توضیح عکس توضیح عکس
توضیح عکس تبلیغات

وبلاگ یک مهندس... - مقالات وجزوات Articles&Documents

وبلاگ یک مهندس...

ماشین کاری با CBN

CBN (CUBIC BORON NITRIDE
CBN یکی از مواد بسیار سخت برای ابزارهای برشی است که پس از الماس در رده دوم قرار  دارد.این ماده ای عالی برای ساخت ابزارهای برشی است که در آن ترکیبی  از خواص:سختی بالا، گرم سختی بالا تا دمای حدود2000   درجه سانتی گراد مقاومت سایشی عالی و پایداری شیمیایی خوب در طول عملیات ماشینکاری، وجود دارد.این ماده نسبتا شکننده است اما از سرامیکها چقرمه تر می باشد.
در مقایسه با سرامیکها ،CBN سخت تر است اما مقاومت شیمیایی و گرمایی خوبی ندارد.این ماده نسبتا جدید است و در دهه پنجاه معرفی شد اما در طول دهه هفتاد توسعه یافت.علیرغم قیمت بالا  این ابزارها توانستند در تراشکاری قطعات سخت که قبلا سنگ زنی می شدند کاربرد وسیعی بیابند.فولادهای فورج شده ،چدن و فولاد سختکاری شده قطعاتی که سطوح خارجی آنها سختکاری شده،قطعاتی با پایه کبالت و آهن که متالوژی پودر شده اند چدنهای پرلیتیک  که با روش غلتک زنی فرم
گرفته اند و آلیاژهای مقاوم در برابر گرما جزء انواع اصلی کاربردهای CBN می باشند.
کاربرد در مواقع فوق باید به طور کامل تجزیه و تحلیل شود تا به این نتیجه اساسی برسیم که با توجه به مسایل اقتصادی استفاده از کدام ابزار،CBN یا سرامیک مقرون به صرفه است.
CBN از طریق فشار و دمای بالا تولید می شود که منجر به اتصال بلورهای Cubic boron با یکدیگر و با سرامیک یا فلزی که نقش نگهدارنده را بازی می کند، خواهد شد.ذراتی که به طور اتفاقی جهت یافته اند تشکیل ساختاری چند کریستالی و بسیار چگال خواهند داد.بلور واقعی CBN شبیه الماس مصنوعی است.خواص CBN با  تغییر در اندازه بلورها ، مقدار و نوع نگهدارنده تغییر کرده و گریدهای مختلفی را ایجاد خواهد کرد.گریدی که دارای مقدار کمتری CBN است،با داشتن نگهدارنده ای از جنس سرامیک دارای مقاومت سایشی و پایداری شیمیایی بیشتری است و برای اجزاء فولادی سخت مناسب خواهد بود.CBN های با مقدار زیاد چقرمه تر هستند و بیشتر برای چدنهای سخت و فولاد به همراه آلیاژهای ضدگرما مناسب می باشند.
زمانی که CBN با نگهدارنده سرامیک ساخته می شود، پایداری شیمیایی و مقاومت سایشی بیشتری دارد، اما از نظر چقرمگی قدری ضعیف تر خواهد بود.با چسباندن قطعه ای CBN روی پایه ای از جنس تنگستن کارباید، ابزاری چقرمه و مقاوم در برابر ضربه به دست می آید که دارای لبه برنده ای نسبتا ترد خواهد بود.به این مجموعه TIN نیز اضافه می شود.
CBN می تواند روی موادی که دارای سختی بالای HRC 48 هستند به کار رود.اگر ماده قطعه کار نرم باشد سایش اتفاق خواهد افتاد، به عبارت دیگر هرقدر ماده سخت تر باشد سایش ابزار کمتر خواهد بود! صافی سطح قطعات ماشینکاری شده بسیار عالی است و به همین جهت CBN یک جایگزین جذاب برای سنگ زنی به شمار می رود.
صلب بودن ابزار و ماشین از عوامل اصلی هستند و باید شعاع نوک اینسرت به حد کافی بزرگ انتخاب شود.عملیات برشی روی سطوح ناپیوسته باید با دقت ارزیابی شود تا اطمینان از این که ابزار و تنظیمات آن در مناسب ترین شرایط انتخاب شده اند ، حاصل گردد.
آماده سازی لبه با تقویت پخها و انتخاب و کاربرد صحیح ابزار بسیار مهم است.دانه های CBN بسیار ریز هستند و به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد براده های میکروسکوپی باید روی لبه پخهای مناسبی ایجاد شده و با عملیات هونینگ ابزار برای ماشینکاری مواد مختلف آماده گردد.در صورتی که انتخاب صحیحی انجام گیرد، اینسرتهای CBNمقاومت سایشی بالا را برای یک لبه برنده تیز و سخت نشان خواهند داد.
اینسرتهای CBN برای عملیات پرداخت با تلرانس ابعاد بسته روی فولادهای سخت،بسار مناسب هستند.صافی سطحRa=0.3 و تلرانس    0.01 mm    در عملیات تراشکاری با CBN  قابل دستیابی است. عمر ابزارهای CBN از انواع سرامیک و سمنتدکارباید بیشتر است.اگر انتخاب صحیح صورت گیرد پس از پایان عملیات قطعه کار نسبتا سرد خواهد بود زیرا گرما با براده ها انتقال یافته است.
سرعتهای برشی نسبتا بالا و سرعت پیشروی تقریباً پایین  برای ماشینکاری با CBN پیشنهاد می شود و اگر از خنک کاری استفاده می شود باید به مقدار فراوان در اطراف لبه برنده پاشیده شود در غیر این صورت از ماشینکاری خشک استفاده گردد تا از ترکهای ناشی از شوکهای حرارتی اجتناب شود.


