وبلاگ یک مهندس...

عدم قطعیت اندازه گیری

 

عدم قطعیت اندازه گیری اطلاعاتی راجع به کیفیت نتایج حاصل از اندازه گیری را بیان می کند. در حقیقت عدم قطعیت شک و گمانی است که درباره نتیجه هر اندازه گیری پدید می آید. ممکن است تصور کنید یک وسیله اندازه گیری کاملاً قابل اعتماد بوده و نتیجه درستی از اندازه گیری ارائه می دهند ولی همیشه در تجهیزات اندازه گیری حتی دقیق ترین آنها جای شک وجود دارد. چون تردید در هر اندازه گیری وجود دارد لذا پاسخ به سوالات زیر ضروری نظر می رسد:‌

 - میزان شک و تردید در اندازه گیری چقدر است؟

 - این شک تا چه اندازه نادرست و بی اعتبار است؟

نکته مهم دیگر این است که اصطاحات خطا و عدم قطعیت نباید با هم اشتباه شوند. خطا اختلاف بین مقادیر اندازه گیری شده و مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری است. در صورتی که عدم قطعیت تعیین شک و تردید راجع به نتایج حاصل از اندازه گیری ها است. 

به منظور درک بهتر عدم قطعیت اندازه گیری و بدست آوردن اندازه گیری های با کیفیت بالا می توانید با استفاده از لینک های دانلود استانداردها و جزوات مربوط به عدم قطعیت را دانلود نمایید.

 

دانلود جزوات و استانداردهای عدم قطعیت

Download

استاندارد اروپایی EA 4/02 در رابطه با تخمین عدم قطعیت اندازه گیری در کالیبراسیون

Download

راهنمای UKAS در رابطه با تخمین عدم قطعیت و اطمینان در اندازه گیری

Download

راهنمای عدم قطعیت اندازه گیری برای مبتدیان (انگلیسی)

Download

راهنمای عدم قطعیت اندازه گیری برای مبتدیان (فارسی)


برچسب‌ها: استاندارد اندازه گیری, عدم قطعیت, استاندارد اروپایی, عدم قطعیت و اطمینان در اندازه گیریEA 4, 02
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام دی ۱۳۹۴ساعت 20:13  توسط soheiiil  | 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم دی ۱۳۹۴ساعت 22:58  توسط soheiiil  | 

برنامه نت الکتروموتور و کوپلینگ

 

سایت IDCON را اغلب دوستانی که با نت سروکار دارند می شناسند. از ویژگیهای این سایت وجود مقالات بسیار کاربردی در زمینه مباحث مختلف نگهداری و تعمیرات است. یکی از کارهای ارزشمندی که توسط متخصصین این سایت صورت گرفته استاندارد سازی برنامه نت برای اجزاء مختلف ماشین آلات صنعتی بوده و دو نسخه از این استاندارد را نیز بصورت رایگان در اختیار بازدید کنندگان از سایت قرار داده اند که درصورت تمایل میتوانید از لینکهای زیر آنها را دانلود نمائید. کار ارزشمندی صورت گرفته و میتوان شبیه اینکار را در داخل کشور نیز انجام داد.

 

 


برچسب‌ها: برنامه نت الکتروموتور و کوپلینگ, سایت IDCON, استاندارد نت برای الکتروموتور AC استاندراد
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۴ساعت 23:32  توسط soheiiil  | 

تکنولوژی های ریخته گری در جهان ریخته گری فشاری (ریخته گری کوبشی)Squeeze Casting

•" ریخته گری فشاری" بعنوان روشی تازه در عرضه شکل دادن فلزات بنظر میرسد که در آینده نزدیکی قادر است با تولیدی مرغوبتر و ارزان تر،سهم بیشتری را در ساخت قطعاتی خاص نصیب خود سازد.•این روش مجموعه ایست از ریخته گری، و آهنگری، بطوریکه زمینه های اصلی آنرا ریخته گری، یعنی ذوب، بارریزی، انجماد و مسائل دیگر ریخته گری تشکیل داده و آهنگری پس از بارریزی بصورت اعمال فشار به مذاب در حال اتجماد و شکل دادن آن ظاهر می شود.
بطور کلی می توان روش " ریخته گری فشاری" را بشکل اعمال فشار به مذاب ریخته شده در قالب در خلال انجماد حهت شکل گرفتن آن تعبیر نمود.


•گزارشهای موجود حکایت از این دارند که هم اکنون در تعدادی از کشورهای پیشرفته جهان تولید انبوهه قطعات مختلف فولادی، چدنی و غیر آهنی با این روش انجام می گیرد. اما با توجه به کلیه جوانب می توان گفت که قابلیت و کارآئی این روش در تولید قطعات مختلف از جنس برنج و برنز و آلیاژهای آلومینیم آشکار گردیده ولی در عرصه فولاد و چدن ضعفهائی چون جوش خوردن قطعه به قالب و سطوح ناصاف در قطعه در اثر ایجاد لبه های سرد اظهار شده است.


•قطعات تولید شده در این روش از ساختاری همگن با دانه های ریز و سطوحی صاف برخودار بوده و خواص مکانیکی آنها با مشخصات قطعات آهنگری برابری می کند.
ایجاد ترکهای گرم بعنوان عیب عمومی این روش در قطعات و آلیاژهای مختلف ریخته شده و مشاهده می گردد که با تنظیم درجه حرارت بارریزی مذاب، درجه حرارت قالب و زمان بیرون آوردن فطعه از قالب قابل کنترل و حذف است. قطعات کاسه ای شکل بعنوان مناسبترین اشکال برای این روش پیشنهاد میگردند.


•رینگ چرخ اتومبیل و ماشین های حمل و نقل از حنس آلیاژهای آلومینیم، شیرو بدنه رگلاتور، اتصالات هیدرولیک، پیستونهای پمپ، محفظه های کنترل، بوش و یاتاقان از حنس برنج و برنز نمونه قطعاتی هستند که بصورت انبوهه با این روش ریخته می شوند.
برچسب‌ها: ریخته گری فشاری, ریخته گری کوبشی, رینگ چرخ اتومبیل و ماشین های حمل و نقل از حنس آلیا, شیرو بدنه رگلاتور, اتصالات هیدرولیک
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 22:47  توسط soheiiil  | 

تجربه نشان داده است که حوادث ناشی از تپ چنجرها که باعث صدمه زدن به ترانسفورماتورهای قدرت نیز شده است بیشتر از سایر موارد بوده است ، بنابراین بررسی وضعیت این بخش از ترانسفورماتور و پیش بینی جلوگیری از خطای تپ چنجرها از اهمیت بالای برخوردار است.

به دلیل موقعیت قرار گرفتن تب سلکتور و دایورترسویچ که هر دو درون ترانسفور و مجاورت سیم پیچ ها قرار دارند ، هرگونه اشکال یا خطا روی این قطعات باعث سرایت به سایر قسمت ها شده و خسارات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت ، متاسفانه در بسیاری از موانع حوادث تپ چنجرهای ONLOAD مشاهده شده که توام با آتش سوزی بوده و حتی قطعات بیرونی شامل بوشینگ ها ، برقگیرها ، رادیاتورها و … نیز از بین رفته اند. روغن ترانسفورماتور نیر بسیارگران قیمت و در حجم زیادی قرار دارد ، مشاهده گردیده بعلت سوراخ شدن دریچه تپ چنجر و آتش سوزی کلیه روغن هدر رفته است . تپ چنجر به نوبه خود وسیله ای بسیار گران و قیمت تخریبی یک تپ چنجر ONLOAD بیش از ۵۰۰ هزار دلار است ، عوامل متعددی می توانند در حوادث تپ چنجرها موثر باشند.

tapchenger onload

 

1-    عدم تعمیر و نگهداری و سرویس به موقع تپ چنجرها

۲-    عدم کیفیت یا ساختار مناسب دایورترسویچ و تپ سلکتور

۳-    عدم بهره برداری مناسب

۴-    عدم استفاده از کارشناس مجرب در تعمیرات دوره ای و تعمیرات اساسی

 

تعمیر و نگهداری و سرویس به موقع تپ چنجرهای ONLOAD :

تپ چنجرهای ONLOAD بواسطه اینکه یک وسیله متحرک هستند و بطور مرتب قطع و وصل می شوند و از اهرم ها و چرخ دندهها استفاده می کنند باید مورد بازبینی قرار گیرند البته به واسطه انجام جرقه در روغن دایورترسویچ ، ضروری است که تعویض روغن نیز صورت گیرد.

سه قسمت عمده تپ چنجر باید تحت کنترل باشد مهمترین  بخش مربوط به دایورترسویچ می باشد. در تپ چنجرهای که از کپسول خدا ، استفاده نشده در هنگام چرخش دایورترسویچ و تبدیل وضعیت از حالت های زوج به فرد و بلعکس یا به عبارت دیگر برای تعویض یک تپ  ، جرقه ای در بین کنتاکت ها صورت می گیرد که توسط روغن عایق خفه میگردد و مقداری کربن و استیلن در هر تغییر تپ در روغن باقی می ماند پس از مدتها این مقدار کربن و حتی استیلن زیاد میگردد و ضروری است در گام اول حداقل روغن تخلیه و oil comportment  از روغن سالم و مطمئن پر گردد.

دستورالعمل نحوه تعویض روغن ، زمان تعویض روغن ، نقاط مورد بازدید یا توسط کارخانه سازنده تهیه و در اختیار استفاده کنندگان قرار داده شده است . توجه به اینکه تپ چنجر یک وسیله دینامیک و گردان می باشد بنابراین همانطوری که گفته شده با هرگونه عملکرد مقداری کربن تولید می نماید و هر چه تعداد عملکرد بیشتر باشد اصولاً باید روغن زودتر تیره تر گردد به همین دلیل مبنای تعویض روغن را بر تعداد کارکرد تپ چنجر گذاشته اند و زمانی که شماره انداز به آن حد عملکرد رسیده است می باید تعویض روغن انجام گردد در غیر اینصورت به دلیل کاهش میزان دی الکتریک روغن در دایورترسویچ امکان تحمل ولتاژ را نداشته باشد و حتی حالت انفجار به خود گیرد.

اما حالتی دیگر وجود دارد که شاید پس از سالهای متمادی از عمر ترانسفورماتور بگذرد و لی تعداد عملکرد به آن عدد مورد نظر نرسد ، دراین حالت دستورالعمل تعریف نموده است که پس از ۶ – ۵ سال روغن تپ چنجر را تعویض نمائید.

تپ چنجر ها ساخت شرکت های مختلف همراه با دستور العمل های مربوط به خود می باشند مثلاً شرکت MR آلمان که سهم بسیار زیادی از تپ چنجرها را در سطح جهان دارا می باشد. (۶- ۵) سال را منظور کرده است و با توجه به تایپ تپ چنجر که بصورت تک فاز یا سه فازه باشند نیز متفاوت است. در بعضی از تپ چنجر ها ، هر فاز جداگانه برای خود یک دیوارترسویچ و یک  oil comportment  دارد. علاوه بر تعویض روغن ، لازم است در بعضی مواقع که دستورالعمل نیز اشاره نموده است ، قطعات دیوارترسویچ به واسطه اهمیت بیشتر مورد بازدید و بررسی بیشتری قرار گیرند یا مقاومت های گذرا تست شده و میزان اهم آن سنجیده گردد و از نزدیک moving contact و fix contact  و سایر لیدها و قطعات مانند اکولاماتورها ، پین ها ، واشرها مشاهده گردد و در صورت ضعیف بودن یا حتی پارگی ، تعویض شوند. مثلاً دستورالعمل برای تعویض روغن عملکرد حدود ۲۰۰۰۰ را گفته است و لی برای تعویض قطعات مهم عدد ۱۲۰۰۰۰ را اعلام کرده است. تجربه نشان داده است که بازدید قطعات داخلی جلوگیری از خیلی حوادث را داشته و کارشناسان قبل از حادثه قطعات آسیب دیده را تعویض نموده اند.

پس از مدت زمانی که از عملکرد تپ چنجر گذاشته است که به واسطه آن یا تعداد عملکرد به اندازه زمان سرویس و تعویض روغن رسیده است یا اینکه (۶-۵) سال از آن گذاشته است ، عملیات سرویس و تعویض روغن یابد با دقت زیادی صورت گیرد تا کار سرویس و نگهداری به صورت صحیح انجام شودو مثلاً پس از پایان کار یک دور کامل تپ چنجر را افزایش داده و سپس پائین آورند تا تپ سلکتور نیز کامل چرخشی نماید و اگر کربن روی تب سلکتور سویچ وجود داشته باشد ، از روی تپ ها جدا شود ،       تپ چنجر را روی عددی گذاشته تا ولتاژ مورد نظرتان را در خروجی ترانسفورماتور داشته باشید. با توجه به مطالبی که در مورد تعمیر و نگهداری گفته شده اگر این عملیات مطابق با دستور العمل تعمیر و نگهداری و سرویس به موقع تپ چنجر ها انجام نشود مطمئنا باعث حادثه ای خواهد شد که ضمن آسیب به تپ چنجر احتمال صدمه زدن به ترانسفورماتور نیز خواهد شد.

عدم کیفیت یا ساختار مناسب دایورترسویچ و تب سلکتور:

تپ چنجرها ساخت شرکت های سازنده مختلفی هستند و با توجه به قدمت و کیفیت و سوابق تجربی آنها می توان از محصولات تولیدی استفاده نموده ، کاهش قیمت و هزینه نکردن یا به عبارتی جنس ارزان خریدن شاید عاملی باشد که حادثه بزرگی را به دنبال داشته باشد ، در بعضی مواقع اشتباه در طراحی و عدم رعایت فاصله قرار گرفتن تپ چنجرها یا استفاده از لوازم با کیفیت پائین در تپ چنجرها عمر این دستگاه را به شدت پائین آورده ، در بعضی حوادث مشاهده شده است که قطعات داخل دایورترسویچ در هنگام تغییر تپ صدمه دیده یا لیدهای محل عبور جریان دچار پارگی شده اند یا مشاهده شده که تب سلکتور شکسته است ، البته رعایت اصول حفاظت ترانسفورماتور در جلوگیری از حوادث موثر می باشد. برای مثال رله مکانیکی مخصوص تپ چنجر که شباهت زیادی به رله بوخلتز دارد و به نام پرشر رله pressure relay معروف است .

طوری طراحی شده است که در مسیر روغن بین تانک روغن تپ چنحر و oil comportment مخزن روغن دایورترسویچ قرار گرفته است که با یک شیب حدود  ۱۵ درجه می باشد. در حالت عادی گازهای ناشی از عملکرد تپ که بیشتر هیدروژن می باشند از oil comportment   خارج میگردد و چنانچه به هر دلیل در مخزن روغن دایورترسویچ واکنش صورت گیرد روغن به سمت تانک روغن به سرعت حرکت می کند ، چنانچه سرعت روغن بیش از ۱٫۵ m/s باشد این رله مکانیکی عمل نموده و ترانسفورماتور را از مدار خارج می نماید.

عدم بهره برداری مناسب :

گزارش وضعیت و دیفکت های تپ چنجرها به منظور رفع عیب از طریق واحدهای بهره برداری صورت میگیرد.چه بسا عیب بسیار کوچکی وجود داشته باشد ولی بعلت عدم ارسال گزارش ، تبدیل به عیب بزرگتر میگردد. بنابراین تکمیل ارسال فرمت های بهره برداری از تپ چنجر و کنترل وضعیت عملکرد ، نشاندهنده روغن ، بازدید ظاهری روزانه موتور درایو کمک زیادی به جلوگیری از حوادث می نماید. پرهیز از تغییر تپ های اضافه و یا تنظیم نمودن دستگاه های AVR در حالت بهینه باعث جلوگیری از عملکردهای زیادی میگردد. در بعضی از ایستگاههای برق ، دستگاه کنترل ولتاژ AVR را طوری تنظیم نمودن که با کمترین تغییر ولتاژ اقدام به تغییر تپ می نماید ، در حالیکه که بایک بررسی کارشناسی و دقیقتر می توانیم فاصله تغییرات ولتاژ را بیشتر نموده و از تغییر تپهای بی مورد جلوگیری کنیم.

عدم استفاده از کارشناسان مجرب در تعمیرات دوره ای یا اساسی :

اصولاً دستگاههای حساس و با اهمییت مانند تپ چنجرهای ONLOAD می بایست توسط کارشناسان مجرب که دوره های فنی و تخصصی را گذرانده اند تعمیر و نگهداری شوند و براساس دستورالعمل سازنده کلیه مراحل انجام کار رعایت گردد. شناخت دقیق از نحوه عملکرد فنی تپ چنجر از نظر مکانیکی و الکتریکی ، جهت تعمیر و نگهداری آن از ضروریات می باشد. زیرا هرگونه خطا یا اشتباه در هنگام تعمیرات یا عدم تنظیم مناسب تپ چنجر و محورهای مربوطه خطرات زیادی بعمل خواهد آورد برای مثال اگر در هنگام بستن محورها و تنظیم آنها دچار اشتباه گردند این امکان وجود دارد که تپ سلکتور از مسیر خود خارج  گردد و بیش از حد چرخش نماید که احتمال شکستن یا حتی اتصال کوتاه سیم پیچ را به دنبال خواهد داشت ، عدم آگاهی کافی از دایروترسویچ و میزان خوردگی سطح کنتاکت ها ، عدم آگاهی کافی ازمقاومت های شنت و سایر قطعات دیگر در دیورترسویچ ، می تواند مشکلات و حوادث جبران ناپذیری به وجود آورد. بنابراین استفاده از تکنسین ها و مهندسین مجرب در امر تعمیر و نگهداری تپ چنجره های ONLOAD امری بدیهی است و استفاده از قطعات اصلی و مرتبط با شرکت سازنده به منظور تعویض قطعات معیوب نیز باید در نظر گرفته شود.


در شکل بالا محل عیب نشان داده شده است . چنانچه مشاهده میگردد ، محل اتصال سیم نولترال به رینگ مسی مخصوص که به دور oil comportment میباشد ، دچار لوز کانکشن شده است که این عیب معمولا به علت مونتاژ نامناسب و شل بودن پیچ اتصال در محل کارخانه بوده است . آزمایش گاز کرماتوگرافی نشان داده است که در درون ترانسفورماتور مشکل اساسی وجود دارد ، خصوصا مقداری گاز اسیتیلن در نتیجه آزمایش وجود داشته است .


پس از تخلیه روغن و بازدید داخلی ترانسفورماتور در هنگام بررسی لید های تپ چنجر ، لید آسیب دیده باکمترین حرکتی از جا کنده شده است .

تعویض قطعات معیوب و عایق کاری آن در شکل بالا مشاهده میشود .

منبع : سایت ایران ترانسفورمر


برچسب‌ها: ترانسفورماتور, تجهیزات پست, دانلود مقالات مهندسی برق, تپ چنجر ترانسفورمر موتور ترانس سه فاز, تپ چنجر
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ساعت 19:53  توسط spow  | 

دانلود جزوه مهندسی نرم افزار 1

جزوه مهندسی نرم افزار 1 در 2 بخش و چهارده فصل به شرح زیر توسط اقای جعفر پورامینی و براساس کتاب سامرویل تنظیم شده است :

مهندسی نرم افزار
سیستم های اجتماعی - تکنیکی
سیستم های حیاتی
فرایند های نرم افزار
مدیریت پروژه
خواسته های نرم افزار
فرایندهای مهندسی خواسته ها
مدل های سیستم
مشخصات سیستم های حیاتی
مشخصات رسمی
طراحی معماری
معماری های سیستم های توزیعی
معماری کاربرد
طراحی شیءگرا

نرم افزار چیست ؟
نرم افزار شامل برنامه های کامپیوتری همراه است با مستندات و داده های پیکربندی است که برای درست کارکردن برنامه ضروری است .
دو نوع محصول نرم افزاری :
    1- محصولات کلی
    2- محصولات سفارشی

مهندسی نرم افزار چیست؟
یک نظام مهندسی است که با جنبه های نرم افزاری محصول ، از مراحل اولیه تعیین مشخصات سیستم تا نگهداری سیستم ، سروکار دارد .
     شامل مراحل زیر است :
      1- نظام مهندسی .
      2- تمام جنبه های محصول نرم افزاری .

تفاوت مهندسی نرم افزار و علم کامپیوتر چیست ؟
علم کامپیوتر با تئوری و اصول سروکار دارد. مهندسی نرم افزار با فعالیت های توسعه و تحویل نرم افزار سروکاردارد .

تفاوت مهندسی نرم افزار و مهندسی سیستم چیست ؟

مهندسی سیستم با تمام جنبه های توسعه سیستم های مبتنی بر کامپیوتر از جمله سخت افزار ، نرم افزار و مهندسی فرایند سروکار دارد . مهندسی  نرم افزار بخشی از این فرایند است .

برای دانلود جزوه مهندسی نرم افزار 1 به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه مهندسی نرم افزار, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر, دانلود جزوه, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوه مهندسی نرم افزار 1
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ساعت 19:18  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزش مقدماتی ویژوال بیسیک

فهرست مطالب

تاریخچه اي درباره ویژوال بیسیک    
ویژوال بیسیک چیست؟   
مراحل نصب ويژوال بيسيك   
راه اندازی ویژوال بیسیک   
اجزای سازنده برنامه ویژوال بیسیک   
برنامه نويسي شئ گرا   
محيط كلي  نرم افزار ويژوال بيسيك    
انواع داده و چند اصطلاح در ويژوال بيسيك   
نحوه كد نويسي در ويژوال بيسيك   
يك نمونه برنامه در ويژوال بيسيك   
  چند مشخصه  در ويژوال بيسيك   
 ساخت منو   
 حلقه هاي تكرار   
 آشنايي با كنترل تايمرو ساخت يك برنامه  شبيه محافظ نمایش ( Screen Server )   
آشنايي باآرايه   
تو ليد اعداد تصادفي   
اشياء مختلف  در ويژوال بيسيك   
شكل حرفه اي  برنامه نويسي در ويژوال بيسيك   

برای دانلود جزوه اموزش مقدماتی ویژوال بیسیک به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزش مقدماتی ویژوال بیسیک, دانلود جزوه, دانلود جزوه برنامه نویسی, اموزش ویژوال بیسیک, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ساعت 18:53  توسط spow  | 

بهينه سازی در بخش های توليدی با استفاده از الگوی مناسب پيش بينی ميزان ريسک پياده سازی پروژه های توليدی

چكيده

 در اين مقاله يک مدل تحليلي پيش بيني مبتني بر روابط منطق فازي ارائه ميگردد، که به سازماندهي مديريت ريسک کمک مي کند. پيش بيني امکان موفقيت پروژه هاي توليدي  مديريت ريسک بخوبي فعاليتهاي لازم را قبل از پياده سازي مديريت ريسک نشان ميدهد. مقايسه دودويي براي  نشان دادن اولويت هاي موثر در فاکتورهاي مختلف و دسته بندي برآيندهاي مختلف مورد استفاده است . ابهامات و ذهنيت پيش بيني فرآيندها با استفاده از مقادير [0,1] انجام ميشود. با ضرب کردن عوامل موثر و بررسي حالتهاي موجود و پيش بيني ميزان موفقيت / شکست براحتي براساس هفت عامل با نفوذ تخمين زده ميشود.

مقدمه

امروزه مديريت پروژه هاي توليدی  به عنوان يك گرايش مجزا در موسسات آموزشي و يك حرفه تخصصي در دنيا به رسميت شناخته شده است . مديريت پروژه هاي توليدي  داراي فاز امكان سنجي پروژه هاي توليدي  (استراتژيكي ، ريسك و گلوگاهها ، منابع انساني ، مالي و اقتصادي ، قوانين و مقررات )پنج فرآيند( آغازين ، برنامه ريزي ، اجرا ، كنترل و نظارت و اختتامي)   نه حوزه دانشي (مديريت يكپارچگي، مديريت محدوده ، مديريت زمان ، مديريت هزينه ، مديريت كيفيت ، مديريت منابع انساني ، مديريت ارتباطات ، مديريت ريسك و مديريت تداركات)  ميباشد. باشندهرچند كه مديريت ريسك تنها يكي از بخشهاي حوزه دانشي مديريت پروژه هاي توليدي  مي باشد ولي يكي از فرآيندهاي مهم آن مي باشد.  مديريت ريسک شامل فرآيند برنامه ريزي مديريت ريسك، شناسايي ، طبقه بندي ، ارزيابي ريسک ، واکنش به ريسک ، كنترل و اجراي برنامه مديريت ريسک مي باشد . معمولا در مديريت پروژه هاي توليدي  ، ريسك بدين صورت تعريف م‍ي شود : ريسك محصول احتمال‍ي يك پ‍يشامد است و در زمان هايي كه پروژه هاي توليدي  با آن پ‍يشامد مواجه م‍ي شود ، به وقوع م‍ي پ‍يوندد . به هر حال همواره دو مفهوم را با خود دارد "آينده و شك" . بنابراين حادثه اي كه مربوط به آينده نباشد و يا در مورد وقوع آن شك نداشته باش‍يم ديگر ريسك تلق‍ي نم‍ي شود . هر چند ريسك ها مطابق فرهنگ لغات معمولا هم‍يشه با ناكام‍ي و شكست تعريف م‍ي شوند ول‍ي آنها م‍ي توانند با مجال ها ويا فرصت هاي‍ي ن‍يز همراه باشند. اجراي مديريت ريسك در همه سازمانها قابل پياده سازي و اجرا نمي باشد و بررسي ها نشان ميدهد كه اكثر سازمانها علي رغم پياده سازي مديريت ريسك در سازمان خود توفيق چنداني نداشته اند كه خود بستگي به عوامل مختلف دارد . براي تعيين ميزان مفقيت در اجاي مديريت ريسك در سازمان مي توان عوامل چشم اندازها و استراتژيها، نياز دقيق مشتري و بازار، استراتژيكي ، منابع انساني، منابع مالي و اقتصادي ، قوانين و مقررات ، امكان سنجي فني و تكنولوژيكي ، امكان سنجي برنامه ريزي اجرايي ،  و... را مورد بررسي قرارداد كه همه موارد در بحث امكان سنجي مطرح ميباشند. روشهاي پيشنهادي براي سازمان هيچ فايده اي نخواهد داشت. مگر اينكه اقدام به اجراي آن شود و البته اهميتي را كه مديريت ارشد سازمان براي مديريت ريسك قائل مي باشد را نمي بايست فراموش كرد. در واقع مديريت ريسك چيزي جز اصول علمي مديريت نيست كه در راستاي اداره ريسكهايي كه سازمان را تهديد مي كنند هدايت و بكارگيري شده است بنابراين مثل ديگر محيطهاي عملياتي مديريت ، بحث هماهنگي بين اجزاء و باز خورد سيستم نيز جايگاه هاي خاص خود را دارا هستند. نكته مهمي كه در عملكرد مديريت ريسك در سازمان ها مي بايست مد نظر قرار داد ارتباط آن با كارايي موسسه مي باشد . فرق مهمي كه مديريت ريسك با ديگر انواع مديريت دارد نقش معكوس آن است درحالي كه ديگر انواع مديريت هدفشان افزايش منفعت و سود آوري سازمان مي باشد مديريت ريسك جهت كاهش ضايعات و خسارات ناشي از خطرات فعاليت مي كند و در واقع نقش اصلي آن كاهش ضرر است نه افزايش سود.
بهينه سازي ريسک پروژه هاي توليدي  هاي توليدي  در سازمان همواره مورد توجه بوده است و ساليانه مقالات زيادي در اين زمينه در ژورنالهاي معتبر بين المللي ارائه مي شود(evillage,2007). سمت گيري بيشتر مقالات ارائه شده  در جهت بهينه سازي ريسک پروژه هاي توليدي  هاي توليدي  مبتني بر هزينه ، زمان مي باشد. لذا به مقوله بهينه سازي ريسک پروژه هاي توليدي  هاي توليدي  خيلي كم توجه شده است. با توجه به اينكه در مقاله هاي ارائه شده به  اهميت آن اذعان شده است. در هر صورت شناساي‍ي و تجزيه و تحل‍يل ريسك به منظور طبقه بندي و درجه بندي خطرات ( فرصت ها ) يكي از اقدامات اساسي مي باشد و پاسخ به اين سؤال كه " آيا ريسك هاي‍ي با شدت بالا پروژه هاي توليدي  را تهديد م‍ي كنند ؟" يا "فرايند كنترل و نظارت به آن چگونه بايد باشد ؟" همواره موردنظر م‍ي باشد .
در بخش بعدي منطق فازي بطور خلاصه بيان خواهد شد. يک چهارچوب سلسله مراتبي بر مبناي ارتباطات منطق فازي در بخش 2 بيان خواهد شد و در بخش 3  به مدل پيش بيني موفقيت پياده سازي مديريت ريسک و در بخش 4 تجزيه و تحليل مواردي از مديريت ريسک شده پرداخته مي شود و سرانجام نتيجه را در بخش 5 ارائه می شود.

