X
تبلیغات
توضیح عکس
توضیح عکس
توضیح عکس
وبلاگ یک مهندس... - مقالات وجزوات Articles&Documents

وبلاگ یک مهندس...

كمك های اوليه

احياء مصدوم برق زده

امداد رساني و كمكهاي اوليه
تاريخچه
Henry Dunant  در 24 ژوين 1984 نام شهر كوچكي به اسم Solferino در استان Mantoue واقع در شمال ايتاليا در تاريخ براي هميشه ثبت شد. اين در زماني بود كه ارتش franco-pemontaise به سركردگي ناپليون سوم اطريشيان را شكست داد. اين جنگ خونين هزاران مجروح داشت كه معالجه نكردن انان منجر به مرگشان شد. يك سويسي به نام Henry Dunant كه شاهد اين تراژدي بود به كمك افراد محلي در صدد كمك به مجروهان برامد. او بدون تعصب و تبعيض به ياري مجروهان هر دو سپاه شتافت. اولين داوطلبين اين كمك به مجروحين جنگي فرياد ميزدند Tutti fratelli يعني ما همگي برادريم. Henry Dunant در بازگشت اولين خبر جنگي خود را به نام خاطره اي از سولفرينو نوشت و در ان نفرت انگيز بودن جنگ را خاطر نشان كرد. از ان زمان به بعد هزارن فرد سرباز يا غير سرباز و زندانيان حق اين را يافتند تا براي اينكه لحظات ازمايشهاي سخت و دردها كمتر ظالمانه باشند از اين حركت برادرانه يا كمك برخوردار شوند. ايده Henry Dunant منجر به تشكيل كميته اي 5 نفره در سويس براي بررسي امكانات اجراي عمليات كمك رساني به مجروحين جنگي شد. يك كنفرانس بين امللي در ژنو انجام شد و 16 كشور كه يكي از انها كشور فرانسه بود در اين كنفرانس حضور يافتند. انان تصمصم گرفتند كه در هر كشور كميته هاي كمك رساني تشكيل دهند و يك نشان و علامت نيز براي اين كميته ها انتخاب كردند : صليبي سرخ بر زمينه اي سفيد. اين دولتها همچنين قوانيني بين المللي در مورد اسراي جنگي كه در جنگ شركت نمي كنند وضع كردند كه تحت عنوان كنوانسيون ژنو كه اولين انها در 22 اوت 1864وضع شد معروفند. جايزه صلح نيز توسط كارخانه دار سوئدي (1833-1896) Alfred Bernhard Nobel ايجاد شد و در قوانين ان قيد شده بود كه اين جايزه ميبايست هر سال به افرادي كه در برادري بين ملت ها سهم بسزايي داشته و تلاش كرده اند اهدا شود. تنها جايزه صلح نوبل در زمان جنگ جهاني اول در سال 1917 به كميته بين المللي صليب سرخ اهدا شد و همچنين در سال 1944 اين كميته به خاطر تلاش بي وقفه در طول جنگ جهاني دوم باري ديگر جايزه صلح نوبل را دريافت كرد. در سال 1963 يا صدمين سال تاسيس صليب سرخ جايزه صلح نوبل به كميته بين المللي صليب سرخ و مجمع متحد صليب سرخ و هلال احمر كه امروزه فدراسيون بين المللي مجتمع صليب سرخ و هلال احمر ميباشد تعلق گرفت.

برق گرفتگی

داشتن اطلاعات در مورد برق، نحوه نصب وسايل روشنايي و تعمير بعضي از اسباب برقي براي همگان ضروري به نظر مي رسد. آموزش تدريجي اين مسائل از سنين نوجواني يكي از ضروري ترين موارد آموزشي عصر ما تلقي مي شود.

بدن انسان هادي جريان برق است. اگر بدن انسان به برق اتصال پيدا كند منجر به عبور جريان برق از بدن فرد به زمين خواهد شد. در جريان برق گرفتگي علاوه بر سوختگي پوست كه محل ورود و خروج جريان برق را شامل مي شود بافتها هم دچار آسيب مي شود. اگر جريان برق از قلب عبور كرده باشد منجر به اختلال در سيستم قلب و اگر از مغز عبور كند منجر به مهار مركز تنفس و وقفه تنفسي خواهد شد.

متن کامل جزوه کمک های اولیه شامل اموزش خطرات و روش های امداد در برق گرفتگی و اموزش کامل روش های مختلف تنفس مصنوعی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: کمک های اولیه و ایمنی در برق گرفتگی, ایمنی بهداشت محیط زیست, اموزش تنفس مصنوعی روش هولگرنيلسن روش شيفرسيلوستر, ایمنی, دانلود جزوه کمک های اولیه
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393ساعت 9:13  توسط spow  | 

آناليز تنش سه بعدی و تخمين عمر خزشی پره توربين گازی از جنس سوپر آلياژ

چکيده

پره هاي توربين هاي گازي به علت شرايط کاري بحراني دما و تنش بالا از جنس سوپر آلياژ ساخته مي شوند. اين شرايط کاري باعث مي گردد که مکانيزم هاي تخريب مختلفي چون خزش، خستگي، خوردگي و اکسيداسيون بر روي پره اعمال شده و در نتيجه پره بمرور زمان دچار زوال و افت خواص مي شود.
به دليل حساسيت و ارزش اقتصادي توربينها ( به خصوص توربينهاي گازي) و کمپرسورها در كارخانجات صنعتي مثل نفت و پتروشيمي و همچنين موتور هواپيما و موشک که عموماًاً از جنس سوپرآلياژها و آلياژهاي تيتانيوم و آلومينيوم هستند بحث تخمين عمر و استفاده بهينه از اجزا تشكيل دهنده توربين ها از اهميت خاصي بر خوردار اند. در واقع اهميت تخمين عمر باقيمانده زماني پديدار ميگردد که بخواهيم از يک قطعه بيشتر از عمر طراحي استفاده کنيم.
در اين تحقيق پره متحرك از كار افتاده متعلق به توربين گازي در يك واحد تلمبه خانه شركت نفت كشور از ديدگاه مكانيكي و متالورژيكي مورد بررسي قرار گرفته است. در ابتدا بر اساس تخريب متالورژيكي ، پره را بررسي كرده و سپس آناليز سه بعدي تنش هاي وارد بر پره را با استفاده از نرم افزار المان محدود ANSYS  انجام داده و مقدار تنش بحراني ايجاد شده توسط نيروهاي مكانيكي محاسبه مي شود. در انتها تخمين عمر خزشي پره به كمك يكي از روشهاي محاسباتي پارامترهاي خزش بر حسب زمان و دما بدست آمده و باقيمانده پره توربين محاسبه مي شود.

مقدمه

توربين هاي گازي از انواع وسايل توليد انرژي هستند که مورد استعمال زيادي در صنعت دارند. مهمترين کاربرد اين وسايل در نيروگاه هاي برق، صنايع هوافضا، دريانوردي و صنايع نفت ( براي انتقال فرآورده هاي نفتي )

است[ ١]. پره هاي متحرك به دليل دماي بالالا و نيروهاي گريز از مركزِِ زياد،دچار مشكلالات زيادي مي شوند. عوامل ديگري مثل ارتعاشات كم دامنه، تنشهاي حرارتي و خستگي حرارتي نيز بر كاركرد پره ها تأثير گذارند. از اين رو غالبا پره هاي توربين هاي گازي از جنس سوپرآلياژ ها هستند. سوپر آلياژ ها، مقاومت خوبي در مقابل خوردگي ، اکسايش، خزش و شکست در دماي بالا را دارند.

...

متن کامل مقاله آناليز تنش سه بعدی و تخمين عمر خزشی پره توربين گازی از جنس سوپر آلياژ را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ANSYS, نیروگاه, نیروگاه گازی, توربین گاز المان محدود پره تخریب انالیز سه بعدی خز, المان محدود تحلیل متالوژیکی تحلیل شکست پره توربین
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393ساعت 9:1  توسط spow  | 

ترموستات
 
وظیفه ترموستات این  است  که مجرای  اب خروجی  بلوکه سیلندر  را ببندد  و  تا اب  گرم  نشده ترموستات اجازه خروج به اب را  نداده  و هنگامی  که درجه حرارت  اب موتور به حالت عادی رسید ترموستات باز شده و اجازه میدهد اب در رادیاتور سرد شودهنگامی که یک موتور سرد را روشن می کنند با راندمان حداکثرش کار نمی کند این پدیده به علت تقطیر شدن  سوخت روی دیواره سیلندر  تبادل  حرارت  زیاد اتاق احتراق و ویسگوزیته زیاد  روغن است برای کم کردن این تاخیر حرارتی یک دستگاه تنظیم حرارتی در دستگاه سرد کننده قرار داده می شود این دماسنج که بین مجرای خروجی اب از موتور و رادیاتور وجود دارد در مدتی که موتور گرم  می شود  مانع از  جریان مایع سرد  کننده از  موتور  به رادیاتور می شود در این مدت مایع به وسیله پمپ فقط داخل موتور می گرددیک دستگاه تنظیم حرارتی مجهز به دریچه ای است که در زیر قسمت  زیر ان شامل قطعات فلزی است که در ان ماده فراری مثل اتر پرشده است که به محض گرم شدن در اثر انبساط دریچه را بازمی کند و سبب جریان یافتن اب می شود در موقع کار با سرعت زیاد جریان مایع در ستگاه سرد کننده ممکن است سبب ارتعاش دستگاه تنظیم حرارتی شود که موجب کم شدن عمل ان می شود دستگاه تنظیم حرارتی یک حذف کننده ارتعاش دارد که  به شکل  قطعه کلاهی شکل  در قسمت پایین دریچه واقع است محدود بودن جریان بین قطعات فلزی و انتهای دریچه لازمه اش وجود حذف ارتعاش است  حتی زمانی که دستگاه تنظیم گفته شده کاملا باز شد باز هم مقداری از اب جاری درموتور بدون ورود در رادیاتور به وسیله پمپ دوباره به موتور بر می گردد اگر همه اب از رادیاتور عبورکند تبادل حرارت انجام خواهد شدبنابراین هنگامی که برای راندمان خوب احتیاج باشد مثلا در موتورهای با نسبت تراکم خیلی بالا که باید حرارت را خوب حذف کرد تا از احتراق خودبه خود جلوگیری شود موتور و دستگاه تنظیم حرارت طوری طرح می شوند که  همه اب ضمن  گردش از قسمت های  مختلف  از جدیدترین ترموستات دارای یک گوی از  جنس پلاستیک سخت  است که می تواند معایب دستگاه های قبلی را برطرف می کند 

انواع ترموستات

ترموستات فانوسی و ترموستات مومی

ترموستات فانوسی در قدیم مورد استفاده قرار  می گرفت و در داخل ان الکل بود زمانی که الکل گرم می شد انبساط پیدا می کرد اما در ترموستات مومی کپسولی وجود دارد که درون ان موم یا پودری از کرستال های  مخصوص  قرار داده اند  که در اثر افزایش  درجه حرارت  منبسط  شده  و پیستون  متصل به ان را حرکت داده و  دریچه ترموستات  را باز می کند  و زمانی  که درجه حرارت موتور   پایین  است  اب سرد ناشی از ان , موم  یا کریستال ها را  منقبض  کرده   و فنر ترموستات دریچه را می بندد.ترموستات وسیله حرارت سنجی است که برای کنترل جریان اب دستگاه خنک کننده در درجه حرارتمعین به کار می رود چون عملکرد موتور  به طور مستقیم  به درجه  حرارت موثر  ان  بستگی دارد بنابراین  استفاده از وسیله ای  که بتواند این  درجه حرارت  را به ویژه  در فصل زمستان حفظ کند. بسیار ضروری است این وسیله یا به عبارت دیگر ترموستات در حالی که موتور سرد است از هدایت به داخل موتور به رادیاتور جلوگیری می کند و بر عکس هنگامی گرمای موتور بیش از درجه حرارت موثر ان است ترموستات باز می شود  و امکان می دهد که حداکثر  جریان اب  برای خنک شدن از موتور به سمت رادیاتور جاری شوداگر سیستم خنک کننده موتور  همیشه تمیز و  درجه حرارت موتور در حد معمول باشد ترموستات سالها عمر می کند اگر چه ترموستات از نظر ثابت نگه داشتن درجه حرارت نقش مهمی در موتور دارد ولی در صورت گیر کردن ممکن است سبب کاهش یا افزایش حرارت موتور شود اگر ترموستاتدر وضعیت باز گیر کند موتور در فصل زمستان به درجه حرارت موثر خود نخواهد رسید از طرف دیگرترموستات در وضعیت بسته گیر کرده باشد یا در درجه حرارت بیش از حد مجاز باشد گرمای موتور اقزایش می یابد و اب سیستم خنک کننده شروع به جوشیدن می کند. درجه ترموستات در کارخانه سازنده تنظیم می شود و در صورت بروز نقص غیر قابل تنظیم خواهد بود برای مثال اگر درجه باز شدن ترموستاتی 82 درجه سانتیگراد باشد ولی در 71 درجه سانتیگراد باز شود نشان  می دهد که ترموستات از  تنظیم خارج شده  است اگر ترموستات در درجه حرارت پایین تر از حد  مجاز خود باز شود موتور  در وضعیت خیلی سرد کار خواهد کرد موتور سرد معمولا دارای معایب زیر خواهد بود .

متن کامل مقاله اموزشی ترموستات را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ترموستات, مهندسی مکانیک, دانلود مقالات مهندسی شیمی, دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393ساعت 18:36  توسط spow  | 

5 اصل برای موفقيت CRM

مخفف عبارت Customer Relationship Management است و به روش نرم افزاري اطلاق مي شود كه به سازمان كمك مي كند به شيوه اي سازمان يافته ارتباط با مشتريانش را مديريت كند. نمونه ساده اي از CRM ، يك بانك اطلاعاتي حاوي اطلاعات مربوط به مشتريان يك سازمان است كه مديريت و كاركنان فروش يا خدمات سازمان به كمك آن مي توانند نيازهاي مشتريانشان را با محصولات خود تطبيق دهند، نيازهاي خدماتي آنها را يادآور شوند و غيره.
صرف نظر از اين تعريف ساده، بايد بدانيم كه CRM راهبردي است كه به كمك فناوري به اجرا درآمده است؛ CRM تنها يك ابزار نرم افزاري نيست كه باعث شود كارتان را بهتر انجام دهيد، CRM فلسفه اي است كه سعي دارد راهبردي خلق كند كه تمام اجزاي يك سازمان را يكپارچه كرده، اطلاعات را در بين تمام كاربران به اشتراك بگذارد و مانع از تكرار بيهوده كارها شود. اين فلسفه، فضايي را در سازمان ايجاد مي كند كه در آن اطلاعات به اشتراك گذاشته شده، در زمان لازم در اختيار افرادي كه به آن نياز دارند قرار مي گيرد، يعني همه كاركنان و همه چيز به يكديگر مرتبط و متصل هستند و خروج يك نفر از سازمان باعث از هم پاشيدن هيچ چيز در سازمان نخواهد شد.

معيارهاي موفقيت CRM
عوامل موفقيت يك برنامه CRM در هر سازمان و بازاري، به واسطه قابل دسترس بودن و سطح كيفيت اطلاعات مشتريان تعيين مي شود. هر چقدر بيشتر در مورد نيازها، مشكلات، انتظارات و شكايات مشتريان بدانيد، بهتر مي توانيد يك برنامه مديريت ارتباطات پايدار بسازيد.
امروزه براي فعاليت هاي بازاريابي در هر فعاليت تجاري، نتايج قابل اندازه گيري وجود دارد. براي مثال براساس تحقيقات انجام شده،66 درصد مديران معتقدند بزرگترين نياز بازاريابي، تحليل واقعي بازگشت سرمايه (ROI) است. برخي معيارهاي مورد استفاده در سنجش موفقيت CRM عبارتند از:
- رضايت مشتري: افزايش وفاداري مشتري به سازمان را مي توان در تكرار خريد در يك دوره زماني معين و افزايش ضريب نفوذ محصول مشاهده كرد.
- منفعت مشتري: منفعت مشتري را مي توان از طريق افزايش درآمد به ازاي خريد مشتري، افزايش ارزش دوره عمر محصول و كاهش هزينه خدمات رساني سنجيد.
- سهم بازار: ميزان نفوذ در بازار را مي توان به كمك مقايسه عملكرد سازمان نسبت به ساير رقبا سنجيد.
- تحليل مالي: معيارهاي مالي كمي برنامه CRM سازمان، مانند هزينه كل مالكيت، بازگشت سرمايه، ارزش فعلي خالص، نرخ بازگشت داخلي و نسبت درآمد به سهم است.
- حاشيه درآمد و سود: ميزان افزايش سود و درآمد هر سه ماهه را نسبت به سه ماهه قبل و همچنين ميزان افزايش سود و درآمد در هر سال نسبت به سال قبل را سنجيد.
- صرفه جويي در هزينه: ميزان صرفه جويي هاي ناشي از كنترل بهتر و افزايش كارايي عملياتي و غيره را مي توان سنجيد.
از آنجا كه ممكن است اين معيارها تصوير كاملي از موفقيت برنامه CRM ارايه نكند، بايد يك راهبرد اندازه گيري جامع طراحي كنيم تا ارزيابي
مناسب تري نسبت به عملكرد CRM به دست آوريم.


فرايند و مسير تكوين CRM موفق:

مرحله اول؛ آگاهي: اگر سازمان شما به سختي مي تواند مشتريان خود را در بيرون سازمان بشناسد، در مرحله اول قرار دارد. چنين سازماني محصول گراست و داراي نظام ارزيابي و فروش خاصي است. گام بعدي براي چنين سازماني، تعريف فرايندهاي بازاريابي و فروش و تهيه يك بانك اطلاعاتي است.
مرحله دوم؛ تمركز: در اين مرحله، سازمان شناخت مشتريانش را آغاز كرده و به دنبال راههايي براي يافتن سودآورترين آنها مي گردد. سازمان سعي مي كند فرايندها و ارتباطات خوبي با مشتريان داشته باشد، اما هنوز نگرش جامعي نسبت به آنها ندارد.گام بعدي براي چنين سازماني، هماهنگ كردن فرايندها، يكپارچه سازي اطلاعات و بهبود ارتباط و همكاري بين بخش هاي مختلف سازمان است.
مرحله سوم؛ رضايتمندي: در اين مرحله سازمان رضايتمندي را اندازه گيري مي كند و سعي دارد از رقباي خود پيشي بگيرد. اين شركت ها سطح رضايتمندي را به مدل هاي جبراني درون سازماني مرتبط مي كنند. گام بعدي براي اين سازمان ها، تعريف سيستم هاي انگيزشي براي تمركز روي مشتريان و ادامه روند بهبود فرايندهاي بازاريابي و فروش است.
مرحله چهارم؛ ارزش: چنين سازماني مراقب شيوه ارزش گذاري براي يك مشتري خاص است و مي داند چرا مشتريان خريد مي كنند و مي داند چگونه براساس نياز مشتري برخورد كند تا به رضايتمندي آنها منجر شود. در اينجا نگرش جامع مشتري مدار وجود دارد، اما هنوز به طور كامل به كار گرفته نمي شود. گام بعدي، تحليل شرايط بهترين مشتري، پالايش ابزارهاي بازاريابي و فروش، فناوري ها و فرايندهاست.
مرحله پنجم؛ وفاداري: چنين شركتهايي از تمديد معاملات خود لذت مي برند و سطح تقاضاي مشتري را افزايش مي دهند، آنها مي توانند هزينه چيزهايي را كه از ديدگاه مشتري اهميت ندارد، كاهش داده و محصولات و خدمات مهم براي مشتري را با قيمت خوب بفروشند. آنها براي درك و هدايت رفتار مشتري از اطلاعات استفاده مي كنند. گام بعدي براي اين سازمانها، تحليل مستمر معيارهاي كليدي مشتري، پالايش انگيزه هاي مشتري و طراحي محصولات و خدمات منطبق بر نيازهاي هر مشتري است.

پنج اصل براي موفقيت CRM

اصل اول: CRM خريد نرم افزار نيست

همان گونه كه قبلاً نيز اشاره شد،CRM يك راهبرد است كه فناوري، آن را به عمل در آورده است. هيچ فناوري (هر چقدر هم كه پيچيده باشد)، بدون وجود يك راهبرد هدايتگر، نمي تواند موفق باشد. راهبردهاي تجاري و فناوري با كمك يكديگر باعث مي شوند برنامه هاي مشتري مدار، ثمر بخش باشد.
راهبرد CRM نمي تواند مستقل از ساير برنامه هاي راهبردي سازمان عمل كند و بايد همخوان و همسو با ساير اهداف كلان و راهبردهاي سازمان باشد. پيش از اجراي هر برنامه CRM ، ابتدا بايد نيازهاي سازمان و به دنبال آن راهبرد CRM تعريف شوند.
در اين زمينه بايد همواره در نظر داشت كه مشتريان تنها كساني هستند كه بهتر از ما سازمان را مي شناسند. اگر به درستي از آنها سئوال شود، حرف هاي زيادي در مورد كارايي و اثربخشي بازاريابي، فروش و خدمات خواهند داشت كه مي تواند اثري مستقيم بر روي شيوه اداره سازمان داشته باشد. بنابراين بهتر است سازمان و تجارت خود را براساس مفاهيمي كه مشتريان بيان مي كنند، هدايت كنيم. اگر هدف سازمان اين است كه در زمان مناسب، پيشنهادي مناسب به مشتري مناسب بدهد، بايد نيازهاي مشتري را به طور كامل درك كند.
نكته مهم ديگر در تببين راهبرد CRM ، نگرش كل نگر است. سازمان بايد نگرش جامع و كل نگر داشته باشد و اين نگرش را در عملكرد محدود خود به كار گيرد. سازمان هاي بزرگ بين المللي بايد بتوانند به كمك CRM اطلاعات خود را با مشترياني كه در محدوده جغرافيايي بزرگي پراكنده هستند، به اشتراك بگذارند. ممكن است سازمان هايي شعب متعددي در شهرهاي مختلف داشته باشند، اما همواره بايد به خاطر داشت كه مشتري در محدوده جغرافيايي محل سكونتش خريد را انجام مي دهد.
همچنين بايد به خاطر داشت كه در دنياي امروز، قدرت در حال انتقال از سازمان ها به سمت مصرف كننده نهايي است، يعني هر چقدر هم كه برنامه CRM براي سازمان مناسب باشد، اما در نهايت مصرف كننده است كه بايد كارايي و عملكرد برنامه شما را پذيرفته و از آن رضايت داشته باشد. اين نكته به اين معناست كه مصرف كننده از قدرت زيادي براي ايجاد تغيير در سازمان شما برخوردار خواهد بود.

اصل دوم: CRM بايد با اولويت هاي تجاري منطبق شود

با هر نوع تغيير در محيط خارجي سازمان ممكن است نياز به حركت و تغيير در فرايندها و راهبرد درون سازماني به وجود آيد.
سازمان براي تغيير سريع، به زيرساخت هاي فناوري نياز دارد. همان گونه كه براي يك مجموعه مبلمان، انعطاف پذيري براي تطبيق با فضاهاي مختلف يك امتياز محسوب مي شود، براي سازمان ها نيز توانايي تغيير سريع فرايندها به كمك فناوري هاي انعطاف پذير، يك امتياز رقابتي محسوب
مي شود.
يك ساختار مناسب CRM بايد امكان انتخاب ايجاد كند و براي اينكه برنامه CRM بتواند به قابليت تغيير سريع و تطبيق با ساير راهبردها و نيازهاي مشتري دست پيدا كند، بايد داراي معماري و ساختار پايه متناسب باشد.
از سوي ديگر براي اينكه سازمان بتواند انتخاب و رقابت كند، بايد انعطاف پذير باشد. خدمات به مشتري كليدي ترين عاملي است كه تفاوت بين سازمان ها را ايجاد مي كند. خدمات عالي به مشتري نيازمند يك برنامه CRM سريع و انعطاف پذير است.

اصل سوم: CRM منافع قابل اندازه گيري به وجود مي آورد

اگر سازمان توانايي لازم براي جمع آوري اطلاعات صحيح را نداشته باشد، شناسايي معيارهايي مانند نرخ بازگشت سرمايه، به هدفي متحرك تبديل خواهد شد كه دستيابي به آن چندان ساده نيست.
اگر معيارهاي كمي براي CRM تعريف نشود، امكان ارايه تحليل هاي كمي نيز وجود نخواهد داشت. پيش از اجراي برنامه CRM ، ابتدا بايد معيارهاي قابل اندازه گيري براي آن تعريف شود. براي اين كار بايد اطلاعات را به دقت بررسي كرده و در زمان طراحي سيستم، نيازهاي اطلاعاتي و فرايندهاي جمع آوري اطلاعات را تعريف كرد.
در اين زمينه بايد به اين نكته توجه داشت كه بازاريابي به كمك فناوري هاي جديد، كارايي بازاريابي را افزايش خواهد داد. اين افزايش كارايي نسبت به روش هاي سنتي بازاريابي با هزينه اي اندك انجام خواهد شد. CRM ارايه خدمات سريع تر و بهتر را تسهيل مي كند، يعني درآمد بيشتر با هزينه كمتر، ضمن اينكه با ارتقاي سطح توقع مشتريان، نياز به ارايه سريع تر خدمات نيز بيشتر احساس مي شود.


اصل چهارم: قيمت و هزينه كل مالكيت را به دقت در نظر داشته باشيد

در اغلب سازمان ها معمولاً يك دوره3 ساله را براي اجراي CRM در نظر مي گيرند و نتايج حاصل از اجراي آن نيز پس از راه اندازي قابل مشاهده خواهد بود. از سوي ديگر، بودجه همه سازمان ها محدود است و هزينه راه اندازي CRM هزينه اي نيست كه يك بار انجام شود. حدود60 درصد سرمايه گذاري مورد نياز CRM ، در سال اول انجام مي شود و با توجه به عدم مشاهده نتايج قابل اندازه گيري، اين سرمايه گذاري ريسك بزرگي به شمار مي آيد. بدين ترتيب در طول دوره اجراي CRM بايد هزينه كل مالكيت به دقت زيرنظر باشد. بدين منظور بايد چهارچوب شفافي براي اندازه گيري نتايج پروژه تعريف شود.
در اين زمينه بايد در نظر داشت كه اگر در يك سازمان بتوان برنامه CRM ويژه آن نوع سازمان را اجرا كرد، هزينه كل مالكيت كاهش خواهد يافت. يك برنامه CRM كه براي يك سازمان يا صنعت خاص طراحي شده است، حداقل75 درصد نيازهاي آن سازمان يا صنعت را برآورده مي كند.

اصل پنجم: تجارت شما منحصر به فرد است، پس معيارهاي انتخاب نيز همين گونه هستند

CRM مي تواند در هر سازماني متفاوت از سازمان هاي ديگر باشد. به طور كلي سازمان ها به كمك CRM اطلاعات، افراد و فرايندها را در
بخش هايي مانند فروش، بازاريابي و خدمات (كه با مشتري سر و كار دارند)، به يكديگر مرتبط مي كنند. اما توانايي هاي مورد نياز هر سازمان براي پشتيباني از جريان كار و اهداف تجاري، با سازمان هاي ديگر تفاوت دارد.
هر سازمان براي اندازه گيري موفقيت CRM معيارهايي را انتخاب
مي كند كه بيشترين ارتباط را با آن سازمان دارد. همچنين اولويت اين معيارها توسط هر سازمان تعيين و متناسب با نيازهاي آن انجام مي شود. بنابراين تنها الگوبرداري از معيارهاي سازمان هاي مشابه يا رقيب ممكن است سازمان را با نتايج غلط مواجه سازد.

فرهاد صدارت


برچسب‌ها: 5 اصل برای موفقيت CRM, دانلود مقالات مدیریت, مدیریت ارتباط با مشتری, سازمان مشتری شرکت فروش ارتباط هزینه مدیریت فروش فل, Customer Relationship Management
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393ساعت 11:4  توسط spow  | 

فرهنگ مديريت كيفيت جامع

مديريت كيفيت نگرشي نو به بهبود كارايي وانعطاف در سازمان است . اهداف اوليه آن درگير كردن همه كاركنان در همه بخشهاي سازمان به كار گروهي است تا خطا حذف شود واز ضايعات جلوگيري شود . در حقيقت فرهنگ سازماني تضمين مي كند كه كارها در گام نخست صحيح انجام شود .
مدل مديريت كيفيت جامع ( TQM)  روش متفاوتي را در نحوه نگرش به شيوه مديريت فراهم مي سازد ويك نوع فرهنگ مشاركتي را توسعه مي بخشد كه در آن هر يك از كاركنان مي تواند مستقيما در حوزه هاي مرتبط باكارش وتصميم سازي در اين مورد مشاركت كند .

مشاركت فعال

به عبارت ساده مي توان بيان كرد معناي مديريت كيفيت جامع عبارتست از از درگير كردن همه افراد در همه امور سازمان ، به گونه اي كه در جهت اهداف وكوشش هايي قرار گيرند كه باعث بهبود عملكرد در تمامي سطوح سازمان گردد . مدل ( TQM) روش متفاوتي در نگرش به شيوه مديريت فراهم مي كند .

توانا سازی كاركنان

نگرش مديريت كيفيت جامع هم روابط بين كارگر وكارفرما رادگرگون مي كند وهم به توسعه اقتصادي توجه دارد . تاريخ نشان مي دهد كه كوشش براي جلب مشاركت كاركنان كار بسيارمشكلي است .
مديريت كيفيت جامع حقوق ونيازهاي كاركنان را به شرح ذيل به رسميت مي شناسد : طراحي مجدد براي استفاده از منافع جمعي ،تصميم گيري جمعي ،حل مساله ، نگرش يكپارچه جهت ايجاد تغيير وتحول در سازمان .
TQM  براساس هم افزائي (سي نرژي) كليه كاركنان بنا شده است نه صرفا نمايندگان منتخب .

تحول مديريت كيفيت جامع

موريس فوستر وسوزان واتيل در مقاله خود ( مديريت كيفيت مارپيچ ) به بررسي مديريت كيفيت فراگير پرداخته اند . آنها از نقاط مبهمي كه در مقالات ديگر در مورد مديريت كيفيت جامع وجود داشت ،دوري كردند وسعي داشتند با شفاف سازي تعاريف مختلف ،كيفيت جامع اين مبحث رابه خوبي مطح سازند .
آنها مديريت كيفيت جامع را به چهار مرحله اصلي تقسيم كردند .

1-    مرحله كنترل كيفيت : كنترل كيفيت از طريق بازرسي پس ازتوليد به شناسايي محصولات معيوب مي پردازد بازرسيها براساس استانداردهاست دراين مرحله تمامي محصولات معيوب بايد مرجوع داده شوند .
2-    مرحله تضمين كيفيت : دراين مرحله اعتقاد اينست كه تنها بازرسي كافي نيست بلكه كل فرايند توليد مي بايست درراستاي تامين
3-    مرحله كنترل كيفيت جامع : برنامه ريزان كنترل جامع تلاش مي كنند تافلسفه تضمين كيفيت رابه وراي عمليات ساخت يعني به بخشهاي ديگر سازماني بسط دهند . كنترل كيفيت جامع بسياري از ابزارهاي استفاده شده در تضمين كيفيت راباهم تلفيق مي كند اما هدف از تجزيه وتحليل يك مشكل تهيه وتدوين راه حلهاي بلند مدت به جاي پاسخ به تغييرات كوتاه مدت است .
4-    مرحله مديريت كيفيت جامع : مديريت كيفيت جامع ،تغيير اساسي در فعاليتهايي است كه قبلا انجام مي شده است . در مديريت كيفيت جامع ،ضرورت آناليز منظم ،طرح وبرنامه ريزي وبرنامه كاري عمليات همچنان باقي مي ماند اما توجه واهميت از فرآيندي كه به وسيله كنترلهاي بيروني در توسعه وانجام راهكار صورت مي گيرد به فرآيندي كه از پيشرفت مرسوم عادي ،جايي كه كنترل درآن درنظر گرفته شده باشد وبه وسيله فرهنگ سازمان به پيش مي رود ، تغيير مي كند .

وضعيت كنوني مديريت كيفيت جامع

تحقيقات انجام شده در سال 1981 نشان مي دهد كه رهبران كسب وكار آمريكايي درباره كيفيت ديدگاهي يكسان داشتند . اين بررسي به طور واضح به اين مطلب اشاره دارد كه مديران اجرايي تراز اول سازمان به كيفيت اهميت بسياري مي دهند . ولي برخي اعتقاد دارند كه نبايد درگير مديريت كيفيت شد . اين گروه معمولا اظهار نظر رسمي در مورد كيفيت نمي كنند وبه تاثير سياستهاي كيفيت در اهداف كليدي كاري ندارند ويا اصولا آن را درك نكرده اند آنان تاثير معيارهاي كيفيت را درانجام امور روزانه ناديده مي گيرند وهمچنين به تاثير آن در برنامه هاي بلند مدت وبرنامه ريزيهاي استراتژيك توجه نمي كنند .كار تيمي ومشاركت

فرآيند كيفيت جامع ( TQP) مستلزم مشاركت همه نقشهاي سازمان وهمه افراد يك عملكرد است  . پيچيدگي فرآيندهاي كه در صنعت وخدمات انجام گرفته ،وراي كنترل فرداست . تنها راه براي دست وپنجه نرم كردن باچنين فرآيندهاي از طريق استفاده از كار گروهي است براي موثر واقع شدند ،كار تيمي ومشاركت بايد در داخل سازمان شكل گيرد . روشهاي آزمايش شده ومعروف براي انجام اين كار عبارتند از :
1-    تيم هاي بهبود كيفيت
تيم هاي بهبود كيفيت متشكل از گروهي افراد با دانش مهارت وتجربه كافي هستند كه به وسيله مديريت ويژه گرد هم مي آيند تا مسائل ويژه را حل كنند كه معمولا در قالب پروژه عمل مي كنند . اين تيم ها توسط مديريت گرد هم آمده وزماني كه هدف اصلي برآورده شد مجددا از هم جدا مي شوند .

2-    چرخه هاي كيفيت
دكتر هاچينز چرخه كيفيت را چنين تعريف كرده است : گروه كوچكي از كارگران بين 3 تا 12 نفر كه كار يكسان ومشابهي را انجام مي دهند جلسات داوطلبانه منظم حدود يك ساعت در هفته درساعات كاري دارند كه معمولا به رياست ناظر خودشان است وطوري آموزش مي بينند كه مسائل كاري شان راحل وفصل وشناسايي كنند وبراي مديريت راه حلي ارائه دهند ودر صورت امكان وراه حلها راخود به اجرا در آورند .

ساختار سازماني چرخه كيفيت
چهار عامل در اين فرايند عبارتند از :
1-    اعضاء
2-    رهبران
3-    هماهنگي كننده / تسهيل كننده
4-    كميته هدايت

استاندارد كردن

يكي از ابزارهاي مديريت استاندارد كردن است كه اين امر براي تشويق ومطمئن كردن است . با استاندارد كردن مي توان منابع مصرف را در انجام كارها به حداقل رساند وكارايي عمليات اصلي را افزايش داد واستقرار آن مي تواند براي اخذ تصميمات واجرا بسيار موثر باشد وراه حل خوبي براي جلوگيري از انجام كارهاي تكراري است .

پيشنهادات :

در اغلب سازمانها ، طرحهاي مختلفي براي جمع آوري پيشنهادات كاركنان وجود دارد فردي كه پيشنهاد مي كند فقط پاداش مي گيرد ومسئوليت اجراي آن پيشنهاد به عهده اوست درحالي كه در سيستم پيشنهادات ،حضور افرادي كه در كنترل كيفيت ودر تيم هاي بهبود كيفيت موثر نبودند در سيستم پيشنهادات كارساز است در اين مسير چندين مشكل وجود دارد :
-    پيشنهادات اگر فردي باشداجراي آن مشكل ووقت گير است
-    فرد جايزه وپاداشي نخواهد گرفت تا پيشنهاد به اجرا درآيد به همين لحاظ محرك وانگيزه لازم براي ارائه پيشنهاد وجود ندارد ومتعاقبا پيشنهادات كمي ارائه مي گردد .
-    ممكن است كشمكشي بين حل كردن مشكل از طريق چرخه هاي كيفيت وپيشنهادات فردي وجود داشته كه آن هم به خاطر پاداش لحظه اي مرتبط باسيستم پيشنهاد است .

منابع وماخذ :

نوري ورادفورد ،مباحث نوين در مديريت توليد وعمليات ،ترجمه دردانه داوري ،انتشارات سازمان مديريت صنعتي فروردين 1379


برچسب‌ها: فرهنگ مديريت كيفيت جامع, استاندارد کردن, مدیریت کیفیت, دانلود مقالات مدیریت, مشارکت کیفیت مدیریت
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم فروردین 1393ساعت 21:12  توسط spow  | 

دانلود جزوه طراحی قالب های اهنگری

جزوه طراحی قالب های اهنگری توسط اقای محمود نوری زاده در دانشگاه ازاد خمین در 70 صفحه تهیه شده و سرفصل های زیر را پوشش می دهد:

سرفصل مطالب جزوه طراحی قالب های اهنگری

1- مروری بر روش های شکل دهی فورج

2- تجهیزات اهنگری

3- قالب های اهنگری

4- طراحی قالب های سرکوبی (Upset Forging)

5- طراحی قالب های فروبری سرد (Cold Hubbing)

6- طراحی قالب های فورج قالب بسته (Closed Die Forging)

برای دانلود جزوه طراحی قالب های اهنگری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: جزوه طراحی قالب های اهنگری, طراحی قالب, Upset Forging Closed Die Forging, اهنگری فورجینگ نورد دایکاست قالب, طراحی قالب های سرکوبی فروبری سرد فورج قالب بسته
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم فروردین 1393ساعت 20:39  توسط spow  | 

پایگاه اطلاعات مشتری چیست؟

پایگاه اطلاعات مشتری مجموعه‌ای سازمان‌یافته از داده‌های اطلاعاتی جامع و کامل دربارۀ مشتریان یا مشتری احتمالی است. داده‌های اطلاعاتی‌ای که به هنگام ، قابل استفاده و قابل دسترسی برای اهداف بازاریابی هستند، اهدافی نظیر دسترسی به مشتریان بار اول، تعیین مشتریان واجدالشرایط، فروش کالا یا خدمات، یا حفظ و نگهداری روابط خوب با مشتری، بازاریابی پایگاه اطلاعاتی، فرایند ایجاد حفظ و استفاده از پایگاه اطلاعاتی مشتری و دیگر پایگاه های اطلاعاتی (دربارۀ مشتریان، فروشندگان، واسطه‌های فروش) به قصد برقراری تماس و انجام معامله بازاریابی پایگاه اطلاعاتی گویند.
بسیاری از مشتریان لیست پستی مشتری و پایگاه اطلاعاتی آنان را با هم اشتباه می‌کنند. لیست پستی مشتری فهرست ساده‌ای از اسامی، آدرس‌ها و شماره تلفن‌ها است. یک پایگاه اطلاعاتی مشتری اطلاعات بیشتری را در بردارد. در بازاریابی صنعتی شرح مشخصات مشتری شامل این موارداست: کالاها و خدمات خریداری شده توسط او، حجم خرید و قیمت‌های فروش درگذشته، تصمیم گیرندگان اصلی( همراه با سن، تاریخ تولد، سرگرمی و غذای مورد علاقه،و...) فروشندگان رقیب، وضعیت قراردادهای موجود؛ برآورد بودجه خرید مشتری در یکی دو سال آینده، و یک برآورد کیفی از توانایی و نقاط ضعف شرکت در فروش کالا و ارائه خدمات به مشتری در بازاریابی مصرفی، حاوی مشخصات جمعیت شناختی فرد، مشخصات روان‌شناختی ، خریدهای گذشته او ودیگر اطلاعات مربوطه است.
شرکتی که مجهز به اطلاعات در پایگاه اطلاعات مشتری است، در مقایسه با بازاریابی انبوه، بازاریابی قسمت بندی بازار یا بازاریابی تخصصی( که خلاء های بازار را پر کند) با دقت بیشتری خواهد توانست به مشتریان بازار هدف خود دسترسی پیدا کند.

سرچشمه اطلاعات پایگاه اطلاعاتی کجاست؟

بازاریابان داده‌های پایگاه اطلاعاتی خود را از کجا می‌آورند؟
و پس از تامین این داده‌ها چگونه انها را با هم تلفیق و طبقه‌بندی می‌کنند؟
وظیفه اول بازرایابان تعیین نوع اطلاعات مورد نیاز و ابداع روش هایی برای جمع آوری این اطلاعات است. بسیاری فقط وقتی فروش انجام می‌شود به جمع آوری اطلاعات مبادرت می‌کنند.
اما روش برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان بسیارر زیاد است. به عنوان مثال: شرکت‌های صادرکننده کارت‌های اعتباری و فروش با کاتالوگ برای جمع‌آوری اطلاعات به این شیوه توسل می‌جویند. شرکت‌های تولید‌کننده محصولات بسته‌بندی شده و کالاهای خانگی با استفاده از کوپن، شرکت در مسابقه و قرعه کشی، کارت‌های ضمانت و انجام بررسی‌هایی از مصرف کننده، می‌خواهند تا اطلاعات لازم را برای آنها ارسال کنند. افزون بر این داده‌های اطلاعاتی در اسناد و مدارک عمومی نظیر گواهی‌نامه رانندگی سوابق مربوط به مالیات املاک و مستغلات از جمله منابع اطلاعاتی موثق به حساب می‌آیند.
امروزه نیز نرم‌افزارهای کامپیوتری با استفاده از برنامه‌های آماری خیلی پیشرفته مجموعه‌ای از داده‌های اطلاعاتی را به یک پایگاه اطلاعاتی مربوط ارائه می‌دهند.


شش خطایی که بازاریابان پایگاه اطلاعاتی مرتکب می‌شوند:

خطای اول

این فکر که شما می‌توانید تنها یک بار از بازاریابی پایگاه اطلاعاتی استفاده کنید. پس از اینکه استفاده از پایگاه اطلاعاتی بازاریابی را آغاز کردید مشتریان تازه به مزایای آن پی می‌برند. آنها از آن خوششان می‌آید و انتظار دارند ادامه یابد.


خطای دوم

فقدان تعهد کامل از طرف مدیران سطح بالا.


خطای سوم

عدم اطمینان قطعی به اینکه تمام کسانی که با برنامه سروکار دارند قطعاً آن رافهمیده‌اند علاوه بر دایره بازاریابی دوایر امور مالی و امور اداری نیز باید درک درستی از برنامه داشته‌باشند.آنها تیم فروش را تشکیل می-دهند، اگر آنها به وظایف خود عمل نکنند نباید منتظر اتفاق خاصی بود.


خطای چهارم

انتظار این که پیامدهای اجرای برنامه اطلاعاتی بازاریابی سریع باشد. پیامدهای اجرای برنامه خیلی زود و موقت خود را نشان نمی‌دهد. بازاریابی پایگاه اطلاعاتی کند و پیوسته کار می‌کند. و از آنجا که مشتریان همان مردم هستند و این مردم همه با هم فرق می‌کنند مردم مختلف هم در زمان‌های مختف متفاوت عمل می‌کند.


خطای پنجم

پی نبردن به اهمیت داشتن معیارهای اندازه‌گیری قبل از شروع برنامه.


خطای ششم

اختصاص وقت، تعیین بودجه، به کارگیری افراد و منابع لازم، انجام کار ... و سپس رها کردن پایگاه اطلاعاتی بدون اینکه از آن استفاده شود.


منبع:


فیلیپ کاتلر، مدیریت بازاریابی، 1996


برچسب‌ها: پایگاه اطلاعات مشتری, مشتری گرایی مشتری مداری مدیریت بازرگانی, دانلود مقالات مدیریت بازرگانی, دانلود مقاله, بانک اطلاعات مشتریان
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم فروردین 1393ساعت 13:15  توسط spow  | 

طراحی شغل

سمینار درس ارگونومی

طراحی شغل (Job Design)


تعریف سازمان
سازمان در تعريف، سيستمي عقلايي است كه در آن گروهي از افراد براي رسيدن به اهداف مشتركي و از پيش تعيين شده آگاهانه و به طور منظم با يكديگر مشاركت مي كنند

تجزیه و تحلیل شغل
تجزيه و تحليل شغل، شرح خلاصه وظايف و مسئوليتهاي شغل، رابطه آن شغل با مشاغل ديگر، دانش ومهارتهاي لازم براي انجام دادن آن و شرايط كار است 

برای دانلود ارائه پاورپوینت سمینار طراحی شغل تهیه شده توسط اقای علیرضا محمدی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: طراحی شغل, سازمان مدیریت شغل بهره وری تجزیه و تحلیل, دانلود جزوه, طراحی شغل Job Design, سمینار درس ارگونومی
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم فروردین 1393ساعت 8:7  توسط spow  | 

مقدمه ای بر ربات ها

دانلود جزوه اموزشی مقدمه ای بر ربات ها تهیه شده توسط اقای نحوی

فهرست مطالب جزوه اموزشی مقدمه ای بر ربات ها شامل سرفصل های زیر می باشد:

اموزه هایی از رباتیک / انواع ربات ها / کاربرد رباتها / مکاترونیک / راه اندازی موتور پلیه ای / حسگر یا سنسور / انواع سنسورها / سنسورهای نوری / عامل های هوشمند / محیط ها / خود مختاری / ایستا در مقابل پویا

برای دانلود جزوه 70 صفحه ای مقدمه ای بر ربات ها به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مقدمه ای بر ربات ها, هیدرولیک و پنواتیک, سنسور, مکاترونیک, ربات روباتیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم فروردین 1393ساعت 23:9  توسط spow  | 

دانلود جزوه روش های تولید

روشهای توليد

خلاصه ای از فرايندهای ريخته گری، فورج، نورد، اكستروژن، كشش سيم، شكل دهی ورق و روشهای ماشينكاری

ريخته گری

١. مقدمه
يكي از روشهای توليد، ريخته گري ميباشد. تاريخچه ريخته گري به ٤٠٠٠ سال قبل از ميلاد برميگردد يعني هنگامي كه بشر از اين روش براي توليد زيورآلات، نوك پيكان تير از جنس مس و ديگر وسايل استفاده ميكرد.
اساسا فرايندهاي ريخته گري مواد شامل ريختن فلز مذاب به داخل حفره هاي يك قالب ميباشد كه بعد از خنك شدن فلز مذاب و منجمدشدن به شكل حفره هاي قالب درميآيد. فرايندهاي ريخته گري قابليت توليد با اشكال پيچيده به صورت يكپارچه و با حفره هاي داخلي را دارد. توليد قطعات خيلي بزرگ، خيلي كوچك و قطعات حفره دار با اين روش بسيار اقتصادي است. از قطعات معروف توليد شده با اين روش ميتوان بدنه موتور، سيلندر، سرسيلندر، پوسته جعبه دنده و ديفرانسيل، پيستون، ديسك هاي توربين، چرخهاي واگن قطار و وسايل مصنوعي تزييني نام برد.

تقريبا تمامي فلزات را ميتوان ريخته گري كرد و به شكل نهايي مطلوب (يا در حد شكل نهايي) و تنها با عمليات پاياني اندكي تبديل نمود. با كنترل مناسب ماده و پارامترهاي فرايند ميتوان قطعاتي با خواص يكسان در تمامي نقاط آن توليد كرد. فاكتورهاي مهم عمليات ريخته گري شامل موارد زير است:

١. جريان فلز مذاب به داخل حفره ها
٢. منجمدشدن فلز از حالت فاز مذاب و تغييرات حجمي مربوط
٣. انتقال حرارت در هنگام تبديل شدن مذاب به جامد و خنك شدن فلز داخل قالب
٤. نوع ماده قالب

برای دانلود متن کامل جزوه خلاصه و 38 صفحه ای جزوه روش های تولید دانشگاه ازاد قزوین به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه روش های تولید, روش های تولید, ریخته گری فورج اهنگری اکستروژن کشش شکل دهی جزوه, ماشینکاری شکلدهی دانلود جزوه ذوب فلزات, production processes
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم فروردین 1393ساعت 22:28  توسط spow  | 

داده کاوی Data Mining

چکیده

در این مقاله  چگونگي استفاده از  Data Mining برای  آشنايي بيشتر خوانندگان تا حد امکان  با داده كاوي و جزئيات آن بیان میگردد.

مواردی که مورد بررسی قرار گرفته شامل قسمت هایی چون ،  آشنايي با Data Mining و Data Where Hosing  و سابقه داده كاوي و مفهوم و نرم افزارهاي و كاربرد آن در آموزش عالي  و دیگر رشته ها و به طور کلی علم داده کاوی چگونه و چطور به کمک انسان شتافته و با استفاده از آن می توانیم در بسیاری از علوم با استفاده از آنالیز کردن داده های خام بتوانیم از آنها یک Knowledge بدست آوریم و با این کار بتوانیم نواقص سیستم ها را رفع و آنها را به مرحله سود دهی و کاربرد بهینه رسانید  اشاره گرديده شده است

فهرست مطالب

فصل اول  مقدمه :


1-1-Data mining چيست؟
1-2- داده،اطلاعات و دانش
1-3-Data warehouses

فصل دوم : کارکردن با Data Mining                             


2-1- Data Mining چگونه کار مي کند چه کاري انجام مي دهد ( آشنایی با قوانین آن ) ؟
2-2- 1- عناصر  Data Mining
2-2-2- متدهاي درخت تصميم
2-2-3- پارامترهاي Data Mining
2-2-4- وظايف داده کاوي
2-5- يافتن درخت تصميم از Training Set
2-6- قوانین DataMining
2-6- 1- قوانین کلاس بندی و رگرسیون
2-6-2- قوانین با ساختار درختی

فصل سوم :  ساختار الکوریتم ها در Data Mining                             


3-1- تصمیم گیری
3-1-1 درختان تصمیم گیری
3-1-2- الگوریتمی برای ساختن درختان تصمیم
3-2- clustering
3-2- 1- کلاستر بندی
3-2- 2-  یک نمونه الگوریتم کلاستربندی انحصاری : BIRCH
3-3-  ترتیب ها
3-3- 1-  جستجوی تشابه روی ترتیب ها
3-3- 2-  الگوریتمی برای پیدا کردن ترتیب های مشابه
3-4- اهداف clustering
3-5- کلاستربندی سلسله مراتبی
3-5- 1- الگوریتم کلاستربندی سلسله مراتبی
3-5- 2-  یک مثال از الگوریتم کلاسترینگ سلسله مراتبی
3-5- 3-  معایب الگوریتم کلاسترینگ سلسله مراتبی

متن کامل جزوه اموزشی داده کاوی Data Mining را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: داده کاوی Data Mining, انالیز داده های خام, دانلود جزوه داده کاوی مدیریت برق کامپیوتر, رفع عیب تشخیص عیب انالیز سوددهی بهره وری دانش, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم فروردین 1393ساعت 8:16  توسط spow  | 

سازمان بین المللی استاندارد

1- سازمان بین المللی استاندارد (ISO) چیست؟
(ISO) كه مقر آن در ژنو می باشد، یك سازمان غیر دولتی بین المللی است كه در 24 فوریه سال 1947 تاسیس یافت. این سازمان متشكل از موسسه های ملی استاندارد كردن 130 كشور بزرگ و كوچك، صنعتی و در حال توسعه از كلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل كننده نسبت به تبادلات بین المللی كالاها و خدمات، بهبود همكاری در محدوده علمی، فنی، اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد.
این استانداردها تقریباً شامل كلیه موارد مربوط به تكنولوژی می گردد و نیز كمك به ساخت و عرضه كالاها و خدمات موثرتر، ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای (ISO) تجارت و بازرگانی بین كشورها را آسان تر و صحیح تر می كند و به طور كلی از مصرف كنندگان كالاها و خدمات حمایت كرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات (ISO) كه منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته، نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود.
سازمان بین المللی استاندارد (ISO) از اعضای خود تشكیل شده است و سازمان های عضو (اعضای اصلی یا Member baby) نمایندگان مراجع استاندارد كردن در كشورهای متبوع خود می باشند، بنابراین فقط یك سازمان می تواند به عنوان نماینده از هر كشور عضویت یابد.
از اعضای دیگر سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عضو مكاتبه ای (Correspondent Member) می باشد كه معمولا سازمانی از یك كشور است كه تا به حال فعالیتی در ارتباط با استاندارد كردن و تدوین استاندارد نداشته است. این سازمان صرفاً در مواردی كه ذی نفع است اطلاعاتی كسب می نماید و در فعالیت های فنی مشاركتی ندارد.
عضو دیگر (ISO) عضو مشترك (Subscriber Member) است كه كشورهایی كه دارای اقتصادی خرد می باشند می توانند این عضویت را داشته باشند.

2- كلمه (ISO) از چه مشتق شده است؟
تصور می شود كه كلمه (ISO) مخفف International Organization for Standardization
است، در حالی كه مخفف عبارت فوق می بایست به صورت (IOS) باشد. (ISO) در اصل از كلمه یونانی (isos) مشتق شده و به معنی (برابر) و ریشه پیشوند (iso) در انگلیسی است.
از ((برابر)) تا ((استاندارد)) علت انتخاب كلمه (ISO)به عنوان نام یك سازمان بین المللی به سهولت دانسته می شود. سازمان بین المللی استاندارد، در صورت توجه به زبان كشورهای عضو، در انگلیسی به صورت (IOS) و در فرانسه به صورت (OIN) در می آید ولی به طور كلی بدون در نظر گرفتن زبان كشور خاص، نام سازمان بین المللی استاندارد به صورت (ISO) خلاصه می شود.

3- چرا نیاز به استانداردهای بین المللی است و تدوین استانداردهای بین المللی چگونه انجام می گیرد؟
به طور كلی استانداردها توافق نامه های مستند شده، متضمن ویژگی ها، مشخصات فنی یا سایر ضوابط دقیق جهت استفاده به عنوان قوانین، راهنما یا شرح مشخصات به منظور حصول اطمینان از مناسبت مواد، كالاها، فرآیندها و خدمات با اهداف مورد نظر می باشد وجود استانداردهای ناهماهنگ برای تكنولوژی های مشابه در كشورها و مناطق مختلف منجر به ایجاد (موانع فنی فراراه تجارت) می گردد.
صنایع صادرات گرا نیاز به قبول كردن استانداردهای بین المللی، به منظور منطقی كردن فرآیند تجارت بین المللی را حس كرده اند و این امر از دلایل اصلی تاسیس (ISO) بشمار می رود.
صنایع مختلف در دنیا نیاز به استاندارد خاص را به موسسه استاندارد ملی كشور متبوع اعلام می نمایند و تدوین استانداردها می تواند از اعضای اصلی به سازمان بین المللی استاندارد انعكاس یابد. استانداردهای بین المللی برای بسیاری از تكنولوژی ها مانند ارتباطات، فرآیندهای اطلاعاتی، نساجی، بسته بندی، توزیع، تولید و مصرف انرژی، ساخت كشتی، بانكداری و خدمات اقتصادی تهیه می شوند و دلایل عمده تهیه آنها عبارتند از :
1- پیشرفت جهانی در آزاد سازی تجارت
2- تداخل بخش های مختلف صنایع
3- سیستم های ارتباطات جهانی
4- نیاز كشورهای در حال توسعه
5- رشد و شكوفایی تكنولوژی

كار فنی (ISO) كاملا غیر متمركز و در چارچوب تشكیلات 2850 كمیته فنی، زیر كمیته و گروههای كاری انجام می گیرد. در این كمیته ها نمایندگان متخصصین صنعت، موسسه های تحقیقاتی، صاحب نظران دولتی، سازمان های مصرف كننده و سازمان های بین المللی از كلیه نقاط دنیا به عنوان شركای واحد حل مشكلات جهانی استاندارد كردن گرد هم می آیند. به طوری كه در اجلاسیه های (ISO) در هر سال حدود 30000 متخصص شركت می نمایند.

كمیته های فنی (ISO) متشكل از اعضای فعال (P-member) و اعضای ناظر (O-member) می باشد كه وظیفه دارند تدوین استانداردهایی را كه ضروری به نظر می رسد، بررسی و مطرح نمایند. پس از موافقت اعضا با موضوع پیشنهادی، مدارك علمی و فنی مربوط (Draft Committee) تهیه و بین اعضا توزیع می گردد كه پس از انجام اصلاحات لازم به صورت پیش نویس نهایی استاندارهای بین المللی ( Draft International Standard) در می آیند. پیش نویس های مذكور مجدداً برای اعضا فرستاده می شوند تا پس از انجام آخرین اصلاحات بعمل آمده و تصویب نهایی به صورت استانداردهای بین المللی ایزو به چاپ رسد.
به طور كلی دامنه كار (ISO) به یك شاخه اختصاصی محدود نمی شود و شامل كلیه موضوعات و رشته های فنی به غیر از مهندس الكتریكی و الكترونیكی كه از مسولیت های كمیته IEC ( International Electrical Commission) است، می گردد.
تاكنون حدود 12000 استاندارد بین المللی به زبان های انگلیسی و فرانسه تهیه گردیده است كه فهرست كلیه استانداردها در كاتالوگ (ISO) موجود می باشد.

4- تضمین كیفیت و استانداردهای سری ایزو 9000
از دیدگاه عمومی و بر پایه اصول علمی، (تضمین كیفیت) شواهدی را فراهم می آورد تا بر اساس آنها كلیه اشخاص ذیربط (از جمله مدیران، كاركنان و مشتریان) اعتماد داشته باشند كه تمامی فعالیت های مرتبط به كیفیت به طور موثر و كارا به اجرا در می آید.
در استانداردهای سری ایزو 9000 به ممیزی سیستم كیفیت تاكید شده است، به وطوری كه انجام توام با هدف و برنامه آن ابزاری موثر برای تضمین كیفیت در هر سازمان طالب كیفیت، استمرار كیفیت و بهبود مستمر محسوب می شود.
استانداردهای سری ایزو 9000 در واقع تعیین كننده، ویژگی ها و یا مشخصات فنی برای محصول نیستند بلكه استانداردهایی می باشند كه بر فرآیند و عملكرد تمامی فعالیت هایی كه بر كیفیت محصول یا خدمت نهایی تاثیر گذار است، توجه دارد و به همین دلیل برای هر صنعتی دارای كاربرد است.
استانداردهای سری ایزو 9000 استانداردهایی مدیریتی بوده و به این نكته تاكید دارد كه كیفیت باید در فرآیند تولید و در تمامی بخش های یك سازمان (كارخانه یا شركت) از جمله بخش طراحی، بخش تداركات، بخش تولید، بخش كنترل كیفیت، بخش آموزش و غیره بوجود آید.

مراحل استقرار ایزو (ISO)
1-  قدم اول:
توجیه مدیریت ارشد سازمان نسبت به مزایا و مراحل كار و همچنین نقش مدیریت ارشد در مراحل مختلف استقرار تا اخذ نتیجه :

از آنجائیكه در ویرایش 2000 استاندارد ایزو 9000 نقش مدیریت و بویژه مدیریت منابع از الزامات اصلی می باشد، بنابراین مرحله توجیه مدیریت و كسب اعتقاد و همراهی وی و پشتیبانی مستمر او از اهم فعالیتهای آغازین می باشد. در صورت كمرنگ شدن تعهد و پشتیبانی مدیریت، استقرار ایزو اثر بخش نخواهد بود. برای اطمینان از اجرای اثر بخش سیستم كیفیت، مدیریت یك نفر از مدیران اجرایی را به عنوان نماینده مدیریت معرفی می نماید. این فرد زیر نظر مدیریت فعالیت داشته و وظیفه نظارت بر اجرای نظام مدیریت كیفیت را بعهده دارد.

2- قدم دوم:
برنامه ریزی منابع مورد نیاز برای استقرار سیستم مدیریت كیفیت:
توصیه می شود یك روش اجرایی برای استقرار سیستم تعریف و نقش تمامی افراد درگیر در پروژه مشخص شود و افرادی كه بعنوان كمیته های راهبری، اجرایی، مستند سازی، ممیزی داخلی در مراحل استقرار خواهند داشت و نقش سایر واحد ها از قیل واحد های اداری و مالی در برقرار تسهیلات از جمله تامین امكانات اداری، چاپ، تكثیر و تامین نیروی انسانی مورد نیاز مشخص گردد.

3- قدم سوم:
برگزاری آموزش های عمومی و تخصصی:
این آموزش ها شامل برگزاری سمینارهای عمومی مدیریت كیفیت،   كلاس های آشنایی با الزامات و نیاز   مندیهای استاندارد، مستند سازی و   ممیزی خواهد بود.

4- قدم چهارم:
شناسایی فرآیند ها و اهداف و تدوین مستندات مربوطه:
این مستندات می تواند شامل نمودار های فرآیند ها، نظامنامه ، روش های اجرایی، دستورالعمل های كاری و هر گونه فرم های مورد نیاز نظام كیفیت باشد.

5- قدم پنجم:
اجرای مستندات و برنامه های رسیدن به اهداف:
از آنجائیكه اجرای برنامه های رسیدن به اهداف تعریف شده توسط مدیریت در تمامی واحد ها لازم الاجراء می باشد، لذا این قدم می بایست با نظارت مدیریت ارشد سازمان یا نماینده مدیریت انجام و منابع مورد نیاز تخصیص داده شود.

6- قدم ششم:
ممیزی داخلی و اندازه گیری فرآیند ها:
اندازه گیری فرآیند ها از طرق مختلف انجام   می شود. یكی از راه های ارائه شده دراستانداردانجام ممیزی داخلی است. ممیزین داخلی از درون سازمان هستند كه مسئولیت كنترل و نظارت   بر اجرای برنامه های به اهداف را مطابق روش اجرایی ممیزی داخلی بر عهده خواهند داشت. در   صورتیكه گزارش ممیزین   داخلی نشان دهنده عدم اجرای برنامه ها و مستندات باشد، در این صورت مدیریت باید نسبت به رفع موانع اقدام نموده و با برگزاری جلسات با مدیران واحد ها نسبت به توصیه اقدامات اصلاحی و اعلام حمایت و پشتیبانی خود اقدام نماید. در صورتیكه گزارش ممیزین داخلی مواردی را در خصوص عدم انطباق نشان ندهد در این صورت سازمان برای ممیزی خارجی( قدم بعدی) آماده می باشد.

7- قدم هفتم:
انجام ممیزی خارجی:
این مرحله، آخرین مرحله استقرار نظام مدیریت كیفیت است. در این مرحله ممیزین شركت گواهی كننده پس از آمادگی اولیه نسبت به حضور در محل سازمان متقاضی اقدام نموده و نسبت به ممیزی نظام مدیریت مطابق با استاندارد درخواستی اقدام می نمایند. در صورتیكه برنامه های لازم مطابق استاندارد تدوین، اجراء و اثبات شود در این صورت سازمان برای اخذ گواهی توصیه شده و گواهینامه خود را دریافت خواهد كرد و در غیر این صورت می بایست در زمان مقرر نسبت به اصلاح خود اقدام نماید. گواهینامه صادر شده سه سال اعتبار داشته و در طول این مدت سالی یك یا دوبار به منظور اطمینان از تداوم رعایت الزامات استاندارد نسبت به ممیزی های مراقبتی اقدام خواهد شد .

مزایای ثبت سیستم مدیریت برای سازمانها :
شرکتها و سازمانها صرفنظر از نوع و اندازه و میزان سود آوری علاقمندی زیادی برای ثبت سیستمهای مدیریتی همچون ISO 9001، ISO 14001، OHSAS 18001 دارند، زیرا باید نیازهای بازار، رضایت مشتری یا نیازمندیهای قانونی و تجاری را پوشش دهند. اجرای سیستماتیک و موفق این استانداردها با هدف ارتقاء بهره وری و کاهش هزینه موجب می شود سازمانها از قابلیت رقابتی بالا برخوردار گردند و به سود آوری برسند.

بعلل اساسی علاقمندی سازمانها برای دریافت گواهینامه های استاندارد بین المللی ISO عبارتست از:
بهبود فرآیند های سازمانی
تولید محصول با کیفیت بهتر
کمک به بازاریابی و فروش بیشتر محصول و ایجاد تقاضا
حصول اطمینان ازبرآورده سازی نیازها و انتظارات مشتریان

آمار ها نشان میدهد از مزایای استقرار و ثبت سیستمهای مدیریت کیفیت در شرکتها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
83 % بهبود کنترل مدیریت گزارش
70 % بهبود واقعی در ارائه خدمات به مشتریان
64 % موفقیت در انعقاد قرارداد فروش و ارائه خدمات
48 % افزایش سهم بازار

تعداد زیادی از شرکتها و موسسات دولتی از تامین کنندگان خود درخواست ثبت سیستم مدیریتی همچون ISO 9001، ISO 14001، OHSAS 18001 جهت رعایت حداقل شرایط شرکت در مناقصات و انعقاد قرارداد را دارند. این موضوع بخصوص برای موسسات و شرکتهایی که تمایل به همکاری با اتحادیه اروپا و کشورهای عضو تجارت جهانی را دارند از اهمیت خاصی برخوردار است. به نحوی که شرط مهم و اساسی در انعقاد قرارداد تامین کننده، ثبت سیستم مدیریتی می باشد.
در حال حاضر در بین صنایع مختلف در داخل کشور ثبت گواهینامه های ISO به عنوان یک نیازمندی بدیهی جهت حفظ توانایی رقابت و کیفیت محصول و رعایت قوانین و مقررات دولتی به شمار می آید.

الزامات استقرار مدلهای كیفیت در سازمانها
اگر چه استقرار مدلهای كیفیت درسازمانهابرای تعالی سازمانها ضروری است ولی باید توجه داشته باشیم كه فلسفه و هدف از استقرار آن چیست؟ آیا به خاطراحساس نیازاست یا به خاطر مدگرایی است ؟با توجه به فرآیند جهانی شدن، اگر امروزه پذیرش داوطلبانه مدلهای بهبود تعالی سازمان به عنوان یک مزیت است، فردا یک اجبار و تکلیف خواهد بود باید تلاش جدی درجهت بومی سازی این مدل با شرایط و فرهنگ سازمانی مان داشته باشیم.

دستاوردهای استقرار ISO در سازمانها :
       1.توجه به فرآیندگرایی به جای وظیفه گرایی در سازمان
       2.توجه و تمرکز به نظرات مشتریان در خدمات ارائه شده سازمان
       3.بهبود شاخصهای رضایت مشتری بر مبنای آنها
       4.تعیین شاخصهای کلیدی فرآیند و هدف گذاری
       5.سنجش و اندازه گیری میزان دسترسی به اهداف
       6.بازنگری و اصلاح مستمر فرآیندها به منظور بهبود مستمر و ارتقای شاخصهای کمی و کیفی ارائه خدمات
       7.تقویت مستندسازی و شفاف سازی فرآیندها، مدارک و سوابق در سازمان
       8.شناسایی فرآیندهای مشترک بین معاونتها و حذف فعالیتهای موازی
       9.ایجاد سیستمهای مورد نیاز با تأکید بر اصول مدیریت کیفیت
       10.اجتناب از تلاش جزیره ای و ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در سازمان
       11.افزایش میزان مسئولیت پذیری، مشارکت و اعتمادسازی در سازمان
       12.آمادگی برای استقرار سایر برنامه های بهبود مثل تعالی سازمانی و ...
       13.افزایش دانش و مهارتهای کارکنان
       14.علاقمندی و اشتیاق مسئولین فرآیندها به هدفگذاری و برنامه ریزی داخلی
       15.داشتن چشم انداز واحد برای آینده سازمان و خط مشی چگونگی رسیدن به آن
       16.توجه به کیفیت در خرید خدمات از تأمین کنندگان خارجی سازمان
       17.شناسایی و کاهش انحراف از اهداف و پیشگیری از ایجاد محصولات نامنطبق
       18.ایجاد روحیه اصلاح و بهبود به صورت خودجوش و عدم رضایت از وضع موجود در نزد بیشتر صاحبان فرآیندها
       19.ترغیب فعالیتهای تیمی و گروهی
       20.اطلاع رسانی و امکان معرفی دستاوردهای سازمان با بهره گیری از نتایج عملکرد سازمان به ویژه در زمینه رضایت مشتری و کارکنان

آسیب ها و مشکلات استقرار سیستم مدیریت کیفیت:
الف) در زمان استقرار
       1.عدم اجرای همزمان استقرار سیستم مدیریت کیفیت بین دفاتر مرکزی و واحدهای تابعه استانی به منظور استقرار موفقیت آمیز سیستم
       2.فقدان نگرش فرآیندی و شفاف نبودن ارتباط بین فرایندهای هر معاونت
       3.عدم اعتقاد برخی از مدیران به استقرار سیستم مدیریت کیفیت
       4.مقاومت و مخالف برخی از کارکنان نسبت به استقرار سیستم
       5.دشواری دسترسی به الزامات سیستم کیفیت در سازمانهایی که خدمات عمومی متنوع دولتی ارائه می دهند
       6.عدم وجود فرهنگ مناسب و زیرساختهای مناسب در سازمانهای دولتی
       7.قوانین متعدد، متناقض و عدم اختیار استانها در اصلاح و بهبود آنها
       8.عدم توجه به تعیین دامنه استقرار سیستم کیفیت در سازمان
       9.فقدان مکانیزم مدون برای اندازه گیری و تحلیل سطح رضایت گروههای مشتریان

ب) پس از استقرار
       1.به عهده گرفتن انجام فرآیندهایی که الزام انجام آن توسط سازمان کاملاً محرز نیست .
       2.رضایت به وضع موجود و عدم توجه به بهبود مستمر
       3.تغییرات سریع و برنامه ریزی نشده قوانین و مقررات، آئین نامه های صادره و تأثیر آن بر چارچوب و دامنه سیستم مدیریت کیفیت
       4.انحصاری بودن ارائه خدمات و عدم توجه به نیازهای مشتری در ماهیت خدمات دولتی
       5.عدم شناسایی صحیح فرآیندها و شاخص سازی نامناسب اهداف موجب عدم رغبت کارکنان به ادامه سیستم کیفیت می شود.
       6.تعدد فرآیندهای سازمان و افزایش آن و احتمال خارج شدن فرآیندهای خاص از حدود کنترلی تدوین شده
       7.عدم تعریف دقیق و مدون الزامات خدمات و محصولات از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منجر به ابهام در محصولات و خدمات در سطح استانها می شود.
       8.عدم ریشه یابی مشکلات و سعی در حل آنی آنها به صورت اصلاح و نه اقدام اصلاحی و پیشگیرانه

توصیه به سازمانها جهت استقرار بهینه سیستم مدیریت کیفیت:
    1.توجه به فلسفه استقرار سیستم مدیریت کیفیت در سازمان
    2.اعتقاد، ایمان و حمایت مدیران ارشد سازمان
    3.مشارکت همه کارکنان در فرآیند استقرار سیستم
    4.آموزش الزامات اجرای سیستم و نحوه استقرار آن در سازمان
    5.استفاده از تجارب سازمانهای مشابه که مدل فوق را در سازمان خود مستقر نموده اند
    6.بررسی و دقت لازم در انتخاب مشاور و مؤسسه گواهی دهنده
    7.ایجاد انگیزه در کارکنان از طریق نشان دادن مزایای استقرار سیستم کیفیت
    8.شناسایی و تفکیک فرآیندهای اصلی سازمان و تعاملات بین آنها و تدوین شاخصهای کلیدی عملکرد آنها
    9.سازماندهی مناسب جهت استقرار سیستم از قبیل ایجاد دفتر کیفیت و انتخاب نماینده مدیریت توانمند
    10. تشکیل تیمهای فعال برای ایجاد بستر لازم استقرار سیستم
    11. نظام کیفیت در دل فرآیندها باشد و الزامات سیستم کیفیت حتی الامکان از طریق اصلاح و بهبود فعالیتهای جاری تأمین گردد.
    12. شناسایی و تفکیک بین محصول و فرآیند
    13. توجه به ایجاد مکانیزم های مناسب جهت پایش فرآیندها در بدو استقرار سیستم کیفیت
    14. توجه به فعالیتهای پشتیبان فعالیتهای اصلی در استقرار سیستم کیفیت
    15. توجه به حجم مدارک برون سازمانی و سازماندهی مناسب جهت بهنگام سازی آنها


برچسب‌ها: کیفیت, تضمین کیفیت مدیریت کیفیت, صادرات مدیریت واردات کیفیت استاندارد, اشنایی با سازمان بین المللی استاندارد, سازمان بین المللی استاندارد ISO
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعت 12:12  توسط spow  | 

نگاهی به بحث امنیت شغلی

وقتی بحث امنیت شغلی پیش می آید در ذهن اکثر افراد این امر تداعی می شود که بایستی افراد در سازمان از وضعیت استخدامی رسمی و پروپا قرصی برخوردار باشند تا امنیت شغلی آنها تضمین شود یا به عبارت دیگر افراد بصورت عمری به استخدام ثابت سازمانها درآیند، این ذهنیت از این بابت که امنیت اقتصادی کارکنان تا حدودی تضمین می شود به ظاهر مفیدند...

 

از بعد دیگر استخدام ثابت و رسمی گرچه به ظاهر امنیت شغلی را تضمین می کند ولی این نارسایی را به دنبال دارد که کم کم افراد سـازمان از فکر و ترقی و توسـعه و بالنـدگی دور می شوند و این امر امنیـت شغلی آن را به خـطر میاندازد. در دنیای امروز امنیت شغلی بدین معنا کاربرد دارد که بجای وابستگی افراد به سازمان بایستی سازمانها وابسته به افراد باشند و این در گرو این است که سازمانها بستر لازم را فراهم کنند تا کارکنان از ابعاد مختلف بالندگی لازم را کسب کنند. بنابراین در سازمانهای عصر حاضر دیگر رسمی شدن و استخدام ثابت تضمین کننده امنیت شغلی کارکنان میباشد. به عنوان مثال اگر یک نفر به استخدام ثابت سازمان درآید ولی نتواند انتظارات تخصصی و اجتماعی سازمان را برآورده کند پس از مدتی از سازمان منفک می شود و برعکس اگر کسی بطور موقت به استخدام سازمان درآید و در حد انتظارات تخصصی و اجتماعی سازمان حرکت کند و روز به روز رضایت سازمان از او ییشتر شود این فرد از نظر ماهیتی به استخدام دائم سازمان درآمده است و امنیت شغلی او تضمین شده است.

ابعاد امنیت شغلی که از طریق پرورش منابع انسانی حاصل می شود عبارتند از:                                                                       

 • تواناسازی تخصصی
 • تواناسازی در جسارت و عمل تواناسازی در تجربه آموزی
 • تقویت رضایت شغلی  
 • تواناسازی در مهارتهای رفتاری
 •  تواناسازی در مهارتهای ارتباطی
 •  تواناسازی در تفکر                                                                    
 • تواناسازی وجدان کاری کارکنان

   

تکنیکهای افزایش امنیت شغلی :

-    در دوران سخت اقتصادی هیچکس امنیت کامل شغلی ندارد. برای حفظ شغل باید نشان دهید که برای شرکت ارزش آفرین هستید و بدون حضور شما شرکت نمی‌تواند درست فعالیت کند.


-    در کار تیمی مهارت پیدا کنید. در اکثر محیط‌های کاری، تیم‌ها اهمیت خاصی دارند و اگر شما فردی تک رو باشید که نمی‌تواند با گروه کار کنید، جزء اولین گزینه‌های اخراج در دوران تعدیل نیرو خواهید بود. شما باید بتوانید به طور موثر با دیگران ارتباط برقرار کنید. مهارت‌هایی نظیر خوب گوش کردن، انتقاد سازنده از دیگران و کمک به آنها در صورت لزوم جزء مهارت‌های کار تیمی هستند.


-    مثبت اندیش باشید. تفکر مثبت در تمام جنبه‌های زندگی از جمله کار، یک ویژگی ارزشمند محسوب می‌شود. هیچکس دوست ندارد با کسی کار کند که بدبین است و دائماً از همه چیز شکایت می‌کند. حتی اگر در محیطی منفی کار می‌کنید با توجه به جنبه‌های مثبت محیط، خوش‌بین باقی بمانید. هرگز با همکاران منفی‌باف صمیمی نشوید زیرا طرز فکر آنها بر شما هم تاثیر می‌گذارد و شما نیز از دید رییس فردی منفی‌گرا محسوب می‌شوید. خارج از محیط کار نیز از شرکت بدگویی نکنید زیرا در دنیای کنونی حرف‌ها خیلی زود پخش می‌شوند و قطعا به گوش رییس هم خواهند رسید.


-    از رییس خود نظر بخواهید. شما همواره باید بدانید که ارزیابی رییس یا مدیر از عملکرد شما چیست. در فواصل زمانی معین از او بخواهید نظرش را درباره عملکرد شما بیان کند. سپس درخواست‌های او را در کار خود تاثیر دهید طوری که وی مشاهده کند شما در پی بهبود عملکرد خود هستید.


-    سخت کار کنید. همواره اندکی بیش از وظایف خود کار کنید. به یاد داشته باشید که مدیران شرکت از عملکرد تمام کارکنان باخبـر هستند، حتی اگر به روی خود نیـاورند. بیش از وظایف خود کار کـردن نشـان می دهد که به شرکت و پیشرفت آن وفـادار هسـتید و مدیـران می توانند روی شما حساب کنند این ویژگی از دید مدیران شرکت اهمیت بالایی دارد.


-    بروز باقی بمانید. در شرایط بد اقتصادی هر کس بر اطلاعات، مهارت‌ها و دانش خود نیفزاید دیر یا زود شغل خود را از دست خواهد داد. در این مورد هیچ تردیدی وجود ندارد. در کنفرانس‌های علمی، کلاس‌های مرتبط با حوزه شغل خود و کارگاه‌هایی که بر اطلاعات شما می‌افزایند شرکت کنید. با کار نه تنها شما به دارایی با ارزش‌تری برای شرکت تبدیل می‌شوید بلکه در این گونه مکان‌ها امکان آشنایی با افراد جدید فراهم می‌شود. به یاد داشته باشید که هر چه شبکه اجتماعی شما گسترده‌تر باشد و افراد بیشتری شما را بشناسند، فرصت‌های شغلی متنوع‌تری پیش روی شما قرار خواهد داشت.


-    حرفه‌ای رفتار کنید. رفتار شما در محیط کار نشان‌دهنده شخصیت شما و مدیران سازمان است.رفتار طبق مقررات و استاندارد شرکت، به ارتقاء شغلی منجر می‌شود. دیر آمدن به محل کار، رعایت نکردن مهلت‌هایی که برای انجام کارها در نظر گرفته شده است، پوشیدن لباس‌های نامناسب در محیط کار، هدر دادن وقت در محیط کار با گشت‌زدن بی‌مورد در اینترنت و ... همگی از مواردی هستند که شانس شما را برای باقی ماندن در شغل کنونی کم می‌کنند. نکته دیگر اینکه مسایل خانوادگی خود را در محیط کار دخالت ندهید و نگذارید این مسایل در کار شما تاثیر بگذارند. شغل خود را جدی بگیرید. با این کار احترام دیگران بویژه مدیران را جلب خواهید کرد.برچسب‌ها: امنیت شغلی, کارگر کارفرما منابع انسانی مدیریت, دانلود مقالات اقتصاد, دانلود مقالات مدیریت, استخدام امنیت شغلی قرارداد سازمان کار
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعت 12:8  توسط spow  | 

جدول استاندارد پیچ و مهره از سایز M1.6 - M18

ANSI/ASME B1.13M-1995

Basic Fastener (External) Thread
Tolerance
Major Diameter
Designation
Class
Max
Min
Max
Min
Max. Min.
M1.6 × 0.35

6g
1.581
1.496
1.354
1.291
1.202 1.075
M1.6 × 0.35

4g6g
1.581
1.496
1.354
1.314
1.202 1.098
M2 × 0.4

6g
1.981
1.886
1.721
1.654
1.548 1.408
M2 × 0.4

4g6g
1.981
1.886
1.721
1.679
1.548 1.433
M2.5 × 0.45

6g
2.480
2.380
2.188
2.117
1.993 1.840
M2.5 × 0.45

4g6g
2.480
2.380
2.188
2.143
1.993 1.866
M3 × 0.5

6g
2.980
2.874
2.655
2.580
2.439 2.272
M3 × 0.5

4g6g
2.980
2.874
2.655
2.607
2.439 2.299
M3.5 × 0.6

6g
3.479
3.354
3.089
3.004
2.829 2.635
M3.5 × 0.6

4g6g
3.479
3.354
3.089
3.036
2.829 2.667
M4 × 0.7

6g
3.978
3.838
3.523
3.433
3.220 3.002
M4 × 0.7

4g6g
3.978
3.838
3.523
3.467
3.220 3.036
M5 × 0.8

6g
4.976
4.826
4.456
4.361
4.110 3.869
M5 × 0.8

4g6g
4.976
4.826
4.456
4.396
4.110 3.904
M6 × 1

6g
5.974
5.794
5.324
5.212
4.891 4.596
M6 × 1

4g6g
5.974
5.794
5.324
5.253
4.891 4.637
M8 × 1.25

6g
7.972
7.760
7.160
7.042
6.619 6.272
M8 × 1.25

4g6g
7.972
7.760
7.160
7.085
6.619 6.315
M8 × 1

6g
7.974
7.794
7.324
7.212
6.891 6.596
M8 × 1

4g6g
7.974
7.794
7.324
7.253
6.891 6.637
M10 × 1.5

6g
9.968
9.732
8.994
8.862
8.344 7.938
M10 × 1.5

4g6g
9.968
9.732
8.994
8.909
8.344 7.985
M10 × 1.25

6g
9.972
9.760
9.160
9.042
8.619 8.272
M10 × 1.25

4g6g
9.972
9.760
9.160
9.085
8.619 8.315
M10 × 0.75

6g
9.978
9.838
9.491
9.391
9.166 8.929
M10 × 0.75

4g6g
9.978
9.838
9.491
9.428
9.166 8.966
M12 × 1.75

6g
11.966
11.701
10.829
10.679
10.072 9.601
M12 × 1.75

4g6g
11.966
11.701
10.829
10.734
10.072 9.656
M12 × 1.5

6g
11.968
11.732
10.994
10.854
10.344 9.930
M12 × 1.25

6g
11.972
11.760
11.160
11.028
10.619 10.258
M12 × 1.25

4g6g
11.972
11.760
11.160
11.075
10.619 10.305
M12 × 1

6g
11.974
11.794
11.324
11.206
10.891 10.590
M12 × 1

4g6g
11.974
11.794
11.324
11.249
10.891 10.633
M14 × 2

6g
13.962
13.682
12.663
12.503
11.797 11.271
M14 × 2

4g6g
13.962
13.682
12.663
12.563
11.797 11.331
M14 × 1.5

6g
13.968
13.732
12.994
12.854
12.344 11.930
M14 × 1.5

4g6g
13.968
13.732
12.994
12.904
12.344 11.980
M15 × 1

6g
14.974
14.794
14.324
14.206
13.891 13.590
M15 × 1

4g6g
14.974
14.794
14.324
14.249
13.891 13.633
M16 × 2

6g
15.962
15.682
14.663
14.503
13.797 13.271
M16 × 2

4g6g
15.962
15.682
14.663
14.563
13.797 13.331
M16 × 1.5

6g
15.968
15.732
14.994
14.854
14.344 13.930
M16 × 1.5

4g6g
15.968
15.732
14.994
14.904
14.344 13.980
M17 × 1

6g
16.974
16.794
16.324
16.206
15.891 15.590
M17 × 1

4g6g
16.974
16.794
16.324
16.249
15.891 15.633
M18 × 1.5

6g
17.968
17.732
16.994
16.854
16.344 15.930
M18 × 1.5

4g6g
17.968
17.732
16.994
16.904
16.344 15.980


برچسب‌ها: جدول استاندارد پیچ و مهره, استاندارد مهندسی, استاندارد طراحی پیچ و مهره, مهندسی مکانیک, استاندارد
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعت 12:5  توسط spow  | 

سختی و سختی سنجی

1-مقدمه:
تعریف خاصیت سختی به جز در رابطه با آزمون ویژه ای که برای تعیین مقدار آن به کار می رود، مشکل است. مقدار سختی را نمی توان مانند استحکام کششی مستقیما″ در طراحی به کار برد، زیرا مقدار سختی به تنهایی اهمیت ندارد.
سختی خاصیت اساسی ماده نیست و به خواص کشسان و مومسان آن ارتباط دارد. مقدار سختی به دست آمده در یک آزمون ویژه فقط معیاری برای مقایسه ی مواد یا عملیات انجام شده است. طریقه ی آماده سازی نمونه و آزمون معمولا″ ساده است و نتایج را می توان برای تخمین دیگر خواص مکانیکی به کار برد.


2-تاریخچه آزمایش سختی:
شواهد نشان می‌دهد سختی سنجی اولیه در سال 1772 شروع شد. در آن زمان ریومر (Reaumur ) فشردن لبه‌های شمش منشوری نسبت به هم را پیشنهاد کرد.
روشهای ابتدایی ارزیابی سختی فلزات:
 (a) تعیین سختی مقایسه‌ای با روش ریومر: در این روش لبه دو نمونه فلزی منشوری شکل نسبت به هم فشرده می‌شود.
 (b) روش سختی فوپل: در این روش دو نمونه نیمه استوانه‌ای شکل فلزی نسبت به هم فشرده شده و اندازه سطح تماس پهن شده تعیین می‌گردد، این تکنیک برای سختی سنجی گرم نیز به‌کار رفته است. در این روش نیروی اعمال شده بر هر دو شمش مساوی بود و به این ترتیب می‌شد سختی دو قطعه فلزی را مستقیماً با همدیگر مقایسه کرد. در سال 1897 فوپل (Foeppl) بجای شمشهای منشوری از دو نیم استوانه استفاده کرد. وی نسبت سطح پهن شده به نیروی وارده را معیار سختی معرفی نمود.


3-انواع آزمایش سختی سنجی (Hardness test )

3-1- روش مقاومت در برابر فرورفتگی (Indentation - Hardness )
این روش خود شامل برنیل، ویکرز، راکول و انواع آن، میکروسختی می باشد که به تفصیل در قسمتهای بعدی شرح داده خواهد شد.

3-2- روش شور ( SHORE )
این روش برای اندازه‌گیری صفحات نازک بکار می‌رود ودر این روش یک هرم الماس یا منشور از ارتفاع معینی رها شده، پس از برخورد با صفحه مجدداً به طرف بالا برگشت می‌کند. ارتفاع رها شده را مبین سختی می‌نامند. این روش به روش دینامیکی نیز معروف است: ( Robounder dynamic hardness )

3-3- روش مقاومت در مقابل خراش دادن ( Scratch hardness )
در روش مینرالوژی (کانی شناسی)  از روش ایجاد خراش استفاده می‌شود. مینرالها و سایر مواد بر حسب قدرت خراش دادن بر دیگر مواد طبقه بندی شده و آنرا بصورت جدولی به نام (MOHS) معروف است نشان می‌دهند. این جدول از یک تا ده، درجه بندی شده که نرم ترین آنها تالک که سختی آن یک بوده و سخت ترین آنها الماس که سختی آن 10 می باشد. معمولا این روش برای سختی سنجی فلزات بکار نمی رود. زیرا سختی فلزات معمولا بین 4 تا 5 اعداد موجود در جدول بوده در نتیجه از دقت لازم برخوردار نمی باشد.

3-4- روش مقاومت در مقابل سایش (Wear hardness)
این روش فقط در مواقع لازم وضروری مورد استفاده قرار می گیرد .

3-5- روش مقاومت در مقابل ماشین کاری از قبیل : فرز کاری، تراشکاری، سوهان کاری، مته زدن
قابل توجه است که بطور کلی امروزه روش مقاومت در مقابل ایجاد فرورفتگی تحت نیروی ثابت به منظور داشتن دقت و سرعت عمل بیشتر از روشهای دیگر سختی سنجی متداول گشته است که در زیر به بررسی و تفصیل هرکدام از این روشها می پردازیم:

4-انواع روش های مقاومت دربرابر فرورفتگی(Indentation - Hardness)

4-1- سختی سنجی برینل(Brinell)


01       02

 

ابزار سختی سنجی برینل معمولا″ شامل یک پرس هیدرولیک عمودی است که با دست کار میکند و یک دندانه ی ساچمه ای که بر نمونه فشرده می شود.
در  این روش به ساچمه ای به قطر 10mmتحت بارkg 3000  برای فلزات آهنی یا 500Kg برای فلزات غیر آهنی نیاز است. در مورد فلزات آهنی بار به مدت حداقل 10 ثانیه و برای فلزات غیر آهنی به مدت 30 ثانیه اعمال میشود. قطر اثر ایجاد شده به کمک یک میکروسکوپ شامل چشمی مدرج، که معمولا″ به دهم میلیمتر تقسیم بندی شده است و با آن میتوان تا0.05mm  را تخمین زد اندازه گیری میشود.

عدد سختی برینل (BHN) از فرمول زیر محاسبه میشود:

03

که L = بار اعمال شده برحسب Kg               D = قطر ساچمه برحسب mm            d = قطر اثر ساچمه بر حسب mm
معمولا″ به کمک جداول موجود که مستقیما″ قطر اثر را به عدد سختی برینل تبدیل میکند دیگر نیازی به محاسبه فوق نیست.

4-2- سختی سنجی راکول:(Rockwell)

04


در این روش سختی سنجی ابزاری وجود دارد که از آن میتوان سختی را مستقیما″ خواند، اساس آن نیز اندازه گیری اختلاف عمق نفوذ است.
آزمون به این صورت انجام میشود که ابتدا نمونه را به آرامی نسبت به دندانه بالا میبریم تا بار اولیه ی مشخص و کوچکی بر آن اعمال شود. این امر توسط عقربه ی صفحه ی مدرج مشخص میشود. سپس بار اصلی را برمیداریم در حالی که بار اولیه هنوز باقی است سختی راکول را از صفحه مدرج میخوانیم. به علت آنکه ترتیب اعداد بر صفحه مدرج به طور عکس از بالا به پایین است نتیجه ی نفوذ کم در ماده ای سخت نمایش عدد بزرگتر و نفوذ زیاد در ماده ای نرم نمایش عدد کوچکتری خواهد بود.
دو نوع سختی سنجی راکول هست که نوع معمولی برای مقاطع نسبتا″ ضخیم و نوع سطحی برای مقاطع نازک به کار میرود. بار اولیه در سختی سنح معمولی 10Kg و در سختی سنج سطحی 3Kg است.
انواع دندانه ها و بارها را میتوان به کار برد و هر ترکیب از این دو معرف مقیاس راکول مخصوصی است. مقیاسهای سختی راکول و نمونه های مورد آزمون در جدول زیر آورده شده است.

 
table1

رایجترین مقیاسهای راکول A,BوC میباشد. و به علت تعد مقیاسهای راکول عدد سختی باید بعد از علامت HR با حرف مقیاس مورد نظر همراه شود. بطور مثال 82HRB

4-3- سختی سنجی ویکرز:(Vickers)

05

در این آزمون، دستگاه دارای دندانه الماس-هرم مربع القاعده است که زاویه سطوح مقابل آن °136 است. گستره ی بار معمولا″ بین 1 تا 120kg است.اصول کار سختی سنج ویکرز مانند دستگاه برینل است،اعداد نیز به صورت بار و سطح اثر بیان میشوند. شکل اثر دندانه روی نمونه مربع است.طول قطر این مربع به وسیله ی ریزسنج چشمی که دارای تیغه های متحرک است و داخل میکروسکوپ قرار دارد، اندازه گرفته میشود.جدولهایی وجود دارد که مستقیما″ قطر اثر را به عدد سختی هرم ویکرز تبدیل میکند و یا با استفاده از رابطه زیر این مقدار بدست می آید:

06

که L   =بار اعمال شده بر حسب Kg                                      d=طول قطر مربع اثر برحسب mm

به علت گستره ی وسیع بارهای قابل اعمال در این روش سختی سنج ویکرز قادر است سختی ورقهای خیلی نازک را به خوبی مقاطع ضخیم اندازه بگیرد.

4- میکرو سختی سنجی:
متٲسفانه این اصطلاح گویا نیست چون میتوان آن را به معنی آزمون سختیهای کم تصور کرد در حالی که به معنی واقع آن استفاده از فرورفتگی کوچک است.بارهای مورد استفاده نیز بین 1 تا 1000g است. دو نوع دندانه برای میکروسختی سنجی وجود دارد یکی هرم الماسی مربع القاعده ویکرز با زاویه رٲس °136  و دیگری دندانه الماسی دراز شده نوپ(knoop)
مانند آزمون ویکرز قطر بزرگ به کمک چشمی ریزسنج دار مدرج اندازه گیری میشود.عدد سختی نوپ از تقسیم بار بر سطح اثر بدست می آید:

07

که  L=بار اعمال شده بر حسب Kg                                           d=طول قطر بزرگ برحسب mm

5- دقت آزمون سختی فرورفتگی:
بعضی از عواملی که بر دقت سختی سنجی تاٴثیر دارد عبارتند از:
-    وضعیت دندانه
-    دقت بار اعمال شده
-    اعمال بار ضربه ای
-    وضعیت سطح نمونه
-    ضخامت نمونه
-    شکل نمونه
-    محل اثر
-    یکنواختی ماده

6- مزایا و معایب روشهای مختلف سختی سنجی:
انتخاب یک روش سختی سنجی بستگی به سهولت آن و دقت مورد نظر دارد.مثلا″ در روش برینل چون سطح اثر بزرگ است فقط نمونه های ضخیم با این روش آزمایش میشوند.البته بزرگی سطح اثر وقتی مزیت محسوب میشود که ماده همگن نباشد . سطح نمونه ی آزمون در روش برینل نباید لزوما″ به صافی سطح موردنیاز در سختی سنجی با دندانه های کوچکتر باشد، همچنین خواندن سختی از صفحه ی مدرج ساده تر از میکروسکوپ برای اندازه گیری قطر سطح اثر است.به علت تغییر شکل ساچمه ی فولادی روش برینل برای سختی های بالای 500HB دقیق نیست اما گستره ی کاری آن را میتوان با استفاده از ساچمه تنگستن کاربیدی تا 650HB افزایش داد.
روش راکول سریع و ساده است.به علت کوچکتر بودن نیرو و دندانه نسبت به روش برینل با این روش میتوان نمونه های نازکتر را سختی سنجی کرد، همچنین مواد سخت به خوبی مواد نرم قابل آزمایش اند.
سنجشگر ویکرز، حساسترین دستگاه سختی سنجی است.این روش یک مقیاس پیوسته برای تمام مواد دارد و عدد سختی آن مستقل از نیروست.به علت امکان به کارگیری نیروهای کم در این روش میتوان نمونه هایی خیلی نازکتر از نمونه های مورد آزمایش با دیگر روشها را سختی سنجی کرد. همچنین سطح اثر مربع ساده ترین شکل برای اندازه گیری دقیق است.
اساسا″ میکروسختی سنج کاربرد آزمایشگاهی دارد.کاربرد نیروهای خیلی کم،سختی سنجی قطعات کوچک و نازک و فازهای ریزساختار را ممکن میکند.
مزیت اصلی اسکلروسکوپ کوچکی اثر باقیمانده بر قطعه سرعت آزمون و قابلیت حمل آن است ولی نتایج آن دقت ندارند.

7-تبدیل سختی:
تبدیل تقریبی سختی حاصل از دستگاههای مختلف در جدول زیر دیده میشود. این داده ها عموما″ در مورد فولادها صادق است و حاصل سختی سنجی های وسیع فولادهای کربنی و آلیاژی به ویژه در شرایط عملیات گرمایی شده است:

table2

8-منابع و مراجع:

1-Introduction to physical metallurgy,S.H.Avner,1974,MC Graw-Hill INC.,USA
2-Metallurgy for engineers,R.E.Roollason,1987,Edward Arnold LTD,UK
3-www.leco.com
4-Metals Handbook


برچسب‌ها: سختی و سختی سنجی, سختی سنج ویکرز, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, سختی سنج راکول
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعت 12:2  توسط spow  | 

یاتاقان

کپه یاتاقان

در موتور هر جایی که دو سطح داشته باشد از یاتاقان استفاده می شود این نوع یاتاقانها را یاتاقانهای استوانه ای می گویند زیرا مانند یک استوانه دور یک شفت گردنده قرار می گیرد چون لنگهای میل لنگ اجازه نمیدهند که یاتاقانها مانند یک بوش کامل مدور وارد  محورهای ثابت و متحرک میل لنگ شوند لذا این بوشها به صورت دو قطعه نیم دایره ای ساخته می شود

 ساختمان یاتاقان

پوسته یاتاقان از فولاد یا برنز ساخته شده است این فولاد استحکام و مقاومت لازم را به یاتاقان می دهددر روی  این  قسمت یک یا  چند لایه  مواد  یاتاقانی به  ضخامت چند هزارم اینچ قرار گرفته است علت استفاده از مواد نرم در یاتاقان این است که در صورت تاثیر عوامل خارجی فقط مواد یاتاقانی از بین میرودو میل لنگ سالم خواهد ماند یاتاقانها دارای شیار  روغن بوده و این شیار روغن را در تمام سطح یاتاقان پخش می کند

مواد یاتاقان

مواد یاتاقان ها الیاژفلزات سرب قلع مس انتیموان یا فلزات سرب قلع جیوه کالیم الومینیوم به نسبتهای معین ترکیب می شوند یا بابیت که در موتورهای سبک بکار می رود از یک لایه پوسته فولادی و یک لایه بابیت ساخته شده است در ساختمان بابی از دو فلز اصلی قلع و سرب استفاده شده است در بعضی از یاتاقانها نسبت به نوع موتور دو یا سه لایه مواد یاتاقانی روی پوسته قرار دارد و در موتورهای سنگین به چهار لایه در یاتاقان نیز می رسد

طرز قرار گرفتن لایه ها بر روی پوسته فولادی به شرح زیر است

الف – مواد یاتاقانی الیاژمس و سرب   

ب : لایه نیکل

ج: لایه الیاژسرب قلع مس

د: مواد گردی قلع

خصوصیات یک یاتاقان خوب

ساختن یک یاتاقان ایده ال  ساده نیست  زیرا بالا  بردن یک خاصیت در یاتاقان ایجاد معایب دیگر در ان می کند در هر حال یاتاقان خوب باید دارای مشخصات زیادی باشد که بطور خلاصه به ان اشاره می شود

الف : مقاومت یاتاقان در مقابل فشار حمل بار و ضربات ناشی از احتراق

موتورهای امروزی چون نسبت تراکمی بالا دارند بنابراین نیروی زیادی به یاتاقان وارد می شود که حدود200کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد که یاتاقان این بار را باید تحمل کند

ب: نرمی و قابلیت فرو بردن ذرات خارجی در یاتاقان ذرات چرک و گرد غبار و خاک با هوا وارد موتور می شود کاملا توسط صافی هوا گرفته نمی شود و با رغن حرکت کرده و مقداری از ان همراه روغن از داخل یاتاقان خارج نمی شود ماده یاتاقان طوری باید باشد که بتواند این مواد خارجی را در خود فرو ببرد تا یاتاقان و شفت از خراش برداشتن و سائیده شدن مصون بماند پس یاتاقان به اندازه کافی باید نرم باشد تا خاصیت فرو بردن مواد خارجی را در خود داشته باشد  

ج: مقاومت در برابر خستگی در یاتاقان هرگاه فلزی در معرض تنش های مداوم قرار بگیرد انعطاف پیدا کرده و خم می گردد سپس این فلز سخت شده ترک برداشته و یا شکسته می شود لذا یاتاقانها که در معرض بارهای زیاد هستند بایستی بتواند درمقابل این بارهای متغیر ایستادگی کنند بدون این که به حد خستگی برسد و تمایل به ترک یا شکستگی از خود نشان ندهند 

د : مقاومت در برابر خوردگی در یاتاقان در اثر احتراق مواد خورنده تولید می شود که برای فلزات مفید نیست همچنین بنزین های بدون سرب خاصیت شیمیایی روغن را تغییر داده و حالت خورندگی یاتاقانها را افزایش می دهد ماده یاتاقان باید در مقابل این خورندگی مقاومت داشته باشد در قدیم از یاتاقانهای مسی و سربی استفاده می شد ولی امروزه از یاتاقانهای الومینیومی  سربی استفاده می شود  این نوع یاتاقان در مقابل خورندگی بهتر مقاومت می کند

ه : مقاومت در مقابل سائدیگی در یاتاقان ماده یاتاقان باید به اندازه کافی سخت و محکم باشد تا به سرعت سائیده نشود از طرف دیگر باید به اندازه کافی نرم باشد تا توانایی فرو بردن و انطباق داشته باشد

ز: قابلیت هدایت حرارتی کلیه یاتاقانها در اثر گردش میل لنگ ایجاد حرارت می کنند لذا مواد یاتاقانی بایستی قابلیت هدایت حرارتی بیشتری داشته باشد تا بتواند حرارت را انتقال دهند

یاتاقان

روغن کاری یاتاقان ها

از مدار اصلی روغن مسیری به کپه های ثابت روی بلوک راه دارد که روغن از ان مسیر وارد سوراخ مجرای روغن میل لنگ شده و سطح کلیه یاتاقانها را روغن کاری می نماید این  روغن بصورت قشر نازکی (فیلم روغن) به سطوح متحرک محور میل لنگ و سطوح ثابت یاتاقان می چسبد و در اثر فشار مدار روغن میل لنگ در بستری از روغن بصورت شناور می چرخد در ابتدای کار میل لنگ در اثر نیروی وزن خود در روی کف یاتاقان قرار دارد به محض روشن شدن موتور روغن در اثر چسبندگی به سطوح تماس مانند گوه ای میل لنگ را بلند کرده و در وسط یاتاقان نگه می دارد اصطکاکی که به این صورت ایجاد می شود اصطکاک غلظتی روغن بوده و اگر به علت تشکیل نشدن قشر روغن فلز میل لنگ با فلز یاتاقان تماس بگیرد نیروی اصطکاک بالا رفته و گرمای یاتاقان بحدی می رسد که بابیت را ذوب کرده و صدای ناشی از یاتاقان سوزی بگوش می رسد بین پوسته یاتاقانها و میل لنگ خلاصی مجازی وجود دارد که اصطلاحا این خلاصی را فاصله روغن نیز می گویند هر چه این خلاصی بیشتر باشد روغن به سرعت ازیاتاقان ها خارج می شود اندازه این خلاصی در موتورهای مختلف متفاوت بوده و حدودا یک هزارم اینچ یا سه صدم میلیمتر بیشتر معمول است در صورتی که ان خلاصی دو برابر گردد مقدار ریزش روغن 5 برابر می شود  افزایش خلاصی روغن سبب نرسیدن روغن به یاتاقانها مجاور می گردد زیرا پمپ روغن فقط مقدار معینی از روغن را می تواند جابجا کند در نتیجه بیشتر روغنها از یاتاقان های نزدیک مجرای روغن بیرون ریخته و به یاتاقانهای دورتر کمتر روغن  می رسد کاهش خلاصی روغن در یاتاقانها سبب می شود که عمل روغنکاری صحیح انجام نگرفته و سائیدگی انها سریع تر شود همچنین مقدار روغن که به دیواره سیلندر پاشیده می شود کافی نبوده و روغنکاری دیواره سیلندر  و رینگ ها بخوبی انجام نمیشود در ضمن زمانی که لقی یاتاقانها زیاد باشد بجز اینکه روغن ریزی موتور زیاد می شود و فشار روغن پایین می اید و افزایش روغن به دیواره سیلندر زیاد می شود که باعث روغن سوزی موتورمی گردد

یاتاقانهای پین دار و یاتاقانهای خاردار

در بعضی از موتورها یاتاقانهای اصلی بوسیله سوراخی که دارند در پین جا یاتاقانی قرار می گیرند که از چرخش یاتاقان جلوگیری شود در ضمن در بیشتر موتورها از یاتاقانهای استفاده می شود که یک طرفپوسته یاتاقان بصورت خاردار ساخته می شود که در شیار جا یاتاقان قرار گرفته و حرکت چرخشی ان راضامن می کند

پیش بینی لبه اضافی یاتاقان

پوسته یاتاقانها باید به خوبی با جا یاتاقانی تماس بگیرد تا اولا بطور کامل گرمای ایجاد شده را از طریق جا یاتاقانی انتقال دهد و نسوزد ثانیا با داشتن تکیه گاه مناسب می تواند نیروی وارده را به جایاتاقانی متصل نموده و خراب نشود برای اطمینان از تکیه نمودن کامل پوسته یاتاقان بهتر است لبه های نیمه یاتاقانی پایین را به اندازه دو صدم تا هفت صدم میلیمتر از لبه های کپه یاتاقانی بلندتر تنظیم کنند. با این عمل در صورت سفت کردن یاتاقان نیروی اولیه به پوسته یاتاقان وارد شده و ان را بخوبی به تکیه گاهش می فشارد یک چنین یاتاقانی نیروی وارد به محور را بطور یکنواخت در جهت شعاعی به جا یاتاقانی انتقال می دهد

عیب های یاتاقانها

1- خراشهای بوجود امده توسط ذرات خارجی

الف: خراشهای بوجود امده در امتداد سطح داخلی یاتاقان

ب: پدید امدن حفره های بر روی سطح داخلی یاتاقان علل پیدایش 

الف : الودگی روغن

ب: تمیز نکردن دقیق قطعات موتور هنگام مونتاژ ان

2- وارد شدن بار به لبه های یاتاقان

شکل ظاهری : ایجاد شدن خراشهای شدید در یک طرف هر دو نیم یاتاقان

علل پیدایش

الف: مخروطی بودن محل تماس میل لنگ با یاتاقان متحرک

ب: مخروطی بودن نشیمن یاتاقان ثابت

ج: بزرگتر از حد معمول بودن شعاع گردی میل لنگ

د: خوب موازی نبودن صحیح میل لنگ

ه : کج بودن شاتون

3- بوجود امدن خراشهای شدید در قسمت میانی و همچنین امکان ترک برداشتن لایه روئی یاتاقان کنده و جمع شدن لایه روئی یاتاقان

شکل ظاهری

الف: سائیدگی شدید موضعی در قسمت میانی یاتاقان بطوریکه وارد شدن بار بیش از حد مجاز بر یاتاقان به ترک برداشتن و ایجاد شکاف در لایه روئی یاتاقان می انجامد

ب: جابجایی موضعی فلز سطح روئی یاتاقان

علل پیدایش

الف : محدب بودن محل تماس میل لنگ با یاتاقان متحرک

ب: محدب بودن نشیمن یاتاقان ثابت

4- ایجاد سائیدگی هایی به شکل نوار نازک در قسمت انتهایی یاتاقان

شکل ظاهری

سائیدگی شدید به صورت اثری نازک در قسمت انتهایی یاتاقان بدین ترتیب که بین لبه یاتاقان و اثر بوجود امده به علت سائیدگی اثری دیگر از  منتبح از حرکت  میل لنگ  مشاهده  نمی شود اثرهای بوجود امده به علت سائیدگی می توانند در یک انتهای یاتاقان ظاهر شوند علل پیدایش میل لنگهای که ناصحیح صیقل داده شده اند  

5- جابجا شدن کپه شاتون

شکل ظاهری : سائیدگی لایه روی یاتاقان بر اثر ایجاد اصطکاک شدید در اطراف سطح های بر روی هم افتاده دو نیم یاتاقان بطور قرینه

علل پیدایش

جابجا شدن کپه شاتون بر اثر اشتباه مونتاژ کردن ان

6- زنگ زدگی

شکل ظاهری

خورده شدن و از بین رفتن سطح روئی یاتاقان بصورت سوراخهای پراکنده و یا بطور کامل

علل پیدایش

الف : بکار بردن مواد اضافی در روغن که هماهنگی لازم را با نحوه عمل روغن ندارد

ب: الوده شدن روغن توسط ورود احتمالی مواد قلیایی از طریق واشرها

ج: بموقع عوض نکردن روغن

7- اشتباه قرار دادن یاتاقان در محل نشستن ان در رابطه با سوراخها تامین کننده روغن

شکل ظاهری

سائیده شدن و خوردگی شدید سطح داخلی یاتاقان بعلت نرسیدن روغن لازمه به ان

علل پیدایش

توجه نکردن و عدم دقت کافی در هنگام قرار دادن و مونتاژ کردن یاتاقانها

8- اشتباه مونتاژ کردن در رابطه با میله کوتاه (خار) نگهدارنده یاتاقان

شکل ظاهری

به علت بلندتر از حد معمول بود میله کوتاه (خار) نگهدارنده در محل جا افتادن این خار در پشت

یاتاقان همین امر موجب اصطکاک زیاد و سائیدگی موضعی در همین قسمت سطح روئی یاتاقان می گردد

علل پیدایش

اشتباه مونتاژکردن و بلندتر از حد لازم بودن (خار)نگاه دارنده یاتاقان

یاتاقان موتور


برچسب‌ها: یاتاقان, ساچمه ناچ نگهداری و تعمیرات, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, روغن کاری روانکاری بابیت, بلبرینگ رولربیرینگ
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعت 11:56  توسط spow  | 

تصفیه فاضلابهای صنعتی

فاضلاب های روغنی

فاضلاب های روغنی (نفتی) حاوی مواد پلیمری با وزن مولکولی زیاد و کاتیون های فلزی با بار زیاد می باشند و در صورتی تصفیه می شوند که امولسیون آنها شکسته شود. زمانی که امولسیون آنها شکسته شود می توان توسط فرآیندهای شناورسازی یا ته نشینی ثقلی این گونه مواد را تصفیه کرد. بطور کلی در محیط های آبی دو نوع امولسیون وجود دارد: امولسیون فیزیکی و امولسیون شیمیایی. تصفیه و شکستن امولسیون های فیزیکی نسبتاً ساده می باشد اما امولسیون های شیمیایی از قبیل امولسیون آب و روغن های محلول، در هم شکستن این نوع امولسیون ها خیلی سخت است مگر اینکه روغن را بوسیله مکانیکی از امولسیون جمع آوری کنند. شکستن امولسیون های شیمیایی تازه خیلی سخت می باشد. در امولسیون هایی که به سختی شکسته می شوند از سولفات آلومینیوم یا کلرید فریک برای شکستن امولسیون استفاده می شود و سپس فاضلاب تصفیه می شود. برای تجزیه امولسیون های خیلی سخت ابتدا pH را به کمتر از 2 رسانده و به مدت 10 دقیقه در این pH نگه داشته می شود. سپس نمک های آلوم یا فریک را اضافه کرده تا امولسیون بشکند و در نهایت pH را به آرامی با افزودن هیدروکسیدسدیم یا آهک به حالت نرمال بر می گردانند. پساب حاصل از این فرآیندها احتمالاً زرد رنگ خواهد بود که نشان دهنده مقادیر زیادی از نمک های محلول می باشد. اما اگر از سولفات فریک یا سولفات آلومینیوم برای شکستن امولسیون استفاده شود و سیستم توسط آب آهک خنثی سازی شود این رنگ را می توان کاهش داد. میزان مواد جامد از این نوع سیستم تا 1700 میلی گرم در لیتر افزایش خواهد یافت که به خاطر حلالیت سولفات کلسیم می باشد. فلوک های آلوم یا آهک خیلی بزرگ و متراکم هستند و به سرعت ته نشین می شوند و آب لخته سازی شده را جاروب کرده و فلوک های آن را ته نشین می کنند. در این گونه موارد، از اسید سولفوریک برای تنظیم pH استفاده می کنند. در این حالت اسید سولفوریک باعث رسوب آهک می شود.
امولسیون روغن های گیاهی از قبیل روغن نحل (پالم) کانیولا و پارافین ها، به سختی شکسته می شوند. برای تصفیه بهتر این روغن ها از پلیمرهای کاتیونی و به دنبال آن فیلتراسیون با سرعت پایین استفاده می شود. پساب حاصل از تصفیه این نوع روغن ها، شفاف بوده و عاری از مواد جامد معلق می باشد. ولی ممکن است مقداری روغن محلول داشته باشد. همه روش هایی که در بالا به آن اشاره شد می تواند در تصفیه فاضلاب های حاوی خون، پروتئین و نشاسته های پخته شده معلق نیز بکار گرفته شود. در صورت اضافه کردن اسید به فاضلاب های حاوی پروتئین و نشاسته این گونه مواد به صورت لخته در خواهند آمد. اگر هدف از تصفیه، بازیافت نشاسته به منظور تغذیه حیوانات باشد از پلیمرهای تایید شده توسط USDA به منظور جلوگیری از مسمومیت حیوانات اهلی استفاده می شود. فاضلاب های حاوی نشاسته خوبی رسوب نمی هند. بنابراین تصفیه این فاضلاب ها به سختی انجام می گیرد. یکی از معایب استفاده از آهک در تصفیه فاضلاب های روغنی، در این است که آهک باعث افزایش سختی کربناته به بیش از 40 گرین خواهد شد.

خون و پروتئین

فاضلاب های حاوی خون و پروتئین عمدتا در گشتارگاهها تولید می شود. حذف خون از این فاضلاب ها به سخت انجام می گیرد. بهترین روش برای تصفیه این نوع فاضلاب ها، این است که ابتدا ذرات معلق خون و پروتئین حذف گردند. در تصفیه این نوع فاضلاب ها، ابتدا pH را پائین آورده و سپس سولفونات لیگنین به فاضلاب افزوده می شود. در این صورت پساب زرد رنگی ایجاد خواهد شد. پیش تصفیه شیمیایی به تنهایی باعث پایین آوردن pH و مقدار سولفونات لگنین مصرفی می شود. سولفونات محصول جانبی کارخانه های کاغذ سازی است و می توان آن را از کارخانه های محلی تهیه کرد. سولفات لیگنین را باید با نسبت تقریبی یا متناسب با زمان به فاضلاب افزود. توصیه شده است که در هنگام تصفیه این نوع فاضلاب ها، pH به کمتر از 4 کاهش یابد و سپس سولفونات لیگنین در حد استئوکیومتریک به فاضلاب اضافه شود. مقدار متغیر خون در فاضلاب استفاده از سیستم های تصفیه منقطع و آزمایش جار را ضروری می نماید. فاضلاب های خونی حاوی مقادیر بالایی از BOD و نیتروژن هستند ولی مقدار فسفر آنها کم می باشد. این فاضلاب ها را می توان به وسیله یکنواخت سازی و رسوبدهی شیمیایی همراه با تصفیه بی هوازی با سرعت بالا تصفیه کرد. همچنین این فاضلابها را می توان با فرآیندهای تصفیه بی هوازی و متعاقب آن فرآیندهای هوازی تصفیه کرد. به دلیل کمبود فسفر در این نوع فاضلاب ها، در صورت استفاده از فرآیندهای تصفیه بیولو‍یکی، اضافه کردن فسفر ضروری می باشد. فرآیندهای رسوبدهی شیمیایی می توانند مقدار زیادی از BOD را کاهش دهند اما مقدار زیادی از BOD بصورت محلول در فاضلاب وجود باقی خواهد ماند. در سالهای اخیر نیز یک فرآیند نسبتاً جدیدی به نام فرآیند آناموکس-شارون بر روی فاضلاب هایی که دارای مقدار نسبتاً بالایی از آمونیاک هستند از قبیل مایع روی هاضم ها آزمایش شده است.

فاضلاب صنایع شیر

صنایع شیر و لبنیات یکی از عمده ترین صنایع هر کشوری محسوب می گردد و تقریبا در تمام شهرا وجود دارند. فاضلاب حاصل از این صنایع اغلب حاوب ذرات ریز شیر می باشند. این نوع فاضلاب ها اغلب غنی از چربی، پروتئین و کربوهیدرات می باشند. همچنین این فاضلاب ها به شدت کمبود نیتروژن دارند. بسته به قدرت فاضلاب، به این نوع فاضلاب ها آمونیاک اضافه شده و سپس توسط فرآیندهای تصفیه بی هوازی، روی آنها پیش تصفیه صورت گرفته و سپس با فرآیندهای هوازی مورد تصفیه قرار می گیرند. در صورت اضافه نکردن منبع نیتروژن، فاضلاب های صنایع شیر بعد از تصفیه بیولوژیکی تشکیل لخته نخواهند داد.

فاضلاب پالایشگاه ها

این نوع فاضلاب ها نیز بشدت آلوده بوده و لازم است که بروی آن پیش تصفیه صورت گیرد و سپس توسط سایر فرآیندها تصفیه گردند. استفاده از دستگاههای جدا کننده API بمنظور پیش تصفیه محدود شده است و بیشتر به عنوان ابزار کنترل از آنها استفاده می شود. جداکننده های API بسته به نوع مواد موجود در فاضلاب، مقدار لکه های نفتی را به 50 – 15 میلی گرم در لیتر کاهش می دهند و برای فاضلاب های امولسیون شده هیچ نوع حذفی را انجام نمی دهند. لخته سازی شیمیایی همراه با شناورسازی با هوای محلول برای این نوع فاضلاب ها بسیار توصیه شده است. برخی اوقات جداکننده های API نمی توانند برای تصفیه به تنهایی کافی باشند و استفاده از صافی های منعقد کننده یا سیستم لخته ساز از نوع چورون (chevron) می تواند عملکرد API را افزایش دهد. برای فاضلاب های با دبی کم از یک پیش فیلتر استفاده می شود و سپس از یک فیلتر مخلوط کننده فولادی کارتریج همانند فیلترهای ساخته شده توسط سرفیلکو(Serfilco)، پال(Pall) و دیگر فیلترها استفاده می شود. این نوع سیستم ها به خوبی کار می کنند و قادرند روغن های آزاد را به کمتر از 15 میلی گرم در لیتر کاهش دهند. تصفیه هوازی از نوع لجن فعال نیز برای تصفیه این نوع فاضلاب ها استفاده می شود. در این گونه موارد لجن های ته نشین شده حاوی انواع مختلفی از مواد می باشند که می توانند باعث ایجاد سمیت شوند. برای استفاده از سیستم های هوازی جهت تصفیه فاضلاب پالایشگاها، لازم است که ابتدا آزمایشهای پایلوت انجام گیرد تا عملکرد سیستم در طولانی مدت مشخص گردد. در این نوع فاضلاب ها مساله شوک بار آلی نیز مهم می باشد. به این منظور خنثی سازی در این موارد اکیداً توصیه می شود. هوادهی گسترده نیز برای تصفیه فاضلاب پالایشگاه ها می تواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد. فاضلاب صنایع پالایشگاهی نیز غنی از مواد کربنه می باشد و در عوض مقدار نیتروژن و فسفر کمی دارند. بنابراین در برخی از موارد برای تامین منبع نیتروژن و فسفر و همچنین ارگانیسم های زنده، این نوع فاضلاب ها را با فاضلاب های شهری مخلوط می کنند. باید به این نکته توجه شود که خصوصیات فاضلاب روغن های گیاهی متفاوت تر از فاضلاب حاوی روغن های نفتی می باشد و در انتخاب روش تصفیه باید به این نکته توجه کافی گردد.

فاضلاب صنایع فلزکاری

در تصفیه این فاضلاب ها ممکن است از رسوبدهی چند مرحله ای استفاده شود. اگر فاضلاب حاوی کروم شش ظرفیتی باشد لازم است که بوسیله اسید سولفوریک در pH برابر 2 ، کروم شش ظرفیتی را به کروم 3 ظرفیتی کاهش داد و سپس توسط آهک کروم سه ظرفیتی را حذف کرد. ممکن است روش های بهتر نیز برای این نوع از فاضلاب ها به کار رود. حذف بهینه فلزات اغلب در دو محدوده pH انجام می گیرد. در موارد خاص بعد از فیلتراسیون غلظت فلزات به کمتر از 5 نانوگرم در لیتر خواهد رسید. اگر فاضلاب حاوی روغن باشد در ابتدا لازم است که روغن حذف شود و سپس دیگر فاضلاب مورد تصفیه قرار گیرد.

فاضلاب های حاوی نشاسته

این فاضلاب ها در فرآیند های تولید کارخانه سیب زمینی و دیگر صنایع به وجود می آید. تصفیه فاضلاب های حاوی نشاسته خام بسیار سخت می باشد. این فاضلاب ها نه به خوبی فیلتر می شوند و نه بخوبی لخته ایجاد می کنند. این فاضلاب ها غنی از کربن بوده و می توانند به صورت بی هوازی تصفیه شوند. تصفیه فاضلاب های حاوی نشاسته پخته شده نسبتا آسان می باشد. در این نوع فاضلاب ها با اضافه کردن اسید لخته سازی انجام داده و سپس خنثی سازی بر روی آن انجام می دهند.

فاضلاب کارخانه های مواد شیمیایی و فنل ها

فاضلاب حاوی فنل را می توان توسط سیستم های حاوی باکتریهای سازش یافته تصفیه کرد. در این نوع سیستم ها، این فاضلاب ها به مقدار زیادی رقیق شده و به مدت طولانی هوادهی می شوند. باکتری های سازش یافته را می توان از خاک های اطراف کارخانه پیدا و استخراج کرد و به بیش از 1500 میلی گرم در لیتر تغلیظ کرد. با این کار می توان مساله سمیت این نوع فاضلاب ها را نیز حل کرد. تصفیه به روش لجن فعال نیز برای این نوع از فاضلاب ها توصیه می گردد. شوک بار عمده ترین مساله در این نوع فاضلاب ها می باشد.

فاضلاب های با جریان کم

برای فاضلاب های با دبی کم تا متوسط می توان از راکتور بسته متوالی (SBR) استفاده کرد. باید به این نکته توجه شود که این نوع سیستم ها نباید به سیستم راکتور ممتد همانند لجن فعال تبدیل شوند. روش SBR ویژگی های مخصوص به خود را دارد و روش ارزان برای تصفیه فاضلاب های با حجم کم و زیاد می باشد. مزیت سیستم های SBR در این است که این سیستم ها نیازی به زلال ساز ندارند. بنابراین باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند.

ملاحظات نهایی

لازم است قبل از اقدام به تصفیه فاضلاب و انتخاب فرآیند درک کاملی از فرآیندهای تصفیه فاضلاب داشته باشیم. در بیشتر صنایع تعیین نادرست مشخصات فاضلاب باعث ایجاد مشکلات بسیاری در طرح های تصفیه فاضلاب شده است. در صنایعی که بصورت دوره ای فعالیت می کنند و فرآیند تصفیه در آن بصورت ممتد انجام نمی گیرد، این گونه صنایع اغلب بزرگترین منبع تولید کننده فاضلاب می باشند و باید در طراحی واحدهای تصفیه برای این نوع فاضلاب ها دقت بسیاری کرد. اغلب اوقات در این گونه صنایع ابتدا حجم فاضلاب را کاهش داده و سپس فرآیندهای مختلف تصفیه خانه طراحی می کنند.


برچسب‌ها: تصفیه فاضلابهای صنعتی, تصفیه فاضلاب, امولسیون مقاله دانلود تجزیه پالایشگاه سولفات, دانلود مقاله, تصفیه روغن
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم فروردین 1393ساعت 22:24  توسط spow  | 

رویکرد تحلیلی استراتژی نگهداری وتعمیرات در کاهش و کنترل توقفات اضطراری

چکیده

مطالعه و ماهیت خرابی های تجهیزات از دو لحاظ حائز اهمیت می باشد نخست اینکه یک دیدگاه کلی از تنوع و ماهیت خرابی های محتمل یک سیستم و هم چنین تاثیرات مخرب آن در اختیار قرار می دهد .ثانیا" مقدمه و فرصت اولیه ای را به وجود می آورد تا عوامل خرابی تشخیص و امکان کنترل آنها فراهم گردد .مقاله حاضر سعی دارد ضمن ارائه یک چارچوب کلی و طبقه بندی خرابی ها متدولوژی تحلیل و بهبود را شناسایی و تعیین نماید . در ادامه نیز یک مدل استراتژیک کنترل خرابی ارایه دهد.

مقدمه

بدون تردید افزایش سود از معیارهای اصلی و تعیین کننده جهت بقای شرکت به حساب آمده و عامل مزیت رقابتی محسوب می گردد . تمام عناصرواجزا شرکت به نوبه خود در موضوع بهره وری و سود شرکت باید مشارکت موثر و فعالی داشته باشند.نقش سازمان استراتژیک نگهداری و تعمیرات در دستیابی به هدف مورد نظر از دو بعد اصلی حائز اهمیت می باشد .
نخست از جهت کاهش هزینه ها بواسطه مدیریت اثر بخش بر منابع شامل نیروی انسانی ،انرژی ،قطعات یدکی ، پیمانکاران تعمیراتی که عمده ای از هزینه های نت مربوط به پایین بودن راندمان و بکارگیری غیرموثر از منابع فوق می باشد.کارشناسان بر این باورند که هزینه فوق یک سوم از هزینه های نت را به خود اختصاص می دهد.
موضوع بسیار مهم و کلیدی دیگرکه دراین مقاله مورد توجه اصلی قرار می گیرد بهبود در افزایش ظرفیت و راندمان و آماده بکاری تجهیزات می باشد .همان طور که می دانیم از عوامل اصلی کاهش ظرفیت موضوع خرابی ها می باشد . خرابی ها ضمن تحمیل هزینه های عملیاتی باعث عدم ارسال و تحویل به موقع محصولات بدست مشتری می گردد و این به نوبه خود بر جایگاه رقابتی شرکت تاثیرات منفی بجای می گذارد. خرابی ها برای یک شرکت عواقب منفی بسیار بالائی را در برخواهد داشت و عمدتا هزینه های همچون فرصت تولید ازدست رفته ،بیکاری پرسنل ، هزینه های ناشی از تاخیر در توزیع و تحویل به موقع محصول ، هزینه های مربوط به انرژی و هم چنین هزینه های مربوط به اضا فه کاری جهت جبران تولید از دست رفته را در بر خواهد داشت . در تکنولوژی امروزی از کارافتادگی دستگاه ها به منزله مختل شدن کلیه اعمال پروسه تولید می باشد لذا لزوم یک سازماندهی صحیح و عملی در این زمینه بیش از پیش محسوس و الزام می باشد.
هدف اصلی یک نظام نگهداری و تعمیرات ، ایجاد روش نظام مند برای کنترل وضعیت تجهیزات و دستگاههای موجود و بهینه سازی توانایی آن ها به منظور رسیدن به حداکثر کارایی و کاهش نرخ خرابی و از کار افتادگی می باشد. از طریق افزایش آماده به کاری یا راندمان مدیریت شرکت به این نتیجه می رسد که یک کمپانی به منظور بالا بردن افزایش تولید و خدمات خود الزاما نیاز به انتخاب سیاست گذاری سرمایه گذاری جدید نیست.

در این مقاله ضمن معرفی ما هیت خرابی ها سعی شده است یک چارچوب تحلیلی و استراتژی از مواجهه با خرابی ها ارایه گردد و بدین وسیله سعی دارد به نحو اثر بخشی مدیریت را در شناخت و کنترل خرابی ها همراهی سازد .

متن کامل مقاله رویکرد تحلیلی استراتژی نگهداری وتعمیرات درکاهش وکنترل توقفات اضطراری نوشته مهندس بهرام قدیری را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: نگهداری و تعمیرات, استراتژی تعمیراتی توقف کنترل اضطراری, هزینه تعمیرات نت بهره وری مدیریت منابع, کنترل خرابی تعمیرات اثربخشی قطعات یدکی, مهندسی نگهداری و تعمیرات
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم فروردین 1393ساعت 21:7  توسط spow  | 

مک ادرس چیست؟

مک آدرس چیست؟

قطعاً تا کنون به آدرس های IP و یا MAC (اقتباس شده از کلمات Media Access Control) برخورد داشته اید و شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که:

 • اولا ضرورت وجود دو نوع آدرس چیست؟
 • ثانیا جایگاه استفاده از آنان چیست؟

MAC Address، یک آدرس فیزیکی است در حالی که آدرس های IP به منزله آدرس های منطقی می باشند. آدرس های منطقی شما را ملزم می نماید که به منظور پیکربندی کامپیوتر وکارت شبکه، درایو ها و یا پروتکل ها ی خاصی را در حافظه مستقر نمایید مثلاً استفاده از آدرس های IP. این وضعیت در رابطه با MAC Address صدق نخواهد کرد و اینگونه آدرس ها نیازمند درایوهای خاصی نخواهند بود، چرا که آدرس های فوق درون تراشه کارت شبکه قرار می گیرند.

ساختار MAC Address

یک MAC Address بر روی هر کارت شبکه همواره دارای طولی مشابه و یکسان می باشند. (۶ بایت و یا ۴۸ بیت).

در صورت بررسی MAC Address یک کامپیوتر که بر روی آن کارت شبکه نصب شده است، آن را با فرمت مبنای شانزده (Hex)، مشاهده خواهید دید.
مثلاً MAC Address کارت شبکه موجود روی یک کامپیوتر می تواند به صورت زیر باشد:

01:23:45:67:89:ab

زمانی که یک تولید کننده نظیر اینتل، کارت های شبکه خود را تولید می نماید، آنان هر آدرس دلخواهی را نمی توانند برای MAC Address در نظر بگیرند (چرا که منحصر بفرد است). در صورتی که همه تولید کنندگان کارت های شبکه بخواهند بدون وجود یک ضابطه خاص، اقدام به تعریف آدرس های فوق نمایند، قطعا امکان تعارض بین آدرس های فوق بوجود خواهد آمد. (عدم تشخیص تولید کننده کارت و وجود دو کارت شبکه از دو تولیدکننده متفاوت با آدرس های یکسان) حتماً این سوال برای شما مطرح می گردد که MAC Address توسط چه افراد و یا سازمان هائی و به چه صورت به کارت های شبکه نسبت داده می شود؟

دلیل استفاده از MAC Address

هر کامپیوتر موجود در شبکه، می بایست با استفاده از روش هایی خاص شناسایی گردد. برای شناسایی یک کامپیوتر موجود در شبکه، صرف داشتن یک آدرس IP به تنهایی کفایت نخواهد کرد. حتماً علاقمندید که علت این موضوع را بدانید. بدین منظور، لازم است نگاهی به مدل معروف OSI - Open Systems Interconnect و لایه های آن داشته باشیم:

شبکه فیزیکی

همانگونه که مشاهده می نمایید، MAC Address در لایه Data Link ( لایه دوم مدل OSI) قرار دارد و این لایه مسئول بررسی این موضوع خواهد بود که داده متعلق به کدامیک از کامپیوترهای موجود در شبکه است. زمانی که یک بسته اطلاعاتی (Packet) به لایه Data Link می رسد (از طریق لایه اول)، وی آن را در اختیار لایه بالایی خود (لایه سوم) قرار خواهد داد. بنابراین ما نیازمند استفاده از روش خاصی به منظور شناسایی یک کامپیوتر قبل از لایه سوم هستیم. MAC Address در پاسخ به نیاز فوق در نظر گرفته شده و با استقرار در لایه دوم، وظیفه شناسایی کامپیوتر قبل از لایه سوم را بر عهده دارد.

همه ماشین های موجود روی یک شبکه، اقدام به بررسی بسته های اطلاعاتی نموده تا مشخص گردد که آیا MAC Address موجود در بخش (آدرس مقصد) بسته اطلاعاتی ارسالی با آدرس آنان مطابقت می نماید؟

لایه فیزیکی (لایه اول) قادر به شناخت سیگنال های الکتریکی موجود روی شبکه بوده و فریم هایی را تولید می نماید که در اختیار لایه Data Link، گذاشته می شود. در صورت مطابقت MAC Address موجود در بخش (آدرس مقصد) بسته اطلاعاتی ارسالی با MAC Address یکی از کامپیوترهای موجود در شبکه، کامپیوتر مورد نظر آن را دریافت و با ارسال آن به لایه سوم، آدرس شبکه ای بسته اطلاعاتی (IP) بررسی تا این اطمینان حاصل گردد که آدرس فوق با آدرس شبکه ای که کامپیوتر مورد نظر با آن پیکربندی شده است به درستی مطابقت می نماید.

به منظور برخورد با مشکلات فوق،گروه IEEE هر MAC Address را به دو بخش مساوی تقسیم کرده است:

 • اولین بخش آن به منظور شناسائی تولید کننده کارت
 • دومین بخش به تولیدکنندگان اختصاص داده شده تا آنان یک شماره سریال را در آن درج نمایند (کد محصول)

کد تولید کنندگان بر اساس RFC -۱۷۰۰ به آنان نسبت داده می شود. در صورت مشاهده RFC فوق حتما متوجه خواهید شد که برخی از تولیدکنندگان دارای بیش از یک می باشند. علت این امر به حجم گسترده محصولات تولیدی آنان برمی گردد. با این که MAC Address در حافظه کارت شبکه ثبت می گردد، برخی از تولیدکنندگان به شما این اجازه را خواهند داد که با دریافت و استفاده از یک برنامه خاص، بتوانید بخش دوم MAC Address کارت شبکه خود را تغییر دهید (شماره سریال کارت شبکه) علت این موضوع به استفاده مجدد از سریال های استفاده شده در سایر محصولات تولید شده توسط آنان برمی گردد (تجاوز از محدوده مورد نظر) در حال حاضر احتمال این که شما دو کارت شبکه را خریداری نمایید که دارای MAC Address یکسانی باشند، بسیار ضعیف و شاید هم غیر ممکن باشد.


برچسب‌ها: مک ادرس چیست, مک ادرس Media Access Control, ادرس ای پی مک روتر فرستنده قطعه, IP و MAC, دانلود مقالات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم فروردین 1393ساعت 20:30  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی 1 و 2

مجموعه گزارش کارهای ازمایشگاه ماشین 1و 2 مخصوص رشته مهندسی برق که شامل 11 فایل بوده و لیست ازمایش ها و دستور کار ازمایش ها به شرح زیر می باشد:

ازمایشگاه ماشین های الکتریکی 1:

استفاده صحیح از دستگاه های اندازه گیری

مدار معادل ترانسفورماتور تکفاز

ازمایش اتصال کوتاه Short Circuit Test

بارداری ترانسفورماتور تکفاز

منحنی مشخصه بی باری و بارداری ژنراتور DC تحریک مستقل

مشخصه های بی باری و بارداری ژنراتور DC شنت

انواع ژنراتورهای DC کمپوند و تعیین مشخصه بارداری انها

موتور DC شنت و منحنی های گشتاور - سرعت و گشتاور - جریان

موتور DC کمپوند و رسم منحنی مشخصه ان

تعیین مشخصه های موتور DC سری و روش های کنترل سرعت ان

تلفات انرژی و راندمان در ماشین های DC

موازی کردن ژنراتورهای DC

ازمایش مولد تحریک مستقل (بارداری و بی باری)

تحلیل ماشین تحریک مستقل با MATLAB

ازمایش ترانسفورماتور

راه اندازی موتور کمپوند

ازمایش بارداری مولد سری

تحلیل ماشین شنت با MATLAB

اصول اساسی کار ماشین های گردان

ازمایش ژنراتور تحریک مستقل

ژنراتور شنت

موتور شنت

کنترل سرعت موتورهای DC

ژنراتور سری

موتور سری

ژنراتور کمپوند

موتور کمپوند

ضریب بهره ماشین DC

ازمایش موازی کردن ژنراتورهای DC

ترانس تکفاز

ازمایشگاه ماشین های الکتریکی 2 :

سنکرون کردن یا پارالل کردن مولدهای AC با شبکه تحت شرایط موازی کردن

ازمایش وارد لئونارد با هدف کنترل سرعت موتورهای DC از طریق کنترل ولتاژ دو سر ارمیچر

ازمایش ترانس تکفاز شامل ازمایش بی باری و اتصال کوتاه

ازمایش بارداری ، بی باری و اتصال کوتاه در ماشین های سنکرون

ازمایش تست سنکروسکوپ

بررسی ماشین های اسنکرون

ازمایش بی باری در ماشین های اسنکرون

ازمایش روتور قفل شده یا بلوکه شده

ازمایش یافتن مقاومت استاتور

تعیین پلاریته به روش AC و DC

بررسی و تعیین گروه برداری یک ترانسفورماتور سه فاز

موازی بستن ترانس های سه فاز

ازمایش بارداری ، بی باری و اتصال کوتاه ترانسفورماتور

طریقه راه اندازی موتور سنکرون

موتور سنکرون با رتور سیم بندی شده

اندازه گیری جریان شروع به کار موتور آسنکرون

موتور القایی سه فاز رتور قفسی

مطالعه نحوه سربندی و اتصالات ترانسفورماتور سه فاز

بررسی و تعیین گروه برداری یک ترانسفورماتور سه فاز

بدست آوردن پارامترهای مدار معادل ماشین آسنکرون

بررسی موتور آسنکرون در زیر بار و روابط سرعت و گشتاور

بررسی حالت کار ژنراتور ماشین آسنکرون

مشخصه بی باری (مغناطیس) و اتصال کوتاه ژنراتور سنکرون

مشخصه خارجی ژنراتور سنکرون مستقل از شبکه و موازی کردن ژنراتور سنکرون با شبکه بی نهایت ( سنکرونیزاسیون )

بررسی عملکرد موتور سنکرون

بررسی مشخصه های موتور یونیورسال در حالت تغذیه AC و DC

موتور دالاندر

سربندی سيم پيچ های ترانسفورماتور سه فاز

موازی بستن ترانسفورماتورهای سه فاز و بررسی تقسيم جريان بين آنها

بدست آوردن پارامترهای مدار معادل ماشين آسنکرون

بارداری موتور آسنکرون

بررسی حالت کار ژنراتوری ماشين آسنکرون

دياگرام دايره ای اوسانا

مشخصه بي باری (مغناطيسی) و اتصال کوتاه ژنراتور سنکرون

بررسی عملکرد موتور سنکرون

مقدمه ای در مورد ماشین های القایی

آزمایش بی باری موتور القایی روتور قفسی

موتور القایی روتور سیم پیچی شده

مولد ماشین القایی سه فاز

آزمایش موتور سنکرون (LAB - VOLTset)

راه اندازی، بدست آوردن پارامترها و مشخصه خروجی موتور القايی قفس سنجابی

بررسی اتصالات سه فاز

بررسی ماشين های آسنكرون سه فاز

ژنراتور سنكرون وبررسی مشخصه های كار آن

بررسی ترانس سه فاز

برای دانلود مجموعه گزارش کارهای ازمایشگاه ماشین 1و 2 به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی 1 و , دانلود گزارش کار, گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی, دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین, دانلود جزوات مهندسی برق
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعت 2:49  توسط spow  | 

پيشنهاد راهبردهایی جهت كاهش حوادث در ترانسفورماتورهای قدرت براساس اطلاعات آماری حوادث در شبكه برق منطقه‌ای تهران

چكيده:

اين مقاله عيوبي را كه در رابطه با ترانسفورماتور‌هاي قدرت در شبكه انتقال و فوق توزيع شركت برق منطقه‌اي تهران در سال‌هاي اخير رخ داده را ارائه و دسته بندي كرده، و آن را با دسته بندي‌هايي كه از ترانسفورماتور معيوب در سطح جهاني انجام گرفته، مقايسه كرده است. اين عيوب ناشي از عوامل متعددي مي‌باشند. در مورد اين عوامل بحث شده و نهاياً راهكار‌هايي پيشنهاد شده است كه براساس آنها مي‌توان حوادث در ترانسفورماتور‌هاي قدرت را به حداقل رساند.
 
مقدمه:

ترانسفورماتور‌هاي قدرت يكي از اساسي ترين و با ارزش ترين تجهيزات در شبكه‌هاي برق رساني هستند. آگاهي از چگونگي صدمه ديدن اين تجهيزات يك گام مؤثر در رابط با جلوگيري از وقوع حوادث مشابه مي‌باشد. بنابراين هر چه اطلاعات آماري در رابطه با ترانسفورماتورهاي معيوب شده بيشتر باشد شناخت ما از معضلاتي كه باعث وقوع اينگونه حوادث خسارات زا در شبكه‌هاي برق رساني مي‌شود افزايش يافته، وارائه راهبرد‌هاي علمي و عملي جهت گاهش و جلوگيري از بروز حوادث و تكرارآنها ميسر خواهد شد[1].
در شبكه توليد و انتقال و فوق توزيع شركت برق منطقه‌اي تهران ترانسفورماتور‌هاي قدرت با تيپ‌هاي مختلف موجود مي‌باشند. جدول (1) و (2) بيانگر تعداد ترانسفورماتور‌‌هاي موجود در شبكه‌هاي فوق تا سال 1378 مي‌باشد. در ضمن اينكه كل ترانسفورماتور‌هاي شبكه برق تهران و ايران را نيز ارائه داده است[2].

با توجه به اين جداول مي‌توان گفت كه شبكه برق منطقه‌اي تهران نقش بسيار با اهميتي در رابطه با مسائل فني شبكه سراسري و تأمين برق مصرف كنندگان خانگي و صنعتي شهرستان‌هاي تهران دارد. علاوه براين شبكه هزينه سرمايه گذاري هنگفتي را نيز به خود اختصاص داده است. از اينرو مراقبت صحيح در بهره برداري و سرويس‌هاي ساليانه اين تجهيزات از اهميت فوق العاده‌اي چه از لحاظ اجتماعي و چه از لحاظ اقتصادي، فني برخوردار است. ايزولاسيون ترانسفورماتور‌هاي قدرت به مرور زمان در اثر عدم بهره برداري صحيح و در اثر فشار‌هاي ناخواسته ناشي از حوادث غير مترقبه در شبكه‌هاي انتقال و فوق توزيع، دستخوش تغييرات و صدمات جدي هستند و در صورت بي توجهي ممكن است ضايعات زيادي را ببار آورند.

متن کامل مقاله پيشنهاد راهبردهایی جهت كاهش حوادث در ترانسفورماتورهای قدرت براساس اطلاعات آماری حوادث در شبكه برق منطقه‌ای تهران نوشته اقایان کرم کامیار و گئورگ قره پتیان را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: راهبردهایی جهت كاهش حوادث در ترانسفورماتورهای قدرت, دانلود مقالات مهندسی برق قدرت, دانلود مقاله, تپ چنجر روغن ترانس توزیع انتقال تولید, ترانسفورماتور
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم فروردین 1393ساعت 22:49  توسط spow  | 

دانلود حل المسائل مقدمه ای بر روش های المان محدود ردی

SOLUTIONS MANUAL for An Introduction to The Finite Element Method (Third Edition) by J. N. REDDY free download

کتاب المان محدود ردی از کتابهای معتبر در زمینه المان محدود می باشد.

ردی از اساتید بنام دانشگاه تگزاس امریکا می باشد و تالیفات متعددی در زمینه المان محدود دارد.

دراین پست حل المسائل مقدمه ای بر روشهای المان محدود ردی را در 14 فصل برای دانلود تقدیم حضور دوستان میکنیم.

برای دانلود حل المسائل مقدمه ای بر روش های المان محدود ردی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود حل المسائل مقدمه ای بر روش های المان محدود, دانلود حل المسائل, دانلود کتاب های مهندسی مکانیک, دانلود کتابهای مهندسی, المان محدود
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم فروردین 1393ساعت 11:7  توسط spow  | 

دانلود کتاب ساختار فایل ها (ذخیره و بازیابی اطلاعات)

کتاب 245 صفحه ای ساختار فایل ها به زبان فارسی توسط اقای جعفر پورامینی و از روی کتاب سیستم و ساختار فایل زولیک تهیه شده است.

کتاب ساختار فایل ها (ذخیره و بازیابی اطلاعات) در ده فصل به شرح زیر مباحث کلی ساختار فایل ها را پوشش می دهد:

آشنایی با طراحی و مشخصات ساختار فایل ها

عملیات مهم پردازش فایل

حافظه جانبی و نرم افزار سیستم

مفاهیم اساسی ساختار فایل

مدیریت فایل هایی از رکورد ها

سازمان دهی فایل ها برای کارایی

شاخص گذاری

پردازش کمک ترتیبی و مرتب سازی فایل های بزرگ

شاخص بندی چند سطحی و درختهای B

دستیابی به فایل های ترتیبی شاخص دار و درختهای B+

برای دانلود کتاب ساختار فایل ها (ذخیره و بازیابی اطلاعات) به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود کتاب ساختار فایل ها ذخیره و بازیابی اطلاعات, ساختار فایل ذخیره بازیابی زولیک جزوه دانلود, پردازش فایل ساختار رکورد شاخص, دانلود کتابهای مهندسی, دانلود کتابهای مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم فروردین 1393ساعت 10:58  توسط spow  | 

فناوری اطلاعات و سیستم حمل و نقل

تعریف سیستم حمل و نقل هوشمند:
حمل و نقل هوشمند با استفاده و به کارگیری فناوری اطلاعات باعث ارتقا سطح ایمنی، کارایی و ارزانی در حمل و نقل می شود که برای شیوه های مختلف حمل و نقل از قبیل حمل و نقل جاده ای ، راه آهن، هوایی و دریایی قابل تعمیم است.

کاربردهای ITS :

مدیریت شریان های اصلی
مدیریت آزاد راهها
مدیریت جابه جایی مسافر
مدیریت سوانح
مدیریت موارد اضطراری
سیستم پرداخت الکترونیکی
سیستم های اطلاع رسانی به مسافران
مدیریت آب و هوای مسافران
مدیریت تعمیر و نگهداری
سیستم مدیریت حمل و باربری

متن کامل فایل اموزشی پاورپوینت فناوری اطلاعات و سیستم حمل و نقل را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: فناوری اطلاعات و سیستم حمل و نقل, دانلود جزوات مهندسی صنایع مهندسی کامپیوتر, سیستم حمل و نقل ترافیک جابجایی, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی IT
+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین 1393ساعت 18:13  توسط spow  | 

دانلود جزوه ترابری دکتر تن زاده

جزوه ترابری ، برنامه ریزی حمل و نقل و Transportation دکتر تن زاده از اساتید دانشگاه ازاد اسلامی

فهرست مطالب این جزوه به شرح زیر می باشد:

انواع سیستم های حمل و نقل

مفاهیم برنامه ریزی و تعریف انواع مطالعات حمل و نقل ترافیک

طرح جامع حمل و نقل و ترافیک

مطالعات عارضه سنجی ترافیک

سیستم های حمل و نقل هوشمند

مراحل فرایند مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافیک

مدل های تقاضای حمل و نقل

بررسی تمرین های تحقیقاتی

برای دانلود جزوه ترابری ، برنامه ریزی حمل و نقل و Transportation دکتر تن زاده به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: جزوه ترابری برنامه ریزی حمل و نقل و Transportation, دانلود جزوه, ترافیک حمل و نقل جزوه, مدل های تقاضای حمل و نقل, دانلود جزوه ترابری و حمل و نقل
+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین 1393ساعت 12:22  توسط spow  | 

بررسی منحنی عملکرد توربين هاي شعاعی با استفاده از نتايج تجربی و مدل والاس

چکيده

توربين هاي مورد استفاده در موتورهاي توربوچارجری مي بايست به گونه اي طراحي شوند که در مقابل تغييرات جريان گاز ورودي کمترين حساسيت را دارا باشند، و بازه وسيعي از عملکرد موتور را پوشش دهند. به همين دليل از توربين هاي شعاعي در توربوچارجرها بطور وسيع استفاده مي شود. بررسي رفتار اين نوع توربين ها در شرايط مختلف عملکردي داراي اهميت زيادي مي باشد. بدين منظوربا استفاده از روشهاي تحليلي مدل کلي از رفتار توربين مي توان تهيه نمود وليکن بدليل پيچيدگي هاي جريان در توربين ها، استفاده از روشهاي آزمايشگاهي الزامي مي باشد.لذا بررسي نتايج آزمايشگاهي و روشهاي مختلف استفاده از داده هاي آزمايشگاهي به منظور منحنی عملکرد از اهمیت خاصی برخورردار است،که در تحقیق حاضر به بررسی روشهای تعیین منحنی عملکرد پرداخته می شود.

مقدمه

يکي از کاربردهاي عمده توربين هاي گازي جريان شعاعي استفاده از آنها در توربوچارجرها می باشد که توربوچارجينگ موتورهاي احتراق داخلي با اهداف افزايش توان و بازده موتور و کاهش مصرف سوخت ويژه موتور صورت مي گيرد. توربين هاي مورد استفاده در موتورهاي توربوچارجري مي بايست به گونه اي طراحي شوند که در
مقابل تغييرات جريان گاز ورودي کمترين حساسيت را دارا باشند ، و بازه وسيعي از عملکرد موتور را پوشش دهند همچنين کمترين انحراف از حالت طراحي را داشته و حتي المقدور توربين فوق بايد در دامنه بالاي نسبت سرعت ايزنتروپيک (u/cs) کار نمايد.  بدين منظور بررسي عملکرد اين نوع توربين ها چه در حالت طراحي و چه در حالت خارج از نقطه طراحي حائز اهميت مي باشد[1،2].

به هر حال توربين ها و يا به طور کلي توربوماشين ها به گونه اي طراحي می شوند که در شرايط جريان دائم و نقطه طراحي کار نمايند، لذا هر گونه انحراف از نقطه طراحي باعث تحميل افت اضافه اي به آنها مي شود. همانگونه که در بالا ذکر گرديد به دليل استفاده وسيع از توربين هاي شعاعي در توربوچارجرها بررسي رفتار اين نوع توربين ها در شرايط مختلف عملکردي از اهميت زياديبرخوردار است [3].

متن کامل مقاله بررسی منحنی عملکرد توربين هاي شعاعی با استفاده از نتايج تجربی و مدل والاس را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: توربین, موتور احتراق داخلی نقطه طراحی دانلود مقاله مهندسی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, دانلود مقالات مهندسی هوافضا, توربو ماشین توربین جریان شعاعی توربوشارژر مقاله
+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین 1393ساعت 12:4  توسط spow  | 

شناسايی عوامل مؤثر بر خريد اينترنتی و اولويت بندی آن ها با استفاده از ANP فازی

چكيده: امروزه، تجارت الكترونيك يكي از مسائل مطرح در كسب وكار است. تجارت الكترونيك عبارتست از ؛ مبادلات ميان اطراف، اعم از سازمان و افراد كه بر مبناي تكنولوژي اطلاعات انجام مي شود. تجارت الكترونيكي موجب ارتقاي ارتباطات و گشودگي اقتصادي در سطوح ملي و بين المللي، تغيير روش كسب وكار و تبديل بازارهاي سنتي به شكل هاي جديدتر آن مي شود. يكي از شيوه های جديد خريد كه مزاياي گسترده اي دارد؛ خريد اينترنتي است. در حال حاضر، حجم زيادي از خريدوفروش در سراسر دنيا به اين شيوه انجام مي گيرد. از آنجا كه كشور ما نيز حركت به سمت اين نوع خريد را آغاز نموده است، شناسايي عوامل مؤثر بر خريد اينترنتي مي تواند به بهبود اين روش مبادله كمك كند. پژوهش حاضر، شاخص هاي مؤثر بر خريد اينترنتي را معرفي نموده و با استفاده از روش ANP  فازي، اولويت اين شاخص ها را مشخص مي كند. يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهد در جامعه پژوهش، شاخص ريسك خريد مهم ترين عامل مؤثر بر خريد اينترنتي است و مصرف كنندگان، خريد اينترنتي را مفيد دانسته، نسبت به آن اعتماد دارند.

برای دانلود متن کامل مقاله شناسايی عوامل مؤثر بر خريد اينترنتی و اولويت بندی آن ها با استفاده از ANP فازی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: شناسايی عوامل موثر بر خريد اينترنتی, رتبه بندی مسائل اولویت بندی فازی لاجیک, ANP فازی, ANP فازی تصمیم گیری رتبه بندی اولویت مقاله, دانلود مقالات مدیریت
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 14:12  توسط spow  | 

نول کردن

نول کردن عبارتست از ایجاد اتصال بین قسمتهای هادی که متعلق به مدار جریان نیستند (مثلاً بدنه یک موتور) به سیم نول . سیم نقطه ستاره که به زمین وصل شده سیم نول نامیده میشود. بوسیله نول کردن از باقیماندن ولتاژ تماس خطرناک جلوگیری میشود. در شکل ( 11 ) اتصال قسمتی که باید محافظت شود بدون واسطه به سیم نول نشان داده شده است.

متن کامل مقاله اموزشی نول کردن را از فایل پیوست دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: نول کردن, رله و حفاظت, حفاظت سیستم های الکتریکی, اتصال زمین ارت نول فاز اتصال ستاره, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 12:12  توسط spow  | 

بازرسی با جریان گردابی

تست های غیر مخرب در جوشکاری صنعتی   
Non destructive testing
( بازرسی با جریان گردابی)

مقدمه:

موضوعی که همواره بحث بر انگیز بوده و موجب نگرانی طراحان و سازندگان سازه های فولادی است، چگونگی رفتاراتصالاتی است
وسایل اتصالی که برای ساخت اعضاو اتصال آنهابه یکدیگر به کار می رودشامل پرچ،پیچ وجوش است
با وجود تمام معضلات در جوشکاری ،هنوز نمی توان جانشینی برای اتصالات جوشی متصوربود. عقیده اهل فن براین است که اگر استانداردهای مربوطه در طراحی و اجرای اتصالات جوشی به کار گرفته شود،با توجه به خواص متالوژیک و مکانیکی ناحیه جوش شده،نباید اشکال خاصی در رفتار اتصال جوشی به وجود بیاید.
 گواه خوب این ادعااستفاده موفق ازجوش در صنایع کشتی سازی،اتومبیل سازی،ظروف تحت فشار خطوط انتقال گازو صنایع نظیر می باشد که در آنها اتصالات جوشی به طور موفقیت آمیزی ایفای نقش می نماید.
       نقش بازرسی غیرمخرب این است که با میزان اطمینان معینی ضمانت نماید که در زمان بکارگیری قطعه برای بار طراحی، ترکهایی به اندازه بحرانی شکست در قطعه وجود ندارند. همچنین ممکن است لازم باشد که با اطمینان، عدم وجود ترکهای کوچکتر از حد بحرانی را نیز ضمانت کند. اما رشد ترکهای کوچکتر از حد بحرانی. بویژه در مورد قطعاتی که در معرض بارهای خستگی قرار دارند و یا در محیطهای خورنده کار می‌کنند، اهمیت دارد، بطوریکه این گونه قطعات، قبل از این که شکست ناگهانی در آنها اتفاق بیفتد، به یک حداقل عمر کار مفید برسند. در برخی حالتها، بازرسیهای مرتب و متناوب جهت اطمینان از نرسیدن ترکها به اندازه بحرانی ممکن است ضروری باشد. بکارگیری ایده‌های مکانیک شکست در طراحی، برای توانایی روشهای مختلف آزمونهای غیرمخرب در آشکارسازی ترکهای کوچک، حد و مرز تعیین می‌کند. اختلاف بین کوچکترین ترک قابل آشکارسازی و اندازه بحرانی آن، میزان ایمنی یک قطعه است.

تعريف تست جریان گردابی :

تست جريان گردابي يک روش الکتريکي است که فقط در موادرسانا قابل انجام است.محدوده آن از شناخت ترک تا يک محدوده کوچک از صدمات ، اختلاف اندازه ها و اختلاف مواد را دربر مي گيرد.
اصول :

وفتي که يک سيم پيچ به سطح يک فلز نزديک شود ، امواج مغناطيسي در داخل فلز توليد جريان الكتريكي ميكند. اين جريانات يک ميدان مغناطيسي را به وجود مي آورند که در برابر ميدان مغناطيسي اصلي مقاومت مي کند. ميدان مغناطيسي توليد شده در درون فلز خود بستگي به صدمات و اختلاف مواد در فلز دارد. مقاومت سيم پيچ پس اندازه گيري و نمايش داده مي شود و اين اختلاف (اختلاف با مقاومت در شرايط ايده آل) اندازه گيري شده و به عنوان عاملي براي تعيين نوع صدمه و يا شرايط ماده مورد استفاده قرار مي گيرد.

متن کامل فایل اموزشی تست غیر مخرب به روش ازمون جریان گردابی تهیه شده توسط اقای میثم کشاورز را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تست غیرمخرب جریان گردابی, ازمون غیر مخرب بازرسی جوش چشمی جریان گردابی, جوشکاری, بازرسی جوش دانلود جزوه مقاله غیرمخرب سازه, تست غیر مخرب Non destructive testing
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 9:21  توسط spow  | 

مدیریت بازار برق

در دنياي امروز رقابت در صنعت موجب اعتلا و پيشرفت تکنولوژي هاي توليد گرديده است . خروج از انحصار به عنوان راهکار اساسي ترقي و پويائي جوامع توليدي شناخته مي شود . کالا و خدماتي که خارج از چرخه رقابتي به بازار عرضه گردد ، عموماً از کيفيت بالا يا خدمات پس از فروش مناسبي برخوردار نيست . توليد برق هم بعنوان يکي از خدمات عمده در جهان معاصر از اين قاعده مستثني نيست . به همين دليل وزارت نيرو در اجراي وظيفه قانوني خود براي تامين برق مورد نياز کشور در چهار چوب برنامه و بودجه مصوب نسبت به مرتفع نمودن موانع موجود در مسير مشارکت بخش خصوصي وتامين برق پايدار در کشور نسبت به رقابتي نمودن توليد اقدام نموده است به همين دليل از سال 82 نيروگاه را موظف به اعلام ميزان توليد خود براي سه روز آينده نموده و در اين راه با ايجاد انگيزه هاي تشويقي تلاش نموده بازار برق را راه اندازي کند ، بدين ترتيب چنانچه نيروگاهي آمادگي توليد خود را اعلام کرده باشد و ديسپاچينگ ملي به علت عدم نياز شبکه از آن نيروگاه بار نگيرد ، با پرداخت پاداش آمادگي توليد ، زيانهاي وارده به نيروگاه را پرداخت مي نمايد و چنانچه نيروگاهي اعلام آمادگي نمايد و در زمان درخواست ديسپاچينگ ملي نتواند برق لازم را تحويل شبکه دهد تا 20 برابر نرخ برق جريمه خواهد شد. بنابر اين نيروگاهها تلاش مي کنند ضمن آمادگي کامل توليد ، نرخ برق خود را با حداقل ممکن اعلام نمايند . چون در غير اينصورت شبکه از نيروگاههاي ديگر که نرخ پائين تري اعلام نموده اند نياز خود را تامين خواهد کرد و واحد هائي که انرژي را گرانتر بفروشند مجبور خواهند بود با بار حداقل به کار خود ادامه دهند که منجر به زيان دهي آنها خواهد شد با عنايت به مطالب فوق مي توان اميدوار بود فرصت مناسبي براي شکل گيري بازار برق مناسب و حتي بورس برق ، پيش آيد و برق نيز همچون يک کالا وارد بورس شود .
صنعت برق در اکثر کشورها تحت مالکيت دولت قرار داشته و يا اينکه با مالکيت خصوصي و تحت نظارت يک نهاد دولتي اداره مي گردد . در ساختار سنتي وظيفه توليد ، انتقال و توزيع برق در هر منطقه بر عهده يک شرکت  بوده و به اين ترتيب اين شرکتها داراي حق انحصاري در آن منطقه بوده و به هيچ شرکت ديگري حق سرويس دهي به مشتريان واقع در آن منطقه را نمي دهند . توسعه اقتصادي و صنعتي در جهان و افزايش روز افزون جمعيت ، تقاضا براي مصرف انرژي الکتريکي در کل جهان را دو چندان کرده است . براي پاسخگوئي به اين افزايش تقاضا فشار سنگيني بر اقتصاد کشور ها جهت توسعه زير ساختهاي صنعت برق وارد شده است . لزوم تامين تقاضاي انرژي الکتريکي مناسب و با قابليت اطمينان بالا ، تغييرات ساختاري عمده اي را همچون منابع ديگر در صنعت برق مي طلبد . دولتها به اين نتيجه رسيده اند که انحصار صنعت برق در دست دولت ، تامين منابع کافي براي سرمايه گذاري در زير ساختهاي اين صنعت را با مشکل مواجه مي کند . از طرفي ديگر با گسترش رقابتهاي جهاني و انقلاب اطلاعات و افزايش انتظارات مصرف کننده ها براي استفاده از کالا و خدمات با کيفيت بهتر و حق انتخاب بيشتر ، زمينه براي حرکت به سمت رقابتي کردن توليد و توزيع برق فراهم شده است .

مقدمه

در بسياري از كشورها بخش هاي زير ساخت همانند الكتريسيته، راه آهن و توليد و توزيع گاز در حال تجديد ساخت هستند. بيشتر برنامه هاي تجديد ساختار براي ايجاد بخش هاي رقابتيست و از همه مهمتر ايجاد تمايز بين بخش هاي رقابتي و انحصاري می باشد و از طرفی در بسياري از زيرساخت ها بخش رقابت پذير براي دادن سرويس به مشتري به بخش انحصاري هم احتياج دارد. در همة‌ اين سيستم ها قيمتي كه توليدكنندگان براي محصولشان ارائه مي دهند به محل آنها, و هم اينكه محصولاتشان را از چه قسمتي عبور مي دهد، بستگي دارد. ترافيك و تراكم شبكه باعث تفاوت قيمت انتقال در نقاط مختلف شبكه مي‌شود. صنعت برق بعنوان زير بنا در زير ساخت اساسي فعاليتهاي صنعتي ، اقتصادي ، اجتماعي و كشاورزي هر كشوري نقش بسزايي را ايفا مي كند . توسعه اقتصادي و صنعتي در جهان و افزايش روز افزون جمعيت ، تقاضا براي مصرف انرژي الكتريكي در كل جهان ر ا دو چندان كرده است . براي پاسخگويي به اين افزايش تقاضا فشار سنگيني بر اقتصاد كشورها جهت توسعه زير ساختهاي صنعت برق وارد شده است . لزوم تامين تقاضاي انرژي الكتريكي مناسب و با قابليت اطمينان بالا ، تغيير ساختاري عمده اي را همچون منابع ديگر در صنعت برق مي طلبد.  همچنین صنعت برق كه هميشه بوسيله يك سيستم متمركز اداره مي شد, امروزه يكي از زيرساختهايي است كه شاهد تغييرات عظيمي بوده است. اين سيستم متمركز در حال تبديل به يك صنعت رقابتي است كه در آن  بازار برق توزيع قیمت آن را بوسيله افزايش رقابت كاهش مي دهد.  در چنين سيستمي وجود يك سيستم نظارتي قوي به منظور اطمينان از ايجاد فضاي سالم رقابتي و جلوگيري از انحصار ضروري است . استقرار و ارزيابي مداوم بازار نياز به متخصصين اقتصادي ، فني و مديريتي دارد .قانون گذاري و اصلاح قوانين در يك سيستم تجديد ساختاريافته ، مي بايست كاملا پويا باشد. اين نوسازي سیستم  باعث تجزيه سه عنصر اساسي اين صنعت يعني توليد، انتقال و توزيع شده است.  كنترل مستقل شبكه در يك سيستم بازسازي شده هم رقابت و هم دسترسي مستقيم به اجزا شبكه را آسان مي كند. البته عملكرد مستقل شبكه بدون نهاد مستقلي مثل ISO  قابل اطمينان نيست. براي اينكه بازار رقابتي بصورت پر بازده و با قابليت اطمينان بالا كار كند، ISO از مشتركين بازار مثل توليد كننده‌ها، شرکت هاي توزيع و انتقال و در نهايت مصرف كننده ها مستقل است. ISO  بايد قوانيني روي انرژي و بازارهاي سرويس کمکی قرار دهد و سيستم انتقال را بدون تبعیض اداره كند و براي ريسك هاي بازار حصار حفاظتي ایجاد كند. ISO بايد به سيستم كامپيوتري قوی مجهز شده و شامل مانيتورينگ بازار، حراج و در  مزايده گذاشتن سرويس هاي فرعي مجهز باشد. انرژي سرويس هاي فرعي(کمکی) بصورت سرويس هاي مجزا ارائه مي شوند و شرکت های توليد كننده (GENCOS) میتوانند بوسيله پيشنهاد قيمت به بازار برق, براي فروش انرژي با همدیگر رقابت كنند. شكل 1 سيستم بازار برق را نشان مي دهد: 

متن کامل مقاله مدیریت بازار برق - اشنایی با بازار برق را از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: بازار برق, مدیریت بازار برق, power marketing بازار برق توزیع انتقال تولید, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 8:51  توسط spow  | 

دانلود جزوات و استانداردهای هوای فشرده

RotarySelectionGuide

::برای دانلود اینجا کلیک نمائید

واژه نامه هواي فشرده

::برای دانلود اینجا کلیک نمائید

EFFICIENT COMPRESSED AIR SYSTEM

::برای دانلود اینجا کلیک نمائید

استاندارد مهندسي براي طراحي فرآيند سيستم هاي هواي فشرده

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

استاندارد مهندسي براي طراحي فرآيند سيستمهاي پايپينگ

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

استاندارد مهندسي براي طراحي فرآيند مدارهاي آب خنك

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

آشنايي با ايستگاههاي سوخت رساني سي ان جي

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

جزوه آموزشي پكيج هاي ظرفيت متوسط CNG

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

جزوه آموزشي معرفي انواع كمپرسورها

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

جزوه آموزشي ويژگي ها و كاربرد هواي فشرده در صنعت و سيستم ابزار دقيق

:: برای دانلود اینجا کلیک نمائید

منبع : مرکز اموزش هوایار


برچسب‌ها: دانلود جزوات و استانداردهای هوای فشرده, کمپرسور, ابزاردقیق هوای فشرده اینسترومنت جزوه, استاندارد مهندسی دانلود جزوه پنوماتیک, پنوماتیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392ساعت 15:22  توسط spow  | 

سد های لاستیکی

تاريخچه احداث سدهاي لاستيكي

تكنولوژي نسبتاً جديدي كه براي مهار آبهاي سطحي به كار گرفته شده است، تكنولوژي ساخت سدهاي لاستيكي مي باشد. حدود 40 سال از زمانيكه اولين سد لاستيكي بر روي رودخانه لس آنجلس در ايالات متحده آمريكا جهت تامين بخشي از آب شهر احداث شد، مي گذرد. تا سال 1958 در رودخانه لس آنجلس براي هدايت آب به زمينهاي وسيع و آبرو از دريچه هاي فولادي و تخته هاي چومبي استفاده مي شد كه در جلو دريچه ها قرار مي گرفت تا آب با فشار بيشتري جريان داشته باشد. نورمن ايمبرتسون (Norman m.Imbertson) كه در آن زمان متصدي بهره برداري از آب و برق منطقه اي لس آنجلس بود پيشنهاد نمود كه براي نگهداري و ذخيره آب در كانالها و رودخانه ها، در فصولي كه بارندگي زياد است، از يك ورقه پلاستيك، لاستيك يا منسوج آماده شده كه به صورت پاكت يا كيسه تهيه شده و درون آن با سيالي نظير آب يا هوا تحت فشار مشخص پر شده باشد، استفاده گردد. بدين ترتيب مشكل رودخانه لس آنجلس با احداث اولين سد لاستيكي بر روي آن در ژوئن 1958 حل شد. مطالبي كه بوسيله ايمبرتسون مطرح شد، پايه و ساسا كارهاي بعدي قرار گرفت. با توجه به وجود اطلاعات كافي در زمينه طراحي، ساخت و اجراي سدهاي لاستيكي و عمومي شدن دانش توليد اين نوع سدها،در حال حاضر بسياري از كشورزها به ساخت و استفاده از »آنها ترغيب شده اند و در اين خصوص فعاليتهاي بسياري در جريان است. هم اكنون حدود 100 سد لاستيكي در آمريكاي شمالي، بيش از 1000 سد لاستيكي در ژاپن و خاور دور و در مجموع حدود 2600 سد در نفاط مختلف جهان بطور موفقيت آميز در دست بهره برداري مي باشد.


عمده ترين كاربرد سدهاي لاستيكي

عمده ترين كاربردهاي اين نوع سدها عبارتند از:
كنترل سيلاب و تنظيم جريان رودخانه
كنترل رسوب رودخانه
كنترل مدو حفاظت ساحلي در برابر فرسايش
نصب بر روي بندها و سدها به منظور افزايش ارتفاع آنها و كمك به توليد بر
كنترل آلودگي آب
افزايش ظرفيت ذخيره سدها
خنك كردن سيستمهاي موتوري كارخانه هاي برق
مسايل تفريحي از قبيل شنا، قايقراني و …
جلوگيري از نفوذ آب شور دريا به هنگام مد به ساحل

متن کامل فایل پاورپوینت سدهای لاستیکی تهیه شده توسط اقای مهدی عمارتی را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: سد های لاستیکی, دانلود جزوات مهندسی عمران, سد لاستیکی سد خاکی سد بتنی, دانلود جزوه, سد مهار سیلاب اب فشار ساخت
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392ساعت 11:7  توسط spow  | 

بررسی و انتخاب معيارهای سيلاب طراحی

سيلاب طراحی چیست؟
سيلاب طراحی، سيلابی است که در شرايط عادی و با ارتفاع آزاد مطمئن، از سرريز سدها تخليه می‌شود.

بررسی روشها و رویکردها

سابقه، علل و تحليل علل شکست سدهاي جهان
روش‌هاي محاسبه و برآورد سيلاب طراحي
مراحل اصلي به‌گزيني سيلاب طراحي سرريز
تحليل جمعيت سدهاي کشور و خطرپذيري
ارزيابي خسارات بالقوه شکست سد
پيشنهاد سيلاب طراحي سدها
طبقه‌بندي پيشنهادي ايمني سدهاي خاکي ايران در برابر سيل
طبقه‌بندي پيشنهادي ايمني سدهاي بتني ايران در برابر سيل

علل شکست سدها در دنیا

با مطالعه 1600 سد در جهان، علل تخریب سدها به شرح زیر طبقه‌بندی شده است:
مسایل مربوط به پی    40 درصد
ناکافی بودن ظرفیت سرریز    23 درصد
ساخت ضیعف        12 درصد
مصالح نامناسب        2 درصد
بهره‌برداری نامناسب    2 درصد

زلزله            1 درصد

متن کامل جزوه پاورپوینت اموزشی بررسی و انتخاب معيارهای سيلاب طراحی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: بررسی و انتخاب معيارهای سيلاب طراحی, طراحی سد شکست سد سیلاب, دانلود جزوات مهندسی عمران, دانلود نیروگاه سد شبکه سیلاب, سد و شبکه
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392ساعت 0:35  توسط spow  | 

انواع کمپرسورها در صنعت

کمپرسورها، فشار هوا يا هر ماده  گازی شکل ديگر را در طول يک يا چند مرحله افزايش داده و انرژی را به گاز يا
هوا منتقل می کنند. در نتيجه کاهش حجم گاز فشرده شده، دما و چگالی آن افزايش می يابد.
کمپرسورها به دو دسته کلی کمپرسورهای جابجايی و کمپرسورهای ديناميکی تقسيم می شوند. در کمپرسورهای جابجايی، گاز به داخل محفظه کشيده شده و پس از تراکم به بوسيله يک پيستون رفت و

برگشتی، از محفظه خارج می شود. کمپرسورهای ديناميکی نيز بر اين اساس کار می کنند که پره های توربين ابتدا به گاز سرعت داده و سپس به طور ناگهانی سرعت آن را کاهش داده و به فشار تبديل می كنند. در شکل 1 تقسيم بندی انواع کمپرسورها نشان داده شده است.

کمپرسورهای دورانی معمولاً براي تراکم هوا در فشارهای پايين و حجم زياد کاربرد دارند، در حالي که کمپرسورهای رفت و برگشتی بيشتر به منظور تراکم گاز در فشارهای بالا و حجم های کم استفاده مي شود. در مقايسه با کمپرسورهای پيستونی، در کمپرسورهای دورانی و مارپيچی، روغن علاوه بر روانکاری، وظيفه آب بندی و انتقال گرما را نيز به عهده دارد.

برای دانلود متن کامل جزوه اموزشی انواع کمپرسورها در صنعت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: انواع کمپرسورها در صنعت, توربین, نیروگاه, تجهیزات دوار توربو ماشین نیروگاه پالایشگاه هوای فش, کمپرسور
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اسفند 1392ساعت 12:30  توسط spow  | 

کمپرسور

اشنایی با کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت تبرید

در صنعت تبرید سه نوع کمپرسور مورد استفاده قرار میگیرند :

1) کمپرسور رفت و برگشتی 2) کمپرسور دوار 3) کمپرسور سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

برای دانلود مقاله اموزشی اشنایی با کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت تبرید تهیه شده توسط اقای محمد رضایی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت تبرید, تهویه مطبوع تاسیسات مکانیکی سردخانه تبرید, کمپرسور رفت و برگشتی, کمپرسور سانتریفیوژ گریز از مرکز مقاله, کمپرسور
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اسفند 1392ساعت 12:13  توسط spow  | 

آشنايي با ماليات بر ارزش افزوده

دکتر محمد علي حقي

ماليات مهم ترين ابزار انحصاري در اختيار دولت براي تحصيل درآمد و اعمال حاکميت و پوشش دادن هزينه هاي عمومي در راستاي اهداف اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي مورد انتظار جامعه است. دولت با دريافت ماليات از اشخاص حقوقي و حقيقي (بنگاه ها و افراد) از توانايي مالي و قدرت خريد آنان مي کاهد و اين توانايي را به خود منتقل مي سازد. اخذ ماليات بهر صورت ضد انگيزه توليد و سرمايه گذاري است و از ديدگاه مودي نمي تواند مثبت تلقي گردد. از اين روست که از ديدگاه فريدمن اقتصاددان معروف ميزان ماليات هرچه کم باشد باز هم زياد است و لذا اخذ ماليات از اشخاص در صورتي توجيه پذير است که دولت در مقابل ماليات دريافتي کالاها و خدمات عمومي مورد نياز جامعه را که ايجاد زيرساخت ها و برقراري فضا و امنيت لازم براي توليد و سرمايه گذاري و حفظ حقوق مالکيت اشخاص باشد فراهم سازد و مؤدیان توجيه گردند که دولت حداقل جبران عدم النفع ماليات دريافتي را مي نمايد. با جهاني شدن اقتصاد ابراز مالياتي از حساسيت خاصي برخوردار گرديده و با افزايش آگاهي اشخاص ماليات ستاني دولت ها به سهولت گذشته نيست و بحث حاکميت شايسته و نوع ماليات دريافتي بطوري که کمترين اثر بي انگيزگي توليد وسرمايه گذاري را داشته باشد مطرح است. در شرايط رقابت آميز امروز اقتصاد، حاشيه سود بنگاه ها آنچنان باريک و حساس شده که با مختصر تغيير در قوانين و مقررات مالياتي، سرمايه ها نه تنها در سطح ملي و در بين بخش ها بلکه در سطح جهاني به سرعت جابه جا مي شود و از کشوري به کشور ديگر انتقال مي يابد. از اين رو سياست مالياتي دولت در هدايت منابع به سوي اهداف خاصي چون سرمايه گذاري، اشتغال زايي، کاهش نرخ تورم، تخصيص منابع و توزيع درآمد اهميت خاصي دارد. بطوري که مجموع مقررات مالياتي هر کشور و نوع ماليات مي تواند به نحوي طراحي شود که انگيزه لازم براي هدايت سرمايه ها به سوي اهدافي خاص رهنمون گردد و موجب شود سرمايه گذار و کارآفرين با بهره گيري از توانايي هاي خويش و تامين منابع از درون و برون بنگاه  خويش به سرمايه گذاري و عرضه فراوان تر کالاها و خدمات روي آورد.
ماليات مي تواند بر درآمد، بر ثروت و بر مصرف اشخاص وضع شود و وضع هر ماليات جديد و يا تغيير نرخ هر يک از ماليات هاي فوق تابع شرايط و نيازهاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جامعه اي است که ماليات براي آن وضع مي شود. چه وضع هر مالياتي گروه و يا طبقات خاصي را بيشتر از ساير گروه ها و طبقات تحت تأثير قرار مي دهد و معمولاً موجب تغيير ساختار درآمد، توليد و مصرف در دراز مدت شده و عکس العمل هايي را در نفي و قبول آن در کوتاه مدت به همراه دارد.

مروري بر قوانين مالياتي کشورها گوياي آن است که هر سه ماليات، البته تحت نام هاي مختلف در بيشتر کشورها رايج است و دولت ها باتغيير نرخ و افزايش و کاهش دامنه شمول هر يک از آنها نيازهاي مالي خود را تامين و سياست هاي مورد نظر خود را اعمال مي کنند. ديدگاه هاي اقتصادي سال هاي بعد از جنگ جهاني دوم و به خصوص دو دهه آخر قرن بيستم دگرگوني عميقي را در نوع و ساختار مالياتي کشورها بوجود آورده است. ديدگاه هاي اقتصادي قبل از جنگ دوم و تا حدي دو دهه بعد از آن ماليات مستقيم يا ماليات بر درآمد را بهترين مي دانست و تلاش و توجه دولت ها بر اخذ اينگونه ماليات ها بود و ماليات هاي غيرمستقيم و يا ماليات بر مصرف و فروش از ديدگاه اقتصادي از مطلوبيت لازم برخوردار نبود، هر چند ماليات بر واردات به منظور حمايت از توليد داخلي و بر مصرف پاره اي کالاهاي لوکس و غيرضروري و زيان آور در مواردي انحصاري نظير دخانيات و مشروبات الکلي به دليل عدم ضرورت و يا زيان مصرف آنها رايج بود.

متن کامل مقاله اموزشی اشنایی با مالیات بر ارزش افزوده را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: آشنايي با ماليات بر ارزش افزوده, دانلود مقالات حسابداری, دانلود مقاله, حسابداری مالیات ارزش پول نقدینگی سرمایه, دانلود مقالات مدیریت
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعت 21:21  توسط spow  | 

مقایسه دو روش استاندارد خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور توربینهای گازی

توربینهای گازی یکی از مهمترین ماشینهای تولید توان بشمار می آیند. با توجه به جایگاه مهم این توربینها و بکارگیری گسترده آنها در نیروگاهها همواره تلاشهای زیادی در راستای افزایش راندمان سیکل کاری توربین های گازی صورت پذیرفته است. یکی از مهمترین راهکارهای افزایش راندمان توربین های گازی خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور میباشد.

از اصلی ترین روش های خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور استفاده از سیستم مه پاشی(fogging) و سیستم چیلر جذبی میباشد.

در این مقاله با بررسی عملکرد یکی از توربین های گازی پالایشگاه خانگیران (توربین B ) در سال 1386 ، به مقایسه تاثیر استفاده از سیستمهای مه پاشی (fogging) و چیلر جذبی بر راندمان این توربین پرداخته شده است. نتایج حاصل نشان می دهد که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خانگیران استفاده از هر کدام از سیستمهای مه پاشی (fogging) و چیلر جذبی به ترتیب باعث کاهش دمایی تا میزان حداکثر 20 و 30 درجه سانتی گراد میگردد.

کاهش دماي هواي ورودي با استفاده از دو سیستم مه پاشی (fogging) و چیلر جذبی برای توربینهای گازی پالایشگاه خانگیران به ترتیب باعث افزایش راندمان توربین تا میزان حداکثر3 و 3/5 درصد خواهد شد که با توجه به راندمان کاری پایین این توربین ها میزان افزایش راندمان بدست آمده قابل ملاحظه بشمار خواهد آمد.


برای دانلود متن کامل مقاله مقایسه دو روش استاندارد خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور توربین های گازی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور توربینهای گازی, کمپرسور, نیروگاه گازی, خنک کاری کمپرسور توربین پره نیروگاه, توربین گاز
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعت 20:46  توسط spow  | 

سازمان مجازی
virtual organization 

مقدمه :

سرعت ، شايد مهمترين ثروت در هزاره سوم و عصر جديد موسوم به عصر اطلاعات ارتباطات میباشد. و لزوم هماهنگي و همگامي با آن را هرچه بيشتر علي الخصوص در سازمانها و بنگاههاي اقتصاديو.. را مي طلبد اين در حالي است كه كه يك شخص و يا يك سازمان در تمام طول عمر خود كاري را به روش خاصي انجام داده است پس تغيير كردن، كاري مشكل است . اما درقوانين جديد رقابت براساس تغيير ساخته مي شوند نه ثبات، براساس شبكه ها سازماندهي مي شوند نه سلسله مراتب، براساس وابستگي متقابل با شركاست و نه تنها متكي بودن به خود و براساس مزيت تكنولوژيكي ساخته مي شود و نه مصالح ساخت و ساز قديمي. امروزه، جهاني شدن، كوتاه شدن چرخه عمر محصول، مشتري گرايي و ... محيط سنتي كسب و كار را به يك محيط پوياتر تبديل كرده است .از اين رو شكل هاي جديد سازماني ، براي رويارويي با محيط متغير، متداولتر شده است.

عصر جديد با سازمانهاي پيچيده، پويا و متحول همراه خواهد بود. در اين سازمانها، مرزهاي سنتي موجود از بين خواهد رفت، فرهنگ هاي مختلف در هم خواهند آميخت و در زير پاي فرهنگهاي غني تر ناپديد خواهند شد. بسياري از مشاغل دوباره طراحي خواهند شد و ورود فناوري اطلاعات تغييراتي در ساختار سازمانها به وجود خواهد آورد براي كاستن زمان پاسخگويي و بهبود انعطاف پذيري، بايد شكل كاملا جديدي از سازمانها بوجود آيند. سازمانهاي مجازي كه امروزه با سرعت بالايي در حال شكل گيري هستند مي توانند پاسخي به اين نيازهاي جديد باشند. در بازار و عصر جديد سازمانهايي كه از دانش، افراد متخصص و فناوريهاي روز به خوبي استفاده نمايند موفق تر هستند. كوچك شدن، مهندسي مجدد و تمركز، برخي از رويكردهايي هستند كه شركتها براي شناسايي فعاليتهاي بدون ارزش افزوده روي آنها حساب مي كنند. فعاليتهاي اقتصادي شبكه اي و تبادل اطلاعات اقتصادي فوايد زيادي را براي استراتژي منبع يابي بيروني به ارمغان آورده است. امروزه مرزهاي ثابت و مشخص سازماني به دلايل مختلف از جمله تغييرات گسترده در بازار (شكل و فرم، زمان پاسخ گويي، محل پاسخ گويي، كيفيت، خدمات پس از فروش و ... ) و عوامل موفقيت سازمانهاي كنوني ( سرعت، انعطاف پذيري، يكپارچگي، نوآوري و ...) تغيير يافته و مرزهاي منعطف و متحرك جايگزين اين مرزهاي ثابت شده است. بنابراين لازمه ايجادو گسترش سازمان هاي مجازي استفاده مؤثر ازتكنو لوژي و توان هاي مالي ومنابع انساني شركت هاي مشاركت جو مي باشد كه با استفاده از تجارب و تعامل و همكاري با يكديگر زمينه فعاليت را بهبود بخشيده و توسعه دهند.

متن کامل مقاله اموزشی 27 صفحه ای سازمان های مجازی نوشته اقای رامین رفیع زاده را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود مقالات مدیریت, دانلود مقالات تکنولوژی و فناوری اطلاعات, سازمان سازمان مجازی مدیریت, دانلود مقاله, سازمان مجازی virtual organization
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 23:40  توسط spow  | 

مدل گذرای برداری موتور القايی با در نظرگيری تغيير فركانس پايانه

چكيده

در اين مقاله مدلي براي موتور القايي جهت استفاده در نرم‌افزارهايي كه شبيه‌سازي ديناميكي را به صورت برداري انجام مي‌دهند ارائه مي‌گردد، تا بر خلاف مدل مرسوم تغييرات فركانس پايانه را در توان مصرفي موتور ملحوظ دارد. در ارائه معادلات سعي بر اصلاح مدل مرسوم، با اعمال كمترين تغيير در ساختار نرم‌افزار و از دست ندادن سرعت نسبت به مدل مرسوم بوده است. از آنجا كه در مطالعه تغييرات فركانس، تغييرات توان بارها اثر مهمي بر نحوه تغيير فركانس خواهد داشت، مدل اصلاح شده مي‌تواند به عنوان كارآمدترين مدل، جهت شبيه‌سازي در شبكه‌هاي قدرت و بررسي رفتار ديناميكي سيستم مورد استفاده قرار گيرد. اختلاف مدلهاي مرسوم، اصلاح شده و ايده‌آل در موتورهاي مختلف نشان داده شده است. روش بكارگيري معادلات اصلاح شده در نرم‌افزارهاي شبيه‌ساز برداري بيان شده و نحوه استخراج معادلات اصلاح شده ضميمه شده است.

متن کامل مقاله مدل گذرای برداری موتور القايی با در نظرگيری تغيير فركانس پايانه را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مدل گذرای برداری موتور القايی, تغيير فركانس پايانه, دانلود مقاله, شبيه‌سازي ديناميكي, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 21:50  توسط spow  | 

سدهای خاكی


از زمانهاي بسيار دور بناي سدهاي خاكي به منظور كنترل و ذخيره آب معمول بوده است. اما به علت امكانات محدوده و عدم شناخت قوانين مكانيك خاك و هيدروليك، ارتفاع سدها و بندهاي خاكي از يك مقدار محدودي بيشتر نمي شده است، هرچند از نظر وسعت و طول سد چنين محدوديتي وجود نداشته است. امروزه با پيشرفت علم مكانيك خاك و توسعه امكانات تكنولوژي و مطالعات دقيق تر توانسته اند سدهاي خاكي را با ارتفاعات قابل ملاحظه احداث نمايند، بطوريكه در زمان حاضر از مرتفع ترين سدهاي دنيا سدهاي خاكي و پاره سنگي هستند. به علاوه زمين هائي را كه سابقاً براي اين منظور غير مناسب تشخيص مي دادند هم اكنون مي توانند آنها را براي زيربناي احداث سد خاكي آماده سازند.
علي رغم اين پيشرفت ها هنوز مشكل است كه بتوان راه حل هاي رياضي محكمي براي مسايل طراحي سدهاي خاكي پيشنهاد نمود، و در نتيجه بسياري از اجزاء سدها هنوز بر مبناي تجزيه و ذوق و ذكاوت مهندسين طرح و اجراءٍ مي گردند، به عبارت ديگر طرح تيپ دقيق و كامل وجود ندارد.
به منظور تأمين يك طرح دقيق و منطقي در سدهاي خاكي لازمست كه وضعيت شالوده سد و مواد مشكله آن كاملاً مورد بررسي و مطالعه اوليه قرار گرفته و اجراي سد با روش هاي كنترل شده و دقيقاً مطابق برنامه پيشنهادي طراح انجام پذيرد.
به عنوان يك اصل، اين دو نكته مسلم است كه:
1-     سد به عنوان يك مخزن بايد غيرقابل نفوذ باشد.
2-     در تمام وضعيت هاي ممكن (وضعيت بلافاصله پس از ساخت، ضمن ساخت، وضعيت هاي مخزن پر، طغيان، تخليه سريع، بارندگي و حتي در مواقع سيلهاي استثنائي چند هزار ساله) سد بايد مقاوم باشد.
روش ايجاد سدهاي خاكي امروزه عمدتاً  "با روش تراكم مكانيكي است، هرچند روشهاي ديگري مانند روش هاي هيدروليكي و نيمه هيدروليكي هم وجود دارد كه از اين روشها كمتر استفاده مي گردد، مگر در مورد سدهاي باطله كه ضرورتاًِ" هيدروليكي است.
بخش اصلي سد خاكي كه توده خاكي كوبيده شده است (در حقيقت سازه سد) به نام بدنه سد ناميده مي شود، و زميني كه سد بر روي آن قرار گرفته تا آن حد كه تحت تأثير فشار حاصل از سد و نفوذ پذيري آب سد مي باشد به نام شالوده (فونداسيون) است. به جز اين دو بخش اصلي، اجزاء ديگري از قبيل آب بندها، زهكش ها،   پوشش ها و غيره وجود دارد كه اهميت آنها به لحاظ حفاظت و ايمني و عملكرد سد براي آن نقش حياتي دارند.
انواع سدهاي خاكي
از ديدگاه تكنيك و روش ساخت، سدهاي خاكي به دوگروه هستند كه تقريباً تمامي آنها در گروه غلتكي (كوبيدني) قرار دارند و تعدادي در گروه هيدروليكي و نيمه هيدروليكي طبقه بندي مي شوند. منظور از سدهاي غلتكي اينست كه ساخت سد با روش كوبيدن خاك كه بوسيله غلتك است صورت مي گيرد، كه معمولاً در لايه هاي 15 تا 22 سانتيمتري در هر نوبت تراكم كوبيده مي شوند. منظور از روش هيدروليكي اينست كه بنا شدن سد (جابجائي مواد و قرارگرفتن آنها در محل) با كمك آب انجام مي گيرد و در ضمن جدا شدن آب از خاك، نوعي طبقه بندي طبيعي در دانه بندي خاك صورت مي گيرد كه براي سد مناسب مي باشد، يعني دانه هاي درشت تر در كناره ها و دانه هاي ريزتر در وسط سد قرار مي گيرند.
از ديدگاه همگني بدنه سد، نيز مي توان تيپ هاي مختلفي را از هم تشخيص داد كه عبارتند از:

تيپ همگن (Homogeneous )، تيپ مطبق (Cored يا Zoned ) يا مغزه دار، و تيپ ديافراگمی

برای دانلود متن کامل جزوه اموزشی سدهای خاکی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: سدهای خاكی, دانلود جزوه سد, دانلود جزوات مهندسی عمران, سد بدنه همگن دیافراگمی جزوه سدخاکی, سدو شبکه
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 14:46  توسط spow  | 

كاربرد پذيري نظريه تصميم‌گيري شغلي هالند در مدارس، دانشگاهها و بازار كار ايران بررسي موانع و ارائه راهكارها

چكيده:

نظريه تصميم‌گيري شغلي هالند، نظريه همخواني شغل و شخصيت است كه حدود 50 سال توسط هالند و ديگران بكار رفته و هم‌اكنون نيز در مدارس، دانشگاهها، بازاركار و ديگر محيط‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين سودمندي و اعتبار آن در كشورهاي امريكايي، اروپايي، آسيايي، استراليايي و افريقايي مورد تاييد قرار گرفته است.
در اين مقاله سعي بر آن است تا از طريق پژوهشهاي انجام شده در ايران، سودمندي و كاربردپذيري اين نظريه مورد بررسي قرار گيرد. اين پژوهشها كه از سال 1370 تاكنون در مدارس، دانشگاهها و بازار كار انجام پذيرفته است هريك به نوعي مؤيد نظريه و كاربردپذيري آزمون شغلي – شخصيتي هالند مي‌باشد كه در سالهاي اخير توسط نگارندگان براي مدارس و مشاغل مختلف هنجاريابي شده بود.
در پايان ، موارد مثبت و منفي كاربردپذيري اين نظريه و آزمون شغلي – شخصيتي در مدارس،دانشگاهها و بازار كار ايران اشاره مي‌شود و به منظور سودمندي نظريه، راهكارهايي متناسب با فرهنگ ايراني پيشنهاد مي‌گردد.

مقدمه:

تصميم‌گيري درباره انتخاب شغل و حرفه يكي از مهمترين و سرنوشت‌سازترين موضوعات در زندگي هر فرد به حساب مي‌آيد. امروزه پيچيدگي و دگرگوني دنياي كار، سرعت فزاينده رشد تكنولوژي، تقاضاهاي روزافزون براي ورود به برخي مشاغل و نياز به كسب دانش و مهارتها با توجه به تفاوتهاي فردي، موجب برهم خوردن تعادل آموزش و بازار كار شده و مشكلاتي را در چگونگي هدايت استعدادها، راهنمايي شغلي و تصميم‌گيري حرفه‌اي بوجود آورده است. از آنجا كه يكي از اهداف تعليم و تربيت در كنار ديگر اهداف، تسهيل رشد حرفه‌اي و هدايت شغلي افراد است، و اين هدف بويژه در حيطه آموزش و پرورش و تا حدي آموزش عالي كشور قرار مي‌گيرد، لذا، بايد كوشش نمود تا اين مهم بصورت سيستماتيك به اهداف از پيش تعيين شده خود برسد و راهنمايي تحصيلي – شغلي متناسب با ويژگيهاي فردي و نيازهاي بازار كار حركت كند.
هرچند مبحث راهنمايي و هدايت شغلي به شكل علمي آن در ايران موضوع نسبتاً جديدي است، با اين حال، حدود يك قرن است كه در دنيا بصورت علمي انجام مي‌گيرد. از زمان پارسونز (1908) پدر راهنمايي شغلي كه هماهنگي بين ويژگيهاي فردي با دنياي مشاغل را مطرح نمود تا به امروز نظريه‌هاي مختلفي جهت انتخاب و تصميم‌گيري شغلي ارائه شده است كه همگي به صورت مستقيم يا غيرمستقيم به اهميت رابطه فرد و شغل اشاره دارند. براي مثال ”رو“ و ”هاپاك“ : ارضاي نيازهاي فردي، ”مك كله لند“: انگيزة پيشرفت، ”هرزبرگ“: عوامل انگيزشي، ”گينزبرگ“: تجربيات و ارزشهاي فردي و ”سوپر“: خود پنداره را عامل مهمي در انتخاب شغل افراد مي‌دانستند (حسينيان، 1370). از سوي ديگر، در نظريات مربوط به طبقه‌بندي و تيپ‌شناسي شخصيت كه معمولاً تعدادي تيپ يا سنخ مشخص مي‌شود، از طريق تيپ يا سنخ غالب فرد، مي‌توان برخي از رفتارهاي آينده وي را پيش‌بيني نمود. قديمي‌ترين طبقه‌بندي شخصيت مربوط به ”بقراط“ است كه افراد را به طبقات چهارگانه دموي ، بلغمي‌، صفراوي و سودايي تقسيم مي‌كرد. ”آيزنك“ نيز با نوسازي طبقه‌بندي بقراط سه بعد درونگرايي – برونگرايي،  روان رنجوري و روان پريشي را جهت شناسايي شخصيت افراد ارائه نمود. ”يونگ“ نيز افراد را به دو سنخ درون‌گرا و برون‌گرا تقسيم نمود و ”مايرز-بريگز“ براساس نظرية يونگ شانزده سنخ شخصيتي را جهت انطباق افراد و مشاغل ارائه نمود (حسينيان، 1379).
هالند(2001، 1999،1997 ، 1985 ، 1973 ، 1958) روانشناس و نظريه‌پرداز معاصر شغلي و حرفه‌اي در بررسيهاي پنجاه ساله خود نشان داد كه شخصيت فرد مي‌تواند نقش مهمي در انتخاب شغل و بطور كلي در زندگي حرفه‌اي او داشته باشد. براساس اين نظريه، افراد جامعه را مي‌توان از نظر شخصيتي در يكي از شش تيپ واقعگرا، جستجوگر، هنري، اجتماعي، متهور و قراردادي طبقه‌بندي كرد. هر تيپ ويژگيهاي خاص خود را دارد و محصول تعامل خاصي بين عوامل ژنتيكي و محيطي است. شكل شماره 1 شش ضلعي بالا (سمت راست) ، روابط بين اين تيپها را از نظر ميزان شباهت و يا عدم شباهت با توجه به نزديكي و دوري فاصله آنان بر روي شش ضلعي نشان مي‌دهد. مثلاً تيپ واقعگرا، از نظر ويژگيهاي شخصيتي بيشتر نزديك به تيپ جستجوگر و تيپ قراردادي است و با تيپ اجتماعي در تضاد است. از طرف ديگر، در اين نظريه شش مدل محيطي (اعم از محيط شغلي، محيط تحصيلي و غيره) وجود دارد. اين مدلها عبارتند از: محيط واقعگرايانه، محيط جستجوگرانه و  هر محيط تحت تسلط يك تيپ شخصيتي قرار دارد. مثلاً محيط هنري تحت تسلط افراد هنري است. شكل شماره 1 شش ضلعي بالا (سمت چپ)، روابط بين اين محيطها را از نظر ميزان شباهت و يا عدم شباهت با توجه به نزديكي و دوري فاصله آنان بر روي شش ضلعي نشان مي‌دهد. مثلاً محيط اجتماعي به محيط متهور بيشتر شباهت دارد تا محيط واقعگرايانه.
از آنجا كه افراد در محيطي رشد مي‌كنند كه بتوانند در آن مهارتها و تواناييهاي خود را بكار گيرند و نگرشها و ارزشهاي خود را نشان دهند، تيپهاي هنري به دنبال محيطهاي هنري و تيپهاي قراردادي به دنبال محيط‌هاي قراردادي هستند. حال اگر ما الگوي شخصيتي يك فرد و الگوي محيطي او را بدانيم مي‌توانيم برخي از نتايج اينگونه جورشدنها را پيش‌بيني كنيم. در واقع براساس اين نظريه حالت ايده‌ال از نظر جورشدن تيپ شخصيتي و محيط شغلي يا تحصيلي و غيره زماني اتفاق مي‌افتد كه اين دو شش ضلعي يعني شش ضلعي تيپها و شش ضلعي محيطها، منطبق بريكديگر باشند (شكل شماره 1. پائين). يعني تيپ واقعگرا در محيط واقعگرايانه، تيپ جستجوگر در محيط جستجوگرانه و به همين ترتيب بقيه تيپهاي شخصيتي هم در محيط مناسب خود قرار گيرند. جدول شماره 1، تيپهاي شخصيتي و خصوصيات هر تيپ را نشان مي‌دهد.
اين نظريه تا به امروز در كشورهاي امريكايي، اروپايي، آسيايي، استراليايي و افريقايي جهت راهنمايي و مشاوره شغلي و تحصيلي مورد تاييد قرار گرفته است (رييردان‌وبولاك، 2004؛ لامسدن و ديگران، 2002؛ هالندوديگران، 2001 و موچنسكي،1999). در ايران نيز اين نظريه در سال 1359  توسط شفيع آبادي معرفي و از سال 1370 تا به امروز توسط نگارندگان و ديگران در  مدارس، دانشگاهها، سازمانها و ادارات مورد بررسي و تاييد قرار گرفته است.در زير ضمن اشاره به پژوهشهاي انجام شده در بازار كار، دانشگاهها و مدارس ايران، به موانع و مشكلات نيز اشاره مي‌گردد.

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: نظريه تصميم‌گيري شغلي هالند, دانلود مقاله, مدیریت صنعتی, دانلود مقالات مدیریت, نظريه همخواني شغل و شخصيت
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 14:16  توسط spow  | 

تجربه نشان داده است که حوادث ناشی از تپ چنجرها که باعث صدمه زدن به ترانسفورماتورهای قدرت نیز شده است بیشتر از سایر موارد بوده است ، بنابراین بررسی وضعیت این بخش از ترانسفورماتور و پیش بینی جلوگیری از خطای تپ چنجرها از اهمیت بالای برخوردار است.

به دلیل موقعیت قرار گرفتن تب سلکتور و دایورترسویچ که هر دو درون ترانسفور و مجاورت سیم پیچ ها قرار دارند ، هرگونه اشکال یا خطا روی این قطعات باعث سرایت به سایر قسمت ها شده و خسارات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت ، متاسفانه در بسیاری از موانع حوادث تپ چنجرهای ONLOAD مشاهده شده که توام با آتش سوزی بوده و حتی قطعات بیرونی شامل بوشینگ ها ، برقگیرها ، رادیاتورها و … نیز از بین رفته اند. روغن ترانسفورماتور نیر بسیارگران قیمت و در حجم زیادی قرار دارد ، مشاهده گردیده بعلت سوراخ شدن دریچه تپ چنجر و آتش سوزی کلیه روغن هدر رفته است . تپ چنجر به نوبه خود وسیله ای بسیار گران و قیمت تخریبی یک تپ چنجر ONLOAD بیش از ۵۰۰ هزار دلار است ، عوامل متعددی می توانند در حوادث تپ چنجرها موثر باشند.

tapchenger onload

 

1-    عدم تعمیر و نگهداری و سرویس به موقع تپ چنجرها

۲-    عدم کیفیت یا ساختار مناسب دایورترسویچ و تپ سلکتور

۳-    عدم بهره برداری مناسب

۴-    عدم استفاده از کارشناس مجرب در تعمیرات دوره ای و تعمیرات اساسی

 

تعمیر و نگهداری و سرویس به موقع تپ چنجرهای ONLOAD :

تپ چنجرهای ONLOAD بواسطه اینکه یک وسیله متحرک هستند و بطور مرتب قطع و وصل می شوند و از اهرم ها و چرخ دندهها استفاده می کنند باید مورد بازبینی قرار گیرند البته به واسطه انجام جرقه در روغن دایورترسویچ ، ضروری است که تعویض روغن نیز صورت گیرد.

سه قسمت عمده تپ چنجر باید تحت کنترل باشد مهمترین  بخش مربوط به دایورترسویچ می باشد. در تپ چنجرهای که از کپسول خدا ، استفاده نشده در هنگام چرخش دایورترسویچ و تبدیل وضعیت از حالت های زوج به فرد و بلعکس یا به عبارت دیگر برای تعویض یک تپ  ، جرقه ای در بین کنتاکت ها صورت می گیرد که توسط روغن عایق خفه میگردد و مقداری کربن و استیلن در هر تغییر تپ در روغن باقی می ماند پس از مدتها این مقدار کربن و حتی استیلن زیاد میگردد و ضروری است در گام اول حداقل روغن تخلیه و oil comportment  از روغن سالم و مطمئن پر گردد.

دستورالعمل نحوه تعویض روغن ، زمان تعویض روغن ، نقاط مورد بازدید یا توسط کارخانه سازنده تهیه و در اختیار استفاده کنندگان قرار داده شده است . توجه به اینکه تپ چنجر یک وسیله دینامیک و گردان می باشد بنابراین همانطوری که گفته شده با هرگونه عملکرد مقداری کربن تولید می نماید و هر چه تعداد عملکرد بیشتر باشد اصولاً باید روغن زودتر تیره تر گردد به همین دلیل مبنای تعویض روغن را بر تعداد کارکرد تپ چنجر گذاشته اند و زمانی که شماره انداز به آن حد عملکرد رسیده است می باید تعویض روغن انجام گردد در غیر اینصورت به دلیل کاهش میزان دی الکتریک روغن در دایورترسویچ امکان تحمل ولتاژ را نداشته باشد و حتی حالت انفجار به خود گیرد.

اما حالتی دیگر وجود دارد که شاید پس از سالهای متمادی از عمر ترانسفورماتور بگذرد و لی تعداد عملکرد به آن عدد مورد نظر نرسد ، دراین حالت دستورالعمل تعریف نموده است که پس از ۶ – ۵ سال روغن تپ چنجر را تعویض نمائید.

تپ چنجر ها ساخت شرکت های مختلف همراه با دستور العمل های مربوط به خود می باشند مثلاً شرکت MR آلمان که سهم بسیار زیادی از تپ چنجرها را در سطح جهان دارا می باشد. (۶- ۵) سال را منظور کرده است و با توجه به تایپ تپ چنجر که بصورت تک فاز یا سه فازه باشند نیز متفاوت است. در بعضی از تپ چنجر ها ، هر فاز جداگانه برای خود یک دیوارترسویچ و یک  oil comportment  دارد. علاوه بر تعویض روغن ، لازم است در بعضی مواقع که دستورالعمل نیز اشاره نموده است ، قطعات دیوارترسویچ به واسطه اهمیت بیشتر مورد بازدید و بررسی بیشتری قرار گیرند یا مقاومت های گذرا تست شده و میزان اهم آن سنجیده گردد و از نزدیک moving contact و fix contact  و سایر لیدها و قطعات مانند اکولاماتورها ، پین ها ، واشرها مشاهده گردد و در صورت ضعیف بودن یا حتی پارگی ، تعویض شوند. مثلاً دستورالعمل برای تعویض روغن عملکرد حدود ۲۰۰۰۰ را گفته است و لی برای تعویض قطعات مهم عدد ۱۲۰۰۰۰ را اعلام کرده است. تجربه نشان داده است که بازدید قطعات داخلی جلوگیری از خیلی حوادث را داشته و کارشناسان قبل از حادثه قطعات آسیب دیده را تعویض نموده اند.

پس از مدت زمانی که از عملکرد تپ چنجر گذاشته است که به واسطه آن یا تعداد عملکرد به اندازه زمان سرویس و تعویض روغن رسیده است یا اینکه (۶-۵) سال از آن گذاشته است ، عملیات سرویس و تعویض روغن یابد با دقت زیادی صورت گیرد تا کار سرویس و نگهداری به صورت صحیح انجام شودو مثلاً پس از پایان کار یک دور کامل تپ چنجر را افزایش داده و سپس پائین آورند تا تپ سلکتور نیز کامل چرخشی نماید و اگر کربن روی تب سلکتور سویچ وجود داشته باشد ، از روی تپ ها جدا شود ،       تپ چنجر را روی عددی گذاشته تا ولتاژ مورد نظرتان را در خروجی ترانسفورماتور داشته باشید. با توجه به مطالبی که در مورد تعمیر و نگهداری گفته شده اگر این عملیات مطابق با دستور العمل تعمیر و نگهداری و سرویس به موقع تپ چنجر ها انجام نشود مطمئنا باعث حادثه ای خواهد شد که ضمن آسیب به تپ چنجر احتمال صدمه زدن به ترانسفورماتور نیز خواهد شد.

عدم کیفیت یا ساختار مناسب دایورترسویچ و تب سلکتور:

تپ چنجرها ساخت شرکت های سازنده مختلفی هستند و با توجه به قدمت و کیفیت و سوابق تجربی آنها می توان از محصولات تولیدی استفاده نموده ، کاهش قیمت و هزینه نکردن یا به عبارتی جنس ارزان خریدن شاید عاملی باشد که حادثه بزرگی را به دنبال داشته باشد ، در بعضی مواقع اشتباه در طراحی و عدم رعایت فاصله قرار گرفتن تپ چنجرها یا استفاده از لوازم با کیفیت پائین در تپ چنجرها عمر این دستگاه را به شدت پائین آورده ، در بعضی حوادث مشاهده شده است که قطعات داخل دایورترسویچ در هنگام تغییر تپ صدمه دیده یا لیدهای محل عبور جریان دچار پارگی شده اند یا مشاهده شده که تب سلکتور شکسته است ، البته رعایت اصول حفاظت ترانسفورماتور در جلوگیری از حوادث موثر می باشد. برای مثال رله مکانیکی مخصوص تپ چنجر که شباهت زیادی به رله بوخلتز دارد و به نام پرشر رله pressure relay معروف است .

طوری طراحی شده است که در مسیر روغن بین تانک روغن تپ چنحر و oil comportment مخزن روغن دایورترسویچ قرار گرفته است که با یک شیب حدود  ۱۵ درجه می باشد. در حالت عادی گازهای ناشی از عملکرد تپ که بیشتر هیدروژن می باشند از oil comportment   خارج میگردد و چنانچه به هر دلیل در مخزن روغن دایورترسویچ واکنش صورت گیرد روغن به سمت تانک روغن به سرعت حرکت می کند ، چنانچه سرعت روغن بیش از ۱٫۵ m/s باشد این رله مکانیکی عمل نموده و ترانسفورماتور را از مدار خارج می نماید.

عدم بهره برداری مناسب :

گزارش وضعیت و دیفکت های تپ چنجرها به منظور رفع عیب از طریق واحدهای بهره برداری صورت میگیرد.چه بسا عیب بسیار کوچکی وجود داشته باشد ولی بعلت عدم ارسال گزارش ، تبدیل به عیب بزرگتر میگردد. بنابراین تکمیل ارسال فرمت های بهره برداری از تپ چنجر و کنترل وضعیت عملکرد ، نشاندهنده روغن ، بازدید ظاهری روزانه موتور درایو کمک زیادی به جلوگیری از حوادث می نماید. پرهیز از تغییر تپ های اضافه و یا تنظیم نمودن دستگاه های AVR در حالت بهینه باعث جلوگیری از عملکردهای زیادی میگردد. در بعضی از ایستگاههای برق ، دستگاه کنترل ولتاژ AVR را طوری تنظیم نمودن که با کمترین تغییر ولتاژ اقدام به تغییر تپ می نماید ، در حالیکه که بایک بررسی کارشناسی و دقیقتر می توانیم فاصله تغییرات ولتاژ را بیشتر نموده و از تغییر تپهای بی مورد جلوگیری کنیم.

عدم استفاده از کارشناسان مجرب در تعمیرات دوره ای یا اساسی :

اصولاً دستگاههای حساس و با اهمییت مانند تپ چنجرهای ONLOAD می بایست توسط کارشناسان مجرب که دوره های فنی و تخصصی را گذرانده اند تعمیر و نگهداری شوند و براساس دستورالعمل سازنده کلیه مراحل انجام کار رعایت گردد. شناخت دقیق از نحوه عملکرد فنی تپ چنجر از نظر مکانیکی و الکتریکی ، جهت تعمیر و نگهداری آن از ضروریات می باشد. زیرا هرگونه خطا یا اشتباه در هنگام تعمیرات یا عدم تنظیم مناسب تپ چنجر و محورهای مربوطه خطرات زیادی بعمل خواهد آورد برای مثال اگر در هنگام بستن محورها و تنظیم آنها دچار اشتباه گردند این امکان وجود دارد که تپ سلکتور از مسیر خود خارج  گردد و بیش از حد چرخش نماید که احتمال شکستن یا حتی اتصال کوتاه سیم پیچ را به دنبال خواهد داشت ، عدم آگاهی کافی از دایروترسویچ و میزان خوردگی سطح کنتاکت ها ، عدم آگاهی کافی ازمقاومت های شنت و سایر قطعات دیگر در دیورترسویچ ، می تواند مشکلات و حوادث جبران ناپذیری به وجود آورد. بنابراین استفاده از تکنسین ها و مهندسین مجرب در امر تعمیر و نگهداری تپ چنجره های ONLOAD امری بدیهی است و استفاده از قطعات اصلی و مرتبط با شرکت سازنده به منظور تعویض قطعات معیوب نیز باید در نظر گرفته شود.


در شکل بالا محل عیب نشان داده شده است . چنانچه مشاهده میگردد ، محل اتصال سیم نولترال به رینگ مسی مخصوص که به دور oil comportment میباشد ، دچار لوز کانکشن شده است که این عیب معمولا به علت مونتاژ نامناسب و شل بودن پیچ اتصال در محل کارخانه بوده است . آزمایش گاز کرماتوگرافی نشان داده است که در درون ترانسفورماتور مشکل اساسی وجود دارد ، خصوصا مقداری گاز اسیتیلن در نتیجه آزمایش وجود داشته است .


پس از تخلیه روغن و بازدید داخلی ترانسفورماتور در هنگام بررسی لید های تپ چنجر ، لید آسیب دیده باکمترین حرکتی از جا کنده شده است .

تعویض قطعات معیوب و عایق کاری آن در شکل بالا مشاهده میشود .

منبع : سایت ایران ترانسفورمر


برچسب‌ها: ترانسفورماتور, تجهیزات پست, دانلود مقالات مهندسی برق, تپ چنجر ترانسفورمر موتور ترانس سه فاز, تپ چنجر
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند 1392ساعت 19:53  توسط spow  | 

دانلود جزوه مهندسی نرم افزار 1

جزوه مهندسی نرم افزار 1 در 2 بخش و چهارده فصل به شرح زیر توسط اقای جعفر پورامینی و براساس کتاب سامرویل تنظیم شده است :

مهندسی نرم افزار
سیستم های اجتماعی - تکنیکی
سیستم های حیاتی
فرایند های نرم افزار
مدیریت پروژه
خواسته های نرم افزار
فرایندهای مهندسی خواسته ها
مدل های سیستم
مشخصات سیستم های حیاتی
مشخصات رسمی
طراحی معماری
معماری های سیستم های توزیعی
معماری کاربرد
طراحی شیءگرا

نرم افزار چیست ؟
نرم افزار شامل برنامه های کامپیوتری همراه است با مستندات و داده های پیکربندی است که برای درست کارکردن برنامه ضروری است .
دو نوع محصول نرم افزاری :
    1- محصولات کلی
    2- محصولات سفارشی

مهندسی نرم افزار چیست؟
یک نظام مهندسی است که با جنبه های نرم افزاری محصول ، از مراحل اولیه تعیین مشخصات سیستم تا نگهداری سیستم ، سروکار دارد .
     شامل مراحل زیر است :
      1- نظام مهندسی .
      2- تمام جنبه های محصول نرم افزاری .

تفاوت مهندسی نرم افزار و علم کامپیوتر چیست ؟
علم کامپیوتر با تئوری و اصول سروکار دارد. مهندسی نرم افزار با فعالیت های توسعه و تحویل نرم افزار سروکاردارد .

تفاوت مهندسی نرم افزار و مهندسی سیستم چیست ؟

مهندسی سیستم با تمام جنبه های توسعه سیستم های مبتنی بر کامپیوتر از جمله سخت افزار ، نرم افزار و مهندسی فرایند سروکار دارد . مهندسی  نرم افزار بخشی از این فرایند است .

برای دانلود جزوه مهندسی نرم افزار 1 به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه مهندسی نرم افزار, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر, دانلود جزوه, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوه مهندسی نرم افزار 1
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند 1392ساعت 19:18  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزش مقدماتی ویژوال بیسیک

فهرست مطالب

تاریخچه اي درباره ویژوال بیسیک    
ویژوال بیسیک چیست؟   
مراحل نصب ويژوال بيسيك   
راه اندازی ویژوال بیسیک   
اجزای سازنده برنامه ویژوال بیسیک   
برنامه نويسي شئ گرا   
محيط كلي  نرم افزار ويژوال بيسيك    
انواع داده و چند اصطلاح در ويژوال بيسيك   
نحوه كد نويسي در ويژوال بيسيك   
يك نمونه برنامه در ويژوال بيسيك   
  چند مشخصه  در ويژوال بيسيك   
 ساخت منو   
 حلقه هاي تكرار   
 آشنايي با كنترل تايمرو ساخت يك برنامه  شبيه محافظ نمایش ( Screen Server )   
آشنايي باآرايه   
تو ليد اعداد تصادفي   
اشياء مختلف  در ويژوال بيسيك   
شكل حرفه اي  برنامه نويسي در ويژوال بيسيك   

برای دانلود جزوه اموزش مقدماتی ویژوال بیسیک به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزش مقدماتی ویژوال بیسیک, دانلود جزوه, دانلود جزوه برنامه نویسی, اموزش ویژوال بیسیک, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند 1392ساعت 18:53  توسط spow  | 

بهينه سازی در بخش های توليدی با استفاده از الگوی مناسب پيش بينی ميزان ريسک پياده سازی پروژه های توليدی

چكيده

 در اين مقاله يک مدل تحليلي پيش بيني مبتني بر روابط منطق فازي ارائه ميگردد، که به سازماندهي مديريت ريسک کمک مي کند. پيش بيني امکان موفقيت پروژه هاي توليدي  مديريت ريسک بخوبي فعاليتهاي لازم را قبل از پياده سازي مديريت ريسک نشان ميدهد. مقايسه دودويي براي  نشان دادن اولويت هاي موثر در فاکتورهاي مختلف و دسته بندي برآيندهاي مختلف مورد استفاده است . ابهامات و ذهنيت پيش بيني فرآيندها با استفاده از مقادير [0,1] انجام ميشود. با ضرب کردن عوامل موثر و بررسي حالتهاي موجود و پيش بيني ميزان موفقيت / شکست براحتي براساس هفت عامل با نفوذ تخمين زده ميشود.

مقدمه

امروزه مديريت پروژه هاي توليدی  به عنوان يك گرايش مجزا در موسسات آموزشي و يك حرفه تخصصي در دنيا به رسميت شناخته شده است . مديريت پروژه هاي توليدي  داراي فاز امكان سنجي پروژه هاي توليدي  (استراتژيكي ، ريسك و گلوگاهها ، منابع انساني ، مالي و اقتصادي ، قوانين و مقررات )پنج فرآيند( آغازين ، برنامه ريزي ، اجرا ، كنترل و نظارت و اختتامي)   نه حوزه دانشي (مديريت يكپارچگي، مديريت محدوده ، مديريت زمان ، مديريت هزينه ، مديريت كيفيت ، مديريت منابع انساني ، مديريت ارتباطات ، مديريت ريسك و مديريت تداركات)  ميباشد. باشندهرچند كه مديريت ريسك تنها يكي از بخشهاي حوزه دانشي مديريت پروژه هاي توليدي  مي باشد ولي يكي از فرآيندهاي مهم آن مي باشد.  مديريت ريسک شامل فرآيند برنامه ريزي مديريت ريسك، شناسايي ، طبقه بندي ، ارزيابي ريسک ، واکنش به ريسک ، كنترل و اجراي برنامه مديريت ريسک مي باشد . معمولا در مديريت پروژه هاي توليدي  ، ريسك بدين صورت تعريف م‍ي شود : ريسك محصول احتمال‍ي يك پ‍يشامد است و در زمان هايي كه پروژه هاي توليدي  با آن پ‍يشامد مواجه م‍ي شود ، به وقوع م‍ي پ‍يوندد . به هر حال همواره دو مفهوم را با خود دارد "آينده و شك" . بنابراين حادثه اي كه مربوط به آينده نباشد و يا در مورد وقوع آن شك نداشته باش‍يم ديگر ريسك تلق‍ي نم‍ي شود . هر چند ريسك ها مطابق فرهنگ لغات معمولا هم‍يشه با ناكام‍ي و شكست تعريف م‍ي شوند ول‍ي آنها م‍ي توانند با مجال ها ويا فرصت هاي‍ي ن‍يز همراه باشند. اجراي مديريت ريسك در همه سازمانها قابل پياده سازي و اجرا نمي باشد و بررسي ها نشان ميدهد كه اكثر سازمانها علي رغم پياده سازي مديريت ريسك در سازمان خود توفيق چنداني نداشته اند كه خود بستگي به عوامل مختلف دارد . براي تعيين ميزان مفقيت در اجاي مديريت ريسك در سازمان مي توان عوامل چشم اندازها و استراتژيها، نياز دقيق مشتري و بازار، استراتژيكي ، منابع انساني، منابع مالي و اقتصادي ، قوانين و مقررات ، امكان سنجي فني و تكنولوژيكي ، امكان سنجي برنامه ريزي اجرايي ،  و... را مورد بررسي قرارداد كه همه موارد در بحث امكان سنجي مطرح ميباشند. روشهاي پيشنهادي براي سازمان هيچ فايده اي نخواهد داشت. مگر اينكه اقدام به اجراي آن شود و البته اهميتي را كه مديريت ارشد سازمان براي مديريت ريسك قائل مي باشد را نمي بايست فراموش كرد. در واقع مديريت ريسك چيزي جز اصول علمي مديريت نيست كه در راستاي اداره ريسكهايي كه سازمان را تهديد مي كنند هدايت و بكارگيري شده است بنابراين مثل ديگر محيطهاي عملياتي مديريت ، بحث هماهنگي بين اجزاء و باز خورد سيستم نيز جايگاه هاي خاص خود را دارا هستند. نكته مهمي كه در عملكرد مديريت ريسك در سازمان ها مي بايست مد نظر قرار داد ارتباط آن با كارايي موسسه مي باشد . فرق مهمي كه مديريت ريسك با ديگر انواع مديريت دارد نقش معكوس آن است درحالي كه ديگر انواع مديريت هدفشان افزايش منفعت و سود آوري سازمان مي باشد مديريت ريسك جهت كاهش ضايعات و خسارات ناشي از خطرات فعاليت مي كند و در واقع نقش اصلي آن كاهش ضرر است نه افزايش سود.
بهينه سازي ريسک پروژه هاي توليدي  هاي توليدي  در سازمان همواره مورد توجه بوده است و ساليانه مقالات زيادي در اين زمينه در ژورنالهاي معتبر بين المللي ارائه مي شود(evillage,2007). سمت گيري بيشتر مقالات ارائه شده  در جهت بهينه سازي ريسک پروژه هاي توليدي  هاي توليدي  مبتني بر هزينه ، زمان مي باشد. لذا به مقوله بهينه سازي ريسک پروژه هاي توليدي  هاي توليدي  خيلي كم توجه شده است. با توجه به اينكه در مقاله هاي ارائه شده به  اهميت آن اذعان شده است. در هر صورت شناساي‍ي و تجزيه و تحل‍يل ريسك به منظور طبقه بندي و درجه بندي خطرات ( فرصت ها ) يكي از اقدامات اساسي مي باشد و پاسخ به اين سؤال كه " آيا ريسك هاي‍ي با شدت بالا پروژه هاي توليدي  را تهديد م‍ي كنند ؟" يا "فرايند كنترل و نظارت به آن چگونه بايد باشد ؟" همواره موردنظر م‍ي باشد .
در بخش بعدي منطق فازي بطور خلاصه بيان خواهد شد. يک چهارچوب سلسله مراتبي بر مبناي ارتباطات منطق فازي در بخش 2 بيان خواهد شد و در بخش 3  به مدل پيش بيني موفقيت پياده سازي مديريت ريسک و در بخش 4 تجزيه و تحليل مواردي از مديريت ريسک شده پرداخته مي شود و سرانجام نتيجه را در بخش 5 ارائه می شود.

متن کامل مقاله بهينه سازی در بخش های توليدی با استفاده از الگوی مناسب پيش بينی ميزان ريسک پياده سازی پروژه های توليدی را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: بهینه سازی تولید, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مدیریت ریسک مهندسی الگو بهینه سازی پیش بینی, منطق فازی, مهندسی مکانیک ساخت و تولید
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392ساعت 0:16  توسط spow  | 

راهنمای تکنیک های شناسایی،ارزیابی و کنترل عوامل ریسک ارگونومیکی محیط کار (کلی)

مقدمه

بطور عمده مشخص شده است که يکي از عوامل ریسک مهم در ايجاد بسياري از اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار، وضعیت هاي بدنی است که فرد در حین انجام کار اتخاذ می نماید. از جمله عوامل ریسک شغلي موثر دیگر مي توان به نيرو، فرکانس، تکراري بودن حرکات، مدت زمان انجام کار و نظیر آن اشاره نمود. بطور ايده آل براي ارزيابي اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار بايد کلیه اين عوامل ریسک اندازه گيري و ارزيابي شوند، ولي به علت فقدان دانش کافی در مورد تمام اين عوامل ریسک هنوز انجام اين کار دشوار می باشد.  بنا براين ارزیابی نمودن هر یک از عوامل ریسک براي ارزیابی مواجهه بسیار مشکل مي باشد. علاوه بر اين اطلاعات موجود در خصوص "سطح مواجهه ايمن " نیز اندک می باشد. به همين دلیل هنوز که هنوزه هیچگونه اتفاق نظری در رابطه با چگونگي تلفیق متغير ها و عوامل ریسک مختلف دخیل در بروز اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار و اطلاق عنوان "دوز" در دست نمی باشد؛  و از آنجايي که عوامل ریسک مختلف اغلب با عملیات واقعي مرتبط می باشند، لذا مي توان بدون در نظر گرفتـن اين وابستـگي وضعيت بدن را ارزيابي نمود. بنابراين در مطالعات اپيدميولوژيکي، متغير ها و عوامل ریسک مواجهه به ندرت به صورت مداوم در نظر گرفته شده اند. سيستم "امتیازدهی" که در بسياري از تکنيک هاي مشاهده اي موجود است همگي فرضي بوده و نتيجه ارزيابي آنها فقط با سيستمهاي مشابه قابل مقايسه و تفسير مي باشد. با وجود اين بعضي از سيستم ها تمایل به بررسي و کمي سازي و ارائه مواجهه کل مربوط به تلفیقی از عوامل ریسک مختلف دارند، ولي در حال حاضر مطالعات اپيدميولوژيکي براي تعيين ارتباط بين عوامل ریسک چندان کافي نمی باشد. در بعضي از مطالعات نشانه هاي امیدوارکننده اي دال بر نزدیکی امتیاز دهی به عوامل ریسک موجود يافت مي شود، ولي تعيين اين نکته که آيا اين امتیازات صحيح هستند، کاري بسیار سخت و شايد هم تا اندازه ای غير ممکن باشد. با این وجود سيستم امتیازدهی به عنوان راهکاری قابل قبول براي تعيين تعامل و ارتباط بين عوامل ریسک دخیل در بروز اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار عمل نموده و ممکن است به عنوان تنها مرجع و راهکار در وضعیت فعلی با توجه به دانش موجود در نظر گرفته شود. شایان ذکر است قبل از اقدام به امتیاز دهی، در ابتدای امر بایستی به دقت ماهيت شغل شناسايي و ضمن بررسی وظايف موجود در شغل، آنالیز مشاغل بطور سلسله وار اجرا گردد و مشخص گردد که یک شغل خاص داراي چند وظيفه یا زیر وظیفه می باشد. ضمناً هر يک از اين وظايف و زیر وظایف، قبل از بکارگيري تکنيک ارزيابي مواجهـه، بايد بطور جداگانه مورد بررسي و آنالیز حرکتی قرار گيرند.   همانطور که قبلاً اشاره گردید، امروزه ثابت شده است که اختلالات اسکلتي عضلاني ناشي از کار، با عوامل ریسکهاي شغلي مختلفی در ارتباط می باشند که از آن جمله مي توان به عوامل ریسکی نظیر نيرو، وضعیت بدنی، حرکات بدنی نامناسب و ارتعاش، عوامل استرس زای رواني و عوامل فردي و ... اشاره نمود. در حال حاضر براي برآورد و ارزیابی مواجهه با عوامل ريسک دخیل در بروز اختلالات اسکلتي عضلاني ناشی از کار، روشهاي متنوعي وجود دارد. اين روشها شامل روشهاي مشاهده اي، روشهاي دستگاهي، روشهاي گزارش دهی فردی و سایر روشهای  فیزیکی-رواني مي باشند. در اين دستورالعمل سعی بر آن است که به بررسي تکنيکهاي موجود براي برآورد بار فيزيکي  (بر اساس وضعیت بدنی) و تکنيکهاي مربوط به مواجهه با عوامل ریسک اسکلتي عضلاني مر بوط به کار به طور کلي و مختصر پرداخته شود.

متن کامل مقاله راهنمای تکنیک های شناسایی،ارزیابی و کنترل عوامل ریسک ارگونومیکی محیط کار (کلی) را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: کنترل عوامل ریسک ارگونومیکی محیط کار, کنترل ریسک, مدیریت ریسک, دانلود مقاله, طب صنعتی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392ساعت 23:33  توسط spow  | 

ایمنی صنعتی


ایمنی صنعتی چیست؟

در محیط‌های صنعتی با وجود ماشین آلات و ابزار فراوان، غالبا كارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند، با پیشرفت فن‌آوری و افزایش كاربرد ماشین آلات در تولید نیز مخاطرات و احتمال بروز حوادث در اینگونه محیط‌ها فزونی می‌گیرد.
در محیط‌های صنعتی با وجود ماشین آلات و ابزار فراوان، غالبا كارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند، با پیشرفت فن‌آوری و افزایش كاربرد ماشین آلات در تولید نیز مخاطرات و احتمال بروز حوادث در اینگونه محیط‌ها فزونی می‌گیرد.
ایمنی صنعتی علمی است كه در پیشگیری از بروز حوادث در محیط كار به یاری انسان می‌شتابد و همواره در راستای حفاظت و حراست از نیروی كار و سرمایه گام بر می‌دارد.


تعاریف و محتوا

اصولا ایمنی صنعتی رشته‌ای است كه به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می‌شود كه با به كار گرفتن آنها می‌توان نیروی انسانی و سرمایه را در برابر خطرات گوناگون در محیط‌های صنعتی به گونه‌ای مؤثر و كارا نگهداری كرد و به این وسیله یك محیط‌كار بی‌خطر و سالم برای افزایش كارایی كاركنان به وجود آورد.
●ایمنی
تعریف ایمنی عبارت است از میزان درجه دور بودن از خطر، واژه (Hazard) كه در تعریف علمی ایمنی آمده است، در واقع شرایطی است كه دارای پتانسیل رساندن آسیب به كاركنان، تجهیزات و ساختمان‌ها، از بین بردن مواد یا كاهش كارایی در اجرای یك وظیفه از پیش تعیین شده می‌باشد.
هنگامی كه (Hazard) وجود دارد امكان وقوع اثرات منفی یادشده وجود خواهد داشت.
كلمه (Danger) گویای قرار گرفتن در معرض یك (Hazard) است، به این ترتیب ایمنی متضاد (Danger) بوده است، و در صدد حذف خطرات بالفعل موجود در محیط كار می‌باشد.
ایمنی به طور صددرصد و متعلق وجود ندارد و عملا هم هیچگاه حاصل نخواهد شد از اینروست كه گفته می‌شود ایمنی حفاظت نسبی در برابر خطرات است.

●منظور از ایمن و غیرایمن چیست؟
یك مكان، یك كار معین و یا یك دستگاه زمانی ایمن انگاشته می‌شود كه احتمال خطر مرگ، مجروح شدن و یا ابتلا به بیماری برای كسانیكه در آنجا بوده یا با آن دستگاه كار می‌كنند در حد قابل قبول پایین باشد. به طور كلی، می‌توان چنین گفت كه میزان خطر قابل قبول با پایین آمدن سطح ایمنی، افزایش سطح ایمنی كاهش می‌یابد. در واقع بهداشت حرفه‌ای بیماری‌ها را كاهش می‌دهد و ایمنی صنعتی به كاهش تمام خطرات می‌پردازد.


مهندسی ایمنی صنعتی

با توجه به تعریف ایمنی، مهندسی ایمنی عبارت است از «مقررات یا نظامی كه برای كاهش وقوع حوادث از طریق حذف یا كنترل خطرات به كار می‌روند) در مهندسی ایمنی صنعتی مسائلی كه در ایمن كردن محیط كار مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از:
الف- پیشگیری از حوادث
ب- عوامل انسانی
ج- طراحی و جانمایی دستگاه‌ها و تجهیزات
د- مدیریت و راهبری ایمنی
ه- آموزش
و- بازرسی
حیطه فعالیت مهندسی ایمنی امروزه گسترده‌تر شده است و به شاخه‌ها و گرایش‌های گوناگون دانشگاهی گسترش یافته است كه عبارت است از:
۱- مدیریت خطر
۲- پیشگیری از خطرات
۳- مهندسی آتش‌سوزی

۴- كنترل خطر

جزوه اموزشی ایمنی صنعتی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه ایمنی صنعتی, بهداشت ایمنی حفاظت محیط زیست HSE, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوه, ایمنی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1392ساعت 18:27  توسط spow  | 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1392ساعت 17:12  توسط spow  | 

دانلود جزوه تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب

نادر سلماني خاص
عضو هيات علمي دانشگاه صنعت آب و برق

در جزوه تصفیه فاضلاب 130 صفحه ای سلمانی خاص مطالب زیر ارائه شده است:
انواع فاضلاب، دلایل تصفیه فاضلاب، مشخصات فاضلاب، انواع فرآیند های تصفیه فاضلاب: فرآیندهای تصفیه مقدماتی، ثانویه، تصفیه تکمیلی فاضلاب
انواع روش های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب شامل: صافی چکنده، لجن فعال، استخرهای تثبیت فاضلاب،
مصارف مجدد پساب تصفیه شده  

تعريف فاضلاب :
 آب مصرف شده اي كه از حالت انتفاعي خود ساقط مي شود را فاضلاب گويند.

تقسيم بندي فاضلاب:

خانگي
صنعتي
تجاري و مؤسسات
سطحي
كشاورزی

برای دانلود جزوه تصفیه فاضلاب به لینک زیر مراجعه فمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه تصفیه فاضلاب, wastewater treatmen cours, دانلود جزوه, تصفیه فاضلاب, دانلود جزوه تصفیه فاضلاب سلمانی خاص
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1392ساعت 16:21  توسط spow  | 

سیستم سرمایشی جذبی

عناوین مطالب

مقدمه
تاریخچه
مبانی عملکرد
سیستم های جذبی آمونیاکی-آب
سیستم های جذبی لیتیوم بروماید-آب
سیستمهای دسیکنت

سیستم جذبی آب-آمونیاک

ظرفیت از 5 تا 25 تن تبرید
استفاده از انرژی حرارتی بعنوان انرژی ورودی
عدم استفاده از کمپرسور
مصرف اندک انرژی الکتریکی
عدم وجود لرزش و صدا
عدم استفاده از CFC و HCFC مخرب لایه ازن
قابلیت کاربری در دماهای زیر صفر

قابلیت کاربری و ساخت در اندازه و ظرفیتهای کوچک

متن کامل فایل پاورپوینت اموزشی سیستم سرمایشی جذبی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: سیستم سرمایشی جذبی, مهندسی تاسیسات مکانیکی, چیلر امونیاک سیستم جذبی لیتیم, دانلود جزوه, سرمایش گرمایش تهویه مطبوع
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1392ساعت 15:58  توسط spow  | 

انواع سیستم های تهویه مطبوع


سیستم های تمام هوایی  All Air Systems   
ایرواشر  Air Washer
هواساز  AHU       

سیستم های هوا – آب Air & water systems  
هواساز  +   فن کویل
فن کویل
رادیاتور

سیستم های انبساط مستقیمDX coil systems  
اسپیلیت
كولر گازي

معرفي سیستم های تمام هوايي
CAV Single Zone System

در یک سیستم CAV حجم هوای فن برابر با حداکثر هوای مورد نیاز فضاها است و دمای فضاها توسط تغییر در دمای هوای خروجی از کویل کنترل می شود.
مزایا :
 طراحی آسان، قابل اتکا و بدون پیچیدگی.
 مناسب فضاهایی که کنترل فشار در آن ها مهم است.
معایب :
* مصرف بالای انرژی که شامل اتلاف انرژی سرمایش، گرمایش و فن می شود.

متن کامل فایل اموزشی سیستم های تهویه مطبوع با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: انواع سیستم های تهویه مطبوع, مکانیک تاسیسات, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, سرمایش گرمایش اسپلیت فن کویل چیلر, تاسیسات حرارتی و برودتی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1392ساعت 15:44  توسط spow  | 

پيشگيری و كنترل حوادث ناشی از كار

فهرست مطالب

مقدمه
1- بررسي همه جانبه محيط كار
      1-1  – تشخيص و شناسايي خطرات
      2-1-   ارزيابي خطرات
2- تجزيه و تحليل حوادث به وقوع پيوسته
       1-2 - مدلهاي ارائه شده در بررسي علل وقوع حوادث
        2-2 - مدل TMEPM
        3-2 – مدل دامنه هاينريش  
3- تشكيلات كنترل و نظارت
        1-3 – بازرسي كار
        2-3 – كميته هاي حفاظت فني
        3-3 – مديريت سيستم هاي ايمني و بهداشتي  
4- اقدامات آموزشي
       1-4 – آموزش و دستورالعمل هاي ايمني
       2 -4 – انجام مطالعات و تحقيقات
       3-4 – برگزاري سمينارها و همايش ها

مقدمه

بر اساس تعريف، «حادثه» رويداد پيش بيني نشده و ناخوشايندي است كه فعاليتهاي كاري را دچار وقفه كرده و ممكن است با جراحت يا خسارت مالي نيز همراه باشد. برخي از حوادث، موجب بروز خسارات و آسيبهاي انساني، اجتماعي و صنعتي جدي مي شوند كه اين امر از طريق كاهش راندمان كاري، تأثير معني داري بر بهره وري و توليد خواهد داشت و نكته مهمتر، اثرات سوء اجتماعي و به تبع آن اثرات رواني حاصله بر روي نيروي كار مي باشد.

متن کامل فایل اموزشی پيشگيری و كنترل حوادث ناشی از كاررا از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پيشگيری و كنترل حوادث ناشی از كار, ایمنی, ایمنی پیشگیری حادثه سلامت حفاظت, دانلود مقاله, دانلود جزوه HSE
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 18:59  توسط spow  | 


رمز نگاری: 

داده هایی که به راحتی قابل فهم هستند و هیچ نکته و ابهام خاصی در درک آنها وجود
ندارد متن ساده  یا متن آشکار نامیده میشوند .
روشی که باعث میشود متن ساده حالت قابل درک و فهم خود را از دست بدهد به رمز نگاری موسوم است .
متضاد علم رمز نگاری علم تحلیل رمز است  که روشهای تجزیه و شکستن رمز اطلاعات و کشف کلید رمز را مورد بحث و تحلیل قرار میدهد .

روشهای سنتی رمز نگاری :
روش جانشینی
رمز نگاری جایگشتی
روش جانشینی : در این روش هر حرف از جدول حروف الفبا به حرفی دیگر تبدیل میشود . این روش بعداٌ بهبود داده شد و به جای اینکه تمام حروف به طور منظم و باقاعده به یکدیگر تبدیل شوند جدول حروف الفبا طبق یک قاعده نامشخص که جدول رمز نامیده میشود به هم تبدیل می شدند .
نقطه ضعف این روش در مشخصات آماری هر حرف در یک زبان است .
ترتیب فراوانی نسبی برای شش حرف پر تکرار در متون انگلیسی از چپ به راست به تریتب زیر است :
e – t – o – a – n – i

متن کامل جزوه اموزشی رمز نگاری با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه رمزنگاری, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 11:10  توسط spow  | 

رمزنگاری
Cryptography DES & RSA

رمزنگاری
 زمانيكه ژوليوس سزار پيامهائي را براي فرمانده ارتش خود در جنگ مي‌فرستاد از بيم كشته شدن يا خيانت پيك ، در تمام متنِ نامة خود هرحرف را با حرفي كه سه تا بعد از آن قرار گرفته بود عوض مي‌كرد
 مثلاً بجاي  A حرف D و بجاي B حرف E را قرار مي‌داد
 با اينكار متن حالت معني دار خود را از دست مي‌داد
 تنها كسي مي‌توانست از مفهوم متن چيزي بفهمد كه به رمز آن (يعني Shift by 3 ) آگاهي داشت
 علم رمزنگاري (Cryptography) با اصول رياضي به رمز درآوردن اطلاعات و خارج كردن آنها از حالت رمز سر و كار دارد
 در مقابلِ علم رمزنگاري ، علم تحليل رمز (Cryptoanalysis) قرار دارد
 كه روشهاي تجزيه و شكستن رمز اطلاعات (بدون نياز به كليد) و كشف كليد رمز را مورد بحث قرار مي‌دهد
 به شكل بعد  دقت كنيد. در اين شكل سيماي كلي يك سيستم رمزنگاري و رمزگشائي به تصوير كشيده شده است :

متن کامل جزوه اموزشی رمزنگاری با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: رمزنگاری تحلیل رمز, امنیت داده ها, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر, رمزنگاری Cryptography DES RSA
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 11:6  توسط spow  | 

آشنايى با SPSS
مدرس
دكتر فرج اله رهنورد

تحليل آمارى (Statistical Analysis)
هر آناليز آمارى شامل مراحل زير است:
 توصيف داده‌ها: نمايش و خلاصه كردن داده ها
آزمون فرضيات: نتيجه گيرى در مورد گروه بزرگتر (جامعه) از روى اطلاعات به دست آمده در يك نمونه
ارزيابى روابط: مطالعه روابط بين متغيرها

واژه هاى كليدى در آمار
آماره (Statistic): صفتى است از نمونه مانند ميانگين (x) و واريانس نمونه (s).
پارامتر (Parameter): براى توصيف ويژگى هاى جامعه به كار مى رود مانند ميانگين جامعه ()
واريانس: پركاربردترين شاخص پراکندگى است. هرچه ارزش واريانس بيشتر باشد، مقادير بيشتر پراكنده هستند. اگر واريانس صفر باشد تمامى نمونه‌ها داراى مقدار واحدى هستند.
انحراف معيار (std deviation) به پراكندگى مشاهدات در يك نمونه اشاره دارد، در حاليكه خطاى معيار (std error) به پراكندگى يك آماره مربوط مى باشد.
نما (Mode): مقدارى از داده‌هاست كه بيشترين فراوانى را دارد.
ميانه (Median): مقدارى از متغير است كه نيمى از مقادير كوچكتر از آن و نيم ديگر بزرگتر از آن هستند.
صدك ها (Percentile): مقاديرى از متغير هستند كه در مورد درصد نمونه‌ها را نشان مى دهند. براي مثال مى توانيد مقدارى را پيدا كنيد كه 25% نمونه ها در زير آن قرار گيرند.
چارك‌ها (Quartiles): از آنجائى كه صدك هاى 25، 50، و 75 نمونه را تقريباً به چهار گروه برابر تقسيم مى كنند، مجموعاً به آنها چارك‌ها گويند.

متن کامل جزوه پاورپوینت اموزش SPSS دکتر رهنورد را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه پاورپوینت اموزش SPSS دکتر رهنورد, تحلیل اماری در نرم افزار SPSS, تحلیل اماری در علوم انسانی علوم اجتماعی, دانلود جزوه, اموزش SPSS
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 10:25  توسط spow  | 

مدیریت ریسک

Safety analysis and management information
 
هدف آنالیز:

1- تعیین اهداف تجزیه و تحلیل-میزان و نوع آن به منظور جلوگیری از صرف وقت و هزینه
2- استنباط و درک واضح از روش و شرایط کار
3- استنباط ارتباط دقیق بین پدیده های اطراف دنیای خود
4- فراهم نمودن شرایط مناسب برای اتخاذ تصمیم صحیح توسط مدیران
5- انجام آنالیز بر مبنای قوانین و مقرراتی می باشد که افراد را ملزم به تکمیل و ارایه تجزیه و تحلیل می کند
6- از نتایج حاصل بتوان به صورت تعمیم یافته برای افراد دیگر جامعه بهره گرفت
7- اتخاذ تصمیم بر مبنای ارایه نتایج مشکل بوده در صورتیکه نتایج همراه با تجزیه و تحلیل باشد تصمیمات نقطه اتکاء و اطمینان بسیار موثری پیدا خواهد نمود
8- جلوگیری از حوادث-ارتباط با کارفرمایان-شناسایی خطرات-جلوگیری از هدر رفتن سرمایه –افزایش راندمان

Inspection:
یک روش عادی و رایج تجزیه و تحلیل ایمنی و پیشگیری از حوادث بازرسی کردن است
بازرسی ها قسمتی از یک روش بازدارنده و فعال برای جلوگیری از حوادث می باشد.

Types of inspection:
در بازرسی عمومی افراد یا گروههای ذیربط در جستجوی عیوب و نقایص میباشند.بطور مثال:خلبان قبل از پرواز 

- بازرسی عمومی بسیاری از موضوعات کلی را پوشش داده و خیلی دقیق است.

متن کامل جزوه پاورپوینت مدیریت ریسک و تصمیم گیری را ازلینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: مدیریت ریسک, Safety analysis and management information, دانلود جزوات مدیریت, بازرسی تصمیم گیری ریسک تصمیم مدیر, ریسک و انالیز تصمیم گیری
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 10:11  توسط spow  | 

دانلود جزوه کانال های ابرسانی


مولف : دكتر اسماعيل يساری - مهندس بابك مومنی

فصل 1 : مقدمه

فصل 2 : شبکه کانال و طرح ابیاری

فصل 3 : مفهوم دبی

فصل 4 : مسائل اساسی در شبکه کانال های ابیاری

فصل 5 : اقدامات لازم برای مرمت و نگهداری کانال ها

فصل 6 : پوشش کانالها

فصل 7 : طرح و توسعه یک پروژه کوچک

برای دانلود جزوه کانال های ابرسانی دکتر یساری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.noandishaan.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه کانال های ابرسانی, دانلود جزوات مهندسی عمران, دانلود جزوات مهندسی کشاورزی, دانلود جزوه, دانلود جزوه کانال های ابرسانی دکتر یساری
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1392ساعت 23:15  توسط spow  | 

دانلود جزوه جنگلداری

نوشته : سیفی - قره باغی - پیکرستان

فهرست جزوه جنگلداری
فصل اول : مفاهیم جنگلداری
فصل دوم : جنگلداری در ایران
فصل سوم : برنامه ریزی در جنگل
فصل چهارم : طرح جنگلداری و نحوه تهیه ان
فصل پنجم : برنامه ریزی در واحدهای جنگلداری

برای دانلود جزوه جنگلداری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.noandishaan.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه جنگلداری, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, برنامه ریزی در جنگل طرح جنگلداری و نحوه تهیه ان, مفاهیم جنگلداری, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1392ساعت 23:7  توسط spow  | 


دانلود جزوه کوره های ریخته گریجزوه انواع کوره های ریخته گری را می توانید از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود
pass: mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: کوره های ریخته گری, کوره ذوب بویلر مهندسی مواد, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, جزوه انواع کوره های ریخته گری, ریخته گری
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن 1392ساعت 20:0  توسط spow  | 

بررسی بیوگاز و کاربردهای آن در انرژی های تجدید پذیر

نرژی زیست توده شامل انرژی تولیدی از كلیه ی ضایعات و زایدات حاصل از موجودات زنده می باشد و بعد ازانرژی خورشیدی بالاترین پتانسیل انرژی را دارا می باشد و در حال حاضر با توجه به مزایای ویژهای نظیرمزایای اقتصادی، محیط زیستی، پراكندگی و دسترسی آسان، بالاترین سهم را در میان تجدیدپذیرها به خوداختصاص داده است. استفاده از زیست توده به عنوان یك منبع انرژی نه تنها به دلایل اقتصادی بلكه به دلیلتوسعه اقتصادی و محیط زیستی نیز جذاب بوده و از طرفی آن را عامل تسریع در رسیدن به توسعه پایدار می-دانند. از موارد شایان توجه در مورد این منبع انرژی می توان به قابلیت عرضه آن در سه شكل گازی، مایع وجامد و نیز قابلیت ذخیره سازی گسترده، رفع آلودگی های مضاعف و گستردگی كاربردها نظیر كاربردهاینیروگاهی، حمل ونقل و تولید حرارت اشاره نمود. ضمناً این منبع تنها منبع انرژی تجدیدپذیر است كه در كنارهیدروژن میتواند به عنوان سوخت در خودروها نیز استفاده شود. همچنین میزان نشر مواد آلاینده ی ناشی ازاحتراق زیست توده معمولاً كمتر از سوخت های فسیلی است و بهره برداری تجاری از زیست توده می تواندمشكلات مربوط به انهدام ضایعات و زباله در سایر صنایع از جمله جنگلداری و تولیدات چوب، فراوری موادغذایی و بخصوص ضایعات جامد شهری در مراكز شهری را حذف نموده و یا كاهش دهد. در این مقاله ساده به بررسی این مهم پرداختیم.


برچسب‌ها: بررسی بیوگاز و کاربردهای آن در انرژی های تجدید پذی, بیوگاز, دانلود مقالات مهندسی, دانلود مقاله, انرژی های نو
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن 1392ساعت 19:56  توسط spow  | 

دانلود جزوه توپولوژی مهدی امیدعلی

فهرست مطالب جزوه توپولوژی

فضاهای توپولوژیک و توابع پیوسته
همبندی و فشردگی
اصول جداسازی

برای دانلود جزوه 70 صفحه ای توپولوژی مهدی امیدعلی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه توپولوژی مهدی امیدعلی, دانلود جزوه ریاضیات, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوه توپولوژی, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن 1392ساعت 15:48  توسط spow  | 

دانلود کتاب سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی

کتاب 190 صفحه ای سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی شامل سرفصل های زیر می باشد :

مقدمه
تاریخچه و سیستم های تولید
طبقه بندی براساس انواع صنایع
طبقه بندی بر اساس سه عنصر تولید کننده
طبقه بندی براساس انواع تولید
تجزیه و تحلیل حالات خرابی بالقوه و اثار ناشی از ان
برنامه ریزی احتیاجات مواد

برای دانلود کتاب سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود کتاب سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی صنایع, تولید صنعتی برنامه ریزی خرابی تعمیرات, سیستم های تولید
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392ساعت 21:52  توسط spow  | 

نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد

امروزه کمتر کسی هست که با صنعت و رشته های فنی سروکار داشته باشد و اسم نرم افزار کاربردی key to steel رانشنیده باشد. این نرم افزار بانک اطلاعاتی عظیمی از فولادها و چدنهاست که اچار فرانسه مهندسین بوده و کلید  دست یابی به اطلاعاتی جون خواص فیزیکی و مکانیکی، ترکیب شمیایی، فولادهای مشابه، عملیات حرارتی و ... در رابطه با فولاد با توجه به تمامی استانداردهای معتبر دنیاست.

این نرم افزار مورد استفاده مهندسین مواد , مکانیک , عمران , صنایع و دیگر رشته های مهندسی می باشد.

در این پست فایل اموزشی نحوه استفاده از کلید فولاد نوشته مهندس تیمور محمدی منش را برای دانلود شما عزیزان اماده ساخته ایم.


فصل اول

فولادها ساختماني
فولادهاي سخت شونده سطحي
فولاد خوش تراش
فولاد نيتروراسيون

فصل دوم

فولاد عمليات حرارتي شونده
فولاد بلبرينگ
فولاد رولبرينگ

فصل سوم

فولاد فنر
فواد سخت شونده سطحي
فولاد اكستروژن

فصل چهارم

فولاد مناسب براي كاردر دماي  زير صفر
فولاد مخازن تحت فشار
فولاد ساختماني مقاوم در دماي بالا

فصل پنجم

فولادهاي ماشين سازي دانه ريز
فولادهاي ماشين سازي دانه ريز مقاوم در هوا

فصل ششم

فولادماشين سازي وساختماني كشورهاي خارجي نسبت به آلمان
تطبيق استانداردهاي خارجي

فصل هفتم

فولاد ابزار كربني
فولاد تند بر

فصل هشتم

فولاد هاي ابزاري سرد كار

فصل نهم

فولاد هاي ابزاري گرم كار

فصل دهم

تطبيق استاندارد هاي خارجي نسبت به آلمان
فولاد ابزاري كشورهاي خارجي

فصل يازدهم

فولاد والو
فولادها وآلياژهاي مقاوم در دماي بالا

فصل دوازدهم

فولادهاي غير مغناطيسي
فولاد نسوز

فصل سيزدهم

فولاد زنگ نزن

فصل چهاردهم

فولادهاي ريختگي و زنگ نزن

فصل پانزدهم

مواد پر كننده جوشكاري براي فولادهاي پر آلياژ

فصل شانزدهم

فولاد زنگ نزن و نسوز كشورهاي خارجي نسبت به آلمان
تطبيق استانداردهاي خارجي

فصل هفدهم

ليست شماره استاندارد آلمان
اسامي وكد توليد كنندگان آلمان

فصل هجدهم

توليد كننده گان آلمان
شكل وشرايط محصول
ليست نام گذاريها

فصل نوزدهم

خلاصه شماره و كد وآدرس توليد كننده گان خارجي
ليست نامگذاري ها جداول ومطالب كمكي

تقسيم بندي فولادها
بر اساس تركيب شيميايي، مانند فولاد كربني، فولاد كم آلياژ، فولاد زنگ نزن و ...
بر اساس روش توليد مانند، روش كوره الكتريكي، کوره باز و ...
بر اساس روش ساخت، مانند نورد گرم، نورد سرد و ...
بر اساس شكل محصول مانند ورق، لوله، ميله، صفحه و ...
بر اساس روش اكسيژن زدايي مانند فولاد آرام، نيمه آرام، جوشان و ...
بر اساس ريز ساختار مانند فريتي، پرليتي، مارتنزيتي
بر اساس استحكام مورد نياز
بر اساس عمليات حرارتي مانند بازپختي، كوئنچ و تمپر و...
بر اساس كيفيت محصول مانند فولاد با كيفيت آهنگري، كيفيت تجاري و ...
بر اساس كاربرد مانند فولاد فنر، فولاد ساختماني، فولاد ابزار و ....

آلیاژ آهنی چیست؟
واژه آلياژهاي آهني براي بيان دامنه وسيعي از آلياژهايي به كار مي رود كه عنصر اصلي تشكيل دهنده آنها آهن است يا به عبارت ديگر پايه آهني هستند.

اين آلياژها به دو گروه اصلي تقسيم مي شوند:

فولاد (steel)
چدن (cast iron)

طبق تعريف، فولاد بايد شامل حداقل 50 % آهن و يك يا چند عنصر آلياژي ديگر باشد. اين عناصر معمولا شامل كربن، منگنز، سيليسيم، نيكل، كرم ، واناديم، موليبدن،  تيتانيوم، نيوبيم  و آلومينیوم هستند.
 درصد کربن فولاد همواره از 7/1 درصد کمتر است. البته در مقیاس صنعتی، درصد کربن موجود در فولادها معمولا در حد دهم درصد است.

چدن آلياژي از آهن و كربن است كه عموما 2 تا 4 درصد كربن و 1 تا 3 درصد سیليسيم دارد.

برای دانلود جزوه اموزشی نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد, کلید فولاد key to steel, اموزش کار با key to steel, دانلود جزوه, اموزش نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392ساعت 20:23  توسط spow  | 

روشهای نمونه گيری و تعيين حجم نمونه Sampling

برگرفته از كتاب روش هاي تحقيق در علوم رفتاري، تاليف دكتر زهره سرمد، عباس بازرگان و الهه حجازي. 1376، موسسه نشر آگه، تهران.

روشهاي نمونه گيري:

روشهاي نمونه گيري آماري كه عموما در تحقيقات و پژوهشهاي كاربردي مورد استفاده قرار مي گيرد، به قرار زير است:

نمونه گيري تصادفي ساده:

در اين نوع نمونه گيري به هر يك از افراد جامعه احتمال مساوي داده مي‌شود تا در نمونه انتخاب شود. به عبارت ديگر اگر حجم افراد جامعه N  و حجم نمونه را n   فرض كنيم، احتمال انتخاب هر فرد جامعه در نمونه مساوي n/N  است.  انتخاب نمونه تصادفي ساده را به دو شيوه مي‌توان انجام داد: شيوه اول به صورت قرعه كشي و شيوه دوم با استفاده از جدول اعداد تصادفي.

براي انتخاب يك نمونه تصادفي ساده به شيوه قرعه كشي بايد با توجه به چارچوب نمونه گيري از ميان افراد جامعه يك نمونه به حجم نمونه مورد نظر از ميان افراد فهرست شده به حكم قرعه انتخاب كرد.

در شيوه دوم، بايد حجم جامعه مورد نظر را N   قرار داد. سپس به تعداد ارقام تشكيل دهنده حجم جامعه ، ستون يك رقمي در جدول اعداد تصادفي منظور داشت (مثلا حجم جامعه 50 شامل دو رقم است بنابراين دو ستون يك رقمي در جدول اختيار مي كنيم). پس از آن يك نقطه شروع به طور تصادفي براي انتخاب واحدها اختيار كرد. سرانجام عمل انتخاب را از اين نقطه آغاز كرده و هر عددي كه كوچكتر يا مساوي N باشد را به عنوان نمونه انتخابي منظور داشت.

نمونه گيري طبقه اي:

در نمونه گيري طبقه اي، واحدهاي جامعه مورد مطالعه در طبقه هايي كه از نظر صفت متغير همگن تر هستند، گروه بندي مي شوند، تا تغييرات آنها در درون گروه ها كمتر شود. پس از آن از هر يك از طبقه ها تعدادي نمونه به صورت تصادفي انتخاب مي‌شود. معمولا براي طبقه بندي واحدهاي جامعه، متغيري به عنوان ملاك در نظر گرفته مي‌شود كه با صفت متغير مورد مطالعه بستگي داشته باشد.

براي مثال به منظور بررسي نسبت قبول شدگان در پايه پنجم آموزش ابتدايي در شهر تهران و رابطه آن با محل جغرافيايي دبستان، مي‌توان ابتدا دبستان هاي شهر تهران را بر حسب محل دبستان به پنج طبقه تقسيم كرد: طبقه يك شامل دبستان هاي شمال غربي، طبقه دوم دبستان هاي شمال شرقي، طبقه سوم دبستان هاي مركزي شهر، طبقه چهارم دبستان هاي جنوب غربي و طبقه پنجم دبستان هاي جنوب شرقي. پس از آن از هر طبقه تعدادي دبستان به روش تصادفي ساده انتخاب كرد.

در نمونه گيري طبقه اي حجم نمونه (n) را به شيوه هاي مختلف مي‌توان ميان طبقه ها تقسيم كرد. ساده ترين شيوه، تقسيم مساوي تعداد نمونه ميان طبقه هاست. ساير شيوه ها شامل انتساب بهينه و انتساب متناسب است. در انتساب متناسب به تناسب حجم هر طبقه، حجم نمونه در آن طبقه تعيين مي‌گردد.

نمونه گيري خوشه اي:

در صورتي كه فهرست كامل افراد جامعه مورد مطالعه در دسترس نباشد مي‌توان افراد جامعه را در دسته هايي خوشه بندي كرد. سپس از ميان خوشه ها به تصادف نمونه گيري به عمل آورده و تمام حجم خوشه را سرشماري مي كنيم. براي اين منظور فهرستي از اين خوشه ها تهيه مي‌شود و از آن به عنوان چارچوب نمونه گيري استفاده مي‌شود.

نمونه گيري خوشه اي در صورتي كارآمدتر از نمونه گيري تصادفي ساده است كه چارچوب نمونه گيري (فهرست كامل افراد جامعه) در دسترس نباشد، اما با تشكيل مجموعه هايي از افراد، بتوان خوشه هايي تشكيل داد و فهرست خوشه ها را به سهولت به دست آورد. بايد توجه داشت كه هر چه حجم خوشه ها افزايش يابد و تشابه افراد آن از نظر صفت متغير مورد بررسي بيشتر باشد، دقت نمونه گيري خوشه اي كمتر مي‌شود.

تعيين حجم نمونه:

اخذ تصميم درباره حجم نمونه, از لحاظ تامين ميزان دقت نتايج نمونه گيری و صرفه جويي در مقدار وقت و هزينه, از اهميتی خاص برخوردار است. بديهی است که بزرگ بودن حجم نمونه موجب صرف هزينه و وقت زياد, و کوچک بودن حجم نمونه موجب عدم دقت کافی برآوردها می شود. سعی ما بر اين است که در چارچوب اطلاعات موجود و با توجه به وقت و هزينه ممکن و دقت لازم, مناسب ترين حجم ممکن نمونه را انتخاب کنيم.

بدين ترتيب برای تعيين حجم نمونه به سراغ علم آمار می رويم و حجم نمونه را با در نظر گرفتن ميزان دقت و سطح اطمينان مورد نظر محاسبه می کنيم.

براي تعيين تعداد نمونه مورد نياز جهت برآورد پارامتر مورد نظر (براي مثال نسبت يك صفت خاص در جامعه، مانند نسبت معلمان ورزشكار) بايد ميزان اشتباه مجاز در برآورد پارامتر را در نظر گرفت.

جهت تعيين حجم نمونه در هر پژوهش خاص، بايد با توجه به شرايط آن پژوهش و نمونه اوليه تصميم گيري نمود كه ذكر آن از حوصله اين مجال خارج است.

فايل زير را دانلود کرده و از آن به عنوان نرم افزار محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران بهره ببريد:


دانلود کنید.


برچسب‌ها: روشهای نمونه گيری و تعيين حجم نمونه Sampling, تعیین حجم نمونه پژوهش, تعیین حجم نمونه در پرسشنامه, نمونه گیری اماری نمونه گیری احتمالی دانلود فرمول ک, روش نمونه گیری
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1392ساعت 12:24  توسط spow  | 

جایگاه توسعه مدیریت در تعالی سازمان

چکیده

توسعه مدیریت، فرایندی است که طی آن سطح دانش، مهارت و اطلاعات سطوح سه‌گانه مدیریت (مدیران عالی، مدیران میانی، مدیران عملیاتی و سرپرستان) ارتقا یافته و موجبات استقرار شرایط لازم برای تکامل مجموعه استعدادها و توانایی‌های این رده، فراهم خواهد شد. مدل تعالی سازمانی، ابزار عملیاتی قوی است که می‌تواند برای مقاصد مختلفی توسط سازمان‌ها به کار گرفته شود. باید دقت کرد که تعالی سازمانی، برداشتی نظری و تئوریک نیست بلکه کسب و ارائه نتایج ملموس و قابل مشاهده‌ای است که مبتنی‌بر شواهد بوده و پایداری و دوام داشته باشد.

معرفی مدل تعالی عملکرد می‌تواند در صدر برنامه‌های توسعه مدیریت قرار گیرد اما هر چه در برنامه‌ریزی برای توسعه اجزای سیستم (از جمله مدیریت) کوشا باشیم به همان میزان نیز دستیابی به تعالی سازمانی، محقق خواهد شد.

مقدمه

هدف غایی هر سیستم انسانی، حرکت در جهت پیشرفت، تکامل و تعالی است و تکامل و تعالی آن به رشد، پیشرفت، توسعه و تکامل اجزای آن بستگی دارد. دهه آینده، مرحله گذار بسیار حساسی برای اقتصاد، صنعت و تجارت ایران است. وظایف و مسئولیت‌های دولت‌ها در قبال جامعه غالباً به وسیله سازمان‌های دولتی، صنعتی و بازرگانی موجود در جوامع، انجام می‌شود و منابع انسانی، عاملی مهم برای تحقق اهداف این سازمان‌ها به شمار می‌روند. در حقیقت، نیروهای انسانی سازمان‌های یاد شده را به سوی اهداف مورد نظر سوق می‌دهند و زمانی که آنها به اهداف خود نائل شوند، موجبات دستیابی جامعه و سرانجام دولت‌ها به اهداف خود را فراهم می‌کنند. سازمان‌ها، نیازمند مدیرانی نواندیش و متعهد هستند که با همه سختی‌ها و شرایط حاکم بر دنیای کنونی بتوانند رشد و تعالی سازمان خود را ادامه دهند، از تکنیک‌های نوین مدیریتی، متناسب با فرهنگ کشور استفاده کرده و بپذیرند که نیروی انسانی، بزرگ‌ترین سرمایه آنهاست. برای تصحیح جهان‌بینی سازمانی نیروی انسانی، ابتدا باید مدیران آن سازمان، عملکرد و نحوه برخورد خود را با دیگران، تصحیح کنند، مدیر هنگامی می‌تواند در راستای اهداف کلی و راهبرد سازمان، هماهنگی‌های لازم بین بخش‌های مختلف ایجاد کند که ضمن توسعه و بهبود توانایی‌های مدیریتی، سطوح مختلف زندگی خود را کنترل کرده و توانایی خود تدبیری را کسب کرده باشد، در غیر این صورت انتظار اعمال مدیریتی صحیح و موفق از او ناصواب است.
در این مقاله، با هدف بررسی نقش توسعه مدیریت در تحقق تعالی سازمان، مطالبی پیرامون توسعه مدیریت، تعاریف، ابزار، اجزا و... مباحثی نیز درباره تعالی سازمانی ارائه خواهد شد.

توسعه مدیریت

افزایش فضای رقابتی با ورود تدریجی کشورمان به عرصه تجارت جهانی، پیشبرد سیاست خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری دولت، شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زند که پویایی و بقای سازمان‌ها را به تدریج به تابعی از شایستگی آنها تبدیل می‌کند. از دیگر سو، امروزه دسترسی به اطلاعات و دانش، آموزش و ارتباطات، نقش حیاتی در زندگی فردی و اجتماعی، پیشرفت‌های انسانی و نیل به توسعه همه جانبه، ایفا می‌کند. اطلاعات، به عنوان پیش نیاز دانش و شناخت و آگاهی، یکی از اساسی‌ترین مؤلفه‌های تأثیرگذار در نیل به توسعه انسانی تلقی می‌شود. مدیران با کمک آموزش می‌توانند به دانش و مهارت‌های مدیریتی نائل آیند و نیز از طریق آموزش و پروش در یک سازمان می‌توان به توسعه و تأمین مدیریت، دست یافت، فرایندی که طی آن سطح دانش، مهارت و اطلاعات سطوح سه‌گانه مدیریت (مدیران عالی، مدیران میانی، مدیران عملیاتی و سرپرستان) ارتقا یافته، موجبات استقرار شرایط لازم برای تکامل مجموعه استعدادها و توانایی‌های این رده را فراهم خواهد کرد.
توسعه مدیریت، عبارت است از: فرایند اصلاح یک یا چند جنبه مدیریت سازمان که هدف از آن، اصلاح اثربخشی مدیران، از طریق آموزش آنان برای کسب نظر و آشنایی با اهداف و خط‌مشی سازمان، توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای ایفای نقش مؤثر است. بنابراین، آموزش یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه مدیریت، به خصوص مدیریت منابع انسانی است و علت این است که سرنوشت هر چیزی به کیفیت عامل انسانی، پیوند خورده است.
امروزه با وجود پیدایش مکتب‌های مختلف مدیریتی و تحریر کتاب‌ها و مقالات مختلف در این زمینه و همچنین تأثیر مدیریت علمی در انقلاب صنعتی و فراصنعتی، هنوز مشاهده می‌شود که بسیاری از مدیران بخش‌های مختلف، کارشناسانی (مهندسان) هستند که در رشته فنی خاصی، تحصیل و تجربه دارند اما آگاهی لازم علم مدیریت را ندارند. این امر موجب تداخل وظیفه و گاه فعالیت نامربوط و عدم تخصصی شدن و آشفتگی امور شده است. این مسئله، نشان‌دهنده عدم تعریف درست و شناخت صحیح از مدیر و مدیریت در جامعه است.
برای کسانی که اطلاعات پایه‌ای در زمینه مدیریت ندارند و به دلیل مقاصد، منافع شخصی و یا سیاسی و یا موقعیت شغلی به آن اهمیت نمی‌دهند، زمینه شناخت درست از این علم و تعریف و طراحی شیوه‌های مدیریتی برای بخش‌های مختلف و همچنین فعالیت و مطالعه و انگیزش در جهت شکوفایی این مقوله، مورد توجه قرار نگرفته است. با توجه به ماهیت حرفه مدیریت و عوامل مختلف تأثیرگذار در آن، امکان تعریف مشخص و شناخت درست، تعیین دامنه، نوع و چگونگی فعالیت‌ها و حدود اختیارات در سطوح مختلف، عینیت بخشیدن و تجسم عملکرد مدیر به سهولت حرفه‌های دیگر نیست. از نظر جایگاه علمی می‌توان گفت علم مدیریت در تقسیم‌بندی و طبقه‌بندی علوم مختلف بیش از آنچه که تاکنون مطرح شده است، رابطه تنگاتنگ با علوم انسانی، تجربی و حتی علوم دیگر دارد.
در اینجا اشاره به برخی چالش‌ها که فراروی نظام اداری کشور قرار دارد، ضروری به نظر می‌رسد:
تمرکز و عدم تمرکز: عدم تناسب میان اختیارات و مسئولیت‌های محوله به مدیران، نبود حد بهینه‌ای از تمرکز و عدم‌تمرکز در اداره امور کشور، غیرذاتی بودن اختیارات مقامات محلی و تمرکز یبش از حد اختیارات در حوزه‌های مرکزی، باعث کاهش کیفیت تصمیمات اتخاذ شده و پرداختن به امور غیرضروری در دستگاه‌های اجرایی شده است.
عدم استفاده از الگوها و نظام‌های جدید مدیریتی، در اداره امور کلان کشور: فقدان نظام ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی و پیگیری تحقق اهداف، برنامه‌ها و نتایج مورد انتظار، منطقی نبودن زمان تصدی مدیریت در دستگاه‌های اجرایی، عدم قانونمندی و ضابطه‌گرایی و شایسته سالاری در انتصاب و ارتقای کارکنان و عزل و انتصاب و تغییر مدیران از جمله، مهم‌ترین چالش‌های نظم اداری و اجرایی کشور در بخش مدیریت است.
منابع انسانی: نظام اداری در جذب و نگهداری کارکنان توانمند، کارامد و متخصص از توانایی‌های لازم، برخوردار نیست. عدم استقرار نظام رقابتی در جذب و انتخاب نیروی انسانی، وجود مجاری و طرق مختلف ورود به خدمات دولتی و غیرقابل مهار شدن توسعه کمی بخش غیردولتی با توجه به محدود بودن منابع کشور باعث کاهش میزان حقوق و دستمزد کارکنان دولت به منظور جبران خدمت، کاهش انگیزه و عدم توفیق در جذب نیروهای توانمند و متخصص شده است. نظام ارزشیابی کارکنان دولت به منزله ابزاری برای ترغیب و تشویق کارکنان به انجام وظایف در سطح کمی و کیفی مطلوب و ارتباط آن با روند پیشرفت شغلی و سرنوشت استخدامی از کارامدی کافی برخوردار نیست.
- استفاده از رویه‌ها و روش‌های منسوخ: عدم گرایش به تحول و نوسازی در شیوه‌های انجام کار و در نتیجه غیرمنطقی و طولانی بودن سیر مراحل و فرایندهای انجام کار، فقدان زمان‌بندی انجام امور، تأکید بیش از حد بر سازوکارهای کنترلی و حاکمیت رابطه به جای ضابطه از دیگر چالش‌های بخش اداری و فرایندهای انجام کار به شمار می‌آید.
- قوانین و مقررات: روح حاکم بر قوانین و مقررات اداری و استخدامی به شکلی است که کارکنان بعد از استخدام، هیچ نیازی به تلاش و تحرک در خود احساس نمی‌کنند.
برای رفع چالش‌های ذکر شده، راه‌حل‌های زیر پیشنهاد می‌شود:
1. برخورداری دولت از نظام تصمیم‌گیری شایسته و مؤثر در سطوح مختلف و تحقق حد مطلوبی از ترکیب عقلانیت و دموکراسی در نظام‌ها، نهادها و مراجع تصمیم‌گیری.
2. تمرکززدایی در نظام، مدیریت امور، طی مراحل توزیع اختیار و نهادینه‌سازی فرایندهای غیرمتمرکز تصمیم‌گیری، ایجاد ظرفیت برای استقرار مدیریت متمرکز سالم، شایسته و مطمئن در جهت تعالی اهداف توسعه کشور و تقسیم عادلانه و مؤثرتر نقش مسیریابی، هدف‌گذاری و اعطای اختیار به مدیران در قلمروهای مدیریتی خود.
3. قانونمندی، مشارکت‌جویی، مشارکت‌پذیری، عدالت‌جویی، کارآفرینی و توسعه فضای اجتماعی قابلیت‌زا و کارآفرین، شایسته‌گرایی و دانش‌گرایی.
4. ایجاد نظام اداری و مدیریت پذیرای بهره‌گیری از دانش و فناوری اطلاعات و بهره‌مندی از آن در حوزه‌های دارای اولویت از نظر توسعه مدیریت.
5. متمرکز شدن بر کیفیت، سرعت، شفافیت، سلامت و کارایی در اداره و ارزیابی امور.
6. توسعه ظرفیت‌ها و استعدادهای سیستم مدیریت برای تعامل بیشتر، افزایش مشارکت و جلب همکاری و همراهی بخش‌های مختلف در توسعه و تعالی، اداره امور و حمایت و پشتیبانی آنها در ضمن انجام نقش هدایتی و نظارت فعال و شایسته خود.
7. برخورداری نظام اداری از سامانه‌ها
خط‌مشی‌ها و الگوهای نوین و روزامد مدیریت منابع انسانی و سرمایه‌های فکری و تکمیل آن با ضرورت‌هایی نظیر: تعهد، پایبندی، ماندگاری، سختکوشی و بهره‌وری نیروهای دانشی، سرامد و ارزش‌افزا و مدیریت مؤثر نیروهای مازاد، غیرلازم و غیرکارامد.

نیازهای مطرح شده در توسعه مدیریت

دلایلی که برنامه‌ریزی دقیق در توسعه مدیریت را الزامی می‌کند طبیعت کار مدیر و سرپرست است که بسیار پیچیده و مشکل بوده و معمولاً تهیه و تنظیم فرم‌های شرح شغل کامل، بویژه برای مدیران عالی سازمان‌ها، امری بس دشوار است. به هر حال شاید به جرئت بتوان گفت که نسخه‌ای پیچیده، یک دست و بی‌عیب برای توسعه مدیریت و سرپرستی وجود ندارد. هر سازمانی باید متناسب با هدف و مسائل داخلی و محیطی خود، دوره‌های آموزشی لازم را برای تعالی مدیران و سرپرستان خود طراحی و منابع تأمین بودجه آن را مشخص کند. سازمان‌هایی که معمولاً برنامه‌های منظمی برای آموزش و توسعه مدیریت دارند، از فنون گوناگونی برای فلسفه و نگرش خود نسبت به مسئله توسعه منابع انسانی استفاده می‌کنند. در شکل شماره یک نیازهایی که در توسعه مدیریت مطرح می‌شود، اشاره شده است.


مهارت‌های تصمیم‌گیری را می‌توان با استفاده از روش تمرین‌های داخل کازیه، بازی‌های مدیریت و بررسی قضایای اداری و مطالعات موردی، ایجاد کرد. مهارت‌های فردی با استفاده از روش‌های نقش‌آفرینی، مدل‌های رفتاری، آموزش حساسیت، تجزیه و تحلیل رفتارهای متقابل و ساختارهای بینشی قابل حصول است. دانش شغلی را نیز که یکی از نیازمندی‌های اساسی مدیران است باید از طریق تجربه حین کار، استاد شاگردی و مطالعات مربوطه به دست آورد. دانش سازمانی را می‌توان با چرخش در مشاغل و مدیریت چند جانبه کسب کرد. نیاز به معلومات عمومی از طریق دوره‌های ویژه، جلسات اختصاصی و مقالات منتخب و نیازهای ویژه انفرادی مدیران با استفاده از برنامه‌های اختصاصی و گروهی تأمین می‌شود.

ابزار توسعه مدیریت

در این بخش به برخی اهرم‌ها و ابزار توسعه مدیریت اشاره می‌شود:
- کانون‌های ارزیابی: کانون ارزیابی بر محل فیزیکی خاصی دلالت ندارد بلکه فرایندی است که براساس آن به سازمان‌ها در تصمیم‌گیری کم خطاتر و دارای اعتباری بیشتر برای انتخاب، انتصاب و ارتقای کارکنان کمک می‌شود. هدف عمده کانون، سنجش خصایص افراد تحت ارزیابی در تطبیق آنها با مجموعه‌ای از شایستگی‌های مورد نیاز شغلی است. این شایستگی‌ها، بیانگر آنند که کدام ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و نگرش‌ها برای موفقیت در روند شغل، ضروری هستند.
- جذب و پرورش نخبگان: اقدام به جذب نخبگان، یکی از روش‌هایی است که تحقق مأموریت توسعه مدیریت را امکان‌پذیر می‌کند.
یادگیری و دانایی، در سازمان‌های آینده، محور اساسی تولید کالاها و خدمات و به‌طور کلی ایجاد ارزش افزوده است، سازمان‌ها می‌بایست با جذب دانشجویان ممتاز و نخبه دانشگاهی، پرورش آنان در محیط کار و باور کردن استعدادهای آنان پیوند میان علم و یادگیری سازمانی را به طور بنیادی، پیگیری کنند.
- تربیت مدیران آینده: در شرایط محیطی پیچیده، غیرقابل پیش‌بینی و رقابتی کسب و کار، دیگر نمی‌توان به صورت آزمون و خطا افراد را به مشاغل مدیریتی منصوب کرد. بلکه باید با دوراندیشی و آینده‌نگری، به‌طور عملی مدیران آینده را کشف و در برنامه‌های آموزشی و پرورشی ویژه، قابلیت آنان را (و نه ضعف‌های آنان را) توسعه داده و آنها را برای مناصب مدیریتی در آینده آماده کرد.
تربیت مدیران آینده از مهم‌ترین راهکارهای توسعه مدیریت و سازمان‌ها به شمار می‌رود و از این طریق، مقاصدی نظیر شایسته سالاری، ایجاد انگیزه برای رشد و ارتقا، ایجاد انگیزه برای ماندگاری کارشناسان در سازمان‌ها و ایجاد محیط رقابتی سالم در محیط کار، دنبال می‌شود.
- استخدام همکاران با درجه عالی: این امر را می‌توان در یک کلام خلاصه کرد و آن استخدام افراد شایسته است. معیارهای شایستگی عبارتند از: برخورداری از دانش بیشتر، مهارت بالاتر، کارایی افزون‌تر، وفاداری بیشتر به سیستم، دلسوزی بیشتر از دیگران، قابلیت سازگاری بیشتر با محیط سازمان و هماهنگ با اهداف آن و گروه‌گرا بودن.
- مشاوره مدیریت: پیچیدگی سازمان‌ها از سویی متأثر از تنوع و تعداد اجزای درونی و عوامل محیطی آنهاست و از دیگر سو، نتیجه شتاب تغییرات این عوامل است. هر قدر سازمان‌ها، اتکای بیشتری بر ابزار و روش‌های معین و استاندارد داشته باشند از قطعیت و قابلیت مدیریت بیشتری برخوردارند. ناکامی بسیاری از مدیریت‌ها، معلول ناهمخوانی نگرش و رفتار جزم‌اندیش مدیران و سیستم‌های مکانیکی تحمیل شده به سازمان‌ها با واقعیت غیرجزمی آنهاست. سازمان‌ها برخلاف ماشین‌ها و سیستم‌های مکانیکی، دارای اراده و آرمان هستند. مدیریت بر آنها، دانش، بینش و مهارت متناسب با ماهیت آرمان‌گرایانه آنها را می‌طلبد. نمی‌توان انتظار داشت که همه مدیران در همه سطوح، واجد این دانش‌ها، بینش‌ها و مهارت‌ها باشند و همواره گنجینه‌ای از تجربیات موفق و ناموفق مدیریتی را در سوابق شخصی خود داشته باشند. مشاوران حرفه‌ای مدیریت، در کشورهای صنعتی این نیاز را برآورده می‌کنند. آنان با استفاده از تجربیاتی که از بنگاه‌ها و مؤسسات گوناگون به دست می‌آورند و بینش مهارتی که در تشخیص مسائل و ارائه راهکارها دارند و از آنجا که در بیان کاستی‌ها و معرفی فرصت‌های پیش روی مؤسسات آزادند، می‌توانند یاری‌رسان مدیران در شرایط دشوار و پیچیده و بحرانی سازمان‌ها باشند و مدیران را در تحقق آرمان‌هایشان همراهی کنند.
بنابراین، توسعه مشاوره مدیریت یکی از الزامات توسعه مدیریت در کشور و سازمان‌هاست. هر قدر سازمان‌ها و محیط آنها متغیرتر، متنوع‌تر و پرچالش‌تر باشد این ضرورت بیشتر خواهد بود. علاوه‌بر ابزار و اهرم‌های پیش گفته، عواملی نظیر: برون‌سپاری، ابزار و فناوری‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اداری، آموزش و... را نیز می‌توان در زمره ابزار توسعه مدیریت محسوب کرد.

راهکارهای بهبود و توسعه مدیریت

منابع انسانی مولد و منابع سرمایه‌ای از اهمیتی ویژه برخوردارند. توسعه مدیریت و منابع انسانی در ابعاد مختلف آن می‌تواند مستقیماً در رشد و توسعه اقتصادی کشور تأثیرگذار باشد. همان‌گونه که «ماتسوشیتا» دانشمند ژاپنی می‌گوید: «نخست انسان بساز، کالای خوب خودش ساخته می‌شود».
برای بهبود و توسعه مدیریت، راهکارها و پیشنهاداتی به شرح زیر مطرح است:
1. نوسازی در مدیریت از طریق تدوین آزمون‌های شایستگی به صورت جامع و کاربردی برای مدیران فعلی (رؤسا سرپرستان، فرماندهان و...) به صورت کتبی، علمی و شفاهی و تشخیص مدیر از غیرمدیر.
2. احیاء تفکر سیستمی
3. ضابطه‌مند کردن انتخاب مدیران از طریق اعمال فرایند منطقی در گزینش (انتخاب استراتژیک)، آموزش، ارتقا و استفاده از افراد برای اداره قسمت‌های مختلف
4. اگر مدیریت را به عنوان یک تخصص شناختیم دیگر نباید اداره بخش‌ها، دوایر، ادارات و سازمان‌ها را به مدیران اسمی واگذار کنیم
5. تعیین استانداردها و شاخص‌های لازم برای مدیران و اعطای گواهینامه و تأییدیه برای واجدین این استانداردها
6. تعیین جایگاه مشخص برای مدیریت در بین علوم، فنون، حرفه‌ها و هنر. توضیح اینکه مدیریت، تمامی این جنبه‌ها را داراست
7. فعال کردن بخش تحقیق و پژوهش در زمینه‌ها و رشته‌های مدیریت و ایجاد بورس تحقیق و حفظ حقوق واقعی پژوهشگران
8. درک ضرورت توسعه مدیریت و امکان‌سنجی و پرهیز جدی از روزمرگی در مدیریت
9. تجزیه و تحلیل ساختار فعلی مدیریت در سطوح مختلف از طریق تشکیل کمیته‌های تجزیه و تحلیل توسط کارشناسان و تحلیل‌گران طراز اول
10. انتخاب بازرس مدیر برای نقد مدیران فعلی و نظارت مستمر و مداوم بر کار مدیران در مقاطع زمانی مختلف، ارتقاء یا تنزل مقام آنها
11. توجه دقیق و اهمیت به مسئله بازخورد در مدیریت از قبیل پیشنهادات، راه‌حل‌ها، واکنش‌ها و غیره.
12. تدوین نظام‌نامه جامع مدیریتی
13. انجام تبلیغات در سطح ملی برای کمک به شناسایی و بهبود نگرش‌ها در مورد مدیریت. از آنجا که مدیریت صحیح، کیفیت اداره امور را افزایش می‌دهد راه توسعه و آبادانی کشور از مدیریت صحیح می‌گذرد.
توانمندسازی سیستم اگر با ابزار مدیریت و از طریق توسعه مدیریت و توسعه منابع انسانی و نظام‌های مدیریتی به دست آید، ماندگارتر و شاید با هزینه کمتر میسر شود و انتظار نتایج فوری نباید ما را از این راه (توسعه مدیریت)، منصرف کند.

تعالی سازمانی

آنچه به عنوان سؤال بزرگ، فراروی سازمان‌ها قرار دارد این است که با چه ابزاری و چگونه می‌توان ضمن بررسی موارد مختلف، به شکل جامع تمام نقاط قوت و حوزه‌های قابل بهبود را شناسایی و خود را برای حضوری موفق در عرصه رقابت آماده کرد. امروزه اندیشمندان و متفکران بهره‌وری بر مدیریت کیفیت جامع به عنوان راه‌حل فراگیر برای افزایش کارامدی سازمان‌ها از طریق ایجاد سیستمی در مدیریت که ضامن انجام کارها به‌طور صحیح، مداوم و در همه سطوح و زوایای سازمان باشد تأکید دارند. در چارچوب توجه به مدیریت کیفیت جامع، مدل‌های تعالی سازمان به عنوان ابزاری برای استقرار سیستم‌ها و نظام‌های مختلف مدیریتی در سازمان‌ها و نیز ابزاری برای سنجش میزان موفقیت آنها در استقرار این نظام‌ها معرفی شده‌اند. به کارگیری این مدل‌ها در سازمان‌های مختلف، نشان‌دهنده رشد قابل توجهی است که در شاخص‌های عملکرد آنها اتفاق افتاده است. صرف‌نظر از اینکه سازمان در چه بخشی فعالیت می‌کند و اندازه آن در مقیاس‌های اقتصادی چقدر است، برای اینکه بتواند به موفقیت دست یابد، باید چارچوب مدیریتی مناسب را برای خود انتخاب کند. مدل تعالی سازمانی، ابزار عملیاتی قوی است که برای مقاصد مختلف سازمان‌ها به کار می‌رود. تعالی سازمانی، برداشت نظری و تئوریک نیست بلکه کسب و ارائه نتایج ملموس و قابل مشاهده‌ای است که مبتنی‌بر شواهد بوده، پایداری و دوام داشته باشد.
در پاسخ به نیاز سازمان‌ها برای عملکرد برتر، دانش مدیریت توسعه یافته و فنون و نظام‌های گوناگون مدیریتی عرضه شده است که در ارتقای بهره‌وری نیز نقش ارزنده و شایسته ایفا کرده است. در دهه‌های اخیر، سرعت و تنوع، توسعه علوم و فنون و نظام‌های مدیریت به حدی بوده که نوعی آشفتگی ذهنی و دشواری انتخاب در واحدهای کسب و کار ایجاد کرده است. مدل‌های تعالی کسب و کار، در پاسخ به این نیاز شکل گرفته‌اند که مجموعه فنون و نظام‌های مدیریتی را در قالبی یکپارچه و سازگار با عملکردهای مؤثر و کاربردی آسان در اختیار بنگاه‌ها قرار دهند.
دستیابی به تعالی، مستلزم تعهد مدیریت و پذیرش مفاهیم اساسی است. این مفاهیم از پیکره علمی- که به مدیریت کیفیت جامع معروف است- به دست می‌آید و عبارتند از: نتیجه‌گرایی، مشتری‌گرایی، رهبری و پایداری هدف، مدیریت بر مبنای فرایندها و واقعیت‌ها، توسعه و مشارکت کارکنان، یادگیری، نواوری و بهبود مستمر، توسعه مشارکت همکاران و پاسخگویی عمومی. یکی از روش‌هایی که مدل تعالی سازمانی را تعریف می‌کند بها دادن به خلاقیت کارکنان است. مدل‌های تعالی سازمانی به عنوان ابزاری فراگیر و با نگرش جامع به تمامی زوایای سازمان‌ها به کمک مدیران می‌آیند تا آنها را در شناخت دقیق‌تر سازمان یاری کنند. این مدل‌ها برای سنجش و مقایسه عملکرد سازمان‌ها نیز به کار می‌روند و سازمان را قادر می‌سازند تا میزان موفقیت‌های خود را در اجرای برنامه‌ها در مقاطع زمانی مختلف، ارزیابی کنند، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و پروژه‌هایی را تعریف کنند و به سمت تعالی، سوق دهند.

مدل‌های تعالی سازمانی

با توجه به اینکه همه مدل‌های تعالی عملکرد براساس عناصر و ارزش‌های مدیریت کیفیت جامع TQM شکل گرفته‌اند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که این مدل‌ها در حال حرکت به یک سمت و سو بوده و همگی جهت‌گیری یکسانی را دنبال می‌کنند. به همین دلیل در این مقاله برای آشنایی بیشتر به اختصار به سه مدل از شناخته شده‌ترین مدل‌های تعالی عملکرد اشاره می‌شود:

1. مدل دمینگ: برترین جایزه بهبود کیفیت در ژاپن، جایزه دمینگ است. این جایزه در سال 1951، توسط انجمن مهندسان و دانشمندان ژاپن به پاس قدردانی از خدمات دکتر «ادوارد دمینگ» در کنترل کیفیت و تحت تأثیر نظرات و عقاید وی طرح‌ریزی و پیشنهاد شد. این جایزه از قدیمی‌ترین جوایز کیفیت و بهره‌وری در سطح جهان است که با توجه به تئوری‌های جدید مدیریت و شرایط نوین اقتصادی، به منظور بهبود وضعیت صادرات کشور ژاپن از طریق بهبود کیفیت محصولات، ترویج کنترل کیفیت جامع (TQM) در بین صنایع، شناخت راهبردهای موفقیت‌آمیز در امر کیفیت و ارتقای آگاهی درباره اهمیت و روش‌های مدیریت کیفیت شکل گرفت. هدف کیفیت از نظر دمینگ آن است که «باید تأمین‌کننده نیازهای مشتریان برای حال و آینده باشد».

2. مدل تعالی عملکرد بالدریج: در سال 1978 و به دنبال مطالعات انجام شده در وزارت بازرگانی امریکا درباره علل توفیق ژاپن در مقایسه با امریکا، جایزه ملی کیفیت امریکا تهیه و با توجه به نقش «مالکوم بالدریج» در تهیه آن، به نام جایزه ملی کیفیت «مالکوم بالدریج» نام‌گذاری شد. معیارهای مدل بالدریج بر مبنای یک سری ارزش‌های محوری و مفاهیم اساسی و در جهت تحقق آنها تنظیم شده است. این ارزش‌ها عبارتند از: رهبری آرمانگرا، مشتری‌گرایی، یادگیری فردی و سازمانی، ارزش‌گذاری به کارکنان و شرکا، سرعت عمل و انعطاف‌پذیری، تمرکز بر آینده، مدیریت نواوری، مدیریت برمبنای واقعیات، مسئولیت‌پذیری عمومی و شهروندی، تمرکز بر نتایج و ایجاد ارزش و نگرش سیستمی. در مدل تعالی عملکرد بالدریج، 7 حوزه بررسی می‌شود و هر حوزه به چند معیار تقسیم می‌شود. در هر معیار نیز زمینه‌های ویژه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد.

3. مدل تعالی عملکرد اروپایی: در سال 1988، چهارده شرکت بزرگ اروپایی در راستای ایجاد جایزه‌ای در سطح اروپا در مورد اصول و چارچوبی در زمینه دستیابی به تعالی سازمان به توافق رسیدند که به سرعت در سطح اروپا و دیگر کشورها مورد استقبال روزافزون قرار گرفت و در حال حاضر به رایج‌ترین مدل تبدیل شده است و شامل موارد زیر است: نتیجه‌گرایی، تمرکز بر مشتری، رهبری و اتفاق نظر، مدیریت براساس واقعیات و فرایندها، مشارکت و توسعه کارکنان، بهبود و نواوری و یادگیری مستمر، توسعه شراکت و مسئولیت‌های عمومی.
در این مدل، 9 حوزه مورد توجه است که پنج حوزه در رابطه با رویکردهایی است که ایجادکننده توانمندی‌ها و قابلیت‌های مورد نیاز سازمان است. به همین علت «توانمندسازها» نام‌گذاری شده‌اند. چهار حوزه دیگر به بررسی نتایج حاصل از به‌کارگیری رویکردها پرداخته و به نام «نتایج» شناخته می‌شوند.
اهدافی که از استقرار مدل تعالی سازمانی EFQM دنبال می‌شود، در گرو مدیریت مناسب فرایندهای یاد شده است که در حوزه مدیریت تعالی سازمانی تعریف می‌شود.

نتیجه‌گیری

مدیریت، در سازمان دارای دو وجه است: یک وجه آن به «اهداف سازمان» بر می‌گردد و وجهی دیگر به «اهداف کارکنان» منجر می‌شود. وظایف برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی و کنترل، از جمله وظایفی است که به‌طور مستقیم به «اهداف سازمان» منتهی می‌شوند و انگیزش و بسیج نیرو «افراد» را در رسیدن به اهدافشان کمک می‌کنند. بر این اساس، بهبود مدیریت یعنی توجه کردن به وظایف مدیر در جهت رسیدن به «اهداف سازمان».
به تعبیری دیگر، رشد، بالندگی و توسعه شاخص‌ها و پارامترهایی که برای تحقق توسعه مدیریت مورد نیاز است، هر کدام زمینه‌ساز تعالی سازمان و تحقق اهداف تعیین شده آن است. معرفی مدل تعالی عملکرد باید در صدر برنامه‌های توسعه مدیریت قرار گیرد و هر چه در برنامه‌ریزی برای توسعه اجزای سیستم (از جمله مدیریت) کوشا باشیم به همان میزان، دستیابی به تعالی سازمانی نیز محقق خواهد شد.


برچسب‌ها: جایگاه توسعه مدیریت در تعالی سازمان, مدل تعالی سازمان جوایز کیفیت, جایزه کیفیت مدیریت کیفیت الگوی بالدریج, ارزیابی عملکرد بهره وری کارایی تعالی سازمانی, تعالی سازمان
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1392ساعت 12:21  توسط spow  | 

تکنولوژی حفاری نفت و گاز با لیزر

حفاری سنگ لیزری با پرتو لیزر CO2 پالس قوی

لیرزهای کربن دی اکسید پرتوان به طور موفقیت آمیزی در حفاری یا برش مواد کار مهندسی از قبیل : فلزات ، پلیمرها و سرامیک ها در طول سالها به کار رفته است. آیا یک لیزر کربن دی اکسید میتواند به طور موثری در حفاری سنگ ها در یک چاه گاز عمیق به کار رود؟ تحقیق پیشنهاد شده توسط وزارت نیروی ایالات متحده آمریکا برای پاسخ دادن به این سوال اجرا شد. این مقاله نتایج بررسی استفاده از یک پرتو لیزر CO2 پالس قوی (فشار بالا) برای حفاری سنگها را گزارش خواهد کرد.دو مسیر خطی و سوراخ عمیق بر روی سنگ ها ایجاد شده اند.نیروی لازم برای جابه جا کردن یک حجم واحد سنگ ، نیروی ویژه ، تعیین شده است.نتایج آزمایش نشان میدهد که پرتو لیزر CO2 پالس قوی ، میتواند به طور موثری برای حفاری سوراخ هایی با قطر بزرگ و عمیق در سنگ های نفتی با کمک گاز تصفیه ، استفاده شود.
سه موج عمل لیزر CO2 :
لیزر CO2 به کار رفته در تحقیق میتواند تحت سه موج عملیاتی متفاوت : موج پیوسته (CW)  ، پالس نرمال (NP) و پالس فشار بالا (SPP).
موج CW :
وقتی لیزر دراین موج بکار میرود، به طور پیوسته یک پرتو لیزر در نیروی انتخابی مقدماتی و موج عرضی پرتو ، تولید میکند ، در کرکره ای محافظ در غیاب موقعیت بسته ، پرتو لیزر را به درون یک کمپرسی پرتو هدایت میکند در حالی که پرتو لیزر برای پردازش بکار نمیرود. این ویژگی کمکی گرم ، یک پرتو با کیفیت بالا و قابل اطمینان را تضمین مینمائد که میتواند در صورت لزوم ارسال گردد. کنترل زمان گشایش در کرکره ای میتواند زمان نوردهی نمونه به اشعه لیزر را کنترل کند.

نوشته سید مرتضی رضایی

برای دانلود متن کامل مقاله تکنولوژی حفاری نفت و گاز با لیزر به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تکنولوژی حفاری نفت و گاز با لیزر, مهندسی نفت حفاری میدان نفتی لیزر, لیزر, دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1392ساعت 21:7  توسط spow  | 

انواع شبکه در سیستم های قدرت

انواع شبكه ها

شبكه شعاعي يا باز، شبكه هاي مسدود يا رينگ يا حلقوي، شبكه مركب يا تار عنكبوتي.

الف) شبكه هاي شعاعي يا باز

شبكه هاي شعاعي شبكه هايي هستند كه در آنها هر مصرف كننده فقط از يك طرف تغذيه مي شود. در اين شبكه اگر قسمتي از شبكه معيوب گردد مصرف كنندگان تا برطرف شدن نقص بدون برق خواهند بود بنابراين مقدار خاموشي آنها بيشتر است. افت ولتاژ در انتهاي شبكه هاي باز نسبتاً زياد مي باشد اين شبكه براي نقاط كم جمعيت و روستاها كه قطع برق باعث خسارت مالي فراواني نمي شود استفاده مي گردد.

شبكه هاي مسدود يا رينگ يا حلقوي

شبكه رينگ شبكه اي است كه در آن هر مصرف كننده از دو طرف تغذيه مي شود. ضريب اطمينان چنين شبكه اي به طور توجهي بالا مي باشد زيرا از كار افتادن يكي از دو منبع تغذيه و يا قسمتي از خط تغذيه كننده شبكه همواره از سمت ديگر انرژي مي گيرد بنابراين ضريب اطمينان اين نوع شبكه بيشتر است. اين شبكه ها در شهرها و نقاط نسبتاً پر اهميت استفاده مي شود.


ج ) شبكه هاي مركب يا تار عنكبوتي

شبكه هايي هستند كه توسط آنها هر مصرف كننده حداقل از سه طرف تغذيه مي گردد و ظريب اطمينان اين شبكه ها بسيار بالا است و از نظر اقتصادي بسيار گران تمام مي شود. موارد استعمال اين شبكه ها براي شهرهاي بزرگ و نقاط حساس كه خاموشي آنها بسيار گران تمام مي شود، مي باشد.مقايسه شبكه هاي هوايي و زميني

خطوط انتقال و توزيع را ممكن است به صورت شبكه هاي هوايي يا زميني كشيده بوسيله موارد زير آنها را مي توان با يكديگر مقايسه كرد.

1 ) احداث شبكه هاي هوايي آسانتر است در صورتي كه براي احداث شبكه هاي هوايي و زميني بايد مسير مناسب باشد ثانياً احتياج به ايجاد كانال مي باشد.
2 ) احداث شبكه هاي هوايي ارزانتر از شبكه هاي زميني مي باشد.
3 ) عيب يابي و رفع عيب شبكه هاي هوايي آسانتر است زيرا بيشتر عيوب آن با چشم ديده مي شود ولي پيدا كردن عيب در شبكه هاي زميني به دستگاه هاي عيب ياب نياز دارد و زمان بيشتري براي رفع عيب نياز خواهد بود.
4 ) همانطور كه ولتاژ خطوط انتقال افزايش مي يابد هزينه كابلها (شبكه هاي زميني) افزايش مي يابد.
5 ) در شبكه هاي زميني به افراد متخصص بيشتري نياز است.
6 ) در شهرها و مناطق پرجمعيت براي حفظ زيبايي شهر معمولاً از شبكه هاي زميني استفاده مي شود.
7 ) شبكه هاي زميني باعث دوري از يخ و برف و باران و شاخه هاي درختان و رعد و برق امكان خرابي آنها كمتر خواهد بود.

اجزاي تشكيل دهنده شبكه توزيع برق
1 ) هادي ها شامل كابل يا سيمهاي هوايي
2 ) وسايل حفاظتي مثل فيوز، رله هاي حفاظتي
3 ) وسايل قطع و وصل شامل انواع كليدها
4 ) اتصالات شامل سركابل مفصل و غيره
5 ) مقره ها
6 ) پايه ها
7 ) يراق آلات

جهت توزيع انرژي مصرف كننده ها در شهرهاي بزرگ سعي بر اين است كه درجه اول به لحاظ رعايت مسائل ايمني و در درجه دوم به خاطر مسئله زيبايي از كابل استفاده گردد ولي در روستاها و شهرهاي كوچك به علت ويژگي اقتصادي و ارزان بودن موجب شده از شبكه هاي هوايي جهت برق رساني استفاده كنيم.

متن کامل جزوه 55 صفحه ای اشنایی با شبکه های قدرت را از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: انواع شبکه در سیستم های قدرت, تولید انتقال توزیع نیروگاه پست بهره برداری تعمیرات, ترانسفورماتور تپ چنجر روغن ترانس مهندسی برق, شبکه شعاعی شبکه حلقوی شبکه تارعنکبوتی, شبکه قدرت
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1392ساعت 21:3  توسط spow  | 

دانلود جزوه الکترونیک دیجیتال

جزوه 120 صفحه ای اموزشی الکترونیک دیجیتال در این پست برای دانلود شما عزیزان اماده شده است.

الکترونیک دیجیتال
در درس مدارهاي الكترونيكي ديود و ترانزيستور معرفي گرديد و به جنبه تقويت كنندگي ترانزيستور به طور مفصل پرداخته شد.در درس الكترونيك ديجيتال بيشتر به جنبه قطع و وصل شدن قطعاتي مثل ديود ويا ترانزيستور پرداخته مي شود و به عبارت ديگر چگونگي پياده سازي منطق كليدي (switching logic) را با استفاده از اين قطعات بررسي خواهيم نمود.
كاربرد ترانزيستور تنها به تقويت سيگنال ها محدود نمي شود و مي توان از آن به عنوان يك سوئيچ در مدارات استفاده نمود. در مدار شكل زير يك معكوس گر (Inverter) را مشاهده مي نمائيد.

برای دانلود متن کامل جزوه الکترونیک دیجیتال به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه الکترونیک دیجیتال, دانلود جزوه مهندسی برق, الکترونیک دیجیتال, دانلود جزوه, دانلود جزوه الکترونیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1392ساعت 20:58  توسط spow  | 

مکانیزم ساخت قالبهای تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی

مقدمه: 

طراحی و ساخت قالبهای تزریق پلاستیک از از جمله فعالیتهای صنعتی می باشد که اقدام به آن نیازمند یک بررسی اصولی و سیستماتیک می باشد که به وسیله آن بتوان در حداقل زمان ممکن با صرف یک هزینه معقول اقدام به طراحی و ساخت قالب نمود. در بیشتر قالبسازی های صنایع کوچک کشور هنوز روش طراحی سنتی حاکم  بوده و با توجه به وجود، سخت افزار و نرم افزارهای حرفه ای در زمینه طراحی و قالب سازی کمتر از آن بهره برداری می شود. رشد روز افزون صنایع در دنیا و ایجاد رقابت شدید در عرصه تولید، لزوم بکار گیری از دانش و فناوری های نوین را در عرصه تجارت جهانی طلب می کند. در این مسیر اگر در خواب غفلت فرو رفته و سعی در کاهش شکاف علمی و تکنولوژیک خود با دانش و فنااوری دنیا نداشته باشیم در آینده ای نزدیک اختلاف موجود به مقدار قابل توجه ای خواهد رسید که امکان جبران آن بسیار سخت می باشد. 

صنایع تولیدی صبوری با بکار گیری چهار نرم افزار قدرتمند Mechanical desktop ،Edge cam ، Power mill ، Mold flow  در مراحل مختلف طراحی ، ساخت .و ارزیابی قالب در کنار بکار گیری ماشینهای CNC سعی در کاهش فاصله خود با صنعت روز دنیا در زمبینه ساخت قالب تزریق پلاستیک دارد. کلیه فرایند طراحی و ساخت قالب به وسیله نرم افزار MS Project در مراحل مختلف کنترل می شود. قالب ساخته شده قبل از آخرین مرحله یعنی آبکاری و سخت کاری، به وسیله دستگاه تست قالب مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. کاربرد سیستماتیک ابزارهای مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک موجب بالا رفتن ضریب اطمینان در طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک شده است که با بکارگیری آن می توان در یک زمان مشخص با صرف هزینه ای بهینه و حداقل وجود ضایعات ممکن قالبهای مورد نظر را ساخت. در این مقاله سعی شده است که مراحل مختلف طراحی و ساخت قالب در صنایع تولیدی صبوری را به تفصیل توضیح داده و مزیتهای روشهای بکار رفته در کارخانه را توضیح داد.

متن کامل مقاله مکانیزم ساخت قالبهای تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی را با فرمت Word از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: مکانیزم ساخت قالبهای تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی, قالبسازی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی صنایع مهندسی مکانیک مقاله جزوه دانلود, قالب تزریق پلاستیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1392ساعت 20:55  توسط spow  | 


دانلود گزارش برنامه ریزی پروژه

نمونه عملی گزارش برنامه ریزی پروژه در شهرداری تهرانفهرست

فصل اول : مقدمه
هدف ................................................................... 4
دامنه ................................................................... 4
تعاریف .................................................................. 5
مراجع .................................................................. 12
خلاصه ................................................................. 12
فصل دوم : خلاصه پروژه
هدف ودامنه............................................................13
پیش فرض ها و محدودیت ها........................................13
محصول های پروژه ................................................... 14
سیر تکاملی برنامه ریزی پروژه ......................................14
فصل سوم : سازماندهی پروژه
ساختار سازمانی .................................................... 15
فصل چهارم : فرآیند پروژه
تخمین پروژه ........................................................... 16
برنامه ریزی پروژه ..................................................... 20
برنامه ریزی مراحل ................................................... 20
اهداف هر تکرار ....................................................... 22
نسخه های نرم افزار ................................................ 23
زمانبندی پروژه ........................................................ 24
منابع پروژه ............................................................. 29
بودجه ................................................................... 30
برنامه ریزی برای تکرارها ............................................. 31
برنامه ریزی تکرارها ................................................... 32
برنامه ریزی برای هدایت و کنترل ................................... 32
برنامه ریزی برای کنترل زمانبندی ................................... 32
برنامه ریزی برای کنترل بودجه ....................................... 35
برنامه ریزی برای کنترل کیفی ....................................... 38
برنامه ریزی برای تهیه گزارش ....................................... 39
برنامه ریزی برای تخمین پروژه ....................................... 39
برنامه ریزی برای مدیریت ریسک .................................... 39
برنامه ریزی برای خاتمه پروژه ........................................ 39
فصل پنجم : برنامه ریزی فرآیندهای تکنیکی
ابزار توسعه نرم افزار .................................................. 40
برنامه ریزی برای پذیرش محصول ................................... 40

واژه نامه  و سر نام ها
Activity Diagram
دياگرام فعاليت -  مدل كردن رفتارهاي پيچيده واحدهاي كار
Actor
بازيگر -  شخص يا سيستم ديگري كه با سيستم فعلي تعامل دارد.
Artifact
فرآورده ، محصول -  اجزاي قابل لمس پروژه نظير نمودارها ، چشم انداز ، كد
 Collaboration Diagram
دياگرام همكاري -  ارتباط بين اشيا بدون درنظر گرفتن ترتيب
Component
مولفه
واژه اي كلي براي بخشي از يك سيستم نرم افزاري است. از تجزيه و تركيب مولفه هاي قبلي مي توان مولفه هاي جديدي را تشكيل داد. آنها مي توانند در قالب پيمانه ها، وظايف، برنامه ها يا هر يك از عناصر پيكربندي پياده سازي شوند. چنين كاربردي از اين واژه بسيار فراتر از آنستكه در ANSI/IEEE  آورده شده و مولفه را ” قسمت اصلي و اساسي يك سيستم يا برنامه” تعريف كرده است.
Construction
ايجاد -  سومين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پي
‍Decomposition
تجزيه -  تقسيم و شكستن به قسمتهاي متفاوت
Deployment View
آرايش قوا -  رابطه بين اجزاء نرم‌‌افزاري و سخت‌‌افزاري را نشان مي‌‌دهد
Development
توليد
دوره اي كه ازتحويل سندبيان نيازهاي كاربرتاپذيرش قطعي به طول مي انجامد ودرطي آن نرم  افزارتوليد مي شود
Developer
توليد كننده
شخص يا سازماني كه مسئوليت تهيه و توليد نرم افزار را از طريق تبديل مشخصات خواسته هاي كاربر به يك سيستم عملياتي برعهده دارد.
Elaboration
تشريح -  دومين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پيEnvironment
محيط -  به هر يك از دو مورد زير اطلاق مي شود:
شرايط فيزيكي لازم مانند درجه حرارت، رطوبت و پاكيزگي جهت كاركرد يك سيستم كامپيوتري
سخت افزار و نرم افزار مورد نياز، سودمند و پشتيبان
Formal Method
روش رسمي
روش جامع و رياضي واري كه امنكان اثبات و تائيد دقيق مشخصات نرم افزار را فراهم مي آورد.
Inception
شناخت   -   اولين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پي
Interaction Diagram
دياگرام تعامل -   بيانگر رفتار اشياء در روابط با يكديگر است
 Interface Control Document
سند كنترل واسط
سندي كه مشخصات واسط بين يك سيستم و يك سيستم خارجي را بيان مي نمايد.
Layer
لايه -  يكي از سطوح سلسله مراتبي در تجزيه يك سيستم
Logical Model
مدل منطقي - يك نمايش- غير وابسته به پياده سازي- از فرايند جهان واقعي، در مقابل مدل فيزيكي
Maintainability
نگهداشت پذيري  =  سهولت امكان نگهداري نرم افزار
Milestone
نقطه عطف -  زماني كه در آن هر تكرار يا مرحله به پايان مي رسد.
Model
مدل
نمايشي از فرآيند جهان واقعي، يك مدل نرم افزار، از  نمادهايي كه بر طبق بعضي قراردادها سازمان داده شده اند، ساخته مي شود.
Nonconformance      
عدم تطابق -  بيان ناسازگاري ميان مستندات تشريحي و موضوع تشريح شده
Physical Model
مدل فيزيكي - يك نمايش- وابسته به پياده سازي- از فرآيند جهان واقعي،‌ در مقابل مدل منطقي

Prototype
نمونه اوليه  - يك مدل قابل اجرا از برخي قسمت هاي انتخاب شده يك سيستم پيشنهادي
Realize
تحقق -  رابطه‌‌اي است كه بين كلاس پياده‌‌سازي و تايپ برقرار مي‌‌شود.
Recognized Method
روش تشخيص 
مشخصات يك فرآيند يا يك روال توافق شده كه در مهندسي يك محصول يا ارائه يك خدمت به كارگرفته مي شود را تشريح مي كند.
Release
نسخه -  مجموعه اي از محصولات نهايي كه در نقطه عطف پروژه ارزيابي مي شود.
Reliability
قابليت اطمينان
ميزان احتمال آنكه نرم افزار براي مدت مشخص تحت شرايط مشخص موجب خرابي در سيستم نخواهد شد.
Review
بازبيني
فعاليتي به منظور رسيدگي به آنكه خروجي هاي يك مرحله در چرخه حيات نرم افزار با مشخصاتشان تطبيق مي كنند.
Sequence Diagram
دياگرام ترتيب -  يك نوع دياگرام تعامل با در نظر گرفتن ترتيب ارتباط اشياء
Stability
ثبات
كيفيت عدم تغير، در كوتاه مدت عدم فرو ريختن و در هم شكستن و در بلند مدت عدم تغيير خواسته هاي و اهداف طراحي
State Diagram
دياگرام حالت -  نمايش حالات مختلفي از نمونه هاي كلاس
Step
گام  -  زير مجموعه يك فعاليت
Task
وظيفه
يك مولفه نرم افزاري كه به طور متوالي اجرا مي شود. يك وظيفه مي تواند به طور موازي با ديگر وظايف اجرا شود.

Traceability
قابليت رديابي
قابليت برقراري ارتباط بين ورودي يك مرحله از چرخه حيات نرم افزار با خروجي همان مرحله،‌عنصر مزبورمي تواند در زمره برنامه ها يا مستندات باشد.
Traceability Matrix
ماتريس قابليت رديابي
ماتريسي كه نشان مي دهد كدام خروجي با كداميك از ورودي ها مربوط است و بيشتر اوقات براي نشان دادن آنكه كداميك از بخش هاي يك طرح كداميك از خواسته ها را ارضاء مي كنند به كار مي رود.
Trade-off
مزيت نسبي  =  مقايسه شقوق مختلف براي تعيين راه حل بهينه
Transition
تحول = چهارمين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پي
Verification
وارسي
عمل بازبيني ، بازرسي، آزمون، بررسي، مميزي و يا به عبارت ديگر تصديق و مستند كردن آنكه آيا عناصر،‌فرآيندها، خدمات يا مستندات منطبق با نيازهاي تعيين شده هستند يا خير (ANSI/ASQC A3-1978 واژه نامه نظام هاي كيفيت )
Version
نگارش
مرحله أي در تكامل يك عنصر پيكربندي
Vision
چشم انداز – ديدگاه مشترك كاربر روي محصول ( شرح مشخصات سيستم )
Work-Around
راه كار -  راه حل موقتي يك مسئله
Work Breakdown Structure
ساختار تفكيك كار
ساختارتفكيك كار، سلسله مراتب وظايفي كه درقالب بسته هاي كاري گروهبندي شده ودريك پروژه اجرامي شوند را تشريح مي كند. WBS ساختار كار اجرايي را متناسب كرده و موجب كاهش هزينه هاي پروژه مي گردد.
Work Package
بسته كاري
 يك واحد كاري كوتاه مدت به دقت تعريف شده أي كه در يك پروژه انجام مي شود.

برای دانلود گزارش برنامه ریزی پروژه نمونه عملی شهرداری تهران به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش برنامه ریزی پروژه نمونه عملی شهرداری , مدیریت پروژه, پروژه, دانلود جزوه, برنامه ریزی پروژه
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم دی 1392ساعت 10:51  توسط spow  | 

مطالب قدیمی‌تر