برگرفته از جلد اول کتاب مرجع کامل راهنمای عملی "ابزارهای برشی مدرن"ترجمه آقای مهندس سید جلال حقی


برچسب‌ها: ماشین کاری با CBN, ابزارهای برشی مدرن, ماشینکاری, تراشکاری ابزار تراش برشکاری ماشینکاری سرامیک, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان 1393ساعت 14:20  توسط spow  | 

ارزيابی و مديريت خطر ايمنی، بهداشتی و زيست محيطی شرکت لوله سازی اهواز به روش«ويليام فاين»

چکيده
مقدمه: فرآيند توليد در کارخانه لوله سازی اهواز همانند ساير محيط های صنعتی به دليل ماهيت و نوع فعاليت ها با مخاطرات مختلفی از نظر ايمنی، سلامت، بهداشت و محيط زيست همراه می باشد، در نتيجه امکان آسيب به انسان، تجهیزات و محيط زيست، در صورت وقوع حادثه، وجود دارد. از اين رو، مطالعه کنونی در زمينه ارزيابی و مديريت خطر ايمنی، بهداشتی و زيست محيطی با هدف شناسايی مخاطرات احتمالی، تخمين ميزان خطر، کنترل و کاهش سطح خطر و در راستای حفظ سلامت پرسنل، تجهيزات، سرمايه و محيط زيست تحت تأثير به انجام رسيد.  
مواد و روش ها: در اين تحقيق از روش«ويليام فاين» که از فنون سازمان یافته و نظام مند ارزیابی خطر در شناسايي خطرات بالقوه و برآورد سطح خطر، در راستاي مديريت خطر و کاهش آن به سطحی قابل قبول است، استفاده شد. به اين منظور پس از شناسايي فعاليت ها و فرآيندهاي کارخانه، خطرات و عوامل بالقوه آسيب رسان شناسايي و سپس با توجه به شدت اثر، احتمال وقوع و پيامدهاي احتمالي مواجهه آن با انسان، محيط زيست و تجهيزات، کار ارزيابي و طبقه بندي خطرات انجام شد.
يافته های پژوهش: سطح خطر در فعاليت هاي عمليات کوره القايي(پرت اپوکسي) با نمره 300، آزمون آبی (از جهت آلودگي صوتي) با امتياز 300، سنگ زني داخل لوله با نمره 240 و آزمايش لوله با فشار آب با امتياز 200 داراي بالاترين سطح خطر(اضطراري) و فعاليت هايي مانند پخ زني سر و ته لوله(دور ريزتراشه) با امتياز 192، بهره برداري از اره ی گردان(برخورد لوله به فرد) با نمره180، فرآيند جوش با امتياز 160، شستشو با اسيد فسفريک با نمره 120 دارای میزان خطر متوسط(غیرطبیعی) و فعاليت هايي مانند سقوط افراد(پریفر) با نمره 16، آزمون آبی(از منظرترکيدن لوله) با امتياز 9 و غلت خوردن کويل با امتياز 5 داراي کمترين میزان خطر(طبیعی) مي‌باشند.
    بحث و نتيجه گيري: حوادث ناشي از کار در طول اجراي اين تحقيق داراي کاهش نسبي بوده و با توجه به افزايش شاغلين واحدهاي تحت بررسي درسال 1386(زمان مطالعه) نسبت به سال 1385، ضريب شدت تکرار حوادث به طور متوسط حدود 42درصد و تعداد روزهاي تلف شده کاري حدود 49 درصد کاهش داشته است.

متن کامل مقاله ارزيابی و مديريت خطر ايمنی، بهداشتی و زيست محيطی شرکت لوله سازی اهواز به روش«ويليام فاين» با فرمت ورد را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: ارزیابی و مدیریت خطر ایمنی بهداشتی محیط زیستی به ر, ارزیابی و مدیریت ایمنی, ایمنی بهداشت محیط زیست HSE, دانلود مقاله, ایمنی
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان 1393ساعت 13:34  توسط spow  | 

دانلود جزوه الکتروموتورهای صنعتی

در این جزوه 70 صفحه ای در مورد اشنایی با مبانی و مفاهیم برق صنعتی و الکتروموتورهای مورد استفاده در صنعتی ، بهینه سازی انرژی در تاسیسات الکتریکی ، روش های افزایش بازدهی در الکتروموتورهای صنعتی و متدهای نوین کنترل و بهینه سازی انرژی صحبت شده است.