متن کامل مقاله بهينه سازی در بخش های توليدی با استفاده از الگوی مناسب پيش بينی ميزان ريسک پياده سازی پروژه های توليدی را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: بهینه سازی تولید, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مدیریت ریسک مهندسی الگو بهینه سازی پیش بینی, منطق فازی, مهندسی مکانیک ساخت و تولید
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 0:16  توسط spow  | 

راهنمای تکنیک های شناسایی،ارزیابی و کنترل عوامل ریسک ارگونومیکی محیط کار (کلی)

مقدمه

بطور عمده مشخص شده است که يکي از عوامل ریسک مهم در ايجاد بسياري از اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار، وضعیت هاي بدنی است که فرد در حین انجام کار اتخاذ می نماید. از جمله عوامل ریسک شغلي موثر دیگر مي توان به نيرو، فرکانس، تکراري بودن حرکات، مدت زمان انجام کار و نظیر آن اشاره نمود. بطور ايده آل براي ارزيابي اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار بايد کلیه اين عوامل ریسک اندازه گيري و ارزيابي شوند، ولي به علت فقدان دانش کافی در مورد تمام اين عوامل ریسک هنوز انجام اين کار دشوار می باشد.  بنا براين ارزیابی نمودن هر یک از عوامل ریسک براي ارزیابی مواجهه بسیار مشکل مي باشد. علاوه بر اين اطلاعات موجود در خصوص "سطح مواجهه ايمن " نیز اندک می باشد. به همين دلیل هنوز که هنوزه هیچگونه اتفاق نظری در رابطه با چگونگي تلفیق متغير ها و عوامل ریسک مختلف دخیل در بروز اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار و اطلاق عنوان "دوز" در دست نمی باشد؛  و از آنجايي که عوامل ریسک مختلف اغلب با عملیات واقعي مرتبط می باشند، لذا مي توان بدون در نظر گرفتـن اين وابستـگي وضعيت بدن را ارزيابي نمود. بنابراين در مطالعات اپيدميولوژيکي، متغير ها و عوامل ریسک مواجهه به ندرت به صورت مداوم در نظر گرفته شده اند. سيستم "امتیازدهی" که در بسياري از تکنيک هاي مشاهده اي موجود است همگي فرضي بوده و نتيجه ارزيابي آنها فقط با سيستمهاي مشابه قابل مقايسه و تفسير مي باشد. با وجود اين بعضي از سيستم ها تمایل به بررسي و کمي سازي و ارائه مواجهه کل مربوط به تلفیقی از عوامل ریسک مختلف دارند، ولي در حال حاضر مطالعات اپيدميولوژيکي براي تعيين ارتباط بين عوامل ریسک چندان کافي نمی باشد. در بعضي از مطالعات نشانه هاي امیدوارکننده اي دال بر نزدیکی امتیاز دهی به عوامل ریسک موجود يافت مي شود، ولي تعيين اين نکته که آيا اين امتیازات صحيح هستند، کاري بسیار سخت و شايد هم تا اندازه ای غير ممکن باشد. با این وجود سيستم امتیازدهی به عنوان راهکاری قابل قبول براي تعيين تعامل و ارتباط بين عوامل ریسک دخیل در بروز اختلالات اسکلتي-عضلاني ناشی از کار عمل نموده و ممکن است به عنوان تنها مرجع و راهکار در وضعیت فعلی با توجه به دانش موجود در نظر گرفته شود. شایان ذکر است قبل از اقدام به امتیاز دهی، در ابتدای امر بایستی به دقت ماهيت شغل شناسايي و ضمن بررسی وظايف موجود در شغل، آنالیز مشاغل بطور سلسله وار اجرا گردد و مشخص گردد که یک شغل خاص داراي چند وظيفه یا زیر وظیفه می باشد. ضمناً هر يک از اين وظايف و زیر وظایف، قبل از بکارگيري تکنيک ارزيابي مواجهـه، بايد بطور جداگانه مورد بررسي و آنالیز حرکتی قرار گيرند.   همانطور که قبلاً اشاره گردید، امروزه ثابت شده است که اختلالات اسکلتي عضلاني ناشي از کار، با عوامل ریسکهاي شغلي مختلفی در ارتباط می باشند که از آن جمله مي توان به عوامل ریسکی نظیر نيرو، وضعیت بدنی، حرکات بدنی نامناسب و ارتعاش، عوامل استرس زای رواني و عوامل فردي و ... اشاره نمود. در حال حاضر براي برآورد و ارزیابی مواجهه با عوامل ريسک دخیل در بروز اختلالات اسکلتي عضلاني ناشی از کار، روشهاي متنوعي وجود دارد. اين روشها شامل روشهاي مشاهده اي، روشهاي دستگاهي، روشهاي گزارش دهی فردی و سایر روشهای  فیزیکی-رواني مي باشند. در اين دستورالعمل سعی بر آن است که به بررسي تکنيکهاي موجود براي برآورد بار فيزيکي  (بر اساس وضعیت بدنی) و تکنيکهاي مربوط به مواجهه با عوامل ریسک اسکلتي عضلاني مر بوط به کار به طور کلي و مختصر پرداخته شود.

متن کامل مقاله راهنمای تکنیک های شناسایی،ارزیابی و کنترل عوامل ریسک ارگونومیکی محیط کار (کلی) را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: کنترل عوامل ریسک ارگونومیکی محیط کار, کنترل ریسک, مدیریت ریسک, دانلود مقاله, طب صنعتی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 23:33  توسط spow  | 

ایمنی صنعتی


ایمنی صنعتی چیست؟

در محیط‌های صنعتی با وجود ماشین آلات و ابزار فراوان، غالبا كارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند، با پیشرفت فن‌آوری و افزایش كاربرد ماشین آلات در تولید نیز مخاطرات و احتمال بروز حوادث در اینگونه محیط‌ها فزونی می‌گیرد.
در محیط‌های صنعتی با وجود ماشین آلات و ابزار فراوان، غالبا كارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند، با پیشرفت فن‌آوری و افزایش كاربرد ماشین آلات در تولید نیز مخاطرات و احتمال بروز حوادث در اینگونه محیط‌ها فزونی می‌گیرد.
ایمنی صنعتی علمی است كه در پیشگیری از بروز حوادث در محیط كار به یاری انسان می‌شتابد و همواره در راستای حفاظت و حراست از نیروی كار و سرمایه گام بر می‌دارد.


تعاریف و محتوا

اصولا ایمنی صنعتی رشته‌ای است كه به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می‌شود كه با به كار گرفتن آنها می‌توان نیروی انسانی و سرمایه را در برابر خطرات گوناگون در محیط‌های صنعتی به گونه‌ای مؤثر و كارا نگهداری كرد و به این وسیله یك محیط‌كار بی‌خطر و سالم برای افزایش كارایی كاركنان به وجود آورد.
●ایمنی
تعریف ایمنی عبارت است از میزان درجه دور بودن از خطر، واژه (Hazard) كه در تعریف علمی ایمنی آمده است، در واقع شرایطی است كه دارای پتانسیل رساندن آسیب به كاركنان، تجهیزات و ساختمان‌ها، از بین بردن مواد یا كاهش كارایی در اجرای یك وظیفه از پیش تعیین شده می‌باشد.
هنگامی كه (Hazard) وجود دارد امكان وقوع اثرات منفی یادشده وجود خواهد داشت.
كلمه (Danger) گویای قرار گرفتن در معرض یك (Hazard) است، به این ترتیب ایمنی متضاد (Danger) بوده است، و در صدد حذف خطرات بالفعل موجود در محیط كار می‌باشد.
ایمنی به طور صددرصد و متعلق وجود ندارد و عملا هم هیچگاه حاصل نخواهد شد از اینروست كه گفته می‌شود ایمنی حفاظت نسبی در برابر خطرات است.

●منظور از ایمن و غیرایمن چیست؟
یك مكان، یك كار معین و یا یك دستگاه زمانی ایمن انگاشته می‌شود كه احتمال خطر مرگ، مجروح شدن و یا ابتلا به بیماری برای كسانیكه در آنجا بوده یا با آن دستگاه كار می‌كنند در حد قابل قبول پایین باشد. به طور كلی، می‌توان چنین گفت كه میزان خطر قابل قبول با پایین آمدن سطح ایمنی، افزایش سطح ایمنی كاهش می‌یابد. در واقع بهداشت حرفه‌ای بیماری‌ها را كاهش می‌دهد و ایمنی صنعتی به كاهش تمام خطرات می‌پردازد.


مهندسی ایمنی صنعتی

با توجه به تعریف ایمنی، مهندسی ایمنی عبارت است از «مقررات یا نظامی كه برای كاهش وقوع حوادث از طریق حذف یا كنترل خطرات به كار می‌روند) در مهندسی ایمنی صنعتی مسائلی كه در ایمن كردن محیط كار مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از:
الف- پیشگیری از حوادث
ب- عوامل انسانی
ج- طراحی و جانمایی دستگاه‌ها و تجهیزات
د- مدیریت و راهبری ایمنی
ه- آموزش
و- بازرسی
حیطه فعالیت مهندسی ایمنی امروزه گسترده‌تر شده است و به شاخه‌ها و گرایش‌های گوناگون دانشگاهی گسترش یافته است كه عبارت است از:
۱- مدیریت خطر
۲- پیشگیری از خطرات
۳- مهندسی آتش‌سوزی

۴- كنترل خطر

جزوه اموزشی ایمنی صنعتی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه ایمنی صنعتی, بهداشت ایمنی حفاظت محیط زیست HSE, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوه, ایمنی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ساعت 18:27  توسط spow  | 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ساعت 17:12  توسط spow  | 

دانلود جزوه تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب

نادر سلماني خاص
عضو هيات علمي دانشگاه صنعت آب و برق

در جزوه تصفیه فاضلاب 130 صفحه ای سلمانی خاص مطالب زیر ارائه شده است:
انواع فاضلاب، دلایل تصفیه فاضلاب، مشخصات فاضلاب، انواع فرآیند های تصفیه فاضلاب: فرآیندهای تصفیه مقدماتی، ثانویه، تصفیه تکمیلی فاضلاب
انواع روش های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب شامل: صافی چکنده، لجن فعال، استخرهای تثبیت فاضلاب،
مصارف مجدد پساب تصفیه شده  

تعريف فاضلاب :
 آب مصرف شده اي كه از حالت انتفاعي خود ساقط مي شود را فاضلاب گويند.

تقسيم بندي فاضلاب:

خانگي
صنعتي
تجاري و مؤسسات
سطحي
كشاورزی

برای دانلود جزوه تصفیه فاضلاب به لینک زیر مراجعه فمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه تصفیه فاضلاب, wastewater treatmen cours, دانلود جزوه, تصفیه فاضلاب, دانلود جزوه تصفیه فاضلاب سلمانی خاص
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ساعت 16:21  توسط spow  | 

سیستم سرمایشی جذبی

عناوین مطالب

مقدمه
تاریخچه
مبانی عملکرد
سیستم های جذبی آمونیاکی-آب
سیستم های جذبی لیتیوم بروماید-آب
سیستمهای دسیکنت

سیستم جذبی آب-آمونیاک

ظرفیت از 5 تا 25 تن تبرید
استفاده از انرژی حرارتی بعنوان انرژی ورودی
عدم استفاده از کمپرسور
مصرف اندک انرژی الکتریکی
عدم وجود لرزش و صدا
عدم استفاده از CFC و HCFC مخرب لایه ازن
قابلیت کاربری در دماهای زیر صفر

قابلیت کاربری و ساخت در اندازه و ظرفیتهای کوچک

متن کامل فایل پاورپوینت اموزشی سیستم سرمایشی جذبی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: سیستم سرمایشی جذبی, مهندسی تاسیسات مکانیکی, چیلر امونیاک سیستم جذبی لیتیم, دانلود جزوه, سرمایش گرمایش تهویه مطبوع
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ساعت 15:58  توسط spow  | 

انواع سیستم های تهویه مطبوع


سیستم های تمام هوایی  All Air Systems   
ایرواشر  Air Washer
هواساز  AHU       

سیستم های هوا – آب Air & water systems  
هواساز  +   فن کویل
فن کویل
رادیاتور

سیستم های انبساط مستقیمDX coil systems  
اسپیلیت
كولر گازي

معرفي سیستم های تمام هوايي
CAV Single Zone System

در یک سیستم CAV حجم هوای فن برابر با حداکثر هوای مورد نیاز فضاها است و دمای فضاها توسط تغییر در دمای هوای خروجی از کویل کنترل می شود.
مزایا :
 طراحی آسان، قابل اتکا و بدون پیچیدگی.
 مناسب فضاهایی که کنترل فشار در آن ها مهم است.
معایب :
* مصرف بالای انرژی که شامل اتلاف انرژی سرمایش، گرمایش و فن می شود.

متن کامل فایل اموزشی سیستم های تهویه مطبوع با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: انواع سیستم های تهویه مطبوع, مکانیک تاسیسات, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, سرمایش گرمایش اسپلیت فن کویل چیلر, تاسیسات حرارتی و برودتی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ساعت 15:44  توسط spow  | 

پيشگيری و كنترل حوادث ناشی از كار

فهرست مطالب

مقدمه
1- بررسي همه جانبه محيط كار
      1-1  – تشخيص و شناسايي خطرات
      2-1-   ارزيابي خطرات
2- تجزيه و تحليل حوادث به وقوع پيوسته
       1-2 - مدلهاي ارائه شده در بررسي علل وقوع حوادث
        2-2 - مدل TMEPM
        3-2 – مدل دامنه هاينريش  
3- تشكيلات كنترل و نظارت
        1-3 – بازرسي كار
        2-3 – كميته هاي حفاظت فني
        3-3 – مديريت سيستم هاي ايمني و بهداشتي  
4- اقدامات آموزشي
       1-4 – آموزش و دستورالعمل هاي ايمني
       2 -4 – انجام مطالعات و تحقيقات
       3-4 – برگزاري سمينارها و همايش ها

مقدمه

بر اساس تعريف، «حادثه» رويداد پيش بيني نشده و ناخوشايندي است كه فعاليتهاي كاري را دچار وقفه كرده و ممكن است با جراحت يا خسارت مالي نيز همراه باشد. برخي از حوادث، موجب بروز خسارات و آسيبهاي انساني، اجتماعي و صنعتي جدي مي شوند كه اين امر از طريق كاهش راندمان كاري، تأثير معني داري بر بهره وري و توليد خواهد داشت و نكته مهمتر، اثرات سوء اجتماعي و به تبع آن اثرات رواني حاصله بر روي نيروي كار مي باشد.

متن کامل فایل اموزشی پيشگيری و كنترل حوادث ناشی از كاررا از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پيشگيری و كنترل حوادث ناشی از كار, ایمنی, ایمنی پیشگیری حادثه سلامت حفاظت, دانلود مقاله, دانلود جزوه HSE
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۲ساعت 18:59  توسط spow  | 


رمز نگاری: 

داده هایی که به راحتی قابل فهم هستند و هیچ نکته و ابهام خاصی در درک آنها وجود
ندارد متن ساده  یا متن آشکار نامیده میشوند .
روشی که باعث میشود متن ساده حالت قابل درک و فهم خود را از دست بدهد به رمز نگاری موسوم است .
متضاد علم رمز نگاری علم تحلیل رمز است  که روشهای تجزیه و شکستن رمز اطلاعات و کشف کلید رمز را مورد بحث و تحلیل قرار میدهد .

روشهای سنتی رمز نگاری :
روش جانشینی
رمز نگاری جایگشتی
روش جانشینی : در این روش هر حرف از جدول حروف الفبا به حرفی دیگر تبدیل میشود . این روش بعداٌ بهبود داده شد و به جای اینکه تمام حروف به طور منظم و باقاعده به یکدیگر تبدیل شوند جدول حروف الفبا طبق یک قاعده نامشخص که جدول رمز نامیده میشود به هم تبدیل می شدند .
نقطه ضعف این روش در مشخصات آماری هر حرف در یک زبان است .
ترتیب فراوانی نسبی برای شش حرف پر تکرار در متون انگلیسی از چپ به راست به تریتب زیر است :
e – t – o – a – n – i

متن کامل جزوه اموزشی رمز نگاری با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه رمزنگاری, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۲ساعت 11:10  توسط spow  | 

رمزنگاری
Cryptography DES & RSA

رمزنگاری
 زمانيكه ژوليوس سزار پيامهائي را براي فرمانده ارتش خود در جنگ مي‌فرستاد از بيم كشته شدن يا خيانت پيك ، در تمام متنِ نامة خود هرحرف را با حرفي كه سه تا بعد از آن قرار گرفته بود عوض مي‌كرد
 مثلاً بجاي  A حرف D و بجاي B حرف E را قرار مي‌داد
 با اينكار متن حالت معني دار خود را از دست مي‌داد
 تنها كسي مي‌توانست از مفهوم متن چيزي بفهمد كه به رمز آن (يعني Shift by 3 ) آگاهي داشت
 علم رمزنگاري (Cryptography) با اصول رياضي به رمز درآوردن اطلاعات و خارج كردن آنها از حالت رمز سر و كار دارد
 در مقابلِ علم رمزنگاري ، علم تحليل رمز (Cryptoanalysis) قرار دارد
 كه روشهاي تجزيه و شكستن رمز اطلاعات (بدون نياز به كليد) و كشف كليد رمز را مورد بحث قرار مي‌دهد
 به شكل بعد  دقت كنيد. در اين شكل سيماي كلي يك سيستم رمزنگاري و رمزگشائي به تصوير كشيده شده است :

متن کامل جزوه اموزشی رمزنگاری با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: رمزنگاری تحلیل رمز, امنیت داده ها, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر, رمزنگاری Cryptography DES RSA
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۲ساعت 11:6  توسط spow  | 

آشنايى با SPSS
مدرس
دكتر فرج اله رهنورد

تحليل آمارى (Statistical Analysis)
هر آناليز آمارى شامل مراحل زير است:
 توصيف داده‌ها: نمايش و خلاصه كردن داده ها
آزمون فرضيات: نتيجه گيرى در مورد گروه بزرگتر (جامعه) از روى اطلاعات به دست آمده در يك نمونه
ارزيابى روابط: مطالعه روابط بين متغيرها

واژه هاى كليدى در آمار
آماره (Statistic): صفتى است از نمونه مانند ميانگين (x) و واريانس نمونه (s).
پارامتر (Parameter): براى توصيف ويژگى هاى جامعه به كار مى رود مانند ميانگين جامعه ()
واريانس: پركاربردترين شاخص پراکندگى است. هرچه ارزش واريانس بيشتر باشد، مقادير بيشتر پراكنده هستند. اگر واريانس صفر باشد تمامى نمونه‌ها داراى مقدار واحدى هستند.
انحراف معيار (std deviation) به پراكندگى مشاهدات در يك نمونه اشاره دارد، در حاليكه خطاى معيار (std error) به پراكندگى يك آماره مربوط مى باشد.
نما (Mode): مقدارى از داده‌هاست كه بيشترين فراوانى را دارد.
ميانه (Median): مقدارى از متغير است كه نيمى از مقادير كوچكتر از آن و نيم ديگر بزرگتر از آن هستند.
صدك ها (Percentile): مقاديرى از متغير هستند كه در مورد درصد نمونه‌ها را نشان مى دهند. براي مثال مى توانيد مقدارى را پيدا كنيد كه 25% نمونه ها در زير آن قرار گيرند.
چارك‌ها (Quartiles): از آنجائى كه صدك هاى 25، 50، و 75 نمونه را تقريباً به چهار گروه برابر تقسيم مى كنند، مجموعاً به آنها چارك‌ها گويند.

متن کامل جزوه پاورپوینت اموزش SPSS دکتر رهنورد را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه پاورپوینت اموزش SPSS دکتر رهنورد, تحلیل اماری در نرم افزار SPSS, تحلیل اماری در علوم انسانی علوم اجتماعی, دانلود جزوه, اموزش SPSS
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۲ساعت 10:25  توسط spow  | 

مدیریت ریسک

Safety analysis and management information
 
هدف آنالیز:

1- تعیین اهداف تجزیه و تحلیل-میزان و نوع آن به منظور جلوگیری از صرف وقت و هزینه
2- استنباط و درک واضح از روش و شرایط کار
3- استنباط ارتباط دقیق بین پدیده های اطراف دنیای خود
4- فراهم نمودن شرایط مناسب برای اتخاذ تصمیم صحیح توسط مدیران
5- انجام آنالیز بر مبنای قوانین و مقرراتی می باشد که افراد را ملزم به تکمیل و ارایه تجزیه و تحلیل می کند
6- از نتایج حاصل بتوان به صورت تعمیم یافته برای افراد دیگر جامعه بهره گرفت
7- اتخاذ تصمیم بر مبنای ارایه نتایج مشکل بوده در صورتیکه نتایج همراه با تجزیه و تحلیل باشد تصمیمات نقطه اتکاء و اطمینان بسیار موثری پیدا خواهد نمود
8- جلوگیری از حوادث-ارتباط با کارفرمایان-شناسایی خطرات-جلوگیری از هدر رفتن سرمایه –افزایش راندمان

Inspection:
یک روش عادی و رایج تجزیه و تحلیل ایمنی و پیشگیری از حوادث بازرسی کردن است
بازرسی ها قسمتی از یک روش بازدارنده و فعال برای جلوگیری از حوادث می باشد.

Types of inspection:
در بازرسی عمومی افراد یا گروههای ذیربط در جستجوی عیوب و نقایص میباشند.بطور مثال:خلبان قبل از پرواز 

- بازرسی عمومی بسیاری از موضوعات کلی را پوشش داده و خیلی دقیق است.

متن کامل جزوه پاورپوینت مدیریت ریسک و تصمیم گیری را ازلینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: مدیریت ریسک, Safety analysis and management information, دانلود جزوات مدیریت, بازرسی تصمیم گیری ریسک تصمیم مدیر, ریسک و انالیز تصمیم گیری
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۲ساعت 10:11  توسط spow  | 

دانلود جزوه کانال های ابرسانی


مولف : دكتر اسماعيل يساری - مهندس بابك مومنی

فصل 1 : مقدمه

فصل 2 : شبکه کانال و طرح ابیاری

فصل 3 : مفهوم دبی

فصل 4 : مسائل اساسی در شبکه کانال های ابیاری

فصل 5 : اقدامات لازم برای مرمت و نگهداری کانال ها

فصل 6 : پوشش کانالها

فصل 7 : طرح و توسعه یک پروژه کوچک

برای دانلود جزوه کانال های ابرسانی دکتر یساری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.noandishaan.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه کانال های ابرسانی, دانلود جزوات مهندسی عمران, دانلود جزوات مهندسی کشاورزی, دانلود جزوه, دانلود جزوه کانال های ابرسانی دکتر یساری
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ساعت 23:15  توسط spow  | 

دانلود جزوه جنگلداری

نوشته : سیفی - قره باغی - پیکرستان

فهرست جزوه جنگلداری
فصل اول : مفاهیم جنگلداری
فصل دوم : جنگلداری در ایران
فصل سوم : برنامه ریزی در جنگل
فصل چهارم : طرح جنگلداری و نحوه تهیه ان
فصل پنجم : برنامه ریزی در واحدهای جنگلداری

برای دانلود جزوه جنگلداری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.noandishaan.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه جنگلداری, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, برنامه ریزی در جنگل طرح جنگلداری و نحوه تهیه ان, مفاهیم جنگلداری, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ساعت 23:7  توسط spow  | 


دانلود جزوه کوره های ریخته گریجزوه انواع کوره های ریخته گری را می توانید از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود
pass: mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: کوره های ریخته گری, کوره ذوب بویلر مهندسی مواد, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, جزوه انواع کوره های ریخته گری, ریخته گری
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:0  توسط spow  | 

بررسی بیوگاز و کاربردهای آن در انرژی های تجدید پذیر

نرژی زیست توده شامل انرژی تولیدی از كلیه ی ضایعات و زایدات حاصل از موجودات زنده می باشد و بعد ازانرژی خورشیدی بالاترین پتانسیل انرژی را دارا می باشد و در حال حاضر با توجه به مزایای ویژهای نظیرمزایای اقتصادی، محیط زیستی، پراكندگی و دسترسی آسان، بالاترین سهم را در میان تجدیدپذیرها به خوداختصاص داده است. استفاده از زیست توده به عنوان یك منبع انرژی نه تنها به دلایل اقتصادی بلكه به دلیلتوسعه اقتصادی و محیط زیستی نیز جذاب بوده و از طرفی آن را عامل تسریع در رسیدن به توسعه پایدار می-دانند. از موارد شایان توجه در مورد این منبع انرژی می توان به قابلیت عرضه آن در سه شكل گازی، مایع وجامد و نیز قابلیت ذخیره سازی گسترده، رفع آلودگی های مضاعف و گستردگی كاربردها نظیر كاربردهاینیروگاهی، حمل ونقل و تولید حرارت اشاره نمود. ضمناً این منبع تنها منبع انرژی تجدیدپذیر است كه در كنارهیدروژن میتواند به عنوان سوخت در خودروها نیز استفاده شود. همچنین میزان نشر مواد آلاینده ی ناشی ازاحتراق زیست توده معمولاً كمتر از سوخت های فسیلی است و بهره برداری تجاری از زیست توده می تواندمشكلات مربوط به انهدام ضایعات و زباله در سایر صنایع از جمله جنگلداری و تولیدات چوب، فراوری موادغذایی و بخصوص ضایعات جامد شهری در مراكز شهری را حذف نموده و یا كاهش دهد. در این مقاله ساده به بررسی این مهم پرداختیم.


برچسب‌ها: بررسی بیوگاز و کاربردهای آن در انرژی های تجدید پذی, بیوگاز, دانلود مقالات مهندسی, دانلود مقاله, انرژی های نو
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 19:56  توسط spow  | 

دانلود جزوه توپولوژی مهدی امیدعلی

فهرست مطالب جزوه توپولوژی

فضاهای توپولوژیک و توابع پیوسته
همبندی و فشردگی
اصول جداسازی

برای دانلود جزوه 70 صفحه ای توپولوژی مهدی امیدعلی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه توپولوژی مهدی امیدعلی, دانلود جزوه ریاضیات, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوه توپولوژی, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 15:48  توسط spow  | 

دانلود کتاب سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی

کتاب 190 صفحه ای سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی شامل سرفصل های زیر می باشد :

مقدمه
تاریخچه و سیستم های تولید
طبقه بندی براساس انواع صنایع
طبقه بندی بر اساس سه عنصر تولید کننده
طبقه بندی براساس انواع تولید
تجزیه و تحلیل حالات خرابی بالقوه و اثار ناشی از ان
برنامه ریزی احتیاجات مواد

برای دانلود کتاب سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود کتاب سیستم های تولید صنعتی دکتر موسوی, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی صنایع, تولید صنعتی برنامه ریزی خرابی تعمیرات, سیستم های تولید
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:52  توسط spow  | 

نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد

امروزه کمتر کسی هست که با صنعت و رشته های فنی سروکار داشته باشد و اسم نرم افزار کاربردی key to steel رانشنیده باشد. این نرم افزار بانک اطلاعاتی عظیمی از فولادها و چدنهاست که اچار فرانسه مهندسین بوده و کلید  دست یابی به اطلاعاتی جون خواص فیزیکی و مکانیکی، ترکیب شمیایی، فولادهای مشابه، عملیات حرارتی و ... در رابطه با فولاد با توجه به تمامی استانداردهای معتبر دنیاست.

این نرم افزار مورد استفاده مهندسین مواد , مکانیک , عمران , صنایع و دیگر رشته های مهندسی می باشد.

در این پست فایل اموزشی نحوه استفاده از کلید فولاد نوشته مهندس تیمور محمدی منش را برای دانلود شما عزیزان اماده ساخته ایم.


فصل اول

فولادها ساختماني
فولادهاي سخت شونده سطحي
فولاد خوش تراش
فولاد نيتروراسيون

فصل دوم

فولاد عمليات حرارتي شونده
فولاد بلبرينگ
فولاد رولبرينگ

فصل سوم

فولاد فنر
فواد سخت شونده سطحي
فولاد اكستروژن

فصل چهارم

فولاد مناسب براي كاردر دماي  زير صفر
فولاد مخازن تحت فشار
فولاد ساختماني مقاوم در دماي بالا

فصل پنجم

فولادهاي ماشين سازي دانه ريز
فولادهاي ماشين سازي دانه ريز مقاوم در هوا

فصل ششم

فولادماشين سازي وساختماني كشورهاي خارجي نسبت به آلمان
تطبيق استانداردهاي خارجي

فصل هفتم

فولاد ابزار كربني
فولاد تند بر

فصل هشتم

فولاد هاي ابزاري سرد كار

فصل نهم

فولاد هاي ابزاري گرم كار

فصل دهم

تطبيق استاندارد هاي خارجي نسبت به آلمان
فولاد ابزاري كشورهاي خارجي

فصل يازدهم

فولاد والو
فولادها وآلياژهاي مقاوم در دماي بالا

فصل دوازدهم

فولادهاي غير مغناطيسي
فولاد نسوز

فصل سيزدهم

فولاد زنگ نزن

فصل چهاردهم

فولادهاي ريختگي و زنگ نزن

فصل پانزدهم

مواد پر كننده جوشكاري براي فولادهاي پر آلياژ

فصل شانزدهم

فولاد زنگ نزن و نسوز كشورهاي خارجي نسبت به آلمان
تطبيق استانداردهاي خارجي

فصل هفدهم

ليست شماره استاندارد آلمان
اسامي وكد توليد كنندگان آلمان

فصل هجدهم

توليد كننده گان آلمان
شكل وشرايط محصول
ليست نام گذاريها

فصل نوزدهم

خلاصه شماره و كد وآدرس توليد كننده گان خارجي
ليست نامگذاري ها جداول ومطالب كمكي

تقسيم بندي فولادها
بر اساس تركيب شيميايي، مانند فولاد كربني، فولاد كم آلياژ، فولاد زنگ نزن و ...
بر اساس روش توليد مانند، روش كوره الكتريكي، کوره باز و ...
بر اساس روش ساخت، مانند نورد گرم، نورد سرد و ...
بر اساس شكل محصول مانند ورق، لوله، ميله، صفحه و ...
بر اساس روش اكسيژن زدايي مانند فولاد آرام، نيمه آرام، جوشان و ...
بر اساس ريز ساختار مانند فريتي، پرليتي، مارتنزيتي
بر اساس استحكام مورد نياز
بر اساس عمليات حرارتي مانند بازپختي، كوئنچ و تمپر و...
بر اساس كيفيت محصول مانند فولاد با كيفيت آهنگري، كيفيت تجاري و ...
بر اساس كاربرد مانند فولاد فنر، فولاد ساختماني، فولاد ابزار و ....

آلیاژ آهنی چیست؟
واژه آلياژهاي آهني براي بيان دامنه وسيعي از آلياژهايي به كار مي رود كه عنصر اصلي تشكيل دهنده آنها آهن است يا به عبارت ديگر پايه آهني هستند.

اين آلياژها به دو گروه اصلي تقسيم مي شوند:

فولاد (steel)
چدن (cast iron)

طبق تعريف، فولاد بايد شامل حداقل 50 % آهن و يك يا چند عنصر آلياژي ديگر باشد. اين عناصر معمولا شامل كربن، منگنز، سيليسيم، نيكل، كرم ، واناديم، موليبدن،  تيتانيوم، نيوبيم  و آلومينیوم هستند.
 درصد کربن فولاد همواره از 7/1 درصد کمتر است. البته در مقیاس صنعتی، درصد کربن موجود در فولادها معمولا در حد دهم درصد است.

