستم مميزي براي كنترل اثربخشي روش‌ها

به كار بردن سيستم مميزي براي حصول اطمينان از روش‌هاي مورد استفاده جهت كاركرد درست تجهيزات بسيار مهم است. همچنين سيستم مميزي بايد دربردارنده وسايلي باشد كه شناسايي و رفع خطاهاي شبكه را ممكن سازد؛ از جمله موارد مهم محدودكردن آتش‌سوزي بوده و بايد دانست كه عيب و نقص در سوئيچ‌گير مي‌تواند منجر به آتش‌سوزي شود كه در صورت استفاده از تجهيزات روغني، حادثه مي‌تواند وخيم‌تر باشد. تكنيك‌هايي وجود دارند كه مي‌توان آنها را به طور انفرادي يا به صورت جمعي به كار برد تا سبب كاهش اثرات ناشي از آتش‌سوزي شده و منجر به محدودكردن گسترش دود شود. همچنين مي‌توان تجهيزات موجود در پست را با سيستم‌هاي مقاوم در برابر آتش ايزوله كرد تا از سرايت آتش به اقلام تأثيرگذار جلوگيري شود. بايد توجه داشت كه اين مورد خروج دود و گازهاي ناشي از آتش را كه عامل مهمي براي ايمني در برابر انفجار هستند، محدود مي‌سازد. در صورت مجهز بودن به وسايل آتش‌نشاني يا كنترل آتش، جداسازي تجهيزات اقدام مفيدي خواهد بود. در سيستم‌هاي آتش‌نشاني از مواد خاموش‌كننده نظير هالون و دي‌اكسيدكربن استفاده مي‌شود.
استفاده از هالون به دليل ملاحظات زيست محيطي، انتخاب ايده‌آلي نيست اما در مناطقي كه خطرات آتش جدي بوده و بر دستگاه‌هاي مجاور اثر منفي دارد، استفاده از آن ضروري است. از سوي ديگر سيستم‌هاي آتش‌نشاني مزبور زماني فعال مي‌شوند كه آتش به آنها اثر كند و غالباً به صورت اتوماتيك به آشكارسازي آتش مي‌پردازند. بنابراين ضرورت دارد اقدامات ايمني را به كار برد تا سيستم به صورت غيراتوماتيك نيز قابل فرمان باشد تا قبل از سرايت آتش به مناطق حساس بتوان نسبت به خاموش كردن آن اقدام كرد. همچنين بايد اطلاعيه ها و دستورالعمل‌هاي هشداردهنده مناسبي در نقاط مورد نظر نصب شده و به وضوح قابل رؤيت باشند. در اين دستورالعمل‌ها بايد قوانين ايمني لحاظ شوند.
علاوه بر موارد يادشده، ضرورت دارد چگونگي تهيه و استفاده از كپسول‌هاي پرتابل آتش‌نشاني و روش‌هاي كنترل آنها و نيز سيستم‌هاي ثابت آتش‌نشاني بررسي شوند. زماني كه در طراحي، راه‌اندازي و يا در خلال بازرسي سيستم‌هاي آتش‌نشاني، مشكلات مورد شناسايي قرا رگرفت بايد از انجام اقدامات اصلاحي از قبيل جايگزيني، شارژ و نصب مجدد سيستم‌ها و اقداماتي از اين قبيل اطمينان حاصل كرد. مناسب‌ترين اقدام كنترلي جلوگيري از آتش است. راهكارهايي كه بايد براي مقابله با آتش به كار برد، عبارتند از: مديريت مناسب بر اقلام داخلي تجهيزات و كنترل كيفيت آنها (زيرا احتمال بروز حادثه پس از جايگزيني يا اتمام پروسه نگهداري تجهيزات وجود دارد)، كنترل دقيق هرگونه كاهش در روغن و عايق دي‌الكتريك، كاهش منابع احتمالي بروز جرقه و آتش سوزي و مراقبت مناسب از تجهيزات. يك سيستم مناسب و اتوماتيك آشكارسازي آتش را مي‌توان در منطقه يا اتاق استقرار تجهيزات تعبيه كرد كه آتش را به زودي آشكار كرده و سريعاً آلارم دهد. اين سيستم همچنين مي‌تواند با سيستم كنترل و بازرسي لينك شده تا پاسخ سريعي درباره كنترل يا بازرسي آتش ارايه دهد.


برچسب‌ها: کاربردهای ایمنی در سوئیچ گیرهای برق, حفاظت و ایمنی در برق, سوئیچگیر, سوئیچ گیر روغنی هوایی گازی SF6, ایمنی
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392ساعت 12:48  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزش PLC

نحوه استفاده و آشنايی با PLC خانواده زيمنس و نرم افزار مربوطه تحت عنوان :

Simatic S7 Siemens Industrial Automation

فهرست جزوه 100 صفحه ای اموزش PLC تهیه شده توسط اقای محمد یادگار :

مقدمه

آشنایی با محيط نرم افزار.
ساختن یک پروژه جدید در برنامه
نحوه کانفيگوریشن و تنظيمات سخت افزار
ساختن بلوک ها در برنامه
انواع بلوک در S7
فرم های نوشتن برنامه در S7
کتابخانه S7
BIT LOGIC
FLIP FLOP
(COMPARE ) مقایسه کننده ها
Function Block Diagram (FBD)
(CONVENTORS) تبدیل کننده ها
( COUNTERS) شمارنده ها
(JUMP) دستورات پرش
(TIMERS) تایمرها
( SHIFTERS) شيفترها
LADD و FBD مقایسه

برای دانلود جزوه اموزش PLC در 100 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزش PLC, دانلود جزوات مهندسی برق, اموزش پی ال سی PLC, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, جزوه اموزش PLC
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392ساعت 12:39  توسط spow  | 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر 1392ساعت 20:9  توسط spow  | 


انواع طیف و مقیاس در تحلیل آماری

الف) انواع مقیاس

به منظور اندازه‌گیری پدیده‌ها ابتدا و یا به بیان بهتر تعریف پدیده‌ها در قالبی عملی، می‌باید آن‌ها را در دسته‌هایی با نام مقیاس طبقه‌بندی نمود. مقياس اندازه گيری کمک می‌کند تا شما امکانی را برای اندازه‌گيری يک متغير تعريف نمائيد. در یک دسته‌بندی می‌توان مقیاس‌ها را در 4 طبقه قرار داد
ا- مقیاس اسمی: این مقیاس ساده‌ترین حالت اندازه‌گیری است که در آن پدید‌ها بر اساس نامشان که متشکل از چند حرف الفبایی است شناخته می‌شوند. در این نوع اندازه‌گیری، تفاوت بین اجزاء فقط بر اساس همین اسمشان مشخص می‌شود. نمی‌توان بین اندازه‌گیری‌ها تمایزی از لحاظ رتبه داشت و مقدار صفر برای یک مشخصه وجود ندارد. نمونه‌هایی از این مورد مثل نام چند شخص، نام چند ماده شیمیایی، نام چند بیماری و... می‌باشد. در این مثال‌ها نمی‌توان نام  چند ماده یا شخص یا بیماری را رتبه‌بندی نمود. تنها راه رتبه‌بندی این موجودیت‌ها تبدیل حروف آن‌ها در قالب مقیاس دیگری با نام مقیاس ترتیبی می‌باشد.
2-مقیاس ترتیبی: حال فرض کنید در مورد قبل، نام‌ها را بر اساس حروف الفبا مرتب کنید. می‌توانید بر این اساس بگویید که یک اسم، رتبه اول و یک اسم رتبه آخر دارد. این نوع مقیاس، مقیاس ترتیبی نامیده می‌شود. (نمونه دیگری از این نوع مقیاس، درجه‌بندی حالت‌هاست مثلا بگوییم: خیلی بد-بد-خوب-و  خیلی خوب است). دقت کنید که بعد از رتبه‌بندی، رتبه صفر وجود ندارد و اگر بخواهیم در اندازه‌گیری صفر هم داشته باشیم می‌باید از مقیاس‌های دیگر هم‌چون فاصله‌ای سود ببریم. همچنین به یاد داشته باشید که فاصله  بین رتبه‌ها در مقیاس ترتیبی مشخص نیست (رتبه 1.5 وجود ندارد) برقیاسی هم‌چون مقیاس فاصله‌ای کمک می‌کند که فاصله بین رتبه‌ها را هم مشخص نمود.
3-مقیاس فاصله‌ای: گفتیم این مقیاس، فواصل را برای ما نمایان می‌سازد. همچنین مقدار صفر هم در این نوع مقیاس وجود دارد. دماسنج، نمونه‌ای از مقیاس فاصله‌ای است. در تحقیقات پرسش‌نامه‌ای اغلب مقیاس‌های اندازه‌گیری، از این نوع می‌باشند به یاد داشته باشید که صفری که ئماسنج نشان می‌دهد، صفری قراردادی است و صفر حقیقی نیست. اگر در یک اندازه‌گیری صفر حقیقی داشته باشیم، مقیاس ما به مقیاس نسبتی تبدیل می‌شود.
4-مقیاس نسبتی: در مقیاس نسبتی می‌توان مقادیر  موجودیت‌های اندازه‌گیری‌شده را به دست آورد و فواصل را مشخص نمود. هم‌چنین، این مقیاس صفر مطلق دارد. برای مثال میزان حقوق افراد. این مقدار را می‌توان مشخص نمود و وقتی می‌گوییم درآمد یک فرد صفر است. این صفر قراردادی نبوده و قطعی است.

ب)انواع سوال

سوالات  در روش تحقیق ٬ انواع مختلف و با نام‌های متفاوت و گه‌گاه مشابهی یاد می‌شوند. اما برای  تحلیل آماری می‌توان به طبقه‌بندی زیر اشاره نمود.

۱- سوالات بسته
1-1. سوالات دوگانه (دو‌سویه) سوالاتی که دو انتخاب ممکن دارند. مانند وضعیت تاهل.
1-2. سوالات چندانتخابی. مانند این‌که از یک نفر پرسیده شود که از بین  قورمه‌سبزی٬ چلوکباب‌٬ جوجه‌کباب٬ سوپ و سالاد دو و یا تعداد  بیشتری از این خوراکی‌ها را انتخاب کند.
1-3- سوالات طیفی: در سوالات طیفی معمولا ٬ نظر افراد  در یک طیف از خیلی کم تا زیاد و یا از کاملا مخالفم تا کاملا موافقم سنجیده می‌شود. مانند این‌که از یک نفر پرسیده شود:
 به صورت روزمره چه قدر  به مشکلات کاری خود فکر می‌کنید؟    
۱. خیلی کم ۲. کم  ۳.متوسط   ۴. زیاد  ۵.خیلی زیاد
و یا این‌گونه سوال اراپه شود. که نظر وی را در مورد یک امر بسنجد (موافقت و مخالفت)
من در طول روز به مشکلات کاری خود زیاد فکر می¬کنم
۱. کاملا مخالفم    ۲. مخالفم   ۳.  نه مخالف و نه موافقم  ۴.موافقم  ۵. کاملا موافقم
توجه داشته باشید که این سوالات به صورت ترتیبی از کم تا زیاد هستند. بنابراین می‌توان با توجه به این اصل٬ سوالات با اشکال متفاوت‌تری ایجاد نمود. برای نمونه:
من در طول روز به مشکلات کاری خود فکر می¬کنم.
۱. به هیچ وجه     ۲. به ندرت    ۳. گاهی اوقات   ۴.اغلب       ۵.همیشه
مثال‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم٬ به نمونه‌هایی از طیف لیکرت ۵ گزینه‌ای مشهورند. شایان توجه است که طیف‌های دیگری هستند که داده‌های حاصل از کار با آن‌ها  مانند این مقیاس وارد نرم‌افزار می‌شوند. مانند طیف بوگاردوس که بیشتر در جمعیت‌شناسی و جامعه‌شناسی کاربرد دارد. نمونه ای از آن را به صورت سوال زیر نشان می‌دهیم.
مثلا از یک دانشجوی کارشناسی ارشد پرسیده می‌شود؟
شما از کی به طور ماهانه با روان‌شناس  خانواده در ارتباط بوده اید؟
۱- از دوران لیسانس    ۲- از دوران دی‍پلم   ۳- از دوران دبیرستان   ۴- از دوران راهنمایی  ۵.از دوران ابتدایی
نکته ی مهم در این طیف این است که اگر فرد گزینه‌ی ۵ را انتخاب کند به این معنی است که گزینه‌های دیگر را نیز قبول کرده‌است.
از دیگر طیف‌ها می‌توان به طیف گاتمن و ترستون اشاره نمود که ورود داده‌ها طبق طیف لیکرت می‌باشد.