فهرست مطالب جزوه الکتروموتورهای صنعتی را در ادامه مشاهده می فرمایید :

بخش اول

آشنایی با توانهای مختلف مدارات الکترونیکی
توان لحظه ای
توان فعال (Active) :
توان پسیو (Reactive) :
توان ظاهری (توان کل)
ضریب توان (Power Factor)
آشنایی با حالات مختلف تصحیح ضریب توان (PFC)
مقایسه حالات مختلف تصحیح ضریب توان

بخش دوم

بهینه سازی مصرف انرژی در الکتروموتورها
روش‎‎هاي كاهش مصرف انرژي الكتريكي موتورها
1- هرزگردي موتورها
2- كاهش بازده در كم‎‎باري
3- موتورهاي پربازد
4- درايوهاي تنظيم سرعت
4-1 موتورهاي AC فركانس متغير (با تنظيم فركانس)
4-2 درايوهاي DC حالت جامد (نيمه‎‎هادي)
4-3درايوهاي مكانيكي
4-4 كاهش يك سرعته
 4-5 موتورهاي دوسرعته
5- كاهش بار
6-  گشتاور راه‎‎اندازي زياد
7- موتورهايي كه مجدداً پيچيده مي‎‎شوند (موتورهاي سوخته‎‎اي كه سيم‎‎پيچي آنها عوض مي‎شود)
8- ژنراتور موتورها
9- تسمه‎‎ها (Belts)

بخش سوم

بهینه سازی مصرف انرژی در الکتروموتورهای صنعتی با استفاده از کنترل کننده های دور موتور
کاربرد کنترل کننده های دور موتور در صرفه جویی انرژی
1- مصرف انرژي در موتورهای الکتریکی
2- موانع در سیاست گذاری انرژی.
3- انتخاب موتور مناسب
3-1 تطابق موتور و بار
3-2 موتورهای با راندمان بالا (Energy Efficient Motors)
4-    اقدامات مورد نياز براي بهبود عملكرد سیستمهای مرتبط با الكتروموتورها
4-1 كيفيت توان Power Quality
4-2  تثبيت ولتاژ شبكه
4-3 عدم تقارن فاز

ضريب قدرت
5-    روش هاي عملي براي افزايش بازدهي موتور
6-    دستور العملهاي لازم براي بهبود عملكرد موتورهاي الكتريكي
7-    دسته بندي اقدامات لازم براي بهينه سازي مصرف انرژي
8-    تكنولوژي الكترونيك قدرت و درایوهای AC
9-    كنترل كننده هاي دور موتور
10-   مزاياي استفاده از كنترل كننده هاي دور موتور
11-     مديريت بهينه سازي مصرف انرژي و نقش كنترل كننده هاي دور موتور
12-    پمپ ها و فن ها
13-   قوانین افینیتی در کاربردهای پمپ و فن
14-   مثال از محاسبات صرفه جوئي انرژي در فن
15-   یک مطالعه موردی در ایران:
16-    سيستم هاي تهويه مطبوع
17-    ماشين تزريق پلاستيك
18-    صرفه جوئی انرژی در تاسیسات آب و فاضلاب
19-    کمپرسورها
20-    نیروگاهها
21-    سیمان
22-    قابليتهاي كنترل كننده هاي دور موتور مدرن
23-    درايوهاي دور متغير VACON مصداقي از درايوهاي مدرن
24-    مسائلي كه درايوهاي دور متغير بوجود مياورند
25-    درايوهاي ولتاژ متوسط Perfect Harmony
توصیه ها
خلاصه
منابع

برای دانلود جزوه الکتروموتورهای صنعتی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه الکتروموتورهای صنعتی, نیروگاه, دانلود جزوات مهندسی برق, توان اکتیو راکتیو کمپرسور فن نیروگاه انرژی راندمان, بهینه سازی مصرف انرژی
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان 1393ساعت 12:34  توسط spow  | 


ايمني در برق :خطر برق گرفتگی (تماس مستقیم و غیر مستقیم )
علل - شدت وعلامتهای برق گرفتگی
علل برق گرفتگی چند دسته است:
1 – وجود ولتاژ٢٢٠ تا ٤٤٠ ولت درخانه یا دفتر کار
2 – وجود ولتاژهای قوی تر در کارگاه
3 – برخورد با صاعقه در بیابانها یا اماکنی که ولتاژ آن به مگا ولت میرسد

شدت برق گرفتگی بستگی دارد به :
1- مقاومت پوست بدن (این مقاومت در مردها 3 کیلو اهم و در زنها کمتر است )
2- رطوبت پوست بدن (مقاومت پوست بدن در صورت مرطوب بودن پوست کاهش می یابد .)
3- عبور جریان برق از بدن در صورتی که جریان برق از بین دو دست و یا از بین یکی از دستها و پای چپ بگذرد و به علت قرار گرفتن قلب در مسیر جریان بیمار آسیب بیشتری خواهد دید.
4-ولتاژ برق (از نظر ایمنی ولتاژ های پایین تر از 32 ولت بی خطر وبیشتر از 50 ولت خطرناک است ).