چدن آلياژي از آهن و كربن است كه عموما 2 تا 4 درصد كربن و 1 تا 3 درصد سیليسيم دارد.

برای دانلود جزوه اموزشی نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد, کلید فولاد key to steel, اموزش کار با key to steel, دانلود جزوه, اموزش نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:23  توسط spow  | 

روشهای نمونه گيری و تعيين حجم نمونه Sampling

برگرفته از كتاب روش هاي تحقيق در علوم رفتاري، تاليف دكتر زهره سرمد، عباس بازرگان و الهه حجازي. 1376، موسسه نشر آگه، تهران.

روشهاي نمونه گيري:

روشهاي نمونه گيري آماري كه عموما در تحقيقات و پژوهشهاي كاربردي مورد استفاده قرار مي گيرد، به قرار زير است:

نمونه گيري تصادفي ساده:

در اين نوع نمونه گيري به هر يك از افراد جامعه احتمال مساوي داده مي‌شود تا در نمونه انتخاب شود. به عبارت ديگر اگر حجم افراد جامعه N  و حجم نمونه را n   فرض كنيم، احتمال انتخاب هر فرد جامعه در نمونه مساوي n/N  است.  انتخاب نمونه تصادفي ساده را به دو شيوه مي‌توان انجام داد: شيوه اول به صورت قرعه كشي و شيوه دوم با استفاده از جدول اعداد تصادفي.

براي انتخاب يك نمونه تصادفي ساده به شيوه قرعه كشي بايد با توجه به چارچوب نمونه گيري از ميان افراد جامعه يك نمونه به حجم نمونه مورد نظر از ميان افراد فهرست شده به حكم قرعه انتخاب كرد.

در شيوه دوم، بايد حجم جامعه مورد نظر را N   قرار داد. سپس به تعداد ارقام تشكيل دهنده حجم جامعه ، ستون يك رقمي در جدول اعداد تصادفي منظور داشت (مثلا حجم جامعه 50 شامل دو رقم است بنابراين دو ستون يك رقمي در جدول اختيار مي كنيم). پس از آن يك نقطه شروع به طور تصادفي براي انتخاب واحدها اختيار كرد. سرانجام عمل انتخاب را از اين نقطه آغاز كرده و هر عددي كه كوچكتر يا مساوي N باشد را به عنوان نمونه انتخابي منظور داشت.

نمونه گيري طبقه اي:

در نمونه گيري طبقه اي، واحدهاي جامعه مورد مطالعه در طبقه هايي كه از نظر صفت متغير همگن تر هستند، گروه بندي مي شوند، تا تغييرات آنها در درون گروه ها كمتر شود. پس از آن از هر يك از طبقه ها تعدادي نمونه به صورت تصادفي انتخاب مي‌شود. معمولا براي طبقه بندي واحدهاي جامعه، متغيري به عنوان ملاك در نظر گرفته مي‌شود كه با صفت متغير مورد مطالعه بستگي داشته باشد.

براي مثال به منظور بررسي نسبت قبول شدگان در پايه پنجم آموزش ابتدايي در شهر تهران و رابطه آن با محل جغرافيايي دبستان، مي‌توان ابتدا دبستان هاي شهر تهران را بر حسب محل دبستان به پنج طبقه تقسيم كرد: طبقه يك شامل دبستان هاي شمال غربي، طبقه دوم دبستان هاي شمال شرقي، طبقه سوم دبستان هاي مركزي شهر، طبقه چهارم دبستان هاي جنوب غربي و طبقه پنجم دبستان هاي جنوب شرقي. پس از آن از هر طبقه تعدادي دبستان به روش تصادفي ساده انتخاب كرد.

در نمونه گيري طبقه اي حجم نمونه (n) را به شيوه هاي مختلف مي‌توان ميان طبقه ها تقسيم كرد. ساده ترين شيوه، تقسيم مساوي تعداد نمونه ميان طبقه هاست. ساير شيوه ها شامل انتساب بهينه و انتساب متناسب است. در انتساب متناسب به تناسب حجم هر طبقه، حجم نمونه در آن طبقه تعيين مي‌گردد.

نمونه گيري خوشه اي:

در صورتي كه فهرست كامل افراد جامعه مورد مطالعه در دسترس نباشد مي‌توان افراد جامعه را در دسته هايي خوشه بندي كرد. سپس از ميان خوشه ها به تصادف نمونه گيري به عمل آورده و تمام حجم خوشه را سرشماري مي كنيم. براي اين منظور فهرستي از اين خوشه ها تهيه مي‌شود و از آن به عنوان چارچوب نمونه گيري استفاده مي‌شود.

نمونه گيري خوشه اي در صورتي كارآمدتر از نمونه گيري تصادفي ساده است كه چارچوب نمونه گيري (فهرست كامل افراد جامعه) در دسترس نباشد، اما با تشكيل مجموعه هايي از افراد، بتوان خوشه هايي تشكيل داد و فهرست خوشه ها را به سهولت به دست آورد. بايد توجه داشت كه هر چه حجم خوشه ها افزايش يابد و تشابه افراد آن از نظر صفت متغير مورد بررسي بيشتر باشد، دقت نمونه گيري خوشه اي كمتر مي‌شود.

تعيين حجم نمونه:

اخذ تصميم درباره حجم نمونه, از لحاظ تامين ميزان دقت نتايج نمونه گيری و صرفه جويي در مقدار وقت و هزينه, از اهميتی خاص برخوردار است. بديهی است که بزرگ بودن حجم نمونه موجب صرف هزينه و وقت زياد, و کوچک بودن حجم نمونه موجب عدم دقت کافی برآوردها می شود. سعی ما بر اين است که در چارچوب اطلاعات موجود و با توجه به وقت و هزينه ممکن و دقت لازم, مناسب ترين حجم ممکن نمونه را انتخاب کنيم.

بدين ترتيب برای تعيين حجم نمونه به سراغ علم آمار می رويم و حجم نمونه را با در نظر گرفتن ميزان دقت و سطح اطمينان مورد نظر محاسبه می کنيم.

براي تعيين تعداد نمونه مورد نياز جهت برآورد پارامتر مورد نظر (براي مثال نسبت يك صفت خاص در جامعه، مانند نسبت معلمان ورزشكار) بايد ميزان اشتباه مجاز در برآورد پارامتر را در نظر گرفت.

جهت تعيين حجم نمونه در هر پژوهش خاص، بايد با توجه به شرايط آن پژوهش و نمونه اوليه تصميم گيري نمود كه ذكر آن از حوصله اين مجال خارج است.

فايل زير را دانلود کرده و از آن به عنوان نرم افزار محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران بهره ببريد:


دانلود کنید.


برچسب‌ها: روشهای نمونه گيری و تعيين حجم نمونه Sampling, تعیین حجم نمونه پژوهش, تعیین حجم نمونه در پرسشنامه, نمونه گیری اماری نمونه گیری احتمالی دانلود فرمول ک, روش نمونه گیری
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 12:24  توسط spow  | 

جایگاه توسعه مدیریت در تعالی سازمان

چکیده

توسعه مدیریت، فرایندی است که طی آن سطح دانش، مهارت و اطلاعات سطوح سه‌گانه مدیریت (مدیران عالی، مدیران میانی، مدیران عملیاتی و سرپرستان) ارتقا یافته و موجبات استقرار شرایط لازم برای تکامل مجموعه استعدادها و توانایی‌های این رده، فراهم خواهد شد. مدل تعالی سازمانی، ابزار عملیاتی قوی است که می‌تواند برای مقاصد مختلفی توسط سازمان‌ها به کار گرفته شود. باید دقت کرد که تعالی سازمانی، برداشتی نظری و تئوریک نیست بلکه کسب و ارائه نتایج ملموس و قابل مشاهده‌ای است که مبتنی‌بر شواهد بوده و پایداری و دوام داشته باشد.

معرفی مدل تعالی عملکرد می‌تواند در صدر برنامه‌های توسعه مدیریت قرار گیرد اما هر چه در برنامه‌ریزی برای توسعه اجزای سیستم (از جمله مدیریت) کوشا باشیم به همان میزان نیز دستیابی به تعالی سازمانی، محقق خواهد شد.

مقدمه

هدف غایی هر سیستم انسانی، حرکت در جهت پیشرفت، تکامل و تعالی است و تکامل و تعالی آن به رشد، پیشرفت، توسعه و تکامل اجزای آن بستگی دارد. دهه آینده، مرحله گذار بسیار حساسی برای اقتصاد، صنعت و تجارت ایران است. وظایف و مسئولیت‌های دولت‌ها در قبال جامعه غالباً به وسیله سازمان‌های دولتی، صنعتی و بازرگانی موجود در جوامع، انجام می‌شود و منابع انسانی، عاملی مهم برای تحقق اهداف این سازمان‌ها به شمار می‌روند. در حقیقت، نیروهای انسانی سازمان‌های یاد شده را به سوی اهداف مورد نظر سوق می‌دهند و زمانی که آنها به اهداف خود نائل شوند، موجبات دستیابی جامعه و سرانجام دولت‌ها به اهداف خود را فراهم می‌کنند. سازمان‌ها، نیازمند مدیرانی نواندیش و متعهد هستند که با همه سختی‌ها و شرایط حاکم بر دنیای کنونی بتوانند رشد و تعالی سازمان خود را ادامه دهند، از تکنیک‌های نوین مدیریتی، متناسب با فرهنگ کشور استفاده کرده و بپذیرند که نیروی انسانی، بزرگ‌ترین سرمایه آنهاست. برای تصحیح جهان‌بینی سازمانی نیروی انسانی، ابتدا باید مدیران آن سازمان، عملکرد و نحوه برخورد خود را با دیگران، تصحیح کنند، مدیر هنگامی می‌تواند در راستای اهداف کلی و راهبرد سازمان، هماهنگی‌های لازم بین بخش‌های مختلف ایجاد کند که ضمن توسعه و بهبود توانایی‌های مدیریتی، سطوح مختلف زندگی خود را کنترل کرده و توانایی خود تدبیری را کسب کرده باشد، در غیر این صورت انتظار اعمال مدیریتی صحیح و موفق از او ناصواب است.
در این مقاله، با هدف بررسی نقش توسعه مدیریت در تحقق تعالی سازمان، مطالبی پیرامون توسعه مدیریت، تعاریف، ابزار، اجزا و... مباحثی نیز درباره تعالی سازمانی ارائه خواهد شد.

توسعه مدیریت

افزایش فضای رقابتی با ورود تدریجی کشورمان به عرصه تجارت جهانی، پیشبرد سیاست خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری دولت، شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زند که پویایی و بقای سازمان‌ها را به تدریج به تابعی از شایستگی آنها تبدیل می‌کند. از دیگر سو، امروزه دسترسی به اطلاعات و دانش، آموزش و ارتباطات، نقش حیاتی در زندگی فردی و اجتماعی، پیشرفت‌های انسانی و نیل به توسعه همه جانبه، ایفا می‌کند. اطلاعات، به عنوان پیش نیاز دانش و شناخت و آگاهی، یکی از اساسی‌ترین مؤلفه‌های تأثیرگذار در نیل به توسعه انسانی تلقی می‌شود. مدیران با کمک آموزش می‌توانند به دانش و مهارت‌های مدیریتی نائل آیند و نیز از طریق آموزش و پروش در یک سازمان می‌توان به توسعه و تأمین مدیریت، دست یافت، فرایندی که طی آن سطح دانش، مهارت و اطلاعات سطوح سه‌گانه مدیریت (مدیران عالی، مدیران میانی، مدیران عملیاتی و سرپرستان) ارتقا یافته، موجبات استقرار شرایط لازم برای تکامل مجموعه استعدادها و توانایی‌های این رده را فراهم خواهد کرد.
توسعه مدیریت، عبارت است از: فرایند اصلاح یک یا چند جنبه مدیریت سازمان که هدف از آن، اصلاح اثربخشی مدیران، از طریق آموزش آنان برای کسب نظر و آشنایی با اهداف و خط‌مشی سازمان، توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای ایفای نقش مؤثر است. بنابراین، آموزش یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه مدیریت، به خصوص مدیریت منابع انسانی است و علت این است که سرنوشت هر چیزی به کیفیت عامل انسانی، پیوند خورده است.
امروزه با وجود پیدایش مکتب‌های مختلف مدیریتی و تحریر کتاب‌ها و مقالات مختلف در این زمینه و همچنین تأثیر مدیریت علمی در انقلاب صنعتی و فراصنعتی، هنوز مشاهده می‌شود که بسیاری از مدیران بخش‌های مختلف، کارشناسانی (مهندسان) هستند که در رشته فنی خاصی، تحصیل و تجربه دارند اما آگاهی لازم علم مدیریت را ندارند. این امر موجب تداخل وظیفه و گاه فعالیت نامربوط و عدم تخصصی شدن و آشفتگی امور شده است. این مسئله، نشان‌دهنده عدم تعریف درست و شناخت صحیح از مدیر و مدیریت در جامعه است.
برای کسانی که اطلاعات پایه‌ای در زمینه مدیریت ندارند و به دلیل مقاصد، منافع شخصی و یا سیاسی و یا موقعیت شغلی به آن اهمیت نمی‌دهند، زمینه شناخت درست از این علم و تعریف و طراحی شیوه‌های مدیریتی برای بخش‌های مختلف و همچنین فعالیت و مطالعه و انگیزش در جهت شکوفایی این مقوله، مورد توجه قرار نگرفته است. با توجه به ماهیت حرفه مدیریت و عوامل مختلف تأثیرگذار در آن، امکان تعریف مشخص و شناخت درست، تعیین دامنه، نوع و چگونگی فعالیت‌ها و حدود اختیارات در سطوح مختلف، عینیت بخشیدن و تجسم عملکرد مدیر به سهولت حرفه‌های دیگر نیست. از نظر جایگاه علمی می‌توان گفت علم مدیریت در تقسیم‌بندی و طبقه‌بندی علوم مختلف بیش از آنچه که تاکنون مطرح شده است، رابطه تنگاتنگ با علوم انسانی، تجربی و حتی علوم دیگر دارد.
در اینجا اشاره به برخی چالش‌ها که فراروی نظام اداری کشور قرار دارد، ضروری به نظر می‌رسد:
تمرکز و عدم تمرکز: عدم تناسب میان اختیارات و مسئولیت‌های محوله به مدیران، نبود حد بهینه‌ای از تمرکز و عدم‌تمرکز در اداره امور کشور، غیرذاتی بودن اختیارات مقامات محلی و تمرکز یبش از حد اختیارات در حوزه‌های مرکزی، باعث کاهش کیفیت تصمیمات اتخاذ شده و پرداختن به امور غیرضروری در دستگاه‌های اجرایی شده است.
عدم استفاده از الگوها و نظام‌های جدید مدیریتی، در اداره امور کلان کشور: فقدان نظام ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی و پیگیری تحقق اهداف، برنامه‌ها و نتایج مورد انتظار، منطقی نبودن زمان تصدی مدیریت در دستگاه‌های اجرایی، عدم قانونمندی و ضابطه‌گرایی و شایسته سالاری در انتصاب و ارتقای کارکنان و عزل و انتصاب و تغییر مدیران از جمله، مهم‌ترین چالش‌های نظم اداری و اجرایی کشور در بخش مدیریت است.
منابع انسانی: نظام اداری در جذب و نگهداری کارکنان توانمند، کارامد و متخصص از توانایی‌های لازم، برخوردار نیست. عدم استقرار نظام رقابتی در جذب و انتخاب نیروی انسانی، وجود مجاری و طرق مختلف ورود به خدمات دولتی و غیرقابل مهار شدن توسعه کمی بخش غیردولتی با توجه به محدود بودن منابع کشور باعث کاهش میزان حقوق و دستمزد کارکنان دولت به منظور جبران خدمت، کاهش انگیزه و عدم توفیق در جذب نیروهای توانمند و متخصص شده است. نظام ارزشیابی کارکنان دولت به منزله ابزاری برای ترغیب و تشویق کارکنان به انجام وظایف در سطح کمی و کیفی مطلوب و ارتباط آن با روند پیشرفت شغلی و سرنوشت استخدامی از کارامدی کافی برخوردار نیست.
- استفاده از رویه‌ها و روش‌های منسوخ: عدم گرایش به تحول و نوسازی در شیوه‌های انجام کار و در نتیجه غیرمنطقی و طولانی بودن سیر مراحل و فرایندهای انجام کار، فقدان زمان‌بندی انجام امور، تأکید بیش از حد بر سازوکارهای کنترلی و حاکمیت رابطه به جای ضابطه از دیگر چالش‌های بخش اداری و فرایندهای انجام کار به شمار می‌آید.
- قوانین و مقررات: روح حاکم بر قوانین و مقررات اداری و استخدامی به شکلی است که کارکنان بعد از استخدام، هیچ نیازی به تلاش و تحرک در خود احساس نمی‌کنند.
برای رفع چالش‌های ذکر شده، راه‌حل‌های زیر پیشنهاد می‌شود:
1. برخورداری دولت از نظام تصمیم‌گیری شایسته و مؤثر در سطوح مختلف و تحقق حد مطلوبی از ترکیب عقلانیت و دموکراسی در نظام‌ها، نهادها و مراجع تصمیم‌گیری.
2. تمرکززدایی در نظام، مدیریت امور، طی مراحل توزیع اختیار و نهادینه‌سازی فرایندهای غیرمتمرکز تصمیم‌گیری، ایجاد ظرفیت برای استقرار مدیریت متمرکز سالم، شایسته و مطمئن در جهت تعالی اهداف توسعه کشور و تقسیم عادلانه و مؤثرتر نقش مسیریابی، هدف‌گذاری و اعطای اختیار به مدیران در قلمروهای مدیریتی خود.
3. قانونمندی، مشارکت‌جویی، مشارکت‌پذیری، عدالت‌جویی، کارآفرینی و توسعه فضای اجتماعی قابلیت‌زا و کارآفرین، شایسته‌گرایی و دانش‌گرایی.
4. ایجاد نظام اداری و مدیریت پذیرای بهره‌گیری از دانش و فناوری اطلاعات و بهره‌مندی از آن در حوزه‌های دارای اولویت از نظر توسعه مدیریت.
5. متمرکز شدن بر کیفیت، سرعت، شفافیت، سلامت و کارایی در اداره و ارزیابی امور.
6. توسعه ظرفیت‌ها و استعدادهای سیستم مدیریت برای تعامل بیشتر، افزایش مشارکت و جلب همکاری و همراهی بخش‌های مختلف در توسعه و تعالی، اداره امور و حمایت و پشتیبانی آنها در ضمن انجام نقش هدایتی و نظارت فعال و شایسته خود.
7. برخورداری نظام اداری از سامانه‌ها
خط‌مشی‌ها و الگوهای نوین و روزامد مدیریت منابع انسانی و سرمایه‌های فکری و تکمیل آن با ضرورت‌هایی نظیر: تعهد، پایبندی، ماندگاری، سختکوشی و بهره‌وری نیروهای دانشی، سرامد و ارزش‌افزا و مدیریت مؤثر نیروهای مازاد، غیرلازم و غیرکارامد.

نیازهای مطرح شده در توسعه مدیریت

دلایلی که برنامه‌ریزی دقیق در توسعه مدیریت را الزامی می‌کند طبیعت کار مدیر و سرپرست است که بسیار پیچیده و مشکل بوده و معمولاً تهیه و تنظیم فرم‌های شرح شغل کامل، بویژه برای مدیران عالی سازمان‌ها، امری بس دشوار است. به هر حال شاید به جرئت بتوان گفت که نسخه‌ای پیچیده، یک دست و بی‌عیب برای توسعه مدیریت و سرپرستی وجود ندارد. هر سازمانی باید متناسب با هدف و مسائل داخلی و محیطی خود، دوره‌های آموزشی لازم را برای تعالی مدیران و سرپرستان خود طراحی و منابع تأمین بودجه آن را مشخص کند. سازمان‌هایی که معمولاً برنامه‌های منظمی برای آموزش و توسعه مدیریت دارند، از فنون گوناگونی برای فلسفه و نگرش خود نسبت به مسئله توسعه منابع انسانی استفاده می‌کنند. در شکل شماره یک نیازهایی که در توسعه مدیریت مطرح می‌شود، اشاره شده است.


مهارت‌های تصمیم‌گیری را می‌توان با استفاده از روش تمرین‌های داخل کازیه، بازی‌های مدیریت و بررسی قضایای اداری و مطالعات موردی، ایجاد کرد. مهارت‌های فردی با استفاده از روش‌های نقش‌آفرینی، مدل‌های رفتاری، آموزش حساسیت، تجزیه و تحلیل رفتارهای متقابل و ساختارهای بینشی قابل حصول است. دانش شغلی را نیز که یکی از نیازمندی‌های اساسی مدیران است باید از طریق تجربه حین کار، استاد شاگردی و مطالعات مربوطه به دست آورد. دانش سازمانی را می‌توان با چرخش در مشاغل و مدیریت چند جانبه کسب کرد. نیاز به معلومات عمومی از طریق دوره‌های ویژه، جلسات اختصاصی و مقالات منتخب و نیازهای ویژه انفرادی مدیران با استفاده از برنامه‌های اختصاصی و گروهی تأمین می‌شود.

ابزار توسعه مدیریت

در این بخش به برخی اهرم‌ها و ابزار توسعه مدیریت اشاره می‌شود:
- کانون‌های ارزیابی: کانون ارزیابی بر محل فیزیکی خاصی دلالت ندارد بلکه فرایندی است که براساس آن به سازمان‌ها در تصمیم‌گیری کم خطاتر و دارای اعتباری بیشتر برای انتخاب، انتصاب و ارتقای کارکنان کمک می‌شود. هدف عمده کانون، سنجش خصایص افراد تحت ارزیابی در تطبیق آنها با مجموعه‌ای از شایستگی‌های مورد نیاز شغلی است. این شایستگی‌ها، بیانگر آنند که کدام ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و نگرش‌ها برای موفقیت در روند شغل، ضروری هستند.
- جذب و پرورش نخبگان: اقدام به جذب نخبگان، یکی از روش‌هایی است که تحقق مأموریت توسعه مدیریت را امکان‌پذیر می‌کند.
یادگیری و دانایی، در سازمان‌های آینده، محور اساسی تولید کالاها و خدمات و به‌طور کلی ایجاد ارزش افزوده است، سازمان‌ها می‌بایست با جذب دانشجویان ممتاز و نخبه دانشگاهی، پرورش آنان در محیط کار و باور کردن استعدادهای آنان پیوند میان علم و یادگیری سازمانی را به طور بنیادی، پیگیری کنند.
- تربیت مدیران آینده: در شرایط محیطی پیچیده، غیرقابل پیش‌بینی و رقابتی کسب و کار، دیگر نمی‌توان به صورت آزمون و خطا افراد را به مشاغل مدیریتی منصوب کرد. بلکه باید با دوراندیشی و آینده‌نگری، به‌طور عملی مدیران آینده را کشف و در برنامه‌های آموزشی و پرورشی ویژه، قابلیت آنان را (و نه ضعف‌های آنان را) توسعه داده و آنها را برای مناصب مدیریتی در آینده آماده کرد.
تربیت مدیران آینده از مهم‌ترین راهکارهای توسعه مدیریت و سازمان‌ها به شمار می‌رود و از این طریق، مقاصدی نظیر شایسته سالاری، ایجاد انگیزه برای رشد و ارتقا، ایجاد انگیزه برای ماندگاری کارشناسان در سازمان‌ها و ایجاد محیط رقابتی سالم در محیط کار، دنبال می‌شود.
- استخدام همکاران با درجه عالی: این امر را می‌توان در یک کلام خلاصه کرد و آن استخدام افراد شایسته است. معیارهای شایستگی عبارتند از: برخورداری از دانش بیشتر، مهارت بالاتر، کارایی افزون‌تر، وفاداری بیشتر به سیستم، دلسوزی بیشتر از دیگران، قابلیت سازگاری بیشتر با محیط سازمان و هماهنگ با اهداف آن و گروه‌گرا بودن.
- مشاوره مدیریت: پیچیدگی سازمان‌ها از سویی متأثر از تنوع و تعداد اجزای درونی و عوامل محیطی آنهاست و از دیگر سو، نتیجه شتاب تغییرات این عوامل است. هر قدر سازمان‌ها، اتکای بیشتری بر ابزار و روش‌های معین و استاندارد داشته باشند از قطعیت و قابلیت مدیریت بیشتری برخوردارند. ناکامی بسیاری از مدیریت‌ها، معلول ناهمخوانی نگرش و رفتار جزم‌اندیش مدیران و سیستم‌های مکانیکی تحمیل شده به سازمان‌ها با واقعیت غیرجزمی آنهاست. سازمان‌ها برخلاف ماشین‌ها و سیستم‌های مکانیکی، دارای اراده و آرمان هستند. مدیریت بر آنها، دانش، بینش و مهارت متناسب با ماهیت آرمان‌گرایانه آنها را می‌طلبد. نمی‌توان انتظار داشت که همه مدیران در همه سطوح، واجد این دانش‌ها، بینش‌ها و مهارت‌ها باشند و همواره گنجینه‌ای از تجربیات موفق و ناموفق مدیریتی را در سوابق شخصی خود داشته باشند. مشاوران حرفه‌ای مدیریت، در کشورهای صنعتی این نیاز را برآورده می‌کنند. آنان با استفاده از تجربیاتی که از بنگاه‌ها و مؤسسات گوناگون به دست می‌آورند و بینش مهارتی که در تشخیص مسائل و ارائه راهکارها دارند و از آنجا که در بیان کاستی‌ها و معرفی فرصت‌های پیش روی مؤسسات آزادند، می‌توانند یاری‌رسان مدیران در شرایط دشوار و پیچیده و بحرانی سازمان‌ها باشند و مدیران را در تحقق آرمان‌هایشان همراهی کنند.
بنابراین، توسعه مشاوره مدیریت یکی از الزامات توسعه مدیریت در کشور و سازمان‌هاست. هر قدر سازمان‌ها و محیط آنها متغیرتر، متنوع‌تر و پرچالش‌تر باشد این ضرورت بیشتر خواهد بود. علاوه‌بر ابزار و اهرم‌های پیش گفته، عواملی نظیر: برون‌سپاری، ابزار و فناوری‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اداری، آموزش و... را نیز می‌توان در زمره ابزار توسعه مدیریت محسوب کرد.

راهکارهای بهبود و توسعه مدیریت

منابع انسانی مولد و منابع سرمایه‌ای از اهمیتی ویژه برخوردارند. توسعه مدیریت و منابع انسانی در ابعاد مختلف آن می‌تواند مستقیماً در رشد و توسعه اقتصادی کشور تأثیرگذار باشد. همان‌گونه که «ماتسوشیتا» دانشمند ژاپنی می‌گوید: «نخست انسان بساز، کالای خوب خودش ساخته می‌شود».
برای بهبود و توسعه مدیریت، راهکارها و پیشنهاداتی به شرح زیر مطرح است:
1. نوسازی در مدیریت از طریق تدوین آزمون‌های شایستگی به صورت جامع و کاربردی برای مدیران فعلی (رؤسا سرپرستان، فرماندهان و...) به صورت کتبی، علمی و شفاهی و تشخیص مدیر از غیرمدیر.
2. احیاء تفکر سیستمی
3. ضابطه‌مند کردن انتخاب مدیران از طریق اعمال فرایند منطقی در گزینش (انتخاب استراتژیک)، آموزش، ارتقا و استفاده از افراد برای اداره قسمت‌های مختلف
4. اگر مدیریت را به عنوان یک تخصص شناختیم دیگر نباید اداره بخش‌ها، دوایر، ادارات و سازمان‌ها را به مدیران اسمی واگذار کنیم
5. تعیین استانداردها و شاخص‌های لازم برای مدیران و اعطای گواهینامه و تأییدیه برای واجدین این استانداردها
6. تعیین جایگاه مشخص برای مدیریت در بین علوم، فنون، حرفه‌ها و هنر. توضیح اینکه مدیریت، تمامی این جنبه‌ها را داراست
7. فعال کردن بخش تحقیق و پژوهش در زمینه‌ها و رشته‌های مدیریت و ایجاد بورس تحقیق و حفظ حقوق واقعی پژوهشگران
8. درک ضرورت توسعه مدیریت و امکان‌سنجی و پرهیز جدی از روزمرگی در مدیریت
9. تجزیه و تحلیل ساختار فعلی مدیریت در سطوح مختلف از طریق تشکیل کمیته‌های تجزیه و تحلیل توسط کارشناسان و تحلیل‌گران طراز اول
10. انتخاب بازرس مدیر برای نقد مدیران فعلی و نظارت مستمر و مداوم بر کار مدیران در مقاطع زمانی مختلف، ارتقاء یا تنزل مقام آنها
11. توجه دقیق و اهمیت به مسئله بازخورد در مدیریت از قبیل پیشنهادات، راه‌حل‌ها، واکنش‌ها و غیره.
12. تدوین نظام‌نامه جامع مدیریتی
13. انجام تبلیغات در سطح ملی برای کمک به شناسایی و بهبود نگرش‌ها در مورد مدیریت. از آنجا که مدیریت صحیح، کیفیت اداره امور را افزایش می‌دهد راه توسعه و آبادانی کشور از مدیریت صحیح می‌گذرد.
توانمندسازی سیستم اگر با ابزار مدیریت و از طریق توسعه مدیریت و توسعه منابع انسانی و نظام‌های مدیریتی به دست آید، ماندگارتر و شاید با هزینه کمتر میسر شود و انتظار نتایج فوری نباید ما را از این راه (توسعه مدیریت)، منصرف کند.