1-4- مقیاس‌های ارزش‌یابی
همان‌گونه که از اسم این نوع مقیاس نمایان است٬ در این‌گونه سوالات٬ از پاسخ‌گویان خواسته می‌شود که به یک ویژگی نمره دهند. مانند این‌که از افراد شرکت‌کننده از یک کنفرانس خواسته شود در مورد زمان‌بندی٬ مکان و مناسب‌بون سخنرانان از ۲۰ سه نمره دهند.


2- سوالات باز
در این سوالات٬ نظر افراد به صورت آزاد گرفته می‌شود. مثلا این‌که از افراد یک جامعه پرسیده شود نگرششان به شغلشان چگونه است و آن‌ها به صورت تشریحی چند خط در مورد شغلشان بنویسند. برای تحلیل آماری نمودن این سوالات می‌باید تمام پرسش‌نامه‌ها  (با روش‌های مختلف) به دقت خوانده شوند و سپس پاسخ‌ها به صورت سوال‌های بسته٫ در نرم‌افزارها وارد شوند.

نکته: ورود داده‌ها در تمام مقیاس ها تقریبا یک روال معمولی دارد اما در تفسیر نتایج حاصل از تحلیل  و گاهی نیز در  حین انجام آزمون آماری٬ باید به مقیاس استفاده‌شده توجه نمود.
برچسب‌ها: انواع طیف و مقیاس در تحلیل آماری, انواع سوال مقیاس طیف لیکرت گاتمن ترستون, طیف لیکرت, دانلود مقالات مدیریت, تحلیل اماری پایان نامه
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر 1392ساعت 18:57  توسط spow  | 

ارزیابی عملکرد

چکیده
موضوع ارزيابي عملكرد يكي از مباحث گسترده اي است كه دامنه وسيعي از رشته ها و صاحب نظران بر آن اثرگذار بوده اند و مدل ها و چارچوبهاي فراوان در اين زمينه برخي مدل هاي مفهومي، محققان بيشترين اثر را بر روي شكل دهي اين زمينه خاص داشته اند. سازمانها براين باورند كه نيروي انساني به عنوان منبع اصلي ايجاد ارزش در سازمان و به عنوان مزيت رقابتي مطرح است. درچنين شرايطي حفظ نيروي انساني و ايجاد انگيزه درجهت افزايش روزافزون بهره وري دركار با استفاده از مكانيسم هاي مختلف از جمله پاداش از اهم وظايف هر سازمان است.

تعریف ارزیابی عملکرد

فرآیندی است که به وسیله آن یک مدیر رفتارهای کاری نیروی انسانی را از طریق سنجش و مقایسه آنها با معیارهای ازپیش تنظیم شدهارزیابی می کند و نتایج حاصله را ثبت می نمایدوآنها را به اطلاع نیروی انسانی سازمان می رساند. (حاجی کریمی،رنگریز،204،1378)
ارزيابي عملكرد عبارت است از: «فرايند كمي كردن كارايي و اثربخشي عمليات» كه با مروري بر ادبيات موضوع مي توان دلايل آن را به سه گروه اصلي زير تقسيم كرد:
-1اهداف استراتژيك: كه شامل مديريت استراتژيك و تجديد نظر در استراتژي هاست؛
-2اهداف ارتباطي: كه شامل كنترل موقعيت فعلي ، نشان دادن مسير آينده ، ارائه بازخور و الگوبرداري از سازمانهاي ديگر است.
-3 اهداف انگيزشي: كه شامل تدوين سيستم پاداش و همچنين تشويق بهبود و يادگيري است.
فواید استفاده از ارزیابی عملکرد کارکنان.
1- تعیین افزایش مناسب دستمزد و مزایا براساس اندازه گیری عملکردی کارکنان.
2- شناسایی افرادی که باید انتقال یابند،یا جابجا شوند.
3- تعیین افرادی که باید به خدمت آنها خاتمه داد.
4- شناسایی نیازهای آموزشی کارکنان.
5- شناسایی افرادی که قابلیت ارتقا و بکارگیری در پست های مناسب را می توانند دارا باشند.
6- شناخت قابلیت های کارکنان براساس مقررات و قوانین حکومتی و جبران کاهش توانایی های کارکنان تا رسیدن به استاندارد مورد نظر در قوانین.
7- شناخت ویژگی های رفتاری و بلوغ افراد جهت تنظیم ارتباط بهینه.(سیدجوادین،514،1381)

مدل ارزیابی عملکرد

مدل ارزیابی عملکرد فرآیند 5 مرحله ای به شرح زیر می باشد:
مرحله اول) شناسایی اهداف ارزیابی عملکرد
ارزیابی عملکرد دارای اهداف گوناگونی است.اهداف ارزیابی عملکرد بهبود اثر بخشی سازمان ها بوسیله توسعه و ارتباط اطلاعات حیاتی درباره منابع انسانی سازمانهاست.
صاحبنظران معتقدند که توافق کلی درباره اهداف ارزیابی عملکرد وجود ندارد،ولی بر روی اهداف زیر اتفاق نظر وجود دارد:
- تشخیص نیازهای آموزشی نیروی انسانی
- ایجاد سیستم منطقی و عقلایی تشویق و تنبیه
- ایجاد سیستم منطقی و صحیح برنامه ریزی نیروی انسانی
- ایجاد سیستم منطقی پرداخت حقوق و دستمزد(پاداش دهی نیروی انسانی )
- ایجاد سیستم برنامه ریزی مسیز شغلی
- ایجاد سیستم منطقی ارتباط بین نیروی انسانی
- ایجاد سیستم منطقی و عقلایی انگیزش و بهسازی نیروی انسانی

مرحله دوم) تجزیه وتحلیل شغل

در ارزیابی عملکرد در مرحله تجزیه وتحلیل شغل سه بحث عمده را مطرح می نماید
- شرح وظایف شغلی را بررسی و به روز نمایید.
- عملکرد نیروی انسانی را مستند نمایید.
- بحث سازنده ای را در مورد عملکرد نیروی انسانی به اجرا در آورید.
فرآیند تجزیه وتحلیل شغل در ارزیابی عملکرد
فرآیند تجزیه وتحلیل شغل جهت بهبود بخشیدن به سیستم ارزیابی عملکرد و نوشتن شرح شغل دارای یک فرآیند پنج مرحله ای است :
1- نوع اطلاعات مورد نیاز
2- روش
3- منبع
4- قابلیت اجرایی از نظر زمان،هزینه و سعی و تلاش
5- بهبود بخشیدن به سیستم ارزیابی عملکرد و نوشتن شرح شغل

مرحله سوم)سنجش کارانجام یافته

در این مرحله کار انجام یافته توسط نیروی انسانی در طول دوره معینی با توجه به وظایف و مسئولیت های مدون پیش بینی شده در شرح وظایف مجموعه رشته های مختلف طرح طبقه بندی مشاغل موردسنجش قرار می گیرد.

مرحله چهارم) اجرای ارزیابی عملکرد با توجه به استانداردهای پیش بینی شده در این مرحله مدیریت به دنبال به مرحله اجرا و عمل در آوردن اهداف مطروحه در شناسایی اهداف عملکرد نیروی انسانی با توجه به معیارهای ارزیابی است.

مرحله پنجم) مصاحبه پایان دوره ارزیابی با نیروی انسانی

در این مصاحبه از عملکرد گذشته نیروی انسانی بحث به میان می آید و کنکاش روی نقاط قوت و ضعف نیروی انسانی بعمل می آید.(حاج کریمی،رنگریز،1378، 210-205)

سیستم ارزیابی عملکرد

سیستم ارزیابی عملکرد دارای یک سیستم پنج مرحله ای بوده که دارای یک رابطه تعاملی دو طرفه است.مراحل این سیستم عبارتند از:

1- مشخص نمودن ارزیابی کننده و ارزیابی شوند
2- زمان بندی ارزیابی
3- جمع آوری و گرد آوردی اطلاعات
4- تعیین روش های مثبت
5- تعیین روش های اندازه گیری .(حاج کریمی،رنگریز،1378، 211-210)

انواع ارزیابی

• ارزیابی توسط سرپرست یا مدیران بویژه سرپرستان میانی
• ارزیابی از خود (خود ارزیابی)
• ارزیابی توسط همردیفان
• ارزیابی کمیته ای
• ارزیابی توسط زیر دستان
• ارزیابی توسط بازرسان .(سیدجوادین،1381، 539-537)

خطاهای مربوط به ارزیابی عملکرد عبارت است از :

تمایل حد وسط :تمایل به ارزیابی تمامی کارکنان در حد متوسط و میانی
متفاوت با من: تمایل به خود را معیار قرار دادن ،به این معنا که آنها یی دارای رفتارها و خصوصیات متفاوت با رفتارهای ارزیاب باشند،در رده ضعیف ارزیابی می شوند.
تاثیرهاله ای :گرایش به ارزیابی بر اساس یک ویژگی مشخص ، به جای آنکه کل عملکرد فرد در یک دوره بررسی می شود.
تاثیراولیه : تمایل به ارزیابی افراد براساس تاثیرانجام شده در برخورد اول و نه براساس تحلیل عملکرد وی در طول ارزیابی.
خطای آسانگیری :تمایل به ارزیابی کارکنان در سطح خوب و عالی .
فرد به فرد: تمایل به مقایسه افراد با همدیگر به جای مقایسه تک تک آنها براساس معیارهای مشخص کاری.
خطای تازه نگری :تمایل به انجام عمل ارزیابی براساس آخرین رفتارهای مشاهده شده و نه براساس ارزیابی کل رفتارهای فرد در طول مدت ارزیابی.
مثل من:تمایل به ارزیابی افراد کسانی که بیشتر به فرد ارزیاب در سطح عالی شبیه هستند.
مجموع پاسخ : تمایل به ارزیابی افراد در مورد تمام خصوصیات بطور یکسان بجای آنکه خصوصیات آنها بطور تک تک مورد ارزیابی و درجه بندی قرارگیرند.
تاثیر اضافی : تمایل به ارزیابی افراد براساس ارزیابی های گذشته آنها بهجای کارکرد فعلی آنها.
خطای مربوط به سخت گیری :تمایل به سخت گیری بیش از حد در ارزیابی کارکنان.
(سیدجوادین،1381، 541)

نکات اثر بخش در ارزیابی عملکرد:

هشت نکته درمورد انجام بررسی های دقیق عملکرد می تواند تاثیر مناسبی بر فرآیند ارزیابی بگذارد:

1- عملکرد فرد را بجای خصوصیات شخصی وی مورد ارزیابی قرار دهید.
2- اساس ارزیابی را تحلیل دقیق کار قرار دهید.
3- رویداد های مهم را بجای رویدادهای عادی و معمولی در نظر بگیرید.
4- به ارزیابان فنون ارزیابی و راه های جلو گیری از انجام خطا را آموزش دهید.
5- سرپرستان و مدیران را از موارد قانونی آگاه سازید.
6- ارزیابی را به شکل مکتوب انجام دهید و از فرد بخواهید آن را به نشانه آنکه از این ارزیابی مطلع بوده است،امضا کند.
7- ارزیابی های گذشته را مبنای ارزیابی فعلی قرار ندهید.
8- در فاصله زمانی مشخص فرم ارزیابی را مجدد بررسی و اصلاحات لازم را درآن انجام دهید. (سیدجوادین،1381، 540)

منابع:

1 - سید جوادین،سیدرضا،(1381)،مدیریت منابع انسانی و امور کارکنان،تهران:انتشارات نگاه دانش.
2 - کریمی،تورج،1385،مدل های نوین ارزیابی عملکرد سازمانی، تدبیر.