علامتهای برق گرفتگی :
1- انقباض ماهیچه ها : برق گرفته ممکن است در اثر انقباض ماهیچه های دست سیم برق را محکم گرفته و آن را رها نکند و یا بر عکس انقباض عضلات باعث پرتاب شدن او شود.
2- قطع تنفس : در اثر فلج شدن مرکز تنفس در بصل النخاع
3- لرزش بطنی قلب : برق گرفتگی موجب تند شدن ضربان قلب میشود یعنی ضربان قلب در دقیقه به جای 80 به 300 الی 600 بار میرسد .
4- سوختگی : در محل ورود و خروج جریان برق سوختگی ایجاد میشود .

خطر برق گرفتگی :
به دو صورت به وقوع می پیوندد :
1- تماس مستقیم
2- تماس غیر مستقیم
تماس مستقیم :هنگامی که سیستم کاملا سالم است و انسان به سهو یا بر اثر بی توجهی و بی مبالاتی با هادی برق دار در یک نقطه تماس حاصل کند ، به این گونه برق گرفتگی تماس مستقیم گویند .
تماس غیر مستقیم :هنگامی که در اثر خراب شدن عایق بندی یا هر علت دیگر، یک هادی برق دار با سطوح فلزی در دسترس مربوط به سیستم با بدنه هادی مانند ،بدنه موتور ، تابلوی برق یا دستگاه دیگری تماس حاصل کند و در عین حال انسان با همان سطح فلزی در تماس باشد .
به این گونه برق گرفتگی ، تماس غیر مستقیم گویند .

چگونگی و حالت برق گرفتگی :
برق گرفتگی انسان بدین گونه ایجاد میشود :
1- تماس بدن با هر دو سیم فاز ونول
2- تماس یک فاز و یک نقطه از دستگاه با بدن
3- تماس بدن با دستگاهی که جریان فاز به آن متصل است
قطع کننده های دیفرانسیلی راه حل جدید این موضوع است . در ماده ی 36 از قانون 14 نوامبر 1962 فرانسه آمده است که : ( وسایل قطع کننده باید بتوانند هنگامی که بین فاز و بدنه دستگاه اتصالی پیش میآید ، قبل از آن که بدنه وسایل به پتانسیل 24 ولت مثبت به زمین در محلهای خیلی هادی و 50 ولت در سایر حالات برسد ، جریان برق را فورا قطع کند و این شرایط در خصوصیات رله ی دیفرانسیلی نهفته است .)

علت برق گرفتگی:
ضربان قلب انسان با توجه به سن فرق میکند . این ضربان بین 70 تا 105 بار در دقیقه است . ضربان ،یا به بیان دیگر فرکانس برق شهری در هر ثانیه 50 بار و در هر دقیقه 3000 بار است .
وقتی شخصی با برق تماس پیدا میکند ، یا در اصطلاح برق او را میگیرد ،بدن انسان میخواهد تعداد ضربان قلب خود را با فرکانس برق شهر یکسان کند و قلب شروع به افزایش ضربان میکند ؛ اما چون قادر نیست در هر ثانیه 3000 بار طپش داشته باشد، از این رو در همان لحظات نخستین،با افزایش ضربان،شدت جریان خون را زیاد و با افزایش آن ،قلب و شریانها پاره میشود و دریچه های قلب به سبب پارگی از کار میافتد و متوقف میشود و مرگ عارض میگردد .

تقسیم بندی تاسیسات الکتریکی از نظر ولتاژ :
1- ولتاژهای خیلی ضعیف : تا 50 ولت در جریان مستقیم ، تا مقدار موثر 24 ولت بین هادی و زمین در جریان متناوب تا 24 ولت بین فازهایی که دارای جریان سه فاز بوده و سیم نول آن به زمین متصل باشد.

2- ولتاژهای ضعیف : 50 تا600 ولت در جریان مستقیم ،24 تا 250 ولت بین فاز و زمین در جریان متناوب 42 تا 433 ولت بین فازها اگر جریان سه فاز باشد . با توجه به عوامل مختلف مانند ، مقاومت زمین در محل - مقاومت بدن شخص – رطوبت زمین و غیره ... .