تعالی سازمانی

آنچه به عنوان سؤال بزرگ، فراروی سازمان‌ها قرار دارد این است که با چه ابزاری و چگونه می‌توان ضمن بررسی موارد مختلف، به شکل جامع تمام نقاط قوت و حوزه‌های قابل بهبود را شناسایی و خود را برای حضوری موفق در عرصه رقابت آماده کرد. امروزه اندیشمندان و متفکران بهره‌وری بر مدیریت کیفیت جامع به عنوان راه‌حل فراگیر برای افزایش کارامدی سازمان‌ها از طریق ایجاد سیستمی در مدیریت که ضامن انجام کارها به‌طور صحیح، مداوم و در همه سطوح و زوایای سازمان باشد تأکید دارند. در چارچوب توجه به مدیریت کیفیت جامع، مدل‌های تعالی سازمان به عنوان ابزاری برای استقرار سیستم‌ها و نظام‌های مختلف مدیریتی در سازمان‌ها و نیز ابزاری برای سنجش میزان موفقیت آنها در استقرار این نظام‌ها معرفی شده‌اند. به کارگیری این مدل‌ها در سازمان‌های مختلف، نشان‌دهنده رشد قابل توجهی است که در شاخص‌های عملکرد آنها اتفاق افتاده است. صرف‌نظر از اینکه سازمان در چه بخشی فعالیت می‌کند و اندازه آن در مقیاس‌های اقتصادی چقدر است، برای اینکه بتواند به موفقیت دست یابد، باید چارچوب مدیریتی مناسب را برای خود انتخاب کند. مدل تعالی سازمانی، ابزار عملیاتی قوی است که برای مقاصد مختلف سازمان‌ها به کار می‌رود. تعالی سازمانی، برداشت نظری و تئوریک نیست بلکه کسب و ارائه نتایج ملموس و قابل مشاهده‌ای است که مبتنی‌بر شواهد بوده، پایداری و دوام داشته باشد.
در پاسخ به نیاز سازمان‌ها برای عملکرد برتر، دانش مدیریت توسعه یافته و فنون و نظام‌های گوناگون مدیریتی عرضه شده است که در ارتقای بهره‌وری نیز نقش ارزنده و شایسته ایفا کرده است. در دهه‌های اخیر، سرعت و تنوع، توسعه علوم و فنون و نظام‌های مدیریت به حدی بوده که نوعی آشفتگی ذهنی و دشواری انتخاب در واحدهای کسب و کار ایجاد کرده است. مدل‌های تعالی کسب و کار، در پاسخ به این نیاز شکل گرفته‌اند که مجموعه فنون و نظام‌های مدیریتی را در قالبی یکپارچه و سازگار با عملکردهای مؤثر و کاربردی آسان در اختیار بنگاه‌ها قرار دهند.
دستیابی به تعالی، مستلزم تعهد مدیریت و پذیرش مفاهیم اساسی است. این مفاهیم از پیکره علمی- که به مدیریت کیفیت جامع معروف است- به دست می‌آید و عبارتند از: نتیجه‌گرایی، مشتری‌گرایی، رهبری و پایداری هدف، مدیریت بر مبنای فرایندها و واقعیت‌ها، توسعه و مشارکت کارکنان، یادگیری، نواوری و بهبود مستمر، توسعه مشارکت همکاران و پاسخگویی عمومی. یکی از روش‌هایی که مدل تعالی سازمانی را تعریف می‌کند بها دادن به خلاقیت کارکنان است. مدل‌های تعالی سازمانی به عنوان ابزاری فراگیر و با نگرش جامع به تمامی زوایای سازمان‌ها به کمک مدیران می‌آیند تا آنها را در شناخت دقیق‌تر سازمان یاری کنند. این مدل‌ها برای سنجش و مقایسه عملکرد سازمان‌ها نیز به کار می‌روند و سازمان را قادر می‌سازند تا میزان موفقیت‌های خود را در اجرای برنامه‌ها در مقاطع زمانی مختلف، ارزیابی کنند، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و پروژه‌هایی را تعریف کنند و به سمت تعالی، سوق دهند.

مدل‌های تعالی سازمانی

با توجه به اینکه همه مدل‌های تعالی عملکرد براساس عناصر و ارزش‌های مدیریت کیفیت جامع TQM شکل گرفته‌اند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که این مدل‌ها در حال حرکت به یک سمت و سو بوده و همگی جهت‌گیری یکسانی را دنبال می‌کنند. به همین دلیل در این مقاله برای آشنایی بیشتر به اختصار به سه مدل از شناخته شده‌ترین مدل‌های تعالی عملکرد اشاره می‌شود:

1. مدل دمینگ: برترین جایزه بهبود کیفیت در ژاپن، جایزه دمینگ است. این جایزه در سال 1951، توسط انجمن مهندسان و دانشمندان ژاپن به پاس قدردانی از خدمات دکتر «ادوارد دمینگ» در کنترل کیفیت و تحت تأثیر نظرات و عقاید وی طرح‌ریزی و پیشنهاد شد. این جایزه از قدیمی‌ترین جوایز کیفیت و بهره‌وری در سطح جهان است که با توجه به تئوری‌های جدید مدیریت و شرایط نوین اقتصادی، به منظور بهبود وضعیت صادرات کشور ژاپن از طریق بهبود کیفیت محصولات، ترویج کنترل کیفیت جامع (TQM) در بین صنایع، شناخت راهبردهای موفقیت‌آمیز در امر کیفیت و ارتقای آگاهی درباره اهمیت و روش‌های مدیریت کیفیت شکل گرفت. هدف کیفیت از نظر دمینگ آن است که «باید تأمین‌کننده نیازهای مشتریان برای حال و آینده باشد».

2. مدل تعالی عملکرد بالدریج: در سال 1978 و به دنبال مطالعات انجام شده در وزارت بازرگانی امریکا درباره علل توفیق ژاپن در مقایسه با امریکا، جایزه ملی کیفیت امریکا تهیه و با توجه به نقش «مالکوم بالدریج» در تهیه آن، به نام جایزه ملی کیفیت «مالکوم بالدریج» نام‌گذاری شد. معیارهای مدل بالدریج بر مبنای یک سری ارزش‌های محوری و مفاهیم اساسی و در جهت تحقق آنها تنظیم شده است. این ارزش‌ها عبارتند از: رهبری آرمانگرا، مشتری‌گرایی، یادگیری فردی و سازمانی، ارزش‌گذاری به کارکنان و شرکا، سرعت عمل و انعطاف‌پذیری، تمرکز بر آینده، مدیریت نواوری، مدیریت برمبنای واقعیات، مسئولیت‌پذیری عمومی و شهروندی، تمرکز بر نتایج و ایجاد ارزش و نگرش سیستمی. در مدل تعالی عملکرد بالدریج، 7 حوزه بررسی می‌شود و هر حوزه به چند معیار تقسیم می‌شود. در هر معیار نیز زمینه‌های ویژه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد.

3. مدل تعالی عملکرد اروپایی: در سال 1988، چهارده شرکت بزرگ اروپایی در راستای ایجاد جایزه‌ای در سطح اروپا در مورد اصول و چارچوبی در زمینه دستیابی به تعالی سازمان به توافق رسیدند که به سرعت در سطح اروپا و دیگر کشورها مورد استقبال روزافزون قرار گرفت و در حال حاضر به رایج‌ترین مدل تبدیل شده است و شامل موارد زیر است: نتیجه‌گرایی، تمرکز بر مشتری، رهبری و اتفاق نظر، مدیریت براساس واقعیات و فرایندها، مشارکت و توسعه کارکنان، بهبود و نواوری و یادگیری مستمر، توسعه شراکت و مسئولیت‌های عمومی.
در این مدل، 9 حوزه مورد توجه است که پنج حوزه در رابطه با رویکردهایی است که ایجادکننده توانمندی‌ها و قابلیت‌های مورد نیاز سازمان است. به همین علت «توانمندسازها» نام‌گذاری شده‌اند. چهار حوزه دیگر به بررسی نتایج حاصل از به‌کارگیری رویکردها پرداخته و به نام «نتایج» شناخته می‌شوند.
اهدافی که از استقرار مدل تعالی سازمانی EFQM دنبال می‌شود، در گرو مدیریت مناسب فرایندهای یاد شده است که در حوزه مدیریت تعالی سازمانی تعریف می‌شود.

نتیجه‌گیری

مدیریت، در سازمان دارای دو وجه است: یک وجه آن به «اهداف سازمان» بر می‌گردد و وجهی دیگر به «اهداف کارکنان» منجر می‌شود. وظایف برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی و کنترل، از جمله وظایفی است که به‌طور مستقیم به «اهداف سازمان» منتهی می‌شوند و انگیزش و بسیج نیرو «افراد» را در رسیدن به اهدافشان کمک می‌کنند. بر این اساس، بهبود مدیریت یعنی توجه کردن به وظایف مدیر در جهت رسیدن به «اهداف سازمان».
به تعبیری دیگر، رشد، بالندگی و توسعه شاخص‌ها و پارامترهایی که برای تحقق توسعه مدیریت مورد نیاز است، هر کدام زمینه‌ساز تعالی سازمان و تحقق اهداف تعیین شده آن است. معرفی مدل تعالی عملکرد باید در صدر برنامه‌های توسعه مدیریت قرار گیرد و هر چه در برنامه‌ریزی برای توسعه اجزای سیستم (از جمله مدیریت) کوشا باشیم به همان میزان، دستیابی به تعالی سازمانی نیز محقق خواهد شد.


برچسب‌ها: جایگاه توسعه مدیریت در تعالی سازمان, مدل تعالی سازمان جوایز کیفیت, جایزه کیفیت مدیریت کیفیت الگوی بالدریج, ارزیابی عملکرد بهره وری کارایی تعالی سازمانی, تعالی سازمان
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 12:21  توسط spow  | 

تکنولوژی حفاری نفت و گاز با لیزر

حفاری سنگ لیزری با پرتو لیزر CO2 پالس قوی

لیرزهای کربن دی اکسید پرتوان به طور موفقیت آمیزی در حفاری یا برش مواد کار مهندسی از قبیل : فلزات ، پلیمرها و سرامیک ها در طول سالها به کار رفته است. آیا یک لیزر کربن دی اکسید میتواند به طور موثری در حفاری سنگ ها در یک چاه گاز عمیق به کار رود؟ تحقیق پیشنهاد شده توسط وزارت نیروی ایالات متحده آمریکا برای پاسخ دادن به این سوال اجرا شد. این مقاله نتایج بررسی استفاده از یک پرتو لیزر CO2 پالس قوی (فشار بالا) برای حفاری سنگها را گزارش خواهد کرد.دو مسیر خطی و سوراخ عمیق بر روی سنگ ها ایجاد شده اند.نیروی لازم برای جابه جا کردن یک حجم واحد سنگ ، نیروی ویژه ، تعیین شده است.نتایج آزمایش نشان میدهد که پرتو لیزر CO2 پالس قوی ، میتواند به طور موثری برای حفاری سوراخ هایی با قطر بزرگ و عمیق در سنگ های نفتی با کمک گاز تصفیه ، استفاده شود.
سه موج عمل لیزر CO2 :
لیزر CO2 به کار رفته در تحقیق میتواند تحت سه موج عملیاتی متفاوت : موج پیوسته (CW)  ، پالس نرمال (NP) و پالس فشار بالا (SPP).
موج CW :
وقتی لیزر دراین موج بکار میرود، به طور پیوسته یک پرتو لیزر در نیروی انتخابی مقدماتی و موج عرضی پرتو ، تولید میکند ، در کرکره ای محافظ در غیاب موقعیت بسته ، پرتو لیزر را به درون یک کمپرسی پرتو هدایت میکند در حالی که پرتو لیزر برای پردازش بکار نمیرود. این ویژگی کمکی گرم ، یک پرتو با کیفیت بالا و قابل اطمینان را تضمین مینمائد که میتواند در صورت لزوم ارسال گردد. کنترل زمان گشایش در کرکره ای میتواند زمان نوردهی نمونه به اشعه لیزر را کنترل کند.

نوشته سید مرتضی رضایی

برای دانلود متن کامل مقاله تکنولوژی حفاری نفت و گاز با لیزر به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تکنولوژی حفاری نفت و گاز با لیزر, مهندسی نفت حفاری میدان نفتی لیزر, لیزر, دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:7  توسط spow  | 

انواع شبکه در سیستم های قدرت

انواع شبكه ها

شبكه شعاعي يا باز، شبكه هاي مسدود يا رينگ يا حلقوي، شبكه مركب يا تار عنكبوتي.

الف) شبكه هاي شعاعي يا باز

شبكه هاي شعاعي شبكه هايي هستند كه در آنها هر مصرف كننده فقط از يك طرف تغذيه مي شود. در اين شبكه اگر قسمتي از شبكه معيوب گردد مصرف كنندگان تا برطرف شدن نقص بدون برق خواهند بود بنابراين مقدار خاموشي آنها بيشتر است. افت ولتاژ در انتهاي شبكه هاي باز نسبتاً زياد مي باشد اين شبكه براي نقاط كم جمعيت و روستاها كه قطع برق باعث خسارت مالي فراواني نمي شود استفاده مي گردد.

شبكه هاي مسدود يا رينگ يا حلقوي

شبكه رينگ شبكه اي است كه در آن هر مصرف كننده از دو طرف تغذيه مي شود. ضريب اطمينان چنين شبكه اي به طور توجهي بالا مي باشد زيرا از كار افتادن يكي از دو منبع تغذيه و يا قسمتي از خط تغذيه كننده شبكه همواره از سمت ديگر انرژي مي گيرد بنابراين ضريب اطمينان اين نوع شبكه بيشتر است. اين شبكه ها در شهرها و نقاط نسبتاً پر اهميت استفاده مي شود.


ج ) شبكه هاي مركب يا تار عنكبوتي

شبكه هايي هستند كه توسط آنها هر مصرف كننده حداقل از سه طرف تغذيه مي گردد و ظريب اطمينان اين شبكه ها بسيار بالا است و از نظر اقتصادي بسيار گران تمام مي شود. موارد استعمال اين شبكه ها براي شهرهاي بزرگ و نقاط حساس كه خاموشي آنها بسيار گران تمام مي شود، مي باشد.مقايسه شبكه هاي هوايي و زميني

خطوط انتقال و توزيع را ممكن است به صورت شبكه هاي هوايي يا زميني كشيده بوسيله موارد زير آنها را مي توان با يكديگر مقايسه كرد.

1 ) احداث شبكه هاي هوايي آسانتر است در صورتي كه براي احداث شبكه هاي هوايي و زميني بايد مسير مناسب باشد ثانياً احتياج به ايجاد كانال مي باشد.
2 ) احداث شبكه هاي هوايي ارزانتر از شبكه هاي زميني مي باشد.
3 ) عيب يابي و رفع عيب شبكه هاي هوايي آسانتر است زيرا بيشتر عيوب آن با چشم ديده مي شود ولي پيدا كردن عيب در شبكه هاي زميني به دستگاه هاي عيب ياب نياز دارد و زمان بيشتري براي رفع عيب نياز خواهد بود.
4 ) همانطور كه ولتاژ خطوط انتقال افزايش مي يابد هزينه كابلها (شبكه هاي زميني) افزايش مي يابد.
5 ) در شبكه هاي زميني به افراد متخصص بيشتري نياز است.
6 ) در شهرها و مناطق پرجمعيت براي حفظ زيبايي شهر معمولاً از شبكه هاي زميني استفاده مي شود.
7 ) شبكه هاي زميني باعث دوري از يخ و برف و باران و شاخه هاي درختان و رعد و برق امكان خرابي آنها كمتر خواهد بود.

اجزاي تشكيل دهنده شبكه توزيع برق
1 ) هادي ها شامل كابل يا سيمهاي هوايي
2 ) وسايل حفاظتي مثل فيوز، رله هاي حفاظتي
3 ) وسايل قطع و وصل شامل انواع كليدها
4 ) اتصالات شامل سركابل مفصل و غيره
5 ) مقره ها
6 ) پايه ها
7 ) يراق آلات

جهت توزيع انرژي مصرف كننده ها در شهرهاي بزرگ سعي بر اين است كه درجه اول به لحاظ رعايت مسائل ايمني و در درجه دوم به خاطر مسئله زيبايي از كابل استفاده گردد ولي در روستاها و شهرهاي كوچك به علت ويژگي اقتصادي و ارزان بودن موجب شده از شبكه هاي هوايي جهت برق رساني استفاده كنيم.

متن کامل جزوه 55 صفحه ای اشنایی با شبکه های قدرت را از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: انواع شبکه در سیستم های قدرت, تولید انتقال توزیع نیروگاه پست بهره برداری تعمیرات, ترانسفورماتور تپ چنجر روغن ترانس مهندسی برق, شبکه شعاعی شبکه حلقوی شبکه تارعنکبوتی, شبکه قدرت
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:3  توسط spow  | 

دانلود جزوه الکترونیک دیجیتال

جزوه 120 صفحه ای اموزشی الکترونیک دیجیتال در این پست برای دانلود شما عزیزان اماده شده است.

الکترونیک دیجیتال
در درس مدارهاي الكترونيكي ديود و ترانزيستور معرفي گرديد و به جنبه تقويت كنندگي ترانزيستور به طور مفصل پرداخته شد.در درس الكترونيك ديجيتال بيشتر به جنبه قطع و وصل شدن قطعاتي مثل ديود ويا ترانزيستور پرداخته مي شود و به عبارت ديگر چگونگي پياده سازي منطق كليدي (switching logic) را با استفاده از اين قطعات بررسي خواهيم نمود.
كاربرد ترانزيستور تنها به تقويت سيگنال ها محدود نمي شود و مي توان از آن به عنوان يك سوئيچ در مدارات استفاده نمود. در مدار شكل زير يك معكوس گر (Inverter) را مشاهده مي نمائيد.

برای دانلود متن کامل جزوه الکترونیک دیجیتال به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه الکترونیک دیجیتال, دانلود جزوه مهندسی برق, الکترونیک دیجیتال, دانلود جزوه, دانلود جزوه الکترونیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:58  توسط spow  | 

مکانیزم ساخت قالبهای تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی

مقدمه: 

طراحی و ساخت قالبهای تزریق پلاستیک از از جمله فعالیتهای صنعتی می باشد که اقدام به آن نیازمند یک بررسی اصولی و سیستماتیک می باشد که به وسیله آن بتوان در حداقل زمان ممکن با صرف یک هزینه معقول اقدام به طراحی و ساخت قالب نمود. در بیشتر قالبسازی های صنایع کوچک کشور هنوز روش طراحی سنتی حاکم  بوده و با توجه به وجود، سخت افزار و نرم افزارهای حرفه ای در زمینه طراحی و قالب سازی کمتر از آن بهره برداری می شود. رشد روز افزون صنایع در دنیا و ایجاد رقابت شدید در عرصه تولید، لزوم بکار گیری از دانش و فناوری های نوین را در عرصه تجارت جهانی طلب می کند. در این مسیر اگر در خواب غفلت فرو رفته و سعی در کاهش شکاف علمی و تکنولوژیک خود با دانش و فنااوری دنیا نداشته باشیم در آینده ای نزدیک اختلاف موجود به مقدار قابل توجه ای خواهد رسید که امکان جبران آن بسیار سخت می باشد. 

صنایع تولیدی صبوری با بکار گیری چهار نرم افزار قدرتمند Mechanical desktop ،Edge cam ، Power mill ، Mold flow  در مراحل مختلف طراحی ، ساخت .و ارزیابی قالب در کنار بکار گیری ماشینهای CNC سعی در کاهش فاصله خود با صنعت روز دنیا در زمبینه ساخت قالب تزریق پلاستیک دارد. کلیه فرایند طراحی و ساخت قالب به وسیله نرم افزار MS Project در مراحل مختلف کنترل می شود. قالب ساخته شده قبل از آخرین مرحله یعنی آبکاری و سخت کاری، به وسیله دستگاه تست قالب مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. کاربرد سیستماتیک ابزارهای مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک موجب بالا رفتن ضریب اطمینان در طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک شده است که با بکارگیری آن می توان در یک زمان مشخص با صرف هزینه ای بهینه و حداقل وجود ضایعات ممکن قالبهای مورد نظر را ساخت. در این مقاله سعی شده است که مراحل مختلف طراحی و ساخت قالب در صنایع تولیدی صبوری را به تفصیل توضیح داده و مزیتهای روشهای بکار رفته در کارخانه را توضیح داد.

متن کامل مقاله مکانیزم ساخت قالبهای تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی را با فرمت Word از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: مکانیزم ساخت قالبهای تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی, قالبسازی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی صنایع مهندسی مکانیک مقاله جزوه دانلود, قالب تزریق پلاستیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:55  توسط spow  | 


دانلود گزارش برنامه ریزی پروژه

نمونه عملی گزارش برنامه ریزی پروژه در شهرداری تهرانفهرست

فصل اول : مقدمه
هدف ................................................................... 4
دامنه ................................................................... 4
تعاریف .................................................................. 5
مراجع .................................................................. 12
خلاصه ................................................................. 12
فصل دوم : خلاصه پروژه
هدف ودامنه............................................................13
پیش فرض ها و محدودیت ها........................................13
محصول های پروژه ................................................... 14
سیر تکاملی برنامه ریزی پروژه ......................................14
فصل سوم : سازماندهی پروژه
ساختار سازمانی .................................................... 15
فصل چهارم : فرآیند پروژه
تخمین پروژه ........................................................... 16
برنامه ریزی پروژه ..................................................... 20
برنامه ریزی مراحل ................................................... 20
اهداف هر تکرار ....................................................... 22
نسخه های نرم افزار ................................................ 23
زمانبندی پروژه ........................................................ 24
منابع پروژه ............................................................. 29
بودجه ................................................................... 30
برنامه ریزی برای تکرارها ............................................. 31
برنامه ریزی تکرارها ................................................... 32
برنامه ریزی برای هدایت و کنترل ................................... 32
برنامه ریزی برای کنترل زمانبندی ................................... 32
برنامه ریزی برای کنترل بودجه ....................................... 35
برنامه ریزی برای کنترل کیفی ....................................... 38
برنامه ریزی برای تهیه گزارش ....................................... 39
برنامه ریزی برای تخمین پروژه ....................................... 39
برنامه ریزی برای مدیریت ریسک .................................... 39
برنامه ریزی برای خاتمه پروژه ........................................ 39
فصل پنجم : برنامه ریزی فرآیندهای تکنیکی
ابزار توسعه نرم افزار .................................................. 40
برنامه ریزی برای پذیرش محصول ................................... 40

واژه نامه  و سر نام ها
Activity Diagram
دياگرام فعاليت -  مدل كردن رفتارهاي پيچيده واحدهاي كار
Actor
بازيگر -  شخص يا سيستم ديگري كه با سيستم فعلي تعامل دارد.
Artifact
فرآورده ، محصول -  اجزاي قابل لمس پروژه نظير نمودارها ، چشم انداز ، كد
 Collaboration Diagram
دياگرام همكاري -  ارتباط بين اشيا بدون درنظر گرفتن ترتيب
Component
مولفه
واژه اي كلي براي بخشي از يك سيستم نرم افزاري است. از تجزيه و تركيب مولفه هاي قبلي مي توان مولفه هاي جديدي را تشكيل داد. آنها مي توانند در قالب پيمانه ها، وظايف، برنامه ها يا هر يك از عناصر پيكربندي پياده سازي شوند. چنين كاربردي از اين واژه بسيار فراتر از آنستكه در ANSI/IEEE  آورده شده و مولفه را ” قسمت اصلي و اساسي يك سيستم يا برنامه” تعريف كرده است.
Construction
ايجاد -  سومين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پي
‍Decomposition
تجزيه -  تقسيم و شكستن به قسمتهاي متفاوت
Deployment View
آرايش قوا -  رابطه بين اجزاء نرم‌‌افزاري و سخت‌‌افزاري را نشان مي‌‌دهد
Development
توليد
دوره اي كه ازتحويل سندبيان نيازهاي كاربرتاپذيرش قطعي به طول مي انجامد ودرطي آن نرم  افزارتوليد مي شود
Developer
توليد كننده
شخص يا سازماني كه مسئوليت تهيه و توليد نرم افزار را از طريق تبديل مشخصات خواسته هاي كاربر به يك سيستم عملياتي برعهده دارد.
Elaboration
تشريح -  دومين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پيEnvironment
محيط -  به هر يك از دو مورد زير اطلاق مي شود:
شرايط فيزيكي لازم مانند درجه حرارت، رطوبت و پاكيزگي جهت كاركرد يك سيستم كامپيوتري
سخت افزار و نرم افزار مورد نياز، سودمند و پشتيبان
Formal Method
روش رسمي
روش جامع و رياضي واري كه امنكان اثبات و تائيد دقيق مشخصات نرم افزار را فراهم مي آورد.
Inception
شناخت   -   اولين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پي
Interaction Diagram
دياگرام تعامل -   بيانگر رفتار اشياء در روابط با يكديگر است
 Interface Control Document
سند كنترل واسط
سندي كه مشخصات واسط بين يك سيستم و يك سيستم خارجي را بيان مي نمايد.
Layer
لايه -  يكي از سطوح سلسله مراتبي در تجزيه يك سيستم
Logical Model
مدل منطقي - يك نمايش- غير وابسته به پياده سازي- از فرايند جهان واقعي، در مقابل مدل فيزيكي
Maintainability
نگهداشت پذيري  =  سهولت امكان نگهداري نرم افزار
Milestone
نقطه عطف -  زماني كه در آن هر تكرار يا مرحله به پايان مي رسد.
Model
مدل
نمايشي از فرآيند جهان واقعي، يك مدل نرم افزار، از  نمادهايي كه بر طبق بعضي قراردادها سازمان داده شده اند، ساخته مي شود.
Nonconformance      
عدم تطابق -  بيان ناسازگاري ميان مستندات تشريحي و موضوع تشريح شده
Physical Model
مدل فيزيكي - يك نمايش- وابسته به پياده سازي- از فرآيند جهان واقعي،‌ در مقابل مدل منطقي

Prototype
نمونه اوليه  - يك مدل قابل اجرا از برخي قسمت هاي انتخاب شده يك سيستم پيشنهادي
Realize
تحقق -  رابطه‌‌اي است كه بين كلاس پياده‌‌سازي و تايپ برقرار مي‌‌شود.
Recognized Method
روش تشخيص 
مشخصات يك فرآيند يا يك روال توافق شده كه در مهندسي يك محصول يا ارائه يك خدمت به كارگرفته مي شود را تشريح مي كند.
Release
نسخه -  مجموعه اي از محصولات نهايي كه در نقطه عطف پروژه ارزيابي مي شود.
Reliability
قابليت اطمينان
ميزان احتمال آنكه نرم افزار براي مدت مشخص تحت شرايط مشخص موجب خرابي در سيستم نخواهد شد.
Review
بازبيني
فعاليتي به منظور رسيدگي به آنكه خروجي هاي يك مرحله در چرخه حيات نرم افزار با مشخصاتشان تطبيق مي كنند.
Sequence Diagram
دياگرام ترتيب -  يك نوع دياگرام تعامل با در نظر گرفتن ترتيب ارتباط اشياء
Stability
ثبات
كيفيت عدم تغير، در كوتاه مدت عدم فرو ريختن و در هم شكستن و در بلند مدت عدم تغيير خواسته هاي و اهداف طراحي
State Diagram
دياگرام حالت -  نمايش حالات مختلفي از نمونه هاي كلاس
Step
گام  -  زير مجموعه يك فعاليت
Task
وظيفه
يك مولفه نرم افزاري كه به طور متوالي اجرا مي شود. يك وظيفه مي تواند به طور موازي با ديگر وظايف اجرا شود.

Traceability
قابليت رديابي
قابليت برقراري ارتباط بين ورودي يك مرحله از چرخه حيات نرم افزار با خروجي همان مرحله،‌عنصر مزبورمي تواند در زمره برنامه ها يا مستندات باشد.
Traceability Matrix
ماتريس قابليت رديابي
ماتريسي كه نشان مي دهد كدام خروجي با كداميك از ورودي ها مربوط است و بيشتر اوقات براي نشان دادن آنكه كداميك از بخش هاي يك طرح كداميك از خواسته ها را ارضاء مي كنند به كار مي رود.
Trade-off
مزيت نسبي  =  مقايسه شقوق مختلف براي تعيين راه حل بهينه
Transition
تحول = چهارمين مرحله از چرخه حيات نرم افزار در فرآيند آر يو پي
Verification
وارسي
عمل بازبيني ، بازرسي، آزمون، بررسي، مميزي و يا به عبارت ديگر تصديق و مستند كردن آنكه آيا عناصر،‌فرآيندها، خدمات يا مستندات منطبق با نيازهاي تعيين شده هستند يا خير (ANSI/ASQC A3-1978 واژه نامه نظام هاي كيفيت )
Version
نگارش
مرحله أي در تكامل يك عنصر پيكربندي
Vision
چشم انداز – ديدگاه مشترك كاربر روي محصول ( شرح مشخصات سيستم )
Work-Around
راه كار -  راه حل موقتي يك مسئله
Work Breakdown Structure
ساختار تفكيك كار
ساختارتفكيك كار، سلسله مراتب وظايفي كه درقالب بسته هاي كاري گروهبندي شده ودريك پروژه اجرامي شوند را تشريح مي كند. WBS ساختار كار اجرايي را متناسب كرده و موجب كاهش هزينه هاي پروژه مي گردد.
Work Package
بسته كاري
 يك واحد كاري كوتاه مدت به دقت تعريف شده أي كه در يك پروژه انجام مي شود.