برچسب‌ها: ارزیابی عملکرد, سیستم های ارزیابی عملکرد, EFQM انالیز پوششی داده ها مقالات مدیریت, مدل ارزیابی عملکرد, ارزیابی عملکرد مدیریت
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر 1392ساعت 2:0  توسط spow  | 

طرح ریزی استراتژیک

" روشها، مراحل وشیوه ها "


استراتژی:

تعریف جامعی از" استراتژی " درفرهنگ لغت آورده شده است. " علم وهنر به کارگرفتن نیروهای سیاسی، اقتصادی، روانی، نظامی یک ملت یا گروهی ازملتها برای حداکثرحمایت ازسیاسیتهای اخذ شده درجنگ یا صلح. "
برنامه ریزی استراتژیک:

فرایندی است برای تشخیص سیاستهایی که ( اگربه موارد اجرا گذاشته شوند) باعث می شوند پیش بینی های وضع آینده به وضع دلخواه ما تبدیل شوند.

مهمترین روش های طرح ریزی استراتژیک:

مهمترین روشهای طرح ریزی استراتژیک ازطریق پیش بینی آینده های جایگزین است .

1. روش تحلیل روندها Trend Analysis

این روش به نامهای دیگری ازقبیل پیش بینی گرایش، طرح ریزی روند، قیاس گیری روند نیزشناخته می شود ودر بیشترمطالعات آینده های جایگزین بکارمی رود. ساده ترین شکل قیاس گیری روند این است که داده ها( ارقام ) گذشته را به عنوان تابعی اززمان رسم نمائیم وبنابراین رابطه یک منحنی را که تا آینده امتداد پیدا می کند، بدست آوریم.
روش های تطبیق منحنی برای داده های مختلف بسیارزیادند، به طورمثال ازروش رگرسیون خطی، رگرسیون غیرخطی وتحلیل سری های زمانی می توان یاد کرد.
اگرچه این روش تحلیل روند ها دارای نقاط ضعف ومحدودیتهای بسیاری است اما یکی ازروشهای پرطرفدارباقی مانده است. یکی ازدلایلش این است که اگرداده های روند گذشته دردسترس باشند، قیاس گیری روند سریع وارزان قابل انجام است ونیاززیادی به درک عوامل سببی ندارد. اگرداده های موجود منظم بوده وزمان نسبتا ً طولانی را درگذشته بپوشاند، پیش بینی کنندگان می توانند تا حد زیادی اطمینان داشته باشند که تحلیل روند درکوتاه مدت ازاعتبار خوبی برخورداراست.
اگرپیش بینی هایی که درگذشته براساس این داده ها صورت گرفتند، درست ازآب درآمده باشند، اطمینان ازدرستی پیش بینی های بعدی بیشترخواهد بود.
این روش دارای محدودیتهای قابل توجی است. ازهمه مهمتراین است که تحلیل روند به تنهایی ما را قادرنمی سازد که به روابط سببی پی ببریم وآنها را به خوبی درک کنیم.
تحلیل روندها با این فرض انجام می شود که آنچه درگذشته رخ داده است، درآینده هم ادامه خواهد یافت. درحالیکه آینده ممکن است که شبیه به گذشته نباشد. مشکلات دیگری نیز وجود دارند که ناشی از کاربرد داده های تاریخی ناقص
یا نادرست یا اشتباهات ریاضی درهنگام ترسیم وتطبیق منحنی می باشند.
با وجود محدودیت ها، تحلیل روند ها به عنوان متداولترین روش برای ایجاد آینده های جایگزین واغلب، به عنوان تنها راه موجود مورد استفاده قرارمی گیرد. ساده ترین روش نیزبه شمارمی آید وتا حدی محدود توانایی نشان دادن روابط سببی را دارد. بدین دلیل برای مطالعات کوتاه مدت مناسبتراست ، زیرا دراینگونه مطالعات احتمال تغییردر عوامل سببی کمتراست.

2. روش تحلیل ماتریس تأثیرمتقاطع Cross- Impact Matrix Analysis

یک انتقاد به روش قبلی این است که تأثیرمتقابل متغیرها را نمی سنجد.ازاین جهت، قیاس گیری روند روش ضعیفی تلقی می شود؛ زیرا عموما ً فقط یک پارامتررا درنظَرمی گیرد ومعمولا ً روندها را به جای رویدادها مورد بحث قرارمی دهد. روش تحلیل ماتریس تأثیرمتقاطع یکی ازراههایی است که می توان تأثیرمتقابل روندها و رویدادها را مورد مطالعه قرارداد. این روش اول بارتوسط " اولاف هلمر" ابداع شد وکمترازروشهای دیگرشناخته شده است، اما توسط شرکت چند ملیتی جنرال الکتریک، دولت سوئد وسایرین مورد استفاده قرارگرفته است.
دراین روش ازیک ماتریس دوبعدی ساده استفاده می شود. تمام رویدادهای مربوطه( E2 …. En) وتمام روندهای مربوطه (T2 …. Tn) برروی محورهای افقی وعمودی قرارداده می شوند. دراولین مرحله این روش باید رویدادها وروندهای مربوط ومناسب مؤثربرآینده را انتخاب کنیم. این رویدادها وروندها براساس رقابت کارشناسی انتخاب می شوند. هرکدام ازرویدادها باید دارای احتمال وقوع معقولانه ای باشد وبرآینده مربوط نیز تأثیرمهمی داشته باشد. هرکدام ازروندها نیزباید به آینده مربوط باشند ویا شاخص هایی ازچگونگی تغییرات آینده باشند. به طورمثال " آمریکا توانایی استفاده نظامی ازلیزر را پیدا می کند" یک رویداد است و" هزینه نظامی آمریکا سالانه دو درصد افزایش می یابد " یک روند است.
پس ازاینکه رویدادها درماتریس قرارداده شدند، قضاوت کارشناسی بکارمی رود تا احتمال وقوع هررویداد وروند را ( درصورتی که رویداد یا روند متقابل آنها درروی محوردیگررخ دهد) ، برآورد کنند.
به طورمثال، فرض کنیم که رویداد E2 (برروی محورعمودی) به وقوع پیوسته است، دراین صورت احتمال وقوع رویداد E2 تا E5 (برروی محورافقی) چیست ؟ این عمل تکرارمی شود، تا اینکه تمام بلوک درماتریس پرشود. این کارساده ای نیست؛ حتی دریک ماتریس نسبتا ً کوچک 20*20 باید 380 احتمال محاسبه شود. ساختن این ماتریس ساده بسیارارزشمند است، زیرا ما را مجبورمی سازد که به رابطه هرعامل با هریک ازعوامل دیگربیاندیشیم. هدف این است که ازبلوک های زمانی به عنوان پله هایی برای رسیدن به آینده استفاده کنیم.
روند ها نیز به همین صورت می توانند بررسی شوند. ماتریس های رویدادها وروند ها با یکدیگرتصویری ازآینده را ارائه می دهند. این ماتریس ها نمایان می سازند که چه موقع رویدادها پیش می آیند وهرروند چه ارزشهایی درهرزمان خاص خواهد داشت. همانند الگوی شبیه سازی، ازاین روش به عنوان وسیله ای برای برقراری ارتباطات وآموزش کارشناسان ونیزآزمون فرضیه ها استفاده می کنند. بدلیل اینکه هرگردش این الگو سناریوی مختلفی را تولید می کند، ازاین روش می توانیم برای ایجاد آینده های جایگزین به سرعت استفاده کنیم و نشان دهیم که هرآینده چگونه
مراحل تکاملش را می پیماید. اگرچه ساختن این الگو کاردشوارووقت گیری است، داده های آن به صورتی ساده وقابل فهم نمایان می شوند.

مهم ترین اشکالات این روش این است که:

1- تغییرات درروند ها تأثیرمتقابل خطی برنتایج دارند، درحالیکه درحقیقت این تأثیرممکن است خطی نباشد.

2- مقایسه های دو به دو( به طورمثال تأثیررویداد یک بررویداد دو) ممکن است که رابطه های واقعی را نشان ندهند.

3- شمارش مضاعف تماس متقابل ممکن است رخ دهد.

4- روش خسته کننده ووقت گیری است. بیش ازهرچیزی متکی به روش کارشناسان است. مهمترین ارزش این روش این است که پژوهشگران را وادارمی کند تا به روابط متقابل تمام متغیرهایی که برای تجزیه وتحلیل انتخاب شده اند، با دقت بسیاربیاندیشند.
روش تأثیرمتقابل بسیارپرزحمت است واگرتعداد رویدادهای درنظرگرفته شده بیش ازده تا باشد، تعیین احتمال وقوع آنها می تواند خسته کننده وملا ل آورگردد. با این وجود، ازاین روش برای مشکلاتی مانند ارزیابی ثبات سیاسی یک منطقه جغرافیایی پراشوب می توان استفاده کرد.

3. روش تحلیل سری های زمانی Time Series Analysis

تحلیل سری های زمانی به روشهای ریاضی بکاررفته مربوط می شود تا بهترین روند را برای داده ها پیدا کنند. این روش می تواند هم ساده وهم پیچیده باشد. راه سهل تراین است که منحنی را ازداده های تاریخی به نحوی بگذرانیم که خطای بین منحنی وداده ها را به حداقل ممکن برسانیم.
این منحنی می تواند یک خط راست باشد ویا یک خط منحنی دار. ازفرایندهای آماری برای قراردادن منحنی درمیان نقاط داده ها استفاده می شود. اگربرازندن خوب باشد، می توان انتظارداشت که منحنی ازارقام داده شده نیز گذشته وبه آینده کشیده شود وامرپیش بینی را میسر سازد.

4. تکنیک د لفای The Delphi Technique

شیوه یا تکنیک دلفای دراوایل دهه 1950 درمرکزتحقیقات " راند " پدید آورده شد. دلفای به طورگسترده ای درمطالعات آینده وسایرزمینه ها مورد استفاده قرارگرفته است. ایده اصلی این است که کارشناسان بسیاری برروی یک موضوع به طورسیستماتیک متمرکزشوند تا اطلاعات بیشتری را درمورد آن موضوع عرضه کنند ودرانتها قادرباشند که پیش بینی جامعتری را پیشنهاد کنند. درحالیکه یک کارشناس به تنهایی قادرنخواهد بود که اطلاعاتی به آن کاملی وپیش بینی به آن جامعی را ارائه کند.
درضمن، این تکنیک دلفای براین اعتقاد استواراست که روشهای رودررو تحت تأثیرتسلط شخصیت های قومی ویا گرایش بسوی یک صدا شدن با اکثریت قرارمی گیرند. برخی ازپزوهشگران معتقدند که به برخی حقایق می توان مستقیما ض وبدون استدلال پی برد، بنابراین بربصیرت، درک مستقیم وحس بینش کارشناسان می توان اتکا کرد.
انواع مختلف تکنیک دلفای پدیدارگردیده اند، ولی همه مشابه تکنیک اولیه هستند، که دارای ده مرحله است:

مرحله (1): تشکیل تیمی که کارایجاد ونظارت بریک دلفای درمورد موضوع خاصی را به عهده می گیرد.