3-ولتاژهای قوی :600 تا6000 ولت در جریان مستقیم،250 تا 33000 ولت بین هادیها و زمین در جریان متناوب،433 تا 57000 ولت بین فازها در جریان سه فاز .

4- ولتاژهای خیلی قوی : ولتاژهای بیش از 6000 ولت در جریان مستقیم و بیش از 33000 ولت بین هادیها و زمین در جریان متناوب و بیش از 57000 ولت بین فازها در جریان سه فاز در ردیف ولتاژهای خیلی قوی قرار دارند.

ولتاژهای خیلی ضعیف جزو ولتاژهای بی خطر محسوب می شوندو ولتاژهای ضعیف غالباٌ خطرناک و کشنده هستند. ولتاژهای قوی و خیلی قوی در اغلب موارد کشنده هستند


برچسب‌ها: ایمنی در برق خطر برق گرفتگی, برق گرفتگی, ایمنی بهداشت محیط زیست HSE, تقسیم بندی تاسیسات الکتریکی از نظر ولتاژ, ایمنی
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان 1393ساعت 12:11  توسط spow  | 

دانلود گزارش کاراموزی مهندسی کامپیوتر

گزارشی که در پیش رو دارید جهت انجام 2 واحد عملی کارورزی در ترم تابستان سال 1390 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر در رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار به انجام رسیده است.
این گزارش زیر نظر استاد ارجمند سرکار خانم مهندس مریم تعجبیان مراحل تکمیلی خود را طی نمود.
در این گزارش نحوه نصب انواع مودم ADSL و مقایسه انواع DSL ها و نحوه نصب ویندوز 7 و XP  و Vista به صورت تصویری آموزش داده شده است.
هم چنین مقایسه و عملکرد ویندوزها و انواع پروتکل ها و مزایا و معایب انواع شبکه های کامپیوتری بررسی شده است.

این گزارش کاراموزی در 200 صفحه و 11 فصل توسط اقای رضا حمیدی و به شرح زیر تهیه شده است :

فصل 1 : تعریف DSL و ADSL وکاربردها ، و مزایا و معایب آنها
فصل 2: نحوه نصب انواع مودم ADSL
فصل 3 : توپولوژی شبکه و انواع شبکه های کامپیوتری
فصل 4 : Wireless چیست؟    
فصل 5 : کارتریج چیست؟      Platform چیست؟     UPS چیست؟
فصل 6 : آموزش تصویری نصب ویندوز 7 وXP و Vista و مقایسه عکلکرد آنها با یکدیگر
فصل 7 : EDGE چیست؟    مزایا و معایب اینترنت Dial Up  ،  ISP چیست؟     وب یا وب سایت چیست؟
فصل 8 : تعریف پروتکل و انواع پروتکل ها
فصل 9 : امنیت در شبکه های Mobile Ad hoc
فصل 10 : پهنای باند چیست؟      فیبر نوری چیست؟
فصل 11 : لایه TCP/IP چیست؟

متن کامل گزارش کاراموزی مهندسی کامپیوتر را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کاراموزی مهندسی کامپیوتر, امنیت و شبکه پروتکل کارتریج نصب ویندوز, وایرلس توپولوژی مهندسی کامپیوتر مودم پهنای باند فی, اینترنت وب گزارش کاراموزی امنیت پلتفرم شبکه, دانلود گزارش کاراموزی
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان 1393ساعت 12:1  توسط spow  | 

تاثير تحقيق و توسعه (R&D) در پيشرفت صنعت انرژی برق بادی جهان و ايران

چكيده
پس از وقوع بحران جهاني نفت در دهه 70 ميلادي، كشورهاي صنعتي و پيشرفته جهان به اين نتيجه رسيدند كه نمي بايد تنها بر يك منبع تأمين انرژي، يعني سوخت فسيلي اعتماد و تكيه نمايند. در نتيجه تنوع بخشيدن به منابع تأمين انرژي به عنوان يكي از اصول راهبردي كشورهاي مذكور در آمد. انرژيهاي نو (باد، خورشيد، زمين گرمايي، زيست توده، هيدروژن) به دليل رايگان بودن منبع انرژي و نيز جنبه‌هاي مثبت زيست محيطي آن به عنوان يكي از منابع اصلي تأمين انرژي كشورهاي پيشرفته انتخاب گرديد. اقتصادي و پيشرفته نبودن تكنولوژي انرژيهاي نو يكي از مشكلات و موانع اوليه اين انتخاب بود. كشورهاي صنعتي پيشرفته جهان، براي رفع مشكلات مذكور پشتيباني و حمايت گسترده اي از انجام تحقيق و توسعه (R&D) در زمينه انرژيهاي نو به عمل آوردند. انرژي برق بادي يكي از الگوها و نمونه هاي موفق كاربرد تحقيق و توسعه در پيشرفت صنعت مي باشد. در اين مقاله روند پيشرفت انرژي برق بادي و فن آوري ساخت توربينهاي بادي در جهان و نتايج حاصله از آن بررسي گرديده و راهكارها و پيشنهادات لازم جهت الگوگيري كشور از تحقيق و توسعه جهاني در زمينه انرژي برق بادي معرفي مي شود.