برای دانلود گزارش برنامه ریزی پروژه نمونه عملی شهرداری تهران به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش برنامه ریزی پروژه نمونه عملی شهرداری , مدیریت پروژه, پروژه, دانلود جزوه, برنامه ریزی پروژه
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ساعت 10:51  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار درس آزمایشگاه مدار الکتریکی دانشگاه امیرکبیر

گزارش های درس آزمایشگاه مدار الکتریکی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشکده مهندسی کامپیوتر و فن آوری اطلاعات

فهرست مطالب
1.    اندازه گیری با نوسان نگار (اسیلوسکوپ) :    3
2.    پاسخ فرکانس مدارهای RC :    6
3.    پاسخ فرکانس مدارهای RLC:    11
4.    پاسخ گذرای مدارهای RC و RL :    15
5.    پاسخ گذرای مدارهای RLC:    20
6.    اندازه گیری امپدانس داخلی یک منبع :    26
7.    تطبیق امپدانس :    28

برای دانلود گزارش کار درس آزمایشگاه مدار الکتریکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار درس آزمایشگاه مدار الکتریکی دانشگ, امپدانس مهندسی برق مدار RC, پاسخ فرکانس, پاسخ فرکانس مدارهای RLC, دانلود گزارش کار
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ساعت 10:35  توسط spow  | 

دانلود تحقیق در زمینه سلول های بنیادین

مقدمه :
در طول تاريخ بشر، علم پزشكى با افكار و تصورات بزرگ و شجاعت پيشگامان عجين بوده است و همچنين ميل به دستيابى به كيفيت بالاى زندگى كسانى كه از بيمارى ها رنج مى برند دغدغه هميشگى انسان است. دردهه هاى گذشته علم پزشكى دچار انقلاب و تحول بزرگى شده است كه حتى تحولات كشف پنى سيلين، داروهاى بيهوشى ويا اشعه ايكس را تحت الشعاع قرارداده . دنيا به يك باره وارد يك دوره زمانى از پيوند مغز استخوان، قلب، كبد و كليه يا كشف دى ان اي و ژنوم انسانى، روش هاى نوين نوزادان آزمايشگاهى، اصلاح نژادى حيوانات و درمان با سلول هاى بنيادى… وهمچنين بسيار نزديك به توليد انواع بافتها و ارگان هاى انسان شده است. در اين جزوه سعي شده در نگرشي کلي به بررسي يکي از اين روش هاي نوين – يعني سلول هاي بنيادي – پرداخته شود .
گسترش و اهميت سلول هاي بنيادي در طول تحقيق بر گردآورندگان اين مطلب آشکار گشت و سعي کرديم تمام مطالبي را که در طول جست و جو و تحقيق با آنها روبرو بوديم و به نحوي به سوالاتي در باره ي سلول هاي بنيادي پاسخ مي دهد ، در اين جزوه گرد آوري کنيم . سلول هاي بنيادين، Stem Cell؛ سلولهاي اوليه اي هستند که توانايي تبديل و تمايز به انواع مختلف سلولهاي انساني را دارند و از آنها مي توان در توليد سلولها و نهايتا بافت هاي مختلف در بدن انسان استفاده کرد. منابع اصلي سلول هاي بنيادين شامل: مغز استخوان، بند ناف، جفت و سلول هاي عصبي پياز مو مي باشند. امروزه استفاده از اين سلولها جهت ترميم بافت هاي آسيب ديده انساني در حالت گسترش است. جالب اينکه سلول هاي بنيادين چند پتانسيلي هستند يعني قابليت تبديل به بافت هاي مختلف را دارند اعم از بافت عصبي، عضلاني، پوششي و غيره، که اين توانايي محور اصلي توجه به سلولهاي بنيادين است. در چند سال اخير کشور عزيزمان ايران موفقيت هاي بسيار شگرفي در زمينه سلول هاي بنيادين به دست آورده است سطرهايي که مطالعه مي فرماييد، آخرين و جديدترين اطلاعات در مورد سلول هاي بنيادين هستند. استفاده از سلول هاي بنيادين مغز استخوان در بازسازي بافت هاي مغزي انسان؛ به نقل از پژوهشگران ملت عزيزمان انجام پيوند سلول هاي بنيادين انسان در بهبود عملکرد گيرنده هاي عصبي مغز موثر مي باشد. گيرنده هاي عصبي، در بيماراني که به سکته هاي مغزي مبتلا شده اند از کار مي افتد و يا که ضعيف مي شود که با انجام عمل پيوند سلول هاي بنيادين مي توان عملکرد اين گيرنده ها را به صورت کامل بهبود بخشيد. جالب اينجاست که سلول هاي بنيادين مغز استخوان قادر به بازگرداندن عملکرد عصبي مغز به حالت اوليه هستند. سلول هاي بنيادين مغز استخوان به عنوان منبعي ايمن براي جايگزيني سلولهاي مغزي در اختلالات عصبي ايجاد شده بر اثر بيماري هاي چون، آلزايمز و پارکينسون به حساب مي آيند. و اينکه سلول هاي بنيادين به دست آمده از خون بند ناف نوزادان سالانه جان هزاران نفر را نجات مي دهد. دانشمندان بر اين عقيده اند که سلول هاي بنيادين به دست آمده از خون اهدا شده توسط بند ناف نوزادان که در بسياري از موارد دور انداخته مي شود، در بسياري از کشورها از جمله ايران در طول يک سال توانسته 11700 نفر را از سرطان خون و ديگر بيماري هاي مهلک نجات دهد. سلول هاي بنيادين مي توانند سلولهاي خوني توليد کنند که اين سلولهاي را مي توان در پيوند مغز استخوان به کار برد که با اين کار در موارد بسياري ميتوان جان مبتلايان بسياري به سرطان خون را نجات داد. اين سلولها در مدت زمان کوتاهي پس از توليد از بند ناف نوزاد گرفته مي شود و سپس در دماي بسيار پايين نگهداري مي شود و در مواقع نياز، به بيمار پيوند زده مي شود. همچنين باکاشت سلولهاي قلب به وسيله سلول هاي بنيادين؛ پژوهشگران موفق به کسب مجوز شبيه سازي سلول هاي بنيادين بافت قلب بدن انسان شده اند. کاشت سلول هاي بنيادين قلب تحولي عظيم در بيماري ها از جمله بيماريهاي قلبي به وجود خواهد آورد. در اين شيوه جديد اين امکان وجود دارد که بتوان از سلولهاي مغز استخوان که قدرت تبديل به عضله قلب و عروق را دارند براي کمک به بيماران قلبي استفاده کرد.
ضرورت تحقيق و پژوهش در خصوص سلول هاي بنيادي چيست؟

متن کامل تحقیق 43 صفحه ای سلول های بنیادین را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود تحقیق در زمینه سلول های بنیادین, دانلود تحقیق, دانلود پروژه, دانلود جزوه, ژنتیک وراثت سلول بنیادی دانلود جزوه دانلود تحقیق
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:26  توسط spow  | 

صنایع دستی و توسعه کارافرینی

دانلود تحقیق کارافرینی

تحقیق کارافرینی در زمینه صنایع دستی استان بوشهر

پیشگفتار :

صنایع دستی به دلیل تبلور ذوق و اندیشه در تولید آن برخورداری از ارزش های والای فرهنگی و هنری در فرهنگ ملی کشور ویادگار ارزشمند نیاکان ماست با استفاده از منابع و امکانات موجود در گوشه و کنار این سرزمین پهناور و الهام مواهب خدادادی آن ساخته وپرداخته گردیده است وخود به منزله ی شناسنامه ی هویت قومی و ومیراثفرهنگی مردم مناطق مختلف کشور است از این توجه و اهمیت دادن به آن از ارزش والایی برخوردار است تا کنون در رابطه با صنایع بومی استان فعالیتهای زیادی انجام نگرفته است ولی از جمله ی تحقیقات ایجاد شده و کتاب فرهنگ ، بومی و سنتی نوشته ی سرکار خانم فاطمه فولادی در سال 2004 وتحقیقات جامع در زمینه ی کارهای دستی ووسایل قدیمی نوشته ی آقای دکتر عبدالعزیز بلادی نام برد همچنان جناب آقای الله کرم لیراوی که همواره به فرهنگ بومی وسنتی کشور عشق می ورزد چندین سال است که شبانه روز و در folklore وفرهنگ سنتی اثر خود را در این زمینه به جای گذاشته است .


چکیده :

هنرهای سنتی استان بوشهر به دلیل دور بودن ازمرکزوهمچنین مواد اولیه در منطقه محدود و شامل رشته های زیر است :
حصیر بافی _ عبا بافی _ منبت _ گلیم _ گبه _ قالی _ جاجیم و رشته های گلیم و گبه که از بازار خوبی بهره مند است فعال میباشد اما عبا بافی و حصیر بافی رو به فراموشی است وسفالگری به دلیل نبودن بودجه ی کافی در دسترس هنرمندان ودور بودن از مرکز کیفیت خوبی برخوردار است هنرهای سنتی در این منطقه انگشت شمار است اما بیشتر روستاهای شهرستان دشتستان _ دشتی _ گناوه _ کنگان _ و دیر به گبه بافی و گلیم بافی مشغول هستند .
در گبه بافی روستای شول شهرستان گناوه از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا قدمت بیشتری در گبه بافی دارد گبه های شول به کشورهای حوزه خلیج فارس وحتی اروپا صادر میشود نقش های گبه های صادراتی توسط شرکت ها سفارش داده میشود ونقش هایی است که مورد پسند مردم وبازار اروپا است وریشه در گبه بافی محلی ندارد اما بعضی از بافندگان هستند که نقشهایی اصیل را نسل به نسل به خاطر سپرده اند و این گبه ها در خانه هایشان دیده میشود در قدیم پشمها و نخ های گبه رنگ نمی شد وبه رنگ طبیعی خود پشم می بافتند .وبه آن گبه خود رنگ میگفتند جاجیم بافی در استان بوشهر نسبت به گبه وقالی از بازار اقتصادی خوبی برخوردار نیست اما هنرمندان آن را برای خودشان میبافتند و همین طور اهالی برای جهیزیه فرزندانشان از هنرمندانی خریداری میکنند حصیر بافی در منطقه دستاوردهای هنرمندحصیر باف در اکثر خانه های بوشهر دیده میشود اما قیمت آن کم است وجواب نیاز هنرمندان را نمیدهد وهنرمندان به ناچار برای کسب وامرار معاش مجبورند به کارهای دیگری مشغول شوند .
عبا بافی به دلیل اینکه استاد کارها اندک است رو به انقراض است واکثر هنرمندان آن افراد مسن هستند و نیروی جوان مایل به فراگیری این صنعت نیست .
سفالگری : این رشته در این منطقه بیشتر صنعت است ونوآوری در آن مشاهده نمیشود واکثر همت کارگاهها ی سفالگری صرف ساختن قلیان میشود زیرا هنرمندان با این دستاوردها امرار معاش می کنند وجز این در آمد دیگری ندارند و غالبا به دلیل اینکه بودجه ندارند دست ساخته های آنان نیز تنوع خاصی ندارد در صورتی که همه ی آنها مشتاقند تا آن چه رادر ذهن دارند در کوره هایشان مشاهده کنند و خلاقیت خویش را در این دستاوردها به معرض نمایش بگذارند .

این تحقیق به روش کتابخانه ای و از طریق مراجعه به کتابخانه و مراجعه به کتابخانه و مراجعه به مرکز صنایع دستی میراث فرهنگی وبنیاد بوشهر شناسی صورت گرفته است .

متن کامل تحقیق کارافرینی در زمینه صنایع دستی استان بوشهر را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: صنایع دستی و توسعه کارافرینی, دانلود تحقیق کارافرینی, دانلود تحقیق, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, تحقیق کارافرینی در زمینه صنایع دستی استان بوشهر
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:23  توسط spow  | 

دانلود مقاله اموزشی معرفی دستگاه تست هیدرواستاتیک

دستگاه تست هیدرواستاتیکIndex

عنوان ------------------صفحه
معرفي شركت -------------------1
مشخصات شركت ----------------2
ليست محصولات-------------------3
ديپلم عالي افتخار ---------------4
نمودار -----------------------5
نماي برد دستگاه تست هيدرواستاتيك -------------1-5
موارد قابل توجه در صورت عدم تامين فشار-------------2-5
قابليت هاي دستگاه تست هيدرواستاتيك----------------6
مقدمه-----------------7
دستگاه مولد فشار------------------------8
شرايط تست براي لوله هاي پلي اتيلن-----------------10
نحوه آماده سازي ---------------------13
نحوه كار با دستگاه--------------------14
وارد شدن به مرحله كاليبراسيون------------------15
طول و ضخامت نمونه ها --------------------19
پرينتي از صفحه نمايش تست ------------------20
عكس هايي از دستگاه تت هيدرواستاتيك -----------------21
نحوه ارتباطات كانكتورها-------------------22
موارد قابل توجه درصورت مشاهده صداي غير عادي پمپ فشار--------24
تصوير برد-------------------------25
ليست خريداران لوازم آزمايشگاهي شركت ----------------26
ابداع دستگاه تست براي اولين بار در ايران ----------------------------28
تاييديه موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران-----------------------29

متن کامل مقاله اموزشی شرکت بن افزار در زمینه تست هیدرواستاتیک را از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دستگاه تست هیدرواستاتیک, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی شیمی, تست هیدرواستاتیک
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:20  توسط spow  | 

دانلود خلاصه کتاب مدیریت اقتضایی

مديريت اقتضائي
متناسب با فرهنگ هاي سازماني
ديانا سي. فنيري
مترجم: ناصر ميرسپاسي

اين نظريه توسط آقاي استونردرسال1995مطرح شد.اين نظريه بيان مي داردكه درمديريت چيزي به نام بهترين شيوه وجود ندارد.هيچ برنامه ،ساختارسازماني،سبك رهبري،شيوه كنترل و...كه متناسب باهمه موقعيت هاباشددربين نيست.بلكه مديربايدطرق مختلفي كه متناسب باموقعيت هاي مختلف باشدراجستجووپيداكند.

اين نظريه نيز همانند سايرنظريه هاي مديريت،برمبناي كاربرد مفاهيم و اصول مكتب ها و نظريه هاي ماقبل خودپديدآمد.اين نظريه براين انديشه است كه چون موقعيت هامختلف است نتايج نيز مختلف است.ازاين رو تاكيداين نظريه برتناسب بين شيوه انجام كارهاي سازماني وويژگي موقعيت هاست.

برای دانلود خلاصه کتاب مدیریت اقتضایی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود خلاصه کتاب مدیریت اقتضایی, مدیریت اقتضائی, تئوری های مدیریت, نظریه های مدیریت مدیریت اقتضایی مکاتب مدیریت مدیر, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:17  توسط spow  | 

دانلود مقالاتی درزمینه ترانسفورماتورها

ترانسفورماتورهاي هرمتيک بدون بالشتک گازي

ترانسفورماتورهاي هرمتيک با بالشتک گازي

معرفي پست هاي کامپکت و موبايل

معرفي پست هاي پکيج

تجربه ايران ترانسفو در طراحي و ساخت راکتور شنت

راکتورهاي شنت


متن کامل مقالات مهندسی برق با موضوع ترانسفورماتور را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود مقالات ترانسفورماتور, ترانسفورماتور, پست پکیج پست برق ترانسفورماتورهای هرمتيک, راکتور شنت ترانسفورماتور دانلود مقاله کامپکت و موب, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:13  توسط spow  | 


دانلود جزوات هوش مصنوعی

ﻫﻮﺵ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ

جزوه هوش مصنوعی

نام استاد : مهندس صهبا


جزوه هوش مصنوعي

مدرس
علی كارگرنژاد

دانشكده فني واحد تهران جنوب

برای دانلود جزوات هوش مصنوعی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه هوش مصنوعی, جزوه هوش مصنوعی علی کارگر نژاد, جزوه هوش مصنوعی صهبا, دانلود جزوه, هوش مصنوعی
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:10  توسط spow  | 

آلودگی آب Water Pollution
                                              
آب هرگز بطور خالص در هيچ كجاي دنيا يافت نمي شود . حتي آب باراني كه در مناطق غير الوده نواحي جغرافيائي به زمين مي بارد  شامل گازهاي O2-Co2-N2  محلول در آن است و همچنين گرد و غبار يا ذرات معلق در اتمسفر بصورت تعليق در آب حمل مي شوند .  آب چشمه ها نيز معمولاً داراي تركيباتي حمل شده از فلزاتي مثل Na-Mg –Ca- Fe- است .
آب سخت آبي است كه مقدار قابل توجهي از تركيبات فلزات در آن وجود دارد . حتي آب نوشيدني ما هم از نظر شيميائي خالص نيست و درست است كه ذرات جامد معلق و باكتريهاي مضر آن از بين رفته اند اما باز هم از نظر شيميائي خالص نيست . اصولاً آب خالص براي نوشيدن نامطبوع است .

استفاده هاي طبيعي از آب عبارتند :

1-       زيبائي و تفريحي
2-       ذخيره آب مصرفي عمومي مردم
3-       محيط زيست آبي جانوران آبزي
4-       كشاورزي
5-       صنعتي

طبق يك تعريف : هر ماده و جسمي كه مانع استفاده طبيعي از آب شود آلوده كننده آب تلقي مي شود . آبي كه براي بعضي استفاده هاي خاصي مناسب است بايد آلوده نباشد .

اكنون در جهان بيش از 500كيلومتر مكعب آب در رابطه با صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد كه نصف آن پس از تصفيه پسابهاي صنعتي مجدداً استفاده مي شود .  ( بر طبق محاسبات سازمان ملل يك سوم آبهاي شيرين جهان آلوده اند ) .

تعريف آب پاك و آب آلوده :
هيچ تعريف خاصي براي پاك يا آلوده بودن مطلق آب وجود ندارد .در واقع آب پاك بنا به كاربرد آن بايستي داراي شرايط خاصي باشد . مثلاً براي مصرف – كشاورزي – يا صنعت نيازمند استاندارد هاي كيفيت خاص خود است .

معمولاً آبي را آلوده مي گويند كه مقدار اكسيژن محلول در آن از مقداري كه براي زندگي آبزيان ضروريست كمتر باشد . هرگاه مواد آلي از طريق تخليه فاضلاب به آبها وارد شوند بعلت خاصيت اكسيد شوندگي شديد اين مواد كه با مصرف اكسيژن محلول در آب صورت مي گيرد اكسيژن محلول در آب به صفر ميرسد و مي گويند آب بشدت آلوده است .

متن کامل مقاله الودگی اب که توسط واحد بهداشت ایمنی و محیط زیست اداره گاز استان گیلان تهیه شده است را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: فاضلاب, تصفیه اب, بهداشت اب و محیط زیست, ذرات معلق در اب BOD اکسیژن ایمنی, آلودگی آب Water Pollution
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ساعت 18:59  توسط spow  | 

دانلود جزوه ریاضی کنترل

رياضيات مورد استفاده در کنترل

سرفصل مطالب:

تبديل لاپلاس و مفاهيم آن.
مبانی و مفاهيم کنترل.
مدل سازی سيستمهای ديناميکی.
بررسی رفتار ترانزيست سيستمها.
معرفی انژکتور دررفتار سیستمها.
مکان ريشه ها.
پايداری.
دياگرام bode و کاربردهای آن.

این جزوه به صورت اسلایدهای پاورپوینت بوده و به بررسی مباحث ریاضی درس کنترل می پردازد.

برای دانلود جزوه ریاضی کنترل به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه ریاضی کنترل, کنترل, ریاضیات کنترل کنترل مدرن کنترل خطی جزوه, مدل سازی ریاضی کنترل مکان ریشه تبدیل لاپلاس سیستم , دانلود جزوه ریاضیات مهندسی
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۲ساعت 23:49  توسط spow  | 

نمودارهای كنترل فرايند و زنجيره تحويل

چكيده: تئوري زنجيره تحويل  به بررسي تحويل كالاها و خدمات به مشتريان در محدوده زماني مشخصي مي پردازد. بديهي است مطلوب آن است كه زمان تحويل كالا و خدمات به مشتريان به حداقل برسد. معمولاً وجود چندين سايت هاي توليد، تحويل و همچنين تنوع روش هاي گوناگون حمل و نقل كالا و خدمات به پيچيدگي اين مسئله مي افزايد. بعلاوه، زمان صرف شده در هر يك از مراحل فرايند تحويل متغيري تصادفي است. از آن رو پايش متغيرهاي زماني در يک فرايند تحويل از اهميت خاصي برخوردار است. در اين مقاله، با يک مطالعه کاربردي در شرکت TNT در ايالت دلاور آمريکا نشان داده می شود که چگونه مي توان زنجيره هاي تحويل در مديريت زنجيره تامين را در قالب فرايندهاي چندمتغيره مدل بندي نمود. همچنين به منظور پايش فرايند ، به استقرار نمودار بهينه اقتصادي – آماري نمودار کنترل چند متغيره T2 DWL   معرفی شده توسط فراز و پارسيان (2006) بر پايه مدل اقتصادي لورنزن و وانس (1986) پرداخته و سپس با استفاده از روش جستجو ژنتيک الگوريتم مقادير بهينه پارامترهاي نمودار کنترل تعيين گرديدند.

واژه‌هاي كليدي: زنجيره تحويل – كنترل آماري فرايند - نمودار كنترل T2 هتلينگ- روش نمونه‌گيري با اندازه نمونه و فواصل نمونه‌گيري متغير- طراحي اقتصادي و آماري – ژنتيك الگوريتم – زنجيره هاي ماركوف

1 -     مقدمه‌
امروزه عرصه رقابت‌هاي جهاني از يك سو و محور مشتري مداري از سوي ديگر سبب گرديده است كه سازمان ها ، شركت ها ، بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي علاوه بر پرداختن به سازمان و منابع داخلي ، خود را ملزم به مديريت و نظارت بر منابع و اركان مرتبط خارج از سازمان پندارند. علت اين امر در واقع دستيابي به مزيت يا مزاياي رقابتي با هدف كسب سهم بيشتري از بازار است. بر اين اساس فعاليتهايي نظير برنامه‌ريزي عرضه و تقاضا ، تهيه مواد ، توليد و برنامه‌‌ريزي محصول ، خدمت نگهداري كالا ، كنترل موجودي ، توزيع ، تحويل كالا و خدمت به مشتري كه قبلا همگي در سطح شركت انجام مي‌شده اينك به سطح زنجيره تامين انتقال پيدا كرده است . مديريت زنجيره تامين پديده‌اي است كه اين كار را به طريقي انجام مي‌دهد كه مشتريان بتوانند خدمت قابل اطمينان و سريع را با محصولات با كيفيت در حداقل هزينه و زمان دريافت كنند . همچنين بر اساس نگرش زنجيره ارزش پورتر كه در آن زنجيره تامين شامل تمام فعاليتهاي موردنياز براي ارائه يك محصول يا خدمت به مشتري نهايي است ، زنجيره تحويل به عنوان بخشي از جريان كالا و خدمات در زنجيره تامين در نظر گرفته ‌شده است. يك زنجيره تحويل به تشريح تمام فعاليت هاي مرتبط در تحويل كالاها و خدمات به مشتريان در زنجيره تامين مي پردازد. در واقع يك زنجيره تحويل بخش مرتبط با كليه فعاليت هاي حمل و نقل مرتبط براي ارسال محصولات به مشتريان در يك زنجيره تامين است?. يك فرآيند كسب و كار ساده تحويل پيتزا را تنها بايک زنجيره تحويل در نظر بگيريد. چنانچه مشخص است، هرگونه نقصي كه منجر به تاخير غيرمتعارف در تحويل پيتزا به مشتريان گردد، ولو آن كه پيتزا تهيه شده از كيفيت بالايي برخوردار باشد، سبب نارضايتي مشتريان مي گردد. اين مثال ساده اهميت زنجيره تحويل را در برند سازمان ها در بازارهاي رقابتي به منزله جلب و حفظ مشتريان به خوبي نمايان مي سازد.

سازمانها و شركتهاي پيشرو ، از لحاظ انعطــــــاف پذيري زنجيره هاي تحويل خود نيز پيشرو بوده و به طور موثر عمل كرده اند و دليل آن نيز مزاياي حاصله از دريافت به موقع كالا و خدمات توسط مشتريان است که از لحاظ افزايش رقابت پذيري و سهم بازار، افزايش فروش و كـــــاهش هزينه ها بسيار چشمگير است. سازمان ها و شركت ها همواره براي جلب رضايت مشتريان خود به تحويل به موقع كالاها و خدمات توجه خاصي نموده و همواره سعي مي نمايند تا با بكارگيري يك سيستم اطلاعات كارآمد، زمان هاي تحويل را بهينه نمايند. در اين راستا فوركر و همكاران  (1997)، كويي و همكاران  (2001)، ترنت  (2001)، فلين و فلين  (2005) و ماتيوس  (2006) به بررسي فعاليت هاي مديريت كيفيت بر عملكرد زنجيره تامين پرداختند. آنها نتيجه گيري كردند كه چگونه فعاليت هاي كيفي به اثربخشي بيشتر زنجيره تامين و رضايت مشتري منجر مي شود. راموس و همكاران  (2007) در مقاله خود به مزاياي بكارگيري نمودارهاي كنترل در زنجيره تامين شركت هاي با دو مطالعه موردي شركت هاي موتورولا آمريكا و رولزرويز آلمان پرداختند. اخيراٌ سان و ماتسويي  (2008) به طراحي اقتصادي نمودار كنترل X شوهارت در يك زنجيره تامين پرداختند. اما تا کنون مطالعه اي در خصوص بکارگيري نمودارهاي کنترل در يک زنجيره تحويل صورت نگرفته است که در اين مقاله بدان پرداخته مي شود؟. در بخش بعدي به ضرورت پايش اقتصادي زنجيره هاي تحويل و اتخاذ رويکردي فرايندي در زنجيره تحويل مي پردازد. در اين بخش ، به برخي ملاحضات؟ اساسي در استقرار نمودارهاي کنترل در يک زنجيره تحويل نيز پرداخته مي شود. در بخش سوم با يک مطالعه موردي ،  زنجيره تحويل شركت TNT در شهر دلاور  آمريكا به صورت يک فرايند چند متغيره مدل مي گردد و با استقرار نمودار کنترل بهينه اقتصادي – آماري T2 هتلينگ با حدود هشدار دوگان پيشنهادي توسط فراز و پارسيان (2006) نشان داده مي شود كه چگونه سازمان ها مي توانند به صرفه جويي هاي قابل ملاحظه اي از بعد اقتصادي دست يابند. سرانجام نتيجه گيري و پيشنهادات بخش پاياني مقاله را شامل مي شود.

متن کامل مقاله را از اینجا دانلود کنید.


برچسب‌ها: نمودارهای كنترل فرايند و زنجيره تحويل, دانلود مقالات مهندسی صنایع, فرایند اماری طراحی اقتصادی مدیریت زنجیره مارکوف, زنجیره تامین نمونه گیری بنگاه اقتصادی الگوریتم ژنت, دانلود مقالات مدیریت
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۹۲ساعت 13:23  توسط spow  | 

پيش‌بينی مشخصات هيدروليكی كانالهای پايدار شنی با شبكه عصبی مصنوعی

چكيده

در چند دهه اخير روابط و معيارهاي مختلفي جهت ايجاد رابطه‌اي مناسب در راستاي پيش‌بيني عرض و عمق رودخانه‌هاي با بسترهاي شني ارائه شده‌اند. در اين مقاله ضمن معرفي روش‌هاي سنتي فوق، روشي مبني بر طراحي عرض و عمق رودخانه‌هاي شني با استفاده از اطلاعات 280 رودخانه در نقاط مختلف جهان، با استفاده از روش بهينه‌شده شبكه عصبي توسط الگوريتم ژنتيك ارائه شده و در نهايت با سه روش مرسوم طراحي كانالهاي پايدار مقايسه مي‌شود. روش شبكه عصبي علاوه بر پارامترهاي دبي جريان، قطر ذرات رسوب، از پارامتر شيلدز استفاده مي‌كند در پايان با يك آناليز حساسيت تاثيرات اين پارامترها بر روي مدل نشان داده شده است.

مقدمه

طراحي كانالهاي پايدار بيش از آنكه يك مهم باشد بصورت يك هنر بيش از يكصد سال در مراجع و منابع هيدروليك مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه نياز روزافزون به استفاده بهينه از منابع آب و توزيع مناسب آن بناگزير اين هنر را به سمت و سوي علوم رياضي و مهندسي كشانده است. چالش اصلي در زمينه پيش‌بيني مشخصات هيدروليكي مقطع پايدار مي‌باشد كه در آن ميزان فرسايش و انتقال رسوب در يك تعادل ديناميكي مي‌باشند. در اين راستا سه مكتب كلاسيك در طي يكصد سال گذشته توسط محققين ارائه و توسعه يافته‌اند:
الف-مكتب تجربي كه صرفا از مباني آماري براي ارائه معادله‌هاي كانال پايدار استفاده مي‌كند بي‌آنكه توجيه فيزيكي براي آنها داشته باشد.
ب-مكتب نيمه‌تجربي كه تلاش در انطباق قوانين مكانيك سيالات با مشخصات مقطع پايدار دارد.
ج-مكتب تحليلي كه بر پايه نيروي مالشي و شرايط جريان توربلانس در كانالها توسعه يافته است كه كاربرد آن در كشورهاي در حال‌توسعه به سهولت امكان‌پذير نيست.

هدف از اين مقالعه ارائه يك مدل مناسب براي تخمين پيش‌بيني عمق و عرض مقطع پايدار با استفاده از شبكه عصبي مي‌باشد كه پارامترهاي آن توسط يك فرايند بهينه‌ساز نظير الگوريتم ژنتيك بهينه‌ياببي شده و توسعه يافته است. همچنين مدل توسعه‌يافته با برخي روشهاي موجود مورد تجزيه و تحليل قرار خواهد گرفت.

متن کامل مقاله را از اینجا دانلود کنید.


برچسب‌ها: پيش‌بينی مشخصات هيدروليكی كانالهای پايدار شنی با ش, الگوریتم ژنتیک, دانلود مقالات مهندسی عمران, هیدرولیک کانالهای روباز بستر شنی عمران, شبکه عصبی
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۹۲ساعت 13:18  توسط spow  | 

کم خونی (آنمی)
کم خونی نام عمومی است که به گروهی از اختلالات کمبود سلولهای قرمز خون دربدن داده می شود. گلبولهای قرمزخون حاوی ماده ای بنام هموگلوبین هستند که این ماده مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به تمام سلولهای بدن است.
برای درست کردن گلبولهای قرمز خون بدن احتیاج به مواد اولیه: پروتئین - آهن ـویتامین ب12 و اسید فولیک دارد که در دستگاه سازندۀ گلبولهای قرمز (مغزاستخوان ها) گلبولهای قرمز خون را بسازد. بنابراین اگر یکی از این مواداولیه به اندازه کافی موجود نباشد و یا کارخانه سازنده گلبولهای قرمز درستکارنکند ویا با وجود مواد اولیه به اندازه کافی و سالم بودن کارخانه سازنده عوامل دیگری مثل پرکاری طحال و وجود پادزهرهائی در بدن باعث از بینبردن زودرس این گلبولهای قرمز شود، بیماری کم خونی یا آنمی بوجود می آید.در حالت دیگر کمخونی بدلیل خونریزی مزمن داخلی و یا خارجی با وجود فعالیت فراوان کارخانه سازنده خون با تمام ظرفیت نمی تواند این کمبود و ازدستدادن خون را جبران کند در نتجه مواد اولیه موجود در بدن جهت ساختن گلبولهای قرمز خون بزودی مصرف می شود و کمبود آهن معمواً پیش می آید.
درنتیجه کمی تعداد گلبولهای قرمز خون مقدار اکسیژنی که بوسیله هموگلوبین به سلولهای بدن میرسد به نسبت شدت کم خونی کمتر است. و در نتیجه اعضا حساسبدن مثل قلب و مغز بخصوص درهنگام فعالیت بدن که احتیاج بیشتر به اکسیژن دارند تحت فشار خواهند بود.
بطورخلاصه برای زنده ماندن و فعالیت روزانه تمام سلولهای بدن احتیاج به اکسیژن دارند که این اکسیژن بانفس کشیدن وارد ریه ها شده با هموگلبین موجود درگلبولهای قرمز ترکیب و بوسیله گردش خون و تلمبه کردن خون توسط قلب به تمام قسمتهای بدن می رسد. بدن برای ساختن گلبولهای قرمز خون با استفاده ازپروتئین ـ آهن ـ ویتامین :.7.12 و اسید فولیک استفاده می کند و بعد از ساختن آنها در بدن بطور مرتب بازرسی های دقیقی درکبد و طحال و غدد لنفاوی از اینگلبولهای قرمز بوجود ی آید که چنانچه خوب و درستکار نکنند و یا چنانچه پیرشده باشند (عمرطبیعی گلبولهای قرمز حدود 120 روز است) آنها را گرفته ومی شکنند و تجزیه می نمایند و از مواد اولیه آنها در مغز استخوان دو باره گلبولهای قرمز جدید می سازند و حتی از مقداری از مواد باقی مانده آنها درکبد صفرا می سازد.
آزمایش اندازه گیری هموگلوبین گلبولهای قرمز خون بصورت گرم در صد میلی لیتر خونصورت می گیرد که مقدار طبیعی هموگلوبین از 11 تا 15 در زنان و از 13 تا 17گرم در هر صد میلی لیتر خون در مردان است. ضمناً تعداد گلبولهای قرمز درهر میلی لیتر مکعب خون در زنان بین 2 تا 4 میلیون و در مردان بین 4 تا 8 میلیون گلبول قرمز است.
شایعترین نوع کم خونی ـ دراثر کمبود آهن است که در این نوع گلبولهای قرمز کوچکتر ازاندازه طبیعی (میکروسیتیک) و در نوع دیگر در اثر کمبود ویتامین ب 12 و یااسید فولیک بزرگتر(مگالوبلاستیک ) هستند . بعضی کم خونی ها مثل تالاسمی ژنتیکی یا مادر زادی هستند.علائم کم خونی ها عبارتند از : خستگی عمومی ـتنگی نفس بخصوص در هنگام راه رفتن وفعالیت بدنی ، طپش قلب ،سرگیجه و جلویچشم تار شدن و سردرد که بستگی به شدت کمخونی دارد. عوارض طولانی کم خونی بخصوص در اثر کمبود آهن عبارتند از:
زخم زبان و احساس ناراحتی در دهان، زخم گوشه های لب ها ، تغییر در ناخن ها وشکننده بودن آنها ، اختلال واحساس درد در هنگام قورت دادن موادغذائی، رنگپریدگی یا زردی پوست بدن و کم شدن وزن بدن بطور کلی. در بعضی کم خونی هاعوارض عصبی مثل بی حسی در اندامها و افسردگی و اختلال حواس بوجود می آید.در کم خونی های مربوط به مغز استخوان (کارخانه سازنده گلبولهای قرمز دربدن) تب و گلودرد و خون مردگی خود به خود و حتی خونریزی امکاندارد بوجودآید چون سایر عوامل موجود در خون مثل کلبولهای سفید و پلاکها هم ساخته نمیشوند.
عوامل تولید کننده هرنوعکم خونی مختلف هستند. برای مثال کم خونی آهن ممکن است دراثر کمبود آهن در موادغذایی فرد تولید شود. رژیم غذای متنوع معمولی بهاندازه کافی آهن دارد ولی امکان دارد که اختلال در جذب آهن باشد. در زنانچنانچه در قاعد گی زنانه مقدار زیادی خوناز دست دهند و یا در مردان و زنانمقداری خون بوسیله معده و دستگاه گوارش از دستبدهند که کارخانه سازنده خوندر بدن نتواند آنرا جبران کند باعث مصرف زودرس آهنشده و کم خونی حاصل میشود.
آهن زیادی در کبد ذخیره میشود ولی در بیماریهای مزمن کبدی ـ قلبی ـ کلیوی وریوی و بیماریهای روماتیسمی مغزاستخوان بدلایل گوناگون نمی تواند درست کارکند . در بیماریهای تالاسمی غشاء یاپرده اطراف گلبولهای قرمز خون بصورتمادرزادی عیب دارد در نتیجه این گلبولهای قرمزخیلی زودتر از 120 روزمعمولی عمر دارند در نتیجه با وجود بودن آهن به اندازه کافیدر بدن کارخانهسازنده خون نمی تواند این کمبود را جبران کند و آنهایی را که درستمی کندباز پرده و دیواره اطراف آنها هنوز معیوب است و به همان سرنوشت از هم پاشیدگی زودرس ویا خراب شدن بوسیله بازرس های گلبولهای خونی در طحال و کبدگرفتارمی شوند. در نوع دیگر کم خونی مادر زادی (کم خونی دائمی) پروتئین هادر گلبولهای قرمز معیوبند که این نوع کم خونی در آفریقا زیادتر است که گرچه این افرادبه بیماری مالاریا مقاوم هستند ولی در بیماریها و کمبوداکسیژن پروتئین معیوب داخل گلبولهای قرمز خون آنها تغیر شکل داده و به کلداس شده و با عث عوارض شدید می شود.تالاسمی در ایران و کشورهای همجوار ونوع کم یاب تری نیز وجود دارد که در غرب بیشتر دیده می شود.
داروهای پزشکی و حتی داروهای گیاهی نیز امکان دارد باعث کم خونی شدید شوند که لیست آنها در این خلاصه نمی گنجد ولی اصولاً داروها و مواد شیمیائی روی کارخانه سازنده خون (مغزاستخوان)اثر می کنند و می توانند آنرا کاملا ًاز کاربیندازد و جان فرد راشدیداً تهدید کنند بعضی داروها و مواد شیمیایی دیگرروی گلبولهای قرمز بطورمستقیم اثر می کنند .

دردوران رشد سریع درنوجوانان و زمان بارداری احتیاج بیشتری به آهن و مواد دیگر اولیه برای ساختن گلبولهای قرمز خون وجود دارد به همین دلیل به اغلب زنان حامله بخصوص در سه ماه آخرحاملگی قرصهای ویتامینی آهن دار تقویتی میدهند که هم برای خود و جنینش بتواند به اندازه کافی اکسیژن برساند و هم اودر وضعیتی باشد که اگر درزمان وضعحمل مقداری خونریزی کرد جان خود را تهدید نکند. همانطوریکه قبلاً یادآوری شد بهتراست که به زنانی که نقشه حامله شدنرا دارند از حدود سه ماه قبل از بارداری تا سه ماه گی حاملگی اسید فولیک داد.

متن کامل مقاله ر از اینجا دانلود کنید.


برچسب‌ها: کم خونی آنمی, دانلود مقالات پزشکی, غدد لنفاوی اسید فولیک کم خونی کبد طحال, دانلود مقاله, گلبولهای قرمز خون
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۹۲ساعت 13:15  توسط spow  | 

دانلود مجموعه مقالات بازار برق

دانلود مقالات بازار برق و جزوه اموزشی بازار برق با پوشش مباحثی چون : اصلاح ساختار بازار برق ، توسعه و بازار برق، کابردهای انرژی های نو انرژی هیدروژنی و توربین های بادی در توسعه بازار برق ، مطالعه موردی بازار برق در کشورهای عربستان و هندوستان ، قیمت گذاری و انواع قیمت گذاری در بازار برق ، مدیریت بازار برق ، سیستم های کنترل در بازار برق ، مطالعات اقتصادی توسعه و تجدید ساختار بازار برق ، مدل های تصمیم گیری در الگوهای مختلف بازار برق و سایر مباحث مرتبط با بازار برق و تجدید ساختار شبکه برق

لیست مقالات و جزوات بازار برق را درادامه مشاهده می فرمایید :

The prerequisite for competition in the restructured wholesale
Saudi electricity market
A novel Electricity Marketing Model Integrating Intelligent
Disaster-Recovery System
An assessment of South African prepaid electricity experiment,
lessons learned, and their policy implications for developing countries
Incentive regulation of electricity distribution networks:
Lessons of experience from Britain
Analytic and experimentally derived estimates of market power in
deregulated electricity systems: policy implications for the
management and institutional evolution of the industry
The emergence of trading and riskmanagement in
liberalized electricity markets
Retail Risk Management:Pricing Electricity to Manage Customer Risk
Strategic moves at the prospect of a deregulated electricity market
The marketforwirelesselectricity:ThecaseofIndia
MODELS FOR ELECTRICITY MARKET EFFICIENCY AND BIDDING STRATEGY ANALYSIS
Management Decision Rules in the Marketing of Electricity
Lessons learned from renewable electricity marketing attempts: A case study
An assessment of South African prepaid electricity experiment, lessons learned, and their policy implications for developing countries
Time-of-day electricity pricing incorporating elasticity for load management purposes
US consumers' willingness to pay for green electricity
Management of variable electricity loads in wind e Hydrogen systems: The case of a Spanish wind farm
Eco-labeling of electricity*strategies and tradeo!s in the de"nition of environmental standards
Aggressive cost-effective electricity conservation
System security control and optimal pricing of electricity
How to fit demand side management (DSM) into current Chinese electricity system reform?
Paving the way for “distinguished marketing"
Retailcompetitioninelectricitymarkets

برای دانلود مقالات بازار برق به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: بازار برق, دانلود مقالات بازار برق, قیمت گذاری بازار برق قیمت برق تصمیم گیری مدیریت تج, دانلود مقالات مهندسی برق, مدیریت بازار برق
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ساعت 18:42  توسط spow  | 

مفاهیم و تعاریف توسعه

تاریخچه توسعه

مفهوم توسعه و توسعه یافتگی تقریبا از نیمه دوم قرن بیستم در جهان متداول شده ات. خرابی های ناشی از جنگ جهانی دوم و ضرورت بازسازی های وسیع به ویژه در کشورهای اروپایی که از جنگ صدمه زیادی دیده بودند طرح های گوناگونی را درزمینه عمران و ابادی مطرح کرد.

در کتابچه 60 صفحه ای که با عنوان مفاهیم و تعاریف توسعه برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد به بررسی عناوین و مباحثی چون : تعاریف توسعه ، راهبردهای توسعه ، انواع توسعه ، مکاتب مختلف اقتصادی متکی بر توسعه ، توسعه اقتصادی ، اجزای توسعه اقتصادی ، مکاتب مختلف توسعه اقتصادی ، نظریات ادام اسمیت ، ریکاردو ، کارل مارکس ، شومپیتر ، لوئیس - فی - رانیس ، مدل کلاسیک توسعه و مالتوس در زمینه توسعه ، علل اصلی فرایند توسعه و توسعه یافتگی ، نظریه دور تسلسل فقر یا دایره خبیثه فقر ، نظریه دوگانگی اقتصادی ، نظریه تکان بزرگ ، نظریه کیندل برگر ، نظریه روستو در رابطه با رشد و توسعه اقتصادی ، انباشت سرمایه ، توسعه سیاسی ، تئوری ساموئل هانتینگتون ، نظریه های ایزن استات ، کارل دویچ ، گابریل الموند و پاول ، نظریه لوسین پای ، اهداف توسعه سیاسی ، دموکراسی ، شاخص های توسعه سیاسی ، شرایط توسعه سیاسی ، باسواد شدن مردم ، خشونت سیاسی ، توسعه فرهنگی ، مفهوم فرهنگ ، ویژگی های فرهنگ ، پیش نیازهای فرهنگی موثر بر توسعه اقتصادی ، نگرش و برخورد علمی با مسائل و اهمیت دادن  به نقش عقل ، رابطه فرهنگ و توسعه ، معنای توسعه و توسعه فرهنگی ، اندیشه های اجتماعی و توسعه فرهنگی ، سیاست فرهنگی و استراتژی فرهنگی ، اهمیت توسعه فرهنگی ، اهداف توسعه فرهنگی ، اصول توسعه فرهنگی ، نقش مذهب در توسعه فرهنگی ، الگوی تحلیل وبر ، تحلیل نظریات مارتین لوتر ، توسعه اجتماعی ، تاریخچه مفهومی توسعه اجتماعی ، تعریف توسعه اجتماعی ،  نظریه چاکوبز و کلورلند ، نظریات نانسی ، فیلیپ ، استیگلیتز ، توسعه اجتماعی در جهان ، توسعه به منزله یک فرایند ، محورهای بیانیه کپنهاگ ، فقر ، فقر مطلق و فقر نسبی ، توسعه اجتماع محور ، رویکردهای اجتماع مدار در برنامه های کاهش فقر ، فقرزدایی ، صندوق توسعه محلی ، نقش زنان و قومیت ها در توسعه ، مسائل و مشکلات اشتغال زنان و... پرداخته شده است.

برای دانلود جزوه مفاهیم و تعاریف توسعه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مفاهیم و تعاریف توسعه, مبانی و مفاهیم توسعه, دانلود جزوه, دانلود مقالات اقتصاد مدیریت توسعه, توسعه دموکراسی قومیت فقر فرهنگ اجتماع
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ساعت 18:18  توسط spow  | 

دانلود مجموعه مقالات مهندسی مکانیک

دانلود مجموعه مقالات سومین همایش ملی مهندسی مکانیک دانشگاه ازاد خمینی شهر قسمت اول 48 مقاله

لیست مقالات مهندسی مکانیک ارائه شده دراین پست به شرح زیر می باشد :

تولید شبکه بی سازمان متحرک برای حرکت های با جابجایی زیاد

بررسی تجربی اثر پارامترهای جوشکاری صفحه داغ بر مقاومت به ضربه درزجوش قطعات ترموپلاستیکی

کمانش و پایداری ستون ویسکوالاستیک به روش المان محدود

بررسی تاثیر گردباد پشت توربین باد بر توان تولیدی توربین در مزارع بادی

بررسی تحلیلی و عددی ارتعاشات تیر ایزوتروپیک با سطح مقطع متغیر

مطالعه اثر نسبت کشش بر منحنی حد گسیختگی در فرایند هیدروفرمینگ با سنبه سرکروی

طراحی و ساخت دستگاه تست شمع موتور

طراحی و ساخت سایبان کولرهای ابی با استفاده از بنرهای استوک

کنترل پایداری خودروی هیبرید با استفاده از موتورهای الکتریکی

Reduce Energy Consumption Using Pinch Technology

تحلیل کمانش ورق FGM براساس تئوری سطح خنثی فیزیکی

شبیه سازی پیل سوختی و مقایسه تاثیرات شار اکسیژن ورودی برتوان و ولتاژ PEM و SOFC

بررسی تغییرات ضخامت دیواره مخروط الومینیومی با افزایش زاویه شکل دهی،در فرایند شکل دهی نموی یک نقطه به صورت دو مسیره

جانمایی مناسب وسایل احتراقی ، راهکاری در جهت بهبود کیفیت هوای داخل

شبیه سازی سه بعدی فرایند شکل دهی افزایشی دونقطه ای ورق الومینیومی به روش اجزای محدود

یک معادله جدید برای راندمان اکسرژی کلکتورهای حرارتی فتوولتائیک خورشیدی براساس نرخ اتلافات اکسرژی

Investigation of Micro Internal Combustion Engine from Thermodynamic Approach

بررسی اهرم بندی سیستم فرمان رک و پینیون در خودروی اپادانا و تعیین هندسه بهینه

کمانش ورق بیضی شکل در دستگاه مختصات بیضوی به روش ریلی - ریتز

مقایسه بین سیکل ساده توربین گازی و سیکل مجهز به خنک کن مه پاش از دیدگاه اگزرژی

تعیین تعداد مراحل قالب های پیش فرم در فرایند رول فورجینگ داغ چندمرحله ای به روش اجزا محدود

بررسی اثر پوشش شیشه ای بر بازده گرداورنده های حرارتی فتوولتائیک خورشیدی

مطالعه عددی انتقال حرارت اجباری در یک مجرا با دیواره موجدار سینوسی و بررسی هندسی مجرا جهت استفاده در مبدل های حرارتی صحه - فین فشرده

بررسی خواص مکانیکی و خستگی AL6061 با ساختار UFC حاصل از پروسه ECAP

تحلیل ترموالاستیک دیسک دوار FGM با ضخامت متغیر طبق تئوری تغییر شکل برشی مرتبه سوم به روش DQ

تحلیل ارتعاشی تیر اویلر - برنولی ترک دار با ترک لبه باز

تولید شبکه بی سازمان دومنطقه ای برای استفاده در شبکه های متحرک

بررسی تاثیر برهم کنش پارامترهای فشار،زمان و طول زمانی پاشش سوخت بر عملکرد و الایندگی موتور دیزلی

شبیه سازی کشش عمیق فلزات به کمک اصطکاک توسط ورقگیر هشت قسمتی

شناسایی غیرمخرب مکان و اندازه یک حفره در یک جسم دوبعدی با استفده از اندازه گیری های دمایی و شبکه عصبی مصنوعی

OPTIMIZATION THE DESIGN OF A HIGH PRESSURE PUMP COMPONENTS USING FINITE ELEMENT ANALYSIS

رویکرد میکرو مکانیک برای بررسی اسیب های خستگی مواد مرکب

بررسی عددی و تجربی تاثیر فشار نوسانی بر نیروی شکل دهی در فرایند هیدروفرمینگ لوله در قالب جعبه ای شکل

محاسبه نیروی نورد گرم میل گرد در پاس های گرد-بیضی-گرد با استفاده از شبیه سازی اجزای محدود

بررسی تجربی اثر پارامترهای جوشکاری صفحه داغ بر انرژی شکست و استحکام کششی درزجوش قطعات ترموپلاستیکی

افزایش حد شکل دهی الیاژ الومینیوم در فرایند کشش عمیق گرم

یافتن موقعیت بهینه جهت نصب بخاری دیواری در یک اتاق به روش عددی

تحلیل نظری اثر پارامترهای مختلف اقلیمی بر عملکرد اب شیرین کن خورشیدی تقطیری

تحلیل خزشی دیسک دوار غیرهمگن با ضخامت متغیر

پیش بینی نیرو در فرایند اکستروژن معکوس قطعات توخالی به کمک شبکه های عصبی مصنوعی

نرم افزار محاسبه ضربه قوچ Surge در خطوط انتقال سیال

وابستگی پاسخ سیستم در محدوده Lock-in به حاصل ضرب جرم در میرایی در ارتعاشات ناشی از جریان گردابی پشت یک استوانه صلب

بررسی عددی انتقال حرارت در جریان ارام بر روی موانع مربعی متصل به دیواره کانال

بررسی عددی انتقال حرارت جابجایی در حفره ذوزنقه ای تحت زوایای مختلف

بررسی عددی اثر شیب دیواره فوقانی حفره ذوزنقه ای بر انتقال حرارت جابجایی

Three-dimensional simulation and Parametric Study of Multistage hot Roll-Forging Process by the Finite Element Method

تاثیر جهت گیری بر موقعیت بهینه عایق در دیوار یک ساختمان با تهویه طبیعی در اقلیم گرم و خشک

بهینه سازی مصرف انرژی در تایر

برای دانلود قسمت اول مجموعه مقالات سومین همایش ملی مهندسی مکانیک در دانشگاه ازاد خمینی شهر 1389 به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود مجموعه مقالات مهندسی مکانیک, اگزرژی بهینه سازی ترک مقاله مکانیک انتقال حرارت, توربین مقاله ویسکو الاستیک ترموالاستیک انرژی, پیل سوختی فتوولتائیک, دانلود مقالات سومین همایش ملی مهندسی مکانیک 1389
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ساعت 11:33  توسط spow  | 

دانلود گزارش کاراموزی صنایع چوب و کاغذ مازندران

گزارش کارآموزی در صنایع چوب و کاغذ مازندران
 
فهرست


واحد تصفیه آب و پساب صنعتی
واحد آماده سازي چوب ,تولید و انتقال خرده چوب

واحد تولید خمیر
ط تولید خمیر کاغذ فلوتینگ
خط تولید خمیر کاغذ روزنامه
واحد بازیابی,تبدیل و آماده سازي مواد شیمیایی

واحد تولید بخار
واحد ماشین کاغذ
واحد ماشین کاغذ فلوتینگ
واحد ماشین کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر

نکاتی راجع به برج خنک کننده
نکاتی راجع به انواع ولو در صنعت
نکاتی راجع به انواع پمپ هاي هیدرولیکی

برای دانلود گزارش کارموزی 40 صفحه ای صنایع چوب و کاغذ مازندران تهیه شده توسط اقای مرتضی قاسمی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کاراموزی صنایع چوب و کاغذ مازندران, خمیر کاغذ پمپ چوب مهندسی عمران مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی عمران, تصفیه پساب شیر پمپ هیدرولیکی گزارش کار, دانلود گزارش کاراموزی
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ساعت 10:22  توسط spow  | 

نقشه های فرایندی

انواع نقشه های فرآیندی عبارت اند از :

1) نمودار جعبه ای جریان ها(Block Flow Diagram)
2) نمودار جریان های فرآیند (Process Flow Diagram)
3) نمودار لوله کشی و ابزار دقیق (Piping and Instrumentation)
4) نقشه جانمایی تجهیزات (Plant Layout)

در این پست مجموعه ای ازفایل های اموزشی انواع نقشه های فرایندی علی الخصوص نمودار جریان های فرایند Process Flow Diagram یا PFD و نمودار لوله کشی و ابزار دقیق Piping and Instrumentation یا P&ID برای دانلود اماده شده است.

فایل هایی که دراین مجموعه برای دانلود اماده شده است به شرح زیر می باشند:

Process flow diagram دیاگرام جریان فرایند

Process Flow Diagrams مقاله اموزشی به زبان انگلیسی

ENGINEERING STANDARD FOR PROCESS FLOW DIAGRAM ORIGINAL EDITION از مجموعه استانداردهای IPS

ENGINEERING STANDARD FOR PIPING & INSTRUMENTATION DIAGRAMS (P & IDs) ORIGINAL EDITION از مجموعه استانداردهای .IPS

كنترل فرآيندها در مهندسي شيمی : جزوه 90 صفحه ای اموزش کنترل فرایند دانشگاه ازاد اسلامی Dynamic & Control of Processes یا D&CP

دوره آموزشی PFD-P&ID جزوه 260 صفحه ای اموزش کنترل فرایند و دیاگرام های فرایندی تهیه شده توسط اقای محمد بهزادی

Designing a Process Flow sheet مقاله اموزشی طراحی PFD و P&ID

Process Flow Diagrams مجموعه ای از نقشه های فرایندی از شرکت Cenovus

جزوه اموزشی Chemical Process Diagrams به صورت پاورپوینت و به زبان انگلیسی

برای دانلود مجموعه اموزشی نقشه های فرایندی PFD و P&ID به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: نقشه های فرایندی, Process Flow Diagrams, دانلود جزوات مهندسی شیمی نقشه فرایندی پالایشگاه, طراحی نقشه های فرایندی, دانلود مجموعه اموزشی نقشه های فرایندی PFD و PID
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ساعت 20:49  توسط spow  | 

اشنایی با الگوریتم ژنتیک

الگوريتم ژنتيك

مقدمه
الگوريتم ژنتيك يك روش آماري براي بهينه سازي و جستجو است. الگوريتم ژنتيك جزئي از محاسبات تكاملي است كه خود جزئي از هوش مصنوعي مي باشد. ويژگيهاي خاص اين الگوريتم باعث مي شود كه نتوانيم آن را يك جستجوگر تصادفي ساده قلمداد كنيم. در واقع ايده اوليه اين روش از نظريه تكاملي داروين Darwin الهام گرفته شده است و كاركرد آن بر اساس ژنتيك طبيعي استوار مي باشد.

ايده محاسبات تكاملي اولين بار در سال ١٩٦٠ توسط رچنبرگ Rechenberg كه در زمينه استراتژيهاي تكاملي تحقيق مي كرد بوجود آمد كه نظريه او بعدها توسط ديگر محققان توسعه داده شد. اصول اوليه الگوريتم ژنتيك توسط هلند Holland و همكارانش در دانشگاه ميشيگان در سال ١٩٦٢ ارائه شد. آنان در تحقيقات خود به فرايند سازگاري در سيستم هاي طبيعي توجه نمودند و براي مدل سازي آن در سيستم هاي مصنوعي كه بايد داراي توانايي هاي اصلي سيستم هاي طبيعي باشند، تلاش نمودند.

نتيجه اين تلاشها، پيدايش الگوريتم ژنتيك بود. سپس در سال ١٩٧٥ ، مباني رياضي آن در كتابي توسط هلند با نام ”تطابق در سيستمهاي طبيعي و مصنوعي" Adaptive in Natural and Artificial System منتشر شد. در سال ١٩٩٢ ، جان كوزا John Koza الگوريتم ژنتيك را به منظور انجام وظايف خاصي در برنامه هايش بكار برد. او اين روش را برنامه ريزي تكاملي Genetic Programming ناميد. در برنامه ريزي تكاملي، هدف پيدا كردن الگوريتمي است كه بتواند جواب هر صورت مساله اي را پيدا كند. در اين روش بايد براي الگوريتمها مطلوبيت تعريف كرد تا فهميده شود كه كدام الگوريتم بهتر است.

خاصيت مهم الگوريتم ژنتيك، مقاوم بودن آن است ، بطوريكه درآن يك تعادل انعطاف پذير بين كارايي و خصوصيات لازم براي بقا در محيطها و شرايط گوناگون وجود دارد. بطور كلي هر چه سيستم مصنوعي از نظر مقاومت دردرجه بالاتري باشد، هزينه طراحي مجدد آن كاهش يافته و حتي حذف مي گردد. در واقع چنانچه ميزان سازگاري سيستمي افزايش يابد، آن سيستم قادر خواهد بود كه به مدت طولاني تر و به نحو مطلوب تري به كار بپردازد. در سيستم هاي بيولوژيك ميزان انعطاف پذيري، مقاوت و كارايي به شكل شگفت انگيزي زياد است. سازگاري، بقا، خودترميمي، هدايت و توليد مثل از ديگر ويژگي هاي خاص سيستمهاي طبيعي و بيولوژيك مي باشد كه مهندسان در صددند تا در سيستمهاي مصنوعي از آنها تقليد كنند. اما بطور كلي جايي كه كاركرد مقاوم مورد نياز باشد، طبيعت بهتر عمل خواهد كرد.

از الگوريتم ژنتيك در كاربردهاي مختلفي مثل بهينه سازي توابع، شناسايي سيستم ها و پردازش تصوير استفاده شده است. در زير برخي از موارد استفاده از الگوريتم ژنتيك در علوم مختلف نشان داده شده است.

برای دانلود تحقیق الگوریتم ژنتیک نوشته اقای رضا قنبری در دانشکده ریاضی دانشگاه شریف و ارائه شده تحت عنوان اشنایی با الگوریتم ژنتیک در کلاس اقای دکتر بهمن مهری به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: اشنایی با الگوریتم ژنتیک, ژنتیک, داروین پردازش تصویر متلب ژنتیک الگوریتم بهینه سازی, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود تحقیق پروژه مهندسی جزوه
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ساعت 1:44  توسط spow  | 

الزامات سری های ارزیابی ايمنی و بهداشت شغلی OHSAS18001:2007

1- دامنه شمول :
اين استاندارد،نيازمنديهای يک سيستم مديريت ايمنی و بهداشت شغلی OH&S را بيان می دارد ،تا يک سازمان بتواند با بکار گيری آنها ،ريسک های OH&S را تحت کنترل در آورد و عملکرد OH&S را بهبود بخشد .اين استاندارد معيارهای خاصی را برای عملکرد OH&S تعيين نمی کند و جزئيات طراحی سيستم مديريت را بيان  نمی کند .استاندارد OH&S برای هر سازمان که مايل به فعاليت در زمينه های زير است کاربرد دارد .
الف ) اجرای يک سيستم مديريت OH&Sبه منظور کاهش يا حذف ريسک های ناشی از فعاليتها که می تواند بر کارکنان و يا ساير گروه های ذينفع تاثير گذار باشد .
ب) اجرا،بر قراری و بهبود مداوم يک سيستم مديريت OH&S
ج )اطمينان يافتن از انطباق عملکرد با خط مشی OH&S
د ) نشان دادن و اثبات انطباق با اين استاندارد از طريق :

1- خود ارزيابی و يا خود اظهاری ،يا
2- اخذ تاييديه مبنی بر انطباق از طرفهای ذينفع در سازمان مانند مشتريان ،يا
3- اخذ تاييديه در مورد خود اظهاری سازمان توسط يک طرف برون سازمانی يا
4- اخذ گواهی نامه انطباق /ثبت سيستم مديريت توسط  OH&S توسط يک طرف برون سازمانی

کليه الزامات تشريح شده در اين استانداردOHSAS به منظور تلفيق در سيستم مديريت OH&Sايجاد شده اند حدود اين کاربرد به پارامترهايی مانند خط مشی OH&S سازمان ،ماهيت فعاليت ها ،ريسک ها و پيچيدگی عمليات سازمان بستگی خواهد داشت .شايان ذکر است که اين استاندارد ،ايمنی و بهداشت شغلی را پوشش داده وساير مباحث ايمنی و بهداشت مانند برنامه رفاه کارگران ،ايمنی محصول ،آسيب به اموال و يا ثروت های زيست محيطی را شامل نمی شود.


2- انتشارات مرجع :
ساير انتشارات که اطلاعات و راهنمايی هايی در اين زمينه ارائه می دهند در کتابنانه مورد اشاره قرار گرفته اند .توصيه می شود که از آخرين ويرايش آنها استفاده شود .مشخصا مراجعه به مراجع زير توصيه میشود :
OHSAS18002 ،سيستم مديريت ايمنی و بهداشت شغلی – راهنمايی برای استقرار OHSAS18001
سازمان بين المللی کار :2001،راهنمايی هايی درباره سيستم مديريت ايمنی و بهداشت شغلی OSH-MS
نکته : از نظر حفظ و سازگاری با استاندارد منشر شده توسط موسسه استاندارد ايران (ISIRI) مانند ايزو 9001 ويرايش 2000،ترتيب شماره گذاری فصل ،بند و زير بند به ترتيب از راست به چپ و جدا کننده آنها (-)در نظر گرفته شده است .

استاندارد الزامات سری های ارزیابی ايمنی و بهداشت شغلی OHSAS18001:2007 که توسط اقای پدرام مطلق تهیه شده است را با فرمت پاورپوینت از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: بهداشت و ایمنی شغلی, HSE ایمنی حفاظت محیط زیست بهداشت استاندارد ارزیابی, دانلود استاندارد, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, ایمنی
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 20:28  توسط spow  | 


دانلود جزوه بررسی سیستم های قدرت 1

جزوه درسی بررسی 1 تدریس شده توسط اقای عیدیانی در 70 صفحه سرفصل های اموزشی درس بررسی سیستم های قدرت 1 را به خوبی و به همراه مثالهای حل شده متعدد پوشش می دهد.

برای دانلود جزوه بررسی سیستم های قدرت 1 به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه بررسی سیستم های قدرت 1, دانلود جزوات مهندسی برق, دانلود جزوه, مهندسی برق جزوه هارمونیک بررسی سیستم قدرت شبکه دان, جزوه بررسی سیستم های قدرت 1
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۲ساعت 20:21  توسط spow  | 

دانلود جزوه کابل

مقدمه

برای بهره برداری اقتصادی از کابل ها، انتخاب بهینه سطح مقطع از اهمیت خاصی برخوردار است. در این جزوه عوامل مؤثر در انتخاب کابل مورد بررسی قرار می گیرند ، لازم به ذکر است که برای انتخاب بهینه سطح مقطع محاسبه تلفات و محاسبه اقتصادی نیز لازم می باشد که در این قسمت به آن پرداخته نشده است.

معیارهای انتخاب کابل را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

الف) ولتاژ نامی.
ب) انتخاب سطح مقطع با توجه به جریان دهی کابل.
پ) در نظر گرفتن افت ولتاژ مجاز.
ت) تحمل جریان اتصال کوتاه توسط کابل.

ولتاژ نامی

ولتاژ نامی کابل بایستی متناسب با سیستمی که کابل در آن مورد استفاده قرار می گیرد باشد. با توجه به جلد اول و دوم استاندارد کابل های مورد استفاده در شبکه توزیع این ولتاژ بایستی مطابق جدول 2-1 می باشد.

ظرفیت جریان دهی کابل ها

در این قسمت عوامل مؤثر بر جریان دهی کابل ها مورد بررسی قرار گرفته و جداول مربوطه ارائه می گردد.

    مهم ترین مرجع به کار رفته در این قسمت ، استاندارد IEC-287 تحت عنوان "محاسبه جریان نامی پیوسته کابل ها در ضریب بار 100 درصد" می باشد که در هر قسمت که به اطلاعات کامل تری نیاز بود ملاک استاندارد فوق می باشد.
    تعیین حد مجاز جریان کابل ها به تلفات ایجاد شده در کابل و نحوه انتقال گرمای ایجاد شده به سطح کابل و محیط اطراف بستگی دارد. استاندارد IEC-287 با در نظر گرفتن تلفات ایجاد شده در کابل و مقاومت حرارتی لایه های مختلف کابل و زمین در شرایط مشخص ، حد مجاز جریان را به دست می دهد در این قسمت از جزوه فرض بر این است که مقدار جریان مجاز کابل ها در شرایط مشخص توسط کارخانه سازنده مشخص گردد. (این حد مجاز بایستی در اسناد فنی مناقصه آورده شود) ، در صورتی که اطلاعات مربوطه در دسترس نباشد می توان از جداول پیوست – الف و ب استفاده نمود.
عوامل مؤثر در ظرفیت نامی جریان کابل
عوامل مهم مؤثر در ظرفیت نامی جریان کابل را می توان به گروه های زیر تقسیم نمود:
الف) دما
دما از عوامل مهم تعیین ظرفیت نامی جریان کابل می باشد که شامل دمای محیط ، دمای محل نصب و نیز دمای مجاز برای عایق کابل و ساختار آن می باشد.
ب) طرح کابل
علاوه بر دمای مجاز عایق کابل ، نوع طراحی کابل و لایه های مختلف به کار رفته در آن ، در تعیین جریان مجاز دارای اهمیت می باشند. این لایه ها چگونگی انتقال حرارت از هادی به سطح بیرونی کابل را مشخص می کنند.
پ) شرایط نصب
شرایط نصب از قبیل نصب در هوا ، دفن شده در زمین ، در مجرا ، نوع خاک و ... از عوامل مؤثر بر جریان دهی کابل ها می باشند.
ت) اثرات کابل های مجاور
در صورت همجواری کابل با سایر کابل ها یا لوله ها بایستی ضرایب مناسب برای کاهش جریان مجاز کابل در نظر گرفت.

برای دانلود جزوه اموزشی کابل ، انتخاب کابل و کاربردهای صنعتی کابل ها در 50 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه کابل, کابل, جریان دهی کابل سایز کابل Cable سطح کابل, جریان کابل عایق کابل طراحی بهره برداری مهندسی برق, انتخاب کابل و کاربردهای صنعتی کابل ها برق سیم فاز
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۲ساعت 9:48  توسط spow  | 

دانلود حل المسائل ریاضیات مهندسی جان بیرد ویرایش چهارم

ENGINEERING MATHEMATICS 4TH EDITION
INSTRUCTOR’S MANUAL WORKED SOLUTIONS TO THE ASSIGNMENTS JOHN BIRD Free Download

حل المسائل ریاضی مهندسی جان بیرد ویرایش چهارم در 120 صفحه و 16 فصل در این پست برای دانلود دوستان عزیز اماده شده است.

برای دانلود حل المسائل ریاضیات مهندسی جان بیرد ویرایش چهارم به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com

برای دانلود جزوات ریاضی و ریاضیات مهندسی از گزینه جستجو در ارشیو وبلاگ استفاده نمایید.


برچسب‌ها: دانلود حل المسائل ریاضیات مهندسی جان بیرد ویرایش چ, دانلود کتاب ریاضیات مهندسی, ENGINEERING MATHEMATICS 4TH EDITION JOHN BIRD Free, ریاضیات مهندسی جان بیرد, ریاضی مهندسی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۲ساعت 9:37  توسط spow  | 

برج جذب

دانلود فایل های اموزشی برج جذب و دفع و گزارش کار ازمایشگاه عملیات واحد و ازمایش برج جذب

بهینه سازی میزان CO2 خروجی از بالای برج جذب واحد شیرین سازی فاز یک پارس جنوبی با شبیه سازی دینامیکی فرایند جذب H2S , CO2 توسط محلول امین (MDEA) با هدف کاهش مصرف انرژی و مواد.

شرح فرایند واحد تصفیه گاز با امین قسمت جذب

ازمایش برج جذب (Absorption)

گزارش کار ازمایشگاه عملیات واحد ازمایش جذب و دفع - برج جذب

بررسی عملکرد جذب گاز دی اکسید گوگرد در یک برج جذب سینی دار بدون ناودان با محلول قلیایی کربنات سدیم

بررسی تجربی و مدل سازی برج جذب سولفيد هيدروژن در فرايند سولفيران

برای دانلود مجموعه مقالات و فایل های اموزشی برج جذب Absorption Tower به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: برج جذب Absorption Tower, دانلود جزوات مهندسی شیمی, برج جذب و دفع ازمایشگاه عملیات واحد مهندسی شیمی, سولفید هیدروژن برج جذب مدل سازی کربنات سدیم, تصفیه گاز فرایند عملیات جذب امین واحد پتروشیمی پال
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ساعت 10:53  توسط spow  | 

الگوریتم ژنتیک

1- مقدمه

   محدوده کاري الگوريتم ژنتيک  بسيار وسيع مي باشد و هر روز با پيشرفت روزافزون علوم و تکنولوژي استفاده از اين روش در بهينه سازي و حل مسائل بسيار گسترش يافته است. الگوريتم ژنتيک يکي از زير مجموعه هاي محاسبات تکامل يافته مي باشد که رابطه مستقيمي با مبحث هوش مصنوعي دارد در واقع الگوريتم ژنتيک  يکي از زير مجموعه هاي هوش مصنوعي مي باشد.  الگوريتم ژنتيک را مي توان يک روش جستجوي کلي ناميد که از قوانين تکامل بيولوژيک طبيعي تقليد مي کند .الگوريتم ژنتيک برروي يکسري از جواب هاي مساله به اميد بدست آوردن جوابهاي بهتر قانون بقاي بهترين را اعمال مي کند. درهر نسل به کمک فرآيند انتخابي متناسب با ارزش جواب ها و توليد مثل جواب هاي انتخاب شده به کمک عملگرهايي که از ژنتيک طبيعي تقليد شده اند ,تقريب هاي بهتري از جواب نهايي بدست مي آيد. اين فرايند باعث مي شود که نسلهاي جديد با شرايط مساله سازگارتر باشد.

2- تاریخچه

   حساب تکاملي ,براي اولين بار در سال 1960 توسط آقاي ريچنبرگ ارائه شد که تحقيق وي در مورد استراتژي تکامل بود.بعدها نظريه او توسط محققان زيادي مورد بررسي قرار گرفت تا اينکه الگوريتم ژنتيک  (GA  ) توسط جان هولند(John Holland ) و در سال 1975 در دانشگاه ميشيگان ,ارائه شد.

در سال 1992 نيز جان کوزا (John Koza ) از الگوريتم ژنتيک  (GA  ) براي حل و بهينه سازي مسائل مهندسي پيشرفته استفاده کرد و توانست براي اولين بار روند الگوريتم ژنتيک  (GA  )  را به زبان کامپيوتر در آورد و براي آن يک زبان برنامه نويسي ابداع کندکه به اين روش برنامه نويسي ,برنامه نويسي ژنتيک (GP ) گويندو نرم افزاري که توسط وي ابداع گرديد به نرم افزار LISP مشهور است که هم اکنون نيز اين نرم افزار کاربرد زيادي در حل و بهينه سازي مسائل مهندسي پيدا کرده است .

2-1  تاريخچه بيولوژيکي

بدن  هر موجود زنده اي از سلول تشکيل يافته است و هر سلول هم از کروموزوم تشکيل يافته است.کروموزومها نيز از رشته هاي DNA تشکيل يافته اند.کروموزومها هم از ژن تشکيل يافته اند.و به هر بلوک DNA يک ژن مي گويند و هر ژن نيز از يک پروتئين خاص ومنحصر به فرد تشکيل يافته است.و به مجموعه از ژنها يک ژنوم (Genome ) مي گويند.

3- ساختار الگوريتم‏هاي ژنتيكي

به طور كلي, الگوريتم‏هاي ژنتيكي از اجزاء زير تشكيل مي‏شوند:

متن کامل مقاله الگوریتم ژنتیک را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: الگوریتم ژنتیک, دانلود مقاله, حساب تکاملی ژنتیک ژنوم فرایند انتخابی مقاله دانلود, هوش مصنوعی, الگوریتم
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:33  توسط spow  | 

دانلود سمینار 160 صفحه ای خلاقیت و نواوری در مدیریت

سمینارخلاقيت و نوآوري

1-مباني نظري-اهميت و ضرورت-تعاريف-اصول استراتژيك-تكنيك ناپليون
2-ويژگيهاي خلاقيت و نواوري-مقايسه ايندو-فرايندخلاقيت-نياز-پارادايمها-تكنيك 5چرا  و  چي مي شود اگر
3-رابطه عمرمحصولات-دامنه نواوري-تكنيك رسيدگي به شكايات-مشخصه سازمانها و افراد خلاق
4-انواع نواوري-سيكل زندگي نواوري-تكنيك بارش فكري-دواير خلاق-بنچ ماركينگ

تغییرات جهانی
تغيير درپارادايم رقابتي :


پايه هاي قديم كاميابي فروريخته است. در تمام طول تاريخ بشر، منشاء كاميابي دستيابي به منابع طبيعي مانند زمين، طلا يا نفت بوده است و ناگهان ورق برگشته و « دانش » به جاي آنها نشسته است . اين عصر، عصر صنايع انسان ساخته بر پايه دانايي و توانايي هاي ذهني است . بيل گيتس، ثروتمند ترين مرد دنيا، مالك چيزهاي معمولي نيست – نه زمين دارد نه طلا ،نه كارخانه نه فعاليت صنعتي ديگر و نه ارتش و سپاهي!
اين نخستين بار در طول تاريخ بشر است كه ثروتمندترين مرد دنيا فقط دانش دارد وبس!!

تغییرات جهانی - تغيير درپارادايم كسب وكار :

اين نخستين بار در طول تاريخ است كه شركتها و بنگاهاي اقتصادي از جايي در دنيا مي خرند كه قيمتها پايين تر است و جايي از دنيا مي فروشند كه قيمتها بالاتر است ؛ كه آمريكائي ترين شركت آمريكائي يعني كوكا كولا 80 درصد محصول خود را درخارج از آمريكا مي فروشد و براي نخستين بار است كه آمريكائي ترين محصول آمريكا يعني خودرو متشكل از قطعاتي از سراسر دنياست .در چنين شرايطي از هر 100 شركتي كه تاسيس ميشود، 88 شركت تعطيل مي گردد.

خلاقیت و توسعه:
ژاپنی:
به واحد شکایات  واحد کنترل کیفیت رایگان مي گويند، زیرا بايستي پول بدهیم تا عیبمان را بگویند بلکه بطور رایگان به ما می گویند .

برای دانلود متن کامل فایل سمینار خلاقیت و نواوری در مدیریت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: خلاقیت و نواوری در مدیریت, دانلود تحقیق مدیریت, سازمان خلاقیت خلاق مدیریت دانش تکنولوژی استراتژی, دانلود جزوه مدیریت, مدیریت
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:14  توسط spow  | 

مكان يابی بهينه همزمان خازن و توليدات پراكنده در شبكه توزيع

از سری مقالات هجدهمین کنفرانس شبکه های توزیع نیروی برق

جايابي خازن در شبكه توزيع، به دليل تاثير به سزاي اين تجهيز در تامين توان راكتيو شبكه و كاهش تلفات موضوع تحقيقات فراوان، و مورد علاقه شركت هاي توزيع بوده است. در سال هاي اخير با شكل گيري بازار برق، تصويب قوانين حمايتي از سوي توانير و افزايش تمايل بخش خصوصي در سرمايه گذاري بر روي توليدات پراكنده، مساله جايابي بهينه اين تجهيزات با هدف كاهش تلفات، افزايش قابليت اطمينان شبكه توزيع يا بهبود كيفيت توان نيز مورد توجه شركت هاي توزيع و محققان قرار گرفته و مقالات متنوعي در اين زمينه ارايه شده است. ايده جايابي همزمان توليدات پراكنده و خاز نها به منظور تعيين مكان و ظرفيت بهينه منابع توان اكتيو و راكتيو شبكه با هدف كاهش تلفات و رعايت قيود ولتاژ و جريان در اين مقاله توسط روش الگوريتم ژني پياده سازي و نتايج بر روي فيدر نمونه شهرستان قزوين آورده شده است.

برای دانلود متن کامل مقاله مكان يابی بهينه همزمان خازن و توليدات پراكنده در شبكه توزيع به لینک زیر مراجعه فرمایید.

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مكان يابی بهينه همزمان خازن و توليدات پراكنده در ش, تولید پراکنده, جایابی پست توزیع خازن مقاله توان اکتیو بازار برق, توان اکتیو توان راکتیو هارمونیک شنت, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:0  توسط spow  | 

تست غیر مخرب با مایع نافذ PT

تعريف: اساس روش آزمايش مایعات نافذ مبتني بر قابليت نفوذ بعضي از مايعات با استفاده از خاصيت موئينگي به داخل حفره ها و ترک هاي خيلي نازک استوار است و بنابراين براي آشكار سازي ترکهایی که به سطح کار رسيده اند به کار مي رود، اين مايعات کشش سطحي کم و قابليت تر کنندگي خوب نسبت به ماده آزمايش
شونده دارند و قادرند روي سطح اين مواد قشر نازکي تشكيل دهند.
در این روش بعد از تميزکاری سطح ، مایع نافذ از ست اسپری PT را روی سطح اعمال ميکنند و با اعمال زمان کافی dwell time مایع penetrant به دليل خاصيت موئينگی خود به درون تمام ناپيوستگی های سطح و ترکهای سطحی نفوذ مينماید. سپس باید مایع نافذ اضافی را پاک کرده ماده آشکارساز developer را اعمال نمود.
پس از گذشت مدتی ماده آشکار ساز مایع نافذ را از درون ناپيوستگی ها و ترکها بيرون ميکشد وقابل رویت ميسازد.

کاربرد : آزمایش مایعات نافذ فقط قادر به نمایان ساختن عيوب سطحی ميباشد

امروزه ، بازرسي با مواد نفوذ کننده رنگي ، روش صنعتي مهمي است و براي تعيين نقص هايي مانند ترک ،جدا لايگي ، رويهم افتادگي و منطقه هاي تخلخل سطحي در بسياري قطعات به کار مي رود.اين روش تقريباٌ براي تست همه قطعات قابل استفاده است ، اعم از اينكه قطعه بزرگ باشد يا کوچک، شكل ساده داشته باشد يا پيچيده ؛ اين روش براي بازرسي فرآورده هاي ريختگري و کار شده فلزات آهني و غير آهني و همچنين آلياژ ها ، سراميك ها ،شيشه آلات و برخي قطعات پليمري به کار مي رود.

Liquid Penetrant Inspection
Dye Penetrant Testing

در این پست پاورپوینت های اموزشی بازرسی تست غیرمخرب به روش مایع نافذ PT از شرکت TWI را برای دانلود تقدیم حضورتان می نماییم.

برای دانلود پاورپوینت های اموزشی بازرسی تست غیرمخرب به روش مایع نافذ PT از شرکت TWI به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تست غیر مخرب با مایع نافذ PT, تست غیرمخرب, تست مخرب تست غیرمخرب رادیوگرافی مایع نافذ اکوستیک , دانلود اموزش تست غیر مخرب بازرسی غیرمخرب, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۹۲ساعت 22:17  توسط spow  | 

NPSH چیست؟

توضیحاتی مفصل پیرامون NPSH از شرکت ابارا به زبان فارسی بصورت فایل پاورپوینت

این اصطلاح یکی از مهمترین و بنیادی ترین اصطلاحات رایج در پمپ های سانتریفیوژ می باشد و معرف مجموع فشار مطلق مکش منهای فشار بخار سیال،در دمای کاری می باشد. فشار مطلق مکش در نازل مکش تعیین می گردد. NPSH یک مفهوم فیزیکی و از جنس انرژی می باشد و بر حسب متر و یا فوت ارتفاع سیال پمپ شونده بیان می گردد. NPSHa (در دسترس) بیان کننده میزان انرژی کل سیال در هنگام ورود به پمپ می باشد و در صورتی که این انرژی جهت غلبه بر تلفات قسمت مکش پروانه پمپ کافی باشد، (تعریف مفهوم NPSHr و یا همان NPSH مورد نیاز) سیال در همان حالت باقی مانده و تبخیر نمی شود. بدیهی است هنگامی که انرژی سیال از میزان انرژی که باعث گردیده است ماده در آن دما سیال بماند (همان فشار بخار در دمای معلوم) کمتر گردد, ماده شروع به تبخیر شدن می نماید و دلیلی برای مایع بودن ندارد. علاوه بر موارد فوق کاهش فشار باعث آزاد شدن گازهای محلول در سیال می گردد.این گازها که در نتیجه فشار سیال در سیال محلول گردیده اند با کاهش فشار (حتی در حالتی که فشار مطلق سیال از فشار بخار آن بیشتر باشد) آزاد می گردند. ایجاد فاز گازی در سیال چه در نتیجه کاهش فشار و آزاد شدن گازهای محلول و چه در نتیجه تبخیر خود سیال به خاطر کاهش فشار تا فشار بخار, باعث ایجاد پدیده مخرب کاویتاسیون در قسمت مکش پروانه پمپ می گردد. این پدیده باعث خوردگی پره های پروانه در قسمت مکش می گردد.

برای دانلود فایل پاورپوینت اموزشی NPSH یا هد مکش خالص پمپ شرکت ابارا به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: NPSH یا هد مکش خالص پمپ, پمپ سانتریفیوژ, مهندسی مکانیک دانلود جزوه پمپ ابارا تعمیرات کاویتا, انرژی پمپ پمپاژ سیالات فشار مکش پروانه پره ایمپلر , پمپ
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۹۲ساعت 19:27  توسط spow  | 

دانلود هندبوک توربین گاز اصول و شیوه ها نوشته تونی جیان پولو ویرایش سوم

Gas Turbine Handbook Principles and Practices 3rd Ed Tony Giampaolo Free Download

هندبوک توربین گاز اصول و شیوه ها نوشته تونی جیان پولو ویرایش سوم یک رفرنس عالی و کامل در زمینه توربین های گاز ، فرایندها و عملکرد توربین گاز و نیروگاههای گازی می باشد که در 450 صفحه و 18 فصل به شرح زیر دراین پست برای دانلود تقدیم حضور دوستان میگردد :

فصل اول : سیر تکامل توربین گاز

فصل دوم : کاربردهای توربین گاز

فصل سوم : تجهیزات اساسی توربین گاز و نیروگاه گازی

فصل چهارم : تئوری سیستم های توربین گازی

فصل پنجم : کنترل توربین گاز

فصل ششم : تجهیزات کمکی در توربین گاز و نیروگاه گازی(سیستم روغنکاری و روانکاری ، سیستم سوخت رسانی و تامین هوای تغذیه)

فصل هفتم : پارامترهای فرایندی (ارتعاشات ، اندازه گیری ف بالانسینگ و...)

فصل هشتم : خنک کاری هوای ورودی توربین گازی و تامین هوای اولیه

فصل نهم : عملکرد نیروگاه گازی در هوای خروجی از اگزاست

فصل دهم : الودگی صوتی توربین های گازی

فصل یازدهم : میکروتوربین ها

فصل دوازدهم : مسائل و مشکلات اساسی توربین های گازی

فصل سیزدهم : بازرسی و تست های توربین گاز

فصل چهاردهم : مطالعه نمونه 1 توربین گاز

فصل پانزدهم : مطالعه نمونه 2 توربین گاز

فصل شانزدهم : مطالعه نمونه 3 توربین گاز

فصل هفدهم : مطالعه نمونه 4 توربین گاز

فصل هجدهم : چشم انداز توربین گاز

برای دانلود هندبوک توربین گاز اصول و شیوه ها نوشته تونی جیان پولو ویرایش سوم به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: Gas Turbine Handbook Principles and Practices 3rd, نیروگاه گازی, توربین محفظه احتراق کنترل چمبر سوخت مشعل کمپرسور, نیروگاه, توربین گاز
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ساعت 22:32  توسط spow  | 

اثرات كنترل فركانس در سيستم


چكيده:

نوسانات مصرف برق چه تجاري، خانگي، كشاورزي و صنعتي در شبكه بصورت لحظه‌اي موج مي‌زند. وظيفه مراكز كنترل شبكه ايجاد تعادل بين توليد و مصرف بصورت لحظه‌اي و تنظيم فركانس و ولتاژ مي‌باشد. اين تنظيم مي بايستي با برنامه‌ريزي صحيح و پيش‌بيني نوسانات مصرف، بصورت اپتيمم و اقتصادي و مطمئن انجام پذيرد. چه عدم تنظيم تعادل توليد و مصرف موجب تغييرات فركانس گرديده كه از يك طرف خسارات فراوان براي مشتركين و از طرف ديگر صدمات زيادي براي خود مولدهاي نيرو و تجهيزات وابسته آن در بر دارد.
عدم مقابله صحيح و آني در برخورد با اغتشاشات و اتفاقات شبكه كه ممكن است علاوه بر نوسانات مصرف، در شبكه بوجود آيد مي‌تواند منجر به از دست رفتن كل شبكه و صدمات جبران ناپذيري گردد كه عوارض سياسي، اجتماعي، انساني، اقتصادي آن قابل گذشت نيست. هر چند در شبكه برق ايران متاسفانه بسيار شاهد چنين حوادثي بوده‌ايم ولي گناه عادت كردن به اين وضعيت و سهل نگاشتن آن كمتر از خود اين صدمات نيست.
در اين مقاله سعي شده است در سه بخش متمايز بترتيب:
ـ صدمات وارده به توربوژنراتورها در اثر كاركرد در فركانس غير نامي و لزوم انتخاب صحيح توربو ژنراتورها
ـ انتخاب نوع مولدهاي نيرو و سيستمهاي كنترل متناسب براي تنظيم فركانس در شبكه.
ـ اتخاذ تدابير لازم جهت كنترل فركانس در مراكز كنترل شبكه و در وضعيت‌هاي مختلف عادي، نزديك به خطر، اضطراري و بحراني مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد و توصيه‌هاي لازم عنوان گردد.
 
شرح مقاله:
مشتركين شبكه برق نياز به تامين برقي مطمئن با فركانس و ولتاژ ثابت دارند و اين ولتاژ و فركانس معمولاً نمي‌بايستي تغييرات قابل ملاحظه‌اي داشته باشند.
نگهداري اين مقادير با تعادل بين توليد و مصرف (پيش‌بيني سيستم كنترل مناسب و قطع و وصل سريع) حاصل مي‌گردد.
عليرغم مراقبتها و كنترل مناسب، گاهي حوادث غيرعادي ممكنست باعث اشكال در بعضي واحدها و يا قسمتي از شبكه گرديده، تعادل بين توليد و مصرف را بهم زده و فركانس از مقدار نامي خود فاصله بگيرد، بسته به طبيعت حادثه ممكنست با بهم ريختن كل شبكه و يا بعضي تاسيسات و بيا كاركرد واحدها در وضعيت نامطلوب و غير مجاز مواجه گرديم.
براي مقابله با مشكلاتيكه عدم تنظيم فركانس مي‌تواند براي مصرف كنندگان و توربوژنراتورها بوجود آورد مي‌بايستي پيش‌بيني‌هاي معقول با توجه به امكانات عملي صورت پذيرد كه ميتوان اين تدابير را به سه بخش متمايز تقسيم كرد.
1ـ انتخاب نوع توربوژنراتور مناسب براي كاركرد در فركانسهاي غير نامي متناسب با وضعيت شبكه برق ايران
2- پيش‌بيني سيستمهاي كنترل مناسب براي هر واحد با توجه به طبيعت واحدها و نياز سيستم
3ـ پيش‌بيني نرم افزار و سخت‌افزار مناسب در مركز كنترل سيستم براي حالتهاي عادي گذرا، اضطراري و بحراني
در اين مقاله هر يك از اين سه بخش با توجه به وضعيت نيروگاهها و شبكه برق ايران مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و راه‌حلهاي مناسب ارائه مي‌گردد.
 
1ـ انتخاب توربوژنراتورهاي مناسب براي كاركرد در فركانس خارج از مقدار نامي:
اجزاء مختلف توربينهاي بخار مورد تاثير نيروهاي تناوبي قرار مي‌گيرد. لوله‌ها، پوسته،بافلها، دريچه‌ها و پره‌ها در اثر اين نيروها به لرزش در آمده و منجر به تنش‌هاي ديناميكي علاوه بر تنش‌هاي موجود استاتيكي در اين اجزاء مي‌گردد.
اجزاء گردان، خصوصاً تحت تاثير فركانسهاي مساوي يا ضرايبي از فركانس توربين قرار مي‌گيرند.
اگر اين فركانس مساوي يا تقريباً درحد فركانس طبيعي اجزاء حساس باشد لرزش با دامنه زياد بوجود مي‌آيد شكل (1) كه باعث تنش‌هاي تناوبي در وراء سطح تنش‌هاي استاتيكي مي‌گردد. اگر اين تنش‌هاي تناوبي پس از تعداد سيكلي از مقاومت اجزاء فراتر رود باعث ايجاد ترك در آنها مي‌شود.

برای دانلود متن کامل مقاله مهندسی برق قدرت با عنوان اثرات كنترل فركانس در سيستم به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: نیروگاه کارون نیروگاه نکا نیروگاه فارس نیروگاه شهی, نیروگاه لوشان نیروگاه ایرانشهر نیروگاه اصفهان نیرو, نیروگاه بعثت نیروگاه قم نیروگاه تبریز, فرکانس, نیروگاه طوس نیروگاه بیستون نیروگاه طرشت
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 15:33  توسط spow  | 

دانلود جزوه عملیات حرارتی چدن ها

کلیه مطالب این جزوه آموزشی برگرفته از کتاب “اصول و کاربرد عملیات حرارتی فولادها و چدنها” تالیف دکتر محمد علی گلعذار می باشد . فهرست مراجع افزوده شده به مطالب منبع فوق ، در انتهای این جزوه آمده است.

چدنها خانواده ای از آلیاژهای آهنی با خواص کاملاً متنوع بوده که اکثراً به روش ریخته گری شکل داده می شوند. برخلاف فولادها که حاوی کمتر از ۲ درصد ( و معمولاً کمتر از ۱ درصد ) کربن هستند، چدنها معمولاً دارای ۲ تا ۴ درصد کربن و ۱ تا ۳ درصد سیلیس یم می باشند . بهعلاوه، اغلب عناصر آلیاژی دیگر ( فلز ویا غیرفل ز) جهت کنترل ترکیب شیمیائی، ساختمان  میکروسکوپی و در نتیجه خواص مکانیکی به چدنها اضافه می شود. علاوه بر ترکیب شیمیا یی، پارامترهای مهم دیگر که بر روی خواص نهائی اثر می گذارند عبارتند از : فرآیند انجماد، سرعت انجماد، سرعت سرد شدن پس از انجماد و عملیات حرارتی. برخی از خواص ویژه چدنها که آنها را از فولادها متمایز م ی ساز د عبارتند از : ارزانی قیمت، نقطه ذوب پائین ( بین ۱۱۳۰ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد ) ، سیالیت بالا، پائین بودن میزان انقباض در موقع انجماد و سرد ش دن، مقاومت ضربه پائین، انعطاف پذیری کم، قابلیت جذب ارتعاش، مقاومت خوب سایش و عدم حساسیت در برابر شیارهای سطحی.

فهرست :

متالوژی چدنها

گرافیت زائی

انجماد آلیاژهای هایپریوتکتیک در سیستم آهن

بررسی نمودار تعادلی آهن  گرافیت

انجماد آلیاژهای هیپویوتکتیک در سیستم آهن گرافیت

اشکال مختلف گرافیت

انواع توزیع گرافیت لای های

سیلیسیم

گوگرد

منگنز

کربن معادل

ساختمانهای زمینه

اثر ضخامت قطعه

انواع چدنها

چدن سفید

چدن خاکستری

چدن با گرافیت کروی  چدن نشکن

چدن مالیبل  چدن چکشخوار

چدن با گرافیت فشرده

چدن خالدار

چدن سرد شده

چدنهای آلیاژی

چدنهای مقاوم در برابر سایش

چدنهای مقاوم در برابر حرارت

چدنهای مقاوم در برابر خوردگی

چدنهای آستنیتی پرنیکل

ساختمان و خواص چدنها

قابلیت ماشینکاری

عملیات حرارتی چدنها

تنشگیری

آنیل کردن

برای دانلود جزوه عملیات حرارتی چدن ها به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه عملیات حرارتی چدن ها, دانلود جزوات مهندسی مواد و متالورژی, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, ذوب انجماد چدن گوگرد منگنز گرافیت سایش خوردگی ماشی, چدن فولاد استنیت کربن دهی متالوژی انیل کردن
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 14:59  توسط spow  | 


دانلود مقاله مهندسی برق قدرت با عناون :

تعیین تلفات موتور القایی تحت شرایط نا متعادلی ولتاژ و  مقایسه نتایج آزمایشگاهی و شبیه‌سازی

چکیده

  نامتعادلي ولتاژ يكي از مهمترين عوامل اغتشاش در شبكه‌هاي توزيع مي‌باشد كه از منشاء‌های آن مي‌توان به بارهاي تكفاز بزرگ، توزيع غير متعادل بارها و... اشاره كرد. در اين مقاله با استفاده از نتايج آزمايش عملي، به بررسي عملكرد يك موتورالقايي سه فاز 5/3 كيلووات قفس سنجابي تحت شرايط مختلف نامتعادلي ولتاژ منبع تغذيه، در بارگذاريهاي مختلف پرداخته شده و اثرات مولفه‌هاي توالي مثبت بر روي تلفات توان، ضريب قدرت و راندمان جهت مديريت مصرف انرژي موتورالقايي پرداخته شده است. همچنين مدل واقعي موتورالقايي با استفاده از نرم افزار Matlab/Simulink شبيه‌سازي شده و با نتايج حاصل از آزمايش‌هاي عملي مقايسه شده است.

مقدمه

تنوع و روزافزونی بارهای تکفاز و سه فاز و مدارات الکترونیک قدرت مانند منابع تغذیه بر پایه سوئیچینگ در سیستم‌های قدرت و عدم پخش متعادل بار روی هر فاز مقادیر توان اکتیو و راکتیو انتقالی از فازها را نا متعادل می‌کند. عدم تعادل توان انتقالی باعث عدم تعادل جریان می‌گردد. این جریان نامتعادل در عبور از امپدانس شبکه قدرت باعث نامتعادلی ولتاژ شبکه مي‌شود. هرگونه تغييري كه در اندازه يا زاويه فاز ولتاژهاي سه فاز يك شبكه الكتريكي رخ دهد، باعث ايجاد نامتعادلي ولتاژ در اين شبكه می‌گردد. نامتعادلي ولتاژ سه فاز غالباٌ درشبكه‌هاي قدرت ضعيف و همچنين در سيستم‌هاي قدرت سه فاز كه بارهاي تك فاز بزرگي را تامين مي كند، مشاهده مي‌شود. اتصال مثلث باز در ترانسفورماتورها، فيوزهاي سوخته در بانك هاي خازني، بارهاي سه فاز نامتعادل، عدم تقارن امپدانس خطوط يا كابل‌هاي تغذيه در محيط هاي صنعتي، انواع خطاها در سيستم و... از جمله دلائل بوجود آمدن عدم تعادل ولتاژ در سيستم‌هاي سه فاز مي‌باشند. نامتعادلي ولتاژ اثرات زيان آوري روي موتورهاي القايي سه فاز از جمله اضافه دماي موتور، نامتعادلي جريان خط، کاهش ظرفيت نامي موتور، نوسانات گشتاور، كاهش بازده موتور و... دارد.

برای دانلود متن کامل مقاله تعیین تلفات موتور القایی تحت شرایط نا متعادلی ولتاژ و  مقایسه نتایج آزمایشگاهی و شبیه‌سازی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تعیین تلفات موتور القایی تحت شرایط نا متعادلی ولتا, دانلود مقاله, موتور القایی شبیه سازی ولتاژ تعادل بار روتور قفس س, موتور القایی سه فاز Matlab Simulink نرم افزار متلب, دانلود مقالات مهندسی برق
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 12:40  توسط spow  | 

تجزيه و تحليل مخاطرات شغلی

فهرست:

- تجزيه و تحليل خطرات شغلي چيست؟
- فوايد انجام تجزيه و تحليل خطرات شغلي چيست؟
- 4 مرحله اوليه و اساسي كدامند ؟
- چرا انتخاب شغل از اهميت خاصي برخوردار است ؟
- چگونه مي‌توان 4 مرحله اوليه در هر شغل را شناسايي نمود ؟
- چگونه مي‌توان مخاطرات بالقوه (پنهاني) را شناسايي نمود؟
- چگونه ارزيابي و محاسبات حفاظتي و پيشگيري انجام مي‌گردد؟
- چگونه مي‌توان اطلاعات حاصل از تجزيه و تحليل خطرات شغلي را در دسترس ديگران قرارداد ؟
- پيوست A : فرم نمونه برگه هاي گزارش كار (Work Sheet) آناليز مخاطرات شغلي
- پيوست B : فرم نمونه فهرست و سياهه شغلي و بازرسي .

تجزيه و تحليل مخاطرات شغلي چيست؟
تجزيه و تحليل مخاطرات شغلي روشي براي افزايش دانش و جلوگيري از مخاطرات در محيط كار مي‌باشد . ارزيابي مخاطرات شغلي (JHA)  روشي است كه به ارائه اصول ايمني و بهداشت پذيرفته شده در محيط كار با توجه به عملكرد ويژه خود مي‌پردازد . در يك JHA مراحل اوليه كار جهت شناسايي مخاطرات بالقوه (پنهاني) و تعيين ايمن ترين روش انجام كار بررسي و امتحان مي‌گردند . از موارد ديگري كه مكمل اين طرح هستند مي‌توان تجزيه و تحليل شغلي (JSA)  و تحليل مخاطرات شغلي را نام برد .
در برخي موارد ، تجزيه و تحليل به تمامي امور مرتبط با كار و نه فقط ايمني توسعه مي‌يابد كه اين امر تجزيه و تحليل شغلي نام مي‌گيرد .
تجزيه و تحليل شغلي يا تجزيه و تحليل از لحاظ بازرسي و وظايف آن مبتني بر اين عقيده است كه ايمني بخش اصلي و مهم در هر شغلي است . عناوين شغلي و بازرسي به طور معمول عبارتست از ارزيابي كار به طور ويژه نظير «آسياب عملگر» «خاموش كننده تحت فشار» و يا «تعويض لاستيك پنچر» كه تجزيه و تحليل گرهاي مخاطرات شغلي مانند موقعيت جك ماشين عمل مي‌كنند .

فوايد انجام تجزيه و تحليل مخاطرات شغلي چيست؟
    مرحله مورد استفاده در اين روش عبارت است از : نظارت بر كارگر هنگاميكه كار را اجرا مي‌نمايد و از مهمترين فوايد اين روش مي‌توان سرعت بخشيدن به شناسايي مخاطرات را نام برد و همچنين اين روش براي مشاغل جديد و يا مشاغلي كه از نظر حرفه‌اي كمياب هستند نيز اجرا مي‌گردد.اما در مكانهايي كه امكان مراقبت عملي امكان پذير نمي‌باشد از يك گروه از كارگران ماهر و سرپرستان استفاده نموده و تجزيه و تحليل بر روي آن گروه صورت مي‌پذيرد . فايده روش فوق اين است كه :
اولاً افراد بيشتري مورد بررسي قرار گرفته و ثانياً مي توان از تجربيات بيشتري كمك گرفت و دستيابي به نتايج كار سريعتر امكان‌پذير مي‌شود . اعضاي كميته هاي حفاظت فني و ايمني نيز بايد در اجراي اين مرحله همكاري لازم را بنمايند .
    فوايد نخستين توسعه JHA بطور واضح و آشكار در راهكارهاي مقدماتي خواهد آمد و مراحل تجزيه و تحليل ممكن است به طور تصادقي مخاطرات ناشناخته را شناسايي نموده و همچنين باعث افزايش دانش شغلي نسبت به مخاطرات و افزايش آگاهي در مورد رعايت مسائل ايمني و بهداشت گردد . همچنين ارتباط كارگران و سرپرستان بهتر شده و امكان انجام كار ايمن افزايش مي‌يابد .

    JHA مي تواند بعنوان روشي براي تماس منظم و مرتب بين سرپرستان و كارگران به منظور رعايت مقررات بهداشت و ايمني بوده و بعنوان يك هدف آموزشي براي آموزش اوليه و دستورالعمل و راهنماي توجيهي براي مشاغل غيرعادي نيز عمل نمايد . همچنين مي‌توان از آن بعنوان استانداردي براي بازرسي و مراقبت‌هاي ايمني و بهداشتي به منظور جستجوي همه جانبه براي رسيدگي به حوادث جامع و فراگير نام برد .

متن کامل مقاله تجزيه و تحليل مخاطرات شغلی را ازلینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تجزيه و تحليل مخاطرات شغلی, HSE, دانلود مقالات ایمنی حفاظت صنعتی, سلامتی ایمنی محیط زیست دانلود مقاله کتاب پروژه کتا, ایمنی
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 1:20  توسط spow  | 

تهیه مدل کسب و کار برای سیستم MIS

تحقیق مدیریت با عنوان تهیه مدل کسب و کار برای سیستم MIS تهیه شده توسط خانم مهشید قناعتگر کسبی که درادامه فهرست مطالب این پروژه مدیریتی را مشاهده می فرمایید:

مقدمه
مدل کسب و کار چیست؟
تعریف مدل کسب و کار
MIS تعریف
MIS   تلاش های اخیر در زمینه
MIS یک از منابع سازمان
سیستم های اطلاعات مدیریت
سیستم های اطلاعات مدیریت MIS
اصل  مدیریت سیستم های اطلاعاتی (MIS) چیست ؟
کاربرد  سیستم های اطلاعاتی منابع انسانی
MISیک مدل
سیستم های اطلاعات وظیفه ای
MIS چشم اندازی از
MIS حل مشکل و
MIS زیر سیستم های
مفاهيم نوين سيستم‌هاي اطلاعاتي مديريت پيشرفته
سیستم های اطلاعاتی مدیریت(MIS )
توضیحاتی دیگر در مورد سيستم هاي اطلاعات مديريت MIS
سير تاريخي
هدف سيستمهاي اطلاعاتي مديريت
اجزای MIS
زيرمجموعه هاي سيستم MIS
تاثیر تغییرات سيستم اطلاعات مدیریت
اجرای MIS کاربرپسند
بررسي‌ روشهاي‌ برنامه‌ريزي‌ راهبردي‌ سيستمهاي‌ اطلاعات‌ مديريت‌
روش‌ جديد برنامه‌ريزي‌ راهبردي‌سيستمهاي‌ اطلاعات‌ مديريت‌
مراحل‌
معيارها و ضوابط انتخاب‌ روش‌ برنامه‌ريزي‌
مدل‌ ارزيابي‌ روشها
شرح کامل ایده MIS
مديريت ارتباط با مشتري   
سيستم های اطلاعات مديريت شامل چه سيستم هايی است
علل نياز به MIS
نوآوری MIS
ساختار ، مشخصات و وظايف MIS
ارزش هاي بنيادي MIS
هدف بنيادي MIS
خدمات پيش بيني شده در آينده نزديك
MISوفرآیند کسب و کار
مزاياي پياده سازي MIS
سطوح امنيت در MIS
مدل کسب و کار MIS
نتیجه گیری
منابع


مقدمه

چيزي كه در دنياي تجارت امروز اهميت كمتري به آن داده مي‌شود، مدل كسب و كار و يا همان Business Model است.
  Business Model  مي ‌تواند نقش الگو و خط‌كش را در هر تجارتي بازي كند.
يك Business Model  خوب كه معمولا از يك پاراگراف هم بيشتر نمي‌شود، مدل كسب درآمد و چگونگي دستيابي به آن را مشخص مي‌كند.
بديهي است كه اگر در روز نخست تصوير درستي از Business Model  خود نداشته باشيم، خيلي سريع از مسير واقعي و اصلي خود دور شويم.
مدل هایِ کسب و کارِ شرکت‌ها یکی از عوامل اصلی در میزان موفقیت عملکرد آنها است. این مدل‌ها که در واقع چارچوبی برای کسب درآمد هستند، به سه پرسش کلیدی در مورد شرکت‌ها پاسخ می‌دهند: کدام فعالیت ها، چگونه و چه وقت باید انجام شوند؟
پاسخ صحیح به این پرسش ها منجر به عملکرد مناسب شرکت‌ها و ارائه مزایای مطلوب به مشتریان شده و در نهایت سود را برای شرکت به ارمغان می‌ آورد.
با توجه به تنوع مدل‌هایِ کسب و کار و ویژگی های هر یک، پاسخ های بی‌شماری برای سه پرسش مطرح شده محتمل است. بنابراین بیان تمام مدل ها در یک مجموعه غیرممکن است، اما یافتن عناصر اصلی تأثیرگذار بر یک مدل کسب و کار و تحت کنترل داشتن آنها، فرایند طراحی یک مدل کسب وکار مناسب را تسهیل می‌نماید


مدل کسب و کار چیست؟

یکی از مفاهیم پایه ای و بسیار مهم در هر کسب و کاری، به ویژه در کسب و کارهای مبتنی بروب و نرم افزاری مدل کسب و کار یا Business Model است. به زبان ساده، این مفهوم بیان می کند که چگونه می خواهید از کسب و کارتان پول در بیاورید.

شاید برخی بگویند “این که واضح است؟ ” اما همیشه اینگونه نیست وبه ویژه در کسب وکارهای اینترنتی و نرم افزاری راههای بسیاری برای در آوردن پول وجود دارد.
برای نمونه در صنعت نرم افزار های آزاد و باز متن (Open Source) در حدود بیست مدل کسب و کار ساده و مرکب وجود دارد. مدل کسب و کار شرکت کانونیکال (سازنده توزیع لینوکس اوبونتو) تا مدت ها مشخص نبود و هنوز هم کاملا مشخص نیست. این مساله آنچنان اهمیت دارد که سال گذشته انتشارات دانشکده بازرگانی هاروارد (Harvard Business School) -بزرگترین و معروف ترین دانشکده کسب و کار دنیا- کتابی به نام “مدل های کسب و کار باز” (Open Business Models) منتشر نمود.
بیان ها و تعاریف بسیاری برای این مفهوم وجود دارد. اما یکی را که در دانشنامه آزاد ویکی پدیا وجود دارد، می آوریم: " مدل کسب و کار ابزاری مفهومی است که شامل مجموعه بزرگی از عناصر و روابط بین آنهاست که منطق تجاری یک شرکت را بیان می کند. توصیف است از ارزشی که یک شرکت به یک یا چندین بخش از مشتریان ارایه می کند و توصیف معماری شرکت و شبکه ای از شرکای آن شرکت است برای خلق، بازاریابی و تحویل سرمایه این ارزش و ارتباط بصورتیکه جریان درآمدی سود زا و ثابت به وجود آورد. "
یک مدل کسب و کار ( که البته گاهی اوقات از آن به نقشه یا طرح کسب و کار یاد می شود) ابزاری است که سازمان و بنگاه تجاری به وسیله آن می تواند درآمد و سود به دست آورد.
مدل کسب و کار در واقع خلاصه ای از روشی است که شرکت قصد دارد به مشتریان خود خدمات ارائه دهد و شامل برنامه ریزی در دو مرحله استراتژی (اینکه سازمان قصد دارد چه کاری انجام دهد) و پیاده سازی (اینکه سازمان چگونه طرح و برنامه خود را انجام خواهد داد) است.
در واقع مدل کسب و کار تشریح می کند که یک بنگاه تجاری چگونه:
•    مشتری خود را انتخاب کند.
•    محصولات  و تفاوت های قابل ارائه را معرفی کند.
•    برای مشتری منافع ایجاد کند.
•    مشتری را پیدا و حفظ کند.
•    وارد بازار شود (راهبردهای تبلیغی و راهبردهای توزیع)
•    اهداف آینده را معرفی نماید.
•    منابع سازمان را هماهنگ سازد.
•    سود به دست آورد.
اگر از تعریف گذر کنیم، مدل کسب و کار دو کار اصلی انجام می دهد: ارزش می آفریند و سهم بدست آمده از آن ارزش را جمع آوری می کند.

تعریف مدل کسب و کار

تعریف مدل کسب و کار، غالباً با دشواری همراه است زیرا در زمینه‌های متفاوت کسب و کار، معانی متفاوتی از آن برداشت می‌شود. این نقیصه در تعریف مدل‌های نوین کسب و کار الکترونیک بیش از سایر حوزه‌ها احساس می‌شود. در این باره تحقیقات و فعالیت‌های آکادمیک و قابل اتکاء اندکی انجام شده است.
یک متد انجام کسب و کار است به نحوی که توسط آن شرکت بتواند خود را حفظ نموده و بقای خود را تضمین نماید، به عبارت دیگر تولید درآمد کند.

Business Model   مشخص   می‌ کند   که  یک  شرکت  چگونه  می‌تواند پول به دست بیاورد و به این منظور مشخص می‌کند، این شرکت در زنجیره ارزش در کجا قرار دارد. (مايكل راپا)
تعاریف متعددی از مدل‌های کسب و کار شده است. برخی از تعاریف، بیان کننده اهدافی هستند که یک مدل کسب و کار دنبال می‌کند. برخی دیگر بر اجزای اصلی مدل‌های کسب و کار و شاید به نوعی بر ارتباطات درونی این اجزاء، متمرکز شده‌اند.

سیستم اطلاعات مدیریت MIS

MIS تعریف
* سیستمی مبتنی بر کامپیوتر که اطلاعات را بر اساس خواسته های کاربران در اختیارشان قرار می دهد.
 - کاربران پیش زمینه به وجود آمدن یک سازماندهی رسمی هستند
 -آنچه را که در گذشته اتفاق افتاده است، توضیح دهد

MIS   تلاش های اخیر در زمینه


در زمینه تجارت فراگیر گشت MIS* در اواسط دهه 1960

* تنها پانچ کارت ها وماشین های کی داریور برای پردازش داده ها استفاده شد.

* اولین کامپیوترها مشابه همان روش به کار گرفته شد

* تنها افراد کمی در شرکت ها سواد کامپیوتر داشتند

* مدیران از پردازش وتوان کامپیوتر آگاه شدند

متن کامل تحقیق با عنوان تهیه مدل کسب و کار برای سیستم MIS را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوات مدیریت, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر, دانلود جزوات مهندسی صنایع, سیستم اطلاعات مدیریت MIS برنامه ریزی دانلود تحقیق , تهیه مدل کسب و کار برای سیستم MIS
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:42  توسط spow  | 

دانلود جزوه مدارهای الکتریکی

جزوه مدارهای الکتریکی پارسه که دراین پست برای دانلود تقدیم حضورتان میشود شامل سرفصل های زیر می باشد و جهت مطالعه درسی و کنکورکارشناسی ارشد مهندسی برق و نیز ازمون های استخدامی مهندسی برق مناسب می باشد :

فصل اول

مدارهای مقاومتی و روش های تحلیل

فصل دوم

مدارهای معادل

فصل سوم

مدارهای مرتبه اول

برای دانلود جزوه مدارهای الکتریکی پارسه به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مدارهای الکتریکی, مقاومت خازن بستن سری بستن موازی مدار کیرشهف, مدارهای مرتبه اول مدارهای مرتبه دوم مدارهای معادل , دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی برق
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 21:23  توسط spow  | 

دانلود جزوه مبانی برق

درادامه پست 2948 که جزوه مبانی برق با رویکرد معرفی مفاهیم و تئوری های اساسی مهندسی برق به صورت مقدماتی تقدیم حضورتان شد در این پست جزوه کاربردی مبانی برق با رویکرد کارگاهی را برای دانلود تقدیم حضور دوستان می نماییم.

فهرستی از مطالب جزوه مبانی برق که دراین پست برای دانلود اماده شده است ر درادامه مشاهده می فرمایید:

مولتي متر
اهم متر
ولت متر
آمپرمتر
مقاومت
انواع مقاومت ها
اتصال مقاومت ها به هم
عيب يابی مقاومت ها
تست انواع مقاومت
تست با مولتی متر ديجيتال
تست با مولتی متر آنالوگ ( عقربه ای )
تست مقاومت های متغير
تست مقاومتهای متغير ويژه يا مخصوص
تست مقاومت ويژه يا مخصوص Vdr
تست مقاومت Ptc
تست مقاومت ويژه Ntc
تست مقاومت Mdr
خازن
انواع خازن ها
كد رنگی خازن ها
كاربرد خازن ها
تست انواع خازن ها
ديود
باياس مستقيم يا تغذيه مستقيم
تغذيه يا باياس معکوس
مشخصه ديود در گرايش مستقيم
مشخصه ديود در گرايش معکوس
انواع ديودها
ساخت ديود متغير
کاربرد ديود متغير
ديود زنر
تست انواع ديودها
تست ديود معمولی
تست در حالت معکوس
تست ديود زنر
تست ديود ژرمانيومی
تست ديود دوبل
تست ديود پل
تست ديود نوری ( LED )
تست LED فرستنده مادون قرمز
ترانزيستور
انواع ترانزيستورها
ساختار و طرز کار ترانزيستور اثر ميدانی ( فت )
ديودهای سيگنال
يکسو سازی جريان متناوب با يک ديود
پل ديود يا Bridge Rectifiers
چگونه نوع وپايه های يک ترانزيستور مجهول را ميتوان تشخيص داد؟
تست ترانزيستورهای BJT و تشخيص پايه های آن و چگونگی انتخاب تراتزيستور معادل
طريقه شناسايی پايه های ترانزيستور توسط مولتی متر آنالوگ
تست ترانزيستورها
انتخاب تراتزيستور معادل
اسيلوسكوپ
قسمتهای مختلف اسيلوسکوپ
مدارهای اصلي اسيلوسکوپ
راهنمای استفاده از اسيلسکوپ
راهنمای قدم به قدم استفاده از اسکوپ
ترانسفورماتور

برای دانلود جزوه مبانی برق به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

برای دانلود جزوه مقدماتی مبانی برق شامل اصول و تئوری های برق به لینک زیر مراجعه فرمایید:


برچسب‌ها: دانلود جزوه مبانی برق, اسیلوسکوپ دیود تست دیود ترانزیستور پل دیود ترانزيس, مولتی متر ولت متر امپرمتر سیگنا جزوه, دیود زنر بایاس مقاومت تست مقاومت اهم متر مهندسی بر, ترانسفورماتور
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 14:14  توسط spow  | 

کیفیت توان الکتریکی

کیفیت نامناسب برق به معنای وجود تغییر، اعوجاج یا اغتشاش در کمیت های  ولتاژ ،جریان و فرکانس می باشد که سبب خرابی یا عملکرد نادرست تجهیزات مشترکین می شود . واژه کیفیت برق در کشور های صنعتی ودر صنعت برق کاربرد فراوانی پیدا نموده است . مبحث  کیفیت برق تعداد زیادی از اعوجاجهای موجود در شبکه را پوشش می دهد. به عبارت دیگر نگاهی تازه به اعوجاجهای موجود در سیستم های قدرت  به منزله مطلب جدید خود را نشان می دهد که کنکاش در آن یکی از مهمترین موارد مورد مطالعه سیستم های قدرت به شمار می آید .
عدم وجود کیفیت توان مناسب باعث ایجاد مشکلاتی در مصرف کننده ها می شود . بسیاری از تجهیزات الکترو نیکی از قبیل کامپیو تر ها ، پردازنده های کنترلی و تجهیزات ارتباطی نسبت به اغتشاش در سیستم قدرت بسیار حساس می باشندبه گونه ای که کمبود ولتاژ در طول چند میلی ثانیه می تواند موجب از دست رفتن اطلاعات کامپیو تری گردد.همچنین کمبود ولتاژ در طی چند پریود باعث توقف موتور ها شده و ایجاد این اغتشاشات در صنایع موجب خسارات مالی قابل توجهی ناشی از قطع ناگهانی فرآیند تولید ، راه اندازی مجدد، صدمه دیدن تجهیزات و کیفیت نامطلوب محصولات تولیدی می گردد .
به طورکلی می توان دلایل زیر را برای توجه روز افزون به مبحث کیفیت برق ذکر نمود :
-     حساسیت تجهیزات الکتریکی جدید نسبت به تغییرات کیفیت برق بیشتر شده است .
-    تاکید روز افزون بر بهبود راندمان کلی شبکه های قدرت با تجهیزات الکترونیک قدرت که خود به تولید و تقویت اعواج می انجامد.
-    آگاهی نسبت به مسائل کیفیت برق نزد مشترکین بالا رفته است .
-    عدم وجود دستگاهای حفاظتی و هشداردهنده مربوط به کیفیت برق نامطلوب .
انگیزه اصلی پشت این دلایل ، افزایش  بهره وری مشترکین می باشد .کارخانجات تولیدی خواستار ماشین های سریعتر با بهره وری و راندمان بیشتر هستند . شرکت های برق هم مشوق سوق دادن کارخانجات تولیدی به این سمت هستند زیرا این عمل اولا" موجب بهره وری  برای مشترکین و ثانیا" موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در سرمایه گذاری مراکز تولید و پست هابخاطر استفاده مشترکین از وسایل پر بازده خواهد شد .نکته جالب اینکه دستگاه هایی که برای افزایش بهروری بکار  می روند اغلب نسبت به بیشتر اغتشاشات کیفیت توان حساس هستند و گاهی اوقات این ادوات خود منشا مضاعف مشکل کیفیت توان هستند .

کیفیت توان

در یک قالب کلی می توان کیفیت توان را شامل دو مولفه فرض کرد :الف ) قابلیت اطمینان سرویس دهی  ب) کیفیت ولتاژ .کیفیت ولتاژ می تواند در قالب دامنه ولتاژ، فلیکر، تغییرات فرکانس ، اغتشاشات شکل موج و نامتقارنی ولتاژ سه فاز بیان کرد .قابلیت اطمینان سرویس دهی بوسیله تعداد قطعی ها و کمبود ولتاژکه شامل مدت زمان و کل مدت قطعی در سال می باشد، مشخص می شود.

لرزش نور لامپ های الکتریکی باعث بروز ناراحتی در دید انسان می شود . اثر زیان آور آن بر روی سلامتی انسان و بررسی چگونگی آن ، مهمتر و حادتر از اثرات احتمالی آن بر روی سایر تجهیزات می باشد . این حالت ناشی از حساسیت زیاد بینایی انسان به تغییرات روشنایی است بطوریکه حتی لرزش نور لامپهای رشته ای نیز برای انسان قابل درک می باشد . با وجود اینکه لامپهای تخلیه گاز به نوسانات ولتاژ بطور آنی پاسخ میدهند ،

لامپهای فلورسنت از حساسیت کمتری برخوردار بوده و این به سبب اثرات ناشی از پوشش فسفری و نیز عملکرد بالاست آنها می باشد . لامپهای فلورسنت فشرده بدلیل کارکردن در فرکانسهای بالا ، لرزش توسط سیستم چشم – مغز انسان قابل درک نبوده و در این مورد شکایات کمتری مشاهده شده است . لرزش نور فرکانس بالا در لامپهای فلورسنت (مهتابی) باعث بروز سردرد و خستگی چشم می شود که نسبت به موارد مشاهده شده در سایر لامپها بطور قابل ملاحظه ای بیشتر می باشد . دیگر اثرات لرزش عبارتند از :

-    کاهش عمر وسایلی همچون تجهیزات الکترونیکی ، لامپهای رشته ای ، فلورسنت و ...
-    کارکرد نامناسب وسایل حفاظتی

جزوه ای که در ادامه برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد توسط پرسنل شرکت برق استان خوزستان تهیه شده و به بررسی کیفیت توان الکتریکی ، هارمونیک و اعوجاج ، فلیکر ، پارامترهای کیفیت توان ، تغییرات بلند مدت ولتاژ ، هارمونیک ولتاژ ، هارمونیک جریان ، بررسی حالت های گذرا در شبکه قدرت ، سیستم های انتقال توان متناوب انعطاف پذیر ، تجهیزات بهبود کیفیت توان ، فیلترهای فعال قدرت ، جبرانساز استاتیک ، جبران کننده ولتاژ DVR ، جبران کننده استاتیکی توان راکتیو (SVC) ، جبران کننده خازنی کنترل شده با تریستور (TCSC) ، کنترل کننده یکپارچه توان (UPFC) و اثرات تغییر ولتاژ بر شبکه و...پرداخته است.

برای دانلود متن کامل جزوه کیفیت توان الکتریکی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: کیفیت توان الکتریکی, دانلود جزوات مهندسی برق, خازن بانک خازنی بررسی حالت های گذرا توان, سیستم انتقال توان حالت های گذرا کیفیت توان هارمونی, هارمونیک جبران کننده ولتاژ جریان فلیکر استاتیک تای
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 21:37  توسط spow  | 

مطالب قدیمی‌تر