مرحله (2): انتخاب یک یا چند گروه برای شرکت دراین تمرین. معمولا ًَ اعضای گروهها کارشناسان اموری هستند که باید مورد بررسی قرارگیرند.

مرحله (3): تهیه پرسشنامه اولین دوردلفای.

مرحله (4): آزمایش پرسشنامه برای حصول اطمینان ازمناسب بودن کلمات بکاربرده شده (به طورمثال: غیرمبهم بودن، گنگ نبودن ودوپهلو نبودن کلمات).

مرحله (5): انتقال پرسشنامه دوراول به اعضای گروهها.

مرحله (6): تجزیه وتحلیل پاسخهای دوراول.

مرحله (7): تهیه پرسشنامه دوردوم ( وآزمون آن).

مرحله (8): انتقال پرسشنامه دوردوم به اعضای گروهها.

مرحله (9): تجزیه وتحلیل پاسخهای دوردوم (مراحل 7 تا 9 را می توان آنقدرتکرارکرد تا به ثبات نتایح دست یافت).

مرحله (10): تهیه گزارشی توسط تیم تحلیلگران برای ارائه نتایج این تمرین.
دراوایل دهه 1960 که روش دلفای درمرکز راند درسانتامونیکای کالیفرنیا به کاررفت، تحلیل گران برای پاسخ یابی به سوالاتی درمورد کاربرد نظامی تکنولوژیهای آینده ومشکلات سیاسی احتمالی وراهکارهای آنها برای این کاربرد نظامی ازنقطه نظرات کارشناسان بهره گرفتند. با فرض اینکه کارشناسان بیشتر ازافراد غیرکارشناس احتمال دارد که درمورد پدیده های آینده دررشته های تخصصی خود نظرهای درستی را ارائه دهند.

اما مشکل این است که وقتی کارشناسان را دریک اتاق کنفرانس دور هم جمع می کنیم مسایلی غیرازآنچه که مورد نظرما می باشند، نیزایجاد می شوند. به طورمثال، اغلب آن فردی که تمایل با عادت به مناظره با صدای بلند دارد، به جای آن فردی که منطقی ترین استدلال را ارائه می کند، حرف خود را به کرسی می نشاند.
دراین روش کارشناسان اول شناسایی شده وازآنها درخواست می شود که درپروژه تحقیقی شرکت کنند. به آنها اطمینان داده می شود که بیانات خود را بدون واهمه ازاینکه نامشان افششا شود ابرازدارند. سؤالات درتعدادی پرسشنامه های دنباله دارمطرح می شوند وهرشخص پاسخ دهنده که عقایدش با نقطه نظرات گروه خیلی تفاوت داشت، باید دلایلی برای عدم توافقش ارائه دهد. دلایل داده شده برای عقاید افراطی درپرسشنامه های بعدی همراه با اتفاق نظرگروه به آنها اطلاع داده می شوند.
دوعنصری که روش دلفای را متمایزمی سازند عبارتند از: گمنام باقی ماندن تک تک کارشناسان( این که معلوم نمی شود هرکس چه پاسخی را ارائه کرده است) وبازخورد این که اطلاعات دوباره به گروه برای روشن سازی برگردانده می شوند) .
دلفای یک روش سهل ومناسبی است برای شناسایی روندها ورویدادهایی که باید درنظرگرفته شوند. این بخصوص درمواردی مفید است که مطالعات چند رشته ای وسیع وخارج ازمحدوده کاری یک پژوهشگربایدبه انجام برساند. این روش ازاین مزیت هم برخورداراست که می توانیم تعداد زیادی ازکارشناسان مختلف را دریک پروژه پژوهشی شرکت
داده واختلاف نظرهای علمی یا سیاسی آنها را درحد پایین نگه داریم. مانند روشهای دیگر، وسیله ای بسیارمناسب برای یاد گیری تیم اصلی پژوهشی بوده وبه مرحله ایجاد فرضیه ها کمک می نماید.
اشکال عمده این روش این است که درمعرض تعصبات شخصی گروه پژوهشی وپاسخ دهندگان به پرسشنامه ها قراردارد. گروه پژوهشی ممکن است ارادی ویا غیرارادی سوالات را به نحوی که تمایل دارند، طرح ریزی کنند. حتی درمواردی هم که تیم پژوهشی سوالات متعادلی را تهیه می کنند، پاسخ دهندگان ممکن است تعصبات شخصی یا حرفه ای خود را درپاسخ هایشان ارائه کنند.
انتخاب کارشناسانی با تخصص های گوناگون تاحدی این مشکل را حل خواهد کرد. یک انتقاد دیگرکه به این روش وارد آمده است، این است که با تأکید بررای اکثریت (که ممکن است دراشتباه باشند)، به عقاید اقلیت توجه کافی نمی شود( که ممکن است حرف حساب ودرست را گفته باشند).
درضمن، درمحاسبه میانگین برای توصیف اتفاق آرا پاسخ های تمام کارشناسان را هم وزن می گیریم حتی اگربرخی ازآنها درمورد سرال خاصی اطلاعات کافی نداشته باشند. درمجموع، تکنیک دلفای رهیافت علمی برای پیش بینی محیط های آینده نمی باشد.
مهم ترین نقطه ضعف این روش این است که امکان نظارت تیم پژوهشی بررفتارکارشناسان وامکان آگاهی یافتن ازاینکه کارشناسان چگونه پاسخ های داده شده خود را تنظیم کردند، وجو.د ندارد.
ازآنجائیکه تهیه پرسشنامه های واضح وبدون غلط برای روش دلفای امری دشواراست، ازراه دیگری نیز به جمع آوری نظرات کارشناسان می پردازند وآن هم مصاحبه های مفصل با افراد کارشناس است. درسالهای اخیر، استفاده ازکامپیوتردرروش دلفای متداول گردیده است.
به هرصورت، روش دلفای را می توان درپیش بینی های هنجاری ویا تجسسی به کاربرد. ازآنجا که روشی است برای استنباط وترکیب قضاوت های شخصی ، این روش برای مواردی که تنها قضاوت ها به جای حقایق دردسترس اند بسیارمفید خواهد بود. پژوهشگربازاریابی کالای تولیدی باید درمورد سلیقه خریداران بپرسد، تولید کننده اتومبیل باید درمورد استراتژی رقبای خود پرسش کند، سیاستمداردرمورد پیامدهای احتمالی سیاستهای مورد حمایت خود اطلاعاتی جمع کند.

5. پیش بینی نابغه وقضاوت کارشناسی Genus Forecasting and Expert Judgment

روش پیش بینی نابغه راهی را برای کاوش آینده پیش روی ما قرارمی دهد، بدون اینکه درگیرمشکلات روش شناختی گردیم ونتایج جالبی را هم برای ما فراهم آورده است. البته اعتباراین روش تقریبا ً به طورکامل بستگی به اعتبارشخصی دارد که آن را به کارمی گیرد.
غیرازاین مشکل، یکی دیگرازنقاط ضعف این روش آن است که تکرارشدنی نیست. درزمینه سیاستگذاری عمومی که اختلا ف نظرهای سیاسی بسیارمتداول است، قابل تکرار نبودن این روش بسیارمشکل آفرین خواهد بود. با وجود این، ترکیبی ازروشهای مختلف وپیش بینی نابغه یا قضاوت کارشناسی به کارگرفته شده است تا برنامه های مناسب ومؤثری را برای مقابله با مجهولهای آینده طرح ریزی کنند. تردیدی نیست که برای استفاده ازاین روش به نابغه احتیاج
داریم.
دراین مورد نابغه به کسی می گوییم که قادراست عوامل گوناگونی را که به زمان حال مربوط می شوند، بوسیله درک مستقیم وحسی ترکیب کند تا تصاویری ازآینده را بوجود آورد وبا توصیف آن آینده وچگونگی رسیدن به آن موجبات شگفتی دیگران را فراهم آورد. پیش بینی نابغه ممکن است درقالب داستان گویی تخیلی وعلمی ویا به صورت پژوهشهای رسمی تردرمورد آینده انجام گیرد واغلب نیاز به بصیرت، روشن بینی، قوه تخیل، بینش ودرون بینی دارد.
بنابراین پیش بینی نابغه به یک عامل مهم که به دشواری به دست می آید نیازدارد وآن عامل نابغه است.

6. سناریوسازی Scenario Building

سناریوسازی به تنهایی یک روش مجزا نیست بلکه با ترکیب چندین روش می تواند بوجود آید. این روش برای برنامه ریزی بلند مدت دربرخی ازکشورها مورد استفاده قرارمی گیرد. درستاد مشترک آمریکا چهارسناریویا دنیاهای جایگزین توسط تیمی مرکب ازپژوهشگران براساس مصاحبه های انجام شده با بیش ازهشتاد کارشناس ساخته شده اند.
پروژه عظیمی درنیروی هوایی آمریکا برای کاوش وتوسعه نوآوریهایی درتکنولوژی، مفاهیم عملیاتی وساختار نهادی به عهده گرفته شد که هدف آن بالاترین توانایی نیروی هوایی برای برآوردن نیازهای امنیت ملی آتی آمریکا بود. بدین منظور، یک سری سناریو یی ساخته شدند که چهاردنیای مختلف وروندها ورویدادهایی که امکان خواهند داشت به این چهاردنیا منجرشوند، را توصیف می کردند.
سناریو را هرمن کاهن چنین معرفی می کند: سناریوها رویدادهای پشت سرهم قرارگرفته فرضی هستند که برای معطوف ساختن توجه به فرایندهای سببی ونکات مهم تصمیم گیری ایجاد می شوند. این سناریوها به دونوع سؤال پاسخ می دهند:

(1) چگونه ممکن است یک وضعیت فرضی مرحله به مرحله پیش بیاید؟

(2) چه جایگزین هایی برای هر بازیگر، درهرمرحله، برای جلوگیری کردن، منحرف ساختن، یا سهولت بخشیدن به این فرایند وجود دارد؟

اگرچه هرسناریو می تواند به یک آینده تنها منتهی شود، ولی معمولا ً گروهی ازسناریوها با عناصرمشترک به کار می روند تا نشان دهند که چگونه ممکن است اززمان حال ازراههای گوناگون به جایگزین هایی منتقل شویم. سناریوها ممکن است کمی، یا کیفی ویا ترکیبی ازهردوباشند وممکن است که صرفا ً تعاریف شفاهی ازرویدادها باشند. بنابراین دشواراست که ازلحاظ متدولوژی سناریوسازی را با سایرروشها مقایسه کنیم.
درسناریو نویسی می توانیم ازبرخی ازروشهای قبلی ویا ترکیبی ازهمه آنها بهره بگیریم وباید به نکات کلی زیر توجه کنیم:

الف - قادربه پیش گویی آینده نیستیم، ولی با طرح چندین پیشامد فرضی ( ودرعین حال پذیرفتنی ونامتناقص ) یا موقعیت های اختمالی آینده ( سناریوها ) می توانیم تا حدی ابهام را درمورد موضوع مورد مطالعه کاهش دهیم.