مقدمه
وقوع بحران جهاني نفت در اواسط سال 1970 باعث گرديد تا كشورهاي جهان در خصوص استفاده از منابع انرژي ديگري به ‌جز سوختهاي فسيلي نيز تحقيق و بررسي نمايند. در آن زمان انرژي برق بادي به عنوان يكي از گزينه ها جهت كاهش وابستگي به سوختهاي فسيلي مطرح گرديد، اما دانش طراحي توربينهاي بادي آن زمان، بسيار ابتدايي و ناقص بود و در نتيجه نياز بسياري به تحقيق و توسعه R&D)) احساس مي‌شد. بدين منظور اجراي برنامه هاي گسترده R&D در كشورهاي مختلف شروع گرديد. مطالعات اوليه نشان داد مي‌توان از دانش رشته‌هاي هواشناسي، ماشينهاي الكتريكي و هوافضا در صنعت برق بادي استفاده نمود. مراكز R&D انرژي باد از تجارب موسسات و دانشگاههاي فعال در رشته هاي هواشناسي و هوافضا استفاده نمودند و با نتايج بدست آمده از انجام R&D در انرژي برق بادي پيشرفتهاي قابل ملاحظه‌اي در مدلسازي جريان باد، پتانسيل سنجي و شناخت منابع بادي، آيروديناميك و ديناميك سازه توربينها رخ داد]1[.
در سال 1980 سايز توربينهاي بادي موجود بين 50 تا 200 كيلووات بود. هر چند تقاضا و بازار خوبي براي توربينهاي بادي وجود داشت، ولي اكثر سازندگان به خاطر مشكلات تكنيكي ساخت و طراحي دچار ورشكستگي شده بودند. برنامه هاي ملي توليد توربينهاي نمونه (Prototype) با سايز مگاوات نيز به خاطر مشكلات فني و خستگي (Fatigue) اين توربينها در برابر تلاطمات جريان باد به موانع اساسي برخورده بود. اما به مرور زمان، مراكز R&D با اطلاعات بدست آمده از عملكرد اين توربينهاي نمونه (Prototype) و افزايش دانش خود و بررسي آن به تدريج مشكلات مذكور را رفع نموده و يا كاهش دادند. در سالهاي بعد از 1980 سايز توربينها به 250 تا 300 كيلووات افزايش يافت. تقاضاي بازار نيز به خاطر حمايتهاي دولتها و معافيتهاي مالياتي وضع شده براي انرژي برق بادي، رشد بسياري يافت. از آغاز سال 1990 سايز توربينها مجدداً افزايش يافته و با نصب توربينهاي بادي در كنار هم، نيروگاههاي بادي براي اولين بار احداث و مطرح گرديد. برنامه هاي ملي R&D نيز باعث توسعه صنعت برق بادي گرديد، به نحوي كه سايز متوسط توربينهاي توليدي به 500 كيلووات افزايش يافت. از مشكلات خستگي (Fatigue) توربينها نيز به خاطر افزايش دانش و تجارب محققان و مراكز R&D در خصوص رفتار سازه توربينها در برابر تلاطمات جريان باد، بسيار كاسته شد. همچنين تحولات بوجود آمده در بازار جهاني توليد توربين باعث ادغام شركتهاي كوچك سازنده توربينهاي باد، توسط شركتهاي بزرگ گرديد. نتايج حاصل از ادامه R&D در زمينه انرژي برق بادي باعث گرديد تا در سالهاي بعدي هزينه توليد برق بادي كاهش يابد و استانداردها و كدهاي طراحي مناسبي توسط مراكز مذكور تدوين و به صنعت برق بادي جهان عرضه گردد

متن کامل مقاله تاثير تحقيق و توسعه (R&D) در پيشرفت صنعت انرژی برق بادی جهان و ايران را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تاثير تحقيق و توسعه در پيشرفت صنعت انرژی برق بادی, انرژی, تحقیق و توسعه Research and Development, انرژی بادی, نیروگاه
+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم آبان 1393ساعت 21:55  توسط spow  | 

دارایی های نامشهود

در اهداف حسابداری دارایی ها به طور کلی به دو گروه مشهود و نا مشهود تقسیم می شوند. دارایی مشهود مفهومی فیزیکی و دارایی نامشهود مفهومی غیر فیزیکی دارد.در اصطلاح قانون واژه  نا مشهود به دارایی های غیر فیزیکی اطلاق می شود که شامل وجه نقد، حسابها واسناد دریافتنی می باشند. دارایی های نامشهود شامل حق الامتیاز،  حق چاپ ، علائم تجاری ،  نام تجاری ،  رمز فرمولها ، هزینه های سازمان ، امتیازات ، پروانه ها و سر قفلی ها  برای اهداف حسابداری مالی می با شند.

 فهمیدن اینکه  یک دارایی مشهود است نسبتا راحت  است ولی دارایی نامشهود ممکن است مبهم باشد و رابطه ی بین هزینه های متحمل شده و بوجود امدن یک دارایی  به طور عینی  با مشکلاتی  همراه  شود.

مشخصات دارایی نامشهود

 در حسابداری دارایی های نامشهود دقیقا مشخص نیستند به هرحال اهداف حسابداری برای یک دارایی نامشهود به شرح زیر است:

 1- فاقد مفهوم فیزیکی است.

2 - مزیت اینده اقتصادی را داراست ( حق مالکیت) قابل اندازه گیری نیست.

  3 - تعیین کردن عمر مفید دشوار است.

 4 - برای استفاده عملیاتی اکتسابی است.

ارزش اقتصادی دارایی های مشهود و نامشهود به توانایی انها  در تولید کردن منافع اینده  و درامدها وابسته است و ارزیابی دارایی های مشهود به اندازه  نامشهود  مشکل است.به هر حال وجود فیزیکی ماشین الات  از کار افتاده  ارزش  ضمانت  اقتصادی  ندارد و عدم  وجود  فیزیکی مانع  ارزش اقتصادی نمی شود. ( قاعده لیستراین)

هزینه دارایی های نامشهود

دارایی های نامشهود باید در زمان استفاده  در حسابی به نام هزینه موجودی جاری برابر اصل تطابق ثبت شوند.هزینه ها شامل همه مصرفی های ساخته شده  که نرخ خریداری شده  از دارایی ها  بدست می اید. انتقال و حق الزحمه قانونی و دیگر هزینه ها مربوط  به  استفاده کنند گان می باشد.هزینه استفاده  عبارت است از ارزش  جاری بازار و توجهاتی که  میدهند وهر کدام که بیشتر قابل اعتماد باشد دارایی دریافت می کند.

تکمیل اجاره داری

از زمان های قدیم هر کدام  از اجاره نامه ها  که تکمیل می شدند برای  ساخته شدن اموال اجاره ای  به موجر عودت داده می شدند. اگر مستا جر ساختمان  جدیدی  بر روی زمین اجاره ای  بنا  می کرد و یا ساختمان موجود  را  نو سازی  و تکمیل  می کرد تا زمانی که مدت  اجاره نامه  به پایان برسد به عنوان زمین موجر تلقی می شد و از این تسهیلات می توان در طول مدت اجاره  استفاده  کرد. این استفاده صحیح از تسهیلات در طول مدت اجاره  و تکمیل زمین اجاره ای با ید مطالبه شود که با بدهکار شدن حساب مستهلک بر باقیمانده ی عمر توافق نامه اجاره یا عمر مفیدی از هر کدام که طول عمر کوتاه دارند.

سازماندهی هزینه ها

هزینه های شرکت سهامی مانند حق الزحمه بیمه گذار ، حق الزحمه قانونی دولت که مخارج کلی هستند در حساب دارایی به عنوان هزینه سازمان طبقه بندی می شوند. عمر شرکت های سهامی نامشخص  می باشد این هزینه ها در یک دوره ای از زمان که پیشینه ی عمر ان  به 40 سال قبل بر می گردد بهترین عمر ائین نامه ی مالیات از   10 – 5 سال می باشد  تجارت بهترین منفعت در مقابل هزینه سازمان می باشد.

تحقیق وتوسعه هزینه ها

تحقیق و توسعه هزینه ها  ماهیت عینی ندارد به هر حال فعالیتها  غالبا به توسعه عملیات یا چارچوب های جدید معروف هستند.تحقیق جستجوی یک برنامه است که با انتقاد از اکتشاف علم جدید که برای توسعه یک محصول جدید به دست می اید که با اصول و مهارت و طرح و نقشه که برای کشف یا تکمیل یک محصول جدید ترجمه می شود.

سرقفلی

 سر قفلی با دیگر دارایی ها ی نامشهود تفاوت دارد ماهیت سرقفلی موضوع بحث در اواخر قرن 19 بوده است. در مباحث اصول و مفاهیم در مسیر قانونی شناسایی می شوند. از نظر حسابداری 3 نظر در مورد سرقفلی به مکرر در مطبوعات به چشم می خورد:

1_ ارزیابی مطلوب از دارایی نامشهود در حالت های رو به رشد کارخانه ها.

2_ ارائه ارزش مازاد مورد انتظار منافع که از مجموع سرمایه گذاری و از طریق ارزیابی صورت می گیرد.

3_ارزیابی کار فرما.

در تعاریف اول و دوم سرقفلی به تفکیک دارایی با مشخصات خاصی اطلاق شده است. در سومین تعریف دارایی به صورت مجزا تعریف نشده است با ارزیابی کارفرما ، سرقفلی به دارایی نامشهود طبقه بندی می شود. آن ارتباط به اکتساب شرکت به عنوان دارایی شخصی صحیح نمی باشد. دلیل اصلی برای وجود سرقفلی مجموع مقادیر پرداختنی می باشد سرقفلی دارایی هایی است که در شرکت جمع مقادیر پرداختنی مالکین بوده است. عمر مفید سرقفلی بیش از 40 سال نیست و باید در پایان مستهلک شود به روش خط مستقیم یا هر روش دیگر که بهترین الگوی استفاده کنندگان است.


برچسب‌ها: دارایی های نامشهود, حسابداری, دانلود مقاله, حسابداری حسابرسی دولتی دارایی مشهود نامشهود, دانلود مقالات حسابداری
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم آبان 1393ساعت 15:20  توسط spow  | 

ارزيابی خرابی های معابر آسفالتی

تعريف ارزيابي
منظور از ارزيابي شناسايي انواع خرابيهاي قابل تشخيص با چشم در معبر و نيز تعيين شدت و وسعت آنهاست.

اجزاء مختلف معبر:
روسازي (رويه آسفالتي)
نهر و جدول
پياده رو

ملزومات ارزيابي
آموزش و تبادل تجربيات بصورت تيمي
استفاده از ابزار براي اندازه گيري:
- ابزارهاي الكترونيكي
- ابزارهاي فيزيكي
ثبت و بايگاني اطلاعات برداشت شده: (تصاوير، فرمها و نرم افزارهاي واسط كاربر)
رعايت نكات ايمني حين برداشت

انواع عيوب رويه آسفالتي
انواع ترك:
- ترك خستگي (پوست سوسماري)
- ترك بلوكي
- تركهاي طولي
- تركهاي عرضي
وصله و چاله:
چاله
وصله / نوار حفاري / دريچه غيرهمسطح
تغيير پروفيل سطحي:
شيار افتادگي
موج افتادگي
نشت یا تورم
عيوب سطحي
-  قيرزدگي
- شن زدگي / عريان شدگي
- صيقلي شدن سطح

متن کامل فایل پاورپوینت ارزيابی خرابی های معابر آسفالتی را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: ارزيابی خرابی های معابر آسفالتی, دانلود جزوات مهندسی عمران, اسفالت قیر بهسازی بهینه سازی تعمیر عیوب, دانلود جزوه, نگهداری و تعمیرات
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم آبان 1393ساعت 10:17  توسط spow  | 

اصول گودبرداری و ایمن سازی

روش های مختلف پایداری سازی گود

1- روش آنکراژ
2- روش دوخت به پشت (Tie back   )
3-روش دیافراگم های بتنی ( Diaphragm wall)
4- روش اجرای شمع در جا
5 – شیت پایل ( (Sheet pile
6- روش مهار متقابل ( روبرو )
7-روش شیب بندی
8- روش اجرای خرپا
علاوه برروش های فوق روش های  متنوع دیگری نیز جهت حفاظت گود موجود می باشند  ( زیرمجموعه و ترکیب )

متن کامل فایل اصول گودبرداری و ایمن سازی با فرمت پاورپوینت را از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: اصول گودبرداری و ایمن سازی, ایمنی, دانلود جزوات مهندسی عمران, گودبرداری, اصول حفاری
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان 1393ساعت 13:34  توسط spow  | 

مفاهيم سيستم های اطلاعاتی

سیستم اطلاعاتی چيست؟
سیستم اطلاعاتی، مجموعه ای از اجزای بهم مرتبط است که جمع آوری، پردازش، ذخيره سازی، بازيابی و انتشار اطلاعات را برای پشتيبانی از تصميم گيری و کنترل در سازمان را انجام می دهد.

علاوه بر پشتيبانی از تصميم گيری و کنترل، سیستم های اطلاعاتی می توانند به سازمان ها در تحليل مشکلات و توليد محصولات جديد نيز کمک کنند.

اطلاعات و داده
اطلاعات، داده هايي است که به صورتی معنی دار و قابل استفاده تبديل شده اند (مثل ميزان فروش يک شرکت در طی يک ماه).

داده، وقايع خامی است که بيان کننده رويدادهای اتفاق افتاده در سازمان و يا محيط پيرامونی آن می باشد (مثل سن شما، درجه حرارت محيط و ...).

برای دانلود ارائه تحقیق کلاسی در MIS با عنوان سیستم اطلاعاتی چيست؟ با فرمت پاورپوینت به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: مفاهيم سيستم های اطلاعاتی, مدیریت سیستم های اطلاعاتی, دانلود تحقیق مدیریت, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه تحقیق, سیستم اطلاعاتی چيست
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان 1393ساعت 13:0  توسط spow  | 

مطالب قدیمی‌تر