توضیح عکس توضیح عکس
توضیح عکس تبلیغات

وبلاگ یک مهندس... - مقالات وجزوات Articles&Documents

وبلاگ یک مهندس...

عنوان مقاله:

میکروشبکه ها و منافع اقتصادی آن

چکیده - پیوستن تولیدات کوچک و مدولار و ذخیره ی انرژی در سیستم های ولتاژ پایین یا متوسط نوع جدیدی از سیستم قدرت را به نام سیستم میکرو شبکه شکل می دهد. سیستم های میکرو شبکه در سایزها و شکل های مختلفی هستند و می توانند به شبکه ی قدرت اصلی متصل شوند و یا به طور مستقل ، مشابه سیستم های قدرتی که در جزیره های طبیعی وجود دارد مورد بهره برداری قرار بگیرند. امروزه با وارد شدن میکروشبکه ها به حوزه ی مطالعات و ارتباط آنها با شبکه ی اصلی منفعت های اقتصادی بسیاری مورد بحث قرار می گیرد. این مقاله به بررسی اقتصاد میکرو شبکه ها پرداخته است با بررسی اقتصاد میکروشبکه ها منافع وجود چنین شبکه هایی در کنار شبکه ی اصلی تایید می شود.

واژ ه های کلیدی- میکروشبکه ، تولید پراکنده، اقتصاد

دانلود


برچسب‌ها: میکروشبکه, تولید پراکنده, اقتصاد, میکروشبکه ها و منافع اقتصادی آن
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم آذر 1393ساعت 12:54  توسط soheiiil  | 

عنوان مقاله :

اینورتر سه فاز متصل به شبکه با کنترلر هیسترزیس تطبیقی

چکیده
 در این مقاله یک اینورتر سه فاز متصل به شبکه با روش کنترل جریان جدید شبیهسازی شده است. روش کنترل اینورتر بر مبنای کنترل جریان هیسترزیس تطبیقی است. مزیت اصلی این روش فرکانس کلیدزنی ثابت و اعوجاج هارمونیکی کمتر میباشد. انرژی حاصل از توربینهای بادی و سلول های خورشیدی توان متوسط و پایین میتواند توسط این اینورتر به شبکه تزریق گردد. نتایج شبیهسازی نشان دهنده فرکانس کلیدزنی ثابت و کیفیت مناسبIEEE Standard توان تزریقی اینورتر به شبکه مطابق با استاندارد 1547 میباشد. (THD<5%)

واژ ه های کلیدی- اینورتر سه فاز، تولید پراکنده، کنترل جریان هیسترزیس تطبیقی

دانلود


برچسب‌ها: اینورتر سه فاز متصل به شبکه با کنترلر هیسترزیس تطب, اینورتر سه فاز, تولید پراکنده, کنترل جریان هیسترزیس تطبیقی
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم آذر 1393ساعت 12:51  توسط soheiiil  | 

قابلیت و محدودیت های فرآیند جوشكاری با گاز

 
 

   در این فرآیند جوشكاری ، جوشكار بطور قابل ملاحظه ای بر روی درجه حرارت فلز در منطقه جوش كنترل و نظارت دارد. هنگامی كه میزان حرارت از شعله با سرعت پیشرفت جوشكاری متناسب باشد ، اندازه و ویسكوزیته و كشش سطحی حوضچة جوش قابل كنترل می باشد. بدیهی است كه فشار شعله نیز می تواند برای كنترل وضعیت و شكل دادن به گردة جوش نیز بكار گرفته شود. از طرف دیگر جوشكار كنترل مجزا از منبع حرارت بر روی میزان رسوب دادن مفتول دارد ، همچنین حرارت شعله می تواند ترجیحاً بر روی مفتول یا سطح لبة مورد جوش متمركز شود. این قابلیت باعث می شود تا جوشكاری با گاز برای اتصالات ورق ها و لوله های نازك و ظریف و یا برای صاف كردن و تعمیر جوش های خشن انجام شده و از فرآیندهای قوس الكتریكی مناسب تر باشد.

  وسایل و تجهیزات این فرآیند نسبتاً ارزان بوده و اغلب قابل حمل می باشند و علاوه بر جوشكاری با تغییرات جزئی در مشعل ، این روش را می توان برای برشكاری ، پیش گرم كردن و عملیات لحیم كاری سخت ( Brazing ) نیز استفاده كرد.

  از محدودیت های این فرآیند اقتصادی نبودن آن برای جوشكاری قطعات و ورق های سنگین می باشد. به دلیل شدت تمركز حرارتی كم و همچنین وسعت سطح منطقهٴ گرم شده ، پیچیدگی و وسعت منطقة متأثر از جوش زیاد می شود. با توجه به انتخاب صحیح خصوصیت و اتمسفر و درجه حرارت شعله ، زاویة مشعل و مفتول نسبت به كار ، حركت ها و توقف های خاص مشعل و مفتول در ضمن جوشكاری ،  كه كلاً با دست قابل كنترل می باشد ، نیاز به مهارت و تجربه زیاد دارد. یكی دیگر از محدودیت های این فرآیند به ویژه هنگامیكه از مفتول یا سیم جوش استفاده می شود اشغال هر دو دست جوشكار است كه گاهی اوقات مشكلاتی را فراهم می آورد.

كاربرد فرآیند جوشكاری با گاز بیشتر در صنایع و وسایل خانگی ، هواپیمایی ، كابینت سازی و بعضی تعمیرات می باشد.


برچسب‌ها: قابلیت و محدودیت های فرآیند جوشكاری با گاز
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393ساعت 21:56  توسط soheiiil  | 

پاشش های حرارتی , از دیروز تا امروز

پاشش حرارتی روشی برای لعاب دادن به سطح و افزایش طول عمر آن است . از این روش به منظور بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی سطح قطعات از قبیل مقاومت سایشی , مقاومت به اکسیداسیون و مقاومت به حرارت استفاده می شود.بررسی تاریخچه ی توسعه این روش ها خصوصیات و کاربرد های هر یک از آنها به انتخاب مناسب ترین روش در ساخت و بازسازی قطعات صنعتی کمک می کند. از این رو در این مقاله سعی شده است تا ضمن معرفی مختصر هر یک از روش های پاشش حرارتی به برخی از کاربرد ها و خصوصیات آهنا نیز اشاره شود.

تاریخچه

با توجه به مدارک و مستندات موجود در این زمینه به نظر می رسد نخستین بار در سال 1914 در کشور سوییس لز فناوری های پاشش حرارتی استفاده شده است.در این سال فردی به نام شوپ فرآیندی ثبت نمود که در آن سیمی از آلیاژ قلع و سرب در برابر شعله ی اکسی استیلن قرار داده می شود و ذرات ذوب شده به سطح قطعه برخورد می کنند و با آن یک پیوند مکانیکی ایجاد می کنند .بعد ها فرآیند پاشش الکتریکی نیز که در ادمه در خصوص آن توضیح داده خواهد شد توسط همین فرد به ثبت رسید.

با گذشت زمان روش های کامل تری برای پوشش دهی فلزات معرفی شدند و بالاخره در سال 1936 مخترعی به نام دونالد تیلور توانست سیستم پاشش فلزات را با کیفیت بهتر و با قابلیت پاشش فلزاتی از قبیل روی, قلع, سرب و آلیاژهای آنها ارایه کند.تجهیزات ساخته شده توسط تیلور نسبت به دستگاه های ساخته شده قبلی ارزان تر بودند که این ویژگی شروعی برای رشد و گسترش کاربرد فرآیند پاشش در آن زمان به شمار می رفت. پس از این اتفاق در سال 1939 و همزمان با جنگ جهانی دوم پاشش با استفاده از پودر و پاشش پلاسمایی معرفی گردید. در سال 1950 نیز ابداع تفنگ انفجاری توسط شرکت یونیون کاربید جهش دیگری در این زمینه بود. در سال 1982 نیز روش HVOF  توسط برونینگ معرفی و توسط شرکت جنرال الکتریک جهت اعمال پوشش های کاربیدی در قطعات موتور هواپیما استفاده شد. این روش علیرغم اینکه روش نسبتا جدیدی محسوب می شود, اما به دلیل کیفیت و خواص برتر آن نسبت به روش های دیگر پیشرفت بسیار سریع داشته است.

به طور کلی فرآیندهای پاشش حرارتی را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود که هر یک به اختصار توضیح داده خواهد شد:

ü     فرآیند های پاشش شعله ای

ü     فرآیند پاشش قوسی

ü     فرآیند پاشش پلاسمایی

ü     فرآیند تفنگ انفجاری

ü     فرآیند HVOF

 

فرآیند پاشش شعله ای

 روش های پاشش شعله ای از اولین روش های پاشش حرارتی هستند که در آنها از گازهای قابل احتراق برای ذوب مواد پوشش استفاده می شود و بسته به اینکه در فرآیند از پودر یا سیم فلزی جهت پوشش استفاده می شود به دو دسته ی پاشش شعله ای پودری و شعله ای تقسیم می شود. این روش پاشش حرارتی نسبتا ترزان است و سرعت انچام فرآیند بالاست. ولی پوشش های شکل گرفته تخلل نسبتا بالایی دارند و دارای چسبندگی کمتری نسبت به سایر روش های پاشش حرارتی هستند.

 فرآیند پاشش قوسی

 در این روش از قوس الکتریکی جهت ذوب ماده استفاده می شود. و ماده مذاب توسط یک گاز خنثی به سطح قطعه پاشیده می شود.در این روش سیم فلزی به صورت دوتایی به نوک تفنگ پاشش وارد می شود و یکی نقش آتد و دیگری نقش کاتد را خواهد داشت. از مهم ترین مزایای این روش می توان به امکان ایجاد پوشش های کامپوزیتی و شبه آلیاژی از طریق متفاوت نمودن جنس دو نوع سیم اشاره نمود , همچنین سرعت پوشش دهی بالا در این روش امکان پذیر است با این حال در این روش تنها می توان پوشش های فلزی با قابلیت هدایت الکتریکی و مفتول شدن را مورد استفاده قرار داد.

 فرآیند پاشش پلاسمایی

 پلاسما یک گاز تحریک شده است که اغلب به عنوان حالت چهارم ماده شناخته می شود و بر اثر یونیزه شدن گاز که معمولا در این فرآیند آرگون و ترکیبی از گاز های نیتروژن و هیدروژن است, بوجود می آید. به دلیل درجه فوق العاده بالا ی شعلخ پلاسما(در حدود 3000 درجه سانتی گراد) و فشار گاز شرایط لازم برای ذوب ذرات و پرتاب آنها به سطح قطعه فراهم می شود.

در این روش مخلوط گازهای خنثی از بین محفظه ی کاتدی و آندی عبور می کند.

  روش های پاشش شعله ای از اولین روش های پاشش حرارتی هستند که در آنها از گازهای قابل احتراق برای ذئب مواد پوشش استفاده می شود.

  با تشکیل قوس الکتریکی در این محفظه دما گاز بسیار بالا می رود این شرایط موجب افزایش شدید در حجم گاز شده و سرعت گاز خروجی از نازل به سرعتی بالاتر از سرعت صوت می رسد و به همراه مواد مذاب که به صورت پودر وارد محفظه شده اند به سطح قطعه پرتاب می شوند. با توجه به دمای بسیار بالای این فرآیند می توان با استفاده از طیف وسیعی از پودرهای فلزی و سرامیکی عملیات پوشش دهی را انجام داد. همچنین با توجه به سرعت بالای کار خروجی چسبندگی و تراکم پوشش نسبت به روش های قبلی بالاتر است. اما هزینه بالا و احتمال اکسید شدن پودر بدالیل دمای بسیار بالای فرآیند از معایب این روش هستند.

 فرآیند تفنگ انفجاری

 در این روش ها پرتاب ذرات پوشش روی سطح به صورت انفجاری از یک لوله ی طویل با قطر دهانه کوچک انجام می شود. در این فرآیند انرژی لازم برای انفجار توسط مخلوطی از گازهای استیلن یا پروپان – بوتان و اکسیژن تامین می گردد. بر اثر موج حاصله از انفجار گاز , ذرات پودر تزریق شده در داخل تفنگ به طرف سطح قطعه پرتاب می شوند. چسبندگی و تراکم پوشش ایجاد شده توسط این روش نسبتا بالاست . اما کنترل این فرآیند از لحاظ اجرایی پیچیده است و برآوردهای اقتصادی آن آسان نیست.

 فرآیند HVOF

 

فرآیند HVOF فرآیند پاششی است که در آن از سرعت بالای اشتعال مخلوط یک گاز سوختی و اکسیژن در یک فشار بالا در کنار طراحی بی نظیر تفنگ آن برای پوشش دهی با کیفیت و کارآرایی بالاتر بهره گرفته می شود.این فرآیند یکی از روش های پاشش حرارتی است که در آن از احتراق سوخت (پروپان,پروپلین,هیدروژن,کروسین یا نفت سفید) به همراه اکسیژن به عنوان منبع گرمایی استفاده می شود. در این روش طراحی خاص نازل سبب انبساط گاز و سرعت گرفتن آن به میزان بیش از سرعت صوت می شود.

 

این فرآیند داخل جت گازی ایجاد شده, و در آن احتراق مداوم رخ می دهد و باعث خروج گاز محترق شده به صورت شعله با سرعتی حدود پنج برابر سرعت صوت می شود. انرژی حاصل از این واکنش به صورت حرارت و افزایش فشار از تفنگ تخلیه می گردد که باعث ذوب شدن پودر و سرعت دادن به ذرات پودر میشود. پس از تثبیت شرایط انفجاری پودر با یک نرخ کنترل شده به همراه یک گاز خنثی مثل نیتروژن یا آرگون که نقش حامل پودر را دارد توسط یک دستگاه تزریق پودر وارد تفنگ می شود و به همراه گاز های محترقه در اثر انفجار های مداوم شتاب می گیرد و به سرعت لازم می رسد. این ذرات شتاب داده شده در زمانی بسیار کوتاه به سطح مقابل که در یک فاصله بهینه قرار دارد می رسند.

 

به دلیل سرعت بسیار بالای برخورد ذرات به سطح قطعه , پوشش حاصله با این روش, دارای استحکام چسبندگی بسیار خوب در حدود 70 مگا پاسکال (10000psi ) , تخلخل کم و دانسیته ی نزدیک به تئوری است. همچنین سرعت بالای پرتاب ذرات موجب کوتاه شدن زمان ماندن آنها در شعله و در نتیجه کاهش اکسیداسیون و آلودگی آنها می شود. روش HVOF  برای پوشش های گوناگون فلزی و سرامیکی استفاده می شود. اگر پوشش های سرامیکی مورد نظر باشد از گاز استیلن برای سوخت استفاده می شود . نسل اول HVOF اصولا برای ایجاد پوشش های مقاوم به سایش بوده است , اما در سالهای اخیر دامنه کاربرد این روش خصوصا در زمینه ی اعمال پوشش های کاربیدی بر روی قطعات حساس به سایش در صنعت توسعه ی فراوانی یافته است . از این روش برای ترمیم قطعات نیتروره شده نیز استفاده شده است . از سایر روش های پاشش حرارتی برای این منظور نمی توان استفاده نمود, چون سایر روش ها به دلیل سختی بالای سطح (65 راکول سی) سطح این قطعات نمی توانند نفوذ و تغییر شکل کافی در پستی و بلندی های میکروسکوپی سطح فلز پایه داشته باشند و بلافاصله پوسته می شوند.

 

مهمترین مزایای روش HVOF به شرح زیر است:

ü     حرارت دهی بسیار موثر و یکنواخت است ذرات به دلیل تلاطم شدیدی که در محفظه احتراق رخ می دهد.

ü     اکسید شدن سطحی بسیار کم است چرا که زمان تماس ذرات نسبت به سایر روش های پاشش حرارتی کوتاه تر است.

ü     حداکثر دمای ذرات نسبت به سایر روشهایی نظیر تفنگ قوسی یا پلاسما پایین تر است.در روش HVOF  با استفاده از مخلوط اکسیژن و پروپیلن حداکثر دمای ایجاد شده حدود 3000 درجه سانتی گراد است, این در حالی است که در روش پاشش پلاسمایی دما به بالاتر از 13000 درجه سانتی گراد می رسد که احتمال اکسید شدن یا تجزیه برخی ترکیبات را فراهم آورده و از کیفیت پوشش می کاهد.

ü     کیفیت پوشش های شکل گرفته معمولا مستقل از فاصله ی سطح قطعه با تفنگ است.

این روش پوشش دهی کاملا مناست برای پوشش دهی انواع کاربیدها بر روی سطح قطعات است. درصد تخلل روش HVOF نسبت به سایر روش های پاشش بسیار کمتر (کمتر از 5/0 درصد ) است.

استحکام چسبندگی نسبت به سایر روش های پاشش حرارتی بالاتر است.

 

منابع:

 1-S.GRAINER and Blunt, "Engineering Coatings Design and applications", edition , Abington publications, Cambridge, England, pp.120166-.

 2-Theory and application of thermal spray technology, Sulzermetco http://www.sulzermetco.com official website at:

 3- L.Pawolski, " the science and engineering of thermal spray coatings",  john Willey & Sons Ltd, 1995

 4- ASM   Handbook, Surface Engineering,vol.5, "Thermal Spray Coatings",1997,pp.497509-

 


برچسب‌ها: پاشش های حرارتی, از دیروز تا امروز
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم آذر 1393ساعت 22:45  توسط soheiiil  | 


خوردگی
خوردگی عبارت است از انهدام و فساد یا تغییر و دگرگونی در خواص و مشخصات مواد (عموماً فلزات) به علت واکنش آن ها با محیط اطراف.  
خوردگی پدیده مخرب و نامطلوبی است که موجب اتلاف مواد، انرژی و سرمایه می شود. در واقع همانطوری که فلزات طی واکنش های برگشت پذیر از دامان طبیعت جدا شده اند توسط این پدیده مجدداً به طبیعت باز می گردند. در حقیقت رسالت علم خوردگی در آن است که این برگشت را به تأخیر اندازد و طول عمر مفید آنها را افزایش دهد.
با توجه به دیدگاه ها و تخصص های مختلف، محققانی که در این زمینه مطالعه و کار کرده اند نظریه و تعاریف گوناگونی با شباهت های کم و بیش ارائه داده اند، که ذیلاً به چند نمونه از آنها اشاره می شود:
•    واکنش بین فلزات و محیط اطراف
•    فساد فلزات در اثر ترکب با اکسیژن و یا سایر مواد شیمیایی
•    خلاف جهت متالورژی استخراجی  
•    واکنش های الکتروشیمیایی فلزات با محیط اطراف
•    فساد یا انهدام مواد در واکنش های الکتروشیمیایی بامحیط اطراف

خاطر نشان می سازد که انهدام های ناشی از عوامل فیزیکی یا مکانیکی « خوردگی » نامیده شده است، از قبیل:
 
•    ساییدگی (Erosion)
•    فرسودگی (Wearing)
•    خستگی (Fatigue)
•    خراشیدگی (Fretting)
 
و...
لذا در برخی حالات ممکن است پروسه های خوردگی همراه و همزمان با این قبیل تخریب ها باشند که در این صورت بنام:
 
•    خوردگی ساییدگی (Corrosion Erosion)
•    خوردگی خراشیدگی (Fretting corrosion)
•    خوردگی تنشی (Stress corrosion)
 
و...
نامیده می شوند.
یادآوری میگردد که زنگ زدگی (Rusting) فقط در مورد آهن و فولادها آن هم بوسیلةآب و اکسیژن باید بکار برده شود، زیرا منظور از زنگ (Rust) همان اکسیدآهن می باشد و یا به عبارتی دیگر، فلزات غیر آهنی خورده و اکسید می شوند ولی زنگ نمی زنند.

مشکلات پدیده خوردگی
خوردگی پدیده ی مخربی است که مشکلات عدیده ای برای انسان ایجاد می کند. این اثرات نامطلوب را می توان در واحدهای صنعتی و نیروگاهی، در تخریب ساختمان ها و پل ها و تأسیسات شهری مشاهده نمود و می توان گفت که خوردگی هزینه ی جامعه را افزایش می دهد و به روش های زیر باعث افزایش آنمی شود:
1)    باعث خسارت های مالی مستقیم می شود که خسارات ناشی از خوردگی سالیانه در کشورها
رقم های بسیاربزرگی تخمین زده می شد.
2)    باعث به هدر رفتن و ضایع شدن منابع طبیعی می شود.
3)    مسئله ی خوردگی سبب سلب آسایش و راحتی بشر و حتی باعث مرگ و میر انسان ها می شود. نظیرفرو ریختن سالن ها و استخرهای سرپوشیده که در کشورها باعث مرگ و میر افراد و خسارات جانی و مالی زیادی شده است.

هزینه های خوردگی
مهمترین و حساس ترین بخش خوردگی و اساسی ترین وظیفه ی مهندسین خوردگی از نظر جنبه های مالی و اقتصادی این موضوع است. در ضمن اتخاذ بهترین تصمیمات مستلزم در اختیار داشتن اطلاعات وسیع است.
هزینه ی خوردگی در صنایع بسته به نوع مواد تولیدی و مصرفی آن ها متفاوت بوده و در بعضی از صنایع میزان خسارت خوردگی و هزینه ی پیشگیری از آن گران تمام شده و رقم بالایی از هزینه ها به خوردگی و فرسایش دستگاه ها و تأسیسات اختصاص می یابد. ارزیابی دقیق اقتصادی در مورد خوردگی به علت وسعت دامنه ی مسائل، میزان خسارت های وارده، مخارج لازم جهت اعمال روش های حفاظتی و عوامل مؤثر دیگر، کار بسیار پیچیده و مشکلی است.
زیان های مالی ناشی از خوردگی به دو قسمت تشکیل می شود:
1)    زیان های مستقیم
که شامل زیان های حاصل از هزینه های تعویض قطعات و دستگاه ها ، ماشین آلات یا اجزا، تأسیسات و واحدهای عملیاتی، هزینه های مربوط به نیروی انسانی لازم و اعمال روش های محافظتی از قبیل مخارج رنگ آمیزی، هزینه های سرمایه ای، تعمیرات و نگهداری و غیره می شود.
2)    زیان های غیر مستقیم
ارزیابی زیان های غیر مستقیم به مراتب دشوارتر است و برخی از عوامل که در این نوع زیان ها تأثیر دارند در زیر آمده است.
•    خوابیدگی دستگاه ها و واحدهای عملیاتی، مثلاً سوراخ شدن کندانسور در یک نیروگاه هزینةچندانی ندارد اما باعث قطع تولید و کاهش مگاوات می گردد.
•    اتلاف محصولات، نشتی های  که در اثر خورده شدن و سوراخ شدن لوله ها ایجاد می شود، تلف شدن محصولات است.
•    کاهش راندمان، رسوب یا تجمع محصولات خوردگی باعث کاهش انتقال حرارت و یا گرفتگی لوله ها شده و راندمان را پایین می آورد.
•    آلودگی محصولات،آلودگی محصولات مختلف شیمیایی توسط محصولات خوردگی.
•    مخارج تعمیرات و نگهداری، هزینه های مربوط به تعمیرات دستگاه ها با توجه به عوامل  مؤثر در آن با افزایش دائمی روبرو است.
•    دخالت در طراحی، از آنجائیکه میزان خوردگی در برخی موارد قابل پیش بینی نبوده، جهت اطمینان بیشتر و یا افزایش طول عمر مفید، قطعات را چندین برابر قوی تر و گرانبهاتر اختیارمی کنند.
هزینه خوردگی در کشورها
نتایج بررسی و مطالعه به عمل آمده در برخی از کشورهای صنعتی پیشرفته نشان می دهد که زیانهای مالی ناشی از پدیده ی خوردگی سالیانه رقمی در حدود 5-4 درصد تولید ناخالص ملی (GNP) را شاملمی شود که در کشور ما نیز هزینه های هنگفتی بابت این پدیده پرداخت می شود.
میزان خسارات در صنایع مختلف کشور ما متفاوت است، در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به دلیل طبیعت خورندة مواد، خسارات بسیار زیاد و در خور توجه است. اطلاعات پراکنده ی موجود در صنعت برق نیز نشان می دهد که خوردگی و سوراخ شدن لوله های دیگ بخار و مبدل های حرارتی یکی ازعمده ترین علل توقف های ناخواسته نیروگاه ها می باشد. متأسفانه تاکنون هیچگونه آمار و ارقامهزینه هایی که از این قبیل موارد بر کشور تحمیل می شود، از سوی سازمان ها و نهادهای ذیربط تهیه و منتشر نشده است.
تخمین هزینه های سالانه خوردگی در ایالات متحده آمریکا بین 8 بیلیون دلار تا 126 بیلیون دلار
می باشد.
بدین ترتیب خوردگی زیان اقتصادی عظیمی است و برای کاهش دادن آن باید کارهای زیادی انجام داد. مطالعاتی پیرامون خسارت های ناشی از خوردگی در انگلستان صورت گرفته پس از بررسی معلوم
می شود که خسارات ناشی از خوردگی رقمی در حدود 1365 میلیون پوند است که 5/3 درصد تولید ناخالص ملی را شامل می شود.

فاکتورهای مؤثر در خوردگی
در زیر فاکتورهای مؤثر در خوردگی بیان شده است، که این فاکتورها به دو دسته کلی فاکتورهای شیمیایی و فاکتورهای فیزیکی تقسیم می شوند، که هر یک خود شامل چندین مورد می باشند.

فاکتورهای شیمیایی

1)    PH
•    فلزات با اکسید اسید:در اثر کاهش PH بیشتر حل شده و خوردگی افزایش می یابد.
•    فلزات بااکسید آمفوتر: درPH بالا یا پایین حل می شوند.
2)    نمک های حل شده
•    نمک های کلریدی:می توانند به داخل فیلم روئین اکسید فلز نفوذ کرده و بصورت موضعی آن را تخریب کنند.
•    کلسیم، منیزیم و قلیائی ها:می توانند تشکیل رسوب داده و یک مانع بر سر راه خوردگی ایجاد نمایند.
3)    گازهای حل شده
•    دی اکسید کربن:PH را کاهش داده و تماس اسید را افزایش می دهد.
•    اکسیژن:واکنش های خوردگی را در کاتد دپلاریزه می کند. کمبود اکسیژن سبب آندی شدن سطوح می گردد. (سل اختلاف دمشی)
•    نیتروژن:خوردگی حفره ای را افزایش می دهد.
•    آمونیاک:سبب خوردگی انتخابی فلزات پایه مس می شود.
•    سولفید هیدروژن:سبب افزایش تماس اسید و تشکیل رسوب سولفید می گردد و نهایتاً خوردگی گالوانیک را افزایش می دهد.
•    کلر: سبب افزایش تماس اسید و تخریب فیلم ممانعت کننده خوردگی می شود.
4)    مواد جامد معلق
گل، لجن، شن، خاک رس و آلودگی ها و... ته نشین نشده، تشکیل رسوب داده و تشکیل سل خوردگی اختلاف دمشی را افزایش می دهند.
5)    میکروارگانیزم ها
سبب افزایش تماس اسید، ایجاد سل خوردگی (اختلاف دمشی)، دپلاریزاسیون کاتدی و خوردگی گالوانیک می گردند.
1-4-2-    فاکتورهای فیزیکی
1)    سطوح نسبی
در اتصال گالوانیک با افزایش نسبت سطح کاتد به آند میزان خوردگی افزایش می یابد.
2)    دما
با افزایش دما، اکسیژن دپلاریزه شده ولتاژ اضافی هیدوژن کاهش یافته، خوردگی افزایش می یابد. سطوح با دمای بالا، نسبت به بقیه ی سطوح آندی می شوند. دمای بالا پتانسیل فلز را تغییرمی دهد.(برای مثال برعکس شدن گالوانیک)
3)    سرعت
سرعت بالا:خوردگی سایشی را افزایش داده، مخصوصاً محصولات پسیو خوردگی را بیرون می برد.
سرعت کم:ته نشین شدن را افزایش داده و پیل های اختلاف دمش ایجاد می کند و همچنین مقدار ممانعت کننده موجود در سطح روئین شدة فلز را کاهش می دهد.
4)    انتقال حرارت
اکسیژن توسط پدیده ی اثر دیواره گرم، دپلاریزه شده و با افزایش ته نشینی و رسوب مواد جامد،
سل های اختلاف دمشی  به وجود می آید.
5)    متالورژی
نقایص سطح، برش ها، گلویی ها، خراش ها و غیره  مناطق آندی را تشکیل می دهند.
6)    تنش
تنش های داخلی تشکیل مناطق آندی را افزایش می دهند.
7)    ساختمان میکروسکوپی
جوانه زنی رسوب در مرز دانه های فلز و اختلاف در نحوه ی چیده شدن دانه ها، احتمال تشکیل سل گالواینک را افزایش می دهند.

انواع خوردگی

    خوردگی یکنواخت
    خوردگی سایشی
    خوردگی توأم با تنش
    خوردگی خسارت هیدروژنی
    خوردگی فلزات بوسیله ترکیبات گوگرد در درجه حرارت های بالا
    جدایش انتخابی
    خوردگی گالوانیکی (دو فلزی)
    خوردگی شیاری
    حفره دار شدن
    خوردگی بین دانه ای


برچسب‌ها: خوردگی, خوردگی فیزیکی خوردگی شیمیایی خوردگی داغ, خوردگی گالوانیک پیتینگ اند کاتد پیل محافظ, دانلود مقالات مهندسی شیمی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم آذر 1393ساعت 0:28  توسط spow  | 

انتخاب بیرینگ

انتخاب بیرینگ یا یاتاقان مناسب برای تجهیز مورد استفاده در کارگاه ها یا صنایع مختلف یکی از زمینه های مهم طراحی صنعتی و مسائل جاری تعمیراتی است که اگر دقت و اهتمام لازم در این زمینه انجام نگیرد کمترین اسیب ان هزینه تعمیراتی مستقیم ناشی از خرابی شفت یا محفظه یاتاقان می تواند باشد.

در فایلی که در این پست تقدیم حضورتان می شود به اصول اساسی انتخاب بیرینگ یا یاتاقان پرداخته شده است.

فایل به صورت پاورپوینت و به زبان انگلیسی می باشد و در دانشگاه ایداهو به صورت پروژه دانشجوی تهیه شده است.

این انتخاب بیرینگ و یاتاقان می تواند دامنه ای از بیرینگ ها ، رولر بیرینگ ها ، تراست بیرینگ ها ، رولر تراست بیرینگ ، تراست بیرینگ های مخروطی و انواع یاتاقان را شامل شود.

برای دانلود فایل اموزشی انتخاب بیرینگ به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: انتخاب بیرینگ و یاتاقان, یاتاقان, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, نگهداری و تعمیرات, بیرینگ رولربیرینگ تراست بیرینگ
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم آذر 1393ساعت 17:16  توسط spow  | 

دانلود جزوه ارتعاشات مکانیکی

جزوه ارتعاشات مکانیکی اقای حبیب مدوئی در این پست برای دانلود شما اماده شده است. این جزوه به صورت دستنویس بوده و کیفیت مناسبی دارد. جزوه ارتعاشات مکانیکی اقای حبیب مدوئی شامل 15 جلسه تدریس و 140 صفحه بوده و بخوبی سرفصل های درسی زیر را پوشش می دهد :

مقدمه ای بر ارتعاشات مکانیکی

ارتعاشات ازاد سیستم ها با یک درجه ازادی

ارتعاشات اجباری سیستم ها با یک درجه ازادی

ارتعاشات گذرای سیستم ها با یک درجه ازادی

ارتعاشات سیستم ها با دو درجه ازادی - ارتعاشات سیستم ها با درجات ازادی بیشتر

معادلات لاگرانژ و استفاده از معادله لاگرانژ برای سیستم های n درجه ازادی

ارتعاشات سیستم های پیوسته

جزوه شامل مسائل حل شده برای هر یک از مباحث طرح شده در درس ارتعاشات مکانیکی بوده و بخوبی نیاز دانشجویان را مرتفع می سازد.

برای دانلود جزوه ارتعاشات مکانیکی استاد حبیب مدوئی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه ارتعاشات مکانیکی استاد حبیب مدوئی, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, دانلود جزوه, درجه ازادی سیستم ارتعاشی ارتعاشات گذرا لاگرانژ انب, دانلود جزوه ارتعاشات مکانیکی
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم آذر 1393ساعت 16:57  توسط spow  | 

تعريف مشاركت در چارچوب برنامه ريزی مشاركتی

مشاركت فرآيندي است كه داراي سه اصل است و عبارتند از :
-    اصل گفتمان ؛ اجازه مي دهد كه كليه علاقمندي ها و دلبستگي هاي مشاركت كنندگان براي تنظيم و شكل دهي آنها در چارچوب گفتمان ميسر گردد .
-    اصل تفاهم و اجماع ؛ سپس اين گفتمان را به توافق در تصميم گيري ها و فعاليت ها مبدل سازند .
-    اصل رضايتمندي ؛ در نهايت در حد امكان علاقمندي ها و اهداف همه دلبستگي هاي مشاركت كنندگان مورد توجه قرار دهند يا رضايتمندي حاصل مي شود .
با اين تعريف ضرورت مشاركت در فرآيند برنامه ريزي مشخص مي گردد يعني با مشاركت، پايداري ، ماهيت اقدامات و اهداف آزاديبخش (تواناسازي) ميسر مي گردد .
در واقع مشاركت مردم به ويژه گروههاي هدف ، توسعه محلي و توسعه منطقه اي را كه نوعي عدم تمركز در برنام ريزي است ، تسهيل مي كند . اين نوع مشاركت بر عناصر راهبردي استوار است و عبارتند از :
1.    مشاركت عمومي گروههاي محروم
2.    ايجاد شيوه هاي پايدار مشاركتي و يا مشاركت دموكراتيك
3.    ايجاد شيوه هاي تصميم گيري يا شيوه هاي عقلاني مناسب (تصميم گيري مشترك مردم و دولت) و مبادله اطلاعات مردم و دولت
4.    شدت و ميزان اهداف مشاركت
تقويت گروههاي هدف    واگذاري خدمات پشتيباني به مردم
تقويت تسهيل گري    بهبود اطلاعات در مورد نيازهاي گروههاي هدف
گفتمان مشاركتي    ارتباط و مبادله دوسويه اطلاعات ، همكاري ها و هماهنگي ها
اجرا و تعهدات    تفاهم دوسويه ميان دولت و مردم و ميثاق مشترك با منشورهاي برنامه ريزي مشترك
تصميم گيري مشترك    براساس انتخابات (افرادي كه حائز رأي اكثريت هستند و نمايندگي واقعي مردم را دارند از جمله ... شوراها ، NGO و نمايندگي ها و ...)

روش شناسي برنام ريزي مشاركتي ناحيه اي
روش شناسي مذكور شامل چند مرحله و گام هاي عملياتي مي باشد كه به قرار زير مي باشند :

1- مرحله مشاركتي
تشريح اهداف برنامه مشاركتي ، معرفي نيم رُخ ناحيه ، توسط چارچوب مفهومي و بحث د رمورد روش شناسي (در سطح ستادي – جهادكشاورزي)

2- تحقيق ميداني – پيمايش دور اول اكتشافي
شكل دهي گروههاي مطالعه خرد و كلان با دخيل كردن نمايندگان بخش ها در گروههاي خرد و كلان ، تشخيص معضلات و پتانسيل ها .

3- تحليل – فاز اول
عقلاني سازي و تحليل مسايل ، ارزيابي اطلاعات مورد نياز ، تشخيص شكاف هاي اطلاعاتي و سامزان هايي كه بايد براي جمع آوري بيشتر اطلاعات با آنها تماس گرفت .

4- تحليل ميداني – پيمايش دور دوم
جمع آوري اطلاعات و داده هاي اضافي ، ارايه ماتريس معضلات و نمودارهاي جرياني در مقامات رسمي ناحيه و استان ، مباحثه و جمع آوري پس خورد و نشست هاي زير ناحيه اي صورت مي گيرد .

5- تحليل – فاز دوم
ساختاربندي مسايل و پتانسيل ها براساس پس خوردهاي فاز قبلي ، تحليل بخشي و فضايي و پيش بيني .

6- فاز (مرحله) برنامه ريزي
صورت بندي برنامه هاي توسعه ، طرح ها براساس معضلات ، پتانسيل ها و چارچوب خط مشي .

7- سنتزها
قطعي كردن اسناد برنامه ريزي ، ارايه آن در نزد مقامات ناحيه اي و استاني ، الحاق (استخراج) تحولات براساس بحث هاي لازم براي عملي تر كردن و واقعي تر كردن برنامه .

پايه اطلاعاتي
نياز به پايه اي اطلاعاتي وجود دارد كه بايد مبناي برنامه ريزي مشاركتي قرار گيرد . اين پايه اطلاعاتي جهت شناخت وضعيت توسعه روستا و نواحي روستايي جهت ارضاي نيازهايشان استفاده مي شود . به غير از اين منابع اطلاعاتي ، يك پيمايش اوليه معمولا توسط مجريان از طريق پرسشنامه هاي ساخت يافته براي تهيه اطلاعات اضافي در مورد جمعيت ، اشتغال هاي فصلي ، منابع طبيعي ، اندازه زمين داري ، نهاده هاي كشاورزي ، توليد محصول و فروش آن ، هزينه توليدات محصولات ، توليد دامي ، تسهيلات اعتباري ، درآمد غيرزراعي ، هزينه هاي خانوار ، زيرساخت ها ، بهداشت و مراقبت ، نهاده هاي محلي و پيشنهادها براي فعاليت هاي توسعه اي در سكونتگاههاي انتخاب شده صورت مي گيرد . اطلاعات جمع آوري شده به تيم برنامه ريزي براي تحليل بيشتر و تكميل اطلاعات موجود داده مي شود .
اين اطلاعات از دو طريق به دست مي آيد :

1- روش ستادي / كتابخانه اي :
در اين روش اطلاعات مورد نياز بخش هاي مختلف (طبيعي – اجتماعي و اقتصادي) از دستگاههاي اجرايي جمع آوري مي شود .

2- روش ميداني :
در اين روش اطلاعات مورد نياز از طريق پرسشنامه در قالب گروههاي مشاركتي و شوراي اسلامي روستاها جمع آوري مي شود .

تحليل و تشخيص معضلات :
از مهمترين جنبه هاي فرآيند كلي روش شناسي برنامه ريزي ناحيه اي مشاركتي تحليل و تشخيص مشكلات است . اين فرآيند از مفهوم پردازي و درك شفاف معضلات آغاز مي شود. تحليل مشكلات از مراحل زير تبعيت مي كند :

1.    تشخيص مشكلات و مسايل
2.    مسايل كلان
3.    مسايل خرد
4.    تشخيص مسايل از برنامه ها / گزارش هاي بخشي
5.    درك مسايل از پايه اطلاعاتي روستا
6.    مسايل درك شده توسط مردم ، تشخيص داده شده توسط پيمايش اوليه
7.    مسايل تشخيص داده شده از طرف نشست هاي شوراي محلي
8.    بيان مسايل
9.    عقلاني سازي مسايل (از طريق بحث گروهي درون گروه برنامه ريزي)
10.    ادغام مسايل خرد – كلان و غيره ، ساختربندي مسايل
11.    دسته بندي مسايل
12.    درك روابط علت و معلولي
13.    ارايه مسايل در چارچوب مدل SOWT

روش ها و تكنيك هاي تحليل :
-    مدل SOWT
-    تحليل سللسه مراتبي A.H.P
-    تكنيك شاخص توسعه يافتگي موريس


برچسب‌ها: تعريف مشاركت در چارچوب برنامه ريزی مشاركتی, دانلود مقاله, برنامه ریزی, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, مدل SOWT
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم آذر 1393ساعت 10:51  توسط spow  | 

برنامه ريزی استراتژيك در سطح يك بنگاه

1-برنامه استراتژيك يعني چه؟
  هنري مينتزبرگ، استراتژيست معروف كانادايي، پنج تعريف از استراتژي ارائه داده است كه بدان مي توان P5 نام نهاد . يعني مي توان استراتژي را به معناي طرح و نقشه، ويا صف آرايي، و يا الگو، و يا موضع، و يا ديدگاه تعريف نمود.  
   يك برنامه استراتژيك، بستر يا چارچوبي است كه يراي عملي ساختن تفكر استراتژيك و هدايت عمليات كه منجر به تحقق نتايج مشخص و برنامه ريزي شده گردند، مي باشد. چنين چارچوبي داراي هفت عنصر مشخص است:
*ماموريت سازمان
*تحليل استراتژيك
*استراتژي
*اهداف بلند مدت
*برنامه هاي تلفيقي
*پيش بيني هاي مالي
*خلاصه اجرايي
اگرچه هريك از اين عناصر به طور مستقل و جدا توسعه و تكامل مي يابد، ولي بين آنها يك ارتباط دروني نيز وجود دارد. آنها بر روي هم ابزار مديريتي مهمي را تشكيل مي دهند كه با استفاده از آن مي توان ماهيت و مفهوم اصلي سازمان، جهت گيري كلان يا استراتژي مناسب و نقشه راهنماي لازم براي پياده سازي استراتژي اتخاذ شده و دستيابي به نتايج بلند مدت را نيز تعيين كرد.

2-برنامه ريزي استراتژيك يعني چه؟
برنامه ريزي استراتژيك فرآيندي است كه طي آن مديران ارشد اجرايي و عملياتي برنامه ريزي استراتژيك سازمان را طراحي مي كنند. مهمترين ويژگي اين فرآيند در ماهيت كار گروهي آن نهفته است. زيرا در قالب چنين فرآيند و كارگروهي است كه اعتقاد و باور به استراتژي سازمان شكل مي گيرد و افراد درگير در اين فرآيند، احساس تعلق و مالكيت نسبت به آن پيدا مي كنند. بعلاوه چنين فرآيندي باعث تسهيل مرحله استقرار استراتژي سازمان مي گردد.

3-استراتژيست و اتخاذ تصميم
چه چيز باعث مي شود كه مدير به فكر تصميم استراتژيك بيفتد؟ توجه به تحليل فاصله  پاسخ مناسبي بدين سئوال است. براساس تصميمات اتخاذ شده در گذشته، سازمان از راهي خاص با استراتژي معيني به نتايجي رسيده است. در هر نقطه از زمان (t1) مي توان عملكرد استراتژي را سنجيد و به احتمال زياد در اين صورت مي توان پيشنهاداتي براي تغيير در استراتژي داد. در فرآيند نياز اين تغيير، پيشنهاد بايد با توجه به فاصله بين نتيجه پيش بيني شده در صورت ادامه استراتژي فعلي و نتيجه مورد نظر بر اساس تغيير داده شده در استراتژي براي آينده (t2) تدوين شود.
اما بايد توجه داشت كه اولا فاصله بايد معني دار تشخيص داده شود. ثانيا، تصميم گيرنده بايد براي كاهش دادن فاصله، انگيزه اي داشته باشد. ثالثا تصميم گيرنده بايد اعتقاد داشته باشد كه فاصله را مي توان تقليل داد.

4-عناصر برنامه ريزي استراتژيك:
برنامه استراتژيك از هفت عنصر تشكيل مي شود:
I-ماموريت سازمان: تعريف ماموريت سازمان نقطه شروع فرآيند برنامه ريزي استراتژيك بشمار مي آيد. ماموريت سازمان در واقع شالوده ايست كه ديگر عناصر برنامه استرتژيك روي آن ساخته مي شوند و ماموريت سازمان عبارتي است كه به مفهوم سازمان هويت مي بخشد و نقطه كانوني در تشخيص هويت و فلسفه وجودي سازمان محسوب مي شود. هر يك از شش عنصر ديگر از برنامه استراتژيك مي بايست بطور مستقيم از ماموريت سازمان حمايت و پشتيباتني نمايند.
II-تحليل هاي استراتژيك: تحليل هاي استراتژيك در حقيقت بانك اطلاعاتي برنامه استراتژيك را تشكيل مي دهد. اين تحليل ها شامل تجزيه و تحليل آن دسته از عوامل دروني و برون سازماني است كه تاثير بسزايي روي آينده سازمان دارند. اين تحليل ها در نهايت باعث اولويت بندي موضوعاتي مي گردد كه برنامه مي بايست به نوعي راه حلي براي آن بيابد. مرحله تجزيه و تحليل هاي استراتژيك يكي از زمان بر ترين مراحل فرآيند برنامه استراتژيك به شمار مي آيد، زيرا برنامه استراتژيك بطور طبيعي و ماهوي برنامه مفهومي است كه براي پشتيباني از نقاط كليدي برنامه به يك بانك اطلاعاتي دقيق نياز دارد.
III-استراتژي: عناصر تشكيل دهنده يك استراتژي، جهت گيري كلان سازمان را مشخص مي كند. فعاليت تعين و توسعه استرتژي يكي از ابعاد بسيار مهم و كليدي فرآيند برنامه ريزي استراتژيك محسوب مي شود.
IV-اهداف بلند مدت: اهداف بلند مدت مشخص كننده نتايج استراتژيكي است كه ماموريت و استراتژي سازمان بايد به آنها دست يابد. اين نتايج استراتژيك در مفهوم گسترده و عام خود، منعكس كننده آرزوها و انتظاراتي است كه سازمان قصد دارد در حوزه هايي نظير سودآوري، رشد، گسترش ابعاد و نوع فعاليت، محصولات جديد و بازارهاي جديد به آنها دست يابد
V-برنامه هاي تلفيقي: برنامه هاي تلفيقي بيانگر عمليات عمده "ميان فعاليتي" است كه براي تحقق استراتژي و دستيابي به اهداف بلند مدت مورد نياز هستند. برنامه هاي تلفيقي در واقع آن نقطه اي است كه ادغام و تلفيق ضروري بين نياز هاي واحدهاي مختلف عملياتي سازمان صورت مي گيرد. و منظور از آن حصول اطمينان نسبت به تفسير و تبديل اهداف بلند مدت به نتايج دقيق و مشخص است. در واقع اين نقطه اي از برنامه ريزي استراتژيك است كه در آن مسئوليت تك تك كاركنان سازمان در قبال تحقق نتايج پيش بيني شده مشخص و تعيين مي گردد.  
VI-برآورد هاي مالي: برآوردهاي مالي، برنامه و نتايج آن را به اعداد و ارقام پولي تبديل ميكند و معيارهايي را نيز براي سنجش نحوه اجرا و عملكرد برنامه فراهم مي كند. هدف اين بخش از فرآيند برنامه ريزي، خلاصه سازي ابعاد مالي برنامه در يك قسمت مستقل است. ابعاد مالي برنامه مي بايست دقيقا هم توسط كساني كه مسئوليت تصويب آنرا به عهده دارند و هم توسط كساني كه مسئوليت اجرا و پياده سازي ان را به عهده دارند، درك و تفهيم شود. در خلال طراحي و توسعه تفصيلي برنامه اعداد و ارقام برآوردهاي مالي بايد بر اساس اطلاعات تفصيلي تري كه در اين مرحله فراهم مي آيند، به واقعيت نزديكتر شوند. برخلاف ديگر اجزاي برنامه استراتژيك، بخش برآوردهاي مالي وظيفه ترجمه اطلاعات اخذ شده از مراحل تحليل استراتژيك، اهداف بلند مدت و برنامه هاي تلفيقي را به عهده دارد.
VII-خلاصه اجرايي: اين گزارش بطور مختصر برنامه را از ديدگاه مديريت عالي اجرايي نشان مي دهد. اين گزارش منعكس كننده موضوعات، منطق آزمايي و قراردادن برنامه دركانون توجه و تمركز است. اين گزارش به مديريت عالي سازمان امكان مي دهد تا ديدگاه هاي خود را نسبت به آينده سازمان بطور مختصر و مفيد به ديگران منتقل كند.

متن کامل مقاله اموزشی برنامه ريزی استراتژيك در سطح يك بنگاه را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: برنامه ريزی استراتژيك در سطح يك بنگاه, دانلود مقاله مدیریت, مدیریت استراتژیک, استراتژی سازمانی مدیر 5P برنامه تفکر هدایت طرح و ن, برنامه ريزی استراتژيك
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم آذر 1393ساعت 13:7  توسط spow  | 

دستورالعمل بازدید ایمنی اماکن

1-دستور العمل مربوط به سيستم لوله كشي آب آتش نشاني ساختمان ها
1-1- ساختمان هاي به ارتفاع سه طبقه روي پيلوت اجراي سيستم آب آتش نشاني با لوله به قطر 5/1 اينچ و نصب جعبه آتش نشاني به صورت يك طبقه در ميان شروع از همكف مي باشد.
2-1-سا ختمان ها با ارتفاع بيش از 3 طبقه روي
3-1- متعلقات جبه آتش نشاني براي بندهاي (1-1) و (2-1) والو وكوپلينگ 1 اينچ و هوزريل با لوله لاستيكي فشار قوي و سرنازل شير دار سه حالته مي باشد.
4-1- سيستم لوله كشي آب آتش نشاني سالن هاي اجتماعات ، انبارها ، واحد هاي تجاري و صنعتي زير نظر كارشناسان آتش نشاني انجام شود نصب جعبه F جنب در و خارج از ساخت با متعلقات لوله نواري و داخل سالن ها با متعلقات لوله لاستيكي فشار قوي و هوزريل صورت گيرد حداكثر فاصله جعبه F از يكديگر سي متر. ( نصب جعبه F با متعلقات لوله نواري، داخل سالن بر حسب نشر كارشناسي آتش نشاني )
5-1-امتداد لوله اصلي آب نشاني از پشت بام تا پائين ترين ارتفاع ساختمان ( كد روي فونداسيون) و اتصال آن به آب شهر و منبع ذخيره هوائي آب آتش نشاني مستقر در پشت بام ضروري است سايز لوله اصلي و ظرفيت منبع نظر كارشناس آتش نشاني و دبي خروجي براي مدت 10 دقيقه تا زمان رسيدن نيروي عملياتي آتش نشاني در نظر گرفته مي شود و در نظر گرفتن پمپ با رله اتوماتيك جهت تامين حداقل 3 اتمسفر فشار براي هر يك از سر نازل ها.
6-1-انبارها، واحدهاي صنعتي، توليدي ضروري است مجهز به استخر آب با ظرفيت متناسب با محل و چاه و سيستم پمپاژ با رله اتوماتيك باشند و در نظر گرفتن ژنراتور برق اضطراري جهت مواقع ضروري و قطع برق (زير نظر كارشناس آتش نشاني )
7-1- هيدرانت آتش نشاني (شير ايستاده آتش نشاني ) براي مجتمع هاي مسكوني، تجاري، صنعتي و اداري زير نظر كارشناس آتش نشاني مشخص مي گردد.
8-1-سيستم آب افشان اتوماتيك ئ دستي ( سيستم اسپرينكلر) زير نظر كارشناسان آتش نشاني مشخص مي گردد.
9-1- سيستم لوله كشي آب آتش نشاني بصورت خشك زير نظر كارشناسان آتش نشاني مشخص مي گردد.
 
2-دستور العمل مربوط به استخر و محوطه استخر
1-2- موتورخانه و مشعل ها خارج از محوطه استخر مستقر گردند.
2-2-سيستم برق تا ارتفاع 2/2 متر بصورت 12 ولت و عدم بهره برداري از 220 ولت و از ارتفاع بالاي 2/2 متر در صورت استفاده از 220 ولت از نوع حفاظت شده و مجهز به كليد FI مستقل باشد.
3-2- در نظر گرفتن روشنائي اضطراري 12 ولت تغذيه از باتري با شارژر و رله اتوماتيك
4-2- جداسازي محوطه استخر بوسيله در قفل دار سوئيچي از ديگر قسمت هاي ساختمان ضروري مي باشد.
5-2- در بالا و اطراف سكوي شيرجه (دايو ) تا فاصله حداقل به 3 متر عدم بهره برداري از برق 220 ولت و از ولتاژ حداكثر 12 ولت بهره برداري شود.
6-2- كليه شيشه هاي مشرف به استخر و رختكن از نوع سكوريت انتخاب گردد.
7-2- كف سازي محوطه استخر لغزنده نباشد.
8-2- سيستم گرمايشي بصورت حرارت مركزي تغذيه گردد.
 
3-دستورالعمل مربوط به خاموش كننده دستي و چرخ دار آتش نشاني
1-3-نصب خاموش كننده 6 كيلويي دي اكسيد كربن (CO2 ) مجاور تابلو اصلي برق ضروري است
2-3- نصب خاموش كننده پودر و گاز درجه دار جنب در موتورخانه و انباري ها و داخل هر واحد تجاري ضروري است .
3-3- سيستم اطفاء حريق اتوماتيك زير نظر كارشناسان آتش نشاني مشخص گردد.
4-3- تعداد و نوع خاموش كننده هاي دستي و چرخ دار توسط كارشناسان آتش نشاني در مرحله پاياني كار مشخص گردد.
 
4-دستورالعمل مربوط به موتورخانه تاسيسات
1-4- در نظر گرفتن در فلزي و آستانه زير در براي موتورخانه
2-4- در نظر گرفتن تهويه به تناسب حجم موتورخانه
3-4-كليه ديگ هاي تحت فشار داراي سوپاپ اطمينان باشند
4-4- سيم كشي هاي برق بصورت توكار يا از داخل لوله مخصوص عبور نمايند.
5-4- روشنائي ها از نوع مخصوص حفاظ دار باشند.
6-4-موتورخانه تاسيسات به تجهيزات ايمني و آتش نشاني زير نظر كارشناس مجهز گردند.
7-4-مجهز به كف شوي باشد
8-4- حداقل 3-1 فضاي موتورخانه بصورت فضاي پرت منظور شود.
9-4- ضوابط مربوط به موتورخانه تاسيسات
1-9-4- طراحي موتورخانه تاسيسات خارج از زيربنا و در صورت عدم امكان ، مجاور يك جبهه به فضاي آزاد با پنجره به فضاي آزاد در نظر گرفته شود.
2-9-4- موتورخانه تاسيسات در جوار چاه آسانسور، دستگاه پله و سالن اجتماعات قرار نگيرد و در صورت عدم امكان ، ديوار مشترك بين آنها مقاوم حريق باشد.
3-9-4- داكت مستقل براي لوله هاي تاسيسات كابلهاي برق و دودكشها در نظر گرفته شود.
 
5- دستورالعمل ايمني در مورد ، لوله هاي دودكش ساختمان
1-5-در نظر گرفتن لوله دودكش مجزا جهت هر منبع حرارتي تا پشت بام
2-5-نصب كلاهك (H) بر روي لوله هاي دودكش در پشت بام
3-5-سايز لوله هاي دودكش براي هر منبع حرارتي به شرح ذيل در نظر گرفته شود
4-5- بخاري گازي معمولي، هود آشپزخانه : قطر داخلي لوله دودكش 10 سانتي متر
5-5-شومينه، پكيج، آبگرمكن ، داخلي لوله دودكش 15 سانتي متر
توجه: زير 60متربنا محل بايد به سيستم حرارت مركزي مجهز باشد
6-5- جهت ديگر منابع حرارتي با نظر مهندس تاسيسات لوله يا كانال با سايز متناسب در نظر گرفته شود.
7-5-هر بخاري و يا ساير وسايل گاز سوز بايد به يك دودكش مجزا مجهز گردد.
8-5- انتهاي كليه دودكش ها بايستي حداقل 1 متر از سطح پشت بام بالاتر بوده و از ديواره هاي جانبي نيز حداقل 1 متر فاصله داشته باشد
9-5-به هيچ عنوان نميتوان از درز اتقطاع براي خروج لوله هاي دودكش استفاده كرد.
 
6-دستورالعمل ايمني در خصوص نصب پله فرار(بصورت رفت و برگشت )
1-6-مسير دسترسي به پله فرار از داخل اتاق خوابها، انباريها و ... كه درب آنها در معرض قفل شدن باشد نبايستي در نظر گرفته شود.
2-6-درب پله فرار بايستي بطرف پله فرار باز گردد
3-6-حداقل يك ضلع پله فرار به هواي آزاد مرتبط باشد
4-6-به طرف پله فرار و تا فاصله يك متري فرار هيچگونه پنجره باز نگردد
5-6-در مسير خروج ، علائم خروجي اضطراري نصب گردد.
6-6-پله فرار بايستي از پشت بام تا طبقه همكف ادامه يابد.
7-6- ارتفاع هر پله حداكثر 18 سانتي متر و پاخور (كف پله) حداقل 28 سانتي متر در نظر گرفته شود .
8-6- عرض پله ها و پاگردها و مسير راه خروج نبايد در هيچ قسمت از طول مسير كاهش يابد.
9-6- دستور العمل مربوط به دستگاه پله اضطراري
1-9-6- ديوارهاي مسير دسترسي اضطراري و دستگاه پله اضطراري خود ايستا بدون هيچگونه منفذ باشد ( بجز پنجره هاي مشرف به فضاي آزاد ) و به در دود بند خود بسته شو مجهز گردد و نصب كوپل طلق دار همراه با فن مناسب در سقف دستگاه پلكان و جانپناه دستگاه پلكان مشرف به نورگير به ارتفاع حداقل 5/1 متر اجراء و نصب روشنائي اضطراري 12 ولت تغذيه از باتري با شارژ و رله اتوماتيك.
2-9-6- نصب علائم راهنما جهت مشخص نمودن شماره طبقه مسير خروج در ارتفاع حداكثر 8/1 متر از كف تمام شده با مشخصات ذيل :
بصورت نوردار با روشنائي 12 ولت تغذيه از باتري با شارژر و رله اتوماتيك يا شبرنگ متناسب با مسير خروج.
 
7-دستورالعمل مربوط به جانپناه ، داكت و نورگير و بازشوها
1-7-احداث جانپناه با ارتفاع حداقل 80 سانتيمتر از كف تمام شده اطراف پشت بام ، تراس، بالكن ، دستگاه پله ، اطراف داكت هاي واقع در پشت بام ، پرتگاه ها و پشت بام ساختمان هاي 6 طبقه به بالا موزايك فرش شود و از آسفالت و ايزوگام استفاده نشود.
2-7-استفاده از شيشه يا اشياء برنده جهت حفاظ جانپناه مجاز نمي باشد و در صورت استفاده از نرده حفاظ ها بصورت عمودي و با فاصله حداكثر 10 سانتيمتر از يكديگر باشد.
3-7-استفاده از كوپل طلق دار به جاي شيشه در قسمت نورگير بالاي خرپشته
4-7-در صورتيكه جهت نورگير سقف خرپشته از شيشه استفاده گرديده بايستي زير نورگير از قسمت داخل توري مناسب نصب گردد.
5-7- ديوارهاي جانبي داكت ها مقاوم حريق و بدون درز اجرا گردد.
6-7- پنجره دامت هاي نورگير: از خط الراس تلاقي دو ديوار جانبي با فاصله حداقل يك متر، فاصله دو پنجره مجاور حداقل يك متر، زير پنجره ها با ارتفاع حداقل 5/1 متر از كف تمام شده ، شيشه ها دوجداره و شيشه داخلي از نوع سكوريت 6 ميليمتري ، پنجره آشپزخانه ثابت ، حداقل مساحت نورگيري براي ساختمان هاي تك واحدي 4 متر مربع و براي ساختمان هاي چند واحدي 7 مترمربع با در نظر گرفتن فرمول :
S=N*0.3 R*0.2K
S = مساحت ، N = تعداد طبقات R = پنجره غير از آشپزخانه ، K = تعداد پنجره آشپزخانه
7-7- در صورت استفاده از شيشه جهت رفع مشرفيت ، شيشه ها بصورت فيكس باشد در قالب فلزي با دوربندي كامل و نوار دور شيشه نصب شوند و در صورت استفاده از شيشه سكوريت بطور اصولي و با استحكام لازم در محل خود مستقر گردد.
7-8- عدم استفاده از شيشه در قسمت كتيبه بالاي درب اصلي ورودي به واحدها.
 
9-دستورالعمل مربوط به آسانسور
1-9-رعايت كليه اصول استاندارد مربوط به آسانسور
2-9- عدم عبور هرگونه لوله هاي تاسيسات آب سرد ، گرم ، دودكش ها، لوله هاي گاز و كابل هاي برق از داخل چاه آسانسور( بجز تجهيزات آسانسور)
3-9-نصب قفل سويچي روي دريچه زير كف موتورخانه و در اتاق موتورخانه آسانسور
4-9- نصب مشبك فلزي با خانه هاوي به ابعاد 2*2 سانتيمتر روي پنجره و روزانه هاي اتاق موتورخانه آسانسور
5-9- كابين آسانسور به در، آيفون ثابت روي بدنه بدون گوشي ، متحرك ، زنگ خطر، تهويه ، روشنايي 12 ولت تغذيه از باتري با شارژر رله اتوماتيك مجهز گردد.
6-9-در نظر گرفتن تجهيزات كامل ايمني آسانسور ( از قبيل گاورنر، پاراشوت ، ميكروسوئيچ هاي كنترل كننده )
7-9-ديوارهاي جانبي چاه آسانسور خود ايستا و مقاوم حريق بدون هيچگونه روزنه اجرا گردد
8-9-در نظر گرفتن چاه ارت و اتصال اسكلت فلزي چاه ، كابين ، قاب وزنه ، تجهيزات موتورخانه و كليه قسمت ها به سيستم ارتينگ با مقاومت حداكثر 5 اهم.
9-9-اخذ تاييد از شركت بازرسي و كيفيت و استاندارد ايران.
9-10- نصب تابلو هشدار دهنده داخل كابين با مشخصات ذيل :
ابعاد 30*20 سانت- زمينه آبي رنگ و نوار شبرنگ سبز به عرض يك سانت در پيرامون تابلو- نوشته متن به رنگ سفيد.
متن تابلو : در زمان حريق به هيچ عنوان از آسانسور استفاده نگردد.
 
10-ضوابط مربوط به آسانسور
1-10- آسانسور خارج از مركز دستگاه پله طراحي گردد لذا راهرو طبقات بايد توسط دربهاي ضد گسترش حريق محفوظ گرد تا از نفوظ دود و آتش به چاه آسانسور به عنوان دودكش جلوگيري شود .
2-10-چاه آسانسور تا روي فونداسيون ساختمان امتداد يابد و به يا در صورت قرار داشتن فضاي آزاد زير چاهك آسانسور، يك ستون زير ضربه گيرهاي چاهك با تامين ايستائي پنج هزار نيوتن بر مترمربع در نظر گرفته شود.
3-10- ابعاد مفيد چاه آسانسور حداقل 150*150 سانتيمتر باشد .
4-10- در چاه آسانسور داخل موتور خانه تاسيسات قرار نگيرد
5-10- در نظر گرفتن اطاق مستقل براي موتورخانه آسانسور، دريچه به ابعاد حداقل 80*60 سانتيمتر زير كف موتور خانه روي ديوار جانبي با بازشو به بيرون.
6-10- هرگونه بازشو (روزنه ، دريچه ) به چاه آسانسور بجز در ورودي به چاه و دريچه مورد بند 5-4 غير مجاز است.
7-10- نصب و اجراي دستگاه blak out
8-10- رعايت كليه اصول استاندارد مربوط به آسانسور.
 
12-حفاري چاه ها و مجاري آب و فاضلاب
1-12- قبل از آغاز عمليات حفاري چاه ها و مجاري آب فاضلاب به ويژه در حفر چاه ها و مجاري آب فاضلاب به ويژه در حفر چاه هاي دستي ، بايد بررسيهاي لازم در خصوص وجود و كيفيت موانعي از قبيل قنوات قديمي ، فاضلابها ، پي ها ، جنش خاك لايه هاي زيم نو تاسيسات مربوط به آب ، برق ريال گاز ، تلفن و نظاير آن به عمل آيد و در صورت لزوم با سازمانها ذيربط تماس برقرار گردد ، محل حفاري نيز بايد طوري تعيين شود كه به هنگام كار، خطر ريزش يا نشت قنات و فاضلاب مجاور يا برخورد با تاسيسات ياد شده وجود نداشته باشد.
2-12-به منظور ايجاد تهويه كافي د عمليات حفاري چاه ها و مجاري آب و فاضلاب ، بايد هر نوع گاز، گرد و غبار و مواد آلوده كننده ديگر كه براي سلامتي افرا مضر است ، به طريق مقتضي از محل كار خارج شود و در صورت لزوم بايد كارگران به ماسك و دستگاه هاي تنفسي مناسب مجهز شوند تا همواره هواي سالم به آنها برسد.
3-12- كليه افرادي كه فعاليت آنها با عمليات حفاري چاه ها و مجاري آب و فاضلاب مرتبط است بايد متناسب با نوع كار از وسايل حفاظت فردي استفاده نمايند.
4-12- مقني قبل از ورود به چاه براي عمليات چاه كني ، بايد طناب نجات و كمربند ايمني را بخود بسته و انتهاي آزاد طناب را در بالاي چاه در نقطه ثابتي محكم نموده باشد.
5-12- پس از خاتمه كار روزانه ، دهانه چاه ها با صفحات مشبك مقاوم و مناسب و مطمئن پوشانده شود.
 
13-دستور العمل مربوط به برق و روشنائي اضطراري ساختمان
1-13-سيستم برق بر اساس مبحث 13 مقررات ملي ساختمان ايران رعايت گردد
2-13-تابلوي، برق مجاور در اصلي داخل واحد در نظر گرفته شود.
3-13-تابلوي برق حداقل مجهز به فيوز مينياتوري مستقل براي سرويس بهداشتي ( حمام و توالت ) –آشپزخانه – سالن- اطاق خواب ها- كولر ... باشد
4-13-هر يك از تابلوهاي برق به كليد قطع برق در صورت نشت جريان (fi ) مجهز گردد
5-13-كابلها و لوله هاي سيستم برق از داكت هاي مستقل يا داخل ديوار عبور نمايند.
6-13-در نظر گرفتن سيستم ارتينگ و صاعقه گير
7-13- در نظر گرفتن روشنائي 12 ولت تغذيه از باتري با شارژ و رله اتوماتيك براي دستگاه پله و مسير اضطراري ، كابين آسانسور، زيرزمين هاي فاقد نور طبيعي ، سالن اجتماعات ، موتورخانه ، مجتمع هاف واحدهاي تجاري، مجتمع هاي تجاري، بيمارستان ها، كتابخانه ها و موزه ها و هتل ها ...
8-13- سيستم برق اماكن مرطوب از قبيل استخر و محوطه مربوط از كف تمام شده تا ارتفاع 2/2 متر بصورت 12 ولت و عدم بهره برداري از 220 ولت و از ارتفاع بالاي 2/2 متر در صورت بهره برداري از 220 ولت از نوع حفاظت شده در نظر گرفته شود.
 
14-دستورالعمل مربوط به دستگاه پله اضطراري
1-14-ديوارهاي مسير دسترسي اضطراري و دستگاه پله اضطراري خود ايستا بدون هيچگونه منفذ باشد ( بجز پنجره هاي مشرف به فضاي آزاد ) و به در دود بند خود بسته شو مجهز گردد و نصب كوپل طلق دار همراه با فن مناسب در سقف دستگاه پلكان و جانپناه دستگاه پلكان مشرف به نورگير به ارتفاع حداقل 5/1 متر اجراء و نصب روشنائي اضطراري 12 ولت تغذيه از باتري با شارژ و رله اتوماتيك
2-14- نصب علائم راهنما جهت مشخص نمودن شماره طبقه مسير خروج در ارتفاع حداكثر 8/1 متر از كف تمام شده با مشخصات ذيل :
بصورت نوردار با روشنائي 12 ولت تغذيه از باتري با شارژر و رله اتوماتيك يا شبرنگ متناسب با مسير خروج .
 
15-دستورالعمل ايمني خاموش كننده هاي دستي
در كليه ساختمانهاي مسكوني نصب خاموش كننده در قسمتهاي ذيل الزامي مي باشد
1-15- واحدهاي مسكوني : هر كدام يكدستگاه خاموش كننده دي اكسيد كربن چهار كيلويي
2-15- تابلوهاي برق اصلي : نصب يكدستگاه خاموش كننده دي اكسيد كربن شش كيلويي
3-15- پاركينگ ها و زيرزمينها : به ازاي هر 100 مترمربع نصب يكدستگاه خاموش كننده پودري شش كيلويي
4-15- موتورخانه ها : نصب خاموش كننده پودري و دي اكسيد كربن (تعداد و ظرفيت خاموش كننده ها توسط كارشناسان آتش نشاني در مرحله پايانكار تعيين مي گردد)
 
16-دستورالعمل ايمني در خصوص پلكان عمومي:
1-16-پلكان عمومي با درب ايزوله دود خود بسته شو از ساير بخش ها مجزا شود.
2-16-عرض پله ها و پاگردها نبايد در هيچ قسمت از طول مسير كاهش يابد.
3-16-اطراف پلكان عمومي ابتدا سيمان اندود و سپس گچكاري گردد . (بهتر است ديواره هاي اطراف پلكن با مصالح بتن آرمه اجرا گردد )
4-16- ارتفاع هر پلكان 17 سانتي متر در نظر گرفته شود .
5-16- پاخور( پلكان) 30 سانتي متر در نظر گرفته شود.
6-16- حداقل عرض مفيد پلكان 110 سانتي متر و در صورتيكه تعداد واحدها در ساختمان از 10 واحد بيشتر باشد بايستي حداقل عرض پله 140 سانتي متر در نظر گرفته شود.
7-16-در قسمت خرپشته پلكان عمومي بايستي حداقل سه طرف پنجره نصب و بر روي يكي از پنجره ها تهويه مناسب تعبيه گردد.
8-16-ارتفاع نرده پلكان عمومي حداقل 80 سانتي متر و فاصله حفاظ ( عمومي ) داخل آن بايستي حداكثر 10 سانتي متر در نظر گرفته شود .
9-16- استفاده از كوپل طلق دار به جاي شيشه در قسمت نور گير بالاي خرپشته
10-16-در صورتيكه جهت نورگير سقف خر پشته از شيشه استفاده گرديده بايستي زير نورگير از قسمت داخل توري مناسب نصب گردد.
11-16- در صورتيكه تعداد واحدهاي هر طبقه در ساختمان از چهار واحد تجاوز نمايد ، بايستي پلكان دوم نيز در ساختمان طراحي و اجرا گردد.
 
17-دستورالعمل ايمني سيستم اعلام حريق اتومات
1-17- در كليه ساختمان هاي اقامتي ، تجاري و اداري مسكوني ( بيش از 12 واحد و يا ارتفاع بيش از 18 متر مربع) و سينماها و كتابخانه ها و .. نصب سيستم اعلام حريق اتومات الزامي مي باشد ( نقشه هاي اجرايي آن تا مرحله سفتكاري ساختمان ، بايستي به تاييد كارشناسان سازمان آتش نشاني برسد )
2-17-سيستم اعلام حريق بايستي در كليه قسمتهاي ساختمان نصب گردد
3-17- دستگاه مركزي( كنترل پنل )و آژير در ساختمان هاي اقامتي بايستي در قسمت پذيرش نصب گردند و در ساختمان هاي مسكوني دستگاه مركزي در پيولت و آژير در مابين طبقات نصب گردد ( در صورتيكه ساختمان اداري سرايدار باشد بهتر است دستگاه مركزي در محل استقرار سرايدار نصب گردد )
4-17- اين سيستم بايد طوري طراحي گردد كه در موقع قطع برق ، قادر به ادامه كار باشد
5-17-علاوه بر سيستم فوق بايستي شاسي اعلام حريق دستي نيز در طبقات نصب گردد
6-17- در زيرزمينهاي (بيش از 185 مترمربع زير بنا با كاربري پاركينگ و انباري مسكوني ) بايستي اين سيستم نصب گردد.
7-17- نوع دتكتورها بايستي متناسب با محل در نظر گرفته شوند.
 
18- دستورالعمل مربوط به سيستم اعلام حريق :
1-18- هر يك از ساختمان ها كه نياز به راه دسترسي اضطراري يا پله اضطراري داشته باشند ساختمان هاي صنعتي ، انبارها ، عمومي، اداري سينماها و سالن هاي اجتماعات ، مراقبتي ، درماني، اقامتي ، عمومي ، مجتمع هاي تجاري و اماكن پر مخاطره .
2-18- قبل از اجراء ضروري است طرح سيستم اعلام حريق به تاييد سازمان آتش نشاني برسد
3-18- نصب تابلو هشدار دهنده در محدوده ورودي اصلي ساختمان در معرض ديد با مشخصات ذيل :
- ابعاد 30*40 سانت زمينه آبي و نوار شبرنگ سبز به عرض يك سانت در پيرامون تابلو
- نوشته متن به رنگ سفيد
- متن تابلو : به محض شنيدن آژير عمومي اعلام حريق در اسرع وقت با حفظ خونسردي محل واحد خود را ترك نموده و از مسير دستگاه پله از ساختمان خارج گرديد.
 
19-دستورالعمل مربوط به نازك كاري و دكوراسيون داخلي ساختمان
1-19-عدم استفاده از مواد قابل اشتعال( از قبيل موكت) داخل راهروها و دستگاه پله اضطراري و يا ايستگاه هاي ورودي واحدها و سقف.
2-19- عدم استفاده از مواد قابل اشتعال جهت دكوراسيون و نازك كاري سالن هاي اجتماعات ،‌سينماها و راه هاي دسترسي اضطراري در كليه ساختمان ها.
 
20-ضوابط مربوط به مسير و دستگاه پله اضطراري
1-20-حداكثر ارتفاع ساختمان 30 متر يا 9 طبقه روي پيلوت دستگاه پله اصلي بعنوان دستگاه پله اضطراري مد نظر قرار گيرد ، به نحوي كه دستگاه پله از ايستگاه مشترك ورودي واحدها و آسانسور در طبقات كاملاً جداسازي گردد.
مساحت ايستگاه مشترك (‌سه متر مربع + يك متر مربع * تعداد واحدها در طبقه ) با مصالح ساختماني و درب ايزوله دود خود بسته شو جداسازي گردد.
2-20- از ارتفاع بيش از 30 متر يا بيشتر از 9 طبقه روي پيلوت ضروري است دو دستگاه پله بنحوي در نظر گرفته شود كه در طبقات به يكديگر راه داشته باشند يكي از دستگاه پله ها با فاصله از دستگاه پله ديگر و در ضلع مجاور فضاي آزاد بوده و به در ايزوله دود خود بسته شو مجهز گردد.
3-20-ساختمان هاي با 3 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 8 واحد ، ساختمان هاي با 4 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 6 واحد و ساختمان هاي با 5 طبقه روي پيلوت و هر طبقه شامل 3 واحد و ساختمان هاي 6 طبقه روي پيلوت و بيشتر حتي با يك واحد در هر طبقه مشمول بند 1-20 مي شوند.
4-20-براي ساختمان هاي خاص طبقه نظر كارشناس سازمان آتش نشاني.
5-20-حداقل تعداد خروجي هاي مورد نياز براي فضاي هاي بزرگ ( سالن اجتماعات ، سينماها و غيره ) و همچنين حداقل عرض خروجي ها مطابق جدول زير محاسبه گردد:
 
21- دستورالعمل مربوط به نماي سنگ و شيشه
1-21-شيشه از نوع سكوريت باشد
2-21-از پشت نما داخل ساختمان در قسمت داخل واحدها در هر طبقه از كف تمام شده اجراي جان پناه با مصالح ساختماني به ارتفاع حداقل 80 سانتيمتر ضروري است.
3-21- ضخامت شيشه متناسب با ابعاد شيشه در نظر گرفته شده و براي فرم شيشه هر شش متر ارتفاع يك ژوئن دو سانتي اجراء گردد.
4-21-هر سه متر ارتفاع سنگ روي نيشي قرار گيرد و اسكوپ كامل شود.
5-21- فرم شيشه محكم و فيكس اجراء گردد.
6-21-سنگ هاي روي درپوش ها كاملاً رولپلاك گردند.
7-21-در محل تقاطع ديوارهاي جدا كننده با فرم نماي شيشه به منظور ممانعت گسترش حريق از دو فضاي مجاور به يكديگر از پشت نماي شيشه به عرض حداقل يك متر با مصالح ساختمان مقاوم حريق احداث گردد.
8-21- فضاهاي جدا از يكديگر واقع در پشت نماي شيشه ، نسبت به يكديگر با مصالح ساختماني غير قابل اشتعال كاملاً جداسازي شوند.


برچسب‌ها: دستورالعمل بازدید ایمنی اماکن, ایمنی بهداشت محیط زیست HSE, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, استخر اتش نشانی فاضلاب بازدید ایمنی پیلوت کپسول مو, ایمنی
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم آذر 1393ساعت 12:56  توسط spow  | 

مطالب قدیمی‌تر