ب - اگربخواهیم که مشکلا ت را قبل از وقوع پیش بینی کنیم وموقعیت آینده خود را بهبود بخشیم، نباید فقط فرض کنیم که روندهای فعلی ادامه خواهند یافت، درعوض باید آینده های مطلوب ( سناریوهای ) خود را طرح کنیم ومکانیزم تغییر را شناسایی کنیم تا بتوانیم به راهی برای سوق دادن رویدادها به سمت مطلوب دستیابی پیدا کنیم.

ج - برخی از وقایع آینده غیرمحتمل اما خطرناک به نظرمی آیند. اگربکوشیم تصورکنیم که چگونه چنین وقایعی ممکن است پیش بیایند، قادرخواهیم بود که مقدماتی را فراهم آوریم تا احتمال وقوع وشدت خطرآنها را کمترکنیم. به طورمثال: سناریوهای جنگ اتمی به سیاستمداران کمک خواهند کرد که ازبروز چنین جنگ هایی جلوگیری کنند.

د - دربعضی موارد سودمند است که دانش پراکنده شده، جداشده واغلب مبهم را بصورت تصویری کلی وهماهنگ ( یعنی سناریوئی ) ازیک پیشامد یا موقعیت آینده درآوریم. خصوصا ً درزمانی که اثرات متقابلی بین پیشامدهای بیشمار دررشته های مختلف وجود دارند ونمی توانیم آنها را به طورجداگانه درنظربگیریم، سناریوسازی مؤثرخواهد بود. به طورمثال: سناریوهای توسعه جهانی که ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی ومحیط زیستی وغیره را درنظرمی گیرند؛ به ما تصویری کلی ازآینده جهان ارائه می دهند.

ه - اگرما به تغییر وتحول آینده دریک نظام خاص یا موضوع مورد برنامه ریزی (مثلا ً یک شرکت تجاری، سیستم انرژی، محیط زیست بشر، جمعیت دنیا، ذخیره آب آشامیدنی درجهان وغیره ) علاقه مند باشیم، بسیارارزشمند است که فرضیه های آشکاری ( سناریوهایی) درمورد تغییرات احتمالی آینده درمحیط آن نظام یا درپیرامون آن موضوع خاص بسازیم. نباید فرض بگیریم که هیچ تغییری درآینده بوجود نخواهد آمد.

و - به منظوراینکه تصویری واقع گرایانه ازاحتمال وقوع پیشامدهای آینده درزمینه ای که درنتیجه رویدادها یا اعمال خاصی روندهای درحال تغییریا انفصال پدیدارمی شوند، به دست آوریم مفید خواهد بود اگربکوشیم که سناریوهایی را بسازیم که درآنها تصمیم ها، رفتارها واعمال بازیگران گوناگون توصیف شده باشند. سناریوها می توانند هنجاری یا تجسسی، کمی یا کیفی باشند. سناریوها می توانند برای برنامه ریزی کمک بسیاری به شمارآیند ووضعیت های مختلفی که باید سیاستها درآنها به مورد اجرا گذاششته شوند را برای برنامه ریزان ترسیم کنند.
به طورمثال، یک برنامه ریزتوسعه ملی ممکن است چند سناریو ازآینده کشورتهیه کند که درهریک فرضیه های اساسی متفاوتی درمورد مهاجرت ( مهاجرت بیشتر، مهاجرت کمترویا ثابت ماندن تعداد مهاجرین) به این کشوردرنظرگزفته شده باشند. برای هرسه سناریو، سیاستهای مالیاتی خاصی می تواند فرض کرده ونتایج آنها را ارزیابی نماید.
یکی ازمشکلات سناریوسازی این است که توسعه سناریوهای متعدد منابع زیادی را به مصرف می رساند، به خصوص اگرازطرح ریزان وبرنامه ریزان انتظارداشته باشیم که برای هرسناریوطرحهای دقیق وگسترده ای را پیشنهاد نمایند. چون درسناریو سازی ازقضاوت کارشناسان استفاده می شود، اعتبارسناریوها تا حدی بستگی به اعتبارسناریوسازان دارد. اگروظیفه سناریونویسی به عهده افرادی گذاشته شود که دررده های پایینی نهادی قراردارند واگرسناریوسازی بدون توجه به نیازهای برنامه ریزان ارشد انجام شود، ازاعتبارسناریوکاسته خواهد شد.
با این وجود، سناریوسازی روش پرطرفداری است زیرا روشی منطقی ومعقولانه برای ایجاد آینده های جایگزین درمحیط های پیچیده است وبه پژوهشگران اجازه می دهد که ازبهترین جنبه های سایرروشها( مانند قیاس گیری روند ) همراه با قضاوت حرفه ای خود استفاده کند.
7. الگوهای شبیه سازی Simulation Modeling

مدلهای شبیه سازی یکی ازمتداولترین روشهای پیش بینی آینده شده است. طی سالهای 1972- 1970، " مدوز" به یاری تنی چند ازکارشناسان دیگرازروش مدل سلزی ریاضی والگوهای شبیه سازی برای درک بهترعلل وپیامدهای رشد جمعیت جهانی وگسترش جنبه های فیزیکی تولید اقتصادی جهان استفده کرد.
وی موفق به ایجاد الگوی شبیه سازی کامپیوتری موسوم به جهان 3 گردید ونتایج حاصله ازتجزیه وتحلیل های خود را درچهارکتاب مختلف گزارش کرد. نتیجه گیری کلی این مطالعات این بود که: " اگرروندهای رشد فعلی درجمعیت جهانی، صنعتی شدن، آلودگی، تولید مواد غذایی وتهی شدن منابع به طورتغییرناپذیری ادامه یابد، به محدودیت های رشد این کره درظرف مدت صد سال آینده خواهیم رسید. محتمل ترین پیامد اضمحلا ل غیرقابل کنترل درظرفیتهای جمعیتی وصنعتی خواهد بود."
با این نتیجه گیری دومسأله روشن شد. اولا ً تغییرات درتکنولوژی به تنهایی مشکلات جهانی را حل نخواهد کردو پیشرفتهای تکنولوژیکی عموما ً باراین مشکل را ازبخشی به بخش دیگرمنتقل می سازد. به طورمثال: چاره نهایی مشکل گرسنگی درثابت نگه داشتن رشد جمعیت است که نیازبه تغییرات بسیاری ( ازجمله کاهش تعداد فرزندان هرخانواده وبهبود وضع زنان درتمام جوامع) دارد.
ثانیا ً، دومین مسأله این بود که باید بین مشکل وعلت آن تمایزی قایل شویم. سبب اصلی اکثرمشکلا ت جهانی ادامه رشد نمایی جمعیت، کاربرد منابع و مصرف انرژی دردنیایی محدود می باشد.
یکی ازساده ترین مدلهای رشد جمعیت که توسط مدوزوفورسترمعروف شد، مدل سیستم پویا است که دارای حلقه های بازخورمی باشد. افزایش نرخ زاد وولد تأثیرمثبت وافزایش نرخ مرگ ومیرتأثیرمنفی بررشد جمعیت جهان خواهند داشت.
یکی ازمهمترین ایرادهای وارد به روش الگوشبیه سازی ( بخصوص مدل سیستم پویای مدوزوفورستر) این است که کاربرد آنها نتایج غیرواقعی را نشان داده اند، زیرا پیشرفتهای تکنولوژیک آینده ویا نقش سیاستهای اصلاح طلبانه دولتها را درنظرنگرفته اند.

اصولا ً یک مدل شبیه سازی چیست؟

ً مدل یا الگو یک نمونه ساده شده ازواقعیت است و تمام الگوها انتزاعی وخیالی هستند وبرخی ازعوامل درآنها وارد می شوند وبرخی دیگرخارج نگه داشته می شوند. الگوها ومدلها می توانند شامل تصویرهای ذهنی، نمایش های گرافیکی، نمایش های بیانی ویا نمایش های ریاضی ازواقعیت باشند.
پس الگوها ومدلها اشاره ضمنی به تصویرایستای واقعیت می کنند، اما شبیه سازی برتقلیدی ازرفتاریک سیستم دردوره زمانی خاص یا برنمایش پویا دلالت دارد. شبیه سازی به روابط، تابع بودن، علت ومعلولی بودن اشاره می کند. با ترکیب مفاهیم الگووشبیه سازی ما به نمایش خیالی وانتزاعی یک سیستم دستیابی پیدا می کنیم که ازآن می توانیم رفتارسیستم دردوزه زمانی خاصی را استنباط کنیم.
یک مزیت الگوهای شبیه سازی این است که پس ازاینکه ساخته شدند، می توانیم بسرعت وبه راحتی داده‏ ها را تحلیل کنیم. این سرعت اجازه می دهد که داده ها، پارامترها ورابطه ها را برای تحلیل حساسیت دربرنامه ریزی خطی
به سهولت وبه درستی به کارببریم.
تحلیل حساسیت این است که بررسی کنیم چطورتغییرات درداده ها یا روابط درالگوبرنتایج الگو به طورکلی اثرمی گذارد. تحلیل حساسیت همراه با تفسیرکارشناسی وسیله ای ارزشمند است برای تعیین آنچه که درالگو مهم است و آنچه که بی اهمیت است. این تحلیل برای ایجاد فرضیه ها وآزمون آنها نیزممکن است مفید باشد. درهرصورت، تحلیل حساسیت درستی یا نادرستی الگوها را به عنوان تصاویری مناسب ازواقعیت های آینده بیان نمی کند.
الگوهای شبیه سازی اغلب کامپیوتری شده هستند وبنابراین رابطه های الگوباید به طورریاضی بیان شوند. زمانی که تصمیم گرفته می شود این الگو را کامپیوتری کنیم، وسوسه زیادی وجود دارد که تنها برداده های کمی متمرکزشویم وجنبه های کیفی را حذف کنیم.
انتقاد دیگری که برالگوهای شبیه سازی وارد می شود این است که این الگوها تأثیرمتغیرهای درجه دوم، عوامل سببی جدید تغییرات، یا مداخله انسانی ( بطورمثال تأثیرسیاست) را برتصمیم گیری های آینده منعکس نمی کنند. کامپیوتری کردن تمام الگوهای شبیه سازی را تحت تأثیرتقریب های ریاضی قرارمی دهد. بنابراین تغییرات خیلی کم درعوامل ریاضی ( مثلا ً 99/0 به جای 10/1 ) می توانند درنتایج حاصله تغییرات بسیارزیادی را ایجاد کنند.
مشکلا ت دیگرالگوهای شبیه سازی هزینه وزمان است. به طورخلا صه، این روش الگوهای شبیه سازی می تواند وسیله ای مفید برای ایجاد آینده های جایگزین باشد ومهمترین نقطه قدرت آن درتوانایی اش برای برقراری ارتباط بین تعداد کثیری متغیرمی باشد وزمانی که یک الگورا به وجود آوردیم، به سرعت وراحتی می توانیم نتایج گوناگونی را تواید کنیم.
این الگوها برای پیش بینی های بلند مدت دارای محدودیتها یی هستند، گرچه بسیاری ازکارشناسان ودانشمندان برجسته مانند مدوزعلیرغم محدودیتهای الگوسازی سعی کرده اند که ازبازده های کامپیوتری ومعادلات دیفرانسیل خود نتیجه گیری های قاطعانه ای را ارائه دهند.
مدوز بین مشکلا ت جهانی ومشکلا ت عالم گیرتمایزی قایل می شود. برای مقابله با مشکلا ت جهانی جامعه قادر است ازتجربیات گذشته، نهادها وتکنولوزی های بی شماری بهره گیرد. اما برای مقاومت کردن دربرابرمشکلا ت عالم گیربشرهنوزدرمراحل اولیه آمادگی قراردارد. مشکلا ت عالم گیر( به طورنمونه فرسایش خاک، آلودگی آبهای زیرزمینی، جنگل زدایی، انبوه زباله های شهری، ریزش مخاطره آمیزمواد ضایعات برخاک )، آنهایی هستند که برمردمان بسیاری ازکشورها اثرمی کنندف اما باید ازدرون یک ملت یا منطقه به مقابله با آنها برخاست. اگرچه همکاری های بین المللی ( مانند انتقال تکنولوژی مناسب) برای حل این مشکلا ت سودمند خواهند بود، ولی چاره اساسی این مشکلا ت دردست افرادی است که دردرون منطقه یا کشوری خاص به سرمی برند.
باید درنظرداشت که به مورد اجرا گذاردن سیاستهای ابتکاری یک جامعه برای حل مشکلا ت عالم گیرمؤثرخواهند بود. به طورمثال: آلمان غربی توانست سطح آلودگی هوا درشهرهای خود را کاهش دهد؛ درحالیکه آلودگی هوا درآلمان شرقی به حد مصیبت آوری بالا رفت.
مشکلا ت جهانی کاملا ً متفاوتند. اگرچه آنها نیزبه مردمان بسیاری ازکشورها اثرمی گذارند، ولی مقابله با مشکلات

جهانی فقط ازراه همکاری های گسترده ونزدیک درتمام سطوح ملی، منطقه ای وقاره ای امکان پذیر است. اینگونه مشکلا ت نیازبه سیاستها وبرنامه هایی دارند که برای مدت طولانی ( مثلا ً چندین دهه) به طورمنظم باید پی گیری شوند تا اینکه رفع شوند. چون این مشکلا ت عموما ً دارای راه حلهای فقط فنی نیستند، به طوریک جانبه نمی توان با آنها مبارزه کرد.
به طورمثال: ژاپن نمی تواند به تنهایی ازپیامدهای تغییرآب وهوای کره زمین با کاهش نشرگازهای دی اکسید کربن درقلمروخود جلوگیری کند، تا زمانی که سایرممالک عمده دنیا توجهی به مشکل افزایش دمای جهان نمی کنند.
بنابراین ساختن الگوهای جهانی که حدود 25 سال پیش آغاز شد تا ماهیت وعظمت مشکلا ت جهانی را که انتظارمی رفت درسیستم های اقتصادی واجتماعی آینده پدیدارشوند، شناسایی کرده وتوجه برنامه ریزان استراتژیهای ملی را به مخاطرات ناشی ازنادیده انگاشتن چنین مشکلا تی معطوف دارند، هنوزادامه دارد.
واضح است که بیش ازیک راه برای الگوسازی جهان وجود دارد؛ وطبیعتا ً این سوال پیش می آید که چگونه سیاستگذاران می توانند ازبین این همه مدلهای ممکن یکی را به عنوان مناسبترین الگو برای برنامه ریزی استراتژیک خود برگزینند. برای انتخاب بهترین الگوها چند معیارکلی وجود دارند که عبارتند از:

الف - یک الگو باید آماروداده های موجود را به نحوی تنظیم کند که بینش وفراست جدیدی را میسرساخته وتفسیرداده ها را آسانترسازد.

ب - یک الگو باید سؤالات جدیدی را مطرح نموده ودعوت به کشف حقایق جدید بنماید.

ج - یک الگو باید به استفاده کننده اش اجازه دهد که پیش بینی های مهم وقابل اثبات را ارائه نماید.

د - یک مدل باید اساس اندازه گیری های صحیح را فراهم آورد.

ه - یک الگو باید ابتکاری باشد وایده های بی مانندی را معرفی کند.

و - یک مدل باید حتی المقدور ساده باشد وتعداد مراحلی که برای رسیدن به یک راه چاره باید طی شود را به حداقل برساند.

دوفرضیه ای که برنامه ریزان ومدیران استراتژیک برمبنای آنها تفکرمی کردند عبارت بودند از:

الف - آینده شبیه گذشته خواهد بود ودرنتیجه اهداف مدیریت را می توان برپایه روند گذشته محاسبه کرد.

ب - آینده را می توان با دقت پیش بینی کرد ولذا اهداف مدیریت را براساس پیش بینی های ثابت می توان استوارکرد.
اکنون آشکارگردیده است که هردو فرضیه بالا همیشه صحیح نبوده ومدیران وبرنامه ریزان استراتژیک به رغم اینکه امکان دارد نتوان آینده را پیش بینی کرد بایدراههایی را برگزینند که دستیابی به نتایج بهتری را میسر سازند. درچنین شرایطی، روشهای کمی وکیفی پویایی که دارای زنجیره بازخورهستند برای تعیین اهداف مدیریت وبرنامه ریزی بهتردرمحیطی تغییر پذیر مناسبترازتکنیکهای انعطاف ناپذیری هستند که صرفا ً برپایه روندهای گذشته وپیش بینی های آماری بنا شده اند.

محیط برنامه ریزی استراتژیک:

دررابطه با محیط برنامه ریزی استراتژیک به دو نکته باید اشاره شود:

(1) مسأله اول این است که عوامل سیاسی، نظامی، اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژیکی، روان شناسی، محیط زیستی، طبیعی وعوامل بیشماردیگری برمحیط برنامه ریزی استراتژیک درسطح ملی ودرسطح فراملی تأثیرمی گذارند. با توجه به این که هیچ طراح استراتژی ملی نمی تواند به موفقیت های چشمگیری نایل آید مگراینکه تأثیرمتقابل احتمالی روندهای مهم منطقه ای وجهانی را برجریان رویدادهای داخلی محاسبه وبرآورد کند، باید اطمینان حاصل کند که تمام این عوامل مهم، درنظرگرفته شده اند.
ازآنجا که یک فرد استراتژیست به تنهایی قادر نخواهد بود که ازتمام این عوامل مختلف درسطوح مختلف استراتژی آگاهی کامل داشته باشد، برای برنامه ریزی استراتژیک ملی نیاز به گروهی ازکارشناسان ومدیران مدبروبا تجربه وجود دارد. پس ازلحاظ نیاز به گروه برنامه ریزان استراتژیک که آگاهی کافی ازروشهای مختلف برنامه ریزی دارند، تمام کشورها یکسانند.

(2) نکته مهم دوم این است که خصوصیات ملی کشورها بسیارمتفاوت بوده وبه عوامل متعددی (مانند منابع معدنی واستراتژیک، قرارداشتن درمکان جغرافیایی استراتژیک به علت نزدیکی به پایگاههای نظامی وگذرگاههای آبی حساس، مساحت جغرافیایی کوچک وبزرگ) بستگی دارد. درنتیجه، هردولتی باید به طورمستقل به امربرنامه ریزی استراتژیک ملی بپردازد.

الگویی برای طرح استراتژی:

عموما ً طرح ریزی استراتژیک درمراحلی پی درپی ومنظم صورت می گیرد. درالگوی خاصی که معمولا ً درکشورهای صنعتی نیزبه کارمی رود، هشت مرحله مهم برای طرح ریزی بلند مدت وجود دارند.
درمرحله اول، متغیرهای مهم درمحیط مورد بررسی، توصیف می شوند. این مرحله به دانش وآگاهی ودرک کامل ازآنچه که مهم است وآنچه که مهم نیست نیازدارد ودرواقع باید تعداد متغیرها را حتی المقدورمحدود نگه داشت تا به کارهای انجام شونده درمراحل بعدی سهولت بخشید. درمرحله دوم، آماروارقام تاریخی وجاری برای هرکدام ازاین متغیرها جمع آوری می شوند تاپایه ای را برای پیش بینی های بلند مدت بوجود آوریم. درمرحله سوم، پیش بینی های ممکن بستگی به تعداد متغیرهای مهمی دارد که انتخاب شده اند. درمرحله چهارم، اهداف نهادی برای هریک ازپیش بینی های آینده تعیین وتوصیف می شوند. درمرحله پنجم، این اهداف درمقابل پیش بینی های آینده که درمرحله سوم تنظیم شده اند، ارزیابی می شوند. این عمل یک حلقه بازخوررا بین مراحل 3 و5 ایجاد می کند، که قبل ازمرحله ششم باید درنظرگرفته شود.
درمرحله ششم، سیاستهایی برای رسیدن به اهداف نهادی برای تمام پیش بینی های آینده تعیین می شوند. درمرحله هفتم، بهترین سیاستها انتخاب می شوند. پس ازاینکه سیاست کلی اتخاذ شد، پیشرفت کارازطریق یک حلقه بازخوردیگر(درمرحله هشتم) مورد بررسی قرارمی گیرد وتمام این فرایند مطابق با وقوع رویدادها اصلا ح می شود.
یکی ازنکات مهم درمورد این مدل طرح ریزی درازمدت این است که تعداد متغیرهای اصلی باید کم باشند زیرا هرچه تعداد این متغیرها بیشترباشد تعداد پیش بینی های احتمالی آینده هم به سرعت بیشترمی شود. به طورمثال: با چهارمتغیرمهم که هریک دارای دوبعد (مثلا ض کم وزیاد) باشد، تعداد پیش بینی های آینده 16 تا خواهد بود.
برای مطالعات کلی تردرسطح استراتزی ملی باید به عوامل بیشماری ( ازجمله عناصرسیستم مورد مطالعه وزمینه های روندها درمحیط داخلی وخارجی) به دقت توجه کرده وپس ازطی مراحل مشخصی استراتژیها وفعالیتهای مناسبی را تعیین کنیم.
درمطالعات جامع آینده باید به تمام عناصرسیستم وزمینه های روندها توجه کنیم. مقصود ازسیستم دراینجا مجموعه عناصریا اجزایی است که دریک ساختارپویا به هم مرتبط هستند.
هرجیزی که برای مطالعه آینده اش درنظرگرفته می شود، شامل بازیگران وافراد ذیعلا قه ونیزنهادها ونیروهای اجتماعی متعدد وپیچیده ای است که باید به عنوان یستم مورد مطالعه قرارگیرند. پس اولین کارمهم این است که عناصرکلیدی واجزای مهم سیستمی را که مورد مطالعه قرارداده ایم به دقت شناسایی کرده وتوصیف کنیم. دراثرموارد تشخیص وشناسایی همه عناصرسیستم کاری علمی ودشواراست. یک سیستم تنها یک کارخانهف یا به تنهایی حتی کارکنان وصاحبان یک نهاد نیست. بلکه شامل سنت ها، رابطه ها، عادات واجزای نا آشکاردیگری هم می شود.
درمرحله بعدی، آینده نگرباید نیروهاتی محرکه برای تغییروضع یا برای حفظ ثبات را شناسایی کند. باردگر، این کارنیازبه روشهای علمی ومهارتهای ویژه دارد. یک آینده نگر می تواند با اطمینان خاطراستدالال کند که هرسیستم مهم جهانی امروزه تحت تأثیرتغییرات جمعیت، تکنولوژی، جهانی شدن اقتصاد، تغییر درارزشهای اجتماعی، تحولات جدید درعلم وتکنولوژی وعواملی مهم که وسعت جهانی دارند،قرارمی گیرد. یک آینده نگرباید روندهای خاصی را که بیشترین تأثیررا برسیستم مورد مطالعه وارد می آورند، شناسایی کند.
پس ازشناسایی آینده نگرباید قدرت وجهت آنها را شناسایی کند. بعضی ازروندها نسبتا ً ثابت هستند واین پدیده برای کاوش درآینده بسیارمهم است. برخی دیگرازروندها ممکن است که هم میزان قدرت وهم جهت خود را تغییراهند. برخی دیگرازروندها ممکن است که دایره وارباشند، یا به صورتهای دورزننده والگوهای وقوع مکرردیگری پدیدارشوند، یا درالگوهای زمانی جالب ومتفاوت دیگری ظهورکنند.
دراین مرحله، آینده نگرآینده ای جایگزین راتصورمی کند یعنی اینکه ازچه راههایی نیروهای تغییرواجزای سیستم می توانند با یکدیگروضعیتهای جدیدی را ایجاد کنند. گرچه درمطالعه آینده می توان ازروشهای مکانیکی، رسمی وعلمی استفاده کردف ولی تاحدی اینگونه پژوهشها یک فن وهنراست وبستگی به قوه تخیل وخلا قیت پژوهشگران دارد.
پس ازاینکه آینده های جایگزین درنظرگرفته شدند، آینده نگربه نتایج وعواقب راه چاره ها وسیاستها می اندیشد وفعالیت هایی را که مناسب تصورمی کند شناسایی می کند. این فعالیت ها کارهایی نیستند که 5، 10 یا 50 سال بعد باید به انجام رسند. بلکه کارهایی می باشند که باید همین حالا آغزگردند تا آینده را تحت تأثیرقراردهند واحتمال بروزپیامدهای مطلوب را افزایش داده واحتمال بروزعواقب ناخواسته ونامطلوب را کاهش دهند.
دربعضی مواترد بررویدادهای خاصی درآینده هیچ کنترل ونظارتی نمی توان داشت. بنابراین باید استراتژیهایی را برای مقابله با آنها برگزینیم. آینده نگرباید به سه چیزدیگربیاندیشد:

(1). دوباره به آینده های جایگزین برگردد وآینده های بهتری را درنظرآورد.

(2). به حوادث غیرمترقبه (مانند اکتشافات، اختراعات، جنگ ها، بلایا، شورش های سیاسشی ورویدادهای غیرعادی دیگر) توجه کند. درتمام مراحل بعدی آنها را مد نظرداشته باشد.

(3). دراکثرجوامع لازم است که آینده نگرتمام بازیگران مهم یا گروههای ذی نفوذ(مانند گروههای فشار) درسیستم را شناسایی کرده وبه انگیزه ها ونگرانی های مورد نظرشان بیاندیشد.
طرح ریزان باید با کاربرد قضاوت کارشناسانه شخصی خود چند پیش بینی ممکن ومیسررا برای ملاحظه بیشترانتخاب کنند.

نکات مهم درطرح ریزی استراتژیک:

درمورد پیش بینی آینده باید به نکات زیراشاره شود:

(1) . اگرچه پیش بینی ممکن است خیلی هم دقیق باشد، اما درعین حال می تواند کاملا ً غلط ازآب درآید.

(2) . قیاس گیری روندها ممکن است غلط ازآب درآیند. گرچه ترسیم روندهای تاریخی درتصویرمان ازآینده بسیارساده است، اما این فرایند برپایه این فرضیه است که هیچ واقعه حدیدی دراین روندها تغییرایجاد نخواهد کرد واینکه تنها نیروهایی که آینده را شکل می دهند همانهایی هستند که درگذشته وجود داشته اند.

(3) . پیش بینی ها ناقص هستند. بسیاردشواراست که ما آنچه را که هنوز اتفاق نیفتاده است ( وهیچ اطلاعی هم نداریم که چنین چیزی بوقوع خواهد پیوست) درپیش بینی آینده درنظربگیریم. دراین رابطه کاهنKahn یکباربیان داشت که " تعجب آورترین آینده ها آن است که درآن هیچ چیزی مایه شگفتی نشود." به همین دلیل پیش بینی های آینده های دورخیلی دشوارترهستند زیرا بشرهنوزحتی قوه تصورپیشرفتهای تکنولوژیکی درزمینه های نظامی وغیرنظامی دردویا سه قرن آینده را ندارد.

(4) . برنامه ریزی استراتژیک باید پویا باشد. به دلیل مشکلا ت ناشی ازنادرست بودن وناقص بودن، تمام برنامه هایی که برپایه پیش بینی ها استوارند درمعرض خطراشتباه بودن قراردارند. همانطورکه اطلاعات جدیدی به دست می آوریم، باید درپیش بینی ها تجدید نظرکنیم وبرنامه هایی را که براساس آن پیشش بینی ها تنظیم کرده بودیم، نیزمرورکنیم.

(5) . آینده های بسیاری وجود دارند. بسیاری ازصاحب نظران درمطالعات آینده نگری به این باورند که سیاست میتواند برآینده تأثیربگذارد. استدالال آهنا این است که فعال بودن یا بی جنبشی وسستی افراد برتحولات آینده تأثیربسزایی خواهد گذارد. ازآنجایی که ما دارای حق انتخابهای گوناگون هستیم، آینده های متحمل بسیاری هم وجود دارند که وقوع آنها بستگی به آنچه که ما انجام می دهیم وآنچه که دیگران انجام می دهند خواهد داشت.
دست روی دست گذاشتن وبدون برنامه دقیق برای تأثیرگذاری روی آینده خود ویا دولتمان پیش رفتن، باعث ازدست
رفتن موقعیت مغتنمی برای ما می شود. اگردیگران ( مثلا ً رقبای سیاسی ) با برنامه ریزی دقیق وپویای استراتژیک برای هرلحظه ازآینده آمادگی احتمالی داشته باشند، می توانند سیرتحولات آینده را به نفع خود وبه ضررما تغییردهند.

(6) . پیش بینی عاری ازارزشها نیست و به دلیلی که کاملا ً آشکارنیست، آسانتربه نظرمی آید که ما وقایع بد را پیش بینی کنیم تاوقایع خوب را .به طورمثال زیاد می شنویم که درمورد پیش بینی احتمال جنگ واختلافات مرزی، احتمال آلودگی بیشترمحیط زیست، احتمال کمبود مواد غذایی وغیره گفتگو شود، تا احتمال به وجود آمدن دنیای بهتری که درآن همه مردم درصلح وکامیابی به سرببرند. بیشترگرایش داریم تا احتمال بروز رویدادهای آینده که مطلوب نظرمان هستند را بیشتر از رویدادهای دیگر در نظربگیریم.

(7) . پیش بینی ها می توانند باعث شکست یا پیروزی ما بشوند. به طورمثال با پیش بینی امکان به وجود آوردن یک سلاح اتمی جدید با قدرت تخریب بسیارزیاد با استفاده ازتکنولوژی لیزری جدید، ما برای رقبا ودشمنان سیاسی خود نیز( که درمورد احتمال کاربرد این تکنولوژی جدید درتولید تسلیحات مخرب ترآگاهی می یابند.) این فرصت را فراهم می آوریم که به چنین تسلیحاتی دست یابند ودرصورت لزوم برعلیه ما ازآن استفاده کنند.

دکتر فریدون وردی نژاد


برچسب‌ها: طرح ریزی استراتژیک, طرح ریزی, طرح ریزی استراتژیک سازمان مدیریت دانلود مقاله, مدیریت مهندسی صنایع جزوه طرح ریزی, دانلود مقالات و جزوات مهندسی صنایع
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر 1392ساعت 1:53  توسط spow  | 

آشنايي با سوئيچ شبكه

سوئيچ

شبکه از مجموعه ای کامپيوتر ( گره ) که توسط يک محيط انتقال ( کابلی بدون کابل ) بيکديگر متصل می گردند ، تشکيل شده است. در شبکه از تجهيزات خاصی نظير هاب و روتر نيز استفاده می گردد. سوئيچ يکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپيوتری است . با استفاده از سوئيچ ، چندين کاربرقادربه ارسال اطلاعات از طريق شبکه در يک لحظه خواهند بود. سرعت ارسال اطلاعات هر يک از کاربران بر سرعت دستيابی ساير کاربران شبکه تاثير نخواهد گذاشت .
سوئيچ همانند روتر که امکان ارتباط بين چندين شبکه را فراهم می نمايد ، امکان ارتباط گره های متفاوت ( معمولا" کامپيوتر ) يک شبکه را مستقيما" با يکديگر فراهم می نمايد. شبکه ها و سوئيچ ها دارای انواع متفاوتی می باشند..
سوئيچ هائی که برای هر يک از اتصالات موجود در يک شبکه داخلی استفاده می گردند ، سوئيچ های LAN ناميده می شوند. اين نوع سوئيچ ها مجموعه ای از ارتباطات شبکه را بين صرفا" دو دستگاه که قصد ارتباط با يکديگر را دارند ، در زمان مورد نظر ايجاد می نمايد.

مبانی شبکه

عناصر اصلی در يک شبکه کامپيوتری بشرح زير می باشند:
شبکه . شبکه شامل مجموعه ای از کامپيوترهای متصل شده (با يک روش خاص )، بمنظور تبادل اطلاعات است .
گره . گره ، شامل هر چيزی که به شبکه متصل می گردد ، خواهد بود.( کامپيوتر ، چاپگر و ... )
سگمنت. سگمنت يک بخش خاص از شبکه بوده که توسط يک سوئيچ ، روتر و يا Bridge از ساير بخش ها جدا شده است .
ستون فقرات . کابل اصلی که تمام سگمنت ها به آن متصل می گردند. معمولا" ستون فقرات يک شبکه دارای سرعت بمراتب بيشتری نسبت به هر يک از سگمنت های شبکه است . مثلا" ممکن است نرخ انتقال اطلاعات ستون فقرات شبکه 100 مگابيت در ثانيه بوده در صورتيکه نرخ انتقال اطلاعات هر سگمنت 10 مگابيت در ثانيه باشد.

توپولوژی . روشی که هر يک از گره ها به يکديگر متصل می گردند را گويند.

کارت شبکه . هر کامپيوتر از طريق يک کارت شبکه به شبکه متصل می گردد.در اکثر کامپيوترهای شخصی ، کارت فوق از نوع اترنت بوده ( دارای سرعت 10 و يا 100 مگابيت در ثانيه ) و در يکی از اسلات های موجود روی برد اصلی سيستم ، نصب خواهد شد.

آدرس MAC . آدرس فيزيکی هر دستگاه ( کارت شبکه ) در شبکه است. آدرس فوق يک عدد شش بايتی بوده که سه بايت اول آن مشخص کننده سازنده کارت شبکه و سه بايت دوم ، شماره سريال کارت شبکه است .

برای دانلود متن کامل مقاله اشنایی با سوئیچ های شبکه های کامپیوتری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.برچسب‌ها: اشنایی با سوئیچ های شبکه, شبکه های کامپیوتری, اموزش شبکه LAN توپولوژی دانلود مقاله جزوه, دانلود مقالات و جزوات مهندسی کامپیوتر, اشنایی با سوئیچ های شبکه های کامپیوتری
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر 1392ساعت 1:48  توسط spow  | 

منابع آزمون سراسری دکتری حسابداری

نکات:

1)منابع بر اساس حداقل زمان ممکن برای مطالعه تهیه گردیده و در ترتیب نوشتن و نحوه خواندن آن حداکثر استفاده ممکن از زمان رعایت گردیده است.
2)هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام سئوالات از این منابع باشد و ممکن است از منابع دیگر بر حسب سلیقه طراح سئوالاتی مطرح گردد(البته احتمال زیاد قسمت زیادی از سئوالات از همین منابع می باشد).
3)برای شخصی که قصد دارد به ادامه تحصیل در دکتری بیندیشد نیاز به مطالعه منابع جانبی و بسط مطالب وجود دارد و می بایست به فکر مصاحبه ها و طرح سئوالات مختلف در آنجا باشد. در نتیجه توصیه می گردد که مطالعات در صورت داشتن زمان از مطالب مطرح شده فراتر رود.

4)این منابع را حتما در اختیار دیگران هم قرار بدهید.

تئوری حسابداری:

1-کتاب هندریکسن، ترجمه پارسائیان جلد اول و جلدو دوم انتشارات ترمه(کتاب زبان اصلی هندریکسن توسط انتشارات ترمه منتشر گردیده است و توصیه می گردد که تهیه گردد، چون ترجمه پارسائیان مشکلات عدیده ای دارد که می توان از کتاب اصلی در موقع ضروری استفاده مناسب نمود)
فصول منتخب از کتاب هندریکسن عباتنداز: جلد اول به جزء فصل 2 و 3 – جلد دوم فقط فصل 14و 22 و 23
(فصل9 و 10 و 22 و 23 از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار می باشد)
2-کتاب تئوری حسابداری، احمد ریاحی بلکویی، ترجمه پارسائیان ، انتشارات ترمه(یک جلدی)؛
فصول منتخب کتاب: 3 و 4و 5و6و9و10و11و12و13و14
(نیمه دوم فصل 10 به دلیل مشکلات ساختاری و فهمی در ترجمه و اصولا عدم تدریس در دانشگاه ها توسط اساتید زیاد تاکید نمی گردد. البته توصیه می گردد بر روی تحقیقات رفتاری مطالعاتی صورت گیرد . در فصل 11 مدل ها و روشهای تحقیق از اهمیت زیادی برخوردار نیست و توصیه می گردد مباحث تئوری در مورد بازار کارا، تئوری اثباتی و هموار سازی سود تاکید بیشتری گردد.)
3-کتاب تئوری حسابداری اسکات؛ترجمه پارسائیان، انشارات ترمه ، 2 جلدی :( البته در صورت زمان کتاب اسکات به زبان اصلی 2009 بسیار برای مطالعه مفید است و تغییراتی در مطالب آن مطرح گردیده است)
فصول منتخب: 1 و 2و3و4و5و6و8و9و10
(فصل 6 و 9 از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است)
4-کتاب تئوری حسابداری ولک، جلد اول ترجمه دکترکرمی و تاجیک، فصل 1 و 2و 4و 5و 7و 8 و جلد دوم ترجمه پارسائیان( فصل یکنواختی و افشاء ، تغیییر قیمتها و مالیات و بازنشستگی ). توصیه می گردد که به جای خواندن ترجمه پارسائیان از کتاب ولک چاپ سال 2008 استفاده گردد.
5-نشریه 113 سازمان حسابرسی (مبانی و مفاهیم نظری گزارشگری مالی)- کلا باید خوانده شود. این منبع از مهمترین منابع در آزمون دکتری می باشد و عموما 30 درصد سئوالات سال 90 از این کتاب 70 صفحه ای آمده است!!!
6-تئوری اثباتی حسابداری،واتس و زیمرمن، ترجمه پارسائئیان (ترمه)- فصل 1 تا 5 و فصل 7
7-جزوه تئوری حسابداری دکتر ثقفی در صورت در دسترس بودن
(لازم به ذکر است که کتاب گادفری به زبان اصلی موجود می باشد که برخی از فصول منتخب آن برای کنکور دکتری یشنهاد می گردد ولی از اهمیت بالایی برخوردار نمی باشد)

حال ترتیب خواندن منابع درس تئوری به طور ترکیب زیر بر اساس تجربه اینجانب پیشنهاد می گردد:

1-ابتدا فصول منتخب کتاب ولک که ذکر گردید مطالعه می گردد.
2-سپس کتاب اسکات که متن راحت و جذابی دارد.
3-برای خواندن کتاب هندریکسن و بلکویی به ترتیب ترکیب زیر پیشنهاد می گردد:
فصل 1 هندریکسن و فصل 3 بلکویی(مکمل فصل 2 ولک ، جهت مرور و جمع بندی جالب میشود)
فصل 4و5 هندریکسن و فصل 5 و 6 بلکویی(فصل 7 ولک)
فصل 6 و 7 هندریکسن ( مکمل فصل 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 اسکات و فصل 8 ولک)
فصل 4 بلکویی و فصل 8 هندریکسن ( مکمل فصل 4 ولک)
فصل 12 و 13 بلکویی (مکمل فصل تغییر قیمتهای ولک) – این فصول از کتاب بلکویی بسیار با اهمیت می باشد و مفاهیم نگهداتش سرمایه را به زیبایی مطرح نموده است. می بایست حتما قبل از فصول 9 به بعد کتاب هندریکسن خوانده شود.
فصل 9 و 10 و 11 و 12 هندریکسن
فصل 14 بلکویی و فصل 14 هندریکسن(بسیار مهم هستند)
فصل 9 و 10 و 11 بلکویی
فصل 22 و 23 هندریکسن
4-مطالعه نشریه 113 سازمان حسابرسی به طور کامل و دقیق و نکته ای .
5-در صورت وقت کافی می تونید فصول منتخب واتس و زیمرمن را مطالعه کنید.
6-جزوه دکتر ثقفی برای جمع بندی مطالب
7-فصول 2 و 5 و 6 کتاب گادفری هم در صورت وقت توصیه می گردد.
از نکات حائز اهمیت این مسئله می باشد که تسلط بر روی مفاهیم انواع تئوری ها و رویکردها در تئوری، چارچوب نظری، مفاهیم نگهداشت سرمایه و سود، تئوری ارزش ویژه و مالکیت و اندازه گیری دارایی های و بدهی ها بسیار با اهمیت می باشد و سئوالات اکثرا از این مطالب مطرح می گردد.الته می بایست توجه گردد که کتاب اسکات جزء مهمترین منابع می باشد و در مطالعه آن دقت لازم را بنمایید.

حسابداری مدیریت:

1-جلد سوم کتاب حسابداری صنعتی هورن گرن ترجمه پارسائیان (جلد دوم این کتاب فصل آخر مربوط به برآورد هزینه اکیدا توصیه می گردد.)
2-کتاب حسابداری مدیریت بلوچر ترجمه پارساییان(فصل یک، دو، سه، هشت و نه و 10 از فصول ارجحتر کتاب هستند)
3-  کتاب حسابداری مدیریت ترجمه و تالیف دکتر نیکبخت و زهرا دیانتی دیلمی ( فصلهای هزینه کیفیت، هزینه یابی هدف، سیستم اقدام بهنگام از اهمیت بالایی برخوردار هستند)
4-جلد دوم کتاب مروری جامع بر حسابداری صنعتی(فصل آخرمباحث تکمیلی، بودجه بندی سرمایه ای، بهایابی تفاضلی)
5-حسابداری مدیریت پیشرفته، تالیف دکتر سجادی(فصل، ارزیابی متوازن، مدیریت بر مبنای فعالیت، تئوری محدودیت ها، و فصل 11 و 12)
6-مطالعه مقالات ABC وTFABC و PFABC از دکتر نمازی در صورت داشتن زمان کافی
برای درس حسابداری مدیریت تسلط روی مباحث بهایابی تفاضلی، قیمت گذاری انتقالی، ارزیابی عملکرد، ارزیابی متوازن، تخمین هزینه و منحنی یادگیری بسیار با اهمیت می باشد.
نکته: در صورت داشتن زمان کافی توصیه می شود که برخی از فصول کتاب هورن گرن به زبان اصلی خوانده شود چونکه جلد سوم مشکلات تایپی در اعداد را در بردارد و همچنین به ترتیب چینش فصلهای جلد سوم کتاب پارسائئیان توجه نشود و با توجه به مطابقت با کتاب زبان اصلی خوانده شود.
تست بانک های هورن گرن هم خوانده شود.

منابع حسابرسی:

1) مروری جامع بر حسابرسی، دکتر نورورش، دکتر مهرانی و دکتر غلامرضا کرمی و مجید شهبازی 
2) تست های استانداردهای حسابرسی برای CPA- افاضلی و همکاران یا در صورت در دسترس بودن کتاب تست های استاندارهای حسابرسی تالیف کیهان مهام
3) نقش اقتصادی حسابرسی در بازارهای آزاد و تحت نظارت ( نشریه سازمان حسابرسی)- وندا والاس ترجمه حامی امیر ارسلانی
4) فلسفه حسابرسی ( 7 فصل اول با تاکید بر فصل 5 و 7)- دکتر حساس یگانه

منابع ریاضی:

1)ریاضیات عمومی و کاربردهای آن: هادی پور کاظمی(تعداد زیادی از سئوالات کنکور دکتری 91 از این کتاب بودند)
2)ریاضیات برای حسابداری و مدیریت: هادی رنجبران ( اکیدا توصیه می گردد که تست های تالیفی این کتاب کار شود)

منابع آمار:

1)آمار برای رشته اقتصاد: هادی رنجبران(جلد سبز رنگ) – نشر اثبات (توجه شود که تست های تالیفی این کتاب بسیار مهم هستند)
2)آمار و کاربرد آن در مدیریت: دکتر عادل آذر و منصور مومنی – جلد اول و دوم به عنوان منابعی فرعی کتاب رنجبران پیشنهاد می شود.


برچسب‌ها: منابع آزمون سراسری دکتری حسابداری, ازمون دکترا, مدیریت حسابداری منابع دانلود, آزمون سراسری دکترای حسابداری, حسابداری
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم مهر 1392ساعت 23:21  توسط spow  | 

دوره آموزشی آشنايی با :

مديريت فرايند PROCESS MANAGEMENT

سيستم : (SYSTEM)   

اجزاء سيستم به شرح زير مي‌باشد:
 وروديها  Inputs          
 خروجيها          Out puts
 فرآيند  Process           
 بازخورد Feedback       
 محيط  Environment  

فرآيند

 گروهي از وظيفه‌هاي هم‌ پيوند است كه با همديگر نتيجه‌اي را ايجاد مي‌كنند.

فرآيند مجموعه‌اي مشخص و مرتب شده از فعاليتهاي كاري در يك محدوده زمـاني و مكاني معين است كـه شروع و خاتمه آن مشخص شده است و با تعريف روشني از وروديها و خروجيها، ساختاري براي عملكرد ارائه مي‌دهد.

تعريف فرايند :

 1- مجموعه‌ فعاليتهايي است كه داده‌ها ( وروديها ) را به ستانده‌ها ( خروجيها ) تبديل مي‌كند .
2- يك فعاليـت كه با  استفاده از منابـع و بصـورت هدايت شده در جهت كسب توانايي براي تبديل داده ها به  ستانده‌ها عمل مي‌كند را مي‌توان به عنوان يك فرايند در نظر گرفت .

تعريف نگرش :

رويكرد و زاويه‌اي كه آدمي از روزنه و يا از طريق آن ، به تحليل پديده‌هاي پيرامون خود پرداخته و ارتباطات

بين خود و آنها را تعيين و برقرار مي‌سازد .

برای دانلود پاورپوینت دوره اموزشی مدیریت فرایند به لینک زیر مراجعه فرمایید :

 دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مديريت فرايند PROCESS MANAGEMENT, نگرش سیستمی کنترل فرایند مدیریت فرایند, فرایند مدیریت دانلود جزوه مقاله, ورودی خروجی سیستم فرایند مدیریت پروژه, کنترل پروژه فرایند مدیریت نگرش
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم مهر 1392ساعت 22:25  توسط spow